EKSTRA
MENÜ

Z Kuşağı

Z Kuşağı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Z Kuşağı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 427 Z Kuşağı haberi bulunmuştur.

Z Kuşağı Haberleri

Sadakatsiz Z Kuşağı geliyor

Sadakatsiz Z Kuşağı geliyor

Demografi uzmanlarına göre önümüzdeki yıl doğmaya başlayacaklar. Türkiye'deki sayıları 2015'te 18 milyona varacak. Yarıdan fazlasını kadınların oluşturacağı Z Kuşağı, teknoloji ile içiçe, sadakatsiz ve yalnız yaşamayı tercih eden bir nesil olacak. Art Grup Tanıtım strateji müdürü Hakan Senbir henüz doğmamış olan Z Kuşağı'nın neye benzeyeceğini anlattı.

5.10.2002Gündem
Sadakatsiz Z Kuşağı geliyor

Sadakatsiz Z Kuşağı geliyor

Yarıdan fazlasını kadınların oluşturacağı, teknoloji ile içiçe, sadakatsiz ve yalnız yaşamayı tercih eden Z Kuşağı, önümüzdeki yıl doğmaya başlayacaklar.

5.10.2002Gündem
Tecrit edilmek yalnızlığa itiyor

Tecrit edilmek yalnızlığa itiyor

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen, tecrit edilmenin de yalnızlığa neden olabileceğini belirterek, “YÖK Yasa Tasarısı ile ortaya çıkan tartışmaların devam etmesi halinde, İmam Hatip liseliler kendilerini tecrit edilmiş hissedebilir” dedi.

21.05.2004Gündem
Online Kids Marketing 2012 başlıyor

Online Kids Marketing 2012 başlıyor

Tipeez.com, Türkiye’de bir ilk olan Online Kids Marketing konferansının ikincisini 24 Şubat’ta düzenleyecek.

20.01.2012Teknoloji
Dijital devrime yön verenler Kidsfluence 2012’de

Dijital devrime yön verenler Kidsfluence 2012’de

Türkiye’nin çocuklara ve gençlere yönelik en büyük dijital platformu Tipeez.com’un Türkiye’de bir ilk olan Online Kids Marketing konferansının ikincisi 24 Şubat’ta yapılacak.

17.02.2012Teknoloji
Yeni bankanın forvetinde teknoloji var

Yeni bankanın forvetinde teknoloji var

Lübnanlı Bank Audi Grubu’nun Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) 12 yıl aradan sonra sıfırdan lisans alarak kurduğu Türkiye’nin en yeni bankası Odeabank 1 Kasım’dan bu yana ilk şubeleriyle İstanbul’da hizmet vermeye başladı.

8.12.2012Ekonomi
Yaşasın Y kuşağı

Yaşasın Y kuşağı!

Evrim Kuran. Hacettepe Üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı mezunu. İnsan kaynakları alanında yüksek lisans yaptı. Yetmedi, Sabancı Üniversitesi’nden Executive MBA derecesini aldı. 2001’den bu yana kuşak araştırmaları yapıyor. O yıllarda, ilk kez ‘Y kuşağı’ndan söz ettiğinde, herkes “Bırak bu işleri!” dedi. Bırakmadı. Şimdi de yüzün üzerinde ulusal ve çokuluslu markayla kuşaklar ekseninde çalışıyor. Yazılar yazıyor. Konferanslarda konuşuyor. Kendisi X kuşağı ama Z kuşağından Ali’nin annesi. Bize de Gezi’nin kahramanları Y kuşağını anlatıyor…

8.06.2013Kelebek
İstanbul Üniversitesi, 4 ilden daha kalabalık

İstanbul Üniversitesi, 4 ilden daha kalabalık

Türkiye’nin en eski üniversitelerinden İstanbul Üniversitesi’nin nüfusu, 5 bin 75 akademik personel ve bu yıl alacağı 23 bin 714 öğrenciyle, 125 bini geçecek.

2.07.2013Eğitim
Ahmet Yenilmez: Muhteşem Süleyman Gezi Parkına gitti çünkü...

Ahmet Yenilmez: 'Muhteşem Süleyman' Gezi Parkına gitti çünkü...

Sanatçı Ahmet Yenilmez, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili "Gezi Parkı'nda neden Muhteşem Süleyman rolünü oynayan biri gitti? Bu olaylar Mısır'a da aksetsin diye, çünkü orada da diziler seyrediliyordu. Bunu kimse görmüyor" dedi.

9.08.2013Gündem
Dijital eğitim seviyorlar

Dijital eğitim seviyorlar

Dijital Dünyaya Doğan “Z Kuşağı” Dijital Eğitim Seviyor

7.10.2013Advertorial
Dijital eğitim seviyorlar

Dijital eğitim seviyorlar

Dijital dünyaya doğan Z Kuşağı, eğitim tercihini dijitalden yana kullanıyor. İLANDIR

9.10.2013Advertorial
Yeni nesli anlayabilmenin 10 kolay yolu

Yeni nesli anlayabilmenin 10 kolay yolu

Sorularından sıkılmayın, onların teknolojik dünyalarına dahil olmaya çalışın!

1.11.2013Eğitim
Dijital dünyaya doğanlar dijital eğitim seviyor

Dijital dünyaya doğanlar dijital eğitim seviyor!

Deneyimleyerek öğrenmek istiyorlar, ezberlemekten hiç hoşlanmıyorlar.

15.11.2013Eğitim
Z kuşağına yönelik üniversite

Z kuşağına yönelik üniversite

1972 yılında dershane ile başladıkları eğitim yolculuğuna 1996’da okullarıyla ile devam eden Mef Eğitim Kurumları, önümüzdeki yıl üniversitesini açıyor.

20.11.2013Eğitim
Sınavlarda din kültürü mağduriyeti

Sınavlarda din kültürü mağduriyeti

Mİllİ Eğitim Bakanlığı’nın 8’inci sınıflara 28-29 Kasım’da uygulayacağı Merkezi Ortak Sınavlara bir hafta kala öğrenciler din kültürü paniği içinde.

21.11.2013Gündem
Dünyanın en büyük dersliği Türkiye’de

Dünyanın en büyük dersliği Türkiye’de

Hintli bir anne ve Bangladeşli bir babanın New Orlens’ta doğan ve MIT matematik, elektronik mühendisliği ve bilgisiyar bilimini derece ile bitiren, işletme yüksek lisansını Harvard Üniversitesi’nde yapan Salman Khan’ın yeğenlerine ders çalıştırmak için yaptığı proje bugün milyonlarca öğrencinin başarısını arttırdı, öğrenmeyi sevdirdi. Dünyanın en büyük sanal dersliği olarak nitelendirilen Khan Academy, artık Türkiye’de. 2008’de matematikte kötü not alan kuzenleri sayesinde internete yüklediği videolarla “online eğitmen” alan 35 yaşındaki Khan, bu projesine Bill Gates ile Google milyonlarca dolar yatırım yaptı.

22.11.2013Eğitim
Liderleri ölümden kurtarma kılavuzu

Liderleri ölümden kurtarma kılavuzu

Kitabın adı ‘2023 Lideri’. İnsanın aklı siyasete gitmez mi? Benimki gitti. Ama yanıldım. Prof. Dr. Yeşim Toduk; dijital çağın şirketlerinin nasıl yönetileceğini yazmış. Yöneticiyseniz Toduk’un söylediklerini okuyun. İşsizseniz, iki kere okuyun.

21.02.2014Gündem
Toplumsal paranoya yaşıyoruz

Toplumsal paranoya yaşıyoruz

Ülkenin halet-i ruhiyesi malumunuz pek iyi değil bugünlerde... Gergin, nevrotik bir ademoğlu misali sıkıntılı günler geçiriyor. “Ya Türkiye tek bir insan olsaydı da bir psikiyatra başvursaydı, nasıl bir reçete yazılırdı?” diye düşündüm bir an ve Prof. Dr. Bengi Semerci’nin kapısını çaldım. İşte “bir bilenin” ağzından ülkemizin psikolojik portresi ve önerileri...

16.03.2014Gündem
Günümüz bebekleri böyle oluyor

Günümüz bebekleri böyle oluyor!

Hindistanlı telekomüniksyon şirketi MTS'in reklamında kendi doğumunu internet yardımıyla yapan hiperaktif bir bebeği izliyoruz. Z kuşağı sonrası nesil gerçekten böyle olacaksa kendimizi çok eskimiş hissetmeye başlayabiliriz.

17.04.2014Haber
MEF ÜNİVERSİTESİ ilk öğrencilerini bekliyor

MEF ÜNİVERSİTESİ ilk öğrencilerini bekliyor

İbrahim Arıkan Eğitim ve Bilimsel Araştırmaları Destekleme Vakfı tarafından kurulan MEF Üniversitesi; 2014-2015 akademik yılında ilk öğrencilerini 4 fakülte 12 program ile alıyor.

4.07.2014Advertorial
MEF ÜNİVERSİTESİ’nde öğrenmeye sınırsız ÖZGÜRLÜK

MEF ÜNİVERSİTESİ’nde öğrenmeye sınırsız ÖZGÜRLÜK

Kurulduğu günden bu yana ulusal ve uluslararası alanda eğitimin öncü kurumlarından MEF Eğitim Kurumları, bu alandaki deneyim ve misyonunu, yükseköğretimde farklılık yaratan bir üniversite ile sürdürmeyi hedefliyor. İbrahim Arıkan Eğitim ve Bilimsel Araştırmaları Destekleme Vakfı tarafından kurulan MEF Üniversitesi; yüksek öğretimde yenilikçi eğitim-öğretim modeli, akademik yapılanması, ulaşılabilir yönetim anlayışı ile fark yaratmaya hazırlanıyor.

5.07.2014Advertorial
Kendimizi gençlere uydurmaya çalışıyoruz

Kendimizi gençlere uydurmaya çalışıyoruz

Çalışanlarının yüzde 65’i Y kuşağından oluşan Yıldız Holding, en iyileri bünyesine çekebilmek ve gençlerle fikir alışverişinde bulunmak için çeşitli projeler yürütüyor. Şirket içinde de gençleri dinlemek için 27 yaş altı çalışanlardan oluşan bir komite kurulmuş. Komite, geçen hafta bir manifesto yayınlayıp üst yönetime taleplerini bildirdi. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, “Kendimizi gençlere uydurmaya çalışıyoruz” diyor.

Çocuğunuzla konuşun, onu dinleyin

Çocuğunuzla konuşun, onu dinleyin

Anne ve babaların davranışları, çocuğun gelişimini doğrudan etkiliyor.

Zamane çocuklarıyla  baş etmenin 40 yolu

Zamane çocuklarıyla baş etmenin 40 yolu

Kurdukları cümleler, özgüvenleri, tavırları ve kolay kolay ikna edilememeleriyle tam birer çetin cevizler. Araştırdık, soruşturduk, uzmanlara danıştık ve zamane çocuklarını tanımanın ve onlarla başa çıkmanın yollarını 20 maddede sıraladık. Devamı yarın Hürriyet'te...

29.08.2014Hayat
Teknolojiden korkmayın

Teknolojiden korkmayın

Gelişen teknolojinin iş hayatına birçok faydası var. Eskiden çok zaman alan işler şimdi hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Çeşitli cihazlar, uygulamalar sayesinde zamandan kazanılıyor, daha verimli çalışılıyor. Kendini sürekli geliştiren bu teknolojiyi kullanmak için çalışanların da kendilerini yenilemeleri gerekiyor. Gençler için adapte olmak kolayken daha ileri yaşlardakiler zorlanabiliyor. İyi yapamadıkları bir konunu üzerine gitmek yerine uzaklaşabiliyorlar. Bu yaş grubundakilerin en çekindiği konu ise sosyal medya.

Z kuşağına ne kadar hazırsınız

Z kuşağına ne kadar hazırsınız?

İşe alım ve insan kaynakları alanında hizmet veren Randstad’ın 2003 yılından beri yılda dört kez yayınladığı Randstad Workmonitor’ün 2014 yılsonu verileri, önümüzdeki yıllarda iş hayatında yer almaya başlayacak Z kuşağı ile ilgili verileri göz önüne seriyor. 33 ülkeyi kapsayan Randstad Workmonitor 2014 yılı 4. çeyrek sonuçlarına göre; 2015 için çalışanların genel görünümü iyimserlikte artış, işe alınabilirliğe odaklanma ve Z kuşağına hazırlanma olarak karşımıza çıkıyor.

Y-Z dönüşümüne hazır mısınız

Y-Z dönüşümüne hazır mısınız?

Sabırsız, tutkulu, inatçı ve global... Onlar Y kuşağı. İş anlayışları çok farklı. İş dünyası onların yöneticiliğine hazırlanıyor. Eğitim dünyasında ise Z kuşağının dijital zekasına uygun yenilenme gerekiyor.

31.12.2014Eğitim
Dünya, iki harfin eline geçecek: Y,Z

Dünya, iki harfin eline geçecek: Y,Z

Kuşak farkları her dönemin tartışılan konusu. Antik tabletlerde bile gelecek nesillere öğütler mevcut. Kurucu, Refah, X, Y, Z... Bunlar 20. yüzyılın başından günümüze adlandırılan kuşaklar. Ancak iki ‘harf’ var ki özellikle eğitim ve iş dünyasına getirdikleriyle öne çıkıyor.

23.04.2015Eğitim
Yükseköğretimin Yenilikçi Üniversitesi

Yükseköğretimin Yenilikçi Üniversitesi

Maslak’taki kampüsünde öğrencilerine İstanbul’un öğrencilik hayatı için sunduğu tüm fırsatları vermeyi hedefleyen MEF Üniversitesi’nin ikinci yılında, Eğitim, Hukuk, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler, Mühendislik, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakülteleri’nde toplam 705, bu yıl ilk defa öğrenci alacağı Meslek Yüksekokulu’nda ise 50 öğrenci kontenjanı bulunuyor.

4.07.2015Advertorial

Yazar Sonuçları

Beyin bilinci yüksek çocuklar

Zamane çocukları açık bilinçli oldukları için beyinlerini tatmin etmek başlı başına bir iş haline geldi. Onların beyinlerinin sorduğu sorunun yanıtını sürekli kanıtlarıyla vermek gerekiyor.

11.12.2008
Akran çatışması

Akran çatışması

'Lütfen, yapar mısın veya alır mısın?' gibi sözlerle isteklerini belli eden ya da ricada bulunarak bir şey isteyen kaç çocuk var etrafınızda? Biz yetişkinlere değil, kendi aralarında konuşurken birbirine bu sözlerle kaç çocuk hitap ediyor?

9.04.2012
“Z Kuşağı”

“Z Kuşağı”

Uzmanlara göre 2000 sorası doğanlar “Z kuşağı” diye isimlendirilen benimki gibi ergen irileri bir önceki X neslinden bile farklılar.

27.12.2012

Yaşasın Y kuşağı!

Evrim Kuran. Hacettepe Üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı mezunu. İnsan kaynakları alanında yüksek lisans yaptı.

8.06.2013

Y kuşağına devam...

Pazar günü başlayan, kuşak araştırmaları yapan Evrim Kuran röportajı, bugün de devam ediyor. Gezi’deki gençleri daha iyi anlayabilmemiz için, Kuran gibi sağduyulu ve bilgili uzmanlara kulak vermemiz gerekiyor. Ama dinleyen kim...

10.06.2013

Mühendis baba şirketi kurdu iki oğluna üniversite yerine fabrikanın yolunu gösterdi

BUGÜN 73 yaşında olan Ahmet Söylemez, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’ni bitirdikten sonra bir süre Ankara’da çalıştı.

27.10.2013

Dünyanın en büyük dersliği Türkiye’de

Hintli bir anne ve Bangladeşli bir babanın New Orlens’ta doğan ve MIT matematik, elektronik mühendisliği ve bilgisiyar bilimini derece ile bitiren, işletme yüksek lisansını Harvard Üniversitesi’nde yapan Salman Khan’ın yeğenlerine ders çalıştırmak için yaptığı proje bugün milyonlarca öğrencinin başarısını arttırdı, öğrenmeyi sevdirdi.

24.11.2013

Vay anasını sayın seyirciler!

EVVELSİ sabah, rasathanenin kayıtlarına geçmeyen bir sarsıntıyla uyandık.

18.12.2013

Bebekler de radyo dinler

Bebeklerimize ne dinletelim aşamasına geldiğimizde çok zorlanıyorduk, kesintisiz ve sadece onların dinleyebileceği bir radyo soruyordu bana çevremdeki bütün anneler.

7.09.2014

Unutmamalı, o güzel günleri...

Anılarla gönülleri hoş tutmalı, ayırmamalı... Nerede o eski bayramlar? Ahh eski bayramlar… Değişen biz miyiz, bayramlar mı?

3.10.2014

Evet tabii ya kurtuluş koalisyonlarda

HANİ ne diyordu o eski koalisyonlu günlerimizi özlemle ananlar; ‘koalisyonlardan korkmamak lazım, gerçek demokrasi bir koalisyonlar rejimidir...’

2.12.2014

Sevişmek mi çalışmak mı?

BU pazar, Hürriyet İK ekinin 1000’inci sayısı.

3.12.2014
40 dakikalık ders

40 dakikalık ders

Tabletle dersi ilgi çekici hale getirip, 40 dakika boyunca oturtamayacağız sınıfta onları.

22.03.2015

Akademisyen Asena

KADIN adaylar röportajları devam ediyor.

15.04.2015