EKSTRA
MENÜ

Z Kuşağı

Z Kuşağı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Z Kuşağı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 429 Z Kuşağı haberi bulunmuştur.

Z Kuşağı Haberleri

‘Zorların kadını’ndan zor adım beklentimiz

‘Zorların kadını’ndan zor adım beklentimiz

ANGELA Merkel, Almanya’da ‘ilklerin kadını’ olarak tarihe geçmeyi çoktan garantiledi. Merkel, Almanya’da en uzun süre iktidarda kalan muhafazakar Hıristiyan Demokrat Birliği’nin (CSU) ilk kadın Genel Sekreteri’dir (7 Kasım 1998 -10 Nisan 2000).

25.07.2020Avrupa
Z kuşağı nedir, kimdir İşte Z kuşağının özellikleri ve yaş aralığıyla ilgili bilgiler

Z kuşağı nedir, kimdir? İşte Z kuşağının özellikleri ve yaş aralığıyla ilgili bilgiler

Z kuşağı nedir? Genç nüfus oranının yüksek olduğu ülkemizde Z kuşağının yükselme oranı artarken, Z kuşağının anlamı gündemde yer almaya devam ediyor. Genel olarak milenyumda doğan bireyler için tanımlansa da Z kuşağı 90'lı yılların ortaları ve sonrasında doğan kişileri temsil ediyor. Gelişen teknolojinin içerisinde büyüyen Z kuşağı Google kuşağı olarak da biliniyor. İşte, Z kuşağının özellikleri ve yaş aralığı ile ilgili ayrıntılı bilgiler...

24.07.2020Gündem
Sosyal medya etiği dersleri erken yaşlarda verilmeli

'Sosyal medya etiği dersleri erken yaşlarda verilmeli'

Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Prof. Dr. Levent Eraslan, okul öncesinden üniversiteye kadar sosyal medya kullanımı konusunda topyekun bir eğitim sistemi hazırlamasını tavsiye etti.

21.07.2020Teknoloji
Siyaseti bize bırakın

Siyaseti bize bırakın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hafta sonu yapılacak 37. Olağan Kurultay öncesi bir araya geldiği belediye başkanlarına, “Genel siyasete çok girmeyin. Siyaseti biz sizin yerinize yapıyoruz zaten. İşinize odaklanın” uyarısında bulundu.

20.07.2020Gündem
Bakan Selçuk: 31 Ağustos’ta tüm senaryolara hazırız

Bakan Selçuk: 31 Ağustos’ta tüm senaryolara hazırız

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilere yaz boyunca eğlenerek öğrenmeleri için hazırladığı “Tabii” adlı mobil uygulamanın tanıtımını yapan Bakan Ziya Selçuk, “31 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’yla birlikte verilecek ortak karar doğrultusunda gerek yüz yüze, gerek uzaktan, gerekse karma olacak tüm eğitim modelleri için hazırız. Öğrenci ve öğretmen sağlığı birinci önceliğimiz, velilerimizin içi rahat olsun” dedi.

9.07.2020Eğitim
Z kuşağı kendini yalnız ve dışlanmış hissediyor

Z kuşağı kendini yalnız ve dışlanmış hissediyor

Amerika’da bir özel sağlık şirketinin 18 yaş üstü 20 bin kişiyle online görüşmeler halinde yaptığı araştırmaya göre, Z kuşağının yüzde 47’si kendisini yalnız veya dışlanmış, yüzde 27’si ise diğer insanlar tarafından anlaşılmadıklarını hissediyor. Psikiyatrist Dr. Onur Okan Demirci, “Gelecek endişesini yoğun şekilde yaşıyorlar. Diğer kuşaklara kıyasla stres seviyeleri de daha yüksek” dedi.

Gandalf ne demek

Gandalf ne demek?

Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayan Dr. Serdar Savaş, ‘Hepimiz Gandalf olacağız’ cümlesiyle de adından söz ettirmişti. Savaş’ın açıklaması ardından ‘Gandalf’ teriminin anlamı merak konusu oldu. Peki, Gandalf ne demek?

8.07.2020Gündem
Cumhurbaşkanlığına ilk aday: Doktor Gandalf

Cumhurbaşkanlığı'na ilk aday: 'Doktor Gandalf'

Korona salgınıyla ilgili yaptığı açıklamalarla tartışma konusu olan Dr. Serdar Savaş, ‘Her birimiz Gandalf olacağız’ sözleriyle de gündeme oturdu. Cumhurbaşkanlığı’na aday olduğunu açıklayan Dr. Savaş, ‘Gandalf’ meselesini ve adaylık konusunu Hürriyet’e anlattı...

8.07.2020Gündem
Z Kuşağı nedir, kimdir Z Kuşağı özellikleri ve yaş aralığı

Z Kuşağı nedir, kimdir? Z Kuşağı özellikleri ve yaş aralığı

Z Kuşağı, özellikle yetişmekte olan yeni nesil için kullanılan tanımlayıcı isimdir. Belirli yaş aralığında doğan kişilerin özelliklerini ifade eden Z Kuşağı, bazı kriterlere göre tanımlanabilmektedir. Bilgiyi çok hızlı işleyebilmek gibi özelliklere sahip olan Z Kuşağı, belirli yaş aralığını kapsamaktadır. Peki, Z Kuşağı özellikleri ve yaş aralığı nedir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

7.07.2020Gündem
Son dakika haberler... Adım adım CHP kurultayı... İşte dikkat çeken kulis bilgileri...

Son dakika haberler... Adım adım CHP kurultayı... İşte dikkat çeken kulis bilgileri...

25-26 Temmuz'da gerçekleştireceği 37. Olağan Kurultayı'na dair dikkat çeken kulis bilgileri CNN TÜRK canlı yayınında paylaşıldı.

6.07.2020Gündem
Z Kuşağı ne demek, hangi yıllar arasında doğmuştur ve özellikleri nedir Akademik bilgiler

Z Kuşağı ne demek, hangi yıllar arasında doğmuştur ve özellikleri nedir? Akademik bilgiler

Son günlerde sıkça gündeme gelen Z Kuşağı, özellikleri, ne yeyip ne içtikleri, hangi yıllar arasında doğdukları ve nelerle ilgili oldukları ile merak ediliyor. Genç nüfus oranının yüksek olduğu ülkemizde Z Kuşağı oranı da yükselmeye devam ediyor. Bazı kaynaklarda 1996 ve sonrası olarak nitelendirilen Z Kuşağı, bazı kaynaklarda ise 2000 yılı itibariyle doğan nesli ifade ediyor. Peki, Z Kuşağı hakkında bilim insanları ve uzmanlar neler diyor? İşte, Boğaziçi Üniversitesi’nde kuşaklar üzerine dersler veren Prof. Dr. M. Asım Karaömerlioğlu, çocuk, genç ve yetişkin psikiyatrı Yankı Yazgan ve kuşak araştırmacısı Evrim Kuran'ın Z Kuşağı özellikleri ile ilgili aktardıkları

4.07.2020Gündem
Z Kuşağı nedir, kimdir Z Kuşağı özellikleri ve yaş aralığı

Z Kuşağı nedir, kimdir? Z Kuşağı özellikleri ve yaş aralığı

Z Kuşağı, özellikle yetişmekte olan yeni nesil için kullanılan tanımlayıcı isimdir. Belirli yaş aralığında doğan kişilerin özelliklerini ifade eden Z Kuşağı, bazı kriterlere göre tanımlanabilmektedir. Bilgiyi çok hızlı işleyebilmek gibi özelliklere sahip olan Z Kuşağı, belirli yaş aralığını kapsamaktadır. Peki, Z Kuşağı özellikleri ve yaş aralığı nedir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

2.07.2020Gündem
Baro tepkisi: ‘Karşı çıkacağız’

Baro tepkisi: ‘Karşı çıkacağız’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’e sunulan çoklu baro düzenlemesini eleştirirken “Yarın etnik kimlik, inanç bağlamında bölünen bir baroyu nasıl savunacaksın? Ülkeyi bölme yolunda atılan adımlardan birisidir. Hep birlikte karşı çıkacağız” dedi. Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında özetle şunları söyledi:

1.07.2020Gündem
Dijitalleşmeyle birlikte insan artık anlık yaşamaya başladı

Dijitalleşmeyle birlikte insan artık anlık yaşamaya başladı

Prof. Dr. Ali Büyükaslan, "Instagram ya da Facebook’taki bir metni ya da görüntüyü anlık tüketen insan hemen bir başka anlık tüketeceği kaynağa yönelmektedir çünkü insan artık farkında olsa da olmasa da 'anlık yaşamaya' başlamıştır. ." dedi.

30.06.2020Teknoloji
CHP Parti Meclisine ‘Z’ kuşağı damga vuracak

CHP Parti Meclisi'ne ‘Z’ kuşağı damga vuracak

CHP’nin 25-26 Temmuz’da Bilkent Odeon’da yapılacak 37. Olağan Kurultayı öncesi en büyük tartışma 60 kişilik PM için yaşanıyor. Kurultayda 2023’te oy kullanacak 7 milyona yakın seçmenin oluşturduğu Z kuşağının CHP’de PM’nin yapılanmasında etkili olacağı belirtiliyor.

30.06.2020Gündem
‘Fizik de siyaset de sabır işidir’

‘Fizik de siyaset de sabır işidir’

CHP’nin asıl mesleği fizik öğretmenliği olan Cumhurbaşkanı adayı ve Yalova eski Milletvekili Muharrem İnce, sosyal medya platformu Twitter’dan kendisine ulaşan bir öğrencinin gönderdiği fizik sorusunu çözerek yardım etmesi, günün en çok tartışılan konularından biri oldu.

25.06.2020Gündem
Z kuşağı kimdir ve nedir

Z kuşağı kimdir ve nedir?

Z kuşağı, genellikle dijital çağın getirdiklerini daha çok benimseyen ve hayatlarının odak noktası haline getirebilen kuşak olarak tanımlanmaktadır. 1995 ve sonrasında dünyaya gelen kişileri tanımlayan Z kuşağı, bireysel özelliklerini de sınıflandırmaktadır. Peki, Z kuşağı kimdir ve nedir? İşte, o hususta kısa ve öz bilgiler

22.06.2020Gündem
2023 öncesi 7 milyon oyu kazanma planı

2023 öncesi 7 milyon oyu kazanma planı

2023 seçimlerinde yaklaşık 7 milyon gencin oy kullanması beklenirken AK Parti, daha çok dijital medyadan beslenen gençlere dikkat çekti. Hazırlanan raporda YouTube gibi mecralarda yayınların ulaştığı kitleye dikkat çekilerek ‘Acun’ örneği verildi.

17.06.2020Gündem
Sporun gençler üzerindeki faydası

Sporun gençler üzerindeki faydası

Çocukların ve gençlerin sağlıklı gelişimlerini desteklemek adına onları mutlaka bir spor veya sanat dalına yönlendirmenin yararlı olabileceğini belirten Psikolog Serap Duygulu, sporun gençler üzerindeki faydalarıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Mobil oyuncuların yüzde 40ı kazanmak için bot satın alıyor

Mobil oyuncuların yüzde 40'ı kazanmak için bot satın alıyor

Adjust’ın yeni anketine göre, oyuncular botlara ortalama 65 dolar veriyorlar; Z kuşağı botlara en çok para ödeyenlerden, %12'si 200 dolardan fazla harcıyor.

22.04.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Hangi markalar 'çirkin ülke' damgası yiyecek

Dünyanın en ünlü markalarından bazıları geçen perşembe günü alınan bir kararla fena halde sallandı.

25.07.2020

Kuşağımı savunmalıyım

İhsan Yılmaz’ın hazırladığı Kültürazzi köşesinde “Klasik müzikte yaşa takılanlar”ı okuyunca.

23.07.2020

Kadın katilinin vahşeti mahallemize kadar indi

Kızın cesedi Akbük’teki evimin üç adım ilerisinde, Yerkesik’te bulundu.

22.07.2020

Mısır'ın 'Z' kuşağının yolsuzlukla savaşı

Pazar günü Al Monitor haber sitesinde Mısır’ın “Z” kuşağı ile ilgili ilginç bir yazı yayınlandı.

14.07.2020

Üçüncü şahıslar...

İstanbul’un çok uzaklarındayız...

11.07.2020

Sosyal medyaya ‘unutulma’ düzenlemesi geliyor

Yeni doğan bebek üzerinden ailesine yapılan çirkin saldırı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı isyan ettirmişti. Erdoğan’ın insanların şeref ve haysiyetlerine yönelik saldırıları önlemek için sosyal medyada düzenleme yapılmasına yönelik talimatı üzerine kollar sıvandı. AK Parti bu hafta çalışmalara başlıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, düzenlemeye güçlü bir şekilde destek vermişti. Sosyal medya düzenlemesinde MHP’nin görüşlerinden de yararlanacak.

6.07.2020

Hiçbir şeyi umursamıyor görünüp her şeyin farkında olan gençlerin platformu TikTok’u yanlış tanımışız

İlham verici ya da ‘zevzek’ videolar içermekten başka gayesi olmayan bir uygulama nasıl bir anda politika gündemine yerleşiverdi?

5.07.2020

Çömlek patladı

-Partili Baro olur mu?

4.07.2020

Duvarların ötesi...

Sosyal medyaya karşı değiliz...

4.07.2020

Sosyal medya nasıl düzenlenecek?

Açıklamalarla tartışmanın “Kapanacak mı kapanmayacak mı” noktasına kadar geldiği sosyal medya konusunda iki çarpıcı örnekle başlayalım. Böylece en merak edileni baştan söyleyelim. Bu iki örnek edindiğim bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da anlatıldı.

3.07.2020

Z kuşağını yakından tanıma

2023 seçimlerinde 7 milyona yakın ilk kez oy kullanması bekleniyor. O nedenle partiler genç seçmenleri kazanmak için şimdiden kolları sıvadılar. Hal böyle olunca X kuşağı ‘out’, Z kuşağı ‘in’ oldu.

1.07.2020

Herkes onları konuşuyor! Kim bu Z kuşağı

ABD Başkanı Trump’ın seçim mitingini TikTok’u kullanarak trolleyen, Türkiye’de ise YKS krizine tepki göstererek görünür hale gelen Z kuşağı gençler... Herkes onları konuşuyor. Teknolojinin kucağına doğan, “Sokak oyunlarını dahi bilmezler” denilen bu kuşağa 2000’den sonra doğan herkes dahil mi? Aynı düşünür, aynı mı yaşarlar? Siyasal eğilimleri, refah seviyeleri, zevkleri aynı mı? Uzmanlara sorduk.

30.06.2020

Hiç benzemiyor

Z Kuşağı’na bir misyon yüklemek istiyorlar ama biraz zorlama galiba...

30.06.2020

E ama yetti artık şu 'Z kuşağı' genellemeleri

Ben de bir “Z kuşağı” yazısı yazmıştım.

29.06.2020

Küresel iklimin moda üzerindeki etkisi

Küreselleşmenin çevre üzerindeki olumsuz etkilerini iyice hissetmeye başladık.

27.06.2020

Genç Fütüristlerle “Yeni Normal” üzerine - II

Genç Fütürist’lerden Halit, İrem, Kaan, Alanur ve Hidayetullah ile “Yeni Normal” ve Korona sonrası değişime yönelik gerçekleştirdiğimiz sohbetin ikinci bölümü sizlerle

27.06.2020

'Bulaşırsa bulaşsın' mı?

“Temmuz, ağustos, eylül/Her mevsimde durma gül/Hayat inan çok kısa, belki çıkmayız yaza/Boş vermişim, boş vermişim, boş vermişim dünyaya/Ağlamak istemiyorsan sen de boş ver dünyaya”

26.06.2020

Z kuşağına özel seçim kampanyası

Kamuoyunda “yeşil top” olarak bilinen uygulama ve sosyal medyadaki yerli milli hesaplar tartışma konusu olmuştu. Aslında uygulama, Dijital Dönüşüm ve Yeni Medya Düzeni isimli çalışmanın bir parçasıydı. Çalışmayı, neden ihtiyaç duyulduğunu ve ne hedeflendiğini AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile konuştum; anlatacağım. Ancak önce çok tartışılan, tepki toplayan ve sona eren yeşil küre uygulaması ile başlayacağız.

26.06.2020

Genç Fütüristler ile “Yeni Normal” üzerine

Genç Fütüristler, Fütüristler Derneği tarafından gençlerin, geleceğe yönelik farkındalıklarını artırma ve değişen ve gelişen dünyaya hazır olup geleceğe katkı sağlayacak fikirler üretmesini sağlama misyonuyla 2009 yılında kurulmuş bir alt komite. Yeni Normal’i ve etkilerini analiz ederken, bu sürece yönelik Genç Fütüristler’in de görüşlerini almak istedim.

25.06.2020

Yakın geleceğin gezgini: Promadic

Merkezi Berlin’de bulunan Design Hotels topluluğunun CEO’su Peter Cole’dan zihin açıcı bir mail aldım.

24.06.2020

OK Boomer!

Güncel soru şu: “Z kuşağı kime oy verir?..”

23.06.2020

Türk halkı yeniden Batı'ya mı dönüyor

Türkiye’de en merakla izlediğim araştırmalardan biri, Kadir Has Üniversitesi Dış İlişkiler Bölümü’nün 2013 yılından beri yaptığı “dış politika” araştırması.

19.06.2020

Z kuşağının oyu nasıl alınmaz

Bunlar naylon üstüne binip karda kaymak nedir bilmezler... Elde tabanca varmış gibi “Dikşın... Dikşın...” diye kovboyculuk oynamak nedir bilmezler... Siyah-beyaz televizyonda “Bonanza” başlayacak diye heyecanlanmak nedir bilmezler... Bele takılan çağrı cihazıyla hava atmak nedir bilmezler... Hepsini geçtim... İlk cep telefonlarına bile arkaik bir icat muamelesi yaparlar.

18.06.2020

COVID-19 dünyasında iklim değişikliği eğitiminin önemi

Z kuşağı dediğimiz yeni neslin çocukları, iklim değişikliğinin etkilerine ve etkilerine karşı gelecekteki refahlarını sağlamak için giderek daha fazla harekete geçiyor. Yeni yapılan araştırmalar ise çocukların ebeveynlerini daha sürdürülebilir davranmaya teşvik etmede büyük rol oynadığını bizlere gösteriyor. Dolayısıyla çocuklar, iklim değişikliğiyle mücadele için gerekli davranış değişikliklerini teşvik edecek politikalar oluştururken göz önünde bulundurulması gereken kilit aktörler olarak karşımıza çıkıyor.

15.05.2020

Tenhalarda buluşuruz

Koronavirüs (COVID-19) salgını tüm dünyada ve ülkemizde gastronomi sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor.

11.05.2020

'Z Kuşağı' için alternatif basketbol

Koronavirüs salgını sonrası hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Tamam da, nasıl olacak? Basketbol için kırılma noktasına mı geldik? Basketbol bir temas sporudur.

4.05.2020

Plüton gerilemesi başladı! Hangi kuşakta doğdun?

Günaydın hepinize yepyeni bir günden ve yepyeni bir haftadan…

28.04.2020