MENÜ

Yüzyıllık Yalnızlık

Yüzyıllık Yalnızlık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yüzyıllık Yalnızlık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 130 Yüzyıllık Yalnızlık haberi bulunmuştur.

Yüzyıllık Yalnızlık Haberleri

Yüz Yıllık Yalnızlıka farklı yorum

Yüz Yıllık Yalnızlık'a farklı yorum

Kolombiyalı ünlü yazar Gabriel Garcia Marquez'un "büyülü gerçeklik" akımının en çarpıcı örneklerinden biri olarak kabul edilen Yüz Yıllık Yalnızlık adlı romanı illüstrasyon çalışması olarak yorumlandı.

8.05.2020Keyif
Her daim, ‘Devridaim’

Her daim, ‘Devridaim’!

Adı Julio Cortazar, Carlos Fuentes, Juan Rulfo ve Marquez ile birlikte anılan Guatemalalı yazar Augusto Monterroso’nun iki yapıtını okudum. Biri ‘Devridaim’, diğeri ‘Toplu Eserler ve Diğer Hikayeler’. Nasıl buldum? 1921-2003 yılları arasında yaşamış ve yazmış olan Monterroso ile keşke tanışmış olaydık diye hayıflandım! Neden derseniz, kitabını açmış da yazdıklarını tek tek bana okuyormuş gibi bir yakınlık içinde buldum kendimi. Çok iyimser bir yazar, en çok da bundan sevdim sanırım.

8.05.2020Kitap Sanat
Badem çiçeği gibi yahut daha ötesi

Badem çiçeği gibi yahut daha ötesi

Hiçbir şey iç açıcı değilken, nefes açıcı bir kitapla karşılaşmak da badem çiçeğinin yahut müjdenin ta kendisi!

7.05.2020Kitap Sanat
Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Nicedir merak ettiğiniz eserleri okumak, kitaplığınızda hep gözünüze çarpan ama bir türlü okumaya vakit bulamadığınız kitapları elinize almak, yeni yazarlar keşfetmek, yarım kalan klasikleri bitirmek için bundan daha iyi bir zaman olabilir mi? Jürimize danıştık, evde geçirdiğimiz zamanı daha anlamlı kılacak önerilerini sorduk. İster zamana direnen bir kitabın kapağını aralayın, ister çağdaş edebiyatın parlayan yıldızlarının izini sürün...

Bir senaryo ve bir roman: ‘Altın Horoz’

Bir senaryo ve bir roman: ‘Altın Horoz’

Marquez’in başyapıtı ‘Yüzyıllık Yalnızlık’ın ilham kaynağı Meksikalı yazar Juan Rulfo’nun ‘Altın Horoz’u ‘türsel aidiyet’i açısından hem senaryo hem de edebi bir metin olmayı başarmış yegâne eserlerden biri olarak başucumuzda duruyor.

1.08.2019Kitap Sanat
Yaz: Deniz, güneş, kitap

Yaz: Deniz, güneş, kitap

Rutinin koşturmacasına mola verme şansı yakaladığımız tatiller, sadece dinlenme ve eğlenme fırsatı değil; kitaplarla uzun uzun vakit geçirebildiğimiz o müthiş anlar aynı zamanda... Sene boyunca, hatta bazen uzun yıllar boyunca okumayı ertelediğimiz, kapağını kaldırmak için sabırsızlandığımız bir dizi kitapla baş başa kalabilmenin en güzel fırsatı. Eleştirmen, yazar ve kitap ekleri editörlerine ‘tatil çantasına atmalık’ kitapları sorduk. Klasiklerden güncel romanlara, şiirlerden eleştiri kitaplarına çeşit çeşit öneri çıktı ortaya. İyi tatiller ve uzun okumalar dileriz!

14.06.2018Kitap Sanat
Endonezya’nın yüzyıllık yalnızlığı

Endonezya’nın yüzyıllık yalnızlığı

Eka Kurniawan romancılık kariyerinin ilk romanı olan ‘Güzellik Bir Yaradır’da ülkesinin 20. yüzyılında yaşadığı felaketleri hayali bir kent özelinde büyülü bir gerçekçilik içinde ele alıyor. Roman kişilerinin tarihin akışı içinde oradan oraya savrulduğu, fantastik öğelerin tarihsel gerçeklere kaynaştığı çok sayıda masalsı hikâye barındıran ‘Güzellik Bir Yaradır’ ile hem Endonezya edebiyatını hem de geleceği parlak bir yazarı tanıma fırsatı buluyoruz.

23.11.2017Kitap Sanat
Ünlü yazarların ilham yerleri

Ünlü yazarların ilham yerleri

Evler, sadece duvarlardan oluşan yapılar değil; kişiliğimizi yansıtan ve hayata kapılarını kapattığımız kişisel sığınaklardır. İnsanın yaşadığı ev, mutlaka onun kişiliğinden ve ruhundan izler taşır. Peki yazdıklarıyla yolumuza ışık tutan ve cümleleriyle bizi derinlemesine etkileyen yazarların evlerini hiç merak ettiniz mi? Çünkü o eserleri yazarken ilham aldıkları yerler de, muhakkak onların ruhlarından izler taşıyor. Hatta çoğu zaman yaşadıkları yerler, onların eserlerine ilham kaynağı olabiliyor... İşte ölmeden önce mutlaka ziyaret etmeniz gereken ve ünlü yazarları daha iyi anlamanıza neden olacak evleri...

14.08.2017Keyif
Dünya öğrencileri ne okuyor

Dünya öğrencileri ne okuyor?

Öğrenciler kitap okuyarak tatillerini verimli geçirirken, başka dünyaları da öğreniyor. Peki farklı ülkelerdeki öğrenciler hangi kitapları okuyor? En çok ne tür kitaplar ödev olarak veriliyor? Bu ülkelerin okullarında verilen okuma listeleri neler ve bunlar, öğrencilerin gelişimlerine nasıl katkı sağlıyor?

3.08.2017Eğitim
Geleceğin 10 yazarı

Geleceğin 10 yazarı

Edebiyat dünyasının alanında yetkin 10 ismine ‘İlk kitabıyla dikkatlerini çeken, yeni çalışmalarını merakla bekledikleri yazarları’ sorduk. Ortaya Türkiye edebiyatının yeni yıldızları çıktı...

3.02.2017Kitap Sanat
İlhan Baran hayatını kaybetti

İlhan Baran hayatını kaybetti

1934 doğumlu besteci İlhan Baran'ın hayatını kaybettiği açıklandı. Baran, Ankara Devlet Konservatuarı'nda Fazıl Say, Muhiddin Dürrüoğlu-Demiriz gibi solist ve bestecilerin öğretmenliğini yapmıştı.

29.11.2016Hayat
Kolombiya’ya barış geldi... Gabo’nun sarı kelebekleri artık uçabilir

Kolombiya’ya barış geldi... Gabo’nun sarı kelebekleri artık uçabilir

Latin Amerika’nın en uzun süren siyasi çatışması sona erdi... Kutlama yapanlar arasında 2014’te hayatını kaybeden Gabriel García Márquez yok ama o ömrü boyunca bu barış için çalışmıştı... İşte Gabo’nun rehberliğinde, FARC barışına giden yol...

2.10.2016Hayat
Marquez’in külleri ülkesine gönderildi

Marquez’in külleri ülkesine gönderildi

İki yıl önce Meksika’da hayatını kaybeden Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez’in külleri ülkesine gönderilerek anısına dikilen büstün altına kondu.

24.05.2016Keyif
Marquez’in külleri ülkesine gönderildi

Marquez’in külleri ülkesine gönderildi

İki yıl önce Meksika’da hayatını kaybeden Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’in külleri ülkesine gönderildi

23.05.2016Dünya
Gabriel Garcia Marquezin külleri Kolombiyaya gönderilecek

Gabriel Garcia Marquez'in külleri Kolombiya'ya gönderilecek

Meksika'da geçen yıl ölen ve İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in külleri, ülkesine gönderilecek.

14.08.2015Hayat
Yüzyıllık Yalnızlık tezgahta bulundu

Yüzyıllık Yalnızlık tezgahta bulundu

İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in "Yüzyıllık Yalnızlık" adlı romanının ilk baskılarından birinin geçtiğimiz günlerde çalınmıştı. Soruşturma başlatan polis, kitabı tezgahta buldu.

12.05.2015Keyif
Yüzyıllık Yalnızlıkın ilk baskısı çalındı

Yüzyıllık Yalnızlık'ın ilk baskısı çalındı

İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in "Yüzyıllık Yalnızlık" adlı romanının ilk baskılarından birinin çalındığı bildirildi.

4.05.2015Keyif
Yüz yıllık dram.. Gurbetteki 56 şehit

Yüz yıllık dram.. Gurbetteki 56 şehit

İTİLAF devletlerinin Çanakkale Savaşı’ndan önce coğrafi konumu nedeniyle lojistik merkez olarak seçtikleri ve savaş hazırlıklarını yaptıkları Ege’deki Limni (Limnos) Adası yaklaşık 100 yıldır bilinmeyen bir sır gizliyor.

23.04.2015Dünya
Gabriel Garcia Marquezin kişisel arşivi 2.2 milyon dolara satıldı

Gabriel Garcia Marquez'in kişisel arşivi 2.2 milyon dolara satıldı

Teksas Üniversitesi, İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Gabriel Garcia Marquez'in kişisel arşivi için 2,2 milyon dolar ödedi.

26.02.2015Keyif
Marquez’in arşivine 2.2 milyon dolar

Marquez’in arşivine 2.2 milyon dolar

ABD'deki Teksas Üniversitesi'nin, İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in kişisel arşivi için 2.2 milyon dolar ödediği bildirildi. Teksas Üniversitesi Harry Ransom Merkezi Sözcüsü, Marquez'in 10 romanının orijinallerinin de bulunduğu arşiv için 2.2 milyon dolar ödediklerini söyledi.

26.02.2015Keyif
Marquez’in arşivine 2.2 milyon dolar

Marquez’in arşivine 2.2 milyon dolar

ABD'deki Teksas Üniversitesi'nin, İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in kişisel arşivi için 2.2 milyon dolar ödediği bildirildi.

26.02.2015Dünya
Marquezin kişisel arşivinin değeri açıklandı

Marquez'in kişisel arşivinin değeri açıklandı

ABD'deki Teksas Üniversitesi'nin, İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in kişisel arşivi için 2,2 milyon dolar ödediği bildirildi.

26.02.2015Avrupa
Deliduman hakkında her şey...Kitabı okumuş kadar olun

Deliduman hakkında her şey...Kitabı okumuş kadar olun!

Senenin yazlık entelektüel geyiği, Emrah Serbes'in yeni romanı 'Deliduman'... Hala okumadıysanız çok şey kaçırdınız demektir ama telafi imkanına da sahipsiniz. Muhabbetlerden geri kalmamak için Deliduman hakkında bilmeniz gereken 8 küçük detay var.

2.08.2014Hayat
Bu yaz ne okuyacağını biliyoruz

Bu yaz ne okuyacağını biliyoruz!

Radikal Kitap olarak çantaya koyacağınız kitapları tahmin edebiliyoruz. Tabii ki Sabahattin Ali, mutlaka Emrah Serbes, ille de Kürşat Başar ya da John Green olmadı kesinlikle Soner Yalçın.

2.07.2014Keyif
Sadece o ağladı

Sadece o ağladı

Meksika'nın başkenti Meksiko'da binlerce kişi, İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Gabriel Garcia Marquez'e son bir kez saygılarını sunmak ve veda etmek için Güzel Sanatlar Sarayı'na akın etti.

23.04.2014Gündem
Marquezin kitaplarına ilgi arttı

Marquez'in kitaplarına ilgi arttı

İZMİR Kitap Fuarı’nda, geçen 17 Nisan’da 87 yaşında ölen Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez’in kitapları yoğun ilgi görüyor. Kolombiyalı yazarın kült eserlerinden 'Yüzyıllık Yalnızlık' yok satıyor.

22.04.2014Gündem
İzmirde Gabriel Garcia Marquez kitapları yok satıyor

İzmir'de Gabriel Garcia Marquez kitapları yok satıyor

İZMİR Kitap Fuarı'nda, geçen 17 Nisan'da 87 yaşında ölen Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez'in kitapları yoğun ilgi görüyor. Kolombiyalı yazarın kült eserlerinden 'Yüzyıllık Yalnızlık' yok satıyor.

21.04.2014Ege
Dünyaca ünlü yazar hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü yazar hayatını kaybetti

“Gitme zamanı gelmişse ‘dur’ demenin, zaman geçmişse ‘dön’ demenin ve aşk bitmişse ‘yeniden’ demenin, anlamı yoktur.” sözlerinin sahibi, Yüzyıllık Yalnızlık ve Kolera Günlerinde Aşk’ın unutulmaz yazarı Gabriel Garcia Marquez, hayatanı kaybetti...

19.04.2014Gündem
Dünya Gabo’ya ağlıyor

Dünya Gabo’ya ağlıyor

DÜNYA, “Yüzyıllık Yalnızlık”, “Kırmızı Pazartesi”, “Kolera Günlerinde Aşk”” kitaplarının Nobel ödüllü yazarı Gabrial Garcia Marquez’nin ölümüne ağlıyor. 17’nci yüzyıl yazarı Miguel de Cervantes’ten sonra İspanyol dilinin en büyük yazarı olarak gösterilen Latin Amerika’da “Gabo” lakabıyla tanınan Kolombiya doğumlu yazar, önceki gün Meksika’nın başkenti Meksiko’daki evinde 87 yaşında hayata veda etti. Ailenin sözcüsü Fernanda Familiar, ilk açıklamayı yaparak, yazarın eşi Mercedes ve iki oğlu adına, bir süredir akciğer ve idrar yolları enfeksiyonu nedeniyle tedavi gören yazarın yaşamını yitirdiğini açıkladı.

18.04.2014Gündem
Nobel ödüllü yazar Marquez, taburcu edildi

Nobel ödüllü yazar Marquez, taburcu edildi

"Büyülü gerçekçilik" akımının en önemli isimlerinden kabul edilen Kolombiyalı ünlü yazar Gabriel Garcia Marquez, hastaneden taburcu edildi.

9.04.2014Gündem
Gabodan iyi haber

Gabo'dan iyi haber

"Büyülü gerçekçilik" akımının en önemli isimlerinden biri kabul edilen Kolombiyalı ünlü yazar Gabriel Garcia Marquez'in durumunun iyiye gittiği bildirildi.

4.04.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Yeni bir perspektif şart

Online oyun Fortnite’ta birçok yabancı sanatçı animasyon halleriyle konserler veriyor. Milyonlarca oyuncusu bulunan oyunda son olarak Travis Scott konseri yapıldı ve 12,3 milyon kişi izledi. 2019 şubat ayında da Marshmello, aynı platformda bir performans sergiledi.

14.05.2020

Korona günlerinde aşk

GABRIEL Garcia Marquez’in ‘Yüzyıllık Yalnızlık’ dediği günleri yaşıyor dünya...

18.03.2020

Sevmeyi, şiiri, müziği, hayal etmeyi kimden öğrendin kız Dirmit!

Latife Tekin’in aynı adlı romanından; ince ince çalışılarak uyarlanmış bir tek kişilik iş: ‘Sevgili Arsız Ölüm/Dirmit’. Sezonu kapatmak için eşsiz bir seçenek.

29.06.2019

'Düş yakamdan Ertuğrul' diye yazmıştım, düştü ama...

ASLINDA “adama” hâlâ kızıyorum. Gazetecilik hayatım, onun yüzünden az daha başlamadan bitecekti.

9.03.2019

31 Mart'ın şimdiden akılda kalan top 10'u

(10) “BEKA” sloganının iktidar saflarında bile tutmaması, oy verecek seçmenin bu slogana itibar etmemesi.

8.03.2019

Trabzon Fırtınası'nın bir 'sırrı' var

Henüz 21 yaşında... Trabzon’da bir inşaat kalfasının oğlu. Kentine, ailesine öyle düşkün ki...

4.09.2018

İzmir yağmurlarıyla yıkanan erkek bedenleri

ŞU sıralar şakır şakır yağan İzmir yağmurlarıyla duş alıyorlar.

20.12.2017

Gazap Üzümleri’nden NTV Spor’a...

Yer Kaliforniya. 1930’lu yıllar. Binlerce aile büyük umutlarla yollara düşüyor. Kavurucu çöl sıcaklarına aldırmadan. Tek amaçları ayakta kalabilmek. İşte bu yörüngede Joad ailesinin sıra dışı mücadelesi anlatılır John Steinbeck’in Gazap Üzümleri’nde.

10.07.2017

Baha’ya birinciliği verilmeli

 “Yetenek Sizsiniz Türkiye”nin 2013 birincisi Atalay Demirci’nin bir FETÖ balonu olduğu ortaya çıktı.

3.05.2017

Başkan baba şehrinde ‘diktatör yalnızlığı’

EL Gabo’nun bir zamanlar bu sokaklarda dolaştığını hissetmek çok tuhaf bir duygu.

13.06.2016

Görkemli kaybedenler

Ağır ağır kaybeder ağalığını. Köyünü satar.

4.02.2016

Yabancı dile çevirmenin işlevi

YAZARLAR arasında yıllardır tanığı olduğum bir tartışma yapılagelir.

23.12.2015

Orhan Pamuk’la gelen ‘Aydınlanma’ müjdesi

NOBEL ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un son eseri “Kafamda Bir Tuhaflık” nihayet hanemize girdi.

4.01.2015

Futbol ve yüzyıllık yalnızlık

Çocukken bez toplarla futbol ve beysbol oynadı. Gazeteci olduğunda bisiklet, futbol ve boks yazdı. Güçlü kalmak için de tenis oynadı; Nobel ödüllü edebiyatçı Gabriel Garcia Marquez...

23.04.2014

İşinden atılan gazeteci

ALTINCI bir his midir, yoksa hayatın garip bir tecellisi mi...

18.04.2014