EKSTRA
MENÜ

Yumurtalık Rezervi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 196 haberi bulunmuştur.

Yumurtalık Rezervi Haberleri

Üreme yeteneğini korumanın yolu düzenli kontrol ve muayene

Üreme yeteneğini korumanın yolu düzenli kontrol ve muayene

Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Prof. Dr. Namık Kemal Duru, kadın hastalıklarına ilişkin halk sağlığı sorunları konusunda açıklamalarda bulunarak, kadınlarda üreme yeteneğinin korunması, serviks (rahim ağzı) kanserlerinin taranması ve Down sendromlu (mongol) bebek doğumlarının önüne geçilmesine olanak sağlayan uygulamalar hakkında bilgiler verdi.

15.01.2019Sağlık
Kriyoteknoloji tüp bebek alanında bir çığır açtı

Kriyoteknoloji tüp bebek alanında bir çığır açtı

Teknolojinin hızla gelişmesi, bilim adamlarının uzun yıllar üzerinde çalıştığı ‘tüp bebek tedavisini de yeni ve çok daha umut verici bir noktaya getirdi. Özel birtakım kimyasallar yardımı ile yapılan biyolojik materyallerin dondurulması işlemi olan 'kriyobiyoloji' bu noktadaki en önemli gelişmelerden biri olarak öne çıkıyor.

Tüp bebek tedavisinde 10 yeni gelişme

Tüp bebek tedavisinde 10 yeni gelişme!

Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de yaklaşık olarak her 10 çiftimizden 1’i çocuk sahibi olmakta zorluk yaşamaktadır. Bu zorlukları aşma çalışmaları sonucu ortaya çıkan tüp bebek tedavisi günümüze kadar bazı değişimlere uğramıştır. Tüp Bebek ve Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr.Serkan Aydoğdu tüp bebek tedavisindeki yeni gelişmeleri anlatıyor.

Erken menopozda hamilelik mümkün mü

Erken menopozda hamilelik mümkün mü?

Erken menopoz, son yıllarda kadınlarda daha erken yaşlarda görülmeye başlandı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, “Erken menopoz evresine giren kadınlara yumurtlama, üreme ya da tüp bebek tedavisi uygulanarak hamilelik elde edilebilir” dedi.

2.01.2017Sağlık
Yumurta dondurmak için geç kalmayın

Yumurta dondurmak için geç kalmayın

Çocuk sahibi olmak isteyen ama kariyer hedeflerinden vazgeçemeyen ya da erken menopoz riski taşıyan kadınlar için son dönemde akla gelen ilk seçeneklerden birisi yumurta dondurmak. Böyle bir durumda dondurma işlemi gerçekleştirmek isteyen anne adayları vakit kaybetmeden işlemi yaptırabilecekleri sağlık kuruluşlarının yolunu tutuyor.

5.10.2016Sağlık
Çocuk isteyene cep telefonu uyarısı

Çocuk isteyene "cep telefonu" uyarısı

Ege Üniversitesi Aile Planlaması ve Kısırlık Merkezi Başkanı Prof. Dr. Erol Tavmergen: "Doğal yoldan gebelik elde etmek isteyenlerin katkı maddeli besinlerden, radyoaktiviteden uzak durması, kimyasallara maruziyeti mümkün olduğunca azaltması, bilgisayar, cep telefonu gibi aletleri cepte ve vücutta taşımaması gerekiyor." dedi.

30.04.2016Sağlık
35 ve üstü çok mu geç

35 ve üstü çok mu geç?

İleri yaşta nasıl hamile kalınır? Hangi yöntemi tercih etmek gerekir? Riskler neler?

Rötarlı bebek destek bekliyor

Rötarlı bebek destek bekliyor

Apple ve Facebook gibi dünyanın birçok dev şirketi çocuk doğurmak için kariyerlerine ara vermek istemeyen kadın çalışanlarına yumurta dondurma ödemesi yapıyor. 20 bin doları bulan bu destek Türkiye’de henüz yok ama Sağlık Bakanlığı altı ay önce yumurta dondurma izni kapsamını genişletti. Bakanlığın bu adımı üreme kapasitesini korumak isteyen pek çok kadına kapıyı araladı.

17.05.2015Ekonomi
Geç anne olmak isteyenlere mini IVF tekniği

'Geç anne' olmak isteyenlere mini IVF tekniği

Tüp bebek uygulamasında klasik yöntemin dışında düşük dozda ilaç kullanılarak, az sayıda ancak daha kaliteli yumurta gelişiminin sağlandığı "Mini IVF" tekniği, 35 yaşın üstündeki kadınların annelik şansını güçlendiriyor.

1.05.2015Sağlık
‘Dondurmaya’ bekârlık ayarı

‘Dondurmaya’ bekârlık ayarı

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği tıbbi zorunluluk şartlarını taşıyıp yumurta veya spermlerini dondurmak isteyenlerde evlilik koşulu aranmayacak. Ailesinde erken menopoz görülen kadınlar için de rapor istenecek.

28.01.2015Gündem
Kadınlar bu rezervi ölçtürmeli

Kadınlar bu 'rezervi' ölçtürmeli

Günümüzde anne olma yaşı yaygın olarak 30 yaş ve üstü. Kadınlar okul, kariyer gibi nedenlerle artık daha geç yaşlarda anne oluyor. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Serkan Oral, kadınların yumurtalık rezervi yaparak anne olma şansını geç yaşta da olsa anne olma şansını sürdürebileceklerini belirtiyor.

23.01.2015Sağlık
Tüp bebek ilk çare değil

Tüp bebek ilk çare değil

Tüp bebek yönteminin, bebek sahibi olamayan çiftlerce tüm tedavilerin uygulanmasına karşın sonuç alınamazsa son çare olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

30.11.2014Sağlık
Erken menopoza karşı yumurtalarınızı dondurun

Erken menopoza karşı yumurtalarınızı dondurun

30 yaşın altında yaklaşık her bin kadından biri, 30’un üzerinde ise yüzde biri erken menopoz riskiyle karşı karşıya. Tıp diliyle “düşük over rezervi” bulunan kadının doğurganlığını korumak için tek yol yumurtalık veya yumurtalarını dondurmak. 30 Eylül tarihli Üremeye Yardımcı Tedaviler Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle artık düşük over rezervi olup henüz doğum yapmamış veya ailesinde erken menopoz sorunu olanlar bu haktan yararlanabilecekler.

28.10.2014Sağlık
Yaş sınırı 20ye çekilmeli

'Yaş sınırı 20'ye çekilmeli'

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Şahin, tüp bebek tedavisinde yaş sınırının 23'ten 20'ye düşürülmesi gerektiğini söyledi.

27.10.2014Sağlık
Önemli olan yaş değil yumurta sayısı

"Önemli olan yaş değil yumurta sayısı"

Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Uncu, insanın yumurtalık kapasitesi ve tedaviye yanıtını yaşla değerlendirmemek gerektiğini söyledi.

24.09.2014Sağlık
Aşılama mı tüp bebek mi

Aşılama mı tüp bebek mi

Önce aşılama mı, tüp bebek mi? Bu soruyu üreme tıbbıyla ilgilenen uzmanlar da soruyor. Ve giderek daha fazla sayıda uzman aşılamanın para ve zaman kaybına yol açtığını, direkt tüp bebek tedavilerine başlanmasının daha ekonomik olduğunu savunuyor.

5.02.2014Kelebek
Alkol, tüp bebek tedavisinde düşüğe yol açabilir

Alkol, tüp bebek tedavisinde düşüğe yol açabilir!

Tüp bebek tedavi sürecini etkileyen faktörler hakkında doğru bilinen yanlışlar.

Düşük sebebi olabilir

Düşük sebebi olabilir

Sağlıklı gebelik için risk faktörü gösterilen alkol tüketimi, tüp bebek tedavi sürecini de olumsuz etkiliyor. ABD'de yapılan araştırmaya göre, tüp bebek tedavisi sırasında ve sonrasındaki 1 yılı kapsayan dönemde alkol tüketimi, düşüklere yol açıyor ve canlı bebek doğum oranını azaltıyor.

22.04.2013Sağlık
fdzg

fdzg

Günümüzde kanser, gelişmiş tanı metotları sayesinde erken teşhis edilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır.

17.03.2013Sağlık
17’ncide Ali oldu

17’ncide Ali oldu

Almanya’da yaşayan 27 yaşındaki Fatoş Badem tam 17 kez tüp bebek tedavisi gördü. Almanya ve tatillerde geldikleri Gaziantep’teki denemeler yüzünü güldüremedi. Yılmadı, devam etti. En son İstanbul’daki denemede tedavi başarıyla sonuçlandı. Yaklaşık bir ay önce Ali bebeğe kavuştu. Badem hikâyesini anlatıyor...

26.01.2013Sağlık
Çikolata kistiyle annelik bitmeyecek

Çikolata kistiyle annelik bitmeyecek

İyi huylu kistlerin alınması için uygulanan ancak bebek umudunu azaltan ameliyatlar artık tehlike olmayacak. Ankara Üniversitesi’nin yaptığı çalışmaya göre yumurtalık rezervi korunarak miyom ve çikolata kisti ameliyatı yapılabilecek.

10.01.2013Sağlık
Mini tüp bebekler 1 yaşında

'Mini tüp bebekler' 1 yaşında

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde yaşayan Derya ve Sıtkı Barlak çiftinin, İzmir’de dünyaya gelen ikiz bebekleri 1 yaşına girdi.

26.05.2012Kelebek
Mini tüp bebekler 1 yaşında

'Mini tüp bebekler' 1 yaşında

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde yaşayan Derya ve Sıtkı Barlak çiftinin, İzmir’de dünyaya gelen ikiz bebekleri 1 yaşına girdi.

25.05.2012Sağlık
Kanser ilacı tüp bebek için umut oluyor

Kanser ilacı tüp bebek için umut oluyor

Herhangi bir yan etki veya kanser geliştirme etkisi yok!

10.03.2012Doğum
Doğumu erteleyenler yumurta rezervine baktırmalı

Doğumu erteleyenler yumurta rezervine baktırmalı

Çocuk sahibi olmayı geciktirirken hekim desteği almak gerekir mi?

Kariyer için doğumu erteleyen kadınlar dikkat

Kariyer için doğumu erteleyen kadınlar dikkat!

Çocuk sahibi olmayı geciktirirken doktor desteği almak gerekir mi?

Kariyer için doğumu erteleyen kadınlar dikkat

Kariyer için doğumu erteleyen kadınlar dikkat !!!

Çocuk sahibi olmayı geciktirirken hekim desteği almak gerekir mi?

Doğurganlığı etkileyen yumurtalık rezervi

Doğurganlığı etkileyen yumurtalık rezervi!

Biyolojik yaş, kronolojik yaştan daha önemli!

31.12.2011Doğum
Anne olmayı erteliyor musunuz

Anne olmayı erteliyor musunuz?

Yumurtalık rezervinizin durumunu mutlaka öğrenin.

Kısırlığın nedenleri: Yaş faktörü

Kısırlığın nedenleri: Yaş faktörü

Kadınların 30'lu yaşların ortalarında gebe kalabilme kapasitelerinde düşüş başlıyor.

31.12.2011Sağlık
İkinci çocuk için geç kalmayın

İkinci çocuk için geç kalmayın

Yaş ilerledikçe kısırlık riski artıyor.

28.12.2011Sağlık
Kök hücre ile çocuk umudu yeşerecek

Kök hücre ile çocuk umudu yeşerecek

Üreme Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, önümüzdeki yıllarda kök hücre yöntemi ile çocuk sahibi olamayan ailelerin çocuk sahibi olabileceğini açıkladı.

12.10.2011Gündem

Yazar Sonuçları

Azospermi hastalarında varikosel tedavisi gerekli mi?

Her ne kadar üroloji pratiğinin en eski ve en sık uygulanan ameliyatlarından biri olsa da, bugün hala varikosel ameliyatına ilişkin tartışmalar güncelliğini korumaktadır. Amerikan Üreme Sağlığı Derneklerinin son yayınladıkları komite raporuna göre aşağıdaki kriterlerin tamamına sahip olan varikosel hastalarına varikosel ameliyatı uygulanmalıdır. (1)

31.01.2019

Yumurtalık rezervi nasıl hesaplanır?Kimlere yumurta dondurma önerilir?

Hızla geçen zaman ve ilerleyen yaş ile birlikte doğurganlığımız da azalıyor. Geçmişe göre doğurganlık hızımızın azaldığı da bir gerçek. Doğurganlığımızı nasıl koruyacağımız ve nasıl önlemler almamız gerektiği ile ilgili Prof. Dr. Recai Pabuçcu işe yarayan ipuçları veriyor…

29.01.2019

Tüp bebek tedavisinin başarısı bu etkenlere bağlı!

Tüp bebek tedavisinde öncelikli amaç ilk seferde gebeliği yakalamak ve dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek ancak bu çoğu zaman mümkün olamayabiliyor. Dünyada ve ülkemizde tüp bebek başarısı henüz yüzde yüze ulaşmış değil. Prof. Dr. Recai Pabuçcu, tüp bebek sahibi olmak için gerçekleştirilen tüm süreçler çok sağlıklı ilerliyor olsa bile ilk denemede çocuk sahibi olma şansının dünyada ortalama yüzde 35 ve yüzde 40 aralığında olduğuna dikkat çekiyor.

2.01.2019
Adet düzensizliği neden olur, nasıl tedavi edilir

Adet düzensizliği neden olur, nasıl tedavi edilir?

Adet düzensizliği, kadınların hayatları boyunca sıkça karşılaştıkları sorunların başında geliyor. Her 10 kadından 1’inde görülen erken menopozun da başlıca belirtileri arasında yer alan adet düzensizliklerinde altta yatan etkenler 20’li ve 40’lı yaşlarda farklılık gösteriyor.

29.11.2018

Yaş ilerledikçe tüp bebekteki başarı şansı azalıyor!

Çekirdek ailesini genişletmek isteyen bireyler, normal yoldan doğum elde edemediğinde tüp bebek yöntemine başvuruyor. Ancak tüp bebekte başarı şansını etkileyen bir diğer önemli faktör ise anne olmak isteyen kadının yaşıdır. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, tüp bebek yönteminde kadın yaşının önemine değinerek, en fazla kaç kez denenebileceği hakkında bilgiler verdi.

21.05.2018

Yaşlanan rahim değil, yumurtalardır!

Yumurtalık yaşlanması, yumurtanın sayısının azalmasına paralel olarak geride kalan yumurtalardaki kalite azalmasıdır. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, yumurta yaşlanmasına ilişkin detayları anlattı.

28.03.2018

Erken menopoz nedir?

Erken menopozun en olumsuz yönü kadının kendi yumurta hücreleriyle hamile kalmasının imkansız hale gelmesidir.

25.01.2018
Menopozdan sonra anne olmak hayal değil

Menopozdan sonra anne olmak hayal değil!

Rahim yaşlanması değil, yumurtanın yaşlanması hamile kalmayı zorlaştırır.

24.01.2015
AMH testi, kısırlık tedavisinde yol gösterici

AMH testi, kısırlık tedavisinde yol gösterici

Bu test kadınlardaki yumurta rezervi hakkında da önemli bilgiler veriyor.

26.09.2014

Altın yumurtayla gebe kaldı

Erken menopoza giren Çiğdem Üresin (38) anne olma şansını “altın yumurta”yla yakaladı. Yumurtalıklarında yakalanan tek yumurtadan elde edilen embriyo ile hamile kalan Üresin, kızını kucağına almak için gün sayıyor.

Fotoğraflar: Murat ŞAKA

20.08.2014