EKSTRA
MENÜ

Yumurtalık Kisti

Yumurtalık Kisti ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yumurtalık Kisti haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 212 Yumurtalık Kisti haberi bulunmuştur.

Yumurtalık Kisti Haberleri

Çocuklarda görülen yumurtalık kistleri kanser riski oluşturur mu

Çocuklarda görülen yumurtalık kistleri kanser riski oluşturur mu?

Kadın üreme sisteminin bir parçası olan yumurtalıklarda kist olarak isimlendirilen içi sıvı dolu kese gelişebilir. Yumurtalık kistleri anne karnından başlayarak her yaşta görülebilir. Peki, çocuklarda da görülen yumurtalık kistleri kansere neden olur mu, nasıl belirti verir, cerrahi yönteme ne zaman başvurulur? Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kadınların yüzde 60’ı regl ağrısından şikayet ediyor

Kadınların yüzde 60’ı regl ağrısından şikayet ediyor!

Kadın olmak zordur, özellikle de adet dönemlerinde… Kasıktan karna doğru yayılan keskin ağrı kimi zaman adet öncesinde kimi zamansa adetin ilk günlerinde kendini belli eder. Birçok kadın için işkenceye dönüşen adet dönemi ağrıları, çoğu zaman normal karşılansa da bir hastalığın da belirtisi olabilir. Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, adet sancıları hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

8.01.2021Kadın
Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen her şey

Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen her şey

Erkekten alınan sperm ile kadından alınan yumurta yani oositin, laboratuvar ortamında döllenmesi ve gelişen embriyonun kadının rahmine yerleştirilmesine tüp bebek denir. Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı ve Embriyolog Op. Dr. Öznur Dündar Akın, tüp bebek tedavisindeki merak edilenleri anlattı.

Her 80 kadından birinde görülüyor Çoğu iyi huylu ama…

Her 80 kadından birinde görülüyor! Çoğu iyi huylu ama…

Yumurtalık kanseri, kadınlarda en sık görülen yedinci kanserdir. Peki, yumurtalık kanserinin erken tanısı mümkün müdür? Tedavi edilebilir bir hastalık mıdır? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, yumurtalık kanseri hakkında detaylı bilgiler verdi.

9.09.2020Sağlık
Hamilelik sürecinde hangi testler yapılmalı

Hamilelik sürecinde hangi testler yapılmalı?

Hamilelik döneminde mutlaka yaptırılması gereken test ve kontroller hakkında bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Aksakallı, hangi testin gebeliğin hangi döneminde ve nasıl yapılacağı konusunda uyarıda bulundu.

Nazlı hemşire hayata tutundu

Nazlı hemşire hayata tutundu

Kronik karaciğer hastası olduğu ortaya çıkan hemşire Nazlı Tuğçe İmamoğlu, 54’ten 31 kiloya düştü. Ölümün eşiğine gelen Nazlı hemşire, amcasının karaciğeriyle sağlığına kavuştu.

16.07.2020Gündem
Tüp bebek öncesi histereskopi ve laparoskopi başarıyı artırır mı

Tüp bebek öncesi histereskopi ve laparoskopi başarıyı artırır mı?

Tüp bebek tedavisinde önemli bir yere sahip olan histeroskopi ve laparoskopi uygulamalarının detaylarını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert anlatıyor…

Karın Ağrısına Dikkat Nedeni Yumurtalık Kisti Olabilir

Karın Ağrısına Dikkat! Nedeni Yumurtalık Kisti Olabilir

Yumurtalık kistlerinin yırtıldığında ciddi ağrı ve bazen de iç kanamaya sebep olabileceğini anlatan Op. Dr. Ayşe Kavasoğlu, "Kistlerin başlıca belirtileri arasında karında ağrı, dolgunluk hissi, şişkinlik, adet düzensizliği, lekelenme, idrar yolu şikayetleri, göğüslerde hassasiyet, ağrılı bağırsak hareketleri ve kabızlık yer alıyor" dedi.

Karın ağrısına dikkat; nedeni yumurtalık kisti olabilir

Karın ağrısına dikkat; nedeni yumurtalık kisti olabilir

Yumurtalık kistlerinin yırtıldığında ciddi ağrı ve bazen de iç kanamaya sebep olabileceğini anlatan Op. Dr. Ayşe Kavasoğlu, "Kistlerin başlıca belirtileri arasında karında ağrı, dolgunluk hissi, şişkinlik, adet düzensizliği, lekelenme, idrar yolu şikayetleri, göğüslerde hassasiyet, ağrılı bağırsak hareketleri ve kabızlık yer alıyor" dedi.

16.06.2020Sağlık
Erken menopoz ve yumurtalık yetmezliği önlenebiliyor

Erken menopoz ve yumurtalık yetmezliği önlenebiliyor

SİGARA kullanımının artması, beslenme hataları ve çevresel faktörler erken menopoz için zemin hazırlıyor. Kadınların yaşamlarında son derece önemli bir dönem olan menopozun erken yaşandığında ciddi sağlık sorunlarına da neden olabildiğini söyleyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, yumurtalık işlevlerinin önceden belirlenmesinin kadının doğurganlığın korunması açısından çok önemi olduğunu ve emzirmenin erken menopoz riskini azalttığını da açıkladı.

9.06.2020Sağlık
İnfertilite (Kısırlık) Nedir Nedenleri Nelerdir

İnfertilite (Kısırlık) Nedir? Nedenleri Nelerdir?

İnfertilite, halk arasında daha yaygın bilinen adıyla kısırlık, birçok çiftin karşılaştığı bir sorun. Peki kısırlık neden olur, tedavisi var mıdır? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun konu hakkında önemli bilgiler verdi.

13.02.2020Evlilik
İkinci çocuğu deniyor ve bir türlü başarılı olamıyor musunuz

İkinci çocuğu deniyor ve bir türlü başarılı olamıyor musunuz?

Sekonder infertilite nedir? Tıbbı tedavi gerekmeksizin bir çocuk sahibi olan kişilerin ikinci bir çocuğa sahip olmaları kolay mıdır? Eğer ikinci çocuğa sahip olmak için çaba sarf edilmiş ancak gebelik oluşmamış ise ne yapmak gerekir? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Şiddetli adet sancıları hastalık habercisi mi

Şiddetli adet sancıları hastalık habercisi mi?

Kadın olmak zordur özellikle de adet dönemlerinde… Kasıktan karna doğru yayılan keskin ağrı kimi zaman adet öncesinde kimi zamansa adetin ilk günlerinde kendini belli eder. Birçok kadın için işkenceye dönüşen adet dönemi ağrıları, çoğu zaman normal karşılansa da bir hastalığın da belirtisi olabilir.

27.08.2019Sağlık
Şiddetli Regl Sancıları Hastalık Habercisi mi

Şiddetli Regl Sancıları Hastalık Habercisi mi?

Kadın olmak zordur özellikle de regl dönemlerinde… Kasıktan karna doğru yayılan keskin ağrı kimi zaman adet öncesinde kimi zamansa adetin ilk günlerinde kendini belli eder. Birçok kadın için işkenceye dönüşen regl dönemi ağrıları, çoğu zaman normal karşılansa da bir hastalığın da belirtisi olabilir. Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, regl sancıları hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Yumurtalık Kistleri Üreme Sağlığını Etkiliyor mu

Yumurtalık Kistleri Üreme Sağlığını Etkiliyor mu?

Yumurtalık kistleri, yaş farkı gözetmeden en sık rastlanan kadın sorunları arasında yer alıyor. Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Ünal, yumurtalık kistlerinin üreme sağlığını etkileyip etkilemediği sorusunu yanıtladı.

Dış gebelik nedir Dış gebelik sonrası hamile kalınabilir mi

Dış gebelik nedir? Dış gebelik sonrası hamile kalınabilir mi?

“Dış gebelik, rahim dışında yerleşmiş gebelik olarak tanımlanır” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Koray Özbay; dış gebelik neden olur, dış gebelik belirtileri nelerdir, dış gebelik kimlerde görülür gibi sorulara yanıt verdi.

Dış gebelik belirtileri normal hamilelik ile karışıyor

Dış gebelik belirtileri normal hamilelik ile karışıyor

Dış gebelik nedir? Dış gebelik sonrası tekrar hamile kalınır mı? Dış gebelik belirtilerinin normal hamilelikten farkı var mıdır? Kimler dış gebelik açısından riskli grupta? Dış gebelik sonrası tekrar hamile kalmak için ne kadar süre geçmeli? Dış gebeliğin tedavisi nasıl yapılır? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Koray Özbay, dış gebelikle ilgili merak edilenler hakkında bilgi verdi.

Yumurta kisti ve kanseri belirtileri nelerdir Yumurtalık kist çeşitleri

Yumurta kisti ve kanseri belirtileri nelerdir? Yumurtalık kist çeşitleri

Yumurtalık kistleri, türlerine göre iyi ya da kötü huylu olarak ayrılabilmektedir. İyi huylu olanların kanser tehlikesi içermediği ancak farklı problemlere neden olduğu yumurtalık kistleri, belirtileri ile de önem arz ediyor. Muhakkak klinik müdahalenin önem arz ettiği yumurtalık kistinde, hasta şikayetleri ya da belirtiler mutlaka tedavi planlamasına öncü olmaktadır. Peki, yumurtalık kisti çeşitleri nelerdir? İşte, birçok vatandaşın araştırdığı yumurtalık kisti ve kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

11.07.2018Gündem
Doğumdan sonra adet sancısı geçer mi

Doğumdan sonra adet sancısı geçer mi?

Her kadının korkulu rüyası olan adet günleri sancısıyla birlikte işkenceye dönüşebiliyor. Doğal ve gerekli bir süreç olan adet döneminin sebebiyet verdiği olumsuz etkiler, dayanılmayacak şiddetli ağrılar olarak kendini gösteriyor. Kadınların, adet sancısının yarattığı sorunlarla başa çıkılabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, konu hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

20.06.2018Sağlık
Genç kadından kötü haber Bakanlık soruşturma başlattı

Genç kadından kötü haber! Bakanlık soruşturma başlattı

İstanbul Esenyur'ta özel bir hastanede yumurtalıklarındaki kistin alınması için girdiği ameliyatta bağırsağının delindiği iddia edilen genç kadın hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı ilgililer hakkında soruşturma başlattı.

21.03.2018Gündem
Yumurtalık kisti için girdiği ameliyatta bağırsağı delindi

Yumurtalık kisti için girdiği ameliyatta bağırsağı delindi

Çocuk sahibi olmak için yumurtalıklarındaki kistin alınması gereken genç kadın, Esenyurt’ta özel bir hastaneye gitti. Ancak ameliyatta iddiaya göre doktor bağırsaklarını deldi. Yoğun bakıma alınan genç kadın, hastanede ölüm kalım savaşı veriyor.

20.03.2018Gündem
Kilo aldığını zannediyordu 9 kilo kitle çıktı

Kilo aldığını zannediyordu! 9 kilo kitle çıktı

Kayseri'de kilo aldığını zanneden Hamdiye Koçer, şüphe üzerine hastaneye gitti. Koçer’in karnında yaklaşık 9 kilo ağırlığında yumurtalık kisti tespit edildi.

31.12.2017Gündem
Ağrılı cinsel ilişkiyi önemseyin

Ağrılı cinsel ilişkiyi önemseyin

Pek çok kadın bu sorunu yaşıyor.

23.05.2016Sağlık
Saç dökülmesi kaç tip olur

Saç dökülmesi kaç tip olur?

Kış mevsimini arkamızda bıraktığımız bu günlerde mevsim değişikliğine bağlı olarak saç dökülmesi ile ilgili şikayetlerde artmaktadır. Saçlar insanların karakteristik özelliklerindendir. Saç kayıpları hem kadınlarda hem erkeklerde önemsenmektedir.

13.05.2016Sağlık
Hamilelikte oluşan yumurtalık kistleri

Hamilelikte oluşan yumurtalık kistleri

Çoğu kadının hayatında en az bir kez karşılaştığı sorunlardan birisidir!

Soğan Suyu ile Hamile Kalınır mı

Soğan Suyu ile Hamile Kalınır mı?

Yumurtalık kisti olanların, hamile kalmak isteyenlerin başvurduğu bir yöntem soğan kürü. Manisa Özel Sekiz Eylül Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Süleyman Emre konu ile ilgili bilgi verdi...

Bu Belirtiler Varsa Dikkat

Bu Belirtiler Varsa Dikkat!

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Emrah Turunç: Aşırı yemek, hareketsiz bir yaşam sürmek ve bilgisayar başında fazla zaman geçirmek gibi hatalı alışkanlıklardan vazgeçin!

Soğan suyu içerek hamile kalmak mümkün mü

Soğan suyu içerek hamile kalmak mümkün mü?

Soğan kürünü duymuşsunuzdur. Yumurtalık kisti olanların, hamile kalmak isteyenlerin başvurduğu bir yöntemdir. Bu kürü uygularken ise öncelikle tıbbi yöntemlerin uygulanması gerekiyor. İşte detaylar...

1.09.2015Kelebek
Hamile Kalmadan Önce Yapmanız Gereken 10 Şey

Hamile Kalmadan Önce Yapmanız Gereken 10 Şey!

Sağlıklı bir hamilelik için hamilelik öncesinde yapılması gerekenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Doç. Dr. Hüsnü Görgen sıraladı.

Yazar Sonuçları

Kadınlarda saç ekimi

Kadınlarda saç seyrekliği şikayeti her geçen gün artış gösteriyor. DHI saç ekimi tekniğiyle artık kadınlar da çekinmeden saç ektirebiliyor ve hayal ettikleri gür ve sağlık saçlara kalıcı olarak sahip olabiliyor.

4.11.2020

Yumurtalık kistleri

Yumurtalık kistleri, yumurtalıkta veya yumurtalık yüzeyinde sıvı dolu keseler veya cepler şeklinde oluşur. Rahmin iki yanında, misket büyüklüğünde ve badem şeklinde olmak üzere iki adet yumurtalık bulunur. Yumurtalıklarda gelişen ve olgunlaşan yumurtalar (ova), doğurganlık yıllarında aylık döngülerde salınır.

10.09.2020

Yumurtalık kisti nasıl çıkarılır, kist çıkarılma ameliyatının riskleri neler?

Üreme çağında olan bir kadında kist için yapılan ameliyatlarda temel hedef yumurtalıkların korunması ve yalnızca kistin çıkarılmasıdır. Ancak kistin kansere bağlı olduğu düşünülüyorsa ve ameliyat esnasında yapılan hızlı patolojik inceleme kanser tanısını doğruluyorsa, bazı çok özel durumlar hariç, yumurtalığın alınması tedavi için yeterli değildir. Bu durumlarda standart yumurtalık kanseri ameliyatını uygulamak tedavi açısından çok önemlidir.

19.06.2020

Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırma, sahipli köpek ya da sokak hayvanı olsun saf ırk veya melez olsun her köpek için sağlık ve davranış üzerine birçok pozitif getirisi olan bir olgudur.

17.06.2020

Yumurtalık kisti çıkarılması (kistektomi)

Bu yazının amacı yumurtalık kistlerinin hangi durumda çıkarılması gerektiğini anlamanıza yardımcı olmak ve ameliyat tekniği konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlamaktır.

13.06.2020

Hormonal düzensizliklerin neden olduğu yumurtalık kistlerini önemseyin

Yaş farkı gözetmeyen, evli ya da bekar fark etmeyen en sık rastlanan kadın sorunlarının başında yer alan yumurtalık kistleri üreme sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilir. Günün birinde hamile kalmaya karar verdiğinizde de karşınıza gebeliğin oluşmasını engelleyen sorun olarak çıkabilir.

27.12.2019

Kısırlaştır, aşılat, yaşat...

Sahipli olsun, sahipsiz sokak köpeği olsun...

17.10.2019

Jinekolojide laparoskopik cerrahi

Laparoskopi, kelime anlamı olarak karın içerisinin gözlenmesi demektir. Tanım olarak ise karın içerisinin gaz (karbondioksit; CO2) ile şişirilerek optik kamera yardımı ile karın içi organların gözlenmesi ve gerekli durumlarda ise cerrahi işlemlerin yapılması prosedürüdür. Jinekolojide laparoskopi kadın iç genital organlarının gözlenmesi ve gerekli cerrahi işlemlerin yapılmasıdır.

11.07.2019

Yumurtalıkta Çikolata Kistleri

Endometrioma olarak da bilinen çikolata kisti, yumurtalıklarda çeşitli kist tiplerinden biridir.

21.05.2019

Yumurtalık kistleri her zaman tedavi gerektirmez

Yumurtalıklar, kadın üreme sisteminin bir parçası olarak, rahmin her iki yanına yerleşmiş oval şekilli iki küçük organdır. Her ay rutin bir döngü şeklinde, yumurtalıklardan bir veya ikisinde, birer yumurta hücresini içeren follikül, aktive olup büyüyerek yaklaşık 2 cm çapa ulaşır. Adet kanaması ile başlayan döngünün ortalama 14. gününde çatlayarak içeriğindeki yumurta hücresi tüplere doğru atılır. Sıklıkla genç erişkin kadınlarda saptanan yumurtalık kistleri de işte bu çatlama olayının gerçekleşmemesi sonucu ortaya çıkar.

14.03.2019

Çocuğa hem fiziksel hem de ruhsal olarak hazırlanın

Önceleri gebelikte tıbbi bakım, gebelik başladığı andan itibaren verilmekte ve bu şekilde gebelikle ilgili tüm etkenlerin kontrol edildiği düşünülürdü. Ancak gebelik süreci "anlaşıldıkça" gebelik öncesi dönemin de sağlıklı bir gebelik, doğum ve doğum sonrası için oldukça önemli olduğu ortaya çıktı. Kadın hastalıkları & Doğum Uzmanı ve NLP Uzmanı Kağan Kocatepe günümüzde anne adaylarına gebe kalmayı planladıklarında doktorlarına başvurmalarını ve genel bir kontrolden geçmelerini öneriyor.

11.03.2019

Gebeliği etkileyen jinekolojik hastalıklar nelerdir?

Gebeliği etkileyen jinekolojik hastalıkların mutlaka tedavi edilmesi önemlidir. Özellikle de tüp bebek tedavisine başlamadan önce mutlaka tüm tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

25.02.2019

Kız çocuklarında yumurtalık kistlerinin tedavisi

Hemen hemen her kadının karşılaşabileceği yumurtalık (over) kisti, çocukluk çağında da nadir de olsa görülebilmektedir. Kistler, kalıtımsal durumlar, annedeki hormonların etkisi ve kızlardaki gelişimsel sorunlar nedeniyle oluşabilir. İleriki yaşlarda “infertilite” nedeni olabilecek yumurtalık kistleri; karın, kasık ağrısı ve adet düzensizliğine neden olabilir. Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Andıran, yumurtalık kistlerinin tedavi sürecini anlattı.

29.08.2018

Köpeklerde üreme kontrolü kısırlaştırma ile mümkün

Ülkemizde sokak ve ev köpeği popülasyonunun düzenlenmesinin en doğru ve tek yolu üremenin kontrol altına alınmasıdır.

26.02.2018
Korkunç gerçek 7 gebelik testinden sonra ortaya çıktı

Korkunç gerçek 7 gebelik testinden sonra ortaya çıktı

Her şey 2015 yılında karnında ağrılar hissetmesiyle başladı...

19.02.2016
Ergenlik döneminde baş ağrıları ve adet düzensizlikleri için farklı çözüm

Ergenlik döneminde baş ağrıları ve adet düzensizlikleri için farklı çözüm

Yirmi yaş dişi özellikle ergenlik döneminde migren atakları ve düzensiz adet dönemlerine sebep olabilir. Bu sorunlar yirmi yaş dişinin çekilmesi ile son bulur.

15.12.2015

Doktorculuk oyunu

Müthiş bir kesme biçme isteğim var, nasıl bastıracağımı bilemiyorum.

8.11.2015