EKSTRA
MENÜ

Yönetmelik

Yönetmelik haberleri sayfasında güncel ve son dakika Yönetmelik hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 13.713 Yönetmelik haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Yönetmelik Haberleri

Otopark Yönetmeliği yürürlüğe girdi İşte önemli değişiklikler

Otopark Yönetmeliği yürürlüğe girdi! İşte önemli değişiklikler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Otopark Yönetmeliği'nde değişiklik yaparak otopark ihtiyacı karşılanamayan binalar için müteahhitlerden otopark bedelinin yüzde 25'ini müracaat esnasında tahsil edileceğini duyurdu.

21.10.2021Ekonomi
Devlet korumasında yetişen 1050 genç kamuda istihdam edilecek

Devlet korumasında yetişen 1050 genç kamuda istihdam edilecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kuruluşlarda yetişen 1050 genç kamu kurum ve kuruluşlarındaki kadrolara atanacak.

18.10.2021Ekonomi
742 taksiye ceza kesildi

742 taksiye ceza kesildi

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde 6 bin 939’u emniyet, 16 bin 83’ü jandarma personeli olmak üzere 23 bin 22 personel, 6 bin 689 ekip ve 97 dedektör köpeğiyle 5 bin 32 noktada eş zamanlı “Vale Hizmetleri İle Ticari Taksi Sürücülerine Yönelik Denetim” uygulaması yapıldı.

18.10.2021Gündem

81 ilde vale ve taksilere yönelik denetim

İÇİŞLERİ Bakanlığı tarafından 23 bin personelin katılımıyla gerçekleştirilen 'Vale Hizmetleri ile Ticari Taksi Sürücülerine Yönelik Uygulama'da, 53 işletme ile 45 valeye idari yaptırım uygulandığı, 73 taksinin trafikten men edildiği açıklandı.

17.10.2021Haber
81 ilde vale ve taksilere yönelik denetim

81 ilde vale ve taksilere yönelik denetim

İÇİŞLERİ Bakanlığı tarafından 23 bin personelin katılımıyla gerçekleştirilen 'Vale Hizmetleri ile Ticari Taksi Sürücülerine Yönelik Uygulama'da, 53 işletme ile 45 valeye idari yaptırım uygulandığı, 73 taksinin trafikten men edildiği açıklandı.

17.10.2021Gündem
Bakan Özer: Öğretmenlerin yüzde 91’i antikorlu

Bakan Özer: Öğretmenlerin yüzde 91’i antikorlu

Özer, "Türkiye’nin normalleşmesi için eğitim sisteminin normalleşmesi lazım. En az iki doz aşı olmuş ve antikor oluşturmuş öğretmen sayımız yüzde 91’lere ulaştı" dedi.

15.10.2021Eğitim
Bakan Özer: Türkiyenin normalleşmesi için eğitim sisteminin normalleşmesi lazım

Bakan Özer: Türkiye'nin normalleşmesi için eğitim sisteminin normalleşmesi lazım

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, depreme karşı yenilenen Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin yeniden hizmete açılması dolayısıyla düzenlenen törende, "Türkiye'nin normalleşmesi için eğitim sisteminin normalleşmesi lazım. En az iki doz aşı olmuş ve antikor oluşturmuş öğretmen sayımız yüzde 91'lere ulaştı" dedi. Özer, "Bugün itibarıyla tüm sınıfları kapalı olan hiçbir okulumuz bulunmamaktadır. Okulların açık olmasındaki en büyük avantajımız öğretmenlerimizin aşılı olmasıdır" dedi.

15.10.2021Gündem
Kanun tüketiciden yana ama... Taahhütlü satışlarda cayma hakkı var mı | 6 SORU 6 YANIT

'Kanun tüketiciden yana ama...' Taahhütlü satışlarda cayma hakkı var mı? | 6 SORU 6 YANIT

Türkiye'deki aboneliklerin yüzde 70'inden fazlası uzun süreli taahhütle alınıyor. Taahhütten vazgeçmek isteyenlerden de yüksek cayma bedeli ve ek ödemeler isteniyor. Peki şirketlerin bunu istemeye hakkı var mı? Hukuk bu meselelerde ne diyor?

15.10.2021Gündem
Son Dakika: Milli Takımda Yusuf Demir şoku Sadece 2 dakika oynadı ve...

Son Dakika: Milli Takım'da Yusuf Demir şoku! Sadece 2 dakika oynadı ve...

Barcelona’daki performansıyla heyecan yaratan Türk asıllı Avusturyalı futbolcu Yusuf Demir, Avusturya Milli Takımı formasıyla Faroe Adaları deplasmanında iki dakika oynayınca, Türkiye Milli Takımı’na geçiş yapma hakkını resmen kaybetti.

15.10.2021Futbol
Son dakika: Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu Yeni düzenleme yürürlüğe girdi

Son dakika: Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu! Yeni düzenleme yürürlüğe girdi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

13.10.2021Gündem
Döviz bürolarının faaliyet izni başvurularında ödeyecekleri ücretler yeniden belirlendi

Döviz bürolarının faaliyet izni başvurularında ödeyecekleri ücretler yeniden belirlendi

Döviz bürolarınca yapılacak faaliyet izni başvurularında alınacak ücretler 4 faaliyet bölgesi için farklılaştırıldı.

12.10.2021Ekonomi
2559 sayılı kanun nedir 2559 sayılı para cezaları kanunu içeriğinde neler yer alır, hangi hakları sağlar

2559 sayılı kanun nedir? 2559 sayılı para cezaları kanunu içeriğinde neler yer alır, hangi hakları sağlar?

2559 sayılı kanun özellikle polisleri ilgilendiren bir kanundur. 2559 sayılı kanun emniyet açısından en önemli nitelikteki kanunlardan bir tanesini oluşturmaktadır. Sizin için 2559 sayılı kanunun ne olduğunu, hangi içeriğe sahip olduğunu ve mevcut haklarını derledik.

7.10.2021Gündem
6283 sayılı kanun nedir 6283 sayılı hemşirelik kanunu içeriğinde neler yer alır, hangi hakları sağlar

6283 sayılı kanun nedir? 6283 sayılı hemşirelik kanunu içeriğinde neler yer alır, hangi hakları sağlar?

Kanunların her birinin birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Sizin için 6283 sayılı kanunun ne olduğunu, hangi içeriği bulundurduğunu ve hangi hakları sağladığını derledik.

6.10.2021Gündem
İzmirde Yağcıoğlu Apartmanı sanıkları, hakim karşısına çıkıyor

İzmir'de Yağcıoğlu Apartmanı sanıkları, hakim karşısına çıkıyor

İZMİR'de, geçen yıl 30 Ekim'de meydana gelen 6.6'lık depremde 11 kişinin yaşamını yitirdiği Yağcıoğlu Apartmanı'nın fenni mesulü Orhan Ayber (80) ve müteahhidi Şerafettin Ağar (71), 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak' suçlamasıyla tutuklu yargılandıkları davada bugün hakim karşısına çıkacak.

6.10.2021Gündem
Son dakika... Elektrikli scooterlara yeni düzenleme Ankarada devreye girdi

Son dakika... Elektrikli scooterlara yeni düzenleme! Ankara'da devreye girdi

Araçları 15 yaşından küçükler kullanamayacak ve azami hız 20 kilometre olacak. Elektrikli scooterlar, sadece Ankara Büyükşehir Belediyesinin izin verdiği alanlara park edilebilecek, bisiklet yolu veya bisiklet şeridi varsa buralarda yoksa taşıt yolunda kullanılabilecek, kaldırımlarda kullanılmayacak.

6.10.2021Ekonomi
Muayene edilen araç sayısı 9 ayda 10,3 milyonu aştı

Muayene edilen araç sayısı 9 ayda 10,3 milyonu aştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik ile ilk muayeneden kalan araçların muayene tekrarının ülke genelindeki tüm araç muayene istasyonlarında yaptırılabilmesine imkan tanındı" dedi.

3.10.2021Ekonomi

Özel eğitim mesleki eğitim merkezi mezunlarına üniversite şansı

Millî Eğitim Bakanlığı, özel eğitim meslek okulu diploması bulunanlar ve özel eğitim mesleki eğitim merkezi öğrenim belgesi bulunanlara da üniversitenin kapısını açtı. Artık bu okulların mezunları da Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) başvuruda bulunabilecek.

2.10.2021Eğitim
DUS sınavı ne zaman

DUS sınavı ne zaman?

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinen DUS için geri sayım başladı. DUS sınavı, son başvuru tarihi 23 Ağustos olan DUS sınavı için geç başvuru ise 2 Eylül'de yapıldı. Peki, diş hekimleri için uzmanlık anlamına gelen DUS sınavı ne zaman yapılacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

1.10.2021Gündem
Yenilenmiş cep telefonuna KDV indirimi

Yenilenmiş cep telefonuna KDV indirimi

En az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının ‘yenilenmiş ürün’ garantisi verilerek satışında KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirildi.

1.10.2021Ekonomi
Hukukun temel kavramları nelerdir

Hukukun temel kavramları nelerdir?

Hukukun temel kavramları aynı zamanda yapısını oluşturan unsurlardır. Özellikle hukuku iyi anlamak ve kavrayabilmek için mutlaka temel kavramları iyi bilmek gerekir. Peki, hukukun temel kavramları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

1.10.2021Araştırma
Yenilenmiş cep telefonlarında önemli gelişme KDV yüzde 1e indi

Yenilenmiş cep telefonlarında önemli gelişme! KDV yüzde 1'e indi

Yenilenmiş ürün nitelikli cep telefonlarının KDV oranı yüzde 1’e indirildi. Söz konusu oran daha önce yüzde 18 olarak uygulanıyordu. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) yılın ilk dönemlerinde, kullanılmış cep telefonlarının ekonomiye kazandırılması ve güvenli bir şekilde kullanılması amacıyla; sertifikalandırılması, yenilenmesi ve satışa sunulması için ’İş Yerleri - Cep Telefonu (ikinci el) Yenileme Merkezleri İçin Kurallar’ standardını yayımlamıştı. Ticaret Bakanlığı'ndan haziran ayında yapılan açıklamada ise kullanım ömrünü tamamlamayan ikinci el teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılması için "yenileme merkezi" olarak ilk yetkilerin verildiği belirtilmişti.

30.09.2021Ekonomi
Bankacılık sektörüne düzenleme hazırlığı

Bankacılık sektörüne düzenleme hazırlığı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "Bankacılık sektöründe finansal inovasyonu teşvik etmek, finansal kapsayıcılığı artırmak ve bankacılık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak amacıyla yeni bir düzenleme hazırlığı içerisindeyiz." dedi.

28.09.2021Ekonomi
Pestisitlerde kalıntı limiti belirlendi

Pestisitlerde kalıntı limiti belirlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Türk Gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.

28.09.2021Ekonomi
Ticaret Bakanlığı 16 sözleşmeli bilişim personeli alacak - Ticaret Bakanlığı personel alımı başvuru şartları

Ticaret Bakanlığı 16 sözleşmeli bilişim personeli alacak - Ticaret Bakanlığı personel alımı başvuru şartları

Ticaret Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilmek üzere16 sözleşmeli bilişim personeli alımı gerçekleştirecek. Ticaret Bakanlığı personel alımı için başvurular dijital ortamda 11 Ekim- 20 Ekim tarihlerinde yapılabilecek. İşte Ticaret Bakanlığı personel alımı başvuru şartları...

26.09.2021Gündem
Oy pusulasını ters katlayınca...

Oy pusulasını ters katlayınca...

Birlik Partileri (CDU/CSU) Başbakan adayı Armin Laschet, oyunu kullandığı oy pusulasını yanlış katladığı için pusulayı sandığa atarken hangi partiye oy verdiği objektiflere yakalandı.

26.09.2021Avrupa
SGK tebligatları elektronik ortama taşınıyor

SGK tebligatları elektronik ortama taşınıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, mevzuat gereği tebliği gereken tüm evraklar elektronik ortamda tebliğ edilecek.

24.09.2021Ekonomi
Banka müfettişi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Banka müfettişi olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Banka müfettişi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Banka müfettişi olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Banka Müfettişi bir bankanın yasal sorumluluklarını ve faaliyetlerini bankaların şubelerini de ziyaret ederek yasalara uygun yürütülüp yürütülmediğini inceleyen kişilerdir. Banka Müfettişleri, banka ve bankaların gözetimi altında görev yapan kuruluşların genel kanun ve yönetmeliklere uygun yürütüp yürütmediğini inceleyen ve rapor hazırlamakla görevli olan kişilerdir. Banka müfettişi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.09.2021Araştırma
30 kişi hayatını kaybetmişti İzmir depreminde yıkılan Emrah Apartmanına ilişkin iddianame kabul edildi

30 kişi hayatını kaybetmişti! İzmir depreminde yıkılan Emrah Apartmanı'na ilişkin iddianame kabul edildi

İzmir'de 30 Ekim 2020'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde 30 kişinin hayatını kaybettiği Emrah Apartmanı'na ilişkin iddianamede, bina fenni mesulü, sürveyan ile bina müteahhidi 3 sanık hakkında "bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçlamasıyla dava açıldı.

21.09.2021Gündem
Danıştay’dan açık cezaevi kararı: Ayrım yapılamaz

Danıştay’dan açık cezaevi kararı: Ayrım yapılamaz

Danıştay, adli suçlarda aynı süreyle hapis cezası alan Türk ve yabancı uyruklu mahkumların açık cezaevlerine alınması sırasında farklı süreler uygulanmasına olanak veren yönetmelik maddesinin iptaline karar verdi. Maddenin ayrımcılığa neden olduğuna işaret edildi.

17.09.2021Gündem
Damacana suların içinden neler çıkıyor neler... Peki biz ne içiyoruz

Damacana suların içinden neler çıkıyor neler... Peki biz ne içiyoruz?

Yıllardır “Damacanın içinden bakın ne çıktı” başlıklı sayısız haber okuduk, bu kadarı de pes dedik durduk. Hamam böceği çıkanı da gördük, çiğnenmiş sakızı da… Son olarak Eskişehir’de kapalı bir damacanada yosun tutmuş bir hortum bulundu. Peki biz ne içiyoruz? 10 soru, 10 yanıt...

17.09.2021Gündem
4 ay serviste bekleyen araca şimdi de park faturası

4 ay serviste bekleyen araca şimdi de park faturası

İşinsanı, milyonluk otomobilini, yasa gereği 45 günde tamir ettirmeyen satıcı firma ile karşı karşıya geldi. İşinsanı, zamanında tamir edilmeyen aracın yeni ise değiştirilmesini istedi. Şirket olumsuz yanıt verdi. İşinsanı otomobili, firmanın otoparkına bıraktı; tüketici mahkemesinde dava açtı. Firma ise “Otoparkımızdaki aracınızı derhal alın. Her gün için de 45 TL park parasını ödeyin” diye ihtarname çekti.

17.09.2021Ekonomi
Lağım suyu iddiasıyla harekete geçilmişti: Eğirdir Gölünde numune sonuçları belli oldu

Lağım suyu iddiasıyla harekete geçilmişti: Eğirdir Gölü'nde numune sonuçları belli oldu

Isparta Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Eğirdir Gölü'ne lağım suyu karıştığı iddialarına ilişkin gölden alınan numune sonuçlarının temiz çıktığını duyurdu.

16.09.2021Gündem
KPSS 60,61,62,63,64,65 puan ile nereye gidilir, memur olunur mu

KPSS 60,61,62,63,64,65 puan ile nereye gidilir, memur olunur mu?

KPSS 60,61,62,63,64,65 puanla nereye gidebilirim sorusu, ÖSYM'nin yaptığı sınav sonuç açıklamalarının ardından pek çok kişinin gündemindeki konu olmaya başladı. Belirli periyotlarda kamuya devlet memuru alımına aracılık eden ÖSYM, KPSS puanları ile bu atamaları gerçekleştiriyor. Peki, bu kapsamda KPSS 60,61,62,63,64,65 puanla nereye gidilir ve memur olunur mu, atama gerçekleşir mi? İşte, o bilgiler

16.09.2021Gündem
Yabancı uyruklulara e-Devletten başvuru kolaylığı: Mobil cihaz kayıtları için...

Yabancı uyruklulara e-Devlet'ten başvuru kolaylığı: Mobil cihaz kayıtları için...

Yabancı uyruklu kişiler, mobil cihazlarının kayıt altına alınmasına ilişkin başvurularını, yabancı kimlik numaraları ile e-Devlet kapısı üzerinden yapabilecek.

15.09.2021Gündem
Fatihte Bizans saray kalıntılarının bulunduğu alanda iş makinesi tartışması

Fatih'te Bizans saray kalıntılarının bulunduğu alanda iş makinesi tartışması

FATİH Cankurtaran'da otel yapılmak için yıkılan bir binanın enkaz kaldırma çalışmalarında, Bizans saray kalıntıları bulunmasına rağmen, iş makinelerinin kullanıldığı iddia edildi. Kazı alanı DHA tarafından havadan görüntülendi.

15.09.2021Gündem
Çocuk hükümlü ‘açık görüş’ecek

Çocuk hükümlü ‘açık görüş’ecek

Hükümlü ve tutukluların ziyaret ve ödül yönetmeliklerinde, İnsan Hakları Eylem Planı’ndaki hedefler doğrultusunda önemli değişlikler yapıldı.

15.09.2021Gündem
Diyanet İşleri Başkanlığı 47 personel alımı başvuru detayları belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı 47 personel alımı başvuru detayları belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımı ile 47 kişiyi istihdam etmeye hazırlanıyor. Yardımcı Hizmetler sınıfı kapsamında açılacak olan kadroda KPSS94 puanı geçerli olacak. KPSS'den en az 50 puan almış adaylar, sınava katılım gösterebilecek. Başvurular 13-24 Eylül tarihleri arasında, sinav.diyanet.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılacak. Peki, Diyanet 47 personel alımı başvuru şartları neler olacak? İşte, merak edilen o detaylar

14.09.2021Gündem
Trafik kazalarından 6 kat daha öldürücü.. Neden Türkiyede 3 şehir alarm veriyor...

'Trafik kazalarından 6 kat daha öldürücü..' Neden? Türkiye'de 3 şehir alarm veriyor...

Hava kirliliğini çoğu zaman gözümüzle göremiyor, somut bir şekilde hissedemiyoruz belki ama o hayati bir tehlike olarak karşımızda duruyor. Son yıllarda sadece Türkiye'de hava kirliliği ile ilişkilendirilen ölüm sayısı, trafik kazalarında kaybettiğimiz yaşamlardan yaklaşık 6 kat daha fazla! Hava kirliliği nasıl bu boyuta geldi?

13.09.2021Gündem
Sigortaya ‘katılım’ dopingi

Sigortaya ‘katılım’ dopingi

Sigortacılar, sene sonuna kadar yeni şirket kurarak katılım sigortacılığına giriyor. Neova Katılım Sigorta Genel Müdür Özgür Koç, bugün için iki katılım şirketi olduğunu, bir şirket daha kurulacağını belirterek, “Sene sonuna kadar iki şirket daha pazara girecek” dedi.

13.09.2021Ekonomi
Son dakika... Genelge yayımlandı Gümrük kapılarında teyakkuz haline geçildi

Son dakika... Genelge yayımlandı! Gümrük kapılarında teyakkuz haline geçildi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş imzasıyla gümrük kapılarında düzensiz göç hareketlerinin engellenmesine ilişkin genelge yayımlanırken, bu kapsamda alınması gereken yeni önlemler belirlendi.

10.09.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Site yönetimi kuryeyi yasaklayabilir mi?

Pandemi nedeniyle internetten alışverişin patlamasıyla motosikletli kuryelerde gözle görülür artış dikkat çekiyor. Bazı site yönetimlerinin motosikletli kuryeleri site içine almaması da sıkıntıya neden oluyor. Site yönetimlerinin motosiklet ve motosikletli kuryeleri yasaklama yetkisi var mı?Evde çalışmanın artmasına paralel, rahatsız eden komşulardan da şikâyet yağıyor. Akıllara, “Gürültü yapan ve rahatsız edenlere karşı site yönetimi dava açabilir mi?“ sorusu geliyor. Bir okurum ise bitişik müstakil binanın bahçesinde gece mangal yapıp sabaha kadar gürültülü nargile içenlere ne yapabileceğini soruyor.

18.10.2021

Başka Türkiye...

Av. Şadi Çarsancaklı diyor ki:

4.10.2021

Sonu malum: Bang bang!

2020’de, bir kısmını sokağa çıkma yasaklarıyla, kısıtlamalarla, karantinayla geçirdiğimiz bir yılda bile Türkiye kendi “silahlı şiddet rekoru”nu geliştirmeyi başardı!

21.09.2021