EKSTRA
MENÜ

Yırca

Yırca ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yırca haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 284 Yırca haberi bulunmuştur.

Yırca Haberleri

Kılıçdaroğlu: Mal varlıklarına el koyabilecekler

Kılıçdaroğlu: Mal varlıklarına el koyabilecekler

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Güçlü Çiftçi Güçlü Türkiye etkinliğine katıldı. Ankara’da düzenlenen buluşmada çiftçiler ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada makul şüphe uygulamasına değinerek "Türkiye tarımıyla beraber batış noktasına doğru gidiyor. Yeni bir kanun çıktı. Makul şüpheden ötürü sizin evinizi, fabrikanızı, iş yerinizi arayabilecekler. Sonra makul şüpheden ötürü sizin mal varlıklarınıza el koyabilecekler. Sonra makul şüpheden ötürü sizi hapse atabilecekler. Siz gidip bir avukat tutacaksınız. Makul şüpheden ötürü dosyanıza gizlilik kararı alacaklar. Sizin avukatınız da dosyanın içinde ne var onu öğrenemeyecek. Bunların getirdiği ileri demokrasi bu" dedi.

6.12.2014Gündem
Böylesi de oluyormuş

Böylesi de oluyormuş

Aydın’da linyit kömürü çıkarılan bir maden kapatılarak yerine ucu bucağı belli olmayan 13 bin ağaçlık zeytin ormanı yaratıldı. Üstelik kratere dönüşmüş çukurlar suni gölete, ağıllara hapsedilmiş hayvanlar doğaya salınarak.

7.12.2014Ekonomi
TSKdan anlamlı kamu spotu

TSK'dan anlamlı kamu spotu

Türkiye'de geçen yıl Gezi Parkı, ardından son dönemde Yırca Köyü ve Yalova Belediyesi'nin ağaç kesmesiyle gündemde ilk sıralara oturan çevre duyarlılığına, bir katkı da Türk Silahlı Kuvvetleri'nden geldi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından hazırlanan bir kamu spotu ile, Mehmetçiğin Türkiye'nin her yerindeki ağaç dikme faaliyetlerine dikkat çekildi. Amacı, "ağaçlandırma faaliyetleri konusunda farkındalık oluşturmak ve çevre duyarlılığının artırılmasına katkı sağlamak" olarak belirlenen kamu spotu, "Anadolu'da bir yer" ibaresiyle başlıyor. Çocuklar ve Mehmetçikler'in ellerinde fidanlarla, birlikte ağaç diktiklerini gösteren kamu spotunun sonunda ise, "TSK her yıl vatandaşlarla birlikte bu topraklarda binlerce fidan dikmektedir. Siz de bir fidan dikin, yarınlarımız yeşersin" denildi.

8.12.2014Haber
TSKdan dikkat çeken reklam

TSK'dan dikkat çeken reklam

Türkiye'de geçen yıl Gezi Parkı, ardından son dönemde Yırca Köyü ve Yalova Belediyesi'nin ağaç kesmesiyle gündemde ilk sıralara oturan çevre duyarlılığına, bir katkı da Türk Silahlı Kuvvetleri'nden geldi.

8.12.2014Gündem
Ağaç nöbeti

Ağaç nöbeti

SOMA Yırca’da köylülerin termik santrale karşı zeytin ağaçlarını korumak için başlattıkları direniş sembol olurken, Urla Ovacıklılar da kızılçam ormanları için RES’e karşı mücadele başlattı.

8.12.2014Ege
Yırcada katledilen 6 bin 666 ağacı koruma görevi köylüye

Yırca'da katledilen 6 bin 666 ağacı koruma görevi köylüye

Yırca Köyü'nde yaşanan zeytin ağacı katliamı Türkiye'yi ayağa kaldırmıştı. Zeytinliklerini korumak isteyen köylüler jandarma tarafından engellenmiş, Kolin Grubu'nun güvenlik görevlilerince de tekme tokat dövülerek ağaçları kesilmişti. Zeytin ağaçlarını korumak isteyen köylülere engel olan devlet, aynı köylülere bu kez kesilen ağaçları koruma görevi verdi.

9.12.2014Gündem
Profesörden okaliptüslerin kesilmesine tam destek

Profesörden okaliptüslerin kesilmesine tam destek

MUĞLA’nın Ula İlçesi’nde, Akçapınar Azmağı kenarındaki 94 okaliptüs ağacının kesilmesine Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi biyolog Prof. Dr. Mehmet Sıkı’dan tam destek geldi. Türkiye’nin doğal bitkisi olmayan okaliptüslerin yeraltı su seviyelerini düşürdüğünü vurgulayan Prof. Dr. Sıkı, "10 yaşındaki bir okaliptüs ağacı yılda 250 ton suyu bünyesine almakta ve buharlaşma yolu ile havaya vermektedir" dedi.

9.12.2014Gündem
Dalga geçiyorlar

Dalga geçiyorlar

MANİSA’nın Soma İlçesi’ne bağlı Yırca Mahallesi’nde, termik santral yapılmak üzere sökülen zeytin ağaçlarıyla ilgili, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan sayımda resmi rakam belirlendi. 6 bin 666 zeytinin kökünden söküldüğü saptandı. Cansız gövdeleri artık kurumaya yüz tutan zeytin ağaçlarının saklanması için verilen ilginç karara göre ise, onları yediemin olarak teslim alan başta muhtar Mustafa Akın ile köylüler, zarar görmemeleri için korumak zorunda kaldı. Karara tepki gösteren Muhtar Akın, "Evladımızı öldürdüler, ardından alın cenazesini saklayın diyorlar. Resmen dalga geçiliyor" dedi.

9.12.2014Ege
Türk’ün ağaçla imtihanı

Türk’ün ağaçla imtihanı

En son Yalova’daki katliamla bir kez daha kanıtlandı. Türkiye’de ağaçların büyüyüp yeşermesi ve yeşil kalması çok zor. Ülkenin dört bir yanında, doğayı tehdit eden projelerin inşaatları hızla devam ediyor. Her saniye onlarca ağaç kesiliyor. Tehlikenin boyutlarını anlayabilmek için Türkiye’nin değişik bölgelerinden 10 proje seçtik. Bu projeler bittiğinde 10 milyondan fazla ağaç kesilmiş olacak.

12.12.2014Hayat
Zeytin ağaçlarını kesen Kolin şirketi 60 bin fidan dikmek için protokol imzaladı

Zeytin ağaçlarını kesen Kolin şirketi 60 bin fidan dikmek için protokol imzaladı

Soma Yırca Mahallesi'nde termik santral yapımı için 6 bin 666 zeytin ağacı kesip söken Kolin Grubu, 60 bin fidan dikmek için Soma Belediyesi ile işbirliği protokolü imzaladı.

12.12.2014Ege
RES alanında piknik

RES alanında piknik

İZMİR'in Urla İlçesi'ne bağlı Ovacık Köyü'nde, yapımına başlanan Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi'nde, ağaçların kesilmeye başlamasıyla doğayı korumak için nöbete başlayan, çevreciler ve köylüler, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesi ardından türbinin kurulacağı alanda piknik yaptı. Kendilerine destek verenler için mayalı hamurun kızgın yağda pişirilmesi ile hazırlanan 'pişi' yapan direnişin sembollerinden 68 yaşındaki Emine Nalcıoğlu, "Ağaçlarımız için çok üzüldük. Onlar benimle büyüyen ağaçlar. Ağaçlarımıza bize bıraksınlar. Santrali başka yerde yapsınlar" dedi.

14.12.2014Ege
Yargı Soma Yırcada ikinci kez dur dedi

Yargı Soma Yırca'da ikinci kez 'dur' dedi

Danıştay'ın Soma Yırca'da aldığı yürütmeyi durdurma kararından sonra şimdi de Manisa 2.İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. Kolin Şirketler Grubunun Soma Yırca'da yapılacak olan termik santral için 'acele kamulaştırma kararını' durduran Danıştay'dan sonra şimdi de köylülerden saklanan 'ÇED olumlu kararının' yürütmesi durduruldu.

15.12.2014Ekonomi
Organik köyün RES zaferi

Organik köyün RES zaferi

TÜRKİYE’nin ilk organik tarımının yapıldığı yerlerdelerden İzmir’in Bayındır İlçesi’ne bağlı Çınardibi Köyü de dahil olmak üzere 3 ilçedeki, 9 köyü içerisine alacak şekilde 126 türbin direkli en büyük Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) projesi için Bakanlar Kurulu’ndan ’acele kamulaştırma’ kararı alınıp çalışmalara başlandı. Ancak dört bir yanları RES türbinleriyle çevrilecek olan Çınardibi köylülerinin yaptığı başvuru üzerine Danıştay 6’ncı Dairesi, Yırca’daki zeytin arazisinde olduğu gibi, bu proje için de ’acele kamulaştırma’ için ’olağanüstü koşullar’ görmeyip yürütmeyi durdurma kararı verdi.

18.12.2014Ege
Danıştay’a enerji damgası

Danıştay’a enerji damgası

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Danıştay’a üye olarak atanan 9’üyeden 3’ü enerji sektöründen geldi. Bu alanda atanan isimler, hukuk dairesi, nükleer santral sorumluluğu, teftiş kurulu başkanlığı gibi kritik görevlerde bulundu.

20.12.2014Ekonomi
Danıştaydan flaş Yırca kararı

Danıştay'dan flaş Yırca kararı

Manisa'nın Soma İlçesi'ne bağlı Yırca Mahallesi'nde, 6 bin 666 zeytin ağacının söküldüğü alanda termik santral yapılması için bakanlar kurulunun aldığı acele kamulaştırma kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı veren Danıştay, bakanlar kurulunun kararını esastan iptal etti. Karar Yırca Köylüleri sevince boğdu. Köylülerin avukatı Deniz Bayram, "Artık bu kararla ortak oraya termik santral yapılamaz" dedi.Kolin Grubu, termik santralin yapılacağı Yırca Mahallesi'ndeki zeytinliklerin bulunduğu bölgeye, geçen 7 Kasım'da ağaç kesimi yapmak üzere 2 otobüs dolusu özel güvenlik görevlisi ve iş makinelerini gönderip, ağaç katliamı yaptı. Danıştay 6'ncı dairesi termik santral yapılacak alan için daha önce geçici olarak yürütmeyi durdurma kararı verdiği köylülerin müracaatını görüşüp kararını verdi. Danıştay 6'ncı Dairesi bakanlar kurulunun acele kamulaştırma kararını esastan iptal etti. Akşam saatlerinde kararı öğrenen Yırcalı köylüler büyük mutluluk yaşadı. Köy muhtarı Mustafa Akın, "Hep söylediğimiz karar çıktı" dedi.

26.12.2014Haber
Danıştaydan flaş Yırca kararı

Danıştay'dan flaş Yırca kararı

Manisa'nın Soma İlçesi'ne bağlı Yırca Mahallesi'nde, 6 bin 666 zeytin ağacının söküldüğü alanda termik santral yapılması için bakanlar kurulunun aldığı acele kamulaştırma kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı veren Danıştay, bakanlar kurulunun kararını esastan iptal etti. Karar Yırca Köylüleri sevince boğdu. Köylülerin avukatı Deniz Bayram, "Artık bu kararla ortak oraya termik santral yapılamaz" dedi.

26.12.2014Gündem
Somalı kadınlardan Kömür İsi Değil Sabun Misi

Somalı kadınlardan 'Kömür İsi Değil Sabun Misi'

BODRUM'da, düzenlenen kermese katılan Somalı kadınların, kömür karasından kendilerini kurtaran 'Kömürün isi, sabunun misi' projesinde ürettikleri sabunlar yoğun ilgi gördü.

26.12.2014Ege
Koloğlu: Doğalgaz lobisinin işi

Koloğlu: Doğalgaz lobisinin işi

“İzmir-İstanbul otoyolu için yüzbinlerce ağaç kesildi kimse ses çıkartmadı’ diyen Kolin Şirketler Grubu Başkanı Naci Koloğlu, “Soma maden kazası sonrası hassasiyet oluştu. Yırca’da, Türkiye ayaklandırıldı. Köylülerle sorunumuz yoktu, Bu doğalgaz lobisinin işi” dedi.

27.12.2014Ekonomi
Danıştay ‘Yırca’da Bakanlar Kurulu kararını iptal etti

Danıştay ‘Yırca’da Bakanlar Kurulu kararını iptal etti

Soma’nın Yırca köyünde 6 bin 666 zeytin ağacının söküldüğü alanda termik santral yapılması için Bakanlar Kurulu’nun aldığı acele kamulaştırma kararının yürütmesini durduran Danıştay, şimdi de kararı esastan iptal etti.

27.12.2014Ekonomi
Yırcada zeytin ağaçları kesen firmadan 60 bin zeytin fidanı

Yırca'da zeytin ağaçları kesen firmadan 60 bin zeytin fidanı

MANİSA'nın Soma İlçesi ve çevresinde 60 bin zeytin ağacının dikilmesini öngören, Kolin Şirketler Grubu'na bağlı Hidro-Gen A.Ş. ile Soma Belediyesi ve Ziraat Odası arasında imzalanan protokoller uyarınca ilk zeytin fidanları, Avdan Mahallesi Kurtyeri mevkisindeki tahsisli arazide törenle toprakla buluşturuldu. 7 Kasım'da santral yapacağı alanda 6 bin 666 zeytin ağacını kesen Kolin'e destek veren Ak Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, "Bu santral Soma'ya ve aynı yere yapılacak" dedi.

27.12.2014Ege
Tek mesaj: Doğana sahip çık

Tek mesaj: Doğana sahip çık

İSTANBUL Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması günler öncesinden yaptığı çağrıyla, Marmara’ya sahip çıkmak için herkesi dün Kadıköy’e çağırmıştı. Valilik izin vermedi.

28.12.2014Gündem
Kılıçdaroğlundan yeni yıl mesajı

Kılıçdaroğlu'ndan yeni yıl mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "2015 yılında yeni bir başlangıç yapalım. 2015 yılında kendimiz ve çocuklarımız için yepyeni bir sayfa açalım. Tüm insanlığa huzur, ülkemize özgürlük, adalet, barış ve bereket getirsin" ifadelerini kullandı.

31.12.2014Gündem
Kayıp kaçak ocakta

Kayıp kaçak ocakta

Enerji Bakanı Taner Yıldız, dün bakanlığının 2014 yılı faaliyetlerini değerlendirdiği basın toplantısında, kayıp-kaçak bedelleri ile ilgili 2008 yılında özelleştirmeden sonra muhasebe ayrıştırmasını hedefleyen bir çalışma yapıldığını, vatandaşın faturasında herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

1.01.2015Ekonomi
RES projesi için yürütmeyi durdurma

RES projesi için yürütmeyi durdurma

İZMİR'in Urla İlçesi'ne bağlı Ovacık Köyü'nde, Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) projesi için ormanlık alanda ağaç kesimine gidilince protestolara başlayan köylüler için Danıştay'dan, köylüleri sevindiren çifte haber geldi.

5.01.2015Gündem
İztuzunda 24 saat nöbet kararı

İztuzu'nda 24 saat nöbet kararı

Deniz kaplumbağalarının en önemli üreme alanlarından olan Dalyan İztuzu Plajının özelleştirilmesine karşı tepkiler büyürken, yöre halkı ve çevreciler plajda 24 saat nöbet tutma kararı aldı.

6.01.2015Gündem
İztuzu özelleşmedi

İztuzu özelleşmedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dün 29 Aralık 2014 tarihinde Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından alınan kararla birlikte İztuzu Sahili’nin işletmesinin DALÇEV isimli firmaya verildiğini açıklamıştı. Ortaca Belediyesi Avukatı Berna Babaoğlu ise 29 Aralık tarihinde bakanlığa tebliğ edilen kararın 22 Aralık 2014’te alındığını söyledi. Babaoğlu 25 Aralık’ta İztuzu için yapılan ihale için Ortaca 1.Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması kararı alındığını ifade ederek bu kararın hukuken 22 Aralık tarihli kararın üzerinde olduğunu dolayısıyla, ihaleyi kazanan DALÇEV’in İztuzu Sahili’ne giremeyeceğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise sahil için alınan son mahkeme kararıyla ilgili olarak, "Mahkeme kararı henüz bize ulaşmadı ama hukuk neyi emrederse onu yaparız, dur derse dururuz, yürü derse yürürüz" diye konuştu.

6.01.2015Ekonomi
Somanın Yırca Köyünde taşdağı umudu

Soma'nın Yırca Köyü'nde taşdağı umudu

Soma AŞ’nin devlete kömür diye gönderdiği taşlar Yırca köyünde adeta küçük dağlar oluştururken, köylülerin de en önemli geçim kaynağı oldu. Köylüler, karda kışta 8 saat çalışıp, taşların arasından ayıkladıkları kömürü çuvalı 11 liradan satarak hayata tutunmaya çalışıyor.

6.01.2015Ekonomi
Taşdağı umudu

Taşdağı umudu

SomaAŞ’nin devlete kömür diye gönderdiği taşlar Yırca köyünde adeta küçükdağlar oluştururken, köylülerin de en önemli geçim kaynağı oldu.Köylüler, karda kışta 8 saat çalışıp, taşların arasından ayıkladıklarıkömürü çuvalı 11 liradan satarak hayata tutunmaya çalışıyor. HABER: BANU ŞEN

7.01.2015Haber

Yazar Sonuçları

Kalkınma Bakanlığı iklim politikasının en önemli oyuncusu

SALI günkü “Güneş enerjisinde akıl tutulması mı” yazısı epey ses getirmiş.

25.12.2014

Çocuklara masallar

YUMURTALAR atıyor gençler Belçika Başbakanı’na, salça sıkıyor, üstü başı, yüzü gözü mayonez içinde, protestoya gülüp geçiyor Belçika Başbakanı:

27.12.2014

2015’e otuz bin başvuru

2014 hiçbir şeyden çekmedi Türkiye’de hukuktan çektiği kadar.

31.12.2014

2015 e-kitap yılı olacak

2014 yılının son günlerinde kitaba yatırım yapan, Türkiye’de yeni bir teknolojik “kitap ekosistemi” kuran ilginç biriyle tanıştım.

1.01.2015