EKSTRA
MENÜ

Yırca

Yırca ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yırca haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 284 Yırca haberi bulunmuştur.

Yırca Haberleri

Çevre Mühendisleri Odasından ağaç katliamına çarpıcı rapor

Çevre Mühendisleri Odası'ndan ağaç katliamına çarpıcı rapor

Çevre Mühendisleri odası, 6 bin zeytin ağacının kesildiği termik santral projesinin ÇED raporuna dair açıklama yaptı.

9.11.2014Gündem
Yeşil nöbetinde bir halkın başına gelenler

Yeşil nöbetinde bir halkın başına gelenler

Kepçenin önüne oturan Kıymet Teyze’den, zeytinlikleri kesilmesin diye nöbet tutarken hırpalanan Somalı köylülere... İşte son 6 ayda yeşili korumak için direnen halkın başına gelenler

9.11.2014Gündem
CHPden zeytin fidanlı eylem

CHP'den zeytin fidanlı eylem

SOMA’nın Yırca Köyü’nde 6 bin zeytin ağacının kesilmesini protesto eden CHP’liler, Kolin Şirketler Grubu binasının önüne zeytin fidanı dikti. Eyleme İtalyan Yeşiller Partisi Genel Başkanı Angelo Bonelli de katılarak destek verdi.

9.11.2014Gündem
Kesilenlerin yerine yeni fidanlar

Kesilenlerin yerine yeni fidanlar

MANİSA’nın Soma ilçesine bağlı Yırca mahallesinde Kolin Grubu tarafından inşa edilen termik santral için Danıştay’ın ‘yürütmeyi durdurma kararı’ alması üzerine köylüler bayram yaptı.

9.11.2014Gündem
Zeytinlerin kesileceği ÇED raporunda yok

Zeytinlerin kesileceği ÇED raporunda yok

Danıştay kararından bir gün önce 6 bin zeytin ağacının kesildiği Yırca’da, Kolin şirketine ait termik santral için hazırlanan ÇED raporu, yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.

9.11.2014Gündem
Termik santral projesinde Danıştay kararının gerekçesi belli oldu

Termik santral projesinde Danıştay kararının gerekçesi belli oldu

6 bin zeytin ağacının kesilmesi sonrasında Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiği termik santral projesinde gerekçeli karar belli oldu.

10.11.2014Gündem
Manisa Barosundan kınama

Manisa Barosu'ndan kınama

Manisa Barosu, Soma'nın Yırca mahallesinde termik santral yapımı planlanan alanda ağaçların sökülmesini engellemek için nöbet tutan vatandaşlara ve onlara destek veren avukata yönelik davranışları nedeniyle şirket yetkilileri, güvenlik personeli ve yürütmeyi durdurma kararını "geç" duyurduğu iddia ettiği Danıştay'ı kınadı.

10.11.2014Gündem
Danıştay kararı Yırcadaki köylülerin eline ulaştı

Danıştay kararı Yırca'daki köylülerin eline ulaştı

6 bin zeytin ağacının kesilmesinin ardından Danıştay 6’ncı Dairesi’nden, "yürütmeyi durdurma" kararı çıktı. Bunun üzerine de, araziye çevreleyen tem örgütler köylüler tarafından söküldü. Yeni zeytin fidanları dikildi. Köy muhtarı durumla ilgili DHA kamerasına açıklama yaptı.

10.11.2014Haber
Yırcadaki Kolin şantiyesinde, 100 kişinin işine son verildi

Yırca'daki Kolin şantiyesinde, 100 kişinin işine son verildi

Manisa'nın Soma İlçesi Yırca Mahallesi'nde, 6 bin zeytin ağacının iş makineleriyle kesilmesinin ardından Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı vermesi, termik santrali yapacak olan Kolin firmasının şantiyesini de karıştırdı. 50'si özel güvenlik görevlisi yaklaşık 100 kişinin işten çıkarılmasının ardından, çalışanlar duruma tepki gösterdi. Şantiye ve güvenlik amirlerinin şantiye binasından ayrılmasına çalışanlar izin vermedi. Bir güvenlik görevlisi, "Bizi kandırdılar. Bize iş garantisi, emeklilik garantisi verdiler. Bizler de buraya gelip köylülerle kavga ettik. Kullanıldık. Şimdi hakkımızı alıncaya kadar buradayız" dedi.Taylan YILDIRIM/MANİSA/DHA

10.11.2014Haber
Zeytinliğe santral yapılamaz

Zeytinliğe santral yapılamaz

Soma’nın Yırca Mahallesi’nde 6 bin ağaç kesildikten sonra öğrenilen Danıştay 6’ncı Dairesi’nin kararının gerekçesinde, sadece acele kamulaştırma yürütmesinin durdurulmasına değil, zeytinlikte Kolin Şirketler Grubu tarafından santral kurulamayacağına da hükmedildi. Ayrıca torba yasa ile yapılan ‘İvedi Yargılama’ düzenlemesine göre de karara itiraz edilemeyecek. Gerekçeli kararı avukatlarından öğrenen köylüler, büyük sevinç yaşadılar.

10.11.2014Gündem
Kolinin Yırcadaki şantiyesinde güvenlik görevlileri ve işçilerin işine son verildi

Kolin'in Yırca'daki şantiyesinde güvenlik görevlileri ve işçilerin işine son verildi

MANİSA’nın Soma İlçesi Yırca Mahallesi’nde, 6 bin zeytin ağacının iş makineleriyle kesilmesinin ardından Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı vermesi, termik santrali yapacak olan Kolin firmasının şantiyesini de karıştırdı. 50’si özel güvenlik görevlisi yaklaşık 100 kişinin işten çıkarılmasının ardından, çalışanlar duruma tepki gösterdi. Şantiye ve güvenlik amirlerinin şantiye binasından ayrılmasına çalışanlar izin vermedi. Bir güvenlik görevlisi, "Bizi kandırdılar. Bize iş garantisi, emeklilik garantisi verdiler. Bizler de buraya gelip köylülerle kavga ettik. Kullanıldık. Şimdi hakkımızı alıncaya kadar buradayız" dedi.

10.11.2014Ekonomi
Bakanlar Kurulu sonrası Bülent Arınçtan açıklama

Bakanlar Kurulu sonrası Bülent Arınç'tan açıklama

BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç, Danıştay’ın 6 bin zeytin ağacının kesildiği Yırca Köyü hakkında verdiği kararla ilgili, “Türkiye’de bazı bölgelerde hükümetimizin verdiği destek ve teşviklerle adeta her taraf zeytin ağacı olmuştur. Dağ taş zeytin ağaçlarıyla dolmuştur” dedi. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Arınç şunları söyledi:

10.11.2014Gündem
CHP, Yırcaya bin zeytin fidanı dikilecek

CHP, Yırca'ya bin zeytin fidanı dikilecek

CHP İzmir İl Başkanlığı, Kolin Grubu’nun Manisa Yırca Mahallesi’nde, termik santral yapmak için bölgedeki 6 bin zeytin ağacını kesmesine tepki göstererek, alana bin adet zeytin fidanı dikeceklerini açıkladı.

11.11.2014Avrupa
Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu

Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

11.11.2014Gündem
Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu

Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Yırca Köyü sakinlerinin haklarına ilişkin Kılıçdaroğlu, "Yürekli öylünün hakkına sahip çıkacak yürekli bir savcı istiyoruz" dedi.

11.11.2014Gündem
Köylülere dayak şikayeti

Köylülere dayak şikayeti

MANİSA’nın Soma İlçesi’ne bağlı termik santralin yapılmak istendiği Yırca’da, 6 bin zeytin ağacını kesilmesinin ardından Danıştay’ın verdiği ’yürütmeyi durdurma’ kararıyla sevinç yaşayan köylüleri şoke eden bir gelişme oldu.

11.11.2014Gündem
TBB Başkanı Feyzioğlu: Pişman olacaklar

TBB Başkanı Feyzioğlu: Pişman olacaklar

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Manisa'nın Soma ilçesi Yırca Mahallesi'nde bir termik santralin yapımı için zeytin ağaçlarının kesilmesiyle ilgili suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, "Olayın takipçisiyiz, size şunu garanti edebilirim, geleceğimizi karatmaya teşebbüs ettikleri ve vatandaşları dövdükleri için pişman olacaklar" dedi.

11.11.2014Gündem
TBB Başkanı Feyzioğlu: Pişman Olacaklar

TBB Başkanı Feyzioğlu: Pişman Olacaklar

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Manisa'nın Soma ilçesi Yırca Mahallesi'nde termik santral yapmak üzere binlerce zeytin ağacını keserek geleceği karartmaya teşebbüs edenler ve vatandaşı dövenlerin pişman olacaklarını söyledi. Feyzioğlu, Baroların hiçbir partinin ön yada arka bahçesi olmayacağını, üstünlerin hukukunu değil hukukun üstünlüğünü savunduklarını söyledi.Utku BOLULU/İZMİR/DHA

11.11.2014Haber
Zeytin dalını şirketin önüne bıraktılar

Zeytin dalını şirketin önüne bıraktılar

150 kişilik grup, Soma'nın Yırca köyünde zeytin ağaçlarının sökülmesini protesto etmek için şirketin Levent'teki binasına yürüdü.Eylemciler, Soma Yırca'da kesilen zeytin ağaçlarından birinin büyük bir dalını şirketin giriş kapısının önüne bıraktı. Özgür EREN/İstanbul/DHA

11.11.2014Haber
Aslan parçası, Yırca’daki eşkıyalık değil mi

Aslan parçası, Yırca’daki eşkıyalık değil mi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yırca’da 6 bin zeytin ağacına kesilmesine, “Zulme karşı durduğunu her fırsatta duyuran aslan parçası Davutoğlu sana soruyorum, Yırca’da olanlar zalimlik, eşkıyalık değil midir? Davutoğlu’nun hiç mi vicdanı sızlamamış, yediği zeytinler hiç mi boğazına düğümlenmemiştir?” tepkisini gösterdi.

11.11.2014Gündem
Torbalıda Zeytin Festivali

Torbalı'da Zeytin Festivali

MANİSA’nın Soma ilçesi’ne bağlı Yırca Mahallesi’nde, Kolin Grubu tarafından termik santral yapmak için bölgedeki 6 bin zeytin ağacının kesilmesine tepkiler sürerken, İzmir’in Torbalı İlçesi Saipler Mahallesi’nde zeytin festivali düzenlendi. AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, zeytinciliğin önemini anlatırken, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da zeytin ağacının kutsal olduğunu söyledi.

11.11.2014Ege
İstanbulda zeytin dallı protesto

İstanbul'da zeytin dallı protesto

150 kişilik grup, Soma'nın Yırca köyünde zeytin ağaçlarının sökülmesini protesto etmek için şirketin Levent'teki binasına yürüdü.

11.11.2014Gündem
‘Güvenlikçileri dövdünüz’ ifadesi

‘Güvenlikçileri dövdünüz’ ifadesi

MANİSA'nın Soma ilçesine bağlı Yırca'da, 6 bin zeytin ağacının kesilmesinin ardından Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararıyla sevinç yaşayan köylüler hakkında şirket yetkilileri ve özel güvenlik görevlileri, kendilerini dövdükleri iddiasıyla şikâyetçi oldu.

11.11.2014Gündem
Bunu ancak firavun yapar

Bunu ancak firavun yapar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ilişkin polemiklere, ‘Sol İslam’ tartışmalarında referans gösterilen Hazreti Muhammed’in yakın arkadaşı Ebuzer el-Gıffari’yi anarak katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nu, dönemin halifesi Muaviye’ye benzeten Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında şunları söyledi:

11.11.2014Gündem
Ermenek’te eski ocağa 6 metre yaklaşılmış

Ermenek’te eski ocağa 6 metre yaklaşılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Ermenek’te kazanın olduğu ocakta hatalar gördüklerini belirterek, “Eski galeri ile yeni galeri arasındaki mesafe 6-7 metreye inmiş. Asıl hata bu. Bu karara kimler ortak olmuşsa onlar suçludurlar” dedi.

11.11.2014Gündem
Ağaç kesme cezası durduramamış

Ağaç kesme cezası durduramamış

SOMA Yırca’da termik santral için 7 Kasım’da 6 bin zeytin ağacını kesen Kolin Grubu’na daha önce de Zeytincilik Yasası’na aykırı davranmaktan ceza kesildiği ortaya çıktı.

11.11.2014Gündem
Danıştay şeffaf olmalı, kısa karar hemen açıklanmalı

'Danıştay şeffaf olmalı, kısa karar hemen açıklanmalı'

Danıştay, sanılanın aksine Soma-Yırca'ya termik santral yapılamayacağına ilişkin kararı özel güvenlik terörü yaşanmadan, köylüler ile avukatlar dövülmeden, gazlanmadan, 6 bin ağaç kesilmeden önce vermişti. Ancak Kolin şirketinin, kararın açıklanmasından bir gün önce ağaçları kesmesi, "Karar önceden şirkete sızdırıldı mı, fiili durum yaratmak için de ağaçları mı kestiler" şüphesine neden oldu. Avukatlar, "Danıştay sistemi şeffaf olsa, kısa kararı avukatlar hemen öğrenebilseydi bütün bunlar yaşanmazdı" diyerek kararların Anayasa Mahkemesi'nde olduğu gibi kamuoyuna açıklanmasını istediler.

12.11.2014Gündem
Danıştay kararını Kolin nasıl öğrendi

Danıştay kararını Kolin nasıl öğrendi?

Danıştay, sanılanın aksine Soma-Yırca'ya termik santral yapılamayacağına ilişkin kararı özel güvenlik terörü yaşanmadan, köylüler avukatlar dövülmeden, gazlanmadan, 6 bin ağaç kesilmeden önce vermişti. Ancak Kolin şirketinin, kararın açıklanmasından bir gün önce ağaçları kesmesi, "Karar önceden şirkete sızdırıldı mı, fiili durum yaratmak için de ağaçları mı kestiler" şüphesine neden oldu. Avukatlar, "Danıştay sistemi şeffaf olsa, kısa kararı avukatlar hemen öğrenebilseydi bütün bunlar yaşanmazdı" diyerek kararların Anayasa Mahkemesi'nde olduğu gibi kamuoyuna açıklanmasını istediler.

12.11.2014Ekonomi
Yırcanın en mağduru Mustafa Sezer oldu

Yırca'nın 'en mağduru' Mustafa Sezer oldu

Manisa’nın Soma İlçesi’ne bağlı Yırca Mahallesi’nde oturan 66 yaşındaki Mustafa Sezer, termik santraller ve otoyol kamulaştırmaları nedeniyle köyünün 'en mağdur' kişisi oldu. Sezer’in 40 yıl önce termik santral için 18 dönüm zeytinliğinin kamulaştırılması, o yıl dikip büyüttüğü 13 dönümdeki 300 ağacının Kolin Grubu’nun yapacağı termik santral için sökülmesi yetmiyormuş gibi, otoyol için Karayolları’nın burada sadece kendi arazisini kamulaştırması nedeniyle ev ve deposunu terk etmek zorunda kalıyor.

12.11.2014Gündem
9 örgütlü dava

9 örgütlü dava

GEZİ eylemlerine katıldıkları için 9 ayrı terör örgütü üyeliği suçlamasıyla haklarında dava açılan sanıkların yargılanmasına başlandı.

12.11.2014Gündem
Bu yaştan sonra ne yaparım

"Bu yaştan sonra ne yaparım"

Manisa’nın Soma İlçesi’ne bağlı Yırca Mahallesi’nde oturan 66 yaşındaki Mustafa Sezer, termik santraller ve otoyol kamulaştırmaları nedeniyle köyünün 'en mağdur' kişisi oldu.

12.11.2014Ege
Kolinin yöneticisi: Vicdanen rahatsızız

Kolin'in yöneticisi: Vicdanen rahatsızız

Soma Yırca’da termik santral yapmak için 6 bin zeytin ağacını bir gecede dozerlerle yerle bir etmesiyle kamuoyunun hedefi haline gelen Kolin Şirketler Grubu Enerji Grup Başkanı Murat Zekeriya Aydın, “Çok ciddi bir rahatsızlığımız var. Köylüler için ciddi üzüntü duyuyoruz. Para ikinci planda. Keşke oradaki vatandaşlarla çok daha iyi bir iletişim içerisinde olabilseydik. Süreci böyle çok daha iyi yönetmiş olurduk” dedi.

12.11.2014Gündem
Yırcada biber gazlı yeni görüntüler

Yırca'da 'biber gazlı' yeni görüntüler

Manisa’nın Soma İlçesi’ne bağlı Yırca Mahallesi’nde iş makinelerinin, bir hafta önce 6 bin zeytin ağacını sökmesiyle büyük üzüntü yaşayan köylüler, bir de özel güvenlik görevlilerinin, kendilerinden dayak yediğini söyleyip şikayetçi olmasıyla ikinci bir şok daha yaşadı. 'Şüpheli' olarak ifade veren köylülerin, o gece yaşadıkları şiddeti gösteren yeni görüntüler de ortaya çıktı. Delil dosyasına giren görüntülerde, özel güvenlik görevlilerinin biber gazı kullanmaları, bundan etkilenen köylülerden kiminin öksürerek, kiminin de yüzlerini tutarak dağılmaları; ayrıca yaralanan köylülerin hastaneye götürülmesi sırasında yaşanan panik anları da yeraldı.

13.11.2014Haber
Yırcada biber gazlı yeni görüntüler

Yırca'da 'biber gazlı' yeni görüntüler

Manisa’nın Soma İlçesi’ne bağlı Yırca Mahallesi’nde iş makinelerinin, bir hafta önce 6 bin zeytin ağacını sökmesiyle büyük üzüntü yaşayan köylüler, bir de özel güvenlik görevlilerinin, kendilerinden dayak yediğini söyleyip şikayetçi olmasıyla ikinci bir şok daha yaşadı. 'Şüpheli' olarak ifade veren köylülerin, o gece yaşadıkları şiddeti gösteren yeni görüntüler de ortaya çıktı. Delil dosyasına giren görüntülerde, özel güvenlik görevlilerinin biber gazı kullanmaları, bundan etkilenen köylülerden kiminin öksürerek, kiminin de yüzlerini tutarak dağılmaları; ayrıca yaralanan köylülerin hastaneye götürülmesi sırasında yaşanan panik anları da yeraldı.

13.11.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Paranın ahlakı

BİZİM halkımız sermaye düşmanı değildir. Kendisine faydası dokunmuş, sadece kendini değil, toplumu kalkındırmayı vazife edinmiş iş insanlarını hatırlar, saygıyla anar.

9.11.2014

Zeytin ağacı...

1939 yılının 23 Ocak Perşembe günü, Meclis’te Zeytin Kanunu görüşülüyor.

9.11.2014

Saygı duruşu izlenimleri

Dün sabah 09.05’te kızımı okula bırakırken Zincirlikuyu’da sirenler çalmaya başladı, trafik durdu...09.05’te tam şehrin, trafiğin göbeğindeydim...

10.11.2014

Türkiye’yi takip etmedikleri belli

HER zaman söylemişimdir, bir politikacının kendi ülkesinde olup bitenleri izlemesi yeterli değildir.

11.11.2014

Başbakan da kendi zalimini seviyor

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, muhalefetteki üç partiyi “zulüm seçici” davranmakla suçladı.

12.11.2014