EKSTRA
MENÜ

Yırca

Yırca ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yırca haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 284 Yırca haberi bulunmuştur.

Yırca Haberleri

Bunu ancak firavun yapar

Bunu ancak firavun yapar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ilişkin polemiklere, ‘Sol İslam’ tartışmalarında referans gösterilen Hazreti Muhammed’in yakın arkadaşı Ebuzer el-Gıffari’yi anarak katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nu, dönemin halifesi Muaviye’ye benzeten Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında şunları söyledi:

11.11.2014Gündem
‘Güvenlikçileri dövdünüz’ ifadesi

‘Güvenlikçileri dövdünüz’ ifadesi

MANİSA'nın Soma ilçesine bağlı Yırca'da, 6 bin zeytin ağacının kesilmesinin ardından Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararıyla sevinç yaşayan köylüler hakkında şirket yetkilileri ve özel güvenlik görevlileri, kendilerini dövdükleri iddiasıyla şikâyetçi oldu.

11.11.2014Gündem
Ermenek’te eski ocağa 6 metre yaklaşılmış

Ermenek’te eski ocağa 6 metre yaklaşılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Ermenek’te kazanın olduğu ocakta hatalar gördüklerini belirterek, “Eski galeri ile yeni galeri arasındaki mesafe 6-7 metreye inmiş. Asıl hata bu. Bu karara kimler ortak olmuşsa onlar suçludurlar” dedi.

11.11.2014Gündem
Ağaç kesme cezası durduramamış

Ağaç kesme cezası durduramamış

SOMA Yırca’da termik santral için 7 Kasım’da 6 bin zeytin ağacını kesen Kolin Grubu’na daha önce de Zeytincilik Yasası’na aykırı davranmaktan ceza kesildiği ortaya çıktı.

11.11.2014Gündem
Torbalıda Zeytin Festivali

Torbalı'da Zeytin Festivali

MANİSA’nın Soma ilçesi’ne bağlı Yırca Mahallesi’nde, Kolin Grubu tarafından termik santral yapmak için bölgedeki 6 bin zeytin ağacının kesilmesine tepkiler sürerken, İzmir’in Torbalı İlçesi Saipler Mahallesi’nde zeytin festivali düzenlendi. AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, zeytinciliğin önemini anlatırken, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da zeytin ağacının kutsal olduğunu söyledi.

11.11.2014Ege
Aslan parçası, Yırca’daki eşkıyalık değil mi

Aslan parçası, Yırca’daki eşkıyalık değil mi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yırca’da 6 bin zeytin ağacına kesilmesine, “Zulme karşı durduğunu her fırsatta duyuran aslan parçası Davutoğlu sana soruyorum, Yırca’da olanlar zalimlik, eşkıyalık değil midir? Davutoğlu’nun hiç mi vicdanı sızlamamış, yediği zeytinler hiç mi boğazına düğümlenmemiştir?” tepkisini gösterdi.

11.11.2014Gündem
Zeytin dalını şirketin önüne bıraktılar

Zeytin dalını şirketin önüne bıraktılar

150 kişilik grup, Soma'nın Yırca köyünde zeytin ağaçlarının sökülmesini protesto etmek için şirketin Levent'teki binasına yürüdü.Eylemciler, Soma Yırca'da kesilen zeytin ağaçlarından birinin büyük bir dalını şirketin giriş kapısının önüne bıraktı. Özgür EREN/İstanbul/DHA

11.11.2014Haber
TBB Başkanı Feyzioğlu: Pişman Olacaklar

TBB Başkanı Feyzioğlu: Pişman Olacaklar

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Manisa'nın Soma ilçesi Yırca Mahallesi'nde termik santral yapmak üzere binlerce zeytin ağacını keserek geleceği karartmaya teşebbüs edenler ve vatandaşı dövenlerin pişman olacaklarını söyledi. Feyzioğlu, Baroların hiçbir partinin ön yada arka bahçesi olmayacağını, üstünlerin hukukunu değil hukukun üstünlüğünü savunduklarını söyledi.Utku BOLULU/İZMİR/DHA

11.11.2014Haber
TBB Başkanı Feyzioğlu: Pişman olacaklar

TBB Başkanı Feyzioğlu: Pişman olacaklar

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Manisa'nın Soma ilçesi Yırca Mahallesi'nde bir termik santralin yapımı için zeytin ağaçlarının kesilmesiyle ilgili suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, "Olayın takipçisiyiz, size şunu garanti edebilirim, geleceğimizi karatmaya teşebbüs ettikleri ve vatandaşları dövdükleri için pişman olacaklar" dedi.

11.11.2014Gündem
Köylülere dayak şikayeti

Köylülere dayak şikayeti

MANİSA’nın Soma İlçesi’ne bağlı termik santralin yapılmak istendiği Yırca’da, 6 bin zeytin ağacını kesilmesinin ardından Danıştay’ın verdiği ’yürütmeyi durdurma’ kararıyla sevinç yaşayan köylüleri şoke eden bir gelişme oldu.

11.11.2014Gündem
Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu

Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Yırca Köyü sakinlerinin haklarına ilişkin Kılıçdaroğlu, "Yürekli öylünün hakkına sahip çıkacak yürekli bir savcı istiyoruz" dedi.

11.11.2014Gündem
Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu

Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

11.11.2014Gündem
CHP, Yırcaya bin zeytin fidanı dikilecek

CHP, Yırca'ya bin zeytin fidanı dikilecek

CHP İzmir İl Başkanlığı, Kolin Grubu’nun Manisa Yırca Mahallesi’nde, termik santral yapmak için bölgedeki 6 bin zeytin ağacını kesmesine tepki göstererek, alana bin adet zeytin fidanı dikeceklerini açıkladı.

11.11.2014Avrupa
Kolinin Yırcadaki şantiyesinde güvenlik görevlileri ve işçilerin işine son verildi

Kolin'in Yırca'daki şantiyesinde güvenlik görevlileri ve işçilerin işine son verildi

MANİSA’nın Soma İlçesi Yırca Mahallesi’nde, 6 bin zeytin ağacının iş makineleriyle kesilmesinin ardından Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı vermesi, termik santrali yapacak olan Kolin firmasının şantiyesini de karıştırdı. 50’si özel güvenlik görevlisi yaklaşık 100 kişinin işten çıkarılmasının ardından, çalışanlar duruma tepki gösterdi. Şantiye ve güvenlik amirlerinin şantiye binasından ayrılmasına çalışanlar izin vermedi. Bir güvenlik görevlisi, "Bizi kandırdılar. Bize iş garantisi, emeklilik garantisi verdiler. Bizler de buraya gelip köylülerle kavga ettik. Kullanıldık. Şimdi hakkımızı alıncaya kadar buradayız" dedi.

10.11.2014Ekonomi
Zeytinliğe santral yapılamaz

Zeytinliğe santral yapılamaz

Soma’nın Yırca Mahallesi’nde 6 bin ağaç kesildikten sonra öğrenilen Danıştay 6’ncı Dairesi’nin kararının gerekçesinde, sadece acele kamulaştırma yürütmesinin durdurulmasına değil, zeytinlikte Kolin Şirketler Grubu tarafından santral kurulamayacağına da hükmedildi. Ayrıca torba yasa ile yapılan ‘İvedi Yargılama’ düzenlemesine göre de karara itiraz edilemeyecek. Gerekçeli kararı avukatlarından öğrenen köylüler, büyük sevinç yaşadılar.

10.11.2014Gündem
Bakanlar Kurulu sonrası Bülent Arınçtan açıklama

Bakanlar Kurulu sonrası Bülent Arınç'tan açıklama

BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç, Danıştay’ın 6 bin zeytin ağacının kesildiği Yırca Köyü hakkında verdiği kararla ilgili, “Türkiye’de bazı bölgelerde hükümetimizin verdiği destek ve teşviklerle adeta her taraf zeytin ağacı olmuştur. Dağ taş zeytin ağaçlarıyla dolmuştur” dedi. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Arınç şunları söyledi:

10.11.2014Gündem
Yırcadaki Kolin şantiyesinde, 100 kişinin işine son verildi

Yırca'daki Kolin şantiyesinde, 100 kişinin işine son verildi

Manisa'nın Soma İlçesi Yırca Mahallesi'nde, 6 bin zeytin ağacının iş makineleriyle kesilmesinin ardından Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı vermesi, termik santrali yapacak olan Kolin firmasının şantiyesini de karıştırdı. 50'si özel güvenlik görevlisi yaklaşık 100 kişinin işten çıkarılmasının ardından, çalışanlar duruma tepki gösterdi. Şantiye ve güvenlik amirlerinin şantiye binasından ayrılmasına çalışanlar izin vermedi. Bir güvenlik görevlisi, "Bizi kandırdılar. Bize iş garantisi, emeklilik garantisi verdiler. Bizler de buraya gelip köylülerle kavga ettik. Kullanıldık. Şimdi hakkımızı alıncaya kadar buradayız" dedi.Taylan YILDIRIM/MANİSA/DHA

10.11.2014Haber
Danıştay kararı Yırcadaki köylülerin eline ulaştı

Danıştay kararı Yırca'daki köylülerin eline ulaştı

6 bin zeytin ağacının kesilmesinin ardından Danıştay 6’ncı Dairesi’nden, "yürütmeyi durdurma" kararı çıktı. Bunun üzerine de, araziye çevreleyen tem örgütler köylüler tarafından söküldü. Yeni zeytin fidanları dikildi. Köy muhtarı durumla ilgili DHA kamerasına açıklama yaptı.

10.11.2014Haber
Manisa Barosundan kınama

Manisa Barosu'ndan kınama

Manisa Barosu, Soma'nın Yırca mahallesinde termik santral yapımı planlanan alanda ağaçların sökülmesini engellemek için nöbet tutan vatandaşlara ve onlara destek veren avukata yönelik davranışları nedeniyle şirket yetkilileri, güvenlik personeli ve yürütmeyi durdurma kararını "geç" duyurduğu iddia ettiği Danıştay'ı kınadı.

10.11.2014Gündem
Termik santral projesinde Danıştay kararının gerekçesi belli oldu

Termik santral projesinde Danıştay kararının gerekçesi belli oldu

6 bin zeytin ağacının kesilmesi sonrasında Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiği termik santral projesinde gerekçeli karar belli oldu.

10.11.2014Gündem
Zeytinlerin kesileceği ÇED raporunda yok

Zeytinlerin kesileceği ÇED raporunda yok

Danıştay kararından bir gün önce 6 bin zeytin ağacının kesildiği Yırca’da, Kolin şirketine ait termik santral için hazırlanan ÇED raporu, yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.

9.11.2014Gündem
Kesilenlerin yerine yeni fidanlar

Kesilenlerin yerine yeni fidanlar

MANİSA’nın Soma ilçesine bağlı Yırca mahallesinde Kolin Grubu tarafından inşa edilen termik santral için Danıştay’ın ‘yürütmeyi durdurma kararı’ alması üzerine köylüler bayram yaptı.

9.11.2014Gündem
CHPden zeytin fidanlı eylem

CHP'den zeytin fidanlı eylem

SOMA’nın Yırca Köyü’nde 6 bin zeytin ağacının kesilmesini protesto eden CHP’liler, Kolin Şirketler Grubu binasının önüne zeytin fidanı dikti. Eyleme İtalyan Yeşiller Partisi Genel Başkanı Angelo Bonelli de katılarak destek verdi.

9.11.2014Gündem
Yeşil nöbetinde bir halkın başına gelenler

Yeşil nöbetinde bir halkın başına gelenler

Kepçenin önüne oturan Kıymet Teyze’den, zeytinlikleri kesilmesin diye nöbet tutarken hırpalanan Somalı köylülere... İşte son 6 ayda yeşili korumak için direnen halkın başına gelenler

9.11.2014Gündem
Çevre Mühendisleri Odasından ağaç katliamına çarpıcı rapor

Çevre Mühendisleri Odası'ndan ağaç katliamına çarpıcı rapor

Çevre Mühendisleri odası, 6 bin zeytin ağacının kesildiği termik santral projesinin ÇED raporuna dair açıklama yaptı.

9.11.2014Gündem
Zeytinler için suç duyurusu yapın

Zeytinler için suç duyurusu yapın

Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararının tebliğinden önce Yırca’da 6 bin zeytin ağacının kesilmesi tartışma ve tepki yarattı. Eski Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu, kararın Danıştay’ın resmi internet sitesinden yayınlandığı andan itibaren tebligat sayılacak şekilde düzenleme yapılabileceğini vurguladı. Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran da sorunun yasada değil, uygulamada olduğunu söyledi. Köylülerin zeytinleri için suç duyurusunda bulunup, tazminat davası açabilecekleri kaydedildi.

8.11.2014Gündem
Vahşi kapitalizme terk edemeyiz

'Vahşi kapitalizme terk edemeyiz'

“Santrallara ihtiyacımız var ama zeytin de zor yetişir. Çevre ile kalkınma arasında bir yol bulmak lazım” diyen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtuluş, “Çevreyi vahşi kapitalizmin kurallarına terk edemeyiz” diye konuştu.

8.11.2014Ekonomi
Zeytin ağaçları katledilen köylülerde buruk sevinç

Zeytin ağaçları katledilen köylülerde buruk sevinç

Sabaha karşı katliam gibi uygulamayla 6 bin zeytin ağaçlarını kaybeden Soma Yırca Köyü sakinleri matem havasında direniş noktasında bekleyişlerini sürdürürken avukatları Deniz Bayram’dan dün akşam saatlerinde müjdeyi aldı.

8.11.2014Gündem
Katliamın fotoğrafı

Katliamın fotoğrafı

Manisa'da faaliyette bulunan termik santralin hemen arkasında yapılacak olan yeni termik santral için kesilen binlerce ağacın görüntüsü yürek burktu.

8.11.2014Gündem
Dünyanın sonu gibi

Dünyanın sonu gibi

Manisa'da faaliyette bulunan termik santralin hemen arkasında yapılacak olan yeni termik santral için kesilen binlerce ağacın görüntüsü yürek burktu. Türkiye günlerdir Yırca Mahallesi’nde yapılacak termik santral için zeytin ağaçlarının katledilmesini konuşuyor. Son olarak bir gecede 6 bin ağaç yok edildi, bunu engellemek isteyen köylüler özel güvenlikler tarafından dövüldü hatta kelepçelenip barakalara hapsedildi. Günlerdir konuşulan katliamı anlatan en iyi fotoğrafı bugün Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabiri Taylan Yıldırım geçti. Faaliyetteki santralin arkasında sökülen, kesilen ağaçların olduğu bölgeyi gösteren fotoğrafta Yırca Mahallesi adeta nükleer facianın yaşandığı, doğanın tükenme noktasına geldiği Çernobil gibiydi. DHA

8.11.2014Haber
Yırca köylülerinde sevinç

Yırca köylülerinde sevinç

Manisa'nın Soma İlçesi'ne bağlı Yırca Köyü'nde dün sabaha karşı 6 bin zeytin ağacı söküldü. Akşam Danıştay'dan köylülere müjdeli haber geldi. Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi, köylüler kararı buruk bir sevinçle karşıladı, kesilen ağaçların yerine yeni zeytin fidanları dikildi.

8.11.2014Gündem
CHP lideri Kılıçdaroğlundan Yırca tepkisi

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Yırca tepkisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Soma'nın Yırca İlçesi'nde 6 bin zeytin ağacının kesilmesine Twitter'da tepki gösterdi.

8.11.2014Gündem
Biz zeytinden başka bir şey bilmeyiz kuzum

'Biz zeytinden başka bir şey bilmeyiz kuzum'

Dün Yırca'da yaşananların adeta sembollerinden bir olan Atiye Teyze'yi 6 bin ağacın kesildiği zeytinliğin birkaç kilometre uzağında zeytin ağacının tepesinde bulduk.

8.11.2014Gündem
O ağaçlar bizim her şeyimizdi

"O ağaçlar bizim her şeyimizdi"

Dün Yırca'da yaşananların adeta sembollerinden bir olan Atiye Teyze'yi 6 bin ağacın kesildiği zeytinliğin birkaç kilometre uzağında zeytin ağacının tepesinde bulduk. Onlar yaşlarına rağmen adeta zeytin ağaçlarıyla bütünleşmiş gibiler. "Bizim her şeyimiz bu ağaçlar. Başka da bir şey bilmeyiz" diyorlar. Bağırmaktan, ağlamaktan sesleri kısılmış. Dozerle yıkılıp geçilen zeytin dallarıyla sopa yediklerini, patlayan avuçlarını gösteriyorlar. Her anlatışlarında gözyaşlarını tutamıyorlar. Danıştay durdurma kararı da verse ağaçları gitti bir kere... Atiye Teyze (Uyan) ağlayarak anlatıyor, bir zeytin ağacının gölgesinde ağırına giden yaşadıklarını ve "Benim evladımdı onlar" diyor başka da bir şey demiyor... Banu Şen/Yırca

8.11.2014Haber
Ağaçlar gitti karar geldi

Ağaçlar gitti karar geldi

YIRCA'da köylülerinin avukatı Deniz Bayram, dün saat 17.45'te bölgeyle ilgili termik santrale yaptıkları itirazı değerlendiren Danıştay 6. Dairesi'nin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıkladı.

7.11.2014Gündem
6 bin zeytin ağacını kestiler, Danıştay durdurdu

6 bin zeytin ağacını kestiler, Danıştay durdurdu

Kolin Grubu tarafından Manisa’nın Soma İlçesi Yırca Mahallesi’nde yapılacak termik santral nedeniyle zeytin ağaçlarının kesilmemesi için nöbet tutan köylülerin karşı çıkmasına rağmen bir gecede 6 bin ağaç yok edildi. Şirketin özel güvenlik görevlilerinin tartakladığı hatta kelepçelediği köylüler perişan oldu. 80 yaşındaki bir nine “O ağaç benim evladımdı” diye feryat etti. Köylüler, kendilerini ikna etmek için gelen Kaymakam Bahattin Atçı’ya, “Bir zeytin ağacı 20 yılda yetişiyor. Biz şimdi ne yapacağız?” diye tepki gösterdiler. Ağaçlar gitti, dün akşam saatlerinde Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

7.11.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Saygı duruşu izlenimleri

Dün sabah 09.05’te kızımı okula bırakırken Zincirlikuyu’da sirenler çalmaya başladı, trafik durdu...09.05’te tam şehrin, trafiğin göbeğindeydim...

10.11.2014

Paranın ahlakı

BİZİM halkımız sermaye düşmanı değildir. Kendisine faydası dokunmuş, sadece kendini değil, toplumu kalkındırmayı vazife edinmiş iş insanlarını hatırlar, saygıyla anar.

9.11.2014

Zeytin ağacı...

1939 yılının 23 Ocak Perşembe günü, Meclis’te Zeytin Kanunu görüşülüyor.

9.11.2014

Ya madende ölecek ya zeytinde

TRABZON Solaklı Vadisi, binlerce çam ağacı arasından dere akıyor, balıklar elle tutuluyor, günün birinde birileri geliyor, binlerce çamı kesiyor.

8.11.2014