EKSTRA
MENÜ

Yıllık İzin

Yıllık İzin ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yıllık İzin haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.441 Yıllık İzin haberi bulunmuştur.

Yıllık İzin Haberleri

18 yılda 23 günlük yıllık izin Yargıtaya takıldı

18 yılda 23 günlük yıllık izin Yargıtay'a takıldı

Tam 18 yıl çalıştığı iş yerinde sadece 23 gün yıllık izin kullandığını, geriye kalan 294 günlük iznin arasını isteyen işçiye Yargıtay'dan kötü haber geldi. Yüksek mahkeme, 18 yıldır aynı iş yerinde çalışan işçinin, sadece 23 gün izin kullanmasını hayatın olağan akışına aykırı buldu.

16.11.2018Ekonomi
Binlerce çalışanı ilgilendiren karar Bunu yaptı, işinden oldu

Binlerce çalışanı ilgilendiren karar! Bunu yaptı, işinden oldu

İngiltere Başkonsolosluğu'nun özel güvenlikçisi bahşiş aldığı için işinden oldu, Yargıtay ise bahşiş almanın Türk örf geleneklerinde olduğuna, hediye kabul etmeme yasağına aykırı olmadığına hükmederek konsolosluğu haksız buldu.

8.11.2018Ekonomi
Avrupa Adalet Divanından yıllık izin kararı

 Avrupa Adalet Divanı'ndan "yıllık izin" kararı

Avrupa Adalet Divanı, çalışanın yıllık izinlerini kullanmadan vefat etmesi durumunda, işverenin mirasçılara ödeme yapması gerektiğine karar verdi.

6.11.2018Ekonomi
Sağlık çalışanlarına şiddet yasa teklifi Mecliste

Sağlık çalışanlarına şiddet yasa teklifi Meclis'te

AK Parti'nin sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için hazırladığı yasa teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Teklif ile ilaç ve eczacılık alanında düzenleme, sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi gibi konular hedefleniyor. TBMM Başkanlığına sunulan teklif 43 maddeden oluşuyor. Teklifin perşembe günü Meclis Sağlık Komisyonu'nda görüşülmesi öngörülüyor.

30.10.2018Gündem
Traktör üreticilerinden acil önlem çağrısı

Traktör üreticilerinden acil önlem çağrısı

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların traktör ve biçerdöver alımında ciddi bir durgunluğa sebep olduğunu belirten Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, sektör için alınması gereken acil önlemler olduğunu söyledi.

24.10.2018Ekonomi
20 yıldır sözleşmeli

20 yıldır sözleşmeli

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Devlet Tiyatroları’nın (DT) çeşitli birimlerinde daimi olarak çalıştırılan ancak ‘süreli sözleşmeli personel’ adı altında 300 gün üzerinden sigortalı gösterilen, yıllık ücretli izin, tazminat, mesai ve bunun gibi sosyal haklardan yararlandırılmayan yaklaşık 650 personelle ilgili sorunu TBMM gündemine taşıdı.

21.10.2018Kitap Sanat
Resmi Gazetede yayınlandı 50 binden fazla kişi kadroya alınacak

Resmi Gazete'de yayınlandı! 50 binden fazla kişi kadroya alınacak

Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde çalışan 50 binden fazla taşeron personel artık kamu elemanı olarak kadroya geçecek. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı işte şartlar...

21.10.2018Ekonomi
Görev değişikliğini kabul etmeyen işçiye tazminat ödenecek

Görev değişikliğini kabul etmeyen işçiye tazminat ödenecek

Yargıtay, çalıştığı kurumun başka bir şubesine tayin edilen işçinin istifası hâlinde kıdem tazminatı hak ettiğine hükmetti.

1.10.2018Ekonomi
Şehit cenazesinde yürek yakan an

Şehit cenazesinde yürek yakan an!

Batman'ın Kozluk ilçesinde PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Uzman Onbaşı Adem Güven ve Uzman Onbaşı Recep Turan son yolculuklarına uğurlandı. Şehit ağabeyinin üniformasını giyen Onur Can Güven, ağabeyinin tabutunun önündeki fotoğrafına böyle baktı.

1.09.2018Gündem
O rektörle ilgili Adnan Oktar iddiası yalanlandı

O rektörle ilgili 'Adnan Oktar' iddiası yalanlandı

Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Aynural, görevinden istifasının Adnan Oktar ve grubuna yönelik soruşturmayla ilgisinin bulunmadığını bildirdi.

31.08.2018Gündem
30 Ağustos tatil mi 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil olacak mı

30 Ağustos tatil mi? 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil olacak mı?

30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi, bu önemli günün resmi tatil olup olmadığı merak konusu oldu. '30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil olacak mı?' sorusuna yanıt arayan çok sayıda vatandaş, sorgulamalarına hız vermiş durumda. Peki, 30 Ağustos tatil mi?

28.08.2018Gündem
Kurban Bayramı ne zaman hangi güne denk geliyor Bayram tatili kaç gün

Kurban Bayramı ne zaman hangi güne denk geliyor? Bayram tatili kaç gün?

Kurban Bayramı ne zaman hangi gün idrak edilecek sorusunun yanıtı milyonlarca vatandaş tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Bu yıl Kurban Bayramı'nın hafta sonu tatilleriyle birleşmesinin ardından bayram tatili, kamu ve kuruluşlarında çalışan birçok vatandaşa 9 gün oldu. Yazlık beldelere gidecek olan vatandaşlar bayram tatilinin hangi güne denk geldiğini merak ediyor. Peki, Kurban Bayramı ne zaman hangi güne denk geliyor? Bayram tatili kaç gün?

18.08.2018Gündem
Müftülükte dehşet

Müftülükte dehşet

ERZİNCAN’ın Tercan ilçesinde psikolojik sorunları olduğu iddia edilen ilçe müftülüğünde hizmetli olarak çalışan Fatih Aslan, ruhsatlı silahıyla dehşet saçtı.

17.08.2018Gündem
Son dakika: Müftülük toplantısında dehşet

Son dakika: Müftülük toplantısında dehşet!

ERZİNCAN’ın Tercan ilçesinde psikolojik sorunları olduğu iddia edilen İlçe Müftülüğü’nde hizmetli olarak çalışan Fatih Aslan, dehşet saçtı. Aslan, yıllık izin konusunda daha önce tartıştığı İlçe Müftü Vekili Ersin Kan’ı vurduktan sonra, yan tarafta toplantı halinde olan personele kurşun yağdırdı. Kurşunlara hedef olan Ersin Kan ile veri hazırlama memuru Rasim Kılıç olay yerinde, imamlar Harun Yakup Günday ve Muhammed Küçükyıldız, kaldırıldıkları hastanede öldü. Dehşet saçtıktan sonra aynı silahı başına ateşleyen Fatih Aslan da hastanede kurtarılamadı. Yaralanan 2 imamın hastanedeki tedavisi ise sürüyor.

17.08.2018Gündem
Kurban Bayramı tatili ne zaman hangi gün başlıyor Bayram tatili hangi gün bitecek

Kurban Bayramı tatili ne zaman hangi gün başlıyor? Bayram tatili hangi gün bitecek?

Aylardır üzerine planlar yapılan Kurban Bayramı için artık sadece sayılı gün kaldı. Ramazan Bayramı'nın hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle uzun tatil planını Kurban Bayramı'na saklayan vatandaşlar heyecanla resmi takvimi bekliyordu. Beklenen açıklama geçtiğimiz günlerde geldi. Peki, Kurban Bayramı ne zaman başlayacak? İşte 2018 Kurban Bayramı takvimi

17.08.2018Gündem
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren karar... Tatil planı yapan işçilere kötü haber

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren karar... Tatil planı yapan işçilere kötü haber!

Yargıtay, milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren emsal nitelikte bir karara imza attı. Yüksek mahkemeden, yaz aylarının gelmesiyle yıllık izin planları yapanlara kötü haber geldi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yıllık izin zamanının işverenin belirleyeceğini, işçinin kendi isteğine göre tatil planı yapamayacağına hükmetti.

15.08.2018Ekonomi
Adli tatil ne zaman bitecek 2018 adli tatil tarihi

Adli tatil ne zaman bitecek? 2018 adli tatil tarihi

Adli tatil ne zaman bitecek sorusu, davaları hakkında yürütülen sürecin ne zaman başlayacağını merak eden vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Her yıl temmuz ayının ortasında başlayan adli tatil, yaz aylarının son günlerine doğru ise sona eriyor. Peki, adli tatil ne zaman bitiyor? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

13.08.2018Gündem
Adli tatil ne zaman bitecek

Adli tatil ne zaman bitecek?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da adli tatil süresi merak konusu oldu. Tatil süreci 20 Temmuz Cuma günü itibariyle başladı. Adli tatil süresince, adli mahkemelerde nöbetçi mahkemeler, yargıtay ve danıştayda nöbetçi daireler, idare mahkemelerde ise nöbetçi bölge idare mahkemeleri görev alıyor. Peki, adli tatil ne zaman bitecek?

26.07.2018Gündem
Aile hekimleri sorunlar altında eziliyor: Süpermen değiliz

Aile hekimleri sorunlar altında eziliyor: Süpermen değiliz

Türkiye’de sağlık sistemi içinde en önemli uygulamalardan biri ‘aile hekimliği.’ Halen 25 bin 800 aile sağlığı merkezinde (ASM), toplam 24 bin 350 aile hekimi görev yapıyor. Aile hekimi başına düşen kayıtlı ortalama nüfus ise 3 bin 350. Sistemin önemli sac ayağı olan aile hekimleri, hasta sayısının fazlalığı, her geçen gün listeye eklenen yeni görevler, şiddet, kirada adaletsizlik, çalışma güvencesizliği gibi birçok sorunla baş etmek zorunda. Aile hekimleri, “Biz süpermen değiliz” diyor. Söz şimdi hekimlerde:

21.07.2018Gündem
Kendi isteğiyle işten ayrılan ihbar tazminat alabilir mi

Kendi isteğiyle işten ayrılan ihbar tazminat alabilir mi?

Kendi isteğiyle işten ayrılan ihbar tazminatı alabilir mi sorusunun yanıtı milyonlarca çalışan vatandaş tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Çeşitli sebepler yüzünden işten ayrılmak isteyen vatandaşlar bir yandan da tazminatlarını riske atmak istemiyorlar. Peki, kendi isteğiyle işten ayrılan ihbar tazminat alabilir mi?

20.07.2018Gündem
Çok önemli değişiklikler... Tüp bebek isteyenlere sigara içmeme şartı

Çok önemli değişiklikler... Tüp bebek isteyenlere "sigara içmeme" şartı

Türkiye'nin tütünle mücadelede yeni yol haritasının belirlendiği "Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı 2019-2023"te, tüp bebek tedavisi ücretinin geri ödeme kapsamında karşılanabilmesi için anne ve baba adayına sigara kullanmama şartı getirilmesi öngörülüyor. Eylem planında ayrıca mesainin 30 dakika erken bitirilmesi ile 1 yıl için 7 gün fazladan izin hakkı tanınması uygulaması ön görülüyor.

17.07.2018Ekonomi
Kapıkulede gurbetçi yoğunluğu

Kapıkule'de gurbetçi yoğunluğu

Yıllık izinlerini Türkiye'de geçirmek için yola çıkan gurbetçiler, Kapıkule Gümrük Kapısı'nda uzun kuyruklar oluşturdu.Sabah erken saatlerden itibaren gümrük kapısına gelen gurbetçiler, pasaport kontrollerinin yapılması için beklemeye başladı. İşlemler dolayısıyla oluşan uzun kuyruklarda yorulan bazı vatandaşlar, gümrüksüz satış mağazalarının bulunduğu alanlarda bir süre dinlendi. Fransa'dan gelen Kenan Özdeş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tatilini geçirmek için ülkesine geldiğini ve sevdiklerine kavuşacağı için mutlu olduğunu söyledi.

16.07.2018Haber
Proje okul yönetmeliğinde değişiklik... Öğretmen ve yöneticilerin görev süresi uzatılabilecek

Proje okul yönetmeliğinde değişiklik... Öğretmen ve yöneticilerin görev süresi uzatılabilecek

Değiştirilen proje okul yönetmeliğine göre, yönetici ve öğretmenlerin görev süreleri, öğretmen bulmakta zorluk yaşanan alanlarda projenin niteliğine göre ilgili genel müdürlüğün teklifi ve bakan onayıyla 2 yıl kadar uzatılabilecek. Eğitim kurumunun, proje okulu olarak belirlenmesinde, merkezi sınavlarda kendi türünde başarı ortalamasına göre, il genelinde ilk beşe girme şartı aranmayacak. Proje okullarda müdür başyardımcısı normu kaldırıldı.

6.07.2018Eğitim
TOFAŞ’tan 18 günlük ‘bakım’ molası

TOFAŞ’tan 18 günlük ‘bakım’ molası

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası AŞ, Bursa fabrikasında yıllık planlı bakım/onarım çalışmaları ve stok planlaması nedenleriyle temmuz ve ağustos aylarında toplam en fazla 18 iş günü üretime ara vereceğini duyurdu.

3.07.2018Ekonomi
TOFAŞ’tan 18 günlük ‘bakım’ molası

TOFAŞ’tan 18 günlük ‘bakım’ molası

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası AŞ, Bursa fabrikasında yıllık planlı bakım/onarım çalışmaları ve stok planlaması nedenleriyle temmuz ve ağustos aylarında toplam en fazla 18 iş günü üretime ara vereceğini duyurdu.

3.07.2018Ekonomi
İzinsiz çalışmak tüketiyor

İzinsiz çalışmak tüketiyor

Günümüz rekabet ortamında işini kaybetme korkusuyla pek çok çalışan tatile çıkmaya korkuyor fakat uzmanlar uyarıyor: Yoğun çalışan, uzun süre tatil yapamayan ve dinlenemeyen kişiler tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kalıyor.

Son dakika: KİTlerdeki taşeronlara müjde

Son dakika: KİT'ler'deki taşeronlara müjde

Son dakika haber: KİT'ler ve bağlı ortaklarında hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalışan taşeron işçilere kadro için sınav ve 2 yıl koşulu getirildi.

30.06.2018Ekonomi
Tüm çalışanları ilgilendiren çok önemli karar: Sigara içmeyene mesai düzenlemesi

Tüm çalışanları ilgilendiren çok önemli karar: Sigara içmeyene mesai düzenlemesi!

2018-2023 Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planıyla, tütünle mücadeleye yönelik çalışmalara ilişkin yeni yol haritası belirlendi.

23.06.2018Ekonomi
Mahkemeden gelen kararla şoke oldu Bu sözcükleri patron için kullanmayın, yanarsınız

Mahkemeden gelen kararla şoke oldu! Bu sözcükleri patron için kullanmayın, yanarsınız!

Arkadaş sohbetlerinde patronu için, 'Cimri, pinti' benzetmesi yapan işçi, tazminatsız şekilde işten çıkarıldı. Mahkemenin 'tazminatı ödenmeli' dediği işçi, Yargıtay'dan gelen haberle yıkıldı. Yüksek mahkemenin emsal nitelikteki kararıyla, işvereni için 'cimri, pinti' diyen işçi, tazminat ödenmeden işten atılabilecek.

6.06.2018Gündem
Son dakika.. Yargıtaydan milyonlarca çalışanı ilgilendiren izin kararı

Son dakika.. Yargıtay'dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren 'izin' kararı

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, ulusal bayram ve genel tatil çalışmalarına karşılık izin kullandırılamayacağına, bu günlerde yapılan çalışmalar için ücret ödemesi yapılması gerektiğine hükmetti. Kararda, "İşçi tatil günleri çalışmışsa bunun karşılığı ücretin ödenmesi gerekir. Bu çalışma sonrası karşılığında izin kullandırılması, tatil ücretine hak kazanamayacağını göstermez. Zira tatil çalışmaları karşılığı serbest zaman veya izin verilmesi yasaya uygun değildir" denildi.

31.05.2018Gündem
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor Çok önemli tazminat şartı

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Çok önemli tazminat şartı

Mayıs ayıyla birlikte mevsimlik işçi sezonu başladı. Sadece turizm sektöründe 300 bin dolayında mevsimlik işçi çalışıyor. Aynı işverene bağlı işyerlerinde iki veya daha fazla sezon çalışan işçiler ihbar ve kıdem tazminatı alabilir. Örneğin 10 sezon 7’şer ay çalışmışsa 70 aylık çalışma üzerinden tazminat hakkı doğuyor.

24.05.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Taşeron işçilere kadro müjdesi

Yeni yayımlanan kararname ile KİT’ler ve bağlı ortaklıklarında taşeron olarak çalışan işçilere de kadro yolu açıldı. Bu imkândan 43 binden fazla işçi yararlanacak. İki yıl kesintisiz çalışanlar ile yapılacak sınavda başarılı olanlar kadroya geçebilecek.

23.10.2018

Kıdem tazminatı reform nasıl olacak?

Yeni Ekonomi Programı’na (YEP) kıdem tazminatı sorunu da girdi. Sosyal tarafların da mutabakatıyla kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecek. Son çalışmaya göre de kıdem tazminatında fonlu sisteme geçilmesi öngörülüyor.

26.09.2018

İş mahkemelerinde kim haklı?

Hem işçinin hem de işverenin işten çıkarma ve çıkarılma sürecindeki sıkıntılar neler? Alacak ve tazminat davaları, hizmet tespit davaları, işe iade davaları, iş kazalarından kaynaklanan tazminat davaları ve sisteme yeni giren “Arabuluculuk” konularını konuştuk…

27.08.2018

1000 TL altında maaş kalmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 150 bin emekliye müjdeli haber. 600 lira ile 900 lira arasında maaş alanların emekli maaşları 1000 liraya tamamlanacak. Emeklilerin beklediği bayram ikramiyeleri de 16-17 Ağustos’ta yatıyor.

14.08.2018

400 bin sağlık çalışanına müjde

Yıllardır fiili hizmet zammı bekleyen sağlık çalışanlarına bu hak verildi. Yeni düzenleme ile başta doktor, hemşire, eczacı olmak üzere sağlık alanında çalışanlara yılda 60 gün yıpranma payı hakkı tanındı. Böylece 400 bine yakın çalışan erken emekli olabilecek.

7.08.2018

Yıllık izin hakkında tüm merak edilenler

İşyerinde bir yılını dolduran tüm çalışanlar ücretli yıllık izin kullanmaya hak kazanır. İzin süresi çalışma yılına göre değişir. Çalışanlar isterlerse işverenden ücretsiz yol izni alabileceği gibi, izin süresi boyunca avans da kullanabilir.

26.06.2018

Partilerin sosyal güvenlik vaatleri

Seçim beyannameleri açıklandı, partilerin sosyal güvenlik alanındaki vaatleri de netleşti. Emeklileri odak noktaya koyan partilerin bayram ikramiyesinden prim borçlarını yapılandırmaya, işsizlik sigortasına düzenlemeden genç ve kadın çalışanlara desteğe kadar birçok alanda ortak vaatleri bulunuyor.

29.05.2018