EKSTRA
MENÜ

Yıllık İzin

Yıllık İzin ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yıllık İzin haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.439 Yıllık İzin haberi bulunmuştur.

Yıllık İzin Haberleri

Kocaelinin ihracatı ekimde zirve yaptı

Kocaeli'nin ihracatı ekimde zirve yaptı

Sanayi ve liman kenti Kocaeli, ekimde 1 milyar 324 milyon 664 bin dolarla geride kalan 10 aylık dönemin en yüksek ihracat rakamına ulaştı.

10.11.2020Ekonomi
Yargıtay karar verdi Görev yeri değişen işçiler dikkat

Yargıtay karar verdi! Görev yeri değişen işçiler dikkat

Çalıştığı inşaat şantiyesinden aynı şirket bünyesindeki başka bir şantiyeye görevlendirilen işçi, istifa etti. İşverenin tazminat ödemediği mağdur işçiye müjde niteliğindeki haber Yargıtay’dan geldi.

8.11.2020Ekonomi
Çalışanları ilgilendiriyor Yargıtaydan emsal işçi kararı

Çalışanları ilgilendiriyor! Yargıtay'dan emsal işçi kararı

İşyerinde kendisine ‘ispiyoncu’ diyen mesai arkadaşıyla kavga eden işçiye kınama cezası verildi. Bir hafta sonra, aynı olay sebebiyle işten çıkartılan işçi soluğu mahkemede aldı. İş Mahkemesi’nin tazminat ödenmemesi gerektiğine hükmettiği işçiye müjdeli haber Yargıtay’dan geldi.

1.11.2020Ekonomi
Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığından 81 ile yeni genelge Sağlıkçılara istifa ve izin ertelemesi

Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! Sağlıkçılara istifa ve izin ertelemesi

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla 81 il valiliğine "Personel İşlemleri" hakkında genelge gönderildi. Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında görevli hiçbir personelin salgın döneminde görevinden çekilme (istifa) talebi her ne sebeple olursa olsun kabul edilmeyecek.

27.10.2020Gündem

Yargıtay karar verdi! Müşteriyle samimi olmak işten çıkarılma sebebi

Yargıtay, hizmet sektöründe çalışan milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren emsal nitelikte bir karara imza attı. Haklı fesih durumlarında işçinin savunmasının alınmasına gerek olmadığına dikkat çeken Yüksek Mahkeme verdiği kararla; ‘Doğruluk ve bağlılıkla bağdaşmadığı’ gerekçesiyle müşteriyle samimi olan işçinin tazminatsız şekilde işten çıkarılmasının önünü açtı.

25.10.2020Ekonomi
Koronavirüs olan Afgan uyruklu doktor, ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi

Koronavirüs olan Afgan uyruklu doktor, ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda uzmanlık eğitimi alan Afganistan uyruklu Ahmad Zarif Sedeqi (30), yıllık izin için gittiği ülkesinde koronavirüse yakalandı. Türkiye’de tedavi olmak isteyen Sedegi, Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği ambulans uçakla Samsun’a getirildi.

15.10.2020Gündem
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor Yargıtaydan önemli karar

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Yargıtay'dan önemli karar

Çalıştığı fabrikada çıkan yemeği beğenmediği yönünde görüş belirttiği için kapı önüne konulan işçi soluğu mahkemede aldı.

2.10.2020Ekonomi
Mutfağınızdaki yaz bitmeyecek

Mutfağınızdaki yaz bitmeyecek

Bugünlerde her evi aynı telaş sardı: Kışa hazırlık! Onlarca kilo domates ve biber soğuk günlerde yazın lezzetini sürdürebilmek için soslara dönüştürülüyor. İşinin ehli şeflere kış için hazırlanan sosların püf noktalarını sorduk. İster bilgilerinizi teyit edin, isterseniz de ilk defa kışlık sos yapmayı deneyin...

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor Yargıtaydan yıllık izin kararı

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Yargıtay'dan yıllık izin kararı

Özel sektörde çalışan milyonlarca işçiyi ilgilendiren emsal nitelikteki karar Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nden geldi. Yüksek Mahkeme, işçilere zorla imzalattığı boş yıllık izin formlarını , izinler kullanmış gibi gösteren işverenin oyununu bozdu. Formda belirtilen tarihlerde yurt dışında seferde olduğunu ispatlayan tır şoförü, hukuk mücadelesini kazandı.

17.08.2020Ekonomi
Yargıtaydan kötü haber Bunu yapan tazminatsız kovulacak

Yargıtay'dan kötü haber! Bunu yapan tazminatsız kovulacak

Bir plastik ve boya fabrikasında çalışan güvenlik görevlisi, sıcağın da etkisiyle bir anda uykuya daldı. Devriyeye çıkmadığı tespit edilen güvenlikçi kovuldu. Mahkemenin 'kıdem tazminatı ödenmeli' dediği uykucu güvenlik görevlisine kara haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek mahkeme; mesaide uyuyanların tazminatsız şekilde kovulmasının önünü açtı.

29.07.2020Ekonomi
Akın akın Türkiye’ye geliyorlar Sayıları 1 ayda 100 bini geçti…

Akın akın Türkiye’ye geliyorlar! Sayıları 1 ayda 100 bini geçti…

Türkiye’nin korona virüsle mücadelesine güvenen yurt dışında yaşayan gurbetçiler, yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmek için yurda gelmeye devam ediyor.

6.07.2020Gündem
Kapıkule’de rakamlar açıklandı: 1 ayda 102 bin 586 yolcu

Kapıkule’de rakamlar açıklandı: 1 ayda 102 bin 586 yolcu

Türkiye’nin korona virüsle mücadelesine güvenen Avrupalı Türkler, yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmek için Türkiye’ye gitmeye devam ediyor.

6.07.2020Avrupa
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor Fazla mesaide emsal karar

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Fazla mesaide emsal karar

Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren emsal niteliğindeki karar Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nden geldi. Yüksek Mahkeme, fazla mesai ücretlerinin işçinin aldığı son ücret üzerinden değil çalışmanın gerçekleştirildiği dönemde alınan ücret üzerinden hesaplanması gerektiğine hükmetti.

29.06.2020Ekonomi
SGK kıdem tazminatı hesaplama ekranı: Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır

SGK kıdem tazminatı hesaplama ekranı: Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatının nasıl hesaplandığı araştırılan konular arasında yerini aldı. Bu tazminatı almak isteyen vatandaşlar detayları öğrenmek istiyorlar. Bu sistem, çalışan işçinin hizmet süresi boyunca verdiği emeğin karşılığını almasını sağlayan yasal bir sistemdir. Net ücret, yemek yardımı, kasa tazminatı gibi ödemeler de tazminat hesaplanırken ödemeye dahil edilir. İşte kıdem tazminatı hesaplama ekranı...

16.06.2020Gündem
Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır SGK kıdem tazminatı hesaplama ekranı

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? SGK kıdem tazminatı hesaplama ekranı

Kıdem tazminatı; çalışan işçinin hizmet süresi boyunca verdiği emeğin karşılığını almasını sağlayan yasal bir sistemdir. Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sınırlandırılmıştır. Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? İşte SGK kıdem tazminatı hesaplama ekranı

13.06.2020Gündem
Telafi eğitimi ne zaman başlayacak ve hangi sınıflara verilecek MEBden yapılan son açıklama

Telafi eğitimi ne zaman başlayacak ve hangi sınıflara verilecek? MEB'den yapılan son açıklama

Telafi eğitimi ne zaman başlayacak? internette hem velilerin hem de öğrencilerin cevabını aradığı sorular arasında yer alıyor. Milyonlarca öğrenci ve veli uzaktan eğitim sisteminin biteceği ve telafi eğitimin başlayacağı tarihi sorgularken Milli Eğitim Bakanlığı detayları paylaştı. Buna göre, yüz yüze telafi eğitimleri üç hafta sürecek ve ders yılında destekleme ve yetiştirme kursları aracılığıyla yıl boyu devam edecek. İşte, ayrıntılar..

9.06.2020Eğitim
Telafi eğitimi ne zaman başlayacak ve hangi sınıflara verilecek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı..

Telafi eğitimi ne zaman başlayacak ve hangi sınıflara verilecek? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı..

Telafi eğitimi ne zaman başlayacak? Uzaktan eğitim sistemi devam ederken, telafi eğitimiyle ilgili bilgiler gündeme geldi. Milyonlarca öğrenci ve veli uzaktan eğitim sisteminin biteceği ve telafi eğitimin başlayacağı tarihi sorgularken Milli Eğitim Bakanlığı detayları paylaştı. Buna göre, yüz yüze telafi eğitimleri üç hafta sürecek ve ders yılında destekleme ve yetiştirme kursları aracılığıyla yıl boyu devam edecek. İşte, ayrıntılar...

5.06.2020Eğitim
Telafi eğitimin ayrıntıları belli oldu

Telafi eğitimin ayrıntıları belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel öğretim kurumlarının 15 Ağustos'tan itibaren belirledikleri bir tarihte ve en az üç hafta olacak şekilde, telafi, tamamlama ve uyum eğitimi yapabileceklerini açıklamıştı.

2.06.2020Eğitim
Son dakika… MEB duyurdu: Telafi eğitiminin detayları belli oldu…

Son dakika… MEB duyurdu: Telafi eğitiminin detayları belli oldu…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan son dakika açıklamasında ‘15 Ağustos 2020 olarak belirtilen tarih özel okulların yüz yüze telafi eğitimine başlayabilecekleri en erken tarih olarak belirlenmiştir. Bu takvim doğrultusunda her bir özel öğretim kurumu, öğrencilerinin gereksinimlerini dikkate alarak “en az üç hafta” olacak şekilde, yüz yüze telafi, tamamlama ve uyum eğitiminin başlangıç tarihini ve süresini kendisi belirleyecektir’ ifadeleri kullanıldı.

2.06.2020Gündem
Yargı kapılarını açıyor, maskesiz adliye yasak

Yargı kapılarını açıyor, maskesiz adliye yasak

Yargı ve cezaevlerinde pazartesi günü kademeli normalleşme başlıyor. Koronavirüs nedeniyle cezaevlerinde ertelenen kapalı görüşler, 1 Haziran’dan itibaren yeniden başlayacak. İşi olmayan, maske takmayan artık adliyeye giremeyecek. Adliyeye girişte ateş ölçülecek ve yargısal faaliyetlerde sosyal mesafe kuralına uyulacak.

30.05.2020Gündem
Son dakika haberler: HSK tarihleri duyurdu: 1 ve 16 Haziran

Son dakika haberler: HSK tarihleri duyurdu: 1 ve 16 Haziran

Hakim ve Savcılar Kurulu, adli ve idari yargı ilk derece mahkemelerinde duruşma ve keşiflerin 16 Haziran'da başlamasına karar verdi. HSK kararıyla istinaf ve vergi mahkemelerinin ise duruşma ve keşif haricindeki tüm yargısal faaliyetleri 1 Haziran'da başlayacak.

29.05.2020Gündem
Yargıtay kararını verdi... Bu hareket tazminatsız kovulma sebebi

Yargıtay kararını verdi... Bu hareket tazminatsız kovulma sebebi!

Sorumlu olarak çalıştığı mağazada, yüksek prim alabilmek için fire ürünleri düşük gösteren mağaza sorumlusu, tazminatsız şekilde kovuldu. Mahkemenin, 'tazminat ödenmeli' dediği uyanık müdüre kötü haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek mahkeme, envantere doğru rakamın girilmemesinin haklı nedenle feshin gerektirdiğine hükmetti.

24.05.2020Ekonomi
Sokağa çıkma yasağında ücret ödenir

Sokağa çıkma yasağında ücret ödenir

Noyan Doğan sorularınızı yanıtlıyor

20.05.2020Ekonomi
Sokağa çıkma yasağı yıllık izinden düşülür mü

Sokağa çıkma yasağı yıllık izinden düşülür mü?

Sokağa çıkma sınırlamalarının bazı illerde geçerli olduğu bu günlerde çalışan vatandaşlar bu sınırlama günlerinde mevcut haklarını merak ediyorlar. İnternette sıklıkla aranan konular arasında yer alana sokağa çıkma yasağı yıllık izinden düşülür mü sorusu da cevabı en merak edilen konular arasında. Peki Sokağa çıkma yasağı yıllık izinden düşülür mü?

15.05.2020Ekonomi
Tüm çalışanları ilgilendiriyor Bu şartlarda ödeneği alırsınız, yıllık izninizden düşmez

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Bu şartlarda ödeneği alırsınız, yıllık izninizden düşmez

Hürriyet Gazetesi Yazarlarından Noyan Doğan çok sorulan soruları köşesinden yanıtladı.

13.05.2020Ekonomi
Yıllık izniniz iptal edilebilir mi

Yıllık izniniz iptal edilebilir mi?

HEMEN hemen tüm dünyada görülen koronavirüs salgını, kamusal hayatı olumsuz etkilemeye devam ederken, virüsün bulaşma hızının gerilediği ülkelerde alınan önlemler yavaş yavaş gevşetiliyor. Almanya’da bu haftanın başından itibaren, mağazalar, dükkânlar, kuaförler ve okullar, belirli koşullar altında kısmen açıldı. Ülkenin kuzeyindeki Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti, kapılarını Pantkort Yortusu’nun kutlandığı 1 Haziran’dan önce yabancı turistlere açmaya hazırlanırken, yerli turistlere lokaller ve otellerde konaklamak ise 25 Mayıs tarihinden önce de serbest olacak.

10.05.2020Avrupa
Direksiyon başında maske takılabilir mi

Direksiyon başında maske takılabilir mi?

Çok garip ve alışık olmadığımız bir süreçten geçiyoruz. Özgürlükler ülkesi Almanya’da bir kısıtlama daha yürürlüğe girdi. Ülke genelinde bu haftanın başından beri, kamusal alanda, alışveriş yerlerinde ve postane, banka, hastane gibi insanların yoğun uğradıkları kapalı mekanlara, koruyucu maskesiz girmek yasaklandı. Yasağı ihlal edenlere 50 ile 150 Euro arasında para cezası kesiliyor.

3.05.2020Avrupa
Yargıtaydan emsal karar Milyonlarca işçiyi ilgilendiren karar

Yargıtay'dan emsal karar! Milyonlarca işçiyi ilgilendiren karar

Şoför olarak çalıştığı şirketin aracıyla annesini ziyaret eden işçi, görev icabı verilen aracı özel işlerinde kullandığı gerekçesiyle kovuldu. Mahkemenin 'tazminat ödenmeli' kararı Yargıtay'ca bozuldu. Yüksek Mahkeme; işyeri aracını özel işlerde kullanan işçinin tazminatsız şekilde işten çıkarılmasının önünü açtı.

28.04.2020Ekonomi
İzmirde tekstil fabrikasında Corona Virüs gerginliği

İzmir'de tekstil fabrikasında 'Corona Virüs' gerginliği

İzmir'in Çiğli ilçesinde bulunan tekstil fabrikasında çalışan bir işçinin Corona Virüs testinin pozitif çıkmasının ardından işçiler ve işverenler arasında arbede meydana geldi. İddiaya göre üretimin durdurulmasını isteyen işçiler, iş yeri güvenlik görevlileri tarafından sopalarla darp edildi. Olayla ilgili açıklama yapan şirket, İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin verdiği karar doğrultusunda çalışmaya devam edildiğini belirtti.

5.04.2020Gündem
Yer altı maden işletmelerine destek verilecek

Yer altı maden işletmelerine destek verilecek

Yer altı maden işletmelerinde maliyet artışlarının karşılanması amacıyla verilecek desteğe ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

25.03.2020Ekonomi
KYK yurt ücretleri yatırılacak mı Yurt parası ödenecek mi

KYK yurt ücretleri yatırılacak mı? Yurt parası ödenecek mi?

Corona virüsü tedbirleri kapsamında üniversitelerin 3 hafta boyunca tatil ilan edilmesi ile KYK yurtları boşaltıldı. Ailelerin yanına dönen öğrencilerin merak ettiği konu ise bu süreç için öğrencilerden ücret alınıp alınmayacağı. Peki, KYK yurt ücretleri yatırılacak mı? Yurt parası ödenecek mi?

24.03.2020Gündem
İdari izin nedir Kimler izin yapacak İdari izin genelgesi kimler için, kaç gün geçerli

İdari izin nedir? Kimler izin yapacak? İdari izin genelgesi kimler için, kaç gün geçerli?

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, 13 Mart 2020 tarihli, 3 maddelik idari izin genelgesi yayımladı. Yayımlanan Genelgeye göre, risk grubunda olan çalışanlar 12 gün idari izinli sayılacak. Peki, idari izin nedir? Kimler izin yapacak? İdari izin genelgesi kimler için, kaç gün geçerli?

17.03.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Primlerinizi iade alabilirsiniz

Soru: 58 yaşındayım. 1992’de sigorta girişim, 1108 günüm var. Primlerimi geri alabilir miyim? Leyla K.

30.09.2020

İş yerinde maaşını alamayan işçinin hakları ve izleyeceği yol

Çalışma hayatında birçok kez işler istenildiği, düşünüldüğü gibi gitmemektedir. İşler yolunda gitmediğinde de bu durumun cefasını işverenle birlikte en çok hisseden kişiler o iş yerinin çalışanları yani işçileri olmaktadır. Gerek işletmenin kendisinde yer alan sorunlar, gerekse toplumda yaşanılan krizler sonucu işçilerin maaşlarını alamaması durumları ile sıklıkla karşılaşmaktayız.

15.09.2020

Engellilerde yaşın önemi yok

Soru: 1984 doğumluyum, 3. derece yüzde 52 engelliyim. İşe ilk girişim SSK’lı olarak 15.6.2006 tarihi ve 1630 günüm var. 15.2.2011 tarihinde memuriyete girdim. Ne zaman emekli olabilirim? İlban Ö.

26.08.2020

Bayram tatili yıllık izinden düşülür mü?

Ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin kurallar, İş Kanunumuz ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’da karşılığını bulmaktadır. Resmi ve dini bayramlarımız, genel tatil günü kapsamında olup aslolan işçinin bu sürelerde çalışmamasıdır. Ancak uygulamada özel sektör çalışanlarının bayram sürelerinde çalıştırıldığına sıkça tanık olduğumuz bugünlerde bir kısım açıklamanın yapılması gerekmiştir.

31.07.2020

Yaşlılık ödeneği engelli aylıkları zamlandı

Temmuz ayıyla birlikte 65 yaş aylığı ile engelli maaşı ve evde bakım parası alanların maaşları da zamlandı. 900 bin kişinin yararlandığı yaşlılık aylığı 711.5 liraya çıktı. Engellilere de artık aylık 851.95 lira ödenecek.

30.07.2020

Sevgili okurlar

Yoğun bir dönemin ardından yazılarıma yıllık iznimi kullanarak kısa bir süre ara veriyorum. Haftaya görüşmek dileğiyle. Kalın sağlıcakla...

21.07.2020

İşveren 4 ay telafi çalışması yaptırabilir

Soru: Koronavirüsten kronik hastalığım sebebiyle 67 gün idari izine çıkarıldım. 1 Haziran’da iş başı yaptım. İşyerim çalışmadığım günleri yıllık izinden sayarak ve fazla çalışarak benden istiyor. Benim durumum nedir? Ahmet D.

17.06.2020

Enginar piyasasını tanımak ister misiniz?

Önce kenevirle başladık, hemen ardından yeni tropikal meyveler ortaya çıktı. İstanbul kültürüne göre enginar daha eski olmakla birlikte, kuşkonmaz da tezgâhlarda görünmeye başladı artık. Bunların üretimine başlanması tabii ki bir anda olmuyor.

5.06.2020

Kurumsal İnsan Kurumda İnsan

Kurumsallaşma dediğimiz şey,özünde insan faktörünü azaltma ve dengelemeye dayanır.

26.05.2020

10 soruda bayram tatilinde çalışanların hakları

Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bayram tatilinde sokağa çıkma yasağı da olması çalışanların kafasında soru işaretleri yarattı. Kimileri bayram tatilinin yıllık izinden düşülüp düşülmeyeceğini, kimileri sokağa çıkma yasağında işverenin maaş ödeyip ödemeyeceğini soruyor. Kısa çalışma ödeneği alan çalışanlar da bayram tatilinde ödeme yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. İşte sokağa çıkma yasağı ilan edilen bayram tatilinde çalışanların izin ve ücret hakları.

21.05.2020

Kısa çalışmaya başvurabilirsiniz

Soru: 10 günden fazla ev hizmetlisi çalışan kısa çalışma ödeneği alabilir mi? Ücretsiz izin hakkından yararlanılabiliyor ama kısa çalışmadan yararlanabilir miyiz? Batuhan Şakar

13.05.2020

10 soruda çalışanların hakları

Kimileri işverenin, çalışanları ücretsiz izne çıkarıp çıkaramayacağını kimileri de işyerinin geçici faaliyetini durdurması halinde maaş alıp alamayacağını soruyor. Kronik hastalığı olan ve 65 yaş üzeri çalışanlar da haklarını merak ediyor. İşte koronavirüs nedeniyle çalışanların en çok merak ettiği konular.

3.04.2020

Şirkete yön veren en önemli öğe insan

Bir şirkete yön veren, onu başarıya ya da başarısızlığa götüren en önemli ögenin insan olduğunu vurgulayan Berteks Tekstil A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürü Filiz Çarıkçı, “Vizyonumuz gelişmiş ve başarıya ulaşmış dünya şirketleri arasında anılmak olduğu için çok iyi bir insan kaynağı alt yapısına sahip olmaya ve bu kaynağı da devamlı geliştirmeye önem veriyoruz” diyor.

29.03.2020

En az 1 milyon havacı işsiz kalacak

Kabaca yapılan ilk hesaplara göre koronavirüs salgını nedeniyle dünya çapında havacılık sektöründe çalışanlardan 1 milyon kişinin sistem dışına çıkarılacağı hesaplanıyor. Sektörün çok hızlı bir şekilde batma noktasına doğru gittiğini belirten uzmanlar daha az çalışanla sistemi çevirmenin formüllerini arıyorlar. Birçok ülkede sendikalar ayaklanmış durumda. Her ülkede havacılık sektörü için devlet yardımı isteniyor, vergilerin sıfırlanmasıyla işe başlanması bekleniyor.

25.03.2020

Koronadan etkilendiğinizi ispat etmelisiniz

Soru: Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için ilk kez başvuracağız. İlk kez başvuracak olanlar da ödenek alabilecek mi? Koronavirüsten etkilendiğimizi ispat etmek durumunda mıyız? (İlker Takalsın)

24.03.2020

Çalışanlara 15 soruda korona rehberi

Ücretsiz izin kullanabilir miyim?Ücretsiz izin konusunda çalışanlara belli bazı haklar tanınmış. Doğum yapan kadınlara 16 haftalık analık izni sonrası 180 güne kadar ücretsiz izin verilebilir. Bu izinden üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek çalışanlar da yararlanabilir. Ayrıca işçilere 4 güne kadar yol izni adı altında ücretsiz izin verilebilir. Bunların dışında kullanılacak ücretsiz izin ancak işveren ile karşılıklı anlaşma ile kullanılabilir. Bu şartlar sağlanmazsa işveren iş sözleşmesini tek taraflı tazminatsız bitirebilir.

19.03.2020