EKSTRA
MENÜ

Yezidi

Yezidi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Yezidi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 342 Yezidi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Yezidi Haberleri

Almanya, bin Yezidi kadına kapılarını açıyor

Almanya, bin Yezidi kadına kapılarını açıyor

Almanya’da çeşitli siyasi partilerden temsilciler, bin kadar DEAŞ mağduru Yezidi kadının çocuklarıyla birlikte Almanya’ya getirilmesi konusunda anlaştı.

20.12.2019Avrupa
Fuat Oktay: Suriyeli sığınmacılar için harcamamız 40 milyar doları aştı

Fuat Oktay: Suriyeli sığınmacılar için harcamamız 40 milyar doları aştı

CUMHURBAŞKANI Yardımcısı Fuat Oktay, "Suriyeli sığınmacılara yönelik hizmetler için 8,5 yıldır yaptığımız harcama, 40 milyar doları aşmış durumda. Buna karşın AB kaynakları, 2016 yılından bu yana sadece 3 milyar avroluk destek verebilmiştir" dedi.

26.11.2019Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Fıratın doğusuna harekat mesajı: Belki bugün belki yarın kadar yakın

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fırat'ın doğusuna harekat mesajı: Belki bugün belki yarın kadar yakın

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam'da gerçekleştirilen 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılış konuşmasını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Fırat'ın doğusuna yapılacak harekata ilişkin, "Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık. gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma ihtimali belki bugün belki yarın denecek kadar yakın" dedi. Erdoğan ayrıca yüzde 50+1 tartışmasına ilişkin olarak da, "Yüzde 50 seçilme yeterliliği yeni sistemin adeta omurgasıdır ve bu iş bitmiştir. Yüzde 50 sınırı vazgeçilmez bir kriterdir. Bu tartışmayı bir daha açılmamak üzere  kapatıyoruz" dedi.

5.10.2019Gündem
Devlet Bahçeliden güvenli bölge mesajı

Devlet Bahçeli'den güvenli bölge mesajı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Fırat'ın doğusuna yuvalanmış teröristleri Hüseyni mücadele ruhuyla tesirsiz hale getirip milli bekamızı güvenceye kavuşturmak önümüzdeki en temel gündemdir. Güvenli bölge, ortak devriye derken insanlık düşmanlarına hala silah sevkiyatı yapan ABD ise samimiyetsizdir." ifadesini kullandı.

10.09.2019Gündem
Almanya her seferinde eli boş dönüyor

Almanya her seferinde eli boş dönüyor

Suriye ve Irak’ta DEAŞ saflarında savaşan, ancak daha sonra terör örgütü PKK’nın uzantısı PYD/YPG’ye esir düşen vatandaşlarını geri almak isteyen Almanya, her seferinde eli boş dönüyor.

7.02.2019Avrupa
Defineciler Yezidi kadının mezarını tahrip etti

Defineciler Yezidi kadının mezarını tahrip etti

ALMANYA'da 15 yıl önce, 23 yaşındayken düğününe kısa bir süre kala intihar eden Sara Gir'in Batman'ın Yolveren köyünde gelinliğiyle defnedildiği mezarlığı, defineceler tarafından tahrip edildi.

5.02.2019Haber
Gelinliğiyle birlikte defnedilmişti... Mezarlığı gören dehşete düştü

Gelinliğiyle birlikte defnedilmişti... Mezarlığı gören dehşete düştü

ALMANYA'da 15 yıl önce, 23 yaşındayken düğününe kısa bir süre kala intihar eden Sara Gir'in Batman'ın Yolveren köyünde gelinliğiyle defnedildiği mezarlığı, defineceler tarafından tahrip edildi.

5.02.2019Gündem
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: Amerika, Suriyedeki durumu kontrol altına almak için bir kaç adım atmalı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: Amerika, Suriye'deki durumu kontrol altına almak için bir kaç adım atmalı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, El Cezire için bir makale kaleme aldı. Altun, makalesinde şunları kaydetti:

23.01.2019Gündem
Zamanı gelmiştir diyerek çağrı yaptı ve mesajı verdi: Meseleyi halledeceğiz

'Zamanı gelmiştir' diyerek çağrı yaptı ve mesajı verdi: Meseleyi halledeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York Times gazetesi için makale kaleme aldı. Erdoğan 'Zamanı gelmiştir' diyerek dünyaya çağrı yaptı ve mesajı verdi: "Meseleyi halledeceğiz."

7.01.2019Dünya
Sıra kırmızı listedeki o hainde Karayılanın en yakın adamı

Sıra kırmızı listedeki o hainde! Karayılan'ın en yakın adamı

Diyarbakır’da 2 yılda 208 teröristin etkisiz hale getirilmesi örgütü paniğe sevk etti. PKK elebaşı Karayılan bölgeye yakın adamı Şerif Yakut’u gönderdi. O hain JÖH’ün hedefinde

1.01.2019Gündem
Yemenin güneyindeki çatışmalar halkı göçe zorluyor

Yemen'in güneyindeki çatışmalar halkı göçe zorluyor

İsveç'te devam eden istişare görüşmelerine rağmen şiddetli çatışmaların devam ettiği Yemen'in Dali kentinde köylerden kaçışlar sürüyor.

12.12.2018Dünya
Alman hasta bakıcının öldürdüğü iddia edilen kişinin mezarı açıldı

Alman hasta bakıcının öldürdüğü iddia edilen kişinin mezarı açıldı

Almanya’da hasta bakıcı Niels Högel’in yoğun bakımdaki hastaları öldürdüğünü itiraf ettiği kişiler arasında yer aldığı iddiasıyla Mardin’in Midyat ilçesindeki Seyro Duran’ın mezarı açıldı.

26.11.2018Avrupa
AP Başkanından ABD ve Çinle mücadele için birlik olma çağrısı

AP Başkanı'ndan ABD ve Çin'le mücadele için birlik olma çağrısı

AP Başkanı Tajani, "ABD ve Çin ile tek tek mücadele edemeyiz. Orta Doğu'da Rusya ve ABD'den bağımsız olarak Avrupa savunma politikalarına ihtiyacımız var. Birlik olmalıyız." dedi.

8.11.2018Dünya
Almanya’da binlerce iltica başvurusu yeniden incelenecek

Almanya’da binlerce iltica başvurusu yeniden incelenecek

Almanya Göç ve Mülteciler Dairesi’ndeki yolsuzluk skandalının ardından binlerce iltica başvurusunun yeniden inceleneceği belirtildi. Sonuçlanan yaklaşık 4 bin 500 başvuru gözden geçirilecek.

26.04.2018Avrupa
Camilere saldırılardan Almanlar da rahatsız

Camilere saldırılardan Almanlar da rahatsız

Almanya’da Türklerin kurduğu partilerden Yenilik ve Adalet Birliği’nin (BIG) öncülüğünde Duisburg kentinde düzenlenen ve farklı şehirlerde yaşayan kanaat önderlerinin de katıldığı basın toplantısında birlik çağrısı yapıldı. Son haftalarda Türklere ait iş yerleri ve camilere yapılan saldırıların kınandığı toplantıda söz alan konuşmacılar birlikte barış içinde yaşama talebinde bulundu.

15.04.2018Avrupa
Kılıçdaroğlundan Suriyedeki operasyona: Ben desteklemiyorum

Kılıçdaroğlu'ndan Suriye'deki operasyona: Ben desteklemiyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Antakya ilçesi Cumhuriyet Meydanı'ndaki Hatay Büyükşehir Belediyesi Toplu Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, Hatay'da olmaktan onur ve gurur duyduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu ABD, İngiltere ve Fransa'nın dün gerçekleştirdiği operasyona da değinerek "Bugün birileri açıklama yapmış, 'Amerikalıların attığı füzeyi destekliyorum' demiş. Ben desteklemiyorum, asla desteklemiyorum." dedi.

14.04.2018Gündem
Asırlık dövme geleneği günümüze taşındı

Asırlık dövme geleneği günümüze taşındı

Mardin’in dövme geleneği ve kültürünü kitaplaştıran Görsel Sanatlar Öğretmeni Sibel Abiç’in çalışması sergiye dönüştü. ‘Sonsuza ‘DEQ’ Değerlerimiz’ adlı sergi Mardin Müzesi’nde düzenlendi.

12.03.2018Eğitim
250den fazla kadına tecavüz ettim

'250'den fazla kadına tecavüz ettim'

DEAŞ tarafından seks kölesi olarak satılan kadın, yüzlerce kadın ve çocuğa tecavüz ettiğini itiraf eden teröristlerle yüzleşti.DEAŞ tarafından kaçırılan ve seks kölesi olarak satılan bir Yezidi kadın, Sincar'daki baskınlarda yer alan DEAŞ'lı bir teröristle yüzleşti.

6.02.2018Dünya
Genel Kurul’da ÖSO atışması

Genel Kurul’da ÖSO atışması

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin Afrin operasyonuyla ilgili Meclis’i bilgilendirmesinin ardından, parti grupları düşüncelerini aktardı. Genel Kurul’daki atışmalar Meclis tutanaklarına özetle şöyle yansıdı:

30.01.2018Gündem
Korkak olan aydın olamaz

Korkak olan aydın olamaz

CHP Lideri, İstanbul’da aydınlarla buluşmasında “Hak, hukuk, adalet kapsamında etkinliklerimizi arttırarak sürdüreceğiz. Demokrasi savunucularının sayısının artması belirleyici olacak. Baskı karşısında suskun olan aydın değildir” dedi.

19.10.2017Gündem
FETÖ’den tutuklu Murat Arslan’a ödül verdiler

FETÖ’den tutuklu Murat Arslan’a ödül verdiler

TÜRKİYE’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin FETÖ/PDY’den tutuklu eski Başkanı Murat Arslan’a Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü verdi.

9.10.2017Dünya
ABDnin 2016 dini özgürlükler raporunda Türkiye

ABD'nin 2016 dini özgürlükler raporunda Türkiye

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 19 yıldır geleneksel olarak yayınladığı Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nun sonuncusu salı günü yayınlandı. Raporu kameraların karşısında kamuoyuna duyuran ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Trump yönetiminin dünyada dini özgürlüklerin savunulması prensibine bağlı olduğunu belirterek Amerikan medyasındaki eleştirilere yanıt verdi. 2016 raporunun Türkiye bölümünde ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuoyunda hakim olan atmosfere yer verildi.

15.08.2017Dünya
Terör örgütünün çocuk sniperları

Terör örgütünün çocuk sniperları!

ABD'de yayınlanan raporda terör örgütü PKK ve YPG'nin, bazıları 12 yaşında olan Kürt ve Yezidi erkek ve kız çocuklarını, Kuzey Irak’taki çatışma ve destek görevleri için zorla topladı ve kullandı.

29.06.2017Gündem
Burada hasta hangi dilden isterse o dilden hizmet alıyor

Burada hasta hangi dilden isterse o dilden hizmet alıyor

Almanya’nın kür bölgesi Kara Ormanlar’ın eteğindeki Donaueschingen kentindeki MediClin’deki Kültürlerarası Psikosomatik Rehabilitasyon Bölümü’nde göçmen kökenlilere de sağlık hizmeti veriliyor. Bu birimde görev yapan psikologlar, terapistler, sosyal danışman ve hemşireler, hastalarla Türkçe konuşuyor. Birimin başında Almanya’nın önde gelen transkültürel psikoterapistlerinden Prof. Dr. Jan Kızılhan bulunuyor. Kızılhan, halen 12 hastanın tedavi gördüğü birimin kapasitesinin iki yıl içinde 40’a yükseltmeyi planladıklarını söyledi. Kızılhan’ın “En büyük destekçim” dediği eşi Mona Kızılhan da hastanenin organizasyonunda görevli. Kızılhan çifti, Hürriyet’in sorularını yanıtladı.

6.05.2017Dünya
ABD kendi ağzıyla söyledi... Resmen kabul ettiler

ABD kendi ağzıyla söyledi... Resmen kabul ettiler!

Türkiye'nin YPG'nin terör örgütü PKK'nın uzantısı olduğu ifadelerini reddeden ABD, bu gerçeği yayınladığı Sincar Savaşı Raporu’nda kabul etti. İlerleyiş güzergahlarının aktarıldığı haritada PKK-YPG-YBS tek ve aynı örgüt olarak tanımlandı. ABD böylelikle sözde reddetse de belgelerde YPG’nin PKK’nın uzantısı olduğunu kabul etmiş oldu.

27.03.2017Dünya
HRW: PKK’da çocuk askerler var

HRW: PKK’da çocuk askerler var

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), terör örgütü PKK’ya bağlı HPG (Halk Savunma Gücü) ile silahlı Yezidi gücü YBŞ’nin (Şengal Savunma Birlikleri) bünyelerinde Iraklı Kürt ve Yezidi çocukları barındırdığına dair 29 vaka tespit ettiğini açıkladı.

22.12.2016Dünya
Türkmenler mezhep çatışmasından kaygılı

Türkmenler mezhep çatışmasından kaygılı

Musul’u kurtarma operasyonu 9. gününü geride bırakırken bölgedeki Türkmenler tedirgin. Türkmenlerin bir kısmı olası bir mezhep ve etnik çatışmanın önlenmesi için Türkiye’nin operasyonda yer alması gerektiğini savunurken, bir kısmı da Türkiye’nin operasyonda yer almaması gerektiğini savunuyor.

25.10.2016Dünya
Musul senaryosu

Musul senaryosu

TÜRKİYE bir yandan Başika’daki Türk askeri varlığı nedeniyle Irak’la yaşanan gerilimi sona erdirmeye çalışırken, diğer yandan Musul’a yönelik bir operasyonla ilgili hazırlıkları gündemine almaya başladı.

7.10.2016Gündem
Sakharov  Ödülü’ne aday gösterildi

Sakharov Ödülü’ne aday gösterildi

CUMHURİYET Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) her yıl insan hakları alanında verdiği Sakharov Ödülü’ne aday gösterildi.

15.09.2016Dünya
Can Dündar Sakharov İnsan Hakları Ödülüne aday gösterildi

Can Dündar Sakharov İnsan Hakları Ödülü'ne aday gösterildi

Avrupa Parlamentosu, Sakharov İnsan Hakları Ödülü'ne aday gösterilenleri açıkladı. Avrupa Parlamentosu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhuriyet yazarı gazeteci Can Dündar da bu yılki ödüle aday gösterilenler arasında yer aldı.

15.09.2016Gündem
Rusyanın 1 numaralı mafya lideri gözaltında

Rusya'nın 1 numaralı mafya lideri gözaltında

“Rusya’da yeraltı dünyasının en etkili ismi” olarak bilinen Zahariy Kalaşov, Rus polisinin önceki gün Moskova'da düzenlediği operasyonda gözaltına alındı.

14.07.2016Dünya
Irakta kimsenin kutlamadığı zafer

Irak'ta kimsenin kutlamadığı zafer

Havalimanına indiğiniz andan itibaren karşınıza adım başı polis kontrol noktaları çıkıyor. Elinizde belgeler. Sürekli sorgulanıyorsunuz. İçeride kurtarılmış bölgeler var. Her yere giremiyorsunuz. Etraf harabe halde. Savaşın kalıntıları. İşsizlik, fakirlik sosyal hayatı tüketmiş. Kimse birbirine güvenmiyor. Herkes kendi mezhebiyle. Şiiyseniz Şiilerle yaşıyorsunuz. Sünni’yseniz ya geriye kalan bir avuç Sünni’yi bulup onlara yanaşıyor ya da kenti terk ediyorsunuz. Başkent. Ama hükümet bile bölünmüş. Şii Başbakanı koruyan askerler, Sünni Savunma Bakanı için çalışanları durdurup nereye gittiklerini soruyorlar. Ve bir bayrak var. Ama neyi temsil ettiği meçhul. Ülkenin üçte biri ‘terör örgütü’ olarak tanımlanan bir grubun elinde. O grup da kentin sınırlarına 50 km kadar yaklaşmış. İşte Bağdat bugün böyle bir yer. Ve Bağdat’a bir saat uzaklıktaki Felluce’nin IŞİD’den kurtarıldığı gün ortaya çıkan tablo da bu resmi hemen değiştirecek bir şey değil. Ama hiç değilse Bağdat halkının acılarını hafifletebilecek bir umut.

4.07.2016Dünya
Türkiye’nin Stephen King’i olacağım

Türkiye’nin Stephen King’i olacağım

“Kara Melek”, “Melekler Adası”, “Aşk ve Gurur”, “Savcının Karısı”, “Sahra”, “Sır”, “Benim İçin Ağlama”, “Bize Ne Oldu?”, “Marziye” gibi yayınlandığı dönemde büyük ses getirmiş dizilerde imzası bulunan senarist Nuran Devres, şimdi de romanıyla kitapseverlerin karşısında. “Melek-i Tavus” adlı romanında güncel hayattan insan öykülerini entrika ve aksiyonla harmanlayan Devres, iddialı konuşuyor: “Türkiye’nin Stephen King’i olacağım.”

16.06.2016Magazin

Yazar Sonuçları

Hasan Saltık ah!

Hasan Saltık denilince...

4.06.2021

Urfa iftarı

Mutfak kültürü geçmişten geleceğe aktarılarak gelen en zengin kültürel mirasımızdır.

6.05.2021

Vatanımıza sahip çıkalım

Şirket 1 milyar dolarlık yatırım yapacakmış. 2 bin kişi iş bulacakmış. 2 bin kişi için 1 milyar doların çok büyük bir israf olduğu açık değil mi? Hakikatle bağdaşmayacak fakat ayrıntılı açıklaması yapılmayan bu rakamların bir rezalet olduğu açık. Bu Kanadalı şirket acaba dünyanın başka neresinde böyle işler yapabiliyor. Ormanlar ve madenlerle dolu Kanada’da halk bu tür yerleşim yerlerine yakın girişimleri sessizce izliyor mu?

4.08.2019

Fırat’ın doğusu BM kürsüsünden nasıl görülüyor

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitaben yaptığı konuşmanın en dikkat çekici yönlerinden biri, Türkiye’nin askeri operasyonlarını Kuzey Suriye’nin Fırat’ın doğusunda kalan bölgesine kaydıracağını bütün dünyaya ilan etmiş olmasıdır.

26.09.2018

‘Mülteci ne yaşar ne yaşamaz’

“30 bin imzayla mülteci vekil” başlığı ve Hilal Öztürk imzasıyla dünkü Karar gazetesinin manşetinde yer alan haber “Dur abi, zaten ortalık karışık” şeklinde akıp giden gündemde kendisine ufak da olsa yer açabildi...

2.05.2018

Urfa'da tarih yeniden canlanıyor

“Tarih Yeniden Canlanıyor” projesi kapsamında Urfa’yı ziyaret ettim. Çiğköftenin anavatanı, sadeyağın memleketi, isot diyarı şehrin tarihi dokusuna da, yöreye has lezzetlerine de hayran kaldım.

27.01.2018

MİT bu iki şirketin hazırladığı çok gizli projeyi deşifre etti mi

Her şey 2009 yılında Kuzey Irak Başbakanı Neçirvan Barzani’nin özel temsilcisinin, ünlü mimar Daniel Libeskind ile yaptığı görüşmeyle başladı. Atlantik’in iki yakasında, iki şirket, Türkiye’yi çok yakından ilgilendiren bir proje için düğmeye basmıştı.

23.04.2016