MENÜ

Yeşil Papağanlar

Yeşil Papağanlar ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yeşil Papağanlar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yeşil Papağanlar haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 40 Yeşil Papağanlar haberi bulunmuştur.

Yeşil Papağanlar Haberleri

Trenle Hindistan’ın kalbine yolculuk

Trenle Hindistan’ın kalbine yolculuk

Yeni Delhi’de Cuma Camisi yakınlarında üç tekerlekli bisikletin yolcu koltuğundayım. Delirtici bir trafik, susmayan kornalar... Egzoz dumanı ve hava kirliliğinden ağzımdaki maske kararmış. Yarım saattir aynı yerde duruyoruz. Bisikleti süren Rişa’ya “Ne zaman açılır” diye soruyorum. Can havliyle bir ses çıkarıyor sadece. Bu hayattan vazgeçmiş, bir an önce reenkarne olmak istiyor. Allahtan hızımız saatte 1 km. Biraz etrafı seyredeyim bari... Kaldırım insan seli; Sih, Parsi, Afgan, ne ararsan var.

18.03.2019Seyahat
Bu kez Meclis bahçesinde görüldüler

Bu kez Meclis bahçesinde görüldüler

Ankara'nın çeşitli yerlerinde görülen ve kökeni tropikal Asya ile Afrika olan yeşil papağanlar, bu kez TBMM bahçesinde görüntülendi.

2.01.2019Gündem
İstanbulun renkli misafirleri

İstanbul'un renkli misafirleri

İstanbul'da uzun yıllardır yaşayan yeşil papağan ve İskender papağanı olarak bilinen kuşların sayısı gün geçtikçe artıyor.

26.11.2018Seyahat
Belki üstümüzden bir papağan geçer

Belki üstümüzden bir papağan geçer

Akademisyenlere 800 gönüllünün destek verdiği, bir yıl süren sayım sonuçlandı; 26 ilde 1335 yeşil papağan tespit edildi. Henüz doğal dengeleri değiştirecek nüfusa sahip değiller ama yine de yaşam alanları için rekabete girdikleri sincap, karga ve martılar için tehlike çanları çalıyor.

20.10.2018Hürriyet Pazar
Anıtkabirin ilginç misafirleri... Bakan bir daha bakıyor

Anıtkabir'in ilginç misafirleri... Bakan bir daha bakıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir’de görülen yeşil papağanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Esra Per, “Anıtkabir, öncelikle korunaklı bir alan ve yerleşkedeki görevliler de kuşların dış tehditlerden etkilenmesini önlüyor. Yerleşke de çok farklı yerel ve egzotik ağaç türlerini barındırıyor. Papağanlar bu ağaçların meyveleri ile besleniyor. Bu nedenle Anıtkabir şehir merkezinde papağanlar için bir sığınak oldu. Ankara'daki en büyük yeşil papağan popülasyonu iki yıldır Anıtkabir'de” dedi.

28.03.2018Gündem
Üsküdar’a papağan yağdı

Üsküdar’a papağan yağdı!

Birçok İstanbul'lu hâlâ bilmez, papağanların bu şehirde hızla nasıl çoğaldığını, üstelik sürüler hâlinde gezdiğini…. Dün öğleden sonra Salacak sahillerindeki tesbih ağaçlarına konmuş 50 kadar papağanla karşılaşan vatandaşlar çok şaşırdı.Tesbih ağaçları üzerindeki yemişleri çıtır çıtır yiyen yeşil papağanları görenler, Kızkulesi manzarasını bırakıp bu ‘tropikal cümbüşü’ seyretmeyi tercih etti.

2.03.2016Gündem
Kesen işçiye soruşturma

Kesen işçiye soruşturma

Zonguldak Belediyesi, kentin gözde yerlerinden kordon boyundaki 38 yıllık söğüt ağacını kesen, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde taşeron firmada çalışan işçi hakkında soruşturma başlattı.

8.12.2012Gündem
Yeşil Papağanlar için yuva yapıldı

Yeşil Papağanlar için yuva yapıldı

İzmir’de 1990’lı yıllarda görülmeye başlayan yeşil papağanlar için Ege Üniversitesi Rektörlüğü Bahçesi’ndeki ağaçlara yuvalar konuldu.

19.03.2010Ege
Anıtkabirin renkli misafirlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor

Anıtkabir'in renkli misafirlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor

Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’de sıkça görülen yeşil papağanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Dünyadaki papağan türlerinin yüzde 16'sından fazlası insan etkisiyle doğal dağılım alanının dışında farklı bölgelerde yaşarken, Türkiye’ye uzun yıllar kafes kuşu olarak getirilen papağanlardan “Yeşil” ve “İskender” papağanını artık doğada görmek mümkün. Anıtkabir’de sıkça görülen yeşil papağanların sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Esra Per, “Kökeni tropikal Asya ve Afrika olan yeşil papağan Türkiye’de ilk kez 1975’de Ankara'da görüldü. 1980'li yıllarda gözden kaybolan papağanlar 1990'lı yıllarda ODTÜ kampüsü, Gölbaşı ve Eymir Gölü'nde yeniden görülmeye başlarken, 2000'li yılların başında Altınpark ve Botanik Park’ta görüldü. 2010 yılından itibaren Anıtkabir papağanlar açısından ön plana çıktı. 2016 yılından itibaren 20-30 bireylik sürüler Anıtkabir'de görüldü” dedi.

28.03.2018Haber
Dünyanın oksijen kaynağı: Amazon yağmur ormanları

Dünyanın oksijen kaynağı: Amazon yağmur ormanları

Amazon yağmur ormanları, Güney Amerika’nın kuzey bölgesinde Amazon havzasını kaplayan doğa harikası ormanlardan oluşuyor. Güney Amerika‘da beş buçuk milyon kilometrelik alanı kapsayan ormanlar, birbirinden egzotik bitki örtüsü ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Dünya oksijeninin %20’ sini sağlayan Amazon yağmur ormanları, dünyadaki yağmur ormanlarının yarısından fazlasını oluşturuyor.

20.02.2018 Seyahat
Bir papağan gördüm sanki...

Bir papağan gördüm sanki...

Müjdeli haber: 1975’ten beri semalarımızda papağanlar uçuyor. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük kentlerimizi mesken tutan papağanlarımız o kadar çoğaldı ki, bugünlerde nüfus sayımı yapıyoruz. Peki bu cennet kuşları, ülkemize nasıl geldi?

28.10.2017Hürriyet Pazar
3.5 liraya Afrika safari nasıl yapılır

3.5 liraya Afrika safari nasıl yapılır!

‘Olur mu?’ demeyin, olur... Ama İzmir’de... Büyükşehir Belediyesi’nin Çiğli Sasalı’da kurduğu İzmir Doğal Yaşam Parkı, ‘Kara Kıta’yı, gitmek için zamanı ve imkânı olmayanların ayağına getiriyor. Üstelik sivillere 3,5, öğrencilere ise sadece 1,25 TL’ye... 0-6 yaş grubu, engelliler, gazi ve şehit yakınlarına ise ücretsiz.

28.06.2016Seyahat
Sevimli ve öfkeli: Papağan

Sevimli ve öfkeli: Papağan

Memleket bildiğiniz işgal altında. Neyin işgali mi? Korkmayın korkmayın… Papağanlardan bahsediyoruz. Bahçeler, parklar hep bu bazen azıcık asabi de olabilen sevimli kuşlarla dolu. “Güzel” deyip kenara çekilmiyoruz. Bize düşen onları saymak... Ekolojik dengenin ne durumda olduğunu bu şekilde öğrenebileceğiz. Fırsat evimizin önündeki ağaca kadar geldi.

5.03.2016Hayat
Şehri papağanlar bastı

Şehri papağanlar bastı

İstanbul’un göbeğinde bir papağanla karşılaşsanız ne yaparsınız? Bu sorunun cevabını düşünseniz iyi olur çünkü Baltalimanı’ndan Kadıköy’e, papağanlar artık İstanbul’un her yerinde.

30.11.2013Kelebek
Yeni yıl akşamı için 13 gezginden 24 öneri

Yeni yıl akşamı için 13 gezginden 24 öneri

Aralarında yazarlar, müzisyenler, oyuncular, sivil toplum örgütü liderleri olan 13 gezgin, yaşadıkları en güzel yılbaşı tatillerini anlattı, yeni yıl akşamı için dostlarına önerdikleri mekânları sıraladı. Yazar Nazlı Eray, iki kez yılbaşını geçirmek üzere gittiği Hawaii’nin Honolulu kentinden dönmekte zorlandığını söylüyor. Piyanist Fazıl Say’ın yurtdışından önerisi İsviçre’nin Luzern kenti, Türkiye’den ise Patara sahili. Şarkıcı Attila Atasoy, unutamadığı yılbaşılarından birini Şili’nin güney ucundaki Punte Arenas’ta, diğerini Çanakkale’nin Küçükkuyu kasabasında geçirmiş.

19.12.2010Seyahat
Papağanları martı sesleri de korkutmadı

Papağanları martı sesleri de korkutmadı

New York’taki Brooklyn Parkı, John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı’ndaki konteynerden kaçan yeşil papağanların istilasına uğradı. Parka yerleşip kısa sürede çoğaldılar ve görevlilere zor anlar yaşatmaya başladılar.

28.12.2006Kelebek
Evcil hayvan fuarı açıldı

Evcil hayvan fuarı açıldı

Kıvırcık tüylü zeytin gözlü kanişler, süslü cocker'ler, haylaz Fransız buldogları, kabadayı pitbullar, iriyarı kangallar, mavi gözlü husky'ler, düşük çeneli papağanlar, yeşil iguanalar, CNR'daki 9. Uluslararası Pet ve Evcil Hayvanlar Fuarı'nda buluştu.

4.03.2004Ekonomi

Yazar Sonuçları

Göğe bakalım

Şehirler her zaman, doğada vazgeçmek, pes etmek olmadığını biz umutsuzluğa meyilli insanlara göstermenin bir yolunu buluyor. Bu bazen kaldırımdan çıkan bir çiçek, bazen betona inat bir köşede kendi kendine yetişip göğe yükselen bir ağaç, kimi zaman da bir papağan oluyor.

1.01.2019

Drakula kütüğünü Ankara'ya aldırmış

Ankara ve sosyal medya geçtiğimiz günlerde yoğun sisin etkisi altında kaldı. Kentte trafik tehlikeli bir hal aldı ve aksadı, uçaklar rötar yaptı, moraller bozuldu.

17.12.2017

Sri Lanka’da yeşil gören masum Türk Gençliği

BİR kaç ülkede daha böyle olmuştu, ama hiç bu kadar fenası olmamıştı. Sri Lanka’dan ayağımızın tozu ile döndük.

24.10.2015

‘Millet bahçesi’ne bir Ago Paşa heykeli

ATATÜRK Havalimanı’nın ‘millet bahçesi’ olarak değerlendirileceği yönündeki seçim vaadi elbette sevindirici.

30.05.2018

Domuzların çaresizliği

İSTANBUL’da iki farklı yerde domuzlara rastlanması büyük bir tartışmayı beraberinde getirmiş bulunuyor.

7.11.2014

Gökten üç işaret geldi, anlayana

GEÇEN hafta oluşan iki doğa hadisesi bizlere çok ciddi ikaz ve işaret aslında...

23.06.2014

Tedbir mi, sakız mı?

HANİ bir söz vardır; işine gelenen kendine göre çevirdiği bir söz vardır: “Gümüşhane, Gümüşhane olalı böyle zulüm görmedi.”

12.03.2011

Yaban hayat sponsor bekliyor

Yaban hayat veterineri Ahmet Emre Kütükçü ve Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Derneği, dört yıldır İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nin kısıtlı imkanlarıyla bizim "vahşi hayvan" dediğimiz canlılara sağlık hizmeti veriyor.

1.12.2006

Hayvanseverlere yıllarca insan düşmanı, çocuksuz, deli kadın dediler

Müjde Coşkun Akdoğan, tüm hayatını hayvanlara duyduğu sevginin şekillendirdiğini söyleyen bir hayvan dostu. Geçtiğimiz hafta KAY (Kısırlaştır-Aşılat ve Yaşat) Projesi ile JCI-TOYP 2005 (The Outstanding Young Persons - Junior Chamber International) Türkiye’nin En Başarılı Genç Girişimcileri Yarışması’nda Çevre ve Ahlaki Önderlik alanında birincilik ödülünü aldı.

7.10.2005