EKSTRA
MENÜ

Yerel Lezzetler

Yerel Lezzetler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yerel Lezzetler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 868 Yerel Lezzetler haberi bulunmuştur.

Yerel Lezzetler Haberleri

‘Kadın girişimcilerin hikayelerini anlatacağız’

‘Kadın girişimcilerin hikayelerini anlatacağız’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2007 yılında kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi, daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu (KGK) kurdu. TOBB KGK, Türkiye’nin 81 ilinde girişimcilik ekosistemini kadınlar için daha elverişli hale getirmek için her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kadınların iş dünyasında hak ettikleri yeri almalarını sağlamak için kurduğu TOBB KGK sayesinde kadınlar arasında girişimciliğin bir kariyer seçeneği olarak önemi her geçen gün artıyor. 7 bin üyesi ile Türkiye’nin en geniş kadın girişimci ağı olan TOBB KGK’nın kurul üyeleri işkadınları, profesyonel yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenler ile bu sahada bölgesel ya da ulusal ölçekte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden ve girişimciliği destekleyen kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşuyor. Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin 81 ilinde temsilcilikleri bulunuyor. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları seçimle işbaşına gelen 15 kişilik yönetim kurulundan oluşuyor. Biz de Hürriyet İK olarak her hafta bir ilimizdeki Kadın Girişimciler Kurulu ile görüşerek kurulların ildeki girişimcilik ekosistemine katkılarını ve KGK yöneticilerinin hikâyelerini anlatıyoruz. Bu hafta Denizli’deyiz...TOBB’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

1.11.2020Ekonomi
Kadınlara lavanta işini öğretecekler

Kadınlara lavanta işini öğretecekler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2007 yılında kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi, daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu (KGK) kurdu. TOBB KGK, Türkiye’nin 81 ilinde girişimcilik ekosistemini kadınlar için daha elverişli hale getirmek için her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kadınların iş dünyasında hak ettikleri yeri almalarını sağlamak için kurduğu TOBB KGK sayesinde kadınlar arasında girişimciliğin bir kariyer seçeneği olarak önemi her geçen gün artıyor. 7 bin üyesi ile Türkiye’nin en geniş kadın girişimci ağı olan TOBB KGK’nın kurul üyeleri işkadınları, profesyonel yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenler ile bu sahada bölgesel ya da ulusal ölçekte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden ve girişimciliği destekleyen kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşuyor. Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin 81 ilinde temsilcilikleri bulunuyor. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları seçimle işbaşına gelen 15 kişilik yönetim kurulundan oluşuyor. Biz de Hürriyet İK olarak her hafta bir ilimizdeki Kadın Girişimciler Kurulu ile görüşerek kurulların ildeki girişimcilik ekosistemine katkılarını ve KGK yöneticilerinin hikâyelerini anlatıyoruz. Bu hafta Kırklareli’ndeyiz...TOBB’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

27.09.2020Ekonomi
Macera başkenti: 3 günde Queenstown

Macera başkenti: 3 günde Queenstown

Queenstown, Güney Adası’nda, ülkenin üçüncü büyük gölünün kıyısında. Dünyanın ilk ticari bungee-jumping istasyonu 1988’de Kawarau Nehri’ne inşa edilmişti. Buradaki dört kayak merkezi haziran ayından eylüle, kayakçıların akınına uğruyor. Yılın geri kalanında Aspiring Dağı Ulusal Parkı’na gelenler buradan geçiyor. Fiordland Ulusal Parkı da batısında. Aspiring Parkı’nda Routeburn, Greenstone ve Caples gibi ünlü yürüyüş parkurları var. Mart ayında sonbahar başlarken kalabalıklar çekiliyor. Sıcaklık da bu dönemde açıkhava etkinlikleri açısından uygun hale geliyor.

8.03.2020Seyahat
MasterChef  finaline bile hastaneden çıkıp giden şampiyon Cemre Uyanık

MasterChef finaline bile hastaneden çıkıp giden şampiyon Cemre Uyanık

Yemekle aranız nasıl? Mutfağa girer misiniz? Yemek yarışmalarını takip eder misiniz? Tüm bu sorulara yanıtınız hayır olsa bile çok muhtemel ki ‘MasterChef Türkiye’nin son şampiyonu Cemre Uyanık’ı duydunuz. 28 yaşındaki Uyanık, geçen pazar final yapan yarışmayı ve onunla eşzamanlı olarak yürüttüğü hücre bağış sürecini anlattı.

MasterChef Batuhan Bayır kimdir kaç yaşında ve nereli

MasterChef Batuhan Bayır kimdir kaç yaşında ve nereli?

MasterChef Batuhan, yarışmanın son aşamalarına doğru birçok izleyicinin dikkatini çekti. Ekran başında yer alan izleyiciler, MasterChef Batuhan kimdir ve kaç yaşında sorularına yanıt aradı. Peki, MasterChef olabilmek için mücadele eden isimler arasında yer alan MasterChef Batuhan kimdir ve nereli? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

24.12.2019Televizyon
Kız Kardeşim Projesi’nden yerel lezzetleri yaşatan girişimci kadınlara destek

Kız Kardeşim Projesi’nden yerel lezzetleri yaşatan girişimci kadınlara destek

Kız Kardeşim Projesi kapsamında yerel lezzetler üzerine çalışan girişimci kadınların desteklenmesi amacıyla hayata geçirilen Yerel Lezzet Girişimciliği Destek Programı kazananları düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. Toplantıda belirlenen kriterlere göre iş geliştirme hibesi almaya hak kazanan 11 girişimci kadına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölgesi Başkanı Evguenia Stoichkova, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır tarafından ödül verildi. Program kapsamında Türkiye genelinden 29 ilden restoran sahibi olan ve yerel lezzetler üzerine çalışan 114 girişimci kadının başvuruları değerlendirildi.

6.12.2019Ekonomi
Renkli, lezzetli ve eğlenceli bir alışveriş

Renkli, lezzetli ve eğlenceli bir alışveriş

Avrupa’daki Noel pazarları ışıldamaya başladı. Geleneksel el sanatlarından yerel lezzetlere, tasarım ürünlerden kült yılbaşı süslerine kadar ne ararsanız bulabilirsiniz. Ancak bu pazarlar sadece alışveriş buluşması değil; Avrupa’nın görkemli mimarisiyle birleşen masalsı bir yolculuk vaat ediyor. Hem de hava ne kadar soğuk olursa olsun insanın içini sıcak tutan bir yolculuk… Seyahat planlarını şimdiden yapmakta fayda var.

10.11.2019Seyahat
Tescilli hardaliye Avrupa pazarına açılacak

Tescilli "hardaliye" Avrupa pazarına açılacak

Türk Patent Enstitüsünce marka tescili verilen "Kırklareli Üzüm Hardaliyesi"nin Avrupa pazarına açılması için çalışma başlatıldı.

27.10.2019Ekonomi
Avrupanın şefi olacak

Avrupa'nın şefi olacak

2 milyon Euro’luk yatırımla Avrupa’daki ilk restoranını Frankfurt’ta açan Big Chef’s’in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Gamze Cizreli, “Havalandırmadan tuğlaya neredeyse her şeyi Türkiye’den götürdük. Bu restorandan yılda 4 milyon Euro ciro bekliyoruz. Hedefimiz Almanya’da 25 şube açmak, Hollanda, İngiltere başta olmak üzere Avrupa’ya yayılmak” diye konuştu.

20.09.2019Ekonomi
Yılda en fazla 600 kilogram üretilebiliyor, kilosu 1000 dolardan satılıyor

Yılda en fazla 600 kilogram üretilebiliyor, kilosu 1000 dolardan satılıyor

Kilosu 300 dolar ila 1000 dolar arasında satışa sunulan Luwak kahvesi, Endonezya'da kahve meyvesini yiyen misk kedisinin dışkısından elde ediliyor.

Haftanın kaçırılmayacak fırsatları

Haftanın kaçırılmayacak fırsatları

Hürriyet Seyahat editörleri haftanın kaçırılmayacak seyahat fırsatlarını ve önemli haberlerini sizler için derledi. İşte detaylar...

26.05.2019Seyahat
Üsküpün pırlantası

Üsküp'ün pırlantası

Limak Yatırım, Üsküp merkezde inşa ettiği ‘Diamond of Skopje’ projesi için 250 milyon Euro yatırım yapıyor. Şehrin ilk karma kullanımlı projesinde konut, ofis, otel ve alışveriş merkezi yer alıyor. Satışa sunulan konutların amorti süresi 13-14 yıl olarak açıklandı.

20.04.2019Ekonomi
Türkiye’nin Vegan Festivali için geri sayım başladı

Türkiye’nin Vegan Festivali için geri sayım başladı

Düşüncesinin temelinde doğa, hayvan ve insan sevgisi yatan, Türkiye’nin ilk Vegan Festivali’nin üçüncüsü bu yıl 19-22 Nisan tarihleri arasında Didim’deki Apollon Tapınağı’nın olduğu bölgede gerçekleşecek. Didim Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenecek festivalde, veganlık ve vegan beslenme üzerine birçok etkinlik sizi bekliyor.

15.04.2019Seyahat
Gaziantepin benzersiz ilkbahar lezzeti çağla aşı

Gaziantep'in benzersiz ilkbahar lezzeti çağla aşı

Gaziantep mutfağında önemli bir yere sahip kazan yemeklerinden "çağla aşı", ilkbahar aylarında damakları lezzetlendiriyor.

Erzincanda tandırdan çıkan lezzet: Lavaş

Erzincan'da tandırdan çıkan lezzet: Lavaş

Erzincan’da tandır lavaşı, asırlardır ilk günkü lezzetini kaybetmeden pişiriliyor. Erzincanlı kadınlar ekmeklerini tandırdan kazanıyor.

Lezzeti benzersiz bu balık sadece Van Gölünde yaşayabiliyor

Lezzeti benzersiz bu balık sadece Van Gölü'nde yaşayabiliyor

Van Gölü’nde yaşayan inci kefali hem bölgeye hem de batı illerine gönderiliyor.

Alaçatı Ot Festivali’ndeki lezzetlere katılımcılardan yoğun ilgi

Alaçatı Ot Festivali’ndeki lezzetlere katılımcılardan yoğun ilgi

İzmir’in Çeşme ilçesinde 10’uncu kez düzenlenen Alaçatı Ot Festivali, Türkiye’nin birçok kentinden gelen ziyaretçileri ağırladı.

Şifa kaynağı İzmir mutfağı

Şifa kaynağı İzmir mutfağı

Yaşar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Genç, çok sayıdaki bitki türü ve 2 bin 600 yıllık zeytinyağı kullanımı geçmişi ile göz dolduran İzmir’in, gastronomik bir destinasyon olması için önerilerde bulundu.

Sucuğu pişirirken bunlara dikkat: Düz dilimlemeyin, tavaya yağ koymayın

Sucuğu pişirirken bunlara dikkat: Düz dilimlemeyin, tavaya yağ koymayın

Kayseri'de 30 yıldır kasaplık yapan Mustafa Tokluman, Kayseri sucuğunun lezzet sırlarını anlatırken, nasıl pişirilmesi gerektiği konusunda da ipuçları verdi.

Malatyaya özgü nefis bir tatlı: Yassı kadayıf

Malatya'ya özgü nefis bir tatlı: Yassı kadayıf

Malatya ve çevresinde yapılan, isteğe göre içine ceviz, fıstık ile kaymak koyulan yassı kadayıf, lezzetiyle en çok tercih edilen tatlılar arasında yer alıyor.

Protein miktarı etten fazla, fiyatı ise...

Protein miktarı etten fazla, fiyatı ise...

Şanlıurfa’da, mart ayında yağmurların ardından toprak altından çıkarılan ve yılda sadece bir ay menülerde yer alan keme kebabı yoğun ilgi görüyor.

168 yıl önce derme çatma bir dükkan olarak başladı bugün ise...

168 yıl önce derme çatma bir dükkan olarak başladı bugün ise...

Isparta’da 168 yıl önce derme çatma dükkanda hizmet vermeye başlayan ‘Kebapçı Kadir’, Toroslar’da yetiştirilen kuzu ve oğlakların kaburga kemiklerinden yapılan Isparta kebabını müşterilerine sunuyor.

25.03.2019Nerede Ne Yenir
Kahramanmaraşta 2300 metre rakımda İrişkit Festivali yapıldı

Kahramanmaraş'ta 2300 metre rakımda İrişkit Festivali yapıldı

Yedikuyular Kayak Merkezi'nde ilki düzenlenen İrişkit Festivali'ne katılanlara yöresel yemekler ikram edildi.

Pekmezin renk ve tat verdiği asırlık lezzet: Giresun simidi

Pekmezin renk ve tat verdiği asırlık lezzet: Giresun simidi

Haşlama, pekmeze batırma, kurutma gibi kendine özgü tekniklerle asırlardır üretilen susamsız Giresun simidi, kentin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor.

Özbeklerin Nevruz tatlısı sümelek

Özbeklerin Nevruz tatlısı "sümelek"

Özbekler Nevruz'u, birlik ve beraberliği simgeleyen sümelek tatlısı yaparak karşılıyor.

Kastamonuda çocuklar siyez buğdayını hamur işi yaparak tanıyor

Kastamonu'da çocuklar siyez buğdayını hamur işi yaparak tanıyor

Kastamonu'nda minik öğrenciler, meşhur siyez buğdayının önemini hem toprağa dikerek hem de siyez unundan hamur işi yaparak öğreniyor.

Aşçılık öğrencilerine türkü eşliğinde ciğer dersi

Aşçılık öğrencilerine türkü eşliğinde ciğer dersi

Edirne'de aşçılık öğrencileri, kentin dünyaca ünlü lezzeti tava ciğerin kesiminden pişirilmesine kadar tüm inceliklerini türküsü eşliğinde ustasından öğrendi.

Ciğer tavasının başında 55 yıl... Ona boşuna ustaların ustası demiyorlar

Ciğer tavasının başında 55 yıl... Ona boşuna ustaların ustası demiyorlar

"Ustaların ustası" namıyla Yılın Ahisi seçilen Kazım Gilan, yarım asırdan fazladır Edirne'nin meşhur lezzetlerinden tava ciğeri pişiriyor.

19.03.2019Nerede Ne Yenir
Unutulmak üzere olan lezzetleri gün yüzüne çıkardılar

Unutulmak üzere olan lezzetleri gün yüzüne çıkardılar

Doğu Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu ve Dicle Üniversitesi tarafından Diyarbakır'da düzenlenen etkinlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetler hazırlanıp ikram edildi.

Burada 650 çeşit yemek servis ediliyor, adının hikayesi de çok ilginç

Burada 650 çeşit yemek servis ediliyor, adının hikayesi de çok ilginç

Antalya’da hizmet veren 7 Mehmet Restaurant, yöreye özgü ürünlerle hazırlanan 650’nin üzerinde farklı yemek çeşidiyle damaklarda iz bırakıyor.

18.03.2019Nerede Ne Yenir
Mezopotamya yemekleri turistler için pişirilecek

Mezopotamya yemekleri turistler için pişirilecek

Harran Gastronomi Merkezi'nde, Mezopotamya'ya ait tarihi yemekler yerli ve yabancı turistler için pişirilecek. Merkez sayesinde konuklar unutulmaya yüz tutmuş yemeklerimizi tatma imkanı bulunacak.

Bodrum Acı Ot Festivali renkli görüntülere sahne oldu

Bodrum Acı Ot Festivali renkli görüntülere sahne oldu

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, bu yıl ikincisi düzenlenen ’Bodrum Acı Ot Festivali’ renkli görüntülere sahne oldu.

Karadeniz mutfağında farklı bir lezzet: Hamsili mantı

Karadeniz mutfağında farklı bir lezzet: Hamsili mantı

Trabzon’da, Karadeniz mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan hamsiden yapılan mantı ilgi görüyor.

Tescillenen Rize simidini horonla kutladılar

Tescillenen Rize simidini horonla kutladılar

Rusya’da ’Bubrik’ adıyla kahvaltı sofralarını süsleyen ve yaklaşık 150 yıl önce gurbetçiler tarafından getirildiği Rize’de kentin adını alan simit için Türk Patent ve Marka Kurumu’na ’coğrafi işaret’ adı ile yapılan başvuru kabul edildi. Rize simidinin tescillenmesi horonla kutlandı.

Mart ve nisan aylarının vazgeçilmez kebabı keme

Mart ve nisan aylarının vazgeçilmez kebabı 'keme'

Şanlıurfa’da dağlık alanlarda yetişen ve toplandıktan sonra kebabı yapılan yörenin özel keme mantarı, vatandaşlar tarafından yılda sadece 2 ay süreyle tüketilebiliyor.

81 ilden 81 lezzet bu fuarda buluştu

81 ilden 81 lezzet bu fuarda buluştu

Van'da, Anatolia Gurme Fest tarafından bu yıl ilki düzenlenen Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya Fuarı devam ediyor.

Sadece 1,5 ay yapılabiliyor, yüksek fiyatına rağmen her gün yiyen var

Sadece 1,5 ay yapılabiliyor, yüksek fiyatına rağmen her gün yiyen var

Dağlık bölgelerde yağışlara bağlı olarak toprak altında yetişen ve patatese benzeyen keme mantarının etle buluştuğu "keme kebabı", sadece mart ve nisan aylarında tüketilebiliyor. Kebap ustalarından Şükrü Bayram, "Bu kebabın yaklaşık 1,5 aylık süresi var ondan sonra olmaz. Geçen yıl keme çok yoktu o yüzden fiyatı daha yüksekti ama bu yıl inşallah bereketli olacak" diyor.

Tadı damakta kalan Van pastasının tescilini istediler

Tadı damakta kalan Van pastasının tescilini istediler

Van’ın yemek kültürünü tanıtmak için sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen Mavi Fularlılar, yöresel tatlı çeşitlerinden olan Van pastasının coğrafi işaret tescilini istiyor.

Kahramanmaraş dondurması ile künefeyi bir araya getirdi Hataya rakip oldu

Kahramanmaraş dondurması ile künefeyi bir araya getirdi Hatay'a rakip oldu

Kahramanmaraşlı Künefeci Mehmet Okur, Kahramanmaraş dondurması ile künefeyi bir araya getirerek Hatay'a rakip oldu.

Kadim kent Diyarbakırın kayıp lezzetlerinin peşinde

Kadim kent Diyarbakır'ın kayıp lezzetlerinin peşinde

Diyarbakır'ın unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri, olgunlaşma enstitüsünün yaptığı çalışmayla gelecek kuşaklara aktarılacak.

Çinli turizmciler tava ciğere hayran kaldı

Çinli turizmciler tava ciğere hayran kaldı

Çinli turistlerin Edirne'ye olan ilgisini artırmak amacıyla gerçekleştirilen tanıtım turu kapsamında 13 Çinli turizmci kente geldi. Çinli turizmciler, Edirne'nin ünü ülke sınırlarını aşan, tava ciğerini pişirdi, saray mutfağı lezzetlerine hayran kaldı.

134 yıllık bir geçmişi var, piyazının lezzeti ise tescilli...

134 yıllık bir geçmişi var, piyazının lezzeti ise tescilli...

Antalya’nın ilk restoranı Topçu Kebap, 134 yıldır aynı lezzetteki şiş köfte ve piyazı ile Anadolu markalarından biri oldu.

25.02.2019Nerede Ne Yenir

Yazar Sonuçları

Misiköy Etnografya Evi, kültürümüzü solumaya bekliyor

Yaz aylarında serin ve temiz havası, yeşil doğası, otantik evleri ve Nilüfer deresi ile günübirlik ziyaretçilere ev sahipliği yapan Misiköy’e götürmek istiyorum sizi bu pazar ve köyde bulunan bir küçük etnografya evinden bahsedeceğim öncelikle.

28.09.2020

Sahillerin en iyi butik otelleri

Seyahat yasaklarının kalkmasının ardından attım kendimi Ege-Akdeniz sahillerine. 2020 yazı daha önce yaşadığımız yazlara hiç benzemiyor. Bir yandan herkesin tatile ihtiyacı var, diğer yandan virüs tedirginliği devam ediyor. Hem sosyal mesafeyi korumak hem kalabalıklara karışmamak hem de özel ve özenli bir tatil yapmak için 2020 yazının yıldızları butik otellerin en iyilerini seçtik.

20.07.2020

Hamilelikte yolculuk

Çocukluğumdan beri seyahat etmeyi seviyorum. Üniversite yıllarımda arkadaşlarımla, evlendikten sonra fırsat buldukça eşimle seyahat ettim. Hamile olduğumu öğrendiğim gece, ertesi sabah bir yolculuğa çıkmak üzere bavul hazırlıyordum. “Şimdi ne olacak?” diye düşündüm. Peki neler yaptım? Hamilelikte seyahatinizi kolaylaştıracak önerilerim var.

8.03.2020

Bu lezzetli buluşmalar için yola çıkmaya değer

Yemek için seyahate çıkmak, lezzetli keşifler yapmak bu yılın da yükselen trendlerinden. Benim de bu yıl ajandam oldukça kalabalık. Hangileri için seyahat edebileceğimi henüz kestiremiyorum ama gönlüm hepsine katılmayı istiyor. Listeye göz atın. Belki birinde karşılaşırız.

5.01.2020

Alışveriş cenneti: Seul

Seul’un ortasından geçen Han Nehri, şehri ikiye bölse de esasında şehir merkezi ve görülecek yerler çoğunlukla nehrin kuzeyinde toplanmış. Insadong, Myeongdong gibi alışveriş caddeleri güney bölgesine göre hep hareketli. Buna karşın güneyde yer alan meşhur Gangnam semti gece hayatı ve lüks alışverişin kalbi olmasıyla oldukça popüler. Önceki yazımda Seul ile ilgili geniş bir bilgi vermiştim. Bu yazımda Seul’de alışveriş, konaklama, yeme-içmeye ilişkin birkaç bilgi paylaşıyorum.

14.12.2019

Eylülde festival rüzgârı

Eylülle birlikte ışık da ısı da güzelleşiyor. Yani dışarıda olmak, eğlenmek ve gezmek için en iyi zamanlar. Bu nedenle eylülde yurtiçi ve yurtdışında birçok eğlenceli festival düzenleniyor. Dünyanın en ünlü etkinliği Oktoberfest’ten, 25 yıl sonra yeniden yapılacak Çeşme Festivali’ne kadar en iyileri derledik. Biraz olsun eğlenmek ve derdi tasayı unutmak istiyorsanız listemize göz atın…

3.09.2019

Türk turizmi için olmazsa olmaz

TÜRK turizmi için gastronomi giderek önem kazanıyor.

7.05.2019

San Sebastian ve Toscana İzmir size rakip geliyor

ERTUĞRUL Özkök’ün bıraktığı yerden devam edeyim.

10.03.2019