EKSTRA
MENÜ

Yenidoğan

Yenidoğan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yenidoğan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.698 Yenidoğan haberi bulunmuştur.

Yenidoğan Haberleri

Elektrikler ne zaman gelecek 30 Kasım elektrik kesintisi programı

Elektrikler ne zaman gelecek? 30 Kasım elektrik kesintisi programı

İstanbul’un birçok yerinde bakım çalışmaları nedeniyle elektrik kesintileri yaşanıyor. İkamet ettikleri ilçedeki kesintilerin süresini merak eden vatandaşlar ‘elektrikler ne zaman gelecek?’ sorusuna internet üzerinden yanıt arıyor. İşte, 30 Kasım tarihli elektrik kesintisi programı

30.11.2018Gündem
Bebeğinize bunları sakın yapmayın

Bebeğinize bunları sakın yapmayın

Yenidoğan bebeklerin gözleri hassas olduğundan ilk 3 ayda fotoğraf makinesi flaşına maruz bırakmamak gerekir. Limon suyu sıkmak yanlış, anne sütü ile tedavi etmek ise eksik bir uygulama olur. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Savaş Eriz bebeklerin göz sağlığına ilişkin yanlış uygulamalar hakkında bilgi veriyor.

Çocuklarda beslenme nasıl olmalı

Çocuklarda beslenme nasıl olmalı?

Beslenmenin amacı, canlılığın devam ettirilmesi ve günlük aktivitelerimiz için enerji sağlanması. Ancak çocuklukların beslenmesinin, erişkinlerden farklı olarak önemli bir amacı daha var. Çocukluk yaş grubunun en önemli özelliği, süregelen büyüme. Büyüme ve beslenme arasındaki ilişki nedeniyle, çocuklarda beslenmenin en önemli amaçlarından biri de büyümenin çocuğun genetik potansiyeli doğrultusunda en iyi şekilde sürdürülmesi. Burada önemli bir hatırlatma yapmakta yarar var. Beslenme her yaşta yaşamsal olup, çocukluk yaş grubunda büyümenin temelini oluştursa da, hiçbir besin çocuğu genetik potansiyelinin ötesine taşıyamaz.

26.11.2018Eğitim
‘Yetişin burayı yakıyorlar’ anonsu ekipleri harekete geçirdi

‘Yetişin burayı yakıyorlar’ anonsu ekipleri harekete geçirdi 

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde ev yemekleri satan bir işletmede yangın çıktı. İşletmesinin yandığını gören iş yeri sahipleri itfaiyeye, ‘yetişin burayı yakıyorlar’ ihbarında bulundu. İş yeri sahibi olay yerinde sinir krizi geçirirken, yangın sonrasında işletmede su şişesi içerisinde benzin bulundu.

23.11.2018Gündem
Fetüsler döndü

Fetüsler döndü

Katar’da Damien Hirst tarafından yapılan ve içinde fetüs bulunan rahim heykelleri, tartışmaların ardından Doha’daki hastanenin bahçesine yeniden yerleştirildi.

21.11.2018Dünya
Çay ocağında dehşet Baba ve oğlu gözaltında...

Çay ocağında dehşet! Baba ve oğlu gözaltında...

KIRIKKALE'de, Samet Şengül, oğlu Ertan da yanındayken kavga ettiği çay ocağı işletmecisi Deniz Kocaoğlu'nu pompalı tüfekle vurarak, yaraladı. Kocaoğlu, hastaneye kaldırılırken, baba-oğul gözaltına alındı.

20.11.2018Gündem
Prematüre Gücü projesiyle Prematüre Bebeklere destek

Prematüre Gücü projesiyle Prematüre Bebeklere destek

Anne ve bebeklerin hayatlarını iyileştirmek için yenilikçi ürünler sunan Prima, dünyanın en küçük kahramanları prematüre bebeklerin ve ebeveynlerinin mücadelesine destek olmak adına #PrematüreGücü projesinin bu yıl kapsamını genişletiyor. Proje kapsamında El Bebek Gül Bebek Derneği işbirliği ile Prematüre Ebeveyn Eğitim Fonu kurularak Türkiye genelinde ebeveynlere yönelik seminer ve eğitimler düzenlenecek, Türkiye’deki hastanelerin prematüre yoğun bakım ünitelerine Prematüre Bebek Bezi bağışına bu yıl da devam edilecek.

20.11.2018Etkinlikler
Çocuk parkında dehşete düşüren görüntü Kaydıraklarda kan izleri...

Çocuk parkında dehşete düşüren görüntü! Kaydıraklarda kan izleri...

Antalya’da çocuk parkında bir köpeğin kesilmiş patileri bulundu. Olaya 5 yaşındaki oğlu ve parkta oynayan çocuklarla birlikte şahit olan kadın, parktaki tüm kaydıraklarda da kan izlerinin olduğunu söyledi.

18.11.2018Gündem
Türkiye’de her yıl 150 bin aceleci bebek doğuyor

Türkiye’de her yıl 150 bin aceleci bebek doğuyor!

Prematüre bebek nedir? Prematüre bebek bakımı nasıl yapılır? Erken doğan bebeklerin bakımında nelere dikkat edilmeli? Uzmanı Doç. Dr. Ferhat Çekmez, prematüre bebeklerin bakımında nelere dikkat edilmesi gerektiği anlatıyor.

16.11.2018Yenidoğan
Prematüre bebekler yaşıtlarını ne zaman yakalar

Prematüre bebekler yaşıtlarını ne zaman yakalar?

Uzmanlar prematüre bebeklerin yaşıtlarını hangi yaş aralığında yakaladığını açıkladı ve evde prematüre bebek bakımı hakkında bilgi verdi.

16.11.2018Yenidoğan
Dünyada her yıl milyonlarca bebek erken doğuyor

Dünyada her yıl milyonlarca bebek erken doğuyor!

Anne rahminde başlayan hayat hikayelerini, henüz olgunlaşma sürecine ulaşamadan tamamlamak zorunda kalan küçük hatta çok küçük parmak bebeklerin günü… 17 Kasım Dünya Prematüre Günü! Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Şenol Bozdağ, prematüre bebekleri anlattı.

16.11.2018Yenidoğan
Omega 3 hangi besinlerde bulunur

Omega 3 hangi besinlerde bulunur?

Omega 3, vücudun üretememesi dolayısıyla dışarıdan takviye olarak talep ettiği yağ asididir. Eksikliği halinde hafıza bozukluğu, depresyon gibi olumsuz etkilere neden olabilen Omega 3 ,sinir sistemi ve hücre işleyişi için önem arz ediyor. Peki, Omega 3 hangi besinlerde bulunur? İşte, doğal yollarla takviyede bulunmak isteyen vatandaşlar için bazı bilgiler

14.11.2018Sağlık
Riskli bebek nedir

Riskli bebek nedir?

Çocuk Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Ebru Kolsal cevapladı; Riskli bebek nedir?

14.11.2018Arpanet
Erken doğum önlenir mi İşte erken doğum sinyalleri

Erken doğum önlenir mi? İşte erken doğum sinyalleri!

Günümüzde tüm doğumların yüzde 10'u erken doğum şeklinde sonuçlanıyor. Hayata beklenen süreden daha erken başlamak, bebek kaybının hala en sık ve en önemli nedenini oluşturuyor.

Sabırsız bebekler’ için koştular

'Sabırsız bebekler’ için koştular

Erken doğan bebeklerin hayatta kalmanın ötesinde sağlıkla yaşamaları, ilerleyen hayatlarında sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalmamaları için gelişmiş yenidoğan yoğun bakım hizmeti almaları taburculuk sonrası yakından takip edilmeleri de hayati önem taşıyor. Hekimler, sağlık alanında çalışanlar hep birlikte İstanbul Maratonu’nda yarışa ‘erken’ başlayarak tüm dünyada 17 Kasım’da kutlanan ‘Prematüre Günü’ne dikkat çekip ‘sabırsız bebekler’ için koştular.

12.11.2018Gündem
Gebelikte şeker yüklemesi ne zaman yapılır

Gebelikte şeker yüklemesi ne zaman yapılır?

Bebeklerini kucaklarına alacakları günü sabırsızlıkla bekleyen birçok anne adayı, gebelikte şeker yüklemesi hakkında bilgi almak istiyor. Özellikle gebelikte şeker yüklemesi testinin ne zaman yapılmasını gerektiğini merak eden kadınlar, konuya dair bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. Peki, gebelikte şeker yüklemesi ne zaman yapılır?

11.11.2018Sağlık
Adanada evleri yanan çift gözyaşlarına boğuldu

Adana'da evleri yanan çift gözyaşlarına boğuldu

Adana'da iki katlı müstakil evin üst katı, elektrik kontağından çıktığı belirtilen yangında, kullanılmaz hale geldi. Evleri yanan 3 yıllık evli Sabri ve Gamze Yenidoğan çifti, gözyaşı döküp, baygınlık geçirdi.

10.11.2018Haber
Evleri yanan çift gözyaşlarına boğuldu

Evleri yanan çift gözyaşlarına boğuldu

ADANA'da iki katlı müstakil evin üst katı, elektrik kontağından çıktığı belirtilen yangında, kullanılmaz hale geldi. Evleri yanan 3 yıllık evli Sabri ve Gamze Yenidoğan çifti, gözyaşı döküp, baygınlık geçirdi.

10.11.2018Gündem
Evleri yanan çift gözyaşlarına boğuldu

Evleri yanan çift gözyaşlarına boğuldu!

Adana'da iki katlı müstakil evin üst katı, elektrik kontağından çıktığı belirtilen yangında, kullanılmaz hale geldi. Evleri yanan 3 yıllık evli Sabri ve Gamze Yenidoğan çifti, gözyaşı döküp, baygınlık geçirdi.

10.11.2018Gündem
Göz muayenesi yılda iki kez yapılmalı

Göz muayenesi yılda iki kez yapılmalı

Göz muayenesi bilinenin aksine bebeğin doğumundan hemen sonra başlıyor. Bazı hastalıklar yenidoğan bebeğin göz muayenesi ile teşhis edilebiliyor, bu nedenle doğumdan itibaren yapılan göz muayeneleri önem arz ediyor.

Yazar Sonuçları

Öpücük hastalığını daha önce duydunuz mu

Öpücük hastalığını daha önce duydunuz mu?

Bu hastalığın birçok belirtisi var!

28.11.2018
Çocuk aşkı öldürür mü

Çocuk aşkı öldürür mü?

Bir ilişkinin en ciddi sınavlarından birisidir.

23.11.2018

İlham veren prematüre hikâyesi! Gram gram yaşama tutundu…

Kasım ayı prematüre doğum farkındalık ayı… Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her yıl 150 bin prematüre bebek aramıza katılıyor. Minicik doğduklarına bakmayın, onlar tahmin ettiğinizden de güçlüler! Çünkü gram gram yaşama tutunuyorlar.

19.11.2018

Fetal kordon ne zaman kesilmeli?

Fetal kordon anne ile bebek arasında kurulan ilk bağdır. Bu bağ sayesinde bebek anne karnındaki bütün ihtiyaçlarını karşılar ve bu kordonun kesilme süresi son zamanlardaki tartışma konularından biridir.

15.11.2018

Yenidoğanda oniki parmak barsağı tıkanıklığı

Duodenal atrezi olarak isimlendirilen, mideden hemen sonra bulunan ve ince barsağın başlangıç kısmı olan oniki parmak barsağı tıkanıklığı, bebeklerde en sık görülen barsak tıkanıklıklarından birisidir. Bu durumun yenidoğan bebeklerde yaklaşık 5000 ila 10000’de bir sıklıkla izlenen cerrahi bir anomali olduğunu belirten Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Andıran, duodenal atrezinin tanı ve tedavisini anlattı.

8.11.2018