EKSTRA
MENÜ

Yeni Anayasa

Yeni Anayasa haberleri sayfasında güncel ve son dakika Yeni Anayasa hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 29.323 Yeni Anayasa haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Yeni Anayasa Haberleri

Kürsüden iki kez Kasım 2019 vurgusu

Kürsüden iki kez Kasım 2019 vurgusu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan dün grup konuşması için Meclis’e geldiğinde gazetecilerin ‘erken seçim’sorularıyla karşılaştı. ‘Bahçeli ile bugün görüşeceğini’ söylemekle yetinen Erdoğan, konuşmasında ise son anayasa referandumuyla gelen değişikliklere değinirken seçimler için iki kez 2019 vurgusu yaptı.

17.04.2018Gündem
Anayasa Hukuku Profesörü Necmi Yüzbaşıoğlu: Boykotu doğru bulmuyorum

Anayasa Hukuku Profesörü Necmi Yüzbaşıoğlu: Boykotu doğru bulmuyorum

‘İittifak yasası’ olarak bilinen düzenleme Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından da onaylandı. Muhalefetten yasaya tepkiler yükselirken kaygılar özellikle bazı maddelerde yoğunlaşıyor. Anayasa Hukuku Profesörü Necmi Yüzbaşıoğlu’na göre, “Doğru hedeflere yönelir ve uzlaşmayla yaparsanız ittifak iyi bir şey. Ancak biz uzlaşamıyoruz...” Seçimleri boykot konusunda ise “Muhalefet durumu kamuoyuna iyi anlatıp lehine çevirmeli” diyor.

18.03.2018Gündem
Erdoğan’dan ittifak yasasına onay

Erdoğan’dan ittifak yasasına onay

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, kamuoyunda ittifak yasası olarak bilinen 7102 sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı.

15.03.2018Gündem
Sandıkta yeni dönem

Sandıkta yeni dönem

Seçim sistemini değiştiren yasa Meclis’te kabul edilirken ittifakla ilgili önemli düzenlemeler oldu. Bir parti yüzde 1’in altında dahi oy alsa ittifak yaptığı partiyle birlikte yüzde 10’u geçmişse barajı aşmış sayılacak. Ancak vekil dağılımında parti oylarına bakılacak. Engelli ve hastalar için sandıklar hastaneye, huzurevine, konuta taşınabilecek. Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmayan zarf ve birleşik oy pusulaları geçerli sayılacak. Aynı bina ve köyde oturan seçmenler, aynı seçim bölgesinde farklı sandıklara kaydırılabilecek.

13.03.2018Gündem
Sağlam binanın sahibi korunacak

Sağlam binanın sahibi korunacak

Anayasa Mahkemesi kentsel dönüşüm sürecini etkileyecek bir karar aldı. Bakanlık dönüşüm alanlarında bazen riskli olmayan yapıları da dönüşüme dahil edebiliyordu. Yeni kararla hak sahibi rıza göstermezse sağlam bina dönüşmeyecek. Anlaşma olursa da sağlam binanın gerçek bedeli ödenecek.

11.01.2018Ekonomi
Dışişleri Bakanından Halkbank açıklaması

Dışişleri Bakanı'ndan Halkbank açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halk Bankasının eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de yargılandığı davada suçlu bulunmasına ilişkin, hukukun üstünlüğünden dem vuran bir ülkenin hukuki olmayan bir siyasi yargılama sürecine sahne olmasını "trajikomik" diye nitelendirerek "Bu süreçte Halkbank'a ekonomik olarak zarar verirlerse tabii ki dava açma hakkı var. Mağdur edilirse bu hakkını araması son derece doğaldır" dedi.

11.01.2018Gündem
Tayland Başbakanı karton maketini basın toplantısında bıraktı: Buna sorun

Tayland Başbakanı karton maketini basın toplantısında bıraktı: "Buna sorun"

Tayland Başbakanı Prayuth Chan-ocha, basın toplantısından ayrılırken gazetecilere karton maketini bırakarak, “Şimdi bu adama soru sorun” dedi.

9.01.2018Dünya
Rusyadan kritik Soçi konferansı açıklaması

Rusya'dan 'kritik Soçi konferansı' açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Soçi’de 29-30 Ocak’ta gerçekleştirilecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin katılımcı listesinde yaklaşık 1700’den fazla ismin yer aldığını söyledi.

25.12.2017Dünya
Zirve bitti... Erdoğan iki liderin yanında net konuştu

Zirve bitti... Erdoğan iki liderin yanında net konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Soçi'de düzenlenen Suriye zirvesi sonrasında konuştu. Erdoğan, "Suriye halkının öncülüğünde ve sahipliğinde yürütülecek kapsayıcı, özgür, adil ve şeffaf bir siyasi sürecin hayata geçirilmesine yardımcı olmak hususunda görüş birliğine varmış bulunuyoruz. Terörist unsurların süreçten dışlanması önceliğimiz" dedi. Erdoğan, "Bir terör örgütüyle aynı çatı altında olmamızı, bizden kimse beklememelidir. Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlılığımızı ifade ediyorsak, eli kanlı bir çeteyi meşru bir aktör olarak göremeyiz" diye konuştu.

22.11.2017Gündem
Çalışmalarımızda seçim barajı yok

Çalışmalarımızda seçim barajı yok

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, seçim barajıyla ilgili “Seçim sisteminde yeni anayasa değişikliği kapsamında bir değişiklik yapmayı gerekli kılan bir zaruri durum yok” dedi.

16.11.2017Gündem
80 milyonla kucaklaşacağız

"80 milyonla kucaklaşacağız"

Türkiye’nin 87. partisi olan ‘İyi Parti’nin kuruluş dilekçesi dün İçişleri Bakanlığı’na verildi. Yeni partinin Kurucu Genel Başkanı seçilen Meral Akşener, “İyilik güneşinin aydınlığında 80 milyon ile kucaklaşacağız. Demokrasi tehdit altındadır. Türkiye yorgundur, millet yorgundur. Şimdi yeni şeyler söyleme zamanıdır” dedi.

25.10.2017Gündem
Adayları lider değil üyeler belirleyecek

Adayları lider değil üyeler belirleyecek

İçişleri Bakanlığı’na bugün kuruluş başvurusu yapılacak yeni parti 'Türkiye İyi Olacak' sloganıyla kamuoyuna açıklanacak. Meral Akşener, kritik bir hamleyle işe başlayacak. Adaylar, parti üyelerinin önseçimiyle belirlenirken kadınlara yüzde 25 kota ayrılacak.

24.10.2017Gündem
Venezuelaya Batıdan sert tepki: Kanlı seçim

Venezuela'ya Batı'dan sert tepki: Kanlı seçim

Venezuela’da iktidarın yeni anayasayı hazırlamak için muhalefetin çoğunlukta olduğu Ulusal Meclis yerine Kurucu Meclis oluşturmak için önceki gün düzenlediği seçim sonrası solcu Devlet Başkanı Maduro ‘zafer’ ilan etti. Ancak Batı 10 kişinin öldüğü seçimlere sert tepki gösterdi. ABD, seçimi ‘diktaya doğru bir adım’ olarak niteledi. AB, ‘sonucu tanımayacağını, ülke demokrasisi için kaygıların arttığını’ duyurdu.

31.07.2017Dünya
Venezuela seçimleri: Maduro zafer ilan etti, protestolarda en az 10 kişi öldü

Venezuela seçimleri: Maduro zafer ilan etti, protestolarda en az 10 kişi öldü

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yeni anayasayı yazacak Kurucu Meclis'in üyelerini belirleyen seçimler sonrası zaferini ilan etti.

31.07.2017Dünya
Venezuelada dev grev

Venezuela'da dev grev

Venezuela'da Sosyalist Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya yeni anayasa oylamasını iptal etmesi yönünde baskılar artarkan, milyonlarca insan genel greve gitti. Polis ve protestocular arasında çıkan çatışmalarda en az üç kişi hayatını kaybetti. 300'den fazla gösterici de gözaltına alındı.

21.07.2017Dünya
BMden flaş Suriye açıklaması

BM'den flaş Suriye açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye özel temsilcisi Steffan de Mistura, Rus RIA haber ajansına yaptığı açıklamada Suriyeli Kürtlerin Suriye'de yeni anayasa yapımı çalışmalarında yer alması gerektiğini ifade etti.

11.07.2017Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kılıçdaroğlu gibiler bilmez...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Kılıçdaroğlu gibiler bilmez... "

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırındaki Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde halka hitap etti. 80 milyonu sevdiklerini ve vatanı böldürmeyeceklerini söyleyen Erdoğan, ’tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ ilkesini ’Rabia’ olarak tanımladıklarını belirterek, "Ama Rabia’yı birileri, Kılıçdaroğlu gibiler bilmiyor. Anlamaz o. Kandil’in atıkları var ya onlar da bilmez. Ama biz biliriz" dedi.

23.06.2017Gündem
Harrana evet teşekkürü

Harran'a 'evet' teşekkürü

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, 16 Nisan yeni Anayasa referandumunda yüzde 96.8 ‘evet’ oyuyla Türkiye rekoru kıran Şanlıurfa’nın Harran ilçesine ‘teşekküre’ gidecek.

10.06.2017Gündem
CHP başörtülü aday gösterebilir

'CHP başörtülü aday gösterebilir'

Kılıçdaroğlu, Avrasya Platformu Başkanı Cengiz'le bir araya geldi. Avrasya Platformu Başkanı Hasan Cengiz, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıcdaroğlu ile yaptığımız görüşmede 2019 seçimlerinde başörtülü, milliyetçi muhafazakar profilli milletvekili adaylarının, seçilecek yerlerde olacağının işaretini aldım" dedi.

3.06.2017Gündem
CHP, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın durumuna itiraz için Yargıtay’a başvuracak

CHP, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın durumuna itiraz için Yargıtay’a başvuracak

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti genel başkanı seçilmesi ve Başbakan Binali Yıldırım’ın Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi olmasına rağmen AK Parti grup başkanlığı görevini yürütmesiyle ilgili Yargıtay’a başvuracaklarını açıkladı.

25.05.2017Gündem
Yeni Meclis istedi

Yeni Meclis istedi

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, iktidar ve muhalefetten tüm milletvekillerini 14 Haziran’da vereceği iftara davet ederken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın da katılacağını bildirdi.

24.05.2017Gündem
Biz doğru anlaşılmıyoruz

Biz doğru anlaşılmıyoruz

‘Kelime Oyunu’ yarışmasında ‘butonun hakkını veren kız’ olarak tanınan spastik engelli Seben Ayşe Dayı, yaşamı boyunca eğitimde önüne çıkan engellere rağmen yüksek lisansını ‘eğitim antropolojisi’ üzerine yapıyor. 28 yaşındaki Dayı için en büyük sorun engeli değil, sokaktaki insanlara engelini anlatmak. Dilenci sanıp eline para tutuşturanlardan, kaybolduğunu düşünüp karakola götürmek isteyenlerden rahatsız. Dayı, insanların ilk tepkilerine kızmıyor, ancak sonrasında anlaşılamamak onu çok yoruyor. Hayatlarının biraz daha kolaylaşabilmesi için yeni Anayasa’da engellilere de söz hakkı verilmesini istiyor.

18.05.2017Eğitim
Biz doğru anlaşılmıyoruz

'Biz doğru anlaşılmıyoruz'

‘Kelime Oyunu’ yarışmasında ‘butonun hakkını veren kız’ olarak tanınan spastik engelli Seben Ayşe Dayı, yaşamı boyunca eğitimde önüne çıkan engellere rağmen yüksek lisansını ‘eğitim antropolojisi’ üzerine yapıyor. 28 yaşındaki Dayı için en büyük sorun engeli değil, sokaktaki insanlara engelini anlatmak. Dilenci sanıp eline para tutuşturanlardan, kaybolduğunu düşünüp karakola götürmek isteyenlerden rahatsız. Dayı, insanların ilk tepkilerine kızmıyor, ancak sonrasında anlaşılamamak onu çok yoruyor. Hayatlarının biraz daha kolaylaşabilmesi için yeni Anayasa’da engellilere de söz hakkı verilmesini istiyor.

17.05.2017Haber
CHP’den yüzde 49 için ortak anayasa

CHP’den yüzde 49 için ortak anayasa

2019 seçimlerini yeni bir referandum olarak değerlendiren CHP, seçmenin karşısına yeni anayasa önerisiyle çıkacak.

14.05.2017Gündem
HSK’nın 83 aday adayı ön elemeyi geçti

HSK’nın 83 aday adayı ön elemeyi geçti

YENİDEN yapılandırılacak olan Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun yeni üyelerinin seçiminde ilk aşama geçildi.

6.05.2017Gündem
Baykala yanıt: Ciddiye almadım

Baykal'a yanıt: Ciddiye almadım

11’İNCİ Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın, yeni Anayasa referandumunun ardından ortaya çıkan sonuçla ilgili “Abdullah Gül yüzde 49’un adayı olabilir” sözlerini değerlendirdi. Siyaset gündeminin merakla beklediği yanıtı, Gül, Esenyurt’ta Serhan Tirit Merkez Camisi’nde cuma namazı sonrasında verdi. Gül şöyle konuştu:

5.05.2017Gündem
Baykaldan Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması

Baykal'dan Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması

CHP Antalya Milletvekili ve eski Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP’nin 2019 için cumhurbaşkanı adayını belirlemesi gerektiğini belirterek, “Genel Başkan ben adayım diyorsa, doğal olarak o adaydır. Eğer ‘ben aday değilim’ diyorsa derhal kurultayını olağanüstü çağırıp genel başkan olarak kimi istiyorsanız seçin o adayınız olacaktır demesi lazım ” dedi. Baykal, Gül aday olursa CHP'liler destekler mi sorusuna da, "yüzde 49'u rencide etmezse bakılır" diye yanıt verdi. CNN TÜRK’te Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan Deniz Baykal özetle şunları söyledi:

1.05.2017Gündem
Sıra uyumda

Sıra uyumda

YSK’nın referandumun kesin sonuçlarını açıklamasının ardından sıra yeni Anayasa’nın zorunlu kıldığı ‘uyum’ yasalarına gelecek. 144 maddenin değişimi zorunlu. Başbakan ifadesinin geçtiği teşkilat yasalarındaki binlerce hüküm ayıklanacak. Seçim sistemi ve siyasal örgütlenmede ‘revizyon’ da tartışma konusu.

24.04.2017Gündem

Yazar Sonuçları

İki turlu seçimde taktikler

İKİ turlu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda güçlü adaya karşı 4-5 adayın çıkması onun birinci turu geçmesini zora sokar.

26.04.2018

Ankara Abdullah Gül'e kilitlendi

Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı bugün Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile yapacağı görüşmede büyük ölçüde netleşecek.

24.04.2018

‘Yarın Cumhuriyet’

MECLİS Reisi Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın 28 Ekim 1923 akşamı arkadaşlarına “Yarın cumhuriyeti ilan ediyoruz” demesiyle 29 Ekim’de cumhuriyet ilan edildi,

29.10.2017

DEAŞ sonrası nüfuz savaşı

IRAK’ta terör örgütü DEAŞ’ın merkezi olan Musul’da Irak hükümeti önemli ilerleme sağladı. Musul’daki son DEAŞ unsurları dar bir alana sıkıştı. ABD’nin bir sonraki hedefi ise DEAŞ’ın Suriye’deki fiili başkenti olarak kabul edilen Rakka.

6.07.2017

Bir 'ceberut devlet' uygulaması

KADIKÖY Yoğurtçu Parkı’nda belediyeye ait hafriyat kamyonunun çarptığı Şule İdil Dere’nin ölümünün üzerinden tam bir yıl geçti.

12.05.2017