EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Yeni Anayasa

Yeni Anayasa haberleri sayfasında güncel ve son dakika Yeni Anayasa hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 29.338 Yeni Anayasa haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Yeni Anayasa Haberleri

Irakta geçici hükümet ilk kez toplandı

Irak'ta geçici hükümet ilk kez toplandı

Irak'ta ABD desteğiyle kurulan geçici hükümet konseyi ilk kez bugün başkent Bağdat'ta toplandı. 25 kişiden oluşan hükümet üyelelerinin isimleri de açıklandı.

13.07.2003Dünya
Devrik Saddam Bayramı

Devrik Saddam Bayramı

Irak'ın idaresini ABD'li sivil yönetici Paul Bremer ile paylaşacak, aralarında üç kadının da bulunduğu 25 üyeli geçici Hükümet Konseyi dün toplandı. Talabani ve Barzani'nin de yer aldığı konseyin ilk icraatı, Saddam'ın devrildiği 9 Nisan'ı milli bayram ilan etmek ve Saddam döneminden kalma bütün milli bayramları kaldırmak oldu.

13.07.2003Dünya
AKPye göre dokunulmazlığa dokunmak zor

AKP'ye göre dokunulmazlığa dokunmak zor

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, bugünkü sistem içinde milletvekili dokunulmzlığının kaldırılmasının TBMM'den geçmesinin zor olduğunu söyledi.

14.07.2003Gündem
Sezer referandum konusunda kararlı

Sezer referandum konusunda kararlı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, hükümetin 25 milyar dolar gelir beklediği, ‘Vasfını Yitirmiş Orman Arazilerinin İmara ve Satışa Açılmasına İlişkin Anayasa Değişikliğine’ geçit vermemekte kararlı olduğu öğrenildi.

30.07.2003Gündem
Nepalde şiddet dinmiyor: 14 ölü

Nepal'de şiddet dinmiyor: 14 ölü

Nepal'de Maocu gerillalarla güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda, 9 gerilla ve 5 güvenlik görevlisi öldü.

31.08.2003Dünya
Otoriter Anayasa değişmeli

"Otoriter Anayasa" değişmeli

Yeni Adli Yıl, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın yaptığı konuşmayla başladı. Özkaya'nın yaptığı konuşmanın en önemli konusu yıllardır selefleri tarafından da dile getirilen Anayasa değişikliği oldu. Özkaya, "Otoriter Anayasa" diye tanımladığı 1982 Anayasa'nın değişmesi gerektiğini geçen yıl da vurgulamıştı.
Anayasa'nın 76. ve 170. Maddeleri değiştirildi- ARŞİV

8.09.2003Gündem
Arap Birliği Irak yönetimini tanıdı

Arap Birliği Irak yönetimini tanıdı

Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısı, Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı. Arap Birliği, Irak'ta ABD'nin kurduğu Geçici Hükümet Konseyi'nden bir heyetin, toplantılara katılmasını kabul etti.

9.09.2003Dünya
Artık ailedeniz

Artık ailedeniz

Avrupa Birliği, Türkiye'ye ‘aramızda sizin de yeriniz var’’ dedi. AB anayasasının temellerinin atıldığı dünkü Roma zirvesine, Türkiye diğer adaylarla eşit statüde katıldı.

4.10.2003Gündem
Artık ailedeniz

Artık ailedeniz

Başbakan Erdoğan, AB anayasasının temellerinin atıldığı Roma’daki hükümetler arası konferansta Türkiye’yi temsil etti. Anayasa taslağıyla ilgili müzakerelerin başlatıldığı konferansa Türkiye'nin diğer adaylarla eşit statüde katıldığını belirten Erdoğan, ‘Artık ailedeniz’ dedi.

4.10.2003Dünya
Anayasa Mahkemesi için 61 modeli geliyor

Anayasa Mahkemesi için 61 modeli geliyor

AKP tarafından, yeni hazırlanan Anayasa değişikliğinde Anayasa Mahkemesi'nin üyelerinin Cumhurbaşkanı yerine TBMM tarafından seçilmesi düşüncesinden vazgeçilerek, bunun yerine 1961 Anayasası'nda uygulanan "karma sistem" getirilmesi planlanıyor.

10.10.2003Gündem
Burada söylediklerimi bir Arap gazetesinde söyleyemem

Burada söylediklerimi bir Arap gazetesinde söyleyemem

Üyesi olduğumuz Mallarme Akademisi'nin Paris'teki bir ödül töreninde (1986) tanıştığımız zaman Adonis'in bana ilk sorusu ‘‘Müslüman ulusların durumu’’ olmuştu. Kendisinin çok iyi bildiği bu durum hakkında ne düşündüğümü öğrenerek beni değerlendirmek istiyordu belki. O günden bu yana dünyanın neresinde bir araya gelsek aynı soruya döndük ve yanıtlarını ele aldık. Neden?

18.10.2003Gündem
Romen halkından anayasa değişikliğine onay

Romen halkından anayasa değişikliğine onay

Romanya'da seçmenlerin yüzde 90'a yakını, AB mevzuatıyla uyumlu hale getirmek için yapılan anayasa değişikliğine ilişkin referandumda ''evet'' oyu kullandı.

21.10.2003Gündem
Afganistan anasayasası açıklandı

Afganistan anasayasası açıklandı

Afganistan'ın yeni anayasa tasarısı açıklandı. Tasarı, Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye onay için törenle sunuldu.

3.11.2003Gündem
Ticari sır Meclis İçtüzüğünden çıkarılacak

'Ticari sır' Meclis İçtüzüğü'nden çıkarılacak

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, yeni hazırladıkları İçtüzük teklifinde, "ticari sırlar Meclis arırması kapsamının dışında kalır" hükmünü çıkardıklarını söyledi.

6.11.2003Gündem
BM Güney Afganistandan çekildi

BM Güney Afganistan'dan çekildi

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), önceki gün bir çalışanının öldürülmesinin ardından Afganistan'ın güney yarısındaki faaliyetlerini askıya aldı.

18.11.2003Dünya
Talibandan Loya Jirgaya tehdit

Taliban'dan Loya Jirga'ya tehdit

Afganistan'da, New York ve Pentagon'a yönelik 11 Eylül 2001 terör yıkımından sonra ABD ordusunun başlattığı askeri operasyonla iktidardan silinen Taliban örgütünün komutanı, ''ABD güdümündeki Büyük Meclis (Loya Jirga) çalışmalarına katılan her kişi ölümü hak etmiştir'' dedi.

5.12.2003Gündem
Irak için işbirliği

Irak için işbirliği

Japonya'yı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün Başbakan Juniçiro Koizumi ile 35 dakikalık görüşmesinin çok yararlı geçtiğini söyledi.

19.12.2003Gündem
Dostum Taliban mahkumları serbest bırakıyor

Dostum Taliban mahkumları serbest bırakıyor

Afganistan'da Özbek General Raşid Dostum'un kuzeydeki Şibergan kentinde bir cezaevinde bulunan yüzlerce Taliban üyesi mahkumu serbest bırakacağı bildirildi.

5.01.2004Dünya
Paçacı: Kuzey Irakın statüsü değişmiyor

Paçacı: Kuzey Irak'ın statüsü değişmiyor

Irak Geçici Hükümet Konseyi Başkanı Adnan Paçacı, kuzey Irak'ın statüsünün 2005 sonuna kadar aynı kalacağını bildirdi.

20.01.2004Dünya
Irak Konseyi locada

Irak Konseyi locada

ABD Başkanı Bush, Kongre'de yaptığı Birliğin Durumu konuşmasında, Amerikan liderliğindeki dünyanın daha iyiye gittiğini söyledi. Bush'un konuşması sırasında en ilgi çekici nokta ise, Irak Geçici Konseyi üyelerinin konuk locasında bulunmasıydı.

21.01.2004Dünya
Bremer: Kaynağı İslam olan anayasayı veto ederim

Bremer: Kaynağı İslam olan anayasayı veto ederim

ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer, kaynağı İslam olan herhangi bir geçici anayasayı veto edeceğini söyledi.

16.02.2004Dünya

Yazar Sonuçları

Bakire doğumla gelen yeni devlet

BİR önceki yazımda belirttiğim gibi, AB takvimi nedeniyle, önümüzdeki haftalarda ve aylarda Kıbrıs meselesinin çözümü Türkiye'nin politik gündeminde ağırlıklı bir yer işgal edecek.

25.07.2003

Rus temsilci: Irak için işbirliği yapmalıyız

RUSYA, Irak konusundaki tavrını yumuşatıyor mu? Bu soruyu, Marmara Grubu Vakfı'nın düzenlediği 6. Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne katılmak için İstanbul'a gelen İlyas Umahanov'a sordum.

2.10.2003

Berlusconi'li Avrupa yolu

FARKINDA mısınız? Son zamanlarda bir imaj kampanyası iyice etkili olmaya başladı. Avrupa Birliği ile ilgili her konuyu artık biz sadece iki başbakanın, Erdoğan ve Berlusconi'nin yakın dostlukları açısından değerlendirir olduk.

5.10.2003

Kürtler 1970'e dönmek istiyor

MİLLİYET dün Kürtlerin Kuzey Irak'ta Federal Kürt Devleti peşinde olduklarını yazdı. Aynı gün bir Kürt internet sitesinde IKDP Başkanı Mesut Barzani'nin bir makalesi yayınlandı.

22.12.2003

Kadın hakları dinlerin yumuşak karnı

UZAKTAN, çok uzaktan izlediğimiz ama çok içinde olduğumuz Afganistan'da, uzun tartışmalardan sonra yeni Anayasa kabul edildi.

1.02.2004