EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Yeni Anayasa

Yeni Anayasa haberleri sayfasında güncel ve son dakika Yeni Anayasa hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 29.332 Yeni Anayasa haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Yeni Anayasa Haberleri

Başbakan Erdoğan Ramazan ayında yoğun

Başbakan Erdoğan Ramazan ayında yoğun

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün başlayacak olan Ramazan ayına tatil için gittiği Denizli'de girecek.

12.09.2007Gündem
Tunceli’de 12 Eylül protestosu

Tunceli’de 12 Eylül protestosu

TUNCELİ'de 12 Eylül askeri darbesini, 27’inci yıldönümünde protesto eden sivil toplum örgütleri adına yapılan açıklamada, AKP tarafından hazırlanan yeni anayasa taslağının 12 Eylül Anayasası’nın başka bir versiyonu olduğu savunuldu. Yeni anayasanın toplumun bütün kesimlerinin katılmasıyla hızarlanması istendi.

12.09.2007Gündem
Çankaya için halk aday gösterebilecek

Çankaya için halk aday gösterebilecek

PROF. Ergun Özbudun başkanlığındaki üniversite öğrekim üyelerince hazırlanan yeni Anayasa taslağında, 21 Ekim’de referanduma sunulacak 5 artı 5 düzenlemesinin kapsamını genişleten ilginç bir hüküm de var.

12.09.2007Gündem
Gül’e ’5 artı 5’ hakkı

Gül’e ’5 artı 5’ hakkı

YENİ anayasa taslağında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin 5 yıla indirilmesini ve ikinci kez Cumhurbaşkanı adayı olabilmesini sağlayan özel bir hükme yer verildi.

12.09.2007Gündem
Anayasa heyetiyle köşe kapmaca

Anayasa heyetiyle köşe kapmaca

Yeni Anayasa taslağında ikinci tur görüşmeleri yapacak olan AKP heyetinin yer arayışı gazetecileri atlatma yarışına döndü. Heyet üyelerini denetim altında tutmak ve basına bilgi verilmesini önlemek amacıyla çalışmaları Ankara’dan uzakta Abant Palas’ta yürütmeyi kararlaştıran AKP yönetimi, otelde gazetecilerin yoğun rezervasyon yaptırması üzerine programını değiştirdi.

12.09.2007Gündem
Kararlar halkla tartışılmalı

Kararlar halkla tartışılmalı

TÜRKİYE’nin AB üyelik sürecine destek vermek amacıyla Avrupalı yeni ve eski politikacıların kurduğu Bağımsız Türkiye Komisyonu üyeleri, dün Conrad Otel’de basın toplantısı düzenledi.

12.09.2007Gündem
Kanadoğlundan müthiş bir iddia daha

Kanadoğlu'ndan müthiş bir iddia daha

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye'yi seçime götüren 367 tartışmasını ortaya atan Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, şimdi de Meclis'in yeni anayasa yapamayacağını söyledi.

13.09.2007Gündem
İlköğretim mezunu Köşk’e

İlköğretim mezunu Köşk’e

Yeni Anayasa taslağının satır arasındaki hükümleri ile gerekçesinde, siyasal ve toplumsal hayatı yeni baştan şekillendirecek ayrıntılara yer verildi.

13.09.2007Gündem
İlk dört madde aynı kalacak

İlk dört madde aynı kalacak

Yeni Anayasa çalışmasında ilk dört maddenin aynı kalması görüşü benimsendi.

14.09.2007Spor Arena
Anayasa taslağına cuma molası

Anayasa taslağına cuma molası

YENİ Anayasa taslağını hazırlayan AKP’den 12 ve Bilim Kurulu’ndan 6 üye dün AKP Genel Başkan Yrd. Dengir Mir Mehmet Fırat başkanlığında Sapanca’daki Richmond Nua Wellness SPA Otel’de çalışmaya başladı.

14.09.2007Gündem
Dinleriz sunarız

Dinleriz sunarız

Başbakan Erdoğan yeni anayasa için eleştirileri alacaklarını belirtti "Sonunda halk onayına sunacağız" dedi.

14.09.2007Gündem
Anayasal türbana AİHM duvarı

Anayasal türbana AİHM duvarı

Anayasa Komisyonu’nun AKP’li bazı üyeleri, AİHM kararlarını, Anayasa Mahkemesi’nin cumhuriyet ilkelerine yaptığı atıfları ve yeni gerilimler olabileceğini gerekçe göstererek türbanın bu kadar ayrıntılı şekilde taslağa konulmasına karşı çıktı. Anayasa’nın tümünün de tehlikeye gireceğini belirten üyeler kararın siyasiler tarafından verilmesini istediler.

15.09.2007Gündem
Kürt yoksa destek yok

Kürt yoksa destek yok

DTP Diyarbakır Milletvekili ve Meclis Anayasa Komisyonu üyesi Aysel Tuğluk, AKP’nin yeni anayasa taslağı hakkında partisinin görüşlerini dile getirdi.

15.09.2007Gündem
Çarşaf da girer

Çarşaf da girer

Tam 26 yıl boyunca türban kararlarına imza atan Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Mustafa Bumin, hazırlanan yeni Anayasa taslağıyla ilgili "Endişeliyim" uyarılarında bulundu. "Bunu bir kenara yazın" diyen Bumin, türbanlıların "Müslüman değil misiniz?" gerekçesiyle başı açıkları üniversiteye almayacağını ve çarşaflılara yol açılacağını iddia etti.

16.09.2007Gündem
Dernek büyüyor sağlığın ’milli takım’ı kuruluyor

Dernek büyüyor sağlığın ’milli takım’ı kuruluyor

Hükümetin referanduma götürmek için hazırlattığı ’Sivil Anayasa’ hazırlığı sağlık turizmi sektörünü sevindirdi.

16.09.2007Kelebek
Yeni Anayasaya Mecliste yeni toplantı salonu

Yeni Anayasaya Meclis'te yeni toplantı salonu

AKP iktidarı tarafından 1982 Anayasasının tümüyle yenilenmesi amacıyla başlatılan çalışmanın önemli duraklarından biri Meclis Anayasa Komisyonu olacak. Bugüne kadar birçok önemli anayasa değişikliğine tanıklık eden salon bu kez yeni görünümüyle yeni anayasa çalışmalarına ev sahipliği yapacak.

17.09.2007Gündem
Rektörler Komitesi yeni Anayasayı görüşecek

Rektörler Komitesi yeni Anayasa'yı görüşecek

Rektörler Komitesi yeni Anayasa taslağını görüşmek üzere çarşamba günü olağanüstü toplantı yapacak.

17.09.2007Gündem
AKP MYK yarın yeni Anayasayı görüşecek

AKP MYK yarın yeni Anayasa'yı görüşecek

AKP Merkez Yürütme Kurulu, yarın bir araya gelerek Sapanca'da partinin komisyonu tarafından hazırlanan Anayasa taslağını görüşecek

17.09.2007Gündem
Adli, idari ve toplumsal baskı kampanyasına son verilsin

'Adli, idari ve toplumsal baskı kampanyasına son verilsin'

DTP Genel Başkan Vekili Selma Irmak, DTP’ye yönelik adli, idari ve toplumsal baskı kampanyası yürütüldüğünü önesürerek, “Bir barış insanı olan Mardin Milletvekilimiz Mehmet Sincar, yine benzer bir siyasi linç atmosferinde sokak ortasında katledilmişti” dedi.

17.09.2007Gündem
Çiçek: Türkiye için Anayasa hazırlıyoruz

Çiçek: Türkiye için Anayasa hazırlıyoruz

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "yeni Anayasa çalışmalarını AKP ve AKP'liler için değil, Türkiye için yaptıklarını" söyledi.

17.09.2007Gündem
KKTC de yeni anayasa istiyor

KKTC de yeni anayasa istiyor

Türkiye’de “Sivil Anayasa” hazırlıklarına ilişkin tartışmalar sürerken KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC için “çağdaş” bir anayasa istedi. KKTC Anayasasının “kutsal kitap” gibi göründüğünü belirten Talat, anayasanın değiştirilmesinin siyasi partilerin “boynunun borcu” olduğunu söyledi.

17.09.2007Dünya
Parti Anayasası gibi olmasın

Parti Anayasası gibi olmasın

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan’a, yeni Anayasa taslağının, "Parti Anayasası görüntüsü vermemesi gerektiğini" belirterek, dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu.

17.09.2007Gündem
AKP MYK toplandı

AKP MYK toplandı

AKP MYK, Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

18.09.2007Gündem
DTPliler Antalyada toplandı

DTP'liler Antalya'da toplandı

DEMOKRATİK Toplum Partisi'nin (DTP) milletvekilleri ve belediye başkanları Antalya'nın Manavgat İlçesi'ne bağlı Side Beldesi'ndeki Loyal Otel'de son gelişmeleri değerlendirmek üzere toplandı,

18.09.2007Gündem
AKP’den türbana ’Özal formülü’

AKP’den türbana ’Özal formülü’

AKP Merkez Yürütme Kurulu’nun Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında yaptığı 7 saatlik toplantıda yeni anayasa taslağında din dersinin seçmeli olması, üniversiteli kız öğrencilerin türbanı konusunda ise Özal formülü seçeneği öne çıkarken, Kürtçe eğitim benimsendi. Erdoğan’ın yeni taslak konusunda bugün basını bilgilendireceği belirtildi.

18.09.2007Gündem

Yazar Sonuçları

11 ve 12 Eylül’ün yıldönümü; Orhan Pamuk zamanı...

Biri dünya için, diğeri Türkiye için önemli “tarihler” idi. 11 Eylül dünya için; 12 Eylül, Türkiye için. İlkinin 6. yıldönümüydü dün ve bugün de, ikincisinin, 27. yıldönümü.

11.09.2007

AK Parti eleştirilerden yararlanmayı öğrenmelidir

Bizim Anadoluhisarı’nda çocuklar ve gençler halı sahada futbol oynarlarken top Zeki adındaki delikanlının ayağına geldiğinde, hem oyuncular, hem de seyirciler “Kendine hakim ol Zeki” diye tempo tutmaya başlarlardı.

11.09.2007

Kızılay, dinci istismarcılara savaş açtı

KÖŞENİZDE dünkü ’Zekát ve fitre vurgunu’ başlıklı Almanya’dan Sayın Fikri Emanet’in mektubuna yer vererek kamuoyunun dikkatine sunduğunuz hususlar 139 yıllık tarihiyle ülkemizde ve dünyada önemli hizmetler yapmış Türk Kızılayı’nı yakından ilgilendirmektedir.

12.09.2007

Gelelim laikliğe...

ANAYASA keşke günlük yaşamda çok kullanılan bir kavram olsa da yeni bir Anayasa yapılacağı zaman sokaktaki insan da ona ilgi gösterse...

Ne yazık ki öyle değil. Hatta Anayasa gibi hayli soyut bir kavramdan söz etmeye başlarsanız pek çok insana "sıkıcı" görünürsünüz.

12.09.2007

El yordamıyla...

Hangi Anayasa olursa olsun.

İsterseniz şimdiki Anayasa aynen kalsın. İsterseniz, 5-6 tane alternatif Anayasa daha hazırlansın... Hatta -hangi dağda kurt öldüyse- bir Anayasa da CHP üretsin.

13.09.2007

Özgürlüğü engelleyen Anayasa!

YENİ Anayasa hazırlıyorlar.

"Özgürlükçü" olacakmış.

13.09.2007

Hálá yıkamadılar

BU Gazi Mustafa Kemal galiba bizim bildiğimizden ve düşündüğümüzden de büyük bir adammış. Kurduğu Cumhuriyet’e daha birinci günden itibaren düşman olanlar, hálá gayretlerini sürdürüyorlar. Ama bunca işbirliğine, bunca çabaya, bunca kine ve hınca rağmen istediklerini yapamadılar.

13.09.2007

Anayasalar, “Kutsal Kitap” değildir; değişir, değiştirilirler...

Yeni Anayasa, kuşkusuz, önümüzdeki dönemin “en heyecanlı” gelişmesi. Daha da önemlisi, Türkiye’de kim “statüko yanlısı”, kim “değişimden yana”; bunu görüntüleyecek en şaşmaz ölçü olacak. Bu ölçüyü, “Yeni Anayasa”ya ilişkin tartışmalar ve tavırlarda elde edeceğiz.

13.09.2007

Değişmesi gerekli mi değil mi?

SİYASİ iktidarın 12 temsilcisi, yeni Anayasa taslağının sahibi bilim kurulu ile dün buluştu. Böylece taslağın "öneri" haline dönüşmesiyle ilgili ikinci aşama başlamış oldu.

14.09.2007

Önce 301; sonra Yeni Anayasa...

Yeni Anayasa tartışmalarının başlaması, Türkiye’nin “normalleşmesi”, dahası “geleceğe yönelmesi” açısından olumlu bir gelişme. Nice zamandır, bunun böyle olması gerektiğini yazıp duruyorduk.

14.09.2007

Yeni anayasaya CHP de, programı da katkı sağlamalıdır

Yeni anayasa hazırlama çalışmalarının sonunda “Bu TBMM anayasa yapamaz” tezinin de seslendirilmesine gelip dayanması galiba kaçınılmazdı.

15.09.2007

Mesut Hoca ile gurur duydum

DİNCİLİĞİN doludizgin gittiği...

Seçim galibiyetinin ortaya çıkardığı şımarıklığın arttığı...

15.09.2007

Hiçbir bağın bağbanı değilim

DÜNKÜ Hürriyet’te Özdemir İnce Ağabey, bana bir eleştiri yöneltmiş. ("Cüneyt Ülsever’e İtirazım Var"-15.09.07). Yazısının omuriliğini oluşturan cümlesinde diyor ki:

15.09.2007

Anayasa ve kadınlar

ASLINDA karanlıkta göz kırpmak gibi bir şey. Bir taslak var, ama taslak olarak netleşmemiş. İktidar partisi neleri değiştireceğini tartışıyor ama kendi arasında.

15.09.2007

Türkiye ne Malezya olur diyebilirim Ne de olmaz

Karşımdaki insanın 80 yaşında olduğuna inanabilmem mümkün değil. Ne ruhen ne de fiziken. Son derece diri, dinamik, canlı, yakışıklı ve hocaların hocası.

15.09.2007

21 Ekim referandumu absürd mizahın örneği

’ANAYASA uzmanımız’, kaosa dönüşen referandum konusundaki açmazları anlatıyor:

15.09.2007

Cumhurbaşkanı referandumda ’hayır’ der!

GÜMRÜK kapılarında şakır şakır oy kullanılıyor şu anda... Geriye kalanlar da, 21 Ekim’de sandığa gidip, topluca oy atacak.

17.09.2007

Yol yakınken...

Türkiye, 22 Temmuz’dan ve 28 Ağustos’tan başlayarak, Abdullah Gül Cumhurbaşkanlığı ve Tayyip Erdoğan Başbakanlığı altında yepyeni bir tarihi döneme ayak bastı. Bu tarihi dönemde nasıl yol alacağı, tutturduğu yolda hangi adreslere varacağı şimdiden çok net gözükmüyor.

17.09.2007

Türban ve başörtüsü

BUGÜNDEN belli ki yeni anayasa tartışmalarında kıyamet "türbanlı öğrencilerin üniversiteye girebilmesinin anayasal güvence altına alınıp alınamayacağı" tartışması etrafında kopacak.

17.09.2007

Türkiye’nin en önemli sorunu

SON kez olmayacağını bilerek bir kez daha yazıyorum:

18.09.2007

Çekidüzen

Öyle bir hava doğdu ki, “sistem değişiyormuş gibi” bir panik var. Hatta “yaşam biçimi’ne müdahale edileceğinden” korkan insanlar bile var.

18.09.2007

Pazartesi mektupları

BEN HABERSİZ AMELİYAT OLDUMBen senin düşündüğünü yaptım. Ailemin haberi olmadan ameliyata girdim.

18.09.2007

Emlak vergisi üç kat artacak

YAKLAŞIK 20 milyon vatandaşı, evi, dükkanı, arsası ya da arazisi nedeniyle, yakından ilgilendiren emlak vergisi konusunda, önemli bir gelişme söz konusu.

18.09.2007