EKSTRA
MENÜ

Yemek Kültürü

Yemek Kültürü haberleri sayfasında güncel ve son dakika Yemek Kültürü hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.587 Yemek Kültürü haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Yemek Kültürü Haberleri

1800’lü yıllara dayanıyor 4 ay bekletilip...

1800’lü yıllara dayanıyor! 4 ay bekletilip...

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde Rumlardan kalma lezzet tuzlu balık sardalya, sofraların vazgeçilmezi olmayı sürdürüyor. Konserve fabrikası sahibi Aygül Kemerli Ersoy (53), tuzlu balık sardalyanın yapılışının 1800’lü yıllara dayandığını belirtti.

4 dil bilen 2 üniversite mezunu mantıcı

4 dil bilen 2 üniversite mezunu mantıcı

Diyarbakır'da yaşayan, 2 üniversite mezunu, 4 dil bilen Bayram Nar (35), iş bulamayınca mantı evi açtı. Üniversite eğitimi için bulunduğu Antalya’da uzun süre iş arayan Nar, açtığı mantı evinde 5 kadına da istihdam sağlarken, "Özellikle kadın emeğinden, kadın elinden çıkan lezzetleri insanlar tatsın istedik" dedi.

Kahramanmaraşlı 3 kardeş üretti Talep patladı

Kahramanmaraşlı 3 kardeş üretti! Talep patladı

Kahramanmaraş'ta kardeş 3 paça ustası, şehrin en önemli lezzetleri olan Maraş paçası ve Maraş tarhanasını tek bir tabakta buluşturarak 'tarhanalı paça' yaptı. Paça ustalarından Erdoğan Sünbül, üstünü cevizle süsledikleri tarhanalı paçanın sevildiğini ve beklediklerinden çok fazla talep aldıklarını söyledi.

Dede yadigarı fabrikada üretti Üç farklı lezzet oluşturdu

Dede yadigarı fabrikada üretti! Üç farklı lezzet oluşturdu

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde zeytinyağı fabrikası işleten 27 yaşındaki Halil Sucu, bu ürünü enginar, avokado ve limonla zenginleştirerek müşterileri için üç ayrı lezzet oluşturdu.

Şanlıurfa’da kış kahvaltısı: Tirit

Şanlıurfa’da kış kahvaltısı: Tirit

Şanlıurfa'da özellikle soğuk havalarda bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bu dönemde daha çok tercih edilen yöresel tirit yemeği, asırlardır kahvaltı sofralarını süslüyor.

Sadece et ve tuz ile hazırlanıyor Günde 10 ton tüketilerek satış rekoru kırdı

Sadece et ve tuz ile hazırlanıyor! Günde 10 ton tüketilerek satış rekoru kırdı

Sivas’ın yöresel lezzetlerinden ‘Sivas Köftesi’, 2019 yılı içerisinde Türkiye genelinde ortalama günlük 10 ton tüketilerek satış rekorunu kırdı.

Ölümsüzlük meyvesinden pekmez üretti Kıvamı ve tadıyla...

"Ölümsüzlük meyvesi"nden pekmez üretti! Kıvamı ve tadıyla...

Amasya'nın Merzifon ilçesinde, kökeni Uzak Doğu olan, içerdiği besin değeri nedeniyle "ölümsüzlük meyvesi" olarak adlandırılan hünnabın, katma değerini artırmaya yönelik çalışmalar kapsamında bir üretici tarafından pekmezi üretildi.

Kış aylarının en sevileni... Üstelik gribe karşı doğal ilaç

Kış aylarının en sevileni... Üstelik gribe karşı doğal ilaç!

UNESCO tarafından gastronomi dalında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Gaziantep'in önemli lezzetlerinden biri olan soğan kebabı, mevsim geçişlerinde tercih edilen yemekler arasında yer alıyor. Soğan kebabı grip ve nezlenin doğal ilacı olarak da biliniyor.

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi Kırmızı rengiyle de büyük ilgi görüyor

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi! Kırmızı rengiyle de büyük ilgi görüyor

Balıkesir’in zeytin ve zeytinyağı ile meşhur ilçesi Edremit’te sofralık zeytinde bir yeni bir ürün daha büyük ilgi çekiyor. Siyah ve yeşil zeytinden sonra müşterilerin beğenisine sunulan kırmızı zeytin farklı bir lezzet ve sofralarda farklı bir sunum imkanı veriyor.

Adana Kebabına uluslararası tescil alınıyor

"Adana Kebabı"na uluslararası tescil alınıyor

Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, 15 yıl önce gerçek lezzet ve özellikleriyle gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla tescil ettirdikleri Adana Kebabı'na, uluslararası olarak da coğrafi işaret almak için tescil başvuru yaptıklarını söyledi.

Anadoludan yemek hikayeleri

Anadolu'dan yemek hikayeleri

Yazar ve yemek şefi Ömür Akkor, Malezya'daki Yönetim ve Bilim Üniversitesi (MSU) öğrencilerine Anadolu mutfağının tarihini anlattı.

20.11.2019Keyif
Her derde deva, özellikle bu aralar mutlaka Talebe yetişemiyorlar

Her derde deva, özellikle bu aralar mutlaka! Talebe yetişemiyorlar

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte işkembe, kelle paça, ciğer gibi sakatat ürünlerine talep artıyor.

Bu lezzet yerin 400 metre altından geliyor

Bu lezzet yerin 400 metre altından geliyor

Konya’nın Ilgın ilçesi Gökçeyurt Mahallesi'nde 400 metre derinliğindeki Kembos Mağarası'nda mahalle sakinlerinin muhafaza ettiği peynirler sofraları süslüyor.

O yöremizin lezzetini üniversitede ders olarak anlatıyor

O yöremizin lezzetini üniversitede ders olarak anlatıyor

Sinop’ta iktisatçı Engin Kan (50), öğrenim gördüğü Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda, Karadeniz’e özgü hamsili pilav tarifini, üniversiteli arkadaşlarına uygulamalı olarak anlatıyor.

Bu zeytin Türkiye’nin en uç noktasında yetişiyor

Bu zeytin Türkiye’nin en uç noktasında yetişiyor

Daha çok Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde üretimi yapılan zeytin Türkiye’nin Kuzeydoğusu’nun en uç noktası olan Artvin’in Yusufeli ilçesinde de yetişiyor.

İki asırlık değirmende doğal tahin üretiliyor

İki asırlık değirmende doğal tahin üretiliyor

Antalya'nın Kaş ilçesindeki tahin değirmeninde yaklaşık 200 yıldır doğal tahin öğütülüyor. 5'inci kuşak sahipleri tarafından 2 asırlık değirmende yapılan tahin, doğallığı ve lezzetiyle geçmişi yaşatıyor.

Üzümden melocana kadar çeşit çeşit üretti Püf noktası ise...

Üzümden melocana kadar çeşit çeşit üretti! Püf noktası ise...

Ordu’nun Perşembe ilçesinde babasından öğrendiği turşuculuk mesleği sayesinde 130’a yakın turşu çeşidi yapan Yasin Öztürk, yumurtadan balığa, melocandan kara yemişe, üzümden kara lahanaya kadar turşuları büyük rağbet görüyor.

En eski teknikle üretiyorlar Oldukça da doğal...

En eski teknikle üretiyorlar! Oldukça da doğal...

İzmir Seferihisar’da zeytinyağı üretimi yapan bir fabrika 1950 yılından beri taş baskı yöntemi ile zeytinyağı üretimi yapıyor. Zeytinyağı üretiminin en doğal ve en eski üretim tekniği olan taş baskı yöntemiyle üretim yapan fabrikanın sahibi Uğur Ocakoğlu (38) fabrikayı dedesinden devraldığını söyledi. Ocakoğlu, taş baskı yöntemi ile zeytinyağının aromasını kaybetmediğini ve daha doğal, sağlık ürünler elde ettiklerini belirtti.

Ünü sınırlarını aştı Coğrafi işaret belgesi aldı

Ünü sınırlarını aştı! Coğrafi işaret belgesi aldı

Sarımsaklı et yemeğinin tescili için Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) müracaat eden Çankırı Belediyesine, içinde bulunan Çankırı tuzu ve Taşköprü sarımsağıyla ünü il dışına taşan yemek için coğrafi işaret belgesi verildi.

Anadolu mutfağını dünya trendlerine uyarladım

Anadolu mutfağını dünya trendlerine uyarladım

Yemek kültürü araştırmacısı Sahrap Soysal, ‘Sağlıklı Mutfak’ adlı yeni kitabında gelenekten geleceğe Türk mutfağını masaya yatırıyor. Soysal, “Anadolu lezzetlerini biraz güncelleyip yeni akımlarla buluşturdum” diyor.

İlk defa görenler çok şaşırdı

İlk defa görenler çok şaşırdı!

İzmit’te düzenlenen Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri’nde yöresel lezzetler sergilenirken, küflü özelliğiyle dikkat çeken ‘Çeçil peyniri’ katılımcıların ilgisini çekti. Peyniri satan Olgun Bahar, çeçil peynirini bilmeyenlerin neden küflü olduğunu sorduklarını, kendilerinin de bilgi verdiklerini söyledi.

Yüzlerce teker Kars kaşarı ve kaz eti dağıtılacak

Yüzlerce teker Kars kaşarı ve kaz eti dağıtılacak

Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri kapsamında meşhur Kars kaşar peyniri ve Kars bölgesinde yetiştirilen özel kaz eti ücretsiz olarak tüm vatandaşlara dağıtılacak.

Şef adayları hazırladı Tam 38 çeşit...

Şef adayları hazırladı! Tam 38 çeşit...

Dünyanın farklı yerlerine ait 38 çeşit ekmek geleceğin şeflerinin elinden çıktı. ‘Dünyanın Ekmeği’ni pişiren şefler, hem yöresel hem de dünya mutfağından lezzetleri buluşturdu.

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri dünyaya açılıyor

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri dünyaya açılıyor

Mantısı, pastırması ve sucuğuyla ünlü Kayseri mutfağı, bilinmeyen ya da unutulmaya yüz tutmuş lezzetleriyle dünyaya açılacak.

Bambaşka bir lezzet Yiyen müdavimi oluyor

Bambaşka bir lezzet! Yiyen müdavimi oluyor

Adana’da sosyal medya sayesinde popüler hale gelen tavuk dönerci, 1 buçuk metrelik ‘piton döner’ ile farklı lezzet arayanların akınına uğruyor.

14.11.2019Nerede Ne Yenir
Anadolunun yöresel lezzetleri Diyarbakır’da sergilendi

Anadolu'nun yöresel lezzetleri Diyarbakır’da sergilendi

Diyarbakır’da bu yıl ikincisi düzenlenen Gurme Diyarbakır Yöresel Lezzetler Fuarı’nda 45 kentin marka lezzetleri sergilendi. Fuarın gözdesi 21 metre uzunluğunda mangalda pişirilen Diyarbakır ciğeri oldu.

El emeklerini birleştirip kooperatif kurdular

El emeklerini birleştirip kooperatif kurdular

Afyonkarahisar’da çoğunluğunun kadınlardan oluştuğu kooperatif, geleneksel lezzetleri üreterek üyelerinin ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Sabah yapılıyor, akşama tükeniyor

Sabah yapılıyor, akşama tükeniyor

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde yüzlerce yıldır süt ve tereyağı katılarak yapılan Kelkit Ketesi hem lezzeti hem de doyuruculuğuyla vatandaşların büyük beğenisini kazanıyor.

Öğrendiklerini uyguladılar Ortaya enfes lezzetler çıktı

Öğrendiklerini uyguladılar! Ortaya enfes lezzetler çıktı

Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kurslarının (ORMEK) istihdama yönelik çalışmalarından biri olan ‘Butik Çikolata Hazırlama Kursu' İŞKUR iş birliğiyle Ünye ORMEK şubesinde 16 kursiyerin katılımıyla tamamlandı. Ünye ORMEK kurslarında yaklaşık 1 ay süren eğitimlerde gıda üretiminin ön koşulu olan hijyen ve gıda güvenliği konularında bilgilendirilen kursiyerler, çikolatanın ham maddesi kuvertürün eritilmesi, soğutulması ve kalıplanması konularında da pratik eğitim aldı.

Meyvelisini ürettiler Yıl boyu satılıyor

Meyvelisini ürettiler! Yıl boyu satılıyor

Bursa’nın 70 yıllık bozacısı, bozanın 4 çeşit meyvelisini üretti, şimdi 12 ay boza satıyor. Yılda 4 bin ton boza üreten Bursalı firma, Amerika’ya dahi eşsiz lezzetinden ihraç ediyor.

Kilosu 500 lira Artık onlar yetiştirecek

Kilosu 500 lira! Artık onlar yetiştirecek

Mersin’in Mezitli ilçesinde kadınlar, son yıllarda bilinçsiz toplanması nedeniyle tükenme aşamasına gelen ve ekonomik değeri son derece yüksek olan salep bitkisini yetiştirecek.

Karaağaç kabağı festivalle tanıtılacak

Karaağaç kabağı festivalle tanıtılacak

Edirne'de sonbaharda yapılan hasat sonrası tezgahları süsleyen Karaağaç kabağı adına festival düzenlenecek.

Yöre halkının vazgeçilmezi 6 saatte hazırlanıp...

Yöre halkının vazgeçilmezi! 6 saatte hazırlanıp...

Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesinde yıllar boyu süregelen ve gelenek halini almış bir lezzet olan bandırma (cevizli sucuk) 6 saat süren işlem sonrası kurutulmaya bırakılıyor. Bandırma üreticileri, yorgunluklarını ise oyun oynayarak gideriyor.

Tarihi 100 yıla dayanıyor Porsiyonu ise bir metre

Tarihi 100 yıla dayanıyor! Porsiyonu ise bir metre

Karadeniz’in hemen hemen her ilinde ve ilçesinde farklı şekillerde yapılan pideler bölgeye gelen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Pideleri bir birinden ayıran özellikleri ise şekilleri, yoğrulma metotları, pişirilme şekilleri.

Günlerde ikram ediliyordu Artık restoranlara da taşındı

Günlerde ikram ediliyordu! Artık restoranlara da taşındı

Tokat'ta genellikle kadınların günlerde ikram ettiği "bat" yemeği, geleneği yaşatmak ve geçmişe özlem duyanlara ikram etmek amacıyla artık restoranlarda yerli ve yabancı müşterilere sunuluyor.

O ilimizin yöresel lezzetleri de tescilleniyor

O ilimizin yöresel lezzetleri de tescilleniyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), coğrafi işaretli ürün tescili konusunda çalışmalarına devam ediyor. Bursada üretilen ve kentle özdeşleşmiş ürünlere coğrafi işaret tescili almak için girişimlerini sürdüren BTSO, şehrin coğrafi işaret tescilli ürünleri arasına Bursanın geleneksel lezzetleri tahinli pide, cevizli lokum, pideli köfte, süt helvası ve cantığı da eklemeye hazırlanıyor.

Yemeklerin vazgeçilmez aroması Saatlerce kaynatılarak...

Yemeklerin vazgeçilmez aroması! Saatlerce kaynatılarak...

Mersin'de, Yörük kadınlarının hem sofralara lezzet katmak hem de aile bütçesine katkı sağlamak için her yıl kış hazırlıkları kapsamında yaptıkları nar ekşisinin zorlu üretim süreci başladı.

O lezzet artık Alanya mutfağının

O lezzet artık Alanya mutfağının!

Alanya mutfağının en önemli lezzetlerinden Gülüklü çorba, Türk Patent Enstitüsü tarafından Alanya’ya tescillendi.

Yiyen bir daha istiyor Bakın nasıl yaptı

Yiyen bir daha istiyor! Bakın nasıl yaptı

Malatya'da, yöresel ev yemekleri yapan restoran işletmecisi Zeynep Kasap'ın limon veya sirke yerine üzüm pekmezi ile yaptığı turşu ilgi görüyor. Diyetisyen Orhan Okşar ise kış aylarının vazgeçilmezi olan turşunun metabolizmayı hızlandırarak vücuda birçok yararlı etki bıraktığını söyledi.

Talep patladı Siparişlere yetişemiyorlar

Talep patladı! Siparişlere yetişemiyorlar

Mardin'de üretilen 'Mezopotamya güneşi' isimli bulgur, coğrafi işaretle tescillendikten sonra organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren 15 bulgur fabrikası, siparişlere yetişemez oldu. Mardin Bulgur İmalatçıları Derneği Başkanı Faysal Sun, yörede kaliteli bulgurluk buğdayın, 2 yıllık bir süreçten sonra coğrafi işaret aldığını belirterek, market zincirlerinin Mezopotamya güneşini, kendi raflarında satmak için sıraya girdiğini söyledi.

Vitamin ve şifa kaynağı Aroması ve lezzeti ile de bir başka...

Vitamin ve şifa kaynağı! Aroması ve lezzeti ile de bir başka...

Türkiye’de Yalova’dan sonra en fazla kivi üretiminin gerçekleştirildiği Ordu’da hasat başladı.

Asırlardır sürdürüyorlar Daha lezzetli olsun diye...

Asırlardır sürdürüyorlar! Daha lezzetli olsun diye...

Denizli’nin Buldan ilçesinde kestane hasadı başlarken, Arap ülkeleri başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerine ihraç edilen kestaneler daha lezzetli olması için eğrelti otunun altında bekletildikten sonra işlenmek üzere fabrikaya gönderiliyor. Yapılan ihracatla birçok ülkenin ağzı ‘şekercik kestane’ ile tatlanıyor.

Karın yağmasıyla birlikte en çok tüketilen...

Karın yağmasıyla birlikte en çok tüketilen...

Kars'ın Arpaçay ilçesine bağlı Doğruyol köyünde kar yağmasıyla birlikte, bölgede çok tüketilen kazlar da kesilmeye başlandı.

Kış geldi ama hala hasat ediliyor

Kış geldi ama hala hasat ediliyor

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde, kış ayları gelmesine rağmen çilek hasadı devam ediyor. Yılın yarısından fazla süre ürün veren albion (yediveren) cinsi çilek üreticisinin yüzünü güldürüyor.

Ustası tatlandırdı Avrupadan patentini bile istediler

Ustası tatlandırdı! Avrupa'dan patentini bile istediler

Karadeniz mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan pide, Ordulu usta tarafından tatlandırıldı. Pekmezli, irmikli, muhallebili, kadayıflı, çikolatalı gibi çeşitleri bulunan pidenin namı ise ülke sınırlarını aştı.

Saray yemeklerini öğreniyorlar En çok ilgiyi o yemek görüyor

Saray yemeklerini öğreniyorlar! En çok ilgiyi o yemek görüyor

Edirne'de aşçı adayları öğrenciler Osmanlı saray mutfağı yemeklerinin yapımını öğreniyor.

Seyahatnâme’de yemekler

Seyahatnâme’de yemekler

Marianna Yerasimos, ‘Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi’nde Yemek Kültürü’ başlıklı kitabında, hem yemeklerin tarihinden ve sosyal hayattaki yerinden hem de yemeğin yapıldığı malzemelerin, onu yiyenlerin ve yendiği mekânların öneminden bahsediyor.

31.10.2019Kitap Sanat
O ilimizin lezzetleri de UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil oldu

O ilimizin lezzetleri de UNESCO "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil oldu

Türkiye'de Gaziantep ile Hatay'ın ardından gastronomi alanında 2019 UNESCO "Yaratıcı Şehirler Ağı"na Afyonkarahisar da dahil oldu.

Dalından toplanıp pekmeze dönüştürülüyor

Dalından toplanıp pekmeze dönüştürülüyor

Türkiye'nin önemli elma üretim merkezlerinden Niğde'de 70 yıllık ağaçlardan toplanan elmalar, zahmetli aşamalardan geçirilikten sonra pekmez olarak sofralardaki yerini alıyor

Yazar Sonuçları

Bursa Balkan kültürüdür

Bursa ağırlıklı olarak Balkanlardan, yer yer Kafkaslardan ve Anadolu’dan göç almış bir göçmen şehridir. Selanik’ten, Üsküp’ten, Arnavutluk’tan, Kırcaali’den, Köstence’den, Tırnova’dan, göçüp gelen vatandaşlarımız Bursa’ya kültürleri ile birlikte gelmişlerdir.

18.11.2019