EKSTRA
MENÜ

Yemek Kültürü

Yemek Kültürü haberleri sayfasında güncel ve son dakika Yemek Kültürü hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.575 Yemek Kültürü haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Yemek Kültürü Haberleri

Bursa Kent Müzesi Nerede Bursa Kent Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Bursa Kent Müzesi Nerede? Bursa Kent Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Bursa kenti oldukça köklü geçmişe sahip olan bir kenttir. Kentin tüm ekonomik, sosyal, kültürel, tarihini yansıtan Bursa Kent Müzesi Nerede? Bursa Kent Müzesi tarihçesi, eserleri ve giriş ücreti nedir? Bursa Kent Müzesinin ziyaret saatleri nedir? İşte detaylar.

8.09.2020Seyahat
Beyaz altın olarak biliniyor 5 bin dolara satılıyor, görenleri şaşkına çevirdi...

'Beyaz altın' olarak biliniyor! 5 bin dolara satılıyor, görenleri şaşkına çevirdi...

Seyahate çıkarken gideceğiniz ülkede farklı dünya mutfaklarının tadına varacağınızı düşünüp heyecanlanıyorsunuzdur çünkü her ülkenin kendine özgü bir yemek kültürü farklı lezzetleri var. Yalnız listelediğimiz bu yemekler hayatınız boyunca görüp görebileceğiniz en değişik yemekler. Bunları tatmak gerçekten yürek ister! İşte dünyanın çeşitli yerlerinden birbirinden ilginç yemekler...

17.08.2020Seyahat
3. Sınıf Hayat Bilgisi Farklı Kültürler konu anlatımı

3. Sınıf Hayat Bilgisi Farklı Kültürler konu anlatımı

Ülkemizde farklı kültürlerden pek çok insan bulunmaktadır. Bu insanlar değişik sebeplerden dolayı ülkemize gelmiş ve yerleşmiştir. Şimdi değişik kültürlerden insanları ele alalım ve onlara karşı nasıl davranmamız gerektiğini öğrenelim. Ayrıca İnsanların neden ülkemize geldiğini veya göç ettiğine bakalım. İşte 3. sınıf hayat bilgisi farklı kültürler konu anlatımı.

16.08.20203. SINIF
Emine Erdoğan, ünlü oyuncu Aamir Khan’ı kabul etti

Emine Erdoğan, ünlü oyuncu Aamir Khan’ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Hint sinemasının dünyaca ünlü aktörü Aamir Khan’ı kabul etti.

15.08.2020Gündem
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kültürel Farklılıklar Konu anlatımı

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kültürel Farklılıklar Konu anlatımı

Dünyada yaklaşık 8 milyar insan yaşamaktadır. Farklı kıtalarda ve ülkelerde yaşayan insanların dilleri, dinleri ve buna bağlı olarak kültürleri farklılık gösterir. Coğrafya, gelenek ve görenekler de kültürlerin oluşmasında etkilidir. 7. sınıflar için kültürel farklılık konusunu örneklerle anlattık.

14.08.20207. SINIF
Kökleri Osmanlıya dayanıyor, oraya giden yemeden dönmüyor

Kökleri Osmanlı'ya dayanıyor, oraya giden yemeden dönmüyor

Dünyanın çeşitli yerlerinden o ülkelerin mutfaklarının sembol yemeklerini derledik.

Sağlıklı tatilin adresi: Bursa

Sağlıklı tatilin adresi: Bursa

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını sosyal yaşamda olduğu gibi alışılagelmiş tatil anlayışında da önemli değişikliklere yol açarken, Bursa Büyükşehir Belediyesi, salgını turizmde fırsata çevirmek için ‘sağlıklı turizm’ ilkesiyle doğayla iç içe, kalabalıklardan uzak alternatif turizm politikaları geliştiriyor.

27.07.2020Seyahat
Hoşgörü kentinin tarihi taş binası Şehir Müzesine dönüştürüldü

Hoşgörü kentinin tarihi taş binası Şehir Müzesi'ne dönüştürüldü

Hatay'da 1948-2014'te Antakya Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veren ve daha sonra içerisindeki eserlerin taşınmasıyla boş kalan taş bina, Şehir Müzesi'ne çevrildi.

25.07.2020Keyif
Kiminle aynı masada, nereye oturduğunuzu ve ne yediğinizi söyleyin, size kim olduğunuzu söyleyeyim

Kiminle aynı masada, nereye oturduğunuzu ve ne yediğinizi söyleyin, size kim olduğunuzu söyleyeyim

‘İktidarların Sofrası’ adlı yeni kitabında yemek ve siyaset ilişkisini irdeleyen Prof. Dr. Artun Ünsal “Yemeğin de siyasal bir olgu olduğu geç de olsa fark edildi” diyor. 800 sayfalık kitapta Hun toylarından konuğun payına düşen et parçasıyla verilen mesajlara birbirinden ilgi çekici bilgiler var.

12.07.2020Hürriyet Pazar
Japonyanın şehirleri neler Japonya başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Japonya'nın şehirleri neler? Japonya başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Japonya Dünya'nın en gelişmiş şehirlerinden biridir. Birbirinden güzel şehirleri birbirinden güzel mekanları ile Japonya bambaşka bir kültüre sahiptir. Japonya'nın kültürünü yakından merak görmek isteyenler ise ülkeye gelmeden önce araştırma yapmaktadırlar. Japonya Dünya'nın güzel ülkelerinden biri olarak bilinir. Teknoloji devi olan bu ülkede yemek kültürü de bizden çok çok farklıdır. Peki, Japonya'nın şehirleri neler? Japonya başkenti, nüfusu, yüzölçümü bilgileri nedir? Japonya telefon ve posta kodu bilgileri nedir? İşte Japonya ülkesine dair bilinmesi gerekenler.

18.06.2020Seyahat
Dünyanın en sevilenleri arasına Türkiyeden bakın neler girdi

Dünyanın en sevilenleri arasına Türkiye'den bakın neler girdi

Dünyanın dört bir yanından patates sevenlerin gözlerini parlatacak, ağızlarını sulandıracak nefis patatesli yemekler…

Tarifini bilen sadece birkaç kişi kaldı... Makineyle yapmaya çalıştılar ama olmadı

Tarifini bilen sadece birkaç kişi kaldı... Makineyle yapmaya çalıştılar ama olmadı

En pahalı şölenlerden en mütevazı sofralara, en tanınmış şeflerin mutfaklarından yemekten hiç anlamayanların tabaklarına her ortamda yeri vardır onun. Makarnadan bahsediyoruz elbette. Peki makarnayı ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Lezzeti ve boyutuyla dikkat çekiyor Çay bardağına bile sığmıyor

Lezzeti ve boyutuyla dikkat çekiyor! Çay bardağına bile sığmıyor

Türkiye'nin önemli kiraz üretim merkezlerinden Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde, lezzeti ve iriliğiyle meşhur olan 'Lapseki devi' türü kiraz, çay bardağına sığmıyor.

İzmirin sokak lezzeti söğüşe anne eli değdi

İzmir'in sokak lezzeti 'söğüş'e anne eli değdi

İzmir'de yaşayan Sennur Çetin (41), yöneticilik yaptığı firmadan ayrılarak, genellikle erkeklerin yaptığı söğüşçülük mesleğine başladı. 1 çocuk annesi Çetin, oğlu Furkan Çetin'in (21) de yardımıyla İzmir'in yöresel lezzeti söğüşü müşterilerine sunuyor.

Kilosu 4 bin 500 liradan satılıyor Yoğun talep görüyor

Kilosu 4 bin 500 liradan satılıyor! Yoğun talep görüyor

Dünyada, 'İmparatorların çayı' olarak bilinen, Türkiye’de ise 'Beyaz iksir' adıyla kilosu 4 bin 500 TL'yi bulan fiyatlardan satılan beyaz çay, hiçbir fabrikasyon işlem görmeden bardakla buluşuyor. Kan dolaşımına, sindirim sistemine iyi geldiği bilenen beyaz çay, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı doğal koruma sağlıyor.

Fırında 12 saatte pişiyor Gelen tadına bakmadan dönmüyor

Fırında 12 saatte pişiyor! Gelen tadına bakmadan dönmüyor

Kuzu etinin yanı sıra patlıcan, domates ve biber kullanılarak yapılan ve Osmanlı'nın son dönemlerinden bu yana tüketilen kağıt kebabı, Malatya'nın iştah kabartan lezzetleri arasında bulunuyor.

Tam 108 çeşit üretiyor En güzeli ise...

Tam 108 çeşit üretiyor! En güzeli ise...

Tokat'ta, emekli olduktan sonra turşuculuk yapan Mehmet Çolak (73), 27 yıldır ürünlerinde kendi ürettiği sirkeleri kullanıyor. Çolak, tatlı malzemelerinden yapılan turşuların limon sirkesi ile diğer malzemelerden yapılan turşuların ise üzüm sirkesi ile daha lezzetli olduğunu söyledi.

Baklavayı Gaziantepliler fıstıklı, Adıyamanlılar cevizli seviyor

Baklavayı Gaziantepliler 'fıstıklı', Adıyamanlılar 'cevizli' seviyor

Gaziantep'te imal edildikten sonra dünyaya yayılan baklava; tadı ile damaklarda unutulmaz lezzet bırakıyor. Son zamanlarda baklavanın fıstıklı mı yoksa cevizli mi olacağı yönündeki tartışmalara Gaziantepliler, 'fıstıksız baklava olmaz' yanıtını verirken, üretim ve tüketiminin cevizli olarak yapıldığı Adıyaman'da ise vatandaşlar baklavanın 'hile' katılmadan yapıldığı ve daha ekonomik olduğu için cevizli olacağını ifade ediyor. Gaziantepli ustalar, baklavanın olmazsa olmazının fıstık olduğuna dikkat çekerken, ceviz veya fındıkla yapılan baklavanın aynı tadı vermesinin mümkün olmadığını söyledi.

Gaziantepin vazgeçilmez lezzetine büyük ilgi

Gaziantep'in vazgeçilmez lezzetine büyük ilgi

Gaziantep’te, koronavirüs önlemleri kapsamında kısıtlama getirilen restoran ve lokantalar, normalleşme süreci ile birlikte yeniden müşteri kabul etmeye başladı. Vatandaşlar normalleşme ile birlikte kentin vazgeçilmez lezzetlerinden olan 'beyran'a ilgi gösterdi.

Sabah 07:00de başladı, sadece 20 dakika sonra... Yiyen bir daha istedi

Sabah 07:00'de başladı, sadece 20 dakika sonra... Yiyen bir daha istedi

Kebabın başkenti Adana'da, yaklaşık 3 aydır kapalı olan restoranlar yeniden hizmet vermeye başladı. Koronavirüs önlemlerinin ardından ilk iş gününde, vatandaşlar erken saatlerden itibaren kebapçılarda yoğunluk oluşturdu.

Asırlardır ata tohumlarıyla üretiliyor, lezzetiyle de dikkat çekiyor

Asırlardır ata tohumlarıyla üretiliyor, lezzetiyle de dikkat çekiyor

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, çiftçiler kullandıkları ata tohumlarından asırlardır şeker fasulyesi üretimi yapıyor.

Rokfora rakip... Tam 45 ton mağarada saklanıyor

Rokfora rakip... Tam 45 ton mağarada saklanıyor

Karaman'ın Ayrancı ilçesinde, mağarada üretilen Fransızların dünyaca ünlü 'rokfor' peynirine rakip olarak görülen Divle obruk peyniri, koyun ve keçi derilerine basılıp, olgunlaşması için mağaraya bırakıldı. Aromasını, halk arasında obruk olarak da bilinen mağaranın mikroflora bakteri yapısından alan peynir, eylül ve ekim ayında çıkartılıp, sofraları süsleyecek. Mağaranın kapasitesinin 45 ton olduğunu belirten Divle Köyü Muhtarı Tacettin Durna, sahte Divle peynirlerinden ayırt edilmesi için bu yıl peynirlere barkot sistemi uyguladıklarını belirtti.

Misafirlerine değer veren mekanlar kapılarını GT Hijyen Belgesi ile açıyor

Misafirlerine değer veren mekanlar kapılarını GT Hijyen Belgesi ile açıyor

Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği, Türk turizminin gelişmesine katkı sağlama amacıyla sürdürdüğü çalışmalarına bir yenisini ekledi. Yeme içme sektörünü küresel çapta olumsuz etkileyen Covid-19 sürecinde, çalışmaları yaklaşık 3 yıldır devam eden Hijyen Sertifikasyon Belgesi’nin tüm standartları hızla tamamlandı ve “Gastronomi Turizmi Hijyen Belgesi” adı altında hayata geçirildi.

Gerçekten inanılmaz Bütün şehrin elektriğini böyle üretiyorlar

Gerçekten inanılmaz! Bütün şehrin elektriğini böyle üretiyorlar

Her gün tükettiğiniz bir gıdanın bu işlere de yaradığını muhtemelen hiç düşünmemişsinizdir.

Rum yemeklerinin İstanbul ve Anadolu yolculuğu

Rum yemeklerinin İstanbul ve Anadolu yolculuğu

Sula Bozis, ‘İstanbul’dan Anadolu’ya Rumların Yemek Kültürü’ adlı çalışmasında İstanbul’la başlayıp Ege’ye, Kapadokya’ya, Karadeniz ve Akdeniz’e uzanan Rum yemek kültürünün bir haritasını çıkarıyor. Tariflere, sofralara, gündelik hayata, tarihe uğrayan bir yolculuk bu...

7.05.2020Kitap Sanat
Yılda sadece 1 ay yapılıyor 1800lerden beri devam eden bir gelenek

Yılda sadece 1 ay yapılıyor! 1800'lerden beri devam eden bir gelenek

Türkiye’de sadece Manisa’nın Gördes ilçesinde ramazan ayında yapılan ‘gelin kız’ tatlısı sofraları süslemeye devam ediyor.

Bahar demek taze ot mevsimi demek Siz kaç tanesini tanıyorsunuz

Bahar demek taze ot mevsimi demek! Siz kaç tanesini tanıyorsunuz?

Bahar demek ülkemizin dört bir yanında topraktan fışkıran doğal otlar ve bu otlarla yapılan yemekler demek. Özellikle Ege Bölgesi'nin yemekleri arasında önemli bir yeri olan bu otları ne kadar tanıyorsunuz peki? Sizin için yemyeşil bir test hazırladık. Hadi gelin gösterin otlarla ilgili bilginizi...

Kovid-19 sürecinde sanal turların gözde rotası İstanbul oldu

Kovid-19 sürecinde sanal turların gözde rotası İstanbul oldu

Yeni tip koronavirüs salgını sürecinde sanal turlara ilgi artarken, turlar arasında en fazla İstanbul tercih edildi.

20.04.2020Seyahat
Kovid-19 sürecinde sanal turların gözde rotası İstanbul oldu

Kovid-19 sürecinde sanal turların gözde rotası İstanbul oldu

Mobil seyahat uygulaması Piri'nin Kurucusu Tülin Yücel Altaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle evde kalanların sanal turlara ilgi gösterdiğini ve bazı şehirlerin turlarının öne çıktığını belirterek, "İstanbul'u özleyenler var. Bu nedenle İstanbul en çok ziyaret edilen yerler arasında yer alıyor. Genel bakıldığında ise Dublin, Prag, Amsterdam ve Kapadokya ilgi görüyor." dedi.

20.04.2020Teknoloji
Yasak biter bitmez bir anda tükendi, valiziyle gelen var... Yandık vallahi

Yasak biter bitmez bir anda tükendi, valiziyle gelen var... 'Yandık vallahi!'

Yeni tip korona virüs salgını önlemleri nedeniyle yemek yenen yerleri kapsayan sadece gel al veya paket servis kuralı Adanalıların şırdan aşkına engel olamadı.

Yöresel yemek ismi mi, uydurma kelime mi

Yöresel yemek ismi mi, uydurma kelime mi?

Türkiye'nin dört bir yanında çok ilginç isimli yöresel yemeklerle karşılaşmak mümkün. Hatta bu isimler bazen o kadar ilginç oluyor ki "Yok artık" diyesi geliyor insanın. Bunu düşünerek sizin için çok eğlenceli bir test hazırladık. Bu kelimeler gerçekten bir yiyeceğin ismi mi yoksa bizim uydurmamız mı? Gelin teste gösterin yöresel lezzet bilginizi.

Farklı sunumuyla damak çatlatan bir lezzet: Metrelik Adana kebabı

Farklı sunumuyla damak çatlatan bir lezzet: Metrelik Adana kebabı

Adana'nın tescilli lezzeti kebabın, porsiyonlar yerine metrelik şişlerde hazırlanıp servis edilmesi ilgi çekiyor.

Bilecikin gizli kalmış linga tatlısı gelecek nesillere aktarılacak

Bilecik'in gizli kalmış linga tatlısı gelecek nesillere aktarılacak

Bilecik'te kültür envanteri çalışmaları kapsamında rastlanan, unutulmaya yüz tutmuş linga tatlısının gelecek nesillere aktarılması için çalışma başlatıldı.

Hangi yörenin mutfağısınız

Hangi yörenin mutfağısınız?

Türkiye'nin her yöresinin mutfağı ayrı bir efsane. Peki siz hangisisiniz? Gelin testimize sonucu hep beraber bulalım...

5 asırlık gelenek... Tek tek işlenip kağıtlara sarılıyor

5 asırlık gelenek... Tek tek işlenip kağıtlara sarılıyor

Manisa'da 480'incisi düzenlenecek mesir macunu festivalinin hazırlıkları sürerken kadınlar, Sultan Camii'nin kubbe ve minarelerinden saçılacak 7 ton mesir macununu hazırlamak için mesai yapıyor.

Uzun süre araştırdı, vejeteryan ve veganlar için özel olarak üretti

Uzun süre araştırdı, vejeteryan ve veganlar için özel olarak üretti!

Kayseri’de bir firma, vejeteryan ve veganlar için aromasıyla ve yüksek protein değeri ile kırmızı eti andıran istiridye mantarından ’Mantı’ üretti.

Olmazsa olmazımız çayı ne kadar yakından tanıyorsunuz

Olmazsa olmazımız çayı ne kadar yakından tanıyorsunuz?

Çay Türkiye'de sıcak bir içecekten öte adeta bir kültür. Peki çayın tarımından saklanmasına ve demlenmesine ne kadar bilgi sahibisiniz? İşte tavşan kanı çay testimiz...

Arap mutfağının ünlü lezzetini çok sevdiler Günde 200 adet tüketiliyor

Arap mutfağının ünlü lezzetini çok sevdiler! Günde 200 adet tüketiliyor

Adana'da Suriyeli sığınmacıların yaşadığı mahallelerde neredeyse her köşe başında satılan Arap kültürüne ait falafel (kızarmış nohut köftesi), kent sakinleri tarafından da beğenildi.

Su şişelerinin üzerindeki tarihlere dikkat Meğer aslında...

Su şişelerinin üzerindeki tarihlere dikkat! Meğer aslında...

Her gün tükettiğiniz yiyeceklerle ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz? İşte bazı yiyecekler hakkında daha önce iç duymadığınız ilginç gerçekler...

Belki de her gün yiyorsunuz ama bu gerçekleri biliyor musunuz

Belki de her gün yiyorsunuz ama bu gerçekleri biliyor musunuz?

Kahvaltı sofralarından çorbalara, böreklerden tatlılara yumurtanın kullanılmadığı bir yer yok gibi. Peki her şeye tat ve kıvam katan yumurta konusunda ne kadar bilgi sahibisiniz?

Yazar Sonuçları

Kaymaklı menemen

 ŞAMPİYON At’lar telaşsızdır. Yarışı son düzlüğe kadar gerilerde sürdürürler. Derken, dış kulvardan doludizgin gelinir, en önde bitiş çizgisi geçilir.

13.09.2020

Türkiye'nin çatısı Ağrı'da mutlaka görmeniz gereken 10 yer

Türkiye’de mutlaka gidip görmeniz gereken yerler deyince aklınıza Ağrı gelir mi? Benim kendi Türkiye’de gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler listemde İshakpaşa Sarayı ve Ağrı Dağı tırmanışı uzun zamandır yer alıyordu. Birkaç yıl önce İshakpaşa Sarayı’nı karlar altında görme şansı bulmuştum. Geçtiğimiz günlerde ise Ağrı Valiliğinin Ağrı turizmini geliştirmek için düzenlediği çalıştaya davet edildim ve Ağrı’da daha önce görmediğim pek çok yeri gezip görme fırsatı yakaladım. Ağrı beni şaşırttı, yazının sonunda bakalım siz ne düşüneceksiniz.

12.09.2020

Pandeminin ot yemekleri

Tüm dünyayı etkileyen pandemi sürecinde hepimiz beslenme ve yeme-içme alışkanlıklarımızla mecburen yüzleştik.

16.08.2020

Otu da balığı da zeytinyağı da benzersiz... Ayvalık lezzet rehberi

Deniz mahsulleri ve özellikle kabuklular, envai çeşit ot, tazecik sebzeler ve bir de Ayvalık mutfağının simyası zeytinyağı... Tüm bunlara Girit ve Midilli’den mübadeleyle gelenlerin yemek kültürü de eklenince, Türkiye’nin geri kalanından ayrışan bir mutfak çıkıyor ortaya. Şunu son derece net söyleyebilirim: Ayvalık’ta kötü yemek bulmak uğraş ister.

10.08.2020

Yemek, siyaset ve simgesellik

“Süt Uyanınca”, “Ölmez Ağacı Peşinde”, “Nimet Geldi Ekine”, “Boğazın Beş Efendisi” başta olmak üzere Artun Ünsal’ın Türkiye’nin yemek kültürü üzerine çalışmaları hep başucu kitaplarımın arasında olmuştur.

8.08.2020

Alternatif turizm kenti

Koronavirüs pandemisi etkinlik ve tatil anlayışlarının da değişmesine neden oldu. Kalabalıklardan uzak, sosyal mesafenin öne çıktığı bu dönem, tarihi, kültürel ve doğal değerlerinin yanı sıra gastronomi alanındaki zengin ürün potansiyeli ile Bursa’yı önemli bir alternatif olarak öne çıkardı. Tatilinin erteleyen veya çıkamayanlar için Bursa ve çevresinin güzelliklerini okurlarımız için paylaştık.

9.07.2020

Hürriyet Bursa’nın çağrısı yerini buldu

23 Temmuz 2019 tarihinde bu sayfadan yerel yönetimlere bir çağrı yaptık. Osmanlı İmparatorluğu’nun başlangıcının yaşandığı, imparatorluğa yirmi beş yıl başkentlik yapmış Osmanlı şehri Bursa’da, dönemin padişahlarına ev sahipliği yapmış olan ‘Bey Sarayı’ tarih sayfalarından çıkarılarak tekrar hayat bulması gerektiğini dile getirdik.

6.07.2020

Temiz olalım ama suya dikkat edelim

BUGÜN sudan söz edeceğim. Bana göre çok, ama çok önemli bir konu. İzmir’le ilgili bazı rakamlara göz atalım.

30.05.2020

Restoran sektörünü NELER bekliyor

Koronavirüs salgınından tüm insanlık maddi, manevi çok etkilendi. Görünen o ki bir süre daha etkilenmeye devam edecek. Yaşamlarımızı her anlamda değiştirecek bu büyük krizi en az zararla atlatmak en büyük umudumuz. Öncelik sağlıkta ama krizden etkilenen insanların ekonomik durumlarının da dikkate alınması gerekiyor.Ülke ve hatta dünya çapında dayanışma hareketlerinin başlamış olması önemli. Sektör bazında da bazı destekler açıklandı. Ancak bu krizden sadece Türkiye’de değil tüm dünyada en çok etkilenen turizm ve restoran sektörünün daha özel bir desteğe ihtiyacı olacağa benziyor. Milyonlarca insana iş, ülkeye döviz kazandıran iki sektör de çıkmazda.Ben bu hafta restoran sektörünün önde gelen şefler ve işletmecilerinin bir bölümüyle konuştum. Kriz hakkındaki düşüncelerini, süreci nasıl yönettiklerini, geleceğe ilişkin endişelerini ve tabii ki beklentilerini sordum. Anlattıklarını özetlemek zorunda kaldım.Sektörün aktörlerinin düşüncelerini aktarmaya önümüzdeki günlerde devam edeceğiz...

4.04.2020