EKSTRA
MENÜ

Yazma

Yazma haberleri sayfasında güncel ve son dakika Yazma hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 13.608 Yazma haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Yazma Haberleri

Otizmli Kutluhan’dan ‘Yapamazsın’ diyenlere en güzel cevap

Otizmli Kutluhan’dan ‘Yapamazsın’ diyenlere en güzel cevap

İzmir’in Karabağlar ilçesinde yaşayan 18 yaşındaki otizmli Kutluhan Bozbay (18), kendisine ‘okuyamazsın, yapamazsın’ diyenlere en büyük cevabı üniversite sınavında Ege Üniversitesi Tarih Bölümü’nü kazanarak verdi.

18.09.2021Eğitim
‘Sarrazin’in yarattığı atmosfer yanıtsız kalamazdı’

‘Sarrazin’in yarattığı atmosfer yanıtsız kalamazdı’

Almanya eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, göçün 60’ıncı yılı etkinlikleri kapsamında Berlinli Türklerin konuğu oldu. İş insanları Bahattin Kaya ve Ali Koban’ın organize ettiği gecenin konukları arasında Kuzey Ren Vestfalya Çocuk, Aile, Mülteci ve Uyum Bakanlığı Müsteşarı Serap Güler de yer aldı. Gecenin onur konuğu olan Wulff, salona girişte ayakta alkışlandı. Wulff, NSU cinayetlerinden, 10 yıl önce söylediği “İslam da Almanya’ya aittir” sözlerine kadar göçle ilgili çok geniş konularda değerlendirmelerde bulundu.

14.09.2021Avrupa
Çocuğu okula yeni başlayan ebeveynlerin yapması gerekenler

Çocuğu okula yeni başlayan ebeveynlerin yapması gerekenler

Çocuğunuzun okula başlaması hem ebeveyn olarak sizin hem de çocuğunuz açısından yepyeni bir deneyimin başlangıcıdır.

13.09.2021Eğitim
Hayat gezince güzel

'Hayat gezince güzel'

Ödüllü bir işkadını ve bir gezgin olan Günsel Ülkü’nün yeni kitabı ‘Gezgin Ruhum-50 Ülke, 150 Şehir, 1 Günce’ bugüne kadar yazılmış en kapsamlı seyahat rehberlerinden biri. Tavsiye isteyen arkadaşlardan yola çıkıp günlüklerini ortaya döken Ülkü, tıpkı bir arkadaşına anlatır gibi 50 ülke, 150 şehirde ne yapılır, nereye gidilir, ne yenir anlatıyor...

12.09.2021Seyahat
Yaklaşık 50 yıldır kravatını çıkarmayan, yol kenarındaki sıra dışı su satıcısı

Yaklaşık 50 yıldır kravatını çıkarmayan, yol kenarındaki sıra dışı su satıcısı

Üsküdar Beylerbeyi'nden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne bağlananların yol kenarındaki su satıcısı dikkatini çekiyor. Orta yaşlı, takım elbiseli, kravatlı ve kibar bu adamın ismi Ali Taşlıçukur.

10.09.2021Haber
Sokaktaki Taliban kimdir, nedir

Sokaktaki Taliban kimdir, nedir?

Taliban’ın lider kadrosu dışında binlerce eli silahlı adamı bulunuyor. Taliban’a katılanların bir kısmı Pakistan’daki medreselerde eğitim almış, az sayıda üniversite mezunu da var. Çoğunluk Peştun ve kırsal kesimlerden.

5.09.2021Dünya
Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda gümüş madalya kazanan Öznur Cüre: O davet hayatımı değiştirdi

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda gümüş madalya kazanan Öznur Cüre: "O davet hayatımı değiştirdi"

Paralimpik Oyunları’nda gümüş madalya kazanan Öznur Cüre Hürriyet’e konuştu. Babasının kullandığı aracın kaza yapması sonucu belden aşağısı felç olan Öznur Cüre, “Benim gibi felçli olan Bahattin Hekimoğlu’nun davetiyle başladığım okçuluk sayesinde milli sporcu oldum, liseyi bitirdim ve üniversiteyi kazandım” dedi.

4.09.2021Tokyo2020
Bahçeliden seçim barajı açıklaması

Bahçeli'den seçim barajı açıklaması!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Anayasal norm olan 'temsilde adalet' ilkesinin olabilmesi için seçim barajının düşürülmesinden başka bir seçenek görülmemektedir." değerlendirmesinde bulundu.

3.09.2021Gündem
Katalogların önemi

Katalogların önemi

Türkiye’de özel müzelerde çok önemli ressamların, heykeltıraşların sergi katalogları çıkıyor. Sergiyi gezenlerin bir bölümü bu kataloglardan alıyor. Sergi bittikten sonra bunları edinmek mümkün olmuyor. Kitabevleri sergi katalogları için ayrı bir raf yapmalı, fuarlarda da böyle bir standın gerektiği kanısındayım.

3.09.2021Kitap Sanat
Honoré De Balzac kimdir Kısaca hayatı, edebi kişiliği, şiirleri, eserleri ve özellikleri

Honoré De Balzac kimdir? Kısaca hayatı, edebi kişiliği, şiirleri, eserleri ve özellikleri

Honore de Balzac 20 Mayıs 1799 tarihinde Fransa'nın Tours kentinde doğdu. Liseye kadar eğitimini burada sürdüren yazar, daha sonra ailesiyle birlikte Fransa'nın başkenti Paris'e taşındı. Bir avukatın yanında kısa bir süre staj yaptıktan sonra tamamen edebiyata yöneldi. Trajedi türünde iki tiyatro eseri yazsa da daha çok romanları ve öyküleriyle tanındı. Honoré de Balzac kimdir? Balzac'ın hayatı, edebi kişiliği, romanları, eserleri ve özellikleri hakkında detaylı bilgiler derledik.

1.09.2021Araştırma

"Anlıyorum ama konuşamıyorum” cümlesi doğru mu?

“Anne, babam küpüthanede mi?” / “Baba, benden bu oyuncağı al.”Yukarıdaki ifadeler 3 yaşındaki kızıma ait. Hem bir bilim insanı hem de meraklı bir baba olarak kızımın dil gelişimini yakından takip ediyorum. 19’uncu yüzyılın ilk yarısında yaptığı sayısız deneyle çocuklarda dil edinim sürecini inceleyen ilk bilim insanı, felsefeci Dietrich Tiedemann kadar sistematik bir şekilde araştırmasam da bu gözlemler bana pek çok veri sunuyor.

30.08.2021Eğitim
Ücretli öğretmenlik başvuru sonuçları ne zaman açıklanır 2021 ücretli öğretmenlik sonuçları için gözler MEBde

Ücretli öğretmenlik başvuru sonuçları ne zaman açıklanır? 2021 ücretli öğretmenlik sonuçları için gözler MEB'de

Ücretli öğretmenlik başvuru sonuçları öğretmen adaylarının gündeminde yer almaya devam ediyor. Temmuz ayında başlayan işlemler ile ilçelerin Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurularını yapan adaylar MEB'den gelecek açıklamalara kilitlendi. Farklı branşlardan ücretli öğretmenlik için müracaatları olumlu değerlendirilen adaylar eylül ayı itibariyle görevlerine başlayabilecekler. Peki, 2021-2022 ücretli öğretmenlik başvuru sonuçları ne zaman açıklanır? İşte, ücretli öğretmen başvuru sonucu hakkında bilgiler.

30.08.2021Gündem
Düşük Göz Kapağı Yaşam Kalitenizi Düşürmesin

Düşük Göz Kapağı Yaşam Kalitenizi Düşürmesin!

Yaş alma beraberinde göz kapaklarındaki kasların kuvvet kaybını getirebilir. Düşük göz kapağı sorununa yol açan bu durumu Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlsun Aka sizler için anlattı.

29.08.2021Kişisel Bakım
Amerika Açıkta heyecan başlıyor Djokovic tarih yazma peşinde, Cem İlkel ilk kez...

Amerika Açık'ta heyecan başlıyor! Djokovic tarih yazma peşinde, Cem İlkel ilk kez...

Novak Djokovic, 2021 ABD Açık'a, "En fazla grand slam turnuvası kazanan erkek tenisçi" rekorunu kırmak ve aynı yıl içinde dört büyük turnuvada da şampiyonluğa ulaşan 3. erkek tenisçi olmak için çıkacak.

29.08.2021Tenis
‘Aradan sekiz sene değil de sekiz hafta geçmiş gibiydi’  ‘Leyla ile Mecnun’ başlıyor

‘Aradan sekiz sene değil de sekiz hafta geçmiş gibiydi’ ‘Leyla ile Mecnun’ başlıyor

10 sene önce ekrana geldi iki sene yayımlandı ama rüzgârı artarak sürdü. Diyalogları, karakterleri kült oldu. ‘Leyla ile Mecnun’ sekiz sene aradan sonra tekrar başlıyor. Ali Atay, Serkan Keskin, ‘yeni Leyla’ Deniz Işın ve dizinin senaristi Burak Aksak’a işin sırrını sorduk.

29.08.2021Hürriyet Pazar
Çocuklarını kalplerinden doğuran aileler anlatıyor: Biz birlikte ve  mutluyuz

Çocuklarını kalplerinden doğuran aileler anlatıyor: Biz birlikte ve mutluyuz

Kan değil kalp bağları var onların... 3.5 yaşındaki gözleri görmeyen kızına kucak açan Selma Engin, tıpatıp kendi küçüklüğüne benzettiği 6 yaşındaki oğlunu tek başına büyüten Ateş Ateş, daha 2 aylıkken gözlerinin ta içine bakan kızını doğurmadığını unutan Ülkü Aydeniz, Merve onu bıraksa dahi ondan vazgeçmeyeceğini söyleyen D.G. ve zeytin gözlü mahcup oğlunu gururla anlatan Dilek Binbirçiçek... Biyolojik değil, kendi deyimleriyle ‘kalbiyolojik’ çocuklarıyla tanışma hikâyelerini anlattılar. Çocuklara mutlu bir yuva vermek ve gönülden bağlı olacakları çocuklarına kavuşmak isteyenler için de yaşadıklarını, deneyimlerini paylaştılar.

29.08.2021Hürriyet Pazar
Dijital Dönüşüm Ofisi, 2025 yılında 50 bin yapay zeka uzmanı istihdamını hedefliyor

Dijital Dönüşüm Ofisi, 2025 yılında 50 bin yapay zeka uzmanı istihdamını hedefliyor

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, yapay zeka uzmanı sayısını artıracaklarını belirterek, "2025 yılı için 50 bin istihdam hedefi koyduk, 10 bin de lisans üstü mezunu yetiştireceğiz." dedi.

28.08.2021Ekonomi
Son dakika… Galericiler şikayetçi İkinci elde al-satçılar fırsatçılık yapıyor

Son dakika… Galericiler şikayetçi! İkinci elde al-satçılar fırsatçılık yapıyor

İkinci el otomobil ticaretiyle uğraşan galericiler İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmeliğin tam anlamıyla yürürlüğe girmemesi nedeniyle ikinci el otomobil piyasasında fiyatların manipüle edildiğini söyledi. İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmeliğin bazı maddeleri son alınan karar ile 31/07/2022 tarihine ertelendi. Galerici Cumhur Halıcı “Yasa tam olarak yürürlüğe girmeden ikinci el piyasası toparlanamaz. Al-satçılar galericilerden daha çok iş yapıyor” dedi.

26.08.2021Ekonomi
Pastiş Nedir, Nasıl Yapılır Edebiyatta Pastiş Ne Anlama Gelir

Pastiş Nedir, Nasıl Yapılır? Edebiyatta Pastiş Ne Anlama Gelir?

Pastiş kelimesi Fransızca olan pastiche sözcüğünden alıntı şeklindedir. Kelimenin Türkçe anlamı ise bulamaç ve farklı tarzlar birbirine sokularak üretilen sanat eseri demektir. Fransızca olan bu sözcük ise İtalyanca pasticcio kelimesinden gelmektedir. İtalyanca kelimesinin Türkçe karşılığı ise yine bulamaç anlamına gelmektedir. Pastiş nedir, nasıl yapılmaktadır ve edebiyatta pastiş ne anlama gelmektedir tüm detayları ile derledik.

25.08.2021Araştırma
Son dakika: Galatasarayda Fatih Terimden transfer açıklaması Morutan, Falcao ve Babel...

Son dakika: Galatasaray'da Fatih Terim'den transfer açıklaması! Morutan, Falcao ve Babel...

Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim ve yeni transferlerde Sacha Boey, UEFA Avrupa Ligi play-off turunda 1-1 biten maçın rövanşında Randers ile oynanacak maç öncesi basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

25.08.2021Futbol
13 yaşındaki çocuğa cinsel içerikli mesaj atan akrabası tutuklandı

13 yaşındaki çocuğa cinsel içerikli mesaj atan akrabası tutuklandı

İzmit'te akrabası olan 13 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel içerikli mesajlar göndererek, uygunsuz fotoğraflar isteyen Ç.B. (40) tutuklandı.

24.08.2021Gündem
Huawei MateBook 14 incelemesi

Huawei MateBook 14 incelemesi

Huawei'nin hem ince, hafif, hem de şık tasarımıyla dikkat çeken, yüksek performansıyla da profesyoneller, öğrenci ve eğitmenler için ideal bir dizüstü bilgisayar olan Huawei MateBook 14'ü yakından inceliyoruz. (Sponsorlu İçerik)

24.08.2021Teknoloji
Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı nasıldır ve özellikleri nelerdir

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı nasıldır ve özellikleri nelerdir?

Türk edebiyatında Cumhuriyet dönemi olarak nitelendirilen zaman aralığı yaklaşık bir 30 yıl sürmektedir. 1923 yılında Cumhuriyet ilan edilmesiyle başlayan edebiyat dönemi 1950 tarihine kadar sürmektedir. Bu dönem içerisinde yer alan şiir, roman, öykü ve hatta gezi yazıları da dahil olmak üzere Cumhuriyet dönemi eserler olarak yerini almaktadır. Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı nasıldır ve özellikleri nelerdir hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

24.08.2021Araştırma
71 yaşında okuma yazma öğrendi, hayatını kaleme aldı

71 yaşında okuma yazma öğrendi, hayatını kaleme aldı

Okuma yazmayı 71 yaşındayken 3 ayda öğrenen Ayşe Başoğlu'nun evde bulduğu kasa defterine yazdığı hayat hikayesi, kitap olarak basılacak.

23.08.2021Haber
Muharrem İnceden Soyer’e: Kimsin sen de benim afişlerimi söküyorsun

Muharrem İnce'den Soyer’e: Kimsin sen de benim afişlerimi söküyorsun

İZMİR’de partisinin olağan kongresine katılan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, kongre afişlerinin belediye tarafından toplatıldığını öne sürerek İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i eleştirdi. İnce, "Kimsin sen de benim afişlerimi söküyorsun ? Bak başkan bu afişler diğer partilerinkine benzemez. Memleket Partisi’nin afişleri farklı onlarda belediye rantı yok. Hazine parası yok. Gönüllülerin parası var. Bu parayı senden alırım. Hizmet yapayım ya da yapmayayım İzmir zaten çantada keklik diyorsan, öyle değil artık seçenek var Memleket Partisi var. Öyle yağma yok" diye konuştu.

22.08.2021Gündem
Türkiye’deki Afgan kadınlar anlatıyor: Annemin hayatı bombalar altında geçmiş, 20 yıl öncesine dönmek istemiyoruz

Türkiye’deki Afgan kadınlar anlatıyor: Annemin hayatı bombalar altında geçmiş, 20 yıl öncesine dönmek istemiyoruz!

Konuşurken tedirgin veya çekingen değiller ama çok üzgünler... Bildiklerini anlatmak, ülkelerinde kadınların neler yaşadığını, bundan sonra neler yaşayabileceklerini herkes öğrensin istiyorlar. 36 yaşındaki Hanifa, kaçak yolla Türkiye’ye giren Afganlar için “Erkekler ‘Önden gider, onlara para gönderirim’ diye düşünüyor ama aslında kimse kadınlara değer vermiyor” diyor. 18 yaşındaki tıp öğrencisi Samsiyya’ysa “Kadınların geçmişe dönük hatıraları var ve korkuyorlar. Taliban şu an bir şey yapmıyormuş ama birkaç gün sonra yapmayacağının garantisi yok” diye anlatıyor. Türkiye’de yaşayan iki Afgan kadınla Afganistan’da kadın olmayı konuştuk...

22.08.2021Hürriyet Pazar
Bilgisayar Neden Yavaşlar Bilgisayar Yavaşlamasının Sebepleri Ve Çözümleri (Windows 10, 8, 7 Ve Mac)

Bilgisayar Neden Yavaşlar? Bilgisayar Yavaşlamasının Sebepleri Ve Çözümleri (Windows 10, 8, 7 Ve Mac)

İnternet içerisinde gezinirken, klasörlere ya da dosyalara çift tıklandığı zaman, bilgisayar açılırken ya da kapanırken ve hatta herhangi bir şey yazma esnasında bilgisayar yavaşlıyor ise bu sorunun çözümü mevcuttur. Masaüstü bilgisayarların ve laptopların yavaşlaması için pek çok neden bulunmaktadır ve genelde bu sorunu çözmek mümkün olmaktadır. Sizin için Windows 7, 8, 10 ve Mac için bilgisayarın yavaşlama nedenlerini ve çözümlerini derledik.

21.08.2021Araştırma
Taksim İşareti Nedir, Nerelerde Kullanılır Ve Nasıl Yapılır Klavye İle Taksim İşareti Yapımı

Taksim İşareti Nedir, Nerelerde Kullanılır Ve Nasıl Yapılır? Klavye İle Taksim İşareti Yapımı

Eğik çizgi, Türkçede bazen kullanılması gereken noktalama işaretleri arasında yer almaktadır. Bir takım noktalama işaretleri gibi sık kullanıldığı söylenmez. Ancak yine de ara sıra kullanılması nedeni ile klavye üzerinden nasıl yapıldığı insanlar tarafından merak edilmektedir. Taksim işareti nedir, nerelerde kullanılır ve nasıl yapılır? Klavye ile taksim işareti yapımı nasıldır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

21.08.2021Teknoloji
Eğitime teknoloji desteği

Eğitime teknoloji desteği

Uzun bir aranın ardından öğrenciler okula dönüyor. Çok yakında yeni bir eğitim öğretim yılı başlıyor. Eğitim hayatında yardımcı olacak teknolojileri bir araya topladık.

21.08.2021Ekonomi
Turkcellin inovatif çözümü Ultia ile şirketler dijitalleşiyor

Turkcell'in inovatif çözümü Ultia ile şirketler dijitalleşiyor

Turkcell, yeni geliştirdiği Ultia platformuyla işletmelerdeki iş süreçlerinin dijitalleşmesini kolaylaştırarak yüksek kaynak verimliliği sağlıyor.

19.08.2021Teknoloji
Elf nedir Elf alfabesi hangisidir Kadın ve erkek elf isimleri ile anlamları

Elf nedir? Elf alfabesi hangisidir? Kadın ve erkek elf isimleri ile anlamları

Elfler, William Shakespeare'in "Bir Yaz Gecesi Rüyası" adlı oyunundan 300 yıl sonra JRR Tolkien'in klasik fantezi romanlarına kadar uzanan, yüzyıllardır kurguda popüler bir konu olmuştur. Muhtemelen bu büyülü yaratıkların en ünlüsü, Kuzey Kutbu'nda Noel Baba için çalışan elflerdir. Peki, elf nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

16.08.2021Araştırma
3 nesildir ‘çocuk milleti’nin altın kalemi

3 nesildir ‘çocuk milleti’nin altın kalemi

Çocuk edebiyatının öncü ismi Gülten Dayıoğlu ile roman gibi olan hayat hikayesini dinlemek için buluştuk. Tam 3 kuşaktır kendi deyimiyle ‘çocuk milleti’nin ilk okuduğu kitapları kaleme alan Dayıoğlu, “Öğrencilerime okutacak kitap bulamıyordum. Kendi çocuklarıma uydurduğum masalları anlatıyordum. Sonunda bu hikayelerden seçtiklerimi yayınlatmaya karar verdim” diyor...

15.08.2021Gündem
Lezzet peşindeki ‘Tuzlu Kadın’

Lezzet peşindeki ‘Tuzlu Kadın’

Gittiği yerleri çizerek anlattığı günceleri Instagram’da binlerce kişi tarafından takip edilen ‘Tuzlu Kadın’ hesabının sahibi Beril Ateş, ülkeleri mutfaklarının izleri üzerinden geziyor; “Yemek bir toprağın kültürüdür. Coğrafyasını, tarihini daha iyi anlamanızı sağlar” diyor. Türkiye’yi de bir lezzet turuyla gezip kitap haline getirmeyi planlayan Ateş’in gezginlere de net bir tavsiyesi var: “Ertelemeyin!”

15.08.2021Seyahat
Gençler bu kez çevreyi korumak için çözüm üretti

Gençler bu kez çevreyi korumak için çözüm üretti

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği iş birliğiyle hayata geçirilen ve Türkiye’nin dört bir yanında 180 bini aşkın çocuğa ulaşan “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik eşzamanlı iki fikir maratonu gerçekleştirildi.

13.08.2021Teknoloji
Mikro yeterlilik araştırmacıları aranıyor

Mikro yeterlilik araştırmacıları aranıyor

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK), kısa ve hızlı yeterlik kazandıran artan önemine paralel olarak karşılaştırmalı bir saha araştırması gerçekleştirecek.

12.08.2021Eğitim
Alfabede Kaç Harf Var Latin Ve Türkçenin Kullandığı Alfabeler Kaç Harftan Oluşur

Alfabede Kaç Harf Var? Latin Ve Türkçe'nin Kullandığı Alfabeler Kaç Harftan Oluşur?

Türk dilini konuşabilmek ve yazabilmek için alfabeyi bilmek gerekiyor. Yeni okula başlayan veya yeni okuma yazma öğrenen bireylerin, alfabeyi öğrenmesi gerekir. Bireyler alfabe içerisinde kaç harf olduğunu araştırarak, bilgi sahibi olmak istiyor. Latin ve Türkçe'nin kullandığı alfabelerde bulunan harf sayısı araştırılıyor. Alfabede kaç harf var? Latin ve Türkçe'nin kullandığı alfabeler kaç harftir? Alfabeler hakkında merak edilen tüm detaylar.

10.08.2021Araştırma
Ücretli öğretmenlik başvurusu ne zaman ve nasıl yapılacak... İşte tarihler ve başvuru detayları

Ücretli öğretmenlik başvurusu ne zaman ve nasıl yapılacak?... İşte tarihler ve başvuru detayları

Ücretli öğretmenlik başvurusu ve başvuru tarihleri, öğretmen adaylarının gündeminde yer almaya devam ediyor. Ücretli öğretmenlik için kayıtlı oldukları ilçelerin Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurularını yapacak olan adaylar online olarak da e-devlet üzerinden başvuru işlemlerini tamamlayacaklar. Kişiler kurumlara görevlendirildikleri anda sonuçlar yine e-devlet üzerinden görüntülenecek. Peki, ücretli öğretmenlik başvurusu ne zaman ve nasıl yapılacak? İşte, 2021 ücretli öğretmen e devlet başvuru ekranı ve başvuru şartları hakkında ayrıntılı bilgiler.

10.08.2021Gündem
Dijital okuryazarlık nedir ve neden önemlidir

Dijital okuryazarlık nedir ve neden önemlidir?

“Pek çok internet kullanıcısı internette yazmak ve üretmek yerine okumak, izlemek ve bakmaya daha çok zaman ayırmaktadır” (Jan Van Dijk, Ağ Toplumu)

9.08.2021Eğitim

Yazar Sonuçları

'İşte böyle atarım kepimi havaya'

Bu yazı bütün otizmli çocukların anne ve babalarına ithaf edilmiştir...

18.09.2021

Ve Hadise gitti

O Ses Türkiye bilmecesi son buldu. O gitti, bu kaldı derken jüride olacak isimler netleşti. Ebru Gündeş ile arasındaki gerginlik, Hadise’yi jüri koltuğundan etti.

16.09.2021

Kitaplar, kitapsızlar!

Kitaplar, kitapsızlar!Kitap nereden gelir? Gelir de nerede var olur?

10.09.2021

İşte Memet

Nâzım Hikmet’in Münevver Andaç’la birlikteliğinden olan tek çocuğuydu Mehmet. Annesi Münevver Andaç’la hayatının büyük bir bölümünü Paris’te geçirdi ve 15 Ekim 2018’de vefat etti.

8.09.2021

Afganistan’da parantez daha yeni açılıyor

ABD, El Kaide’nin 11 Eylül 2001 tarihinde New York’taki İkiz Kuleler’e düzenlediği saldırı üzerine bu örgüte ve onu himaye eden Taliban’a karşı Afganistan topraklarında açtığı savaşı tam yirmi yıl sürdürdükten sonra önceki gün ülkeyi Taliban yönetimine bırakıp terk etti.

2.09.2021

Ebeveynler ve çocuklar için okula dönüş rehberi

Tatil sona eriyor ve okula dönüş yaklaşıyor. Hem anne-babalar hem de çocuklar için özellikle bu yıl okula dönüş zamanı kocaman bir duygu okyanusu yaratabilir.

29.08.2021

Can Baydar’dan Yine Yine Yine Dinlemek İsteyeceğiniz Bir Şarkı ‘Yine’

Can Baydar’ın yeni şarkısı ‘Yine’ pozitifliğiyle dinleyiciye yaz enerjisi yaşatıyor. Geçtiğimiz aylarda yayınladığı ‘Ateş’ ile müzik listelerinde yer alan sanatçı yeni çalışmasında da söz ve müziğin altına imzasını atıyor. ‘Yine’ hakkında “Kariyerimde uzun zamandır paylaşmadığım kadar pozitif güzel bir yaz enerjisi var şarkının” diyen Sevgili Can Baydar’la yüz yüze yaptığımız bu röportajda kendimizi müziğin ve sohbetin akışına bıraktık.

25.08.2021

Billie Mutlu Biz Mutlu!

30 Temmuz’da Billie Eilish’in ikinci stüdyo albümü ‘Happier Than Ever’ yayımlandı. Bu albümü gerçekten büyük bir merakla bekliyordum. Yayımlandığı gece yatmadan önce albümün dijital platformlara yansımasını resmen yeni yıla girer gibi saniyeleri sayarak bekledim. Aslında bu yazıyı geçen hafta büyük bir heyecanla yazmayı istiyordum. Ancak yangın gündemi ve o duman dolu ruh hali beni de herkes gibi çok derinden etkiledi, o yüzden de yazamadım. Aslında hala da geçmedi bu ruh hali. Yine de her zaman olduğu gibi kendimi, aklımı müzikle sakinleştirdim.

11.08.2021