EKSTRA
MENÜ
Arşiv
Etiketler

Yayladağı

Yayladağı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yayladağı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.226 Yayladağı haberi bulunmuştur.

Yayladağı Haberleri

300 Suriyeliden Türkiyeye sığınma talebi

300 Suriyeliden Türkiye'ye sığınma talebi

SURİYE’de Devlet Başkanı Beşar Esad mualiflerinin ayaklanmasıyla ülkede yaşanan iç savaştan kaçmak isteyen yaklaşık 300 Suriyeli, Türkiye sınırına gelip Türk bayrağı açarak sığınma talebinde bulundu.

29.04.2011Gündem
İlk mülteciler sınırı geçti

İlk mülteciler sınırı geçti

Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bazı köylerde yaşayan ve ülkelerindeki baskıdan kurtulmak istedikleri iddiasıyla Hatay'ın Yayladağı sınırındaki tel örgüyü aşarak Türkiye'ye giren Suriye vatandaşları ilçedeki spor salonuna getirildi.

29.04.2011Gündem
Ankara’da sınır alarmı

Ankara’da sınır alarmı

Suriye’de “Öfke Günü” gösterilerinde 48 kişi yaşamını yitirirken, aynı gün 234 Suriyeli’nin Türkiye sınırına akın etmesi Ankara’da mülteci akını endişesi yarattı. Davutoğlu acil durum toplantısı düzenledi. Sınırda önlemler artıyor.

29.04.2011Gündem
TÜRKİYEYE KAÇIŞ BAŞLADI

TÜRKİYE'YE KAÇIŞ BAŞLADI

Hatay'ın Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat, Suriye'den sığınma talebinde bulunan kişilerin sınırda beklediklerini belirterek, "Yayladağı ilçemize bağlı Güveççi Köyü'nün karşısında Suriye'nin Harabjoz Köyü bölgesinde 250-300 kadar Suriyeli can güvenliklerinin olmaması nedeniyle sınırı geçip, ellerinde Türk bayraklarıyla sığınma talebinde bulundu. Güvenlik güçlerimiz o bölgeye sevk edildi. Gereken her türlü tedbir alındı. Konuyu aktardığımız Sayın Valimiz de Ankara temas halinde" dedi. Suriye vatandaşı bu kişilerin geçişlerine izin verilmesi halinde Yayladağı'ndaki Spor Salonu'nda barındırılacak.(DHA)

30.04.2011Haber
YAŞADIKLARINI ANLATTILAR

YAŞADIKLARINI ANLATTILAR

Suriye'den kaçıp Hatay'ın Yayladağı İlçesi'nde sınırı geçerek, Türkiye'den sığınma talebinde bulunan Suriyeliler, yaşadıklarını DHA'ya anlattı. Eşi ve 3 çocuğuyla birlikte gelen çiftçi İbrahim Hebo, akrabası olan, eşi ve 2 çocuğuyla birlikte gelen 50 yaşındaki Abdulselam Sedık, Lazkiye'deki çatışma ortamından kaçtıklarını söylediler. Ülkelerine dönmek istemediklerini belirten Hebo ve Sedık "Lazkiye'de canımız tehlikedeydi. Orada çiftçilik yapıyorduk. Olaylar başlayınca canımızı kurtarmak için kaçmaya karar verdik. Lazkiye'de onlarca kişiyi yakalayıp, götürüyorlar. Kimsenin hayatı güvende değil. Lazkiye'de baskı görünce çiftliğimizi, hayvanlarımızı, evlerimizi bırakıp önce köylere kaçtık. Herşeyimizi bıraktık. Harabjoz Köyü'ne kadar geldik. Orada da bizi barındırmadılar. Bunun üzerine sınırı geçip, Türkiye'ye sığınmaya karar verdik. Türkiye'de demokrasi olduğu için sığınmak istedik. Türkiye'nin bize sahip çıkmasını istiyoruz." dedi.(Cahit AŞKAR -Emek Çakılı/DHA)

30.04.2011Haber
Türkiyeye kaçış başladı, gelenler için Kızılay devreye girdi

Türkiye'ye kaçış başladı, gelenler için Kızılay devreye girdi

Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bazı köylerde yaşayan ve ülkelerindeki baskıdan kurtulmak istedikleri iddiasıyla, Hatay'ın Yayladağı sınırındaki tel örgüyü aşarak Türkiye'ye giren Suriye vatandaşları için ilçe merkezinde Kızılay çadırları kuruluyor.

30.04.2011Gündem
Göndermeyin bizi öldürürler

Göndermeyin bizi öldürürler

Çatışmaların yaşandığı Suriye’den kaçıp, Hatay’ın Yayladağı İlçesi’nde sınırı geçerek Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, yerleştirildikleri spor salonundan, “Biz hürriyet istiyoruz. Bizi oraya göndermeyin. Gönderirseniz öldürürler” diye bağırdılar.

30.04.2011Gündem
100 metre yürü ver elini Türkiye

100 metre yürü ver elini Türkiye

SURİYE’den kaçarak Hatay’a sığınan 263 Suriyeli, Hatay’ın Yayladağı ilçesine bağlı Güvecçi köyüne, sınırdan 100 metre ötedeki Harabjoz köylerinden geldi. Suriyeliler sadece bir tel örgüyü aştıklarını belirterek, “Bizi göndermeyin öldürürler” dedi.

1.05.2011Gündem
Erdoğandan Suriyeye uyarı

Erdoğan'dan Suriye'ye uyarı

Başbakan Tayyip Erdoğan Suriye'deki yaşanan olaylarla ilgili Beşar Esad'ı kararsız kalmakla eleştirip, "Birileri tarafından bir kararsızlık mı yaşıyor, bunu çözmekte sıkıntı yaşıyorum. Çünkü en sonunda bu olay bizi vuracak" dedi.

1.05.2011Gündem
Hatayda devrilen kamyondaki borular can aldı

Hatay'da devrilen kamyondaki borular can aldı

Hatay'da, boru taşıyan kamyonun devrilmesi sonucu, yol kenarında yürürken boruların altında kalan aynı aileden 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

5.05.2011Gündem
Yayladağında arazi kavgası: 6 yaralı

Yayladağı'nda arazi kavgası: 6 yaralı

Hatay'ın Yayladağı ilçesinde arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan kavgada 6 kişi yaralandı.

6.05.2011Gündem
Hatayda 3 kişi daha sınırı geçti

Hatay'da 3 kişi daha sınırı geçti

SURİYE’nin Türkiye sınırına yakın Harabjoz köyünden, aralarında 1 yaralının da bulunduğu 3 kişi Türkiye’ye sığındı.

20.05.2011Gündem
Hatayda hedef 2 milyar dolar ihracat

Hatay'da hedef 2 milyar dolar ihracat

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra ekonomisiyle de ön plana çıkan Hatay, demirçelik başta olmak üzere, mobilya, yaş sebze meyve ihracatıyla da adından söz ettiriyor.

30.05.2011Ekonomi
Beşar Esad’dan kaçanlardan biri Hatay’da öldü

Beşar Esad’dan kaçanlardan biri Hatay’da öldü

Suriye’de Beşar Esad yönetiminin muhaliflere yönelik sert tutumu devam ederken, Nisan sonundan bu yana Hatay’ın Yayladağı İlçesi yakınındaki sınır kapısından geçerek Türkiye’ye sığınan Suriyeliler arasında ilk ölüm olayı geçen hafta sonu gerçekleşti.

6.06.2011Gündem
Sınırları kapamamız söz konusu değil, endişe ve kaygıyla izliyoruz

'Sınırları kapamamız söz konusu değil, endişe ve kaygıyla izliyoruz'

Suriye'deki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı 450'ye ulaştı. Hatay'daki hastanelerde tedavi gören Suriyelilerin ise kimliklerinin ortaya çıkmasından korktukları için yüzlerini gizlediği görüldü. Komşudaki gelişmeleri değerlendiren Başbakan Erdoğan, "Sınır kapılarının kapatılması söz konusu değil. Endişe ve kaygıyla izliyoruz" dedi.

8.06.2011Gündem
Türkiyeye sığınan Suriyelilerin sayısı 1200e ulaştı

Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı 1200'e ulaştı

Suriye’deki gerginliğin artarak sürmesi nedeniyle dün geceden itibaren Yayladağı Gümrük Kapısı ile Altınözü İlçesi’nin Karbeyez Köyü’ne ulaşan Suriyeliler, minibüslerle Yayladağı İlçesi’ndeki Kızılay tarafından kurulan çadır kente taşınıyor.

8.06.2011Gündem
SINIRDAN BÖYLE GEÇTİLER

SINIRDAN BÖYLE GEÇTİLER

Suriye'de yaşanan karışıklıktan kaçan yüzlerce kişi akın akın Türkiye'ye geliyor. Bugün itibarıyla 1,600'den fazla kişi Hatay Yayladağı'nda bulunan çadırkente sevk edildi. Suriyelilerin sınır geçişinde yaşadıkları, bir amatör kamerayla böyle görüntülendi.

9.06.2011Haber
Interpolün aradığı otomobil Hatayda bulundu

Interpol'ün aradığı otomobil Hatay'da bulundu

Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) tarafından aranan lüks otomobil, Hatay'ın Yayladağı ilçesinde ele geçirildi.

9.06.2011Gündem
Suriye sınırına 5 bin kişilik çadırkent

Suriye sınırına 5 bin kişilik çadırkent

Suriye'deki olaylar nedeniyle sınırdan geçiş yapan 495 Suriyelinin daha Türkiye'ye sığındığı bildirildi.

9.06.2011Gündem
Helikopterden ateş açtılar

Helikopterden ateş açtılar

SURİYE’nin Kuzey batısındaki İdlib’e bağlı Cisr-üş Şuğur Kasabası’nda 2 gün boyunca düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan ve Hatay’daki hastanelere kaldırılan yaralılar, “Keskin nişancılar ve helikopter ateş açtı” dediler.

9.06.2011Gündem
Türkiyenin en güney ucunda bir insanlık dramı kapıda

Türkiye'nin en güney ucunda bir insanlık dramı kapıda

Türkiye’nin en güney kenti Hatay tarihi günler yaşıyor. Suriye’deki karışıklık nedeniyle kaçanların umudu oluyor Hatay. Umuda kaçanların anlattıkları ise kan donduruyor. Akşam saatlerinde gümrük kapısı ve şehir merkezi derin bir uykuya geçerken, Türkiye sınırına yığılan binlerce kişinin bekleyişi sürüyor.

9.06.2011Gündem
Yüzlerce yaralı Suriyeden Türkiyeye getiriliyor... Hatay Valiliğine 750 bin TL

Yüzlerce yaralı Suriye'den Türkiye'ye getiriliyor... Hatay Valiliği'ne 750 bin TL

Türkiye-Suriye sınırında endişe hakim. Sınırın Türkiye tarafındaki bekleyişimiz sürüyor. Diğer taraftan gelen haberler ise endişe verici.

10.06.2011Gündem
Suriyeli asker vahşeti anlattı: Vurmayı reddedip kaçtım

Suriyeli asker vahşeti anlattı: "Vurmayı reddedip kaçtım"

Türkiye-Suriye sınırındaki ilk günümüz zor geçiyor. Ancak ne havanın sıcaklığı ne de tüm gün yaşadığımız koşturmaca bu zorluğu yaratan. Sınırın üzerine çökmüş korku, tedirginlik ve dehşet esas bizi yoran.

10.06.2011Gündem
Erdoğandan Esad ailesine sert mesaj

Erdoğan'dan Esad ailesine sert mesaj

Başbakan Tayyip Erdoğan dün gece bir televizyon kanalında katıldığı tartışma programında Suriye’deki gelişmeleri değerlendirerek, “Maalesef Esad ailesi özellikle de Mahir Esad insani davranmıyor” dedi.

10.06.2011Gündem
Suriyeden sızan bu görüntüler ilk kez Hürriyet.com.trde

Suriye'den sızan bu görüntüler ilk kez Hürriyet.com.tr'de

Suriye'de çekilen bu görüntüler dünyaya ilk kez hurriyet.com.tr aracılığıyla ulaşıyor.

10.06.2011Gündem
Hayalet kasabada savaş

Hayalet kasabada savaş

Suriye’de öldürülen kadın protestoculara yapılanlar Başbakan Erdoğan’ın tepkisini çekerken, Esad Yönetimi durmuyor. Türkiye sınırındaki “isyancı” Cisr eş Şuğur kasabasına yönelik operasyon dün başladı. 45 bin nüfuslu kasabanın neredeyse tamamı Türkiye’ye veya komşu köylere kaçmıştı, ancak Suriye ordusu ‘asayişi yeniden tesis’ amacıyla kasabaya 15 bin asker ve 40 tankla girdi.

10.06.2011Gündem
Türkiyeye en az 1 milyon Suriyeli mülteci gelecek

"Türkiye'ye en az 1 milyon Suriyeli mülteci gelecek"

Suriye'de yaşanan olayların nedeniyle Türkiye'ye göç edenlerin sayısının, beklenenin çok üstüne çıkabileceği öne sürüldü.

11.06.2011Gündem
Suriye ordusu sınıra dayandı

Suriye ordusu sınıra dayandı

Suriye devlet televizyonu, binlerce kişinin evlerini terk ederek Türkiye’ye kaçtığı Cisr eş Şuğur kentine hareket etmekte olan Suriyeli askerlerin görüntülerini yayımladı. Suriye ordusu, Cisr el Şuğur’daki kuşatmasını güçlendirirken, kentteki “silahlı çetelere” karşı operasyon düzenlemeye hazırlandığı bildiriliyor.

11.06.2011Gündem
Sınıra çadır hastane

Sınıra çadır hastane

Suriye'deki olaylar nedeniyle ülkelerini terk ederek Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için, Hatay'ın Yayladağı ilçesinde oluşturulan çadır kentte Sağlık Bakanlığı tarafından 4 adet çadır hastane kuruldu.

11.06.2011Gündem
Suriyeliler yaşadıkları dramı anlattı

Suriyeliler yaşadıkları dramı anlattı

DHA muhabiri Murat Kibritoğlu, Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin yerleştirildiği Hatay'ın Yayladağı İlçesi'nde günlerdir süren dramın öykülerini dinledikten sonra, bu sabah şafak sökerken ulaştığı Suriye'nin Hırıptıjöz Köyü'nde yaşanan dramı görüntüleme fırsatı buldu. Kibritoğlu, politik krizin patlak vermesinen sonra sınır bölgesindeki bir köye giren ilk muhabir oldu.

11.06.2011Gündem
SINIRDA YAŞANAN İNSANLIK DRAMI

SINIRDA YAŞANAN İNSANLIK DRAMI

DHA muhabirleri, Suriye'de çıkan olaylarda askerlerin baskısında korkarak kaçıp Türkiye sınırına 1 kilometre uzaklıktaki Hırıptıjöz Köyü'ne kadar gelen Suriyelilerin kendi topraklarındaki dramına tanıklık etti. Ağaçlar arasına kurdukları derme çatma çadırlarla sefalet içinde bir yaşam süren, Cisr-Üş Şuur ve Hama kentlerinden görev yaparken kaçan askerler, halkın üzerine ateş etmeleri istendiği için kaçtıklarını, göstericilerin öldürüldüğünü, tecavüz edildiğini, anlattı.DHA muhabiri Murat Kibritoğlu, Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin yerleştirildiği Hatay'ın Yayladağı İlçesi'nde günlerdir süren dramın öykülerini dinledikten sonra, bu sabah şafak sökerken ulaştığı Suriye'nin Hırıptıjöz Köyü'nde yaşanan dramı görüntüleme fırsatı buldu. Aralarında askerlerin de bulunduğu yüzlerce kişi, Türkiye'den kendilerine sahip çıkmasını istedi.(Murat KİBRİTOĞLU-Emek ÇAKILI-Ufuk AKTUĞ-Mehmet EZER-Çağlar ÖZTÜRK /DHA)

11.06.2011Haber
Sınırın ötesinde korku ve açlık var

Sınırın ötesinde korku ve açlık var

Türkiye’ye sığınan Suriyeli mülteci sayısı 5 bine yaklaşırken Hürriyet muhabiri, Suriyeli çocuklarla patika yolları aşarak sınırın öte yakasına geçti. Sınır boyunca kamyonet, çadır ve açık alanlarda barınan Suriyeliler, açlık ve hastalıkla mücadele ediyor. 10 bin Suriyeli, sınırı geçmeyi bekliyor.

11.06.2011Gündem
Suriye ordusu sınıra dayandı

Suriye ordusu sınıra dayandı

Suriye devlet televizyonu, binlerce kişinin evlerini terk ederek Türkiye’ye kaçtığı Cisr eş Şuğur kentine hareket etmekte olan Suriyeli askerlerin görüntülerini yayımladı. Suriye ordusu, Cisr el Şuğur’daki kuşatmasını güçlendirirken, kentteki “silahlı çetelere” karşı operasyon düzenlemeye hazırlandığı bildiriliyor.

12.06.2011Gündem
SINIRIMIZDAKİ O KÖY KUŞATILIYOR

SINIRIMIZDAKİ O KÖY KUŞATILIYOR

Hatay'ın Yayladağı İlçesi'ne bağlı Güveççi Köyü'ne yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Hırıptıjöz Köyü'nde gerilimin gittikçe arttığı belirtildi. Suriyeliler, çıkan çatışmalardan kaçarak Hırıptıjöz Köyü'ne gelip, buradan Yayladağı İlçesi'ne geçerken binlerce kişi de köyün ağaçlık bölgelerde kurdukları derme çatma çadırlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Buraya Suriyeliler'in akın akın gelmesi üzerine, Suriye ordusunun da köye ağır silahlarla geldiği ve köye 8 kilometre yaklaştığı iddia edildi. Şam hükümetine muhalif gruplar, askerlerin bölgeye ulaştığının duyulması üzerine karşı savunma için kendilerine mevzi hazırladığı, tabanca ve tüfeklerle, ağır silahlı orduya karşı direnişe geçeceği ileri sürüldü. Bu bölgede yaklaşık 10 bin Suriyeli'nin bulunduğu ileri sürüldü. (Murat KİBRİTOĞLU-Emek ÇAKILI-Mehmet EZER/DHA)

12.06.2011Haber
Suriyeli mülteciler için iki çadır yeni çadır kent

Suriyeli mülteciler için iki çadır yeni çadır kent

Suriye’de yaşanan politik krizin odaklandığı kent Cisr eş Şuğur’dan kaçarak Türkiye’ye sığınan insan sayısı giderek artıyor. Türkiye’ye geçiş yapan Suriyelilerin sayısı toplamda 6 bin 800’ü geçerken, mülteciler için iki yeni çadır kent daha kuruluyor. Şu an ulaşılan rakam, nüfusu 22 milyon olan Suriye'de ortalama bir kasaba nüfusu kadar. Bu arada, DHA sınıra dayanan Suriyelilerin sayısının 15 bini bulduğunu bildirdi.

13.06.2011Gündem
Suriyede sürpriz görevden alma

Suriye'de sürpriz görevden alma

Türkiye’ye sığınan binlerce Suriyeli'nin şiddet olaylarından kaçtıkları için değil, “akrabalarını ziyaret etmek için” Türkiye tarafına geçtiklerini söyleyen Suriye devlet televizyonu direktörü Reem Haddad'ın görevden alındığı bildirildi. Bu arada şu ana kadar gazetecilerin Suriye'ye girişini yasaklayarak, bölgeden sağlıklı haber alınmasına imkan tanımayan Şam hükümeti, birkaç gün öncesine kadar şiddetli çatışmaların yaşandığı Cisr eş Şuğur kentinin kapılarını basın mensuplarına açtı.

14.06.2011Gündem
Ankara, Angelinaya izin verdi

Ankara, Angelina'ya izin verdi

Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin kampını ziyaret etme talebinde bulunan ünlü film yıldızı ve BM İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie'ye izin çıktı. ABD'li aktrisin Cuma günü Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

15.06.2011Gündem
SURİYE TEPESİNE TÜRK BAYRAĞI DİKİLDİ

SURİYE TEPESİNE TÜRK BAYRAĞI DİKİLDİ

Suriye'den kaçışlar devam ederken Hatay'ın Yayladağı İlçesi'ne bağlı Güveççi Köyü karşısındaki Hırıptıjöz Köyü'nün Demus Tepesi'ndeki bir kuleye Türk Bayrağı dikildi. Suriyeli muhalifler tarafından kulenin üzerine dikildiği sanılan bayrak, Türkiye tarafından rahatlıkla görülebiliyor. Sınıra yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki bayrak, Güveççi Jandarma Karakolu karşısında bulunuyor.(Murat KİBRİTOĞLU, Emek ÇAKILI -Çağlar ÖZTÜRK / DHA)

15.06.2011Haber
Hatayda Angelina heyecanı

Hatay'da Angelina heyecanı

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi ve dünyaca ünlü ABD’li film yıldızı Angelina Jolie’nin Hatay’daki geçici çadır kentlerde kalan Suriyelileri ziyaret edeceği haberi, şehirde büyük heyecan yaratırken, ünlü yıldızın mülteci kamplarından evlatlık alıp almayacağı merak edilmeye başlandı.

16.06.2011Gündem
HATAYDA DEV ÇADIR KETLER KURULDU

HATAY'DA DEV ÇADIR KETLER KURULDU

SURİYELİLER'in ülkelerinde yaşanan iç karışıklıktan kaçarak sığındıkları Hatay'ın Yayladağı ve Altınözü İlçelerindeki çadır kentlerin kapıları gazetecilere açıldı. 675 çadırın bulunduğu kamptaki yaşamı görüntülemek için gazeteciler davet edildi. Hatay Valiliği'nin koordinesinde çok sayıda yerli ve yabancı gazeteciye 10 dakikalık görüntü alma izni verildi. Suriyeliler'in Türkiye'ye sığınmaya başladığı günden bu yana çadır kentte gazeteci alınmaması uygulaması da bu şekilde son bulmuş oldu.

18.06.2011Haber
Duydukları karşısında kahroldu

Duydukları karşısında kahroldu

Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin yaşadığı insanlık dramı devam ederken, Hatay dün ünlü bir konuğu, Angelina Jolie'yi ağırladı. Altınözü'nde yaklaşık 2.5 saat kalan Jolie'nin toplam 4.5 saatlik ziyareti, Hatay'ın haftalardır içinde bulunduğu karamsar havayı değiştirmeye yetse de Jolie'nin kampta yaşayanların hikayelerini dinlerkenki üzüntüsü fotoğraflara yansıdı.

18.06.2011Gündem
Suriyeliler Reyhanlı çadır kampında

Suriyeliler Reyhanlı çadır kampında

Ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelilerden 150’si Reyhanlı İlçesi’ndeki Hac Konaklama Tesisleri’nde oluşturulan çadır kampa getirildi.

19.06.2011 Gündem
145 Suriyeli göçmen Reyhanlıya aktarıldı

145 Suriyeli göçmen Reyhanlı'ya aktarıldı

Suriye'den Türkiye'ye sığınan ve Hatay'ın Altınözü ilçesinde, Kızılay tarafından kurulan geçici çadır kente yerleştirilen Suriyelilerden 145'inin Reyhanlı ilçesinde kurulan çadırlara aktarıldığı bildirildi.

19.06.2011Gündem
Kızılay, sınırdaki Suriyelilere gıda malzemesi dağıttı

Kızılay, sınırdaki Suriyelilere gıda malzemesi dağıttı

Türk Kızılay'ı, sınırda bekleyen ve kendi imkanlarıyla yaşam mücadelesi veren Suriyelilere gıda malzemesi dağıttı.

19.06.2011Gündem
Çadırkente ateş açıldı

Çadırkent'e ateş açıldı

TÜRKİYE’nin Suriye sınırı, Güveççi köyü yakınında Suriye topraklarında kurulan ülkedeki olaylardan kaçanların yaşadığı çadırkente akşam üstü kanas tipi silahlarla ateş açıldığı belirtildi. Açılan ateşte ayağından yaralanan 1 kişi Suriyeliler tarafından Türkiye’ye geçirilerek Ambulansla Antakya Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

19.06.2011Gündem
Suriye’dekilere gıda yardımı

Suriye’dekilere gıda yardımı

Suriye’den gelen sığınmacıların her türlü ihtiyaçlarının karşılanması için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Hatay Valiliği emrine 3 milyon 750 bin lira acil yardım ödeneği gönderdi. Ayrıca sınırın Suriye tarafında bekleyen Suriye vatandaşlarının acil gıda ihtiyaçlarının karşılanması için insani yardım amaçlı malzeme dağıtımına da başlandığı bildirildi.

19.06.2011Gündem
Angelina, Esadların kankası çıktı

Angelina, Esadların kankası çıktı

Hatay'daki çadırkentlerde kalan Suriyelileri ziyaret ederek, uluslararası kamuoyunun ilgisini bu bölgeye çeken BM İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie'nin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın eşi Esma Esad'la yakın dost olduğu ortaya çıktı.

20.06.2011Gündem
Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Hatay’da

Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Hatay’da

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ortadoğu Başdanışmanı Erşat Hürmüzlü, ‘Özel Temsilci’ sıfatıyla dün Hatay’a geldi.

21.06.2011Gündem
Af çıktı 539 Suriyeli geri döndü

Af çıktı 539 Suriyeli geri döndü

Ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve Kızılay tarafından kurulan geçici çadır kentlere yerleştirilen Suriyelilerden 539'unun ülkelerine geri döndükleri bildirildi.

22.06.2011Gündem
Suriye sınırında hareketlilik

Suriye sınırında hareketlilik

Suriye tanklarının Türkiye sınırındaki çadır kamplarına doğru ilerlemesi üzerine yüzlerce Suriyeli'nin Türkiye'ye kaçtığı bildirildi.

23.06.2011Gündem