EKSTRA
MENÜ

Yasadışı Dinleme

Yasadışı Dinleme haberleri sayfasında güncel ve son dakika Yasadışı Dinleme hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 820 Yasadışı Dinleme haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Yasadışı Dinleme Haberleri

Adil Öksüz portresi: FETÖ’nün ‘sır’rı

Adil Öksüz portresi: FETÖ’nün ‘sır’rı

Adil Öksüz’ün dışarıya karşı takındığı o mazlum, sessiz imajının ardındaki yüzü ancak kanlı 15 Temmuz darbe girişiminden sonra anlaşıldı. O, FETÖ’nün Hava Kuvvetleri imamı, aynı zamanda 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcıları arasındaydı.

2.12.2019Gündem
MOBESE’nin B’sine ceza gerekçesi: Yasadışı takip  ve dinleme

MOBESE’nin B’sine ceza gerekçesi: Yasadışı takip ve dinleme

MOBESE’nin ‘B’ si olarak bilinen eski emniyet istihbarat müdürü Basri Aktepe’nin FETÖ üyeliği suçundan aldığı cezanın gerekçesi açıklandı. Kararda, sanığın kurulmasında büyük pay sahibi olduğu MOBESE sistemiyle yasadışı dinleme ve takip yapıldığı anlatıldı.

7.11.2019Gündem
TSKya dönüyor

TSK'ya dönüyor

Genelkurmay Başkanlığı’nda kripto uzmanı olarak görev yaparken 2012’de FETÖ kumpası ile TSK’dan atılan Yarbay Tamer Karslıoğlu, 7 yıllık hukuk mücadelesini kazandı. Bölge idare Mahkemesi Yarbay Karslıoğlu’nun TSK’dan atılma kararını iptal etti, göreve iadesini onayladı. Karslıoğlu’nun mesleğe dönüş işlemleri başlatıldı.

19.03.2019Gündem
Firari FETÖ’cü Aydoğan Vatandaş ABD’de görüntülendi

Firari FETÖ’cü Aydoğan Vatandaş ABD’de görüntülendi

FETÖ'nün medya yapılanmasının önde gelen isimlerinden ve "Fuat Avni" hesabının yöneticisi olduğu iddia edilen firari Aydoğan Vatandaş, ABD'nin New Jersey eyaletinde görüntülendi. AA muhabirinin soruları karşısında şaşkına dönen ve olay mahallinden hızla uzaklaşan Vatandaş, daha sonra polis çağırdı. Türkiye'ye yönelik karalama kampanyalarının öncüsü konumundaki Vatandaş’ın görüntülendiği Ant kitabevi, FETÖ’nün önde gelen mensuplarının buluşma mekanlarından biri durumunda…

23.06.2018Gündem
İçişlerinden dinleme iddiasına yanıt

İçişleri'nden 'dinleme' iddiasına yanıt

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu’nun kullandığı mobil telefonların, yasadışı biçimde emrindeki polisler tarafından takip edildiği iddiasıyla ilgili İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı.

12.04.2018Gündem
Üniversitede gizli kayıt tartışması yargıya taşındı

Üniversitede 'gizli kayıt' tartışması yargıya taşındı

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı iken görevden alınarak Eğitim Fakültesi Okuma Salonu’nda kütüphaneci olarak görevlendirilen 28 yıllık memur Nevzat Saban, hakkında uyarma cezası ile sonuçlanan disiplin soruşturmasını yargıya taşıdı. Soruşturma dosyasında kendisine ait ses ve görüntü kayıtlarının bulunduğunu söyleyen Saban, AÜ Rektörlüğü hakkında yasadışı dinleme yapmak, özel hayatın gizliliğini ihlal ve mobbing suçlamasıyla Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

27.02.2018Gündem
FETÖcü polisler rahat durmadı Fark edildi, o notu yuttu

FETÖ'cü polisler rahat durmadı! Fark edildi, o notu yuttu

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik birçok davada sanık olan eski emniyet müdürü Ömer Köse ile eski emniyet amiri Gaffur Ataç'ın tutuklu bulundukları cezaevinde, avukatları ve yaptıkları telefon görüşmelerindeki davranış ve tutumlarıyla ilgili cezaevi yönetimi tarafından tutanak tutuldu. Tutanakta, Köse'nin avukatı aracılığıyla Gaffur Ataç'a ulaştırmaya çalıştığı bir not kâğıdının görevliler tarafından fark edilmesi üzerine, Ataç'ın not kâğıdını yuttuğu belirtildi.

20.02.2018Gündem
Firar yazışmaları

Firar yazışmaları

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde çalışma ofisine ‘böcek’ koymaktan yargılanan FETÖ’cü polisler Enes Çiğci ve Ali Özdoğan’ın ByLock yazışmalarından yurtdışına firar tavsiyeleri çıktı.

29.01.2018Gündem
Eski HSYKya örgüt fezlekesi

Eski HSYK'ya örgüt fezlekesi

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 eski HSYK üyesi hakkında FETÖ üyeliği suçlamasıyla fezleke hazırlayarak dava açılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

20.10.2017Gündem
Paris gecelerinde ByLock yazışmaları

Paris gecelerinde ByLock yazışmaları

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda eski özel yetkili savcı Cihan Kansız ile eski İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi hâkimi Mehmet Karababa, Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy gibi soruşturmaların en etkili isimlerindendi.

2.08.2017Gündem
Dev siber saldırı 200 bin kişiyi etkiledi

Dev siber saldırı 200 bin kişiyi etkiledi

“WannaCry” (Ağlamak İstiyorum) isimli yazılımla düzenlenen uluslararası siber saldırı, Britanya’nın Ulusal Sağlık Sistemi’ni (NHS) felç edip tüm dünyaya hızla yayılarak çok sayıda ülkede on binlerce kişi ve kuruluşu vurdu. Saldırıya uğrayan ülkeler arasında Türkiye de var. Europol direktörü Rob Wainwright, geçtiğimiz günlerde yaşanan siber saldırılara yönelik açıklamalarda bulundu. "Buna benzer bir şeyi hiç görmedik" diyen Wainwright, "son sayıma göre en az 150 ülkede, 200 binin üzerinde kurban var" dedi. Endonezya İletişim ve Enformasyon Bakanlığı pazartesi gününe dikkat uyarısında bulundu.

14.05.2017Dünya
Dinleyenler de dinlenmiş

Dinleyenler de dinlenmiş

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde TÜBİTAK ve TİB’de görevli 28 kişinin yargılandığı davanın dosyalarında önemli bir detay ortaya çıktı. Buna göre FETÖ, kendi bünyesinde aktif görevlerde bulunan kişileri de dinlemiş. Listede kumpas dosyalarında görevli hâkimler, savcılar ile yasadışı dinleme davalarının sanığı polisler de var.

21.04.2017Gündem
202 hâkim ve savcıya doğrudan ihraç

202 hâkim ve savcıya doğrudan ihraç

FETÖ bağlantılı olduğu gerekçesiyle 202 hâkim ve savcı açığa alınmadan direkt ihraç edildi. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Hürriyet’e “Etkin pişmanlık nedeniyle tanıklıkta bulunan hâkim - savcıların ifadesi sebebiyle oluşan bir liste. Çarpraz anlatımlarla ifadeleri değerlendirdik. Oybirliği ile açığa almadan direkt ihraç kararını verdik” dedi. FETÖ’den ihraç edilen hâkim - savcı sayısı 4 bin 88’e yükseldi. Yılmaz, özetle şu değerlendirmelerde bulundu:

18.03.2017Gündem
FETÖcü röntgen çetesi

FETÖ'cü röntgen çetesi

Türkiye’de 2008 - 2012 yılları arasında telefon dinlemesi yaparak, insanların ev ve işyerlerine gizli kameralar yerleştirip kumpas kuran çeteyle ilgili soruşturma tamamlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cem Necip İşçimen ve Ankara Cumhuriyet Savcısı Alpaslan Karabay’ın koordinesinde, Kaçakçılık Daire Başkanlığı tarafından yapılan ve 1 yıl süren soruşturmada 22 olay aydınlatıldı, 29 kişinin mağdur olduğu tespit edildi. 23 kişi şikâyetçi oldu. 89’u İstihbaratçı polis 99 şüphelinin dinleme, izleme, yatak odalarına gizli kamera kurma ve bu görüntüleri internetten yayma olaylarında aktif rol aldıkları ortaya çıktı.

13.11.2016Gündem
Kasetçiler Başbakan ve MGKyı bile dinlemiş

Kasetçiler Başbakan ve MGK'yı bile dinlemiş

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve bazı eski MHP’li milletvekillerine ait olduğu ileri sürülen görüntülerle ilgili yürütülen soruşturmada, FETÖ bağlantılı istihbarat polisinin ‘yasadışı dinleme, izleme ekibi’ kurduğu ortaya çıktı. Özel ekibin, MGK ve Bakanlar Kurulu üyeleri, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu ‘hedef kişileri’ takip edip, dinlediği belirlendi.

1.10.2016Gündem
Gazeteci Haydar Meriç cinayetinin firari komiseri yakalandı

Gazeteci Haydar Meriç cinayetinin firari komiseri yakalandı

Gazeteci Haydar Meriç cinayetinde hakkında yakalama kararı bulunan istihbaratçı komiser Tolga G yakalandı. Tolga G'nin,  cinayetten önce Haydar Meriç'i fiziki takip altına alan Ankara, İstanbul ve Kırklareli'ndeki istihbaratçı polislerin koordinasyonu sağladığı iddia ediliyor.

9.09.2016Gündem
Kim onunla uğraştıysa kasedi çıktı... Aktepe tutuklandı

Kim onunla uğraştıysa kasedi çıktı... Aktepe tutuklandı

FETÖ soruşturmaları çerçevesinde MİT’e devredilen Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı’nın başında bir dönem görev yapan Basri Aktepe tutuklandı. Aktepe, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın sağ koluyken pasif göreve atanmıştı. Aktepe'yi suçlayan Deniz Baykal ve Nuh Mete Yüksel'in kasetleri çıkmıştı. Aktepe, Erdoğan'ın ofisindeki böcekleri bulan ekipte de bulunuyordu.

9.09.2016Gündem
Fuat Avni raporunun detayları ortaya çıktı Tweetlerini o ilçeden atmış

'Fuat Avni' raporunun detayları ortaya çıktı! Tweetlerini o ilçeden atmış!

İstanbul Emniyeti'nin hazırladığı Twitter fenomeni 'Fuat Avni' raporunun ayrıntıları ortaya çıkıyor. Fuat Avni hesabını kullandığı iddia edilen Aydoğan Vatandaş'ın 2 yıllık süre zarfında 7 kez yurda giriş-çıkış yaptığı ve İstanbul'da bulunduğu zamanlarda Twitter mesajlarını genellikle Güngören ilçesi sınırlarından attığı belirtiliyor.

2.08.2016Gündem
Ayıplı savcı

'Ayıp'lı savcı

HSYK 2. Dairesi’nce geçici olarak görevden alınan ‘Askeri Casusluk’ davası savcısı Zafer Kılınç ve hâkimi Serdar Ergül hakkında kovuşturma izni verildi. Hürriyet, müfettişlerin Kılınç ve Ergül hakkında hazırladığı rapora ulaştı. Raporda, Kılınç’ın dosyaya konu olmayan telefon kayıtlarını iddianameye koyarak ‘özel hayatın gizliliğini’ ihlal ettiği belirtiliyor.

12.07.2016Gündem
Yasadışı dinleme davasında flaş tahliye kararı

Yasadışı dinleme davasında flaş tahliye kararı

Yasadışı dinleme yaptıkları iddiasıyla 23’ü tutuklu 143 kişinin yargılandığı, "22 Temmuz davası"nda 20 tutuklu sanık tahliye edildi.

14.06.2016Gündem
flaş

flaş

14.06.2016İstanbul
Mersinde yasadışı dinleme soruşturmasında mahkemeden devam kararı

Mersin'de yasadışı dinleme soruşturmasında mahkemeden 'devam' kararı

MERSİN'de, çok sayıda kişinin yasadışı dinlendiği iddiasıyla yürütülen soruşturmaya ilişkin mahkemeden ‘devam’ kararı çıktı. Mersin Valiliği’nin soruşturma iznine şüpheli polisler tarafından yapılan itirazı, Adana Bölge İdare Mahkemesi geri çevirdi. 'Suç örgütü kurmak'la suçlanan 18 polis arasında yer alan memurlardan Mustafa Uğur Hatipoğlu’nun halen Mersin İl Emniyet Müdürlüğü’nde güvenlik şube müdürü olarak görev yaptığı anlaşıldı.

25.04.2016Gündem
‘Bagajda işkence’ için üç müdüre dava

‘Bagajda işkence’ için üç müdüre dava

Eskişehir'de Tevfik Caner Ertay isimli gencin dövülerek polis otosunun bagajına konulduğu iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında 3 müdüre daha dava açılıyor.

31.03.2016Gündem
28 polise VIP kulak operasyonu

28 polise VIP kulak operasyonu

2007 - 2009 yılları arasında siyaset, iş ve basın dünyasından tanınmış 59 ismin, İBDA - C, Ergenekon veya organize suç örgütü irtibatlı oldukları gerekçesiyle yasadışı dinlenmesiyle ilgili 16 şehirde operasyon yapıldı, 15 polis gözaltına alındı. 13 kişi aranıyor. Dönemin İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’le birlikte 16 kişinin ise savcılıkta ifadesi alınacak. Yasadışı dinlenen 101 kişiyle ilgili soruşturma ise sürüyor.

12.03.2016Gündem
5 bin hâkim savcı tespit ettik

5 bin hâkim savcı tespit ettik

HSYK Teftiş Kurulu, Fetulluh Gülen Terör Örgütü’nün (FETÖ) yargıdaki ayağını temsil ettikleri iddiasıyla, şikâyetler ve ihbarlar üzerine 700 hâkim ve savcının ihracı ve yargılanması için harekete geçti. Bu isimlerle ilgili HSYK 2’nci Dairesi’nin önce açığa alma, sonra ihraç kararı vereceği ardından da yargılanacakları bildirildi.

6.03.2016Gündem
İstanbul Adalet Sarayı’nda ’Görülen lüzum üzerine’ savcıların görev yerleri değişti

İstanbul Adalet Sarayı’nda ’Görülen lüzum üzerine’ savcıların görev yerleri değişti

İSTANBUL Adalet Sarayı’nda görevli 173 Cumhuriyet Savcısından bazılarının görev yerleri değişti.

11.01.2016Gündem
HSYKdan paralel soruşturma: O hâkimler atılabilir

HSYK'dan 'paralel' soruşturma: O hâkimler atılabilir

İş dünyasından gazetecilere, siyasetçilerden bürokratlara kadar çok sayıda kişiyi sahte isimlerle dinledikleri ortaya çıkan 100’ü aşkın hâkim ve savcı için hukuki süreç başladı. HSYK incelemesinin sonunda hâkimler için meslekten ihraca kadar varan disiplin cezaları uygulanabilecek. Hâkimler için ayrıca ceza davası da açılabilecek.

7.11.2015Gündem
İzmirde paralel yapı soruşturmasında savcılık fezlekesinde ilginç iddialar

İzmir'de paralel yapı soruşturmasında savcılık fezlekesinde ilginç iddialar

İZMİR merkezli olarak 18 ilde yapılan paralel yapı iddialarına yönelik operasyonda tutuklanması istenen 36 kişiye ait, savcılık fezlekesinde şok suçlamalarda bulunulduğu ortaya çıktı. Operasyonun kamuoyunda casusluk davası olarak bilinmesine rağmen gerçek adı olan ’testi’ isminin Fethullah Gülen’in ’Kırık Testi’ adlı kitabından alındığı ileri sürüldü. Savcılık fezlekesinde zanlıların 3 bin 100 kişiyi mağdur ettikleri, Fethullah Gülen’in ise casusluk soruşturmasında emrinde olan devlet içindeki yapıyı harekete geçirip ’sözde adli soruşturmayı’ başlattığı öne sürüldü.

7.11.2015Gündem
Bir dönemin fotoğrafı: Maskeli vatansever ihbarcı

Bir dönemin fotoğrafı: Maskeli 'vatansever' ihbarcı

Ergenekon, Balyoz gibi yüzlerce kişinin yargılandığı davaları başlatan ihbar mektuplarının kimi ‘vatansever bir subay’ gibi takma adlarla kimi sahte isimlerle yargıya gönderildi. İhbarcıların kimliğine ulaşılamazken ilk kez görüntüleri ortaya çıktı. Mersin’de 66 kişinin yargılandığı dava dosyasına, maskeli, eldivenli ihbarcının görüntüsü de girdi.

4.11.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Sözcü gazetesinin FETÖ’cü olduğuna inanalım mı?

SÖZCÜ gazetesiyle ilgili başlatılan soruşturmanın ardından 17 Haziran 2017 tarihinde kaleme aldığım bir yazı “FETÖ ile Mücadelede Ciddiyet Gereği” başlığını taşıyordu.

6.11.2017

Kopyala, yapıştır ve dinlemeye devam et

EMNİYET Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nda Şube Müdürü olan Yunus Yazar’ın 7 Şubat 2008 tarihinde imzaladığı yazıda “Hakkında tedbir uygulanacak kişinin kimliği” bölümü boş bırakılmış.

11.10.2017

Telekulakçım nasıl karşıma çıktı

CHP’nin bir önceki Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin yasadışı dinleme ve görüntüleme yöntemleriyle mağdur edilmesine ilişkin ihlalleri konu alan son iddianameyi okurken beni bekleyen sürprizden haberdar değildim.

10.10.2017

Yargıç da F-16 pilotu kadar önemli

15 Temmuz sonrasında devletin haline bakınca aklıma Özdemir Asaf’ın dizeleri geldi:

17.08.2016

Ha bir ha üç hâkim demeyin

TÜRKİYE’yi çalkalayan telekulak skandallarının hesabı görülmemişken daha, telefon dinlemelerinde eskiye dönüş haberleri çıkmaya başladı.

25.02.2016