EKSTRA
MENÜ

Yarıyıl

Yarıyıl haberleri sayfasında güncel ve son dakika Yarıyıl hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.882 Yarıyıl haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Yarıyıl Haberleri

Okullar ne zaman (hangi sınıflar) açılacak İşte okulların açılış tarihi ve yüz yüze eğitimin detayları...

Okullar ne zaman (hangi sınıflar) açılacak? İşte okulların açılış tarihi ve yüz yüze eğitimin detayları...

Okulların ne zaman açılacağı bir süredir ana gündem konularından biriydi. Binlerce ve öğrencinin günlerdir merak ettiği yüz yüze eğitimin detayları belli oldu. Yüz yüze eğitim takvimi ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan illere gönderilen yazıda, yüz yüze eğitim yapılacak günler ile eğitime başlama ve bitiş saatlerinin okul yönetimleri tarafından öğretmenlerle birlikte belirleneceği duyuruldu. Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecek. Peki, Okullar ne zaman (hangi sınıflar) açılacak? İşte okulların açılış tarihi ve yüz yüze eğitimin detayları...

5.02.2021Gündem
Ara tatilde hepinizin keyif alacağı aktiviteler planlayın

Ara tatilde hepinizin keyif alacağı aktiviteler planlayın

Ara tatilde çocuklarını eğlendirirken kendi isteklerini ve psikolojik durumlarını göz ardı eden ebeveynlere uzmanlardan uyarı var. Aile bireylerinin beraber eğlenebileceği aktiviteler seçilmesini öneren uzmanlar, anne ve babaların da bu süreçte zorlanmış olabileceğini belirterek “Zorlandığınız süreçte durup bekleyip belki biraz da dinlenip yeniden başlamayı unutmayın” tavsiyesinde bulunuyor.

Okullar COVID-19 tedbirleriyle açılacak

Okullar COVID-19 tedbirleriyle açılacak

15 Şubat'tan itibaren başlayacak yüz yüze eğitim döneminde Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulunca hazırlanan ‘COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde yer alan tedbirler uygulanacak. Uygun şartları taşıyan sınıflarda aynı anda en fazla 15 öğrenci bulunabilecek. Sınıflar, çalışma salonları, yemekhane ve kantin gibi toplu kullanım alanları, sosyal mesafenin korunması amacıyla kişiler arasında en az bir metre olacak şekilde düzenlenecek. Sınıflarda oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde olmayacak, çapraz oturma planı uygulanacak, temaslı takibi için öğrencilerin sürekli aynı yerde oturması sağlanacak. Sınıfta yüksek sesle aktivite yapılmayacak, öğrenciler mümkünse aynı sınıflarda ders görecek ve teneffüsler sınıflar arasında sırayla yapılacak.

4.02.2021Eğitim
Çocuklarda teknoloji bağımlılığına karşı 10 etkili öneri

Çocuklarda teknoloji bağımlılığına karşı 10 etkili öneri!

“Bütün gün bilgisayar başından ayrılmıyor!”, “Tam bir tablet bağımlısı oldu!”, “Elinden cep telefonu düşmüyor!” Covid-19 pandemisi sürecinde hemen her anne babanın ortak yakınması oldu çocuklarındaki teknoloji bağımlılığı. Aylardır online eğitim nedeniyle saatlerce bilgisayar karşısında kalan çocuklarını; ders sonrası hatta ders aralarında bile dijital oyunlardan ayıramayan anne babalar, sömestrde de aynı şikayetleri yaşıyor. Yarıyıl tatilinde çocukları dijital oyunlardan uzak tutmanın ve sağlıklı aktiviteler bulmanın mümkün olduğunu vurgulayan Uzman Psikolog Sena Sivri, teknoloji bağımlılığına karşı önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Okulların açılış tarihiyle ilgili açıklama... Hangi sınıflar ve okullar ne zaman açılacak

Okulların açılış tarihiyle ilgili açıklama... Hangi sınıflar ve okullar ne zaman açılacak?

Okulların açılış tarihiyle ilgili açıklamalar binlerce veli ve öğrencinin gündemindeydi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2 Şubat 2021 tarihinde yapmış olduğu açıklamada, okulların açılış tarihine vurgu yaptı. '15 Şubat pazartesi günü eğitime başlıyoruz. Köy okullarımızı tüm sınıflarda yüz yüze ve tam zamanlı olarak açıyoruz. Okul öncesine verdiğimiz önem bellidir. 15 Şubat'ta tüm bağımsız anaokullarımızı da açma kararı verdik. İlkokullarımız açılması kararını verdik, yine seyreltilmiş şekilde haftanın 2 günü olarak devam edecektir.'

3.02.2021Gündem
Okullara haftada 2 günle açılış

Okullara haftada 2 günle açılış

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ikinci yarıyılın 15 Şubat Pazartesi günü köy okullarında ve tüm anaokullarında başlayacağını, 1 Mart’tan itibaren de tüm ilkokullar ile 8 ve 12’nci sınıfların okullarına döneceğini açıkladı.

3.02.2021Eğitim
Bingölde karla kaplı Hesarek Kayak Merkezine yoğun ilgi

Bingöl'de karla kaplı Hesarek Kayak Merkezi'ne yoğun ilgi

Kış turizmi merkezlerinin pandemi kısıtlamalarından muaf tutulmasının ardından Bingöl’deki Hesarek Kayak Merkezi'ne ilgi arttı. Doluluk oranının hafta sonları yüzde 90’a kadar yükseldiği kayak tesisine gelenler, hem yarıyıl hem de hafta sonu tatilini kayak yaparak geçirdi. İşletme müdürü Aydın Bor, Türkiye'nin en uzun kayak pistlerinden birine sahip olduklarını belirterek, "Pandemiden dolayı geçmiş dönemlere oranla biraz sakin geçiyor ancak buna rağmen yine de ilgi çok" dedi.

2.02.2021Seyahat
Okullar, mağazalar, iş yerleri açılacak ama...

Okullar, mağazalar, iş yerleri açılacak ama...

Avusturya’da koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında 26 Aralık’ta kapatılan okul, iş yeri, alışveriş ve kişisel bakım merkezlerinin 8 Şubat’tan itibaren yeniden açılacağı duyuruldu.

2.02.2021Avrupa
15 tatil ne zaman bitiyor Yüz yüze eğitim tarihi ile ilgili açıklama

15 tatil ne zaman bitiyor? Yüz yüze eğitim tarihi ile ilgili açıklama

Okulların yüz yüze eğitime geçeceği tarih araştırılıyor. 15 tatil 2021 yılında 25 Ocak tarihinde başladı. Okullarda uzaktan eğitime devam eden öğrenciler bu tarihte tatillerine başladılar. Okullarda yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağı ise merak konusu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından konu ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. İşte detaylar

2.02.2021Gündem
Hastanelerde mutant testi

Hastanelerde mutant testi

Son bir haftadır koronavirüs vakalarında artış yaşanması üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Hastanelere ‘mutasyon tespit kiti’ yollayan bakanlık, testi pozitif çıkan herkese mutasyonu tespit eden ikinci test yapılması talimatını verdi. Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, vatandaşlara kendilerini ve karşılarındakileri korumaları için çift maske takmalarını önerdi.

2.02.2021Gündem
Yarıyıl tatilinden beklentiler

Yarıyıl tatilinden beklentiler

Öğrenci ve velilerin bu yarıyıl tatilinde farklı beklentilerinin yanında benzer beklentileri de var. Bu beklentileri sıralamadan önce bir araştırma sonucunu paylaşmakta yarar var. ‘Geçmişi hatırlamak, yeni olasılıklar yaratmaktan çok daha kolay.’ Bu nedenle bugünü geçmişle kıyaslama eğiliminde oluruz, bugünü diğer olasılıklarla karşılaştırmak gerektiğinde bile böyle hareket ederiz. Yarıyıl tatili için de bu durum geçerli.

1.02.2021Eğitim
Pandemi döneminde yarıyıl tatili

Pandemi döneminde yarıyıl tatili

Zordu! Hazırlıklı değildik. Büyük küçük hepimiz doğrudan veya dolaylı olarak bir şekilde etkilendik. Evde kalmanın, uzaktan öğrenmek veya öğretmenin, fiziksel ve/veya sosyal mesafelerin zorluğu; uyum sağlama çabaları, şimdiye ve geleceğe dair endişeler…

1.02.2021Eğitim
15 Şubat işaret edilmişti Okullar ne zaman açılacak Kabine Toplantısında görüşülecek

15 Şubat işaret edilmişti! Okullar ne zaman açılacak? Kabine Toplantısı'nda görüşülecek

Okulların açılması yani yüz yüze eğitime geçilmesi ile ilgili kararlar milyonlarca öğrenci ve velinin gündemindeki yerini koruyor. Daha önceki açıklamalarda okulların açılışı için 15 Şubat işaret edilmişti. Kabine Toplantısı'nda eğitim öğretim dönemi ele alınacak. Toplantıda yarıyıl tatilinin ardından başlayacak eğitim öğretim dönemi de masaya yatırılacak. Peki, okullar ne zaman açılacak?

1.02.2021Gündem
Okullar ne zaman açılacak Okullar 15 Şubatta açılacak mı İşte son açıklamalar

Okullar ne zaman açılacak? Okullar 15 Şubat'ta açılacak mı? İşte son açıklamalar

Okullar ne zaman açılacak sorusu, veli ve öğrenciler tarafından takip edilen konuların başında geliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılış tarihi ile ilgili ikinci dönemi işaret ederek, "Baharı okullarımızda hep birlikte karşılayalım niyetindeyiz." ifadesini kullanmıştı. Vaka sayısında yaşanan düşüşle beraber kesin tarih için gözler MEB'in yapacağı duyuruya çevrildi. Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarıyıl tatilinin sona ereceği 15 Şubat'tan sonra kapsamlı bir telafi programına hazırlandıklarını bildirdi. Peki, okullar 15 Şubat'ta açılacak mı? İşte, o konuyla ilgili yapılan son açıklamalar

31.01.2021Gündem
Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak İşte en son gelişmeler

Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? İşte en son gelişmeler

Destekleme ve yetiştirme ile takviye kurslarında yüz yüze eğitim başladı. Bu gelişme ile birlikte yüz yüze eğitimin detayları sorgulanmaya başlandı. Öte yandan sömestr olarak da bilinen yarıyıl tatilinin de ne zaman biteceği merak konusu oldu. Peki, okullar ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?

30.01.2021Gündem
Kapadokya, yarıyıl tatilinde çocuklu ailelerin tercihi oluyor

Kapadokya, yarıyıl tatilinde çocuklu ailelerin tercihi oluyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında eğitim öğretime çevrim içi devam eden öğretmen, öğrenci ve aileleri, yarıyıl tatilinde Kapadokya'nın masalsı manzarasında dinlenip, çeşitli tur etkinliklerine katılıyor.

30.01.2021Seyahat
İç Anadolunun zirvesi Erciyeste pistler kayakseverlerle doldu

İç Anadolu'nun "zirvesi" Erciyes'te pistler kayakseverlerle doldu

Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi'nde, yabancı turistler ile seyahat ve konaklama izin belgesi alan yerli ziyaretçiler, pistlerde yoğunluk oluşturdu.

30.01.2021Seyahat
Öğretmenlerin merakla beklediği atamalar açıklandı

Öğretmenlerin merakla beklediği atamalar açıklandı

2021 Yarıyıl Tatili Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları belli oldu.

30.01.2021Eğitim
MEB Özür grubu atama sonuçları açıklandı - İl içi yer değiştirme sonuçları sorgulama ekranı

MEB Özür grubu atama sonuçları açıklandı - İl içi yer değiştirme sonuçları sorgulama ekranı

Özür grubu atama sonuçları 29 Ocak Cuma günü saat 18.00'de açıklandı. "2021 Yarıyıl Tatili Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları" online sistem üzerinden görüntülenebiliyor. İşte il içi yer değiştirme sonuçları sorgulama ekranı...

30.01.2021Gündem
Okullar ne zaman açılacak, ikinci dönemde açılacak mı Yüz yüz eğitimle ilgili Bakan Selçuk’tan yeni açıklama

Okullar ne zaman açılacak, ikinci dönemde açılacak mı? Yüz yüz eğitimle ilgili Bakan Selçuk’tan yeni açıklama!

Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı veliler, öğrenciler ve eğitimcilerin gündeminde yer alan konuların başında geliyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında devam eden uzaktan eğitimin ardından öğrenciler 22 Ocak'ta yarıyıl tatil sürecine geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 tatil süreciyle ilgili yaptığı açıklamada, 15 Şubat'ı işaret etti. Selçuk, ‘15 Şubat'tan itibaren sizleri okullarımıza çağırmak, orada görmek istiyoruz. Baharı okullarımızda hep birlikte karşılayalım niyetindeyiz.’ demişti. İşte, okulların açılacağı tarihle ilgili ayrıntılı bilgiler.

29.01.2021Gündem
Üniversiteler yüz yüze açılacak mı YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç Sağlık Bakanlığını işaret etmişti

Üniversiteler yüz yüze açılacak mı? YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç Sağlık Bakanlığı'nı işaret etmişti

Güz yarıyıl döneminin tamamlanmasına kısa süre kala, üniversiteler ne zaman açılacak sorusu öğrencilerin odaklandığı konulardan oldu. Vaka sayısında yaşanan düşüş ve MEB'de yeni yol haritasının belli olmasının ardından, gözler üniversitelerin durumuna çevrildi. Farklı şehirlerde üniversite eğitimi alan lisans ve ön lisans öğrencileri YÖK'ün vereceği karara göre okudukları illere dönecekler. Üniversitelerin açılacağı tarihle ilgili bilgiler veren YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç Sağlık Bakanlığı’nın görüşlerini ikinci dönem için de ilerleyen süreçte ele alacaklarını belirtmişti. İşte, ayrıntılar.

29.01.2021Gündem
Yüz yüze eğitime dönüş tüyoları

Yüz yüze eğitime dönüş tüyoları

Yarıyıl tatilinin ardından kademeli olarak yüz yüze eğitime geçiş konuşulurken; öğrenci, veli ve eğitimcilerin kafasında bir çok soru var.

29.01.2021Eğitim
Evde sıkılan çocuklar için eğlenceli sanal aktiviteler

Evde sıkılan çocuklar için eğlenceli sanal aktiviteler

Çocukların oyun zamanı için sosyal mesafe dostu aktiviteler bulmak zor olabilir. Neyse ki, çevrimiçi olarak gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda etkinlik var. İşte evde sıkılan çocuklar için eğlenceli sanal aktiviteler…

Öğrencilerden akranlarına ara tatil önerileri

Öğrencilerden akranlarına ara tatil önerileri

Öğrencileri yarıyıl tatilini dolu dolu geçirmek isteyen akranlarına etkinlikler hazırladı. Bu etkinlikler arasında sanattan bilime edebiyattan müziğe çeşitli öneriler bulunuyor.

29.01.2021Eğitim
Okullar ne zaman açılacak, okullar 15 Şubatta açılıyor mu MEBden ikinci dönem için dikkat çeken açıklama

Okullar ne zaman açılacak, okullar 15 Şubat'ta açılıyor mu? MEB'den ikinci dönem için dikkat çeken açıklama!

Okulların ne zaman açılacağı başta valiler olmak üzere eğitimci ve öğrencilerin takip ettiği konuların başında yer alıyor. Vaka sayısının düşmesiyle ikinci normalleşme iddialarının gündeme gelmesinin ardından, yüz yüze eğitim takvimi için MEB yeni yol haritasını şekillendirmeye başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılış tarihi ile ilgili ikinci dönemi işaret ederek, "Baharı okullarımızda hep birlikte karşılayalım niyetindeyiz." ifadesini kullandı. Peki, okullar 15 Şubat'ta açılacak mı? İşte, MEB'den gelen açıklamalarla yüz yüze eğitimle ilgili merak edilenler.

28.01.2021Gündem
Kuşadasında yeni yılın ikinci kar sürprizi

Kuşadası'nda yeni yılın ikinci kar sürprizi

Aydın'ın turistik ilçesi Kuşadası'nda bu yıl ikinci kez kar sürprizi yaşandı. Kentin yüksek kesimleri beyaza bürünürken, okulların tatil olmasını fırsat bilen aileler soğuk havaya aldırış etmeden çocuklarını yüksek kesimlere götürerek birlikte kartopu oynadı.

28.01.2021Gündem
Mutasyonlu koronavirüsün tedavisinde farklılık yok

'Mutasyonlu koronavirüsün tedavisinde farklılık yok'

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, mutasyonlu koronavirüsün tedavisinde bir değişiklik olmadığını söyledi. İlhan, "Mutasyonlu virüs klinik olarak diğerlerinden farklı bir şey yapmıyor, bulaşma dışında. Bu yüzden tedavide bir değişiklik yok" dedi.

28.01.2021Gündem
Yarıyıl tatili, hem turizmcilerin hem de öğrencilerin yüzünü güldürdü

Yarıyıl tatili, hem turizmcilerin hem de öğrencilerin yüzünü güldürdü

Dünyanın sayılı kayak merkezleri arasında gösterilen Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi, sömestir tatili dolayısıyla öğrencilerle dolup taştı. Öğrenciler, kayak kulüplerinin açtığı kayak kurslarına ilgi gösterdi. Kayak kullanmayanların ise ilk tercihi, kızakla kaymak oldu. Otel müdürü Veli Tuzak, pandemi nedeniyle yüzde 70'le sınırlandırılan doluluk oranını yakaladıklarını söyledi.

28.01.2021Seyahat
EBA TV ders tekrarı programı yayınlandı 25-31 Ocak MEB TRT EBA TV tatil ders programı ve yayın akışı

EBA TV ders tekrarı programı yayınlandı! 25-31 Ocak MEB TRT EBA TV tatil ders programı ve yayın akışı

EBA TV ders tekrarı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı. Yarıyıl tatili döneminde 25-31 Ocak haftasında EBA TV ders tekrarı programı ile öğrenciler ilk dönemde öğrendikleri bilgileri yeniden gözden geçirme fırsatı elde edecek. TRT EBA TV ders programında ilkokul, ortaokul ve lise ders tekrar saatleri belli oldu. Ders tekrarları EBA TV'de 09.00'dan 19.30'a kadar sürecek. İşte, TRT EBA TV ilkokul, ortaokul, lise ders tekrarı programı.

27.01.2021Eğitim
Yüz yüze kursa giden öğrencilere öneriler

Yüz yüze kursa giden öğrencilere öneriler

Bu yıl LGS ve YKS’ye girecek öğrenciler için yüz yüze kurslar başladı. Tatil gelse bile onların bu zorlu sınava hazır olması gerekiyor. Uzmanların bu öğrencilere en büyük önerisi planlı çalışmaları. Çünkü sınavda zeki olan değil planlı çalışan kazanıyor.

27.01.2021Eğitim
Erciyeste sömestir tatili yoğunluğu

Erciyes'te sömestir tatili yoğunluğu

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Erciyes Kayak Merkezi, yarıyıl tatilinde dolup, taştı.

27.01.2021Seyahat
ATA AÖF bütünleme sınavları ne zaman 2021 Atatürk Üniversitesi bütünleme takvimi

ATA AÖF bütünleme sınavları ne zaman? 2021 Atatürk Üniversitesi bütünleme takvimi

ATA AÖF 2020-2021 Güz Yarıyılı Online Final Sınavı sonuçları sonrası bütünleme sınavları gündeme geldi. Final sınavında istedikleri başarıyı yakalayamayan öğrenciler bütünleme sınavlarının tarihine odaklandı. Üniversitenin 2021 Atatürk Üniversitesi AÖF takviminde bütünleme sınavlarının tarihi daha önce duyurulmuştu. ATA AÖF bütünleme sınavları şubat ayında online olarak organize edilecek. Sınav sonuçları üniversitenin internet sitesinden duyurulacak. İşte, ATA AÖF bütünleme sınavlarının tarihleri.

27.01.2021Gündem
Bakan Selçuktan velilere önemli tavsiye: Uzak olmalarını sağlayın

Bakan Selçuk'tan velilere önemli tavsiye: Uzak olmalarını sağlayın

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarıyıl tatilinde çocukların ekranlardan uzak olmasını tavsiye etti.

26.01.2021Eğitim
Yarıyıl tatilinde çocuklar neler yapmalı Uzmanlardan öneriler…

Yarıyıl tatilinde çocuklar neler yapmalı? Uzmanlardan öneriler…

Öğrenciler karnelerini aldı, yarıyıl tatili başladı. Uzmanlar, öğrencilerin yarıyıl tatilini verimli şekilde geçirmeleri için önerilerini paylaşırken sosyalleşmenin ve fiziksel aktivitelerin önem taşıdığına dikkat çekiyor. Öğrencilerin sömestr tatilini verimli bir şekilde geçirmeleri konusunda Okul Öncesi ve İlkokul Eğitimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hale Güneş önerilerde bulundu.

26.01.2021Eğitim
Yarıyıl tatili ne zaman bitecek Yüz yüze eğitim başlayacak mı İşte 2. dönemin başlayacağı tarih

Yarıyıl tatili ne zaman bitecek? Yüz yüze eğitim başlayacak mı? İşte 2. dönemin başlayacağı tarih

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci yarıyıl tatiline başladı. Gözler şimdi tatilin biteceği ve 2020-2021 eğitim döneminin ikinci yarısının başlayacağı tarihte. Peki, yarıyıl tatili ne zaman bitecek?

26.01.2021Gündem
Ağrıdaki Küpkıran Kayak Merkezi yenilenen yüzüyle kayakseverleri ağırlıyor

Ağrı'daki Küpkıran Kayak Merkezi yenilenen yüzüyle kayakseverleri ağırlıyor

Ağrı'da bulunan ve bu yıl pistleri yenilenen Küpkıran Kayak Merkezi'nde yarıyıl tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor.

26.01.2021Seyahat
Kartepe, Kartalkaya ve Keltepe kayak merkezleri yarıyıl tatiliyle hareketlendi

Kartepe, Kartalkaya ve Keltepe kayak merkezleri yarıyıl tatiliyle hareketlendi

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Kartepe, Kartalkaya ve Keltepe, sahip oldukları doğal güzellikleriyle yarıyıl tatilinde karın tadını çıkarmak isteyen yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor.

26.01.2021Gezi
Okullar ne zaman açılacak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Şubat’a işaret etti

Okullar ne zaman açılacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Şubat’a işaret etti!

Okulların ne zaman açılacağı ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında başlayan uzaktan eğitimin ardından öğrenciler yarıyıl tatiline 22 Ocak’ta girdiler. Şimdi gözler yüz yüze eğitim duyurularına çevrildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘15 Şubat'tan itibaren de sizleri okullarımıza çağırmak, orada görmek istiyoruz.’ dedi. İşte okulların açılış tarihi ile ilgili detaylar

26.01.2021Gündem
Yarıyıl tatili ne zaman bitecek İşte 2. dönemin başlayacağı tarih

Yarıyıl tatili ne zaman bitecek? İşte 2. dönemin başlayacağı tarih

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci yarıyıl tatiline başladı. Gözler şimdi tatilin biteceği ve 2020-2021 eğitim döneminin ikinci yarısının başlayacağı tarihte. Peki, yarıyıl tatili ne zaman bitecek?

25.01.2021Gündem
Bolu yarıyıl tatilinde doğa ve termal tutkunlarını ağırlıyor

Bolu yarıyıl tatilinde doğa ve termal tutkunlarını ağırlıyor

Doğal güzellikleriyle ünlü Abant ve Gölcük tabiat parklarının yanı sıra kış turizm merkezlerinden biri olan Kartalkaya'yı bünyesinde barındıran Bolu, yarıyıl tatilinde termal tesisleri ile de hizmet veriyor.

25.01.2021Seyahat
Yarıyıl tatilinde çocuklar mutfağa İşte birlikte yapabileceğiniz eğlenceli tarifler

Yarıyıl tatilinde çocuklar mutfağa! İşte birlikte yapabileceğiniz eğlenceli tarifler

Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği yarıyıl tatili başladı. Üç hafta boyunca minikler derslerden, sınavlardan uzak kalacak, biraz nefes alma imkanı bulacak. Bu dönemde hem ailece eğlenceli vakit geçirmek, hem de ufaklıklara temel mutfak bilgileri öğretmek isterseniz doğru yere geldiniz. Sizin için çocukların bayılacağı tarifler derledik. İşte aile boyu mutfağa girmenizi sağlayacak tariflerimiz...

25.01.2021Lezizz Menüler
Pandemiye rağmen keyifli bir yarıyıl tatili geçirmenin yolları

Pandemiye rağmen keyifli bir yarıyıl tatili geçirmenin yolları

Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse bir yıldır uzaktan eğitim alan öğrenciler şimdilerde heyecanla yarıyıl tatilinin keyfini yaşıyor. Her ne kadar bu tatil, her zamanki tatillerden farklı olarak çoğunlukla “evde” geçecekse de, salgının gölgesinde de olsa güzel bir tatil geçirmenin mümkün olduğunu belirten Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Bu tatilde çocuklar tatilde oldukları süre boyunca dışarıya çıkmak isteyebilir, tablet, telefon ve televizyona yönelebilir, kurallara uyma konusunda aileleri zorlayabilir. Bu nedenle tatil boyunca da evdeki düzeni sürdürmek önemli. Ebeveynlerin çocuklarının yaş ve gelişim düzeyine uygun hem eğlenceli hem katı olmayan kurallar içeren bir tatil planı oluşturması evdeki rutinleri sürdürmek ve verimli vakit geçirmek için faydalı olacaktır” önerisinde bulundu.

Yarıyıl tatilindeki öğrenciler, kayak pistlerinde stres atıyor

Yarıyıl tatilindeki öğrenciler, kayak pistlerinde stres atıyor

Dünyanın sayılı kayak merkezleri arasında gösterilen Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi, sömestir tatili dolayısıyla öğrencilerle dolup taştı. Kayak pistine dolduran binlerce öğrenci, tatilin keyfini doyasıya çıkarıyor.

25.01.2021Gezi

Yazar Sonuçları

Pandemi gölgesinde iyi tatil için 10 tüyo

Yarıyıl tatilinin ikinci haftası başladı. COVID-19 gölgesindeki bu tatil aileler için biraz zorlu geçiyor olabilir. Yarıyıl tatili için seyahat planları, aile ve arkadaşlarla buluşma hayalleri varsa da muhtemelen suya düştü. Bu zor günlerde çocukları evde hem oyalamak hem de psiko-duygusal gelişimlerine katkı sağlamak hiç kolay iş değil. Peki bu durumu fırsata çevirmek mümkün olabilir mi? Mesela bugünler bize çocuğumuzla bağımızı güçlendirmek için bir imkân yaratır mı?

30.01.2021

Çocuğunuzu ihmal ettiğinizi nasıl anlarsınız?

Pek çok ebeveyn çocuğuyla yeteri kadar ilgilendiğini, onun tüm ihtiyaçlarını giderdiğini düşünür ama bazen gözümüze çok basit görünen konular ihmalin ta kendisi olabilir! Uzmanlar “Açıkta bırakılmış elektrik kablosu veya arkadaşlarını tanımamak da birer ihmal biçimidir” diyor.

30.01.2021

Dışarıda daha fazla vakit geçiren çocuklar daha mutlu yetişkinler oluyor

Yapılan son bilimsel araştırmalar, dışarıda oynamanın çocuklar ve onların gelişimi için oldukça faydalı olduğunu doğruluyor. Peki aileler çocuklarının dışarıda vakit geçirebilmeleri için yeterli zamanı ayırabiliyorlar mı? Pandemi koşulları çocukları dışarı çıkarmayı ne ölçüde mümkün kılıyor? Dışarıyı içeriye taşımanın, evin içinde de doğayla olabilmenin yolları var mı? Birlikte bakalım.

27.01.2021

Pipet ile yapılan eğlenceli etkinlik: Riddle Cube

Yapımı zor gibi görünse de aslında çok kolay olan ‘riddlecube’ bir zeka oyunudur. Türkçe’ye çevrildiğinde zaten anlamı da bilmece küpüdür.

25.01.2021