EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Wikipedia

Wikipedia ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Wikipedia haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 555 Wikipedia haberi bulunmuştur.

Wikipedia Haberleri

Site Dedektifi iz peşinde

Site Dedektifi iz peşinde !

"Araştırmacı internetçiniz" Site Dedektifi, bu kez, oturduğunuz yerden kaliteli şarap nasıl ısmarlanır, internet alışverişinde fiyat karşılaştırması nasıl yapılır ve çizgi roman kahramanlarından Osmanlı padişahlarına kadar birbirleriyle alakasız her konuda ayrıntılı bilgiye nasıl ulaşılır sorularına cevap arıyor.

2.10.2002Gündem
Hücrelerde bulunan enerji santralleri: Mitochondria

Hücrelerde bulunan enerji santralleri: Mitochondria

Yeni Çağ’daki tedavi yöntemleri bütünüyle değişiyor ve ölümcül hastalıkların tedavisinde devrimler birbirini takip ediyor. Beden enerjisi üreten Mitochondria da dahil buna; beden enerjisinin, denetim, iletişim ve işleyiş haritasını çıkartan sibernet de!.

3.05.2005Kelebek
Ücretsiz sanal ansiklopediyi ayda 2.5 milyon kişi okuyor

Ücretsiz sanal ansiklopediyi ayda 2.5 milyon kişi okuyor

Borsa zengini Amerikalı Jimmy Wales’ın hayaliyle 2001’de başlamıştı Wikipedia projesi. Tüm internet kullanıcılarının katkısıyla oluşacak, reklamsız, kazançsız dev bir ansiklopedi kurmak istiyordu. Fikri salakça bulundu, tebessümle karşılandı. Aradan geçen zamanda Wikipedia, İngiltere’de 45 bin kayıtlı kullanıcıya ulaştı, günde 1500 madde ekleniyor.

31.12.2005Gündem
Wikipedia’ya rakip geliyor

Wikipedia’ya rakip geliyor

Herkesin bilgisini serbestçe yazıp imece usuluyle geliştirdiği Wikipedia, son aylarda epey eleştiri konusu oldu. Madde katkıcılarının bazısı kasıtlı olarak, bazısı cehaletten, doğru olmayan bilgiler aktardılar.

26.01.2006Gündem
İsrailin zehirinden Ürdün Kralı kurtardı

İsrail'in zehirinden Ürdün Kralı kurtardı

İstanbul'a sürpriz bir ziyarette bulunan Hamas heyetinin başkanlığını yapan Meşal'in ömrü sürgünlerde geçti. İsrail'in suikastından Ürdün Kralı Hüseyin'in yardımıyla kurtulan Meşal, bir fizik profesörü.

16.02.2006Dünya
Wikipedia’ya virüs bulaştı

Wikipedia’ya virüs bulaştı

Ücretsiz Web tabanlı ansiklopedi Wikipedia, saldırganlar tarafından virüs yaymak için kullanıldı. Wikipedia’nın Almanca sürümünde bulunan bir virüs hakkındaki sayfayı değiştiren saldırganlar, bazı ziyaretçilerin virüsü temizleyen program yerine virüsün yeni bir sürümünü indirmesine yol açtılar. İçeriği kullanıcıları tarafından sağlanan Wikipedia daha önce de buna benzer pek çok saldırıya uğramıştı.

7.11.2006Gündem
Çin’in Wikipedia yasağı kalktı

Çin’in Wikipedia yasağı kalktı

Çin’in yaklaşık bir yıldır süren Wikipedia yasağı sonunda kalktı. Yasağın kalkmasıyla beraber online ansiklopedi Wikipedia’nın Çince sürümü de tekrar erişilebilir hale geldi. Fakat sitenin 4 Haziran 1989’da gerçekleşen kanlı öğrenci ayaklanması ve Çin’in buna benzer politik tabularıyla ilgili sayfaları hala engellemelere maruz kalıyor.

17.11.2006Gündem
Wikipediadan ücretsiz websitesi

Wikipedia'dan ücretsiz websitesi

İnternet kullanıcılarının geliştirdiği online ansiklopedi Wikipedia'nın kurucusu, websitesi kurmak isteyen kullanıcılar için ücretsiz bir hizmet başlattı.

12.12.2006Dünya
Türk işi web 2.0

Türk işi web 2.0

Online sözlükler, kullanıcının hakimiyetindeki internet uygulamalarının en bilinen örneği. Sourtimes.org sitesinin bir eki olarak 1999’da açılan Ekşi Sözlük, Türkiye’de interaktif web’in öncüsü. Yedi yılda 80 bin kayıtlı kullanıcı ve 10 bin yazarın yazdığı 6,1 milyon giriş bulunuyor. Ekşi Sözlük fenomeni, pek çok benzer sözlük sitesinin açılmasına sebep oldu.

16.12.2006Gündem
Web 2.0

Web 2.0

İkinci nesil web kavramı ilk kez 2004’te MediaLive ve O’Reilly şirketlerinin düzenlediği bir konferansta ortaya atıldı. İnternet aleminin guruları, web’deki yeni eğilimlere ortak bir isim koymak istiyordu. İnternette kullanıcıların başrole geçtiği, web’in kişiselleştirilebildiği ölçüde değer kazandığı, tasarımdan çok içeriğe önem verilen yeni nesil web dönemine Web 2.0 ismi verildi.

16.12.2006Gündem
Time Sizi yılın kişisi seçti

Time "Sizi" yılın kişisi seçti

Amerikan Time dergisi, 2006 yılının kişisi olarak "sizi" seçti.

17.12.2006Gündem
2006da internette en çok arananlarYeni

2006'da internette en çok arananlarYeni

İnternetteki arama motorlarında 2006'de en çok sinema ve müzik dünyasının yıldızları ve site adresleri arandı. En çok kullanılan arama motorlarından Google'ın açıklamasına göre, 2006'da en çok arananların başında, Hilton otellerinin varisi Paris Hilton ve popüler internet sitelerinden "Myspace" geliyor. <1+>Yeni

20.12.2006 Gündem
2006ya damgasını vuran siteler

2006'ya damgasını vuran siteler

YouTube gibi video yayınlanabilen veya MySpace ya da Second Life gibi sosyal ilişkiler kurmaya yarayan web sitelerinin başarısı, interneti herkesin, özel yaşamını, hayallerini ve yaratıcılığını tanımadığı milyonlarca kişiyle paylaşabileceği bir platforma dönüştürdü.

24.12.2006Gündem
Bunlar da internet hastalıkları

Bunlar da internet hastalıkları

Dünyayı saran internet çılgınlığı, günlük yaşamı baştan aşağı değiştirirken, internet kullanıcılarına has rahatsızlıkların da ortaya çıkmasına neden oluyor.

11.01.2007Gündem
Profesör unvanlı editör üniversite öğrencisi çıktı

Profesör unvanlı editör üniversite öğrencisi çıktı

Güvenirliği sürekli tartışılan internet ansiklopedisi Wikipedia’da sahte doktora ile kendisini öğretim üyesi olarak tanıtan bir üniversite öğrencisi, sitenin güvenilirliğine bir darbe daha vurdu.

7.03.2007Dünya
1 saat ağladı

1 saat ağladı

Kenan Doğulu'nun annesi "Çok duygulanmıştı. Bir saat ağladı" dedi. <1>Video

13.05.2007Kelebek
Başınızı kaldırın şölene katılın

Başınızı kaldırın şölene katılın

Meteor yağmuru sezonu açılıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca geceleri gökyüzü şölen yerine dönecek. Şehir ışıklarından uzak, deniz seviyesinden yüksek noktalarda, kayan yıldızları izleyebileceksiniz. Görünebilir parlaklıktaki düşen meteor sayısı bu hafta perşembe akşamı saatte 40’ı bulacak.

8.07.2007Kelebek
Wiki savaşları

Wiki savaşları

İnternette herkesin katkısına açık olan özgür ansiklopedi Wikipedia (Vikipedi) farklı güç odaklarının çatışma alanı haline geldi.

17.08.2007Dünya
Teknolojik hastalıklar

Teknolojik hastalıklar

Teknolojinin yaşamımızı kolaylaştırma ve konforu artırmadaki rolü büyük. Ancak her gün yenisi çıkan ve saatlerce ister istemez meşgul olduğumuz teknolojik ürünlerin, yaşamımıza yeni sorunlar kattığı da kesin. Teknolojik devrim sayılsa da bunların başında bilgisayar geliyor. Masa ve dizüstü olsun bilgisayar, "teknolojiye bağlı hastalıkların" en büyük tetikleyicisi.

19.10.2007Kelebek
Cep telefonlarının Facebook’u Nokia’dan

Cep telefonlarının Facebook’u Nokia’dan

Nokia, Finlandiya’nın Oulu kentindeki araştırma merkezinde düzenlediği "Geleceğin Mobil Yaşam Biçimi" temalı uluslar arası etkinlikte mobil geleceğin neye benzeyeceğine dair ipuçları verdi. Toplantıda üzerinde özellikle durulan konu Facebook, YouTube, Wikipedia gibi içeriği kullanıcılar tarafından yaratılan sitelerin mobil dünyanın yakın geleceğinde de önemli rol oynayacağıydı.

8.11.2007Gündem
Afrika’nın muhteşem adası ZANZİBAR

Afrika’nın muhteşem adası ZANZİBAR

Hint Okyanusu’nun Afrika’yla buluştuğu kıyılardaki Zanzibar Adası, tarçından karabibere, karanfilden Hint cevizine mutfağımızdaki birçok baharatın ana yurdu. Tropikal doğası, bitki örtüsü, balıkları, kuşları, taş ve ahşap ustalığının parladığı tarihi yerleşimleriyle göz kamaştırıcı. Yazın beş ay boyunca tropikal sıcaklarda kavrulan ada, kasım ayında yağmurlarla yıkanıyor, yenileniyor. Sıcaklık 28 - 30 derecearasında değişiyor.

25.11.2007Seyahat
Bushu işletti

Bush'u işletti

Lise öğrencisi Beyaz Saray özel numarasından Başkan Bush'u arayıp, işletmek isteyince başı belaya girdi. Telefon görüşmesinin hemen ardından polis kapadı belirdi. Liseli genci karakola götürüp sorguladı.

9.12.2007Dünya
Google. Knol ile Wikipediaya rakip olacak

Google. Knol ile Wikipedia'ya rakip olacak

Google, dünyanın en büyük ücretsiz online ansiklopedisi Wikipedia'ya rakip olacak Knol platformunun duyurusunu yaptı.

18.12.2007Gündem
Google sizi de izliyor

Google sizi de izliyor

Dünyanın en çok kullanılan arama motorlarının başında gelen Google, “kişi mahremiyetine karşı düşmanca tutum sergilemek” iddialarıyla karşı karşıya kaldı.

15.01.2008Gündem
Google aptallaştırıyor

Google aptallaştırıyor

İngiliz Brighton Üniversitesi’nden Tara Brabazon bilgiye Google arama motoruyla ulaşmanın tıpkı fast food yemeklerle atıştırmak ya da beyaz ekmek yemek gibi olduğunu iddia ediyor.

17.01.2008Gündem
Google gibi merkezimiz yok, finans kaynağımız 50 Euro’luk bağışlar

Google gibi merkezimiz yok, finans kaynağımız 50 Euro’luk bağışlar

Dünyanın birçok yerinden gönüllü olarak katılımcıların yazdıkları makalelerle oluşturulan Wikipedia ansiklopedisinin kurucusu Jimmy Wales, sitenin tamamen bağışlarla finanse edildiğini söyledi. "50 Euro’luk bağışlarla gelir sağlıyoruz" diyen Wales, "Google gibi bir merkezimiz yok. Siteye reklam alsak 100 milyon dolar gelir sağlarım. Kendime özel uçak bile alırım. Ancak böyle bir düşüncemiz yok" dedi.

18.01.2008Gündem
Ne olacak bu YouTubeun hali

Ne olacak bu YouTube'un hali?

Geçtiğimiz hafta yine engellenen YouTube meselesini irdelemeye bu hafta da devam ediyorum.

28.01.2008Gündem
Fransanın sembolü ne hale geldi

Fransa'nın sembolü ne hale geldi

Bir zamanlar Fransa'ın sembolü olarak nitelendirilen hatta heykeli bile yapılan ünlü manken Laetitia Casta son haliyle hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı.

19.02.2008Gündem
Dimitri devri başlıyor

Dimitri devri başlıyor

1.62 boyunda, arabası yok, hard rock hayranı üstelik eski ajan. Yani karda yürür iz bırakmaz. Yarından sonra onun devri başlıyor.

2.03.2008Dünya
CeBIT 2008de göze çarpanlar - BÖLÜM 2

CeBIT 2008'de göze çarpanlar - BÖLÜM 2

İlk bölümde donanım, laptop ve eğlence dünyasının yeni yıldızlarına göz atmıştık. İkinci bölümde ise fotoğraf ve video dünyasını, taşınabilir cihazları, yeni yazılımları ve internette yaşanan yenilikleri inceleyeceğiz.

7.03.2008Gündem
Wikipedianın mimarına büyük suçlama

Wikipedia'nın mimarına büyük suçlama

Dünyanın en popüler web sitelerinden Wikipedia'nın yatatıcısı Jimmy Wales, bağış karşılığında sayfaları değiştirmekle suçlanıyor.

14.03.2008Teknoloji

Yazar Sonuçları

Online ansiklopedinin anarşik dünyası

Ansiklopedi savaşından haberiniz var mı? Gazeteler şu sıra ansiklopedi vermiyor, savaş nereden çıktı diyeceksiniz.

15.09.2006

700 yıllık Mevlana Sofrası’ndaydım

Bundan 700 yıl kadar öncesinin sofrasında neler yendiğini merak ediyorsanız, bu merakınızı Kanyon Konyalı’da doyurabilirsiniz.

21.12.2006

Kerkük, petrolden önce türküdür

Kerkük, benim için önce türküydü. İlkgençlik yıllarımızda, Ruhi Su’nun bas-bariton sesinden “Altın hızma” avazı yükseldiğinde kendimizden geçerdik.

16.02.2007

Siz olsaydınız yapar mıydınız?

Uçsuz bucaksız bir okyanus. Üzerinde küçücük bir yelkenli. Teknenin içinde 14 yaşında bir çocuk. Tek başına...

9.03.2007

Peynir keki yapmanın incelikleri

Bugün ve önümüzdeki hafta gerçek peynir keki yapma tekniğini tüm incelikleriyle anlatıp bugüne dek tatmadığınız sıradışı peynir keki tarifleri vereceğim.

11.08.2007

Cemil İpekçi evlensin sonra da milletvekili olsun

Kaos GL derneğinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği, eşcinsel hakları açısından olumlu ve olumsuz olayların değerlendirdiği ’en’ler anketinde 2008’in ’en şugarı’ (olumlu) Cemil İpekçi olabilir mi? İpekçi’nin önündeki tek engel hükümet politikalarını öven açıklamaları ve "Kadın olsam türban takardım" sözü.

25.01.2008

Simidin Amerikalı akrabası BAGEL

İki haftadır sizinle ABD’nin fırında pişen en ünlü unlu lezzetlerini paylaşıyorum.

8.03.2008