EKSTRA
MENÜ

Wikipedia

Wikipedia ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Wikipedia haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 555 Wikipedia haberi bulunmuştur.

Wikipedia Haberleri

Şaşırtan iddia Saddamın öldü denilen sağ kolu Facebookta ortaya çıktı

Şaşırtan iddia! Saddam'ın öldü denilen sağ kolu Facebook'ta ortaya çıktı

2015’te öldürüldüğü iddia edilen, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in yardımcısı İzzet Duri, Facebook'ta bir video ile ortaya çıktı.

9.04.2018Dünya
YouTubeun çocuklara büyük hatası tepki topladı

YouTube'un çocuklara büyük hatası tepki topladı

YouTube Kids uygulamasının çocuklara önerdiği videolar, ciddi şekilde tepki çekti!

20.03.2018Teknoloji
Wikipedia’dan kampanya: Türkiye’yi özledik

Wikipedia’dan kampanya: Türkiye’yi özledik

Yaklaşık 10 aydır Türkiye'den giriş yapılamayan Wikipedia, “Türkiye’yi özledik” kampanyası başlattı.

6.03.2018Ekonomi
İlber Ortaylı: “Wikipedia’daki tarih bilgileri yanlıştır”

İlber Ortaylı: “Wikipedia’daki tarih bilgileri yanlıştır” 

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşide vatandaşlarla bir araya gelen ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Wikipedia’yı yasakladılar, kapatılması belki ayıp bir şey ama oradaki tarih bilgileri yanlıştır” dedi.

1.03.2018Gündem
Wikipedia Zero programı sona eriyor

Wikipedia Zero programı sona eriyor

Wikimedia Foundation, 2012 yılında başlattığı Wikipedia Zero çalışması ile toplum kaynaklı ansiklopedisini mobil taşıyıcılar aracılığı ile gelişmekte olan ülkelere hiçbir veri ücreti almadan sunmaya başlamıştı. Ancak görünen o ki kuruluşun bu yardımsever yaklaşımı artık sona eriyor.

21.02.2018Teknoloji
Ursula K. Le Guin hayatını kaybetti

Ursula K. Le Guin hayatını kaybetti

'Yer deniz üçlemesi', 'Mülksüzler' ve çok sayıda kült romanın yazarı, ünlü edebiyatçı Ursula K. Le Guin 88 yaşında hayatını kaybetti.

23.01.2018Kitap Sanat
Işık Eyigüngör: Sponsorlar tüm branşlarda kadınlara destek olmalı

Işık Eyigüngör: "Sponsorlar tüm branşlarda kadınlara destek olmalı"

Kadın basketbolunda son dönemde ciddi bir atılım yapan ve geçen sezon yarıştığı 3 kulvarda da şampiyonluğa uzanan Yakın Doğu Üniversitesi'nin başkanı Işık Eyigüngör, kadına verilen desteğin başarıya daha çabuk döndüğünü dile getirerek, "Sponsorlar sadece basketbolda değil, tüm branşlarda kadınlara destek olmalı" dedi. Eski bir basketbolcu olan Eyigüngör, Ribaund Dergisi'nin ilk sayısına önemli açıklamalarda bulundu.

22.01.2018Spor Arena
BTKdan Wikipedia açıklaması: Yasak kalkıyor mu

BTK'dan Wikipedia açıklaması: Yasak kalkıyor mu?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK), erişim yasağına konu makalelerin değiştirildiğini açıklayan Wikipedia'nın, yasa dışı içerikleri ısrarla yayınlanmaya devam ettiği bildirildi.

17.01.2018Teknoloji
BTKdan Wikipedia açıklaması

BTK'dan "Wikipedia" açıklaması

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nca (BTK), erişim yasağına konu makalelerin değiştirildiğini açıklayan Wikipedia'nın, yasadışı içerikleri ısrarla yayınlanmaya devam ettiği bildirildi.

17.01.2018Gündem
Vikipedi nasıl gilir Vikipedi 0 yöntemi

Vikipedi nasıl gilir? Vikipedi 0 yöntemi

Vikipedi nasıl girilir? Vikipedi 0 ile giriş nasıl oluyor? Vikipedi ülkemizde 6 ayı aşkın bir süredir yasaklı. Normal yollarla erişime kapalı olan Vikipedi'ye kullanıcılar alternatif yollarla girebiliyor. VPN servisleri veya proxy yöntemiyle Vikipedi'ye girebileceğiniz gibi son günlerde kullanımı hayli yaygınlaşan '0' sıfır yöntemi de oldukça kullanışlı.

29.12.2017Teknoloji
VPN kullanmadan Imgura girmenin yolu

VPN kullanmadan Imgur'a girmenin yolu

Ünlü fotoğraf paylaşma platformu olan Imgur'a erişim engellenmiş durumda. Bu engelli kaldırmak için ise bir girişim bulunmuyor. Bu sebepten dolayı kullanıcılar Imgur'a girmek için VPN veya DNS gibi ayarları değiştirerek çözümler buluyordu. Artık VPN veya DNS ayarlarını değiştirmeden daha kolay bir şekilde Imgur'a girmenin bir yolu var.

15.12.2017Teknoloji
Wikipedia ne zaman açılacak BTKdan flaş açıklama

Wikipedia ne zaman açılacak? BTK'dan flaş açıklama

Wikipedia ne zaman açılacak? Wikipedia neden yasaklandı? Türkiye'yi DAEŞ terör örgütüyle aynı zeminde gösteren içerikleri kaldırmayan, aksine koruma altına alan Wikipedia hakkında BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamaya göre Wikipedia, süreç olumlu geçerse kademeli olarak erişime açılabilir. Peki Wikipedia neden kapatılmıştı?

17.11.2017Teknoloji
36 saatte Hamburg

36 saatte Hamburg

Temmuzda Başbakan Angela Merkel, G20 konferansı için liderleri doğduğu şehre davet ettiğinde tüm dünyanın gözü yeni konser salonu Elbphilharmonie ile parlayan Almanya’nın ikinci büyük metropolüne çevrilmişti. Cumhurbaşkanları, başbakanlarla dolan şehrin huzuru kaçmıştı. Ülkenin en büyük liman kenti, global ticaretin önemli durağı Hamburg bir yandan uluslararası konumunu sürdürürken diğer yandan hoş özelliklerini, zengin kültürel yaşamını koruyor.

30.10.2017Seyahat
Türkiyede yasaklı Wikipedia robotları eğitiyor

Türkiye'de yasaklı Wikipedia robotları eğitiyor!

Araştırmacılar, robotlara masayı yiyemeyeceklerini öğretmek için Wikipedia'dan faydalandılar!

10.10.2017Teknoloji
MacOS High Sierra güncellemesi çıktı Yeni neler var

MacOS High Sierra güncellemesi çıktı! Yeni neler var?

Apple‘ın ilk kez haziran ayındaki WWDC 2017 etkinliğinde gösteriminini yaptığı masaüstü işletim sistemi macOS High Sierra’nın 25 Eylül’de yayınlanacağı, iki hafta önceki iPhone 8 etkinliğinde açıklanmıştı. Apple, beklendiği şekilde macOS High Sierra güncellemesini yayınladı.

28.09.2017Teknoloji
Korsan Wikipedia açtılar

Korsan Wikipedia açtılar!

Geçen nisan ayında erişime engellenen internet sözlüğü Wikipedia, bağlı olduğu Wikimedia Vakfı dışındaki kişiler tarafından korsan olarak yeniden açıldı.

7.09.2017Ekonomi
Son dakika... Wikipedia ne zaman açılacak Bakan açıkladı

Son dakika... Wikipedia ne zaman açılacak? Bakan açıkladı

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, Wikipedia'nın kapatılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu, "Açılacak mı?" sorusunu yanıtladı. Sayan, Başbakan Binali Yıldırım'ın da dikkat çektiği, sosyal medya dili konusunda da harekete geçildiğini açıkladı.

23.08.2017Teknoloji
Wikipedia ne zaman açılacak

Wikipedia ne zaman açılacak?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, konuk olduğu bir televizyon programında özgür internet ansiklopedisi Wikipedia'nın engellenmesi konusunda gelen soruyu cevapladı.

7.08.2017Teknoloji
‘Atatürk’ fuar alanı

‘Atatürk’ fuar alanı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3. Havalimanı sonrasında Atatürk Havalimanı’na fuar alanı yapılacağı, hiçbir zaman imara açılıp, alışveriş merkezi ve konut alanı olmayacağı açıklamasını yaptı.

6.08.2017Ekonomi
MEBden öğretmenlere ‘yaz ödevi’

MEB'den öğretmenlere ‘yaz ödevi’

MEB, 1 milyonun üzerinde öğretmene, kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı için yaz tatili boyunca okumaları, izlemeleri ve eleştirel bir gözle tartışmaları için farklı kesimlerin görüşünün de alındığı 37 kitap ve 30 sinema filmi önerdi.

21.06.2017Eğitim
1472 noktaya yerli baz istasyonu

1472 noktaya yerli baz istasyonu

Türkiye'nin ürettiği ilk yerli baz istasyonu olan ULAK’ın ilk kez Rize’de kullanılmaya başlamasının ardından, yeni adresleri belli oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, GSM operatörlerinin nüfus azlığı nedeniyle tercih etmediği bin 472 noktaya ULAK yerleştirileceğini açıkladı.

22.05.2017Ekonomi
AP’de ‘Payitaht’ önergesi

AP’de ‘Payitaht’ önergesi

AVRUPA Parlamentosu Türkiye raportörü, Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan rapor taslağına 397 değişiklik önergesi verildi. Önergeler arasında en dikkat çekenlerden birini, TRT’deki ‘Payitaht Abdülhamid’ dizisiyle ilgili olan oluşturdu.

18.05.2017Dünya
Steve Wozniak bu kez Türkiyeye gelmiyor

Steve Wozniak bu kez Türkiye'ye gelmiyor

World Cities Expo İstanbul'17'nin ana konuşmacıları arasında yer alan Apple kurucularından Steve Wozniak etkinliğe katılmama kararı aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada Wozniak'ın iptal nedenine anlam verilemediği belirtildi.

16.05.2017Teknoloji
Ulaştırma Bakanı: Wikipedia doğru bilgiyi koysun, yayına izin verelim

Ulaştırma Bakanı: Wikipedia doğru bilgiyi koysun, yayına izin verelim

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia'ya erişime izin verilmesi için "yanlış bilgileri" kaldırması gerektiğini söyledi.

12.05.2017Teknoloji
Wikipediadan rica ediyoruz: Kaldırın

Wikipedia'dan rica ediyoruz: Kaldırın!

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Wikipedia’ya erişimin yasaklanmasıyla ilgili olarak Hürriyet’e, “Temaslarımızda tezlerimizi tekrar tekrar ortaya koyup onlardan rica ediyoruz, Türkiye’yi terör örgütlerinin destekleyicisi gibi gösteren yayınları kaldırın, ama işlem yapmıyorlar” dedi. Bu içerikleri kaldırmaları halinde kendilerinin de gereğini yapacaklarını belirten Arslan, şöyle konuştu:

11.05.2017Teknoloji
Bakan Arslandan gişelerin kaldırılmasıyla ilgili çok önemli açıklama

Bakan Arslan'dan gişelerin kaldırılmasıyla ilgili çok önemli açıklama

Bakan Arslan, bir televizyon programında soruları yanıtladı. Arslan gişelerden serbest geçiş sisteminin de 1 ay öne çekildiğini ve 15 Haziran'da gerçekleştirileceğini ifade etti.

11.05.2017Ekonomi
WhatsApp olmasaydı... sorusu bile korkuttu

'WhatsApp olmasaydı...' sorusu bile korkuttu

BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Twitter’dan başlattığı “WhatsApp olmasaydı hangi uygulamayı kullanırdınız” anketi, sosyal medyada yankı uyandırdı. Seçenek olarak ‘Bip, viber, wechat, line’ın oylamaya sunulduğu ve 4 gün daha sürecek olan ankete Twitter kullanıcılarının ilk tepkisi “Wikipedia’dan sonra WhatsApp da kapatılacak, bunun hazırlığı yapılıyor” oldu.

9.05.2017Teknoloji
Hakkını Anayasa Mahkemesi’nde arayacak

Hakkını Anayasa Mahkemesi’nde arayacak

DÜNYANIN en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya bazı içeriklerden dolayı Türkiye’den erişimin engellenmesinden sonra sitenin bağlı olduğu ‘Wikimedia Vakfı’dan yeni bir hamle daha geldi.

9.05.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

İki yetişkin aynı evde

Cem Yılmaz ve Defne Samyeli. Geceyi aynı evde geçiriyorlar.

3.05.2018

Çok kötü bir haberim var

Bu başlık "Çok iyi bir haberim var" olsa, siz muhtemelen tıklamayacaktınız.

3.04.2018

Dünyanın en renkli rotaları

Tüm bu şehirler hem hikâyeleri hem bulundukları coğrafya ile hem de kültürleri o kadar renkli o kadar güzel ki, mutlaka ölmeden önce görülecek yerler listenizde olmalı... Hepinize keyifli okumalar ardından da bu rotalar gibi rengârenk hayaller dilerim. İşte size dünyadan en renkli şehirler, kasabalar, adalar, sokaklar, evler…

14.03.2018

Her köşesi ayrı bir macera: Hindistan

Fuşya, safran sarısı, gece mavisi... Hindistan’da herkes hiç ayrım yapmadan tüm bu canlı renkleri giymeye bayılıyor. Benim için özellikle erkeklerin renkli kıyafetler içinde en çekici göründüğü ülkelerden biri Hindistan. Ülke o kadar büyük ve kalabalık ki, her köşesinde ayrı bir macera yaşayabilirsiniz. Karşınıza birden krepon kağıtları ve çiçeklerle süslenmiş bir fil çıkabilir ya da otel odanızın içinde sokak maymunlarının çantanızı karıştırdığına şahit olabilirsiniz. Hindistan’da çölleri, maharajaların saraylarını, karma inancını ve yerli halkla yaşadığım maceraları yazdım... İşte bir aylık Hindistan seyahatimden öne çıkanlar...

5.01.2018

Bir mucize ödünü: Fedailik

Ne kadar yoğun bir hafta oldu. Perşembe gününü bekleyemeyen sanrılarla geçti aklımın dip köşeleri.

13.12.2017

Ne okuduğunuzun farkında mısınız?

Hızlı okuyabilmek başka, okuduğunu anlamak başka, anladığını yorumlamak başka... Türkiye'de bunları nasıl ve ne kadar öğrettiğimiz ise tartışılır.

28.11.2017

Topkapı Sarayı nasıl kurtulur

TOPKAPI Sarayı’nın etrafındaki surlar külliyen 15’inci asırdaki Osmanlı’ya yani Fatih Sultan Mehmet devrine aittir.

21.10.2017

Cinayet hikayesi giderek fantastikleşiyordu

Filiz Aker’in yeğenlerinin sıraya girip teyzelerinin huyu suyu hakkında açıklama yapmaları fantastikti.

3.09.2017

Ensest ilişki nedir?

Son günlerde yaşanan olaylar sonucunda gündeme gelen ve sosyal medyada konuyla ilgili yapılan yorumlar ensest ilişki nedir sorusunu gündeme getirdi. Peki ensest ilişki nedir? Kimler arasında yaşanan ilişki ensest ilişki sayılır? Ensest ilişki ile akraba evliliği aynı şeyler mi? Ensest ilişki ile aile içi cinsel taciz arasındaki fark nedir? Sorularımızı Psikolog Serap Duygulu yanıtlıyor.

23.08.2017

Her belediye istediği vapuru yaptırabilir mi?

Üsküdar Belediyesi yüzen bir sosyal tesis olarak bir Boğaz yolcu gemisi yaptırdı ve suya indirdi.

2.08.2017

Yüzyıllardır bilim bu sorunun peşinde; ¨KADINLAR NE İSTER?¨

¨Mağarandasın. Yıl, milattan önce 12 binler filan. Paleolitik devrin henüz başları.

13.07.2017

Yeni küresel dalgaya hazır olun!

BİR önceki yazımda Danimarka’nın Silikon Vadisi’ne büyükelçi atayan ilk ülke olduğunu yazmıştım. Başka birçok ülkenin de bu konvoya hızla katılacağını söyleyip, eklemiştim: “Biz de yeni teknoloji çağına hızla uyum sağlamalıyız. Ve işe Silikon Vadisi’ne büyükelçi atayarak başlamalıyız.”

30.06.2017

Balmumundaki Akdeniz

Garson, kıvamında pişmiş spagetti üstüne biraz erken sıkım yeşil renkli zeytinyağı gezdirdi. Onun üstüne de bir miktar balık yumurtası rendeledi. Hepsi bu. İlk çatalımı aldığımda, tüm Akdeniz’in tabağıma doluştuğunu hissettim. Bu basit tabağın gerisinde koca bir hikâye var.

17.06.2017

Hürriyet'in logosunu çok sevmemin 5 nedeni

Türkiye'de gazeteciliğin 69 yıldır amiral gemisi olan Hürriyet'in, bugün de dijitalin lideri olarak, özüne bağlı kaldığı halde kendini hep yenilemeyi başaran simgesine bir övgü...

6.06.2017

Filmlerdeki gibi bitmiyor o sahne!

SON dönemlerde nedense, festival filmlerinden çok, aksiyon filmlerini tercih ediyorum.

26.05.2017