EKSTRA
MENÜ

Viktor Yanukoviç

Viktor Yanukoviç ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Viktor Yanukoviç haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 649 Viktor Yanukoviç haberi bulunmuştur.

Viktor Yanukoviç Haberleri

Ukraynanın Kırım mesajlı forması Rusyayı kızdırdı

Ukrayna'nın 'Kırım mesajlı' forması Rusya'yı kızdırdı

Ukrayna'nın Cuma günü başlayacak Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2020) kullanacağını açıkladığı forma, Rusya'nın tepkisini çekti.

7.06.2021Dünya
Ukrayna’da kriz tırmanışa geçti

Ukrayna’da kriz tırmanışa geçti

Ukrayna’nın doğusunda, Rusya destekli Donetsk ve Lugansk ayrılıkçı bölgeleriyle merkezi Kiev yönetimi arasında son günlerde tırmanan gerilim büyük askeri güçler ABD ile Rusya’yı tekrar karşı karşıya getirdi.

3.04.2021Dünya
Rusyanın Kırımı yasa dışı ilhakının 7. yılı

Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakının 7. yılı

Rusya'nın Ukrayna'nın özerk yönetimi olan Kırım'ı yasa dışı ilhakının üzerinden 7 yıl geçerken, bu süreçte en çok Kırım Tatar Türkleri baskı gördü.

16.03.2021Dünya
Lavrov: Kimse bizden özür beklemesin

Lavrov: Kimse bizden özür beklemesin

Ukrayna’da seçimlerin ikinci turu yapılırken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da dış politikaya dair mesajlar verdi. Ukrayna’da 2014’te hükümetin devrilmesi sonrasında Kırım’ın ilhakıyla ilgili Lavrov, “Olup bitenlerde bizim suçumuz yok. Kimse bizden özür dilememizi beklemesin” diye konuştu.

22.04.2019Dünya
Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakının 5. yılı

Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakının 5. yılı

Rusya'nın Ukrayna'ya bağlı özerk yönetim olan Kırım'ı yasa dışı ilhakıyla sonuçlanan sözde referandum beş yıl önce düzenlendi.

16.03.2019Dünya
Son dakika... Ukraynada Yanukoviç için karar verildi

Son dakika... Ukrayna'da Yanukoviç için karar verildi

Ukrayna Eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Rus askeri birliklerini ülkeye çağırdığı gerekçesiyle, "devlete ihanet suçlamasıyla" hakkında açılan davada suçlu bulundu.

24.01.2019Dünya
Ukrayna’nın demir leydisi yine sahnede

Ukrayna’nın demir leydisi yine sahnede

Ukrayna’nın eski başbakanlarından Yuliya Timoşenko, dün, 31 Mart’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday olduğunu açıkladı.

23.01.2019Dünya
Krizin şifreleri

Krizin şifreleri

Ukrayna Deniz Kuvvetleri’ne ait üç küçük savaş gemisinin geçen hafta Azak Denizi girişindeki Kerç Boğazı’nda Rusya tarafından silah zoruyla durdurulmasının ardından iki ülke arasında patlak veren kriz ‘Niye çıktı’ ve ‘Neden şimdi’ sorularını gündeme getirdi. İşte krizin bazı şifreleri...

28.11.2018Dünya
Kerç krizi

Kerç krizi

Rusya’nın Karadeniz’den Azak Denizi’ne geçişi sağlayan Kerç Boğazı’nda Ukrayna ordusuna ait 3 askeri gemiye el koyması, 2015’ten beri dondurulmuş krizi alevlendirdi. Taraflar birbirini provokasyonla suçladı. NATO ve BMGK acil olarak toplanırken, Ukrayna’da 30 günlük sıkıyönetim ilan edildi.

27.11.2018Dünya
Krizin pençesinde

Krizin pençesinde

Avrupa Birliği ve Rusya arasındaki güç mücadelesinin ‘en belirgin sahası’ Ukrayna’da halk dondurulmuş krizin gidişatından umutsuz. Rusya yanlılarının kontrolündeki Donetsk ve Luhansk’a yaklaştıkça krizin boyutları iyice belirginleşiyor: Devasa altyapı sorunları ve işsizlik. Hürriyet, bir zamanlar Rus yanlılarının kontrolündeki bölgelerin nabzını tuttu.

25.11.2018Dünya
Ukrayna kaynıyor Başbakanın çevirmeni ajan çıktı

Ukrayna kaynıyor! Başbakanın çevirmeni ajan çıktı

Ukrayna'da emniyet teşkilatı, hükümet için çevirmenlik yapan ve Başbakan Vladimir Groysman'a da yurtdışı seyahatlerinde tercümanlık yapan Stanislav Yezhov'u gözaltına alarak Rusya lehine ajanlık yapmakla suçladı.

22.12.2017Dünya
Mihail Saakaşvili yeniden tutuklandı

Mihail Saakaşvili yeniden tutuklandı

UKRAYNA’da Mihail Saakaşvili fırtınası dinmek bilmiyor. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’ya muhalefet yapan Gürcistan’ın eski Devlet Başkanı Saakaşvili, önceki akşam Ukrayna’nın başkenti Kiev’de güvenlik güçleri tarafından tekrar tutuklandı.

9.12.2017Dünya
Son dakika Eski devlet başkanı çatıya çıkmıştı... Yandaşları polisin elinden aldılar

Son dakika! Eski devlet başkanı çatıya çıkmıştı... Yandaşları polisin elinden aldılar

Ukrayna'da bir süredir iktidar karşıtı gösterileri organize eden eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin Kiev'de kaldığı eve operasyon düzenlendi. Çatıya çıkarak, müdahale edilmesi halinde intihar edeceğini söyleyen Gürcü siyasetçi, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Reuters, destekçilerinin Saakaşvili'yi polis aracından aldığını duyurdu.

5.12.2017Dünya
Soruşturma Kıbrıs’a uzandı

Soruşturma Kıbrıs’a uzandı

ABD Başkanı Trump’ın başkan seçilmesine Rusya’nın müdahalede bulunduğu iddialarını soruşturan FBI, geçtiğimiz günlerde tutuklanan ve ev hapsine alınan Trump’ın eski kampanya müdürü Paul Manafort ve ortağı Richard Gates’in Kıbrıs Rum yönetimindeki şirketleri ve ABD’ye gönderdiği kara paranın peşine düştü.

4.11.2017Dünya
FBI Trumpın Rusya bağlantısını Kıbrısta arıyor

FBI Trump'ın Rusya bağlantısını Kıbrıs'ta arıyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın başkan seçilmesine Rusya’nın müdahalede bulunduğu iddialarını soruşturan FBI, geçtiğimiz günlerde tutuklanan ve ev hapsine alınan Trump’ın eski kampanya müdürü Paul Monafort ve ortağı Richard Gates’in Kıbrıs Rum yönetimindeki şirketleri ve ABD’ye gönderdiği kara karanın peşine düştü. FBI, Rum yönetimine, “Sorgulamalar için ajan göndermek istiyoruz” diye başvuruda bulundu.

4.11.2017Dünya
Son dakika ABD ve Avrupanın suçladığı Rusyadan sert yanıt

Son dakika! ABD ve Avrupa'nın suçladığı Rusya'dan sert yanıt

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve Avrupa ülkelerindeki seçimlere Rusya'nın müdahale ettiği yönündeki iddialara yanıt verdi. Lavrov, iddiaları 'fantazi' olarak nitelerken, tek bir kanıt dahi olmadan ABD ve Avrupa ülkelerinin Rusya'yı kendi bölgelerindeki seçimlere müdahale etmekle suçladığını ifade etti.

31.10.2017Dünya
Trump cephesinde deprem

Trump cephesinde deprem!

Aylardır ABD kamuoyunun gündeminde olan Trump’ın kampanya ekibinden bazı kişilerin Rusya ile bağlantılarına dair soruşturmada ilk suçlamalar yöneltildi. Trump’ın eski kampanya müdürü Paul Manafort ABD’ye karşı komployla itham edildi. İş ortağı Gates de suçlamaların hedefinde. İkili haklarındaki iddiaları reddetti. İlk duruşmada ise ev hapsi kararı çıktı.

30.10.2017Dünya
First Lady aerobik programı sunmaya başladı, tartışma çıktı...

First Lady aerobik programı sunmaya başladı, tartışma çıktı...

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun eşi Marina Poroşenko, Ukrayna’nın önde gelen televizyon kanallarından birinde aerobik dersleri vermeye başladı.

17.05.2017Dünya
İki ülkeyi birden sarsan suikast

İki ülkeyi birden sarsan suikast!

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de eski Rus milletvekili Denis Voronenkov, uğradığı suikast sonucunda öldürüldü. Ukrayna, suikastın ardından Rusya'yı suçlarken, Kremlin açıklama yayımlayarak iddiaların 'absürt' olduğunu savundu. Öldürülen Voronenkov'un kendisi gibi eski bir vekil olan eşi Maria Maksakova da haberi alır almaz olay yerine geldi. Aynı zamanda ünlü bir opera şarkıcısı olan Maksakova büyük yıkım yaşadı.

23.03.2017Dünya
Eski Cumhurbaşkanı, eşinden boşandı

Eski Cumhurbaşkanı, eşinden boşandı

Ukrayna’da üç yıl önce Batı yanlısı kesimlerin düzenlediği ihtilalin ardından Rusya’ya kaçan Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, 45 yıllık eşinden boşandığını açıkladı.

26.02.2017Dünya
Mahkeme iade dedi, son söz bakanın

Mahkeme iade dedi, son söz bakanın

Viyana Bölge Ceza Mahkemesi, hakkında ‘rüşvet ve vergi kaçakçılığı suçlaması bulunan Ukraynalı iş adamı Dimitri Firtaş’ın ABD’ye iadesine karar verdi.

22.02.2017Dünya
Kırım Tatar Meclisi yasa dışı ilan edildi

Kırım Tatar Meclisi yasa dışı ilan edildi

Rusya'nın iki yıl önce ilhak ettiği Kırım'da Yüksek Mahkeme, Başsavcı Natalya Poklonskaya'nın Kırım Tatarları Meclisi'ni yasaklama kararını kabul etti ve meclisin faaliyetlerini "radikal" diye tanımladı.

26.04.2016Dünya
Ukraynada siyasi kriz büyüyor, başbakanlığa aday yok

Ukrayna'da siyasi kriz büyüyor, başbakanlığa aday yok

Ukrayna Başbakanı Arseny Yatsenyuk'un istifasını vermesinin ardından parlamentonun bugün yeni başbakanın kim olacağını oylaması bekleniyor.

12.04.2016Dünya
Ukraynada Kırım toplantılarına ait gizli devlet tutanakları yayınlandı

Ukrayna'da Kırım toplantılarına ait gizli devlet tutanakları yayınlandı

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Kurulu iki yıl önce Rusya’nın Kırım’a müdahalesi esnasında devlet yetkililerinin görüşmelerinin tutanaklarını yayınladı. Tutanaklarda devlet üst kademesinin çok büyük bir çoğunluğunun Kırım'ın askeri olarak savunulmasına karşı çıktıkları görülüyor.

24.02.2016Dünya
Coca-Colanın Rusya haritalarına iki ülkede öfke

Coca-Cola'nın Rusya haritalarına iki ülkede öfke

Amerikan içecek devi Coca-Cola, Rusya ve Ukrayna piyasalarında 2016'ya krizle girdi.

6.01.2016Dünya

Yulia Maruşevska: Biz bu özgürlüğü kalplerimizde taşıyoruz

Kiev’in merkezinde bir kafedeyiz. Oturduğumuz masa, tam iki yıl önce bu günlerde 100’ü aşkın insanın öldüğü Euromaidan’a tepeden bakıyor. Gözleri dolu dolu, “O korkuyu hep hatırlıyorum” diyor Ukrayna’daki Euromaidan protestolarının simgelerinden Yulia Maruşevska. Halk neden ayaklandı ve iki yıl içinde ülkede neler değişti? Şimdilerde Odessa Vali Yardımcılığı yapan isyanın sembolü Maruşevska anlatıyor.

28.11.2015Hayat
Mevlüt Çavuşoğlu kimdir | Dışişleri Bakanı kimdir

Mevlüt Çavuşoğlu kimdir? | Dışişleri Bakanı kimdir?

AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, 64. hükümetin Dışişleri Bakanlığı görevine getirildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kimdir?

24.11.2015Bilgi
Kiev’de ‘özerklik savaşı’

Kiev’de ‘özerklik savaşı’

Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçılar ve Batı’yı destekleyen hükümet arasında gerilim sürerken, doğudaki bölgelerin statüsü ile ilgili görüşmelerin yapıldığı parlamentonun dışında radikal sağ gruplar polisle çatıştı.

31.08.2015Dünya
Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Yanukoviç: Sorumluluğumu inkâr etmiyorum

Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Yanukoviç: Sorumluluğumu inkâr etmiyorum

Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Şubat 2014’te görevden azledilmesine neden olan protesto gösterilerindeki ölümlerde "bir nebze sorumluluğu olduğunu" itiraf etti.

23.06.2015Dünya
Yanukoviç artık Ukrayna eski devlet başkanı olarak anılmayacak

Yanukoviç artık "Ukrayna eski devlet başkanı" olarak anılmayacak

Ukrayna'nın eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in "başkanlık" unvanı geri alındı.

17.06.2015Dünya
Rusya lideri Putinin Cumhurbaşkanı Erdoğanı beklettiği iddiasına yanıt

Rusya lideri Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı beklettiği iddiasına yanıt

Randevularına sık sık geç gitmesiyle tanınan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumartesi günü Azerbaycan başkenti Bakü’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı ikili görüşme öncesinde küçük çaplı bir protokol krizi yaşandığı iddia edildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş'tan açıklama geldi. Göktaş, iddiaları "hayal ürünü" olarak nitelendirdi.

15.06.2015Dünya
Ukrayna NATO üyesi olursa, Rusya karşılık verecek

Ukrayna NATO üyesi olursa, Rusya karşılık verecek

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Başkanı Sergey Narışkin, Ukrayna’nın NATO üyesi olması durumunda Rusya’nın karşılık vereceğini söyledi.

1.06.2015Dünya
Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Odesa Valiliğine Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Saakaşviliyi atıyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Odesa Valiliği'ne Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili'yi atıyor

Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından Ukrayna'nın güneyindeki Odessa iline vali atandı.

31.05.2015Dünya
AB-Ukrayna zirvesi gerçekleştirildi

AB-Ukrayna zirvesi gerçekleştirildi

Yanukoviç'in devrilmesinin ardından AB ile Ukrayna arasındaki ilk zirve Kiev'de gerçekleştirildi.

28.04.2015Avrupa
Rusya yanlısı fikirleriyle tanınan Ukraynalı gazeteci Oles Buzina, suikasta kurban gitti

Rusya yanlısı fikirleriyle tanınan Ukraynalı gazeteci Oles Buzina, suikasta kurban gitti

Rusya yanlısı görüşleriyle tanınan Ukraynalı gazeteci Oles Buzina, maskeli iki kişinin hareket halindeki otomobilin içinden açtıkları ateş sonucu hayatını kaybetti.

16.04.2015Dünya
KKTCden Rum tarafına kınama

KKTC'den Rum tarafına kınama

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, (KKTC) Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi'ni sözde "Ermeni soykırımını" inkar etmeyi suç sayan bir yasa çıkarmasını şiddetle kınadı.

4.04.2015Dünya
1915 olaylarının soykırım olarak tanımasını öngören tasarı Ukrayna Parlamentosunda

1915 olaylarının 'soykırım' olarak tanımasını öngören tasarı Ukrayna Parlamentosu'nda

1915 Olayları'nın Ukrayna'da ‘soykırım’ olarak tanınmasını öngören yasa tasarısı, Bağımsız Milletvekili Vitaliy Barvinenko tarafından yeniden Ukrayna Parlamentosu’na getirdi.

4.04.2015Dünya
Yanukoviç’in oğlu Baykal gölünde boğuldu

Yanukoviç’in oğlu Baykal gölünde boğuldu

Ukrayna’nın kaosa sürüklenmesinde önemli rol oynayan devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in küçük oğlu Viktor, Baykal Gölü'nde buz üzerinde selfie çekmek isterken boğuldu. İlk anda Kiev-Moskova arasında devam eden acımasız propaganda savaşının parçası sanılan ölüm haberi, daha sonra Rusya yanlısı Ukraynalı siyasetçi Oleg Tsarev tarafından doğrulandı.

23.03.2015Dünya
Yanukoviç’in oğlu Baykal gölünde boğuldu

Yanukoviç’in oğlu Baykal gölünde boğuldu

Ukrayna’nın kaosa sürüklenmesinde önemli rol oynayan devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in küçük oğlu Viktor, Baykal Gölü'nde buz üzerinde selfie çekmek isterken boğuldu. İlk anda Kiev-Moskova arasında devam eden acımasız propaganda savaşının parçası sanılan ölüm haberi, daha sonra Rusya yanlısı Ukraynalı siyasetçi Oleg Tsarev tarafından doğrulandı.Yanukoviç’in küçük oğlu Viktor’un (33) ailece sığındıkları Rusya’da, Baykal Gölü'nde boğularak öldüğü haberi cumartesi günü yayılmaya başladı. Ancak Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ısrarla ölen kişinin Yanukoviç’in oğlu değil, Viktor Davidov olduğunu savunmaya devam etti.  Gerçek pazar akşamı ortaya çıktı. Yanukoviç yanlısı Ukraynalı siyasetçi ve Bölgeler Partisi Eş Başkanı Oleg Tsarev, boğulan gencin Yanukoviç’in küçük oğlu olduğunu doğruladı. 

23.03.2015Haber
Rusya lideri Putinden şok nükleer silah açıklaması

Rusya lideri Putin'den şok 'nükleer silah' açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kiev’de gerçekleşen Maidan Devrimi sırasında nükleer gücün alarm durumuna geçirildiğini söyledi.

16.03.2015Dünya
Putinden Kırım itirafı

Putin'den 'Kırım' itirafı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'ın Rusya'ya ilhakını, bölgede kimliği belirsiz silahlı kişilerin ortaya çıkıp yönetim binalarını ele geçirmesinden dört gün önce planladığını itiraf etti.

9.03.2015Dünya
Ukrayna’da ayrılıkçılardan 100 bin kişilik ordu planı

Ukrayna’da ayrılıkçılardan 100 bin kişilik ordu planı

Minsk barış görüşmelerinin hafta sonu çıkmaza girmesiyle Kiev yönetiminin ardından ülkenin doğusundaki ayrılıkçılar da seferberlik mesajı verdi. Rusya yanlısı ayrılıkçılar 100 bin kişilik ordu kuracaklarını açıkladı.

2.02.2015Dünya
Obama: Putinin dahi olduğünu söyleyenler yanıldı

Obama: Putin'in dahi olduğünu söyleyenler yanıldı

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım'ı ilhak ederek stratejik bir hata' yaptığını ve bunun çok "çok da akıllı bir hareket" olmadığını söyledi.

30.12.2014Dünya
Biden, Poroşenko ile görüştü

Biden, Poroşenko ile görüştü

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile telefonda görüştü.

28.10.2014Dünya
Ukrayna’da zafer Poroşenko’nun

Ukrayna’da zafer Poroşenko’nun

Ukrayna’da yapılan erken parlamento seçimlerinde resmi olmayan ilk sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun “Poroşenko bloku” en fazla oy alan siyasi hareket oldu. Seçimler, Ukrayna siyasetinin gizemli karakteri "Darth Vader"ın maskesinin de düşmesine vesile oldu.

27.10.2014Dünya
Ukrayna yeni parlamentosunu seçiyor

Ukrayna yeni parlamentosunu seçiyor

İç savaşla sarsılan Ukrayna, geçtiğimiz Şubat ayında Viktor Yanukoviç’in devrilmesinden bu yana ikinci defa sandık başına gidiyor. Ukrayna halkı bugün yapacağı seçimle ülkenin parlamentosu (Rada) milletvekillerini belirliyor. En büyük endişelerden biri ise seçmenlerin oylarını parayla satacağına dair iddialar.

26.10.2014Dünya
Avrupa Parlamentosu, Sakharov ödülü için finalistleri belirledi

Avrupa Parlamentosu, Sakharov ödülü için finalistleri belirledi

Avrupa Parlamentosu (AP) Sakharov düşünce özgürlüğü ödülleri için finalistleri EuroMaidan, Leyla Yunus ve Denis Mukwege olarak belirledi.

8.10.2014Dünya
Ukraynada milletvekili çöpe atıldı

Ukrayna'da milletvekili çöpe atıldı

Ukrayna'da devrik Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in eski partisinin üyelerinden olan ve Rusya yanlısı olarak bilinen milletvekili Vitaly Zhuravsky, parlamento binası önünde protestocu bir grup tarafından çöp kutusuna atıldı. Ukrayna'da geçen haftaki bir protesto eyleminde de Sosyal Sigortalar Fonu Müdürü çöpe atılmıştı.

17.09.2014Dünya
Kievden NATO hamlesi

Kiev'den NATO hamlesi

Ukrayna yönetimi, Rus güçlerinin topraklarına girdiği iddialarını sürdürürken, Kiev hükümetinden Moskova’ya karşı yeni bir hamle geldi.

29.08.2014Dünya

Yazar Sonuçları

Ateşle çevrilmişken

BÜTÜNDÜK. Kutuplaştık. Kamplara bölündük. Ancak öylesine bir ateş çemberinin ortasındayız ki. Öylesine çevrilmiş durumdayız ki.

10.08.2014