EKSTRA
MENÜ

Veteriner

Veteriner ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Veteriner haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.775 Veteriner haberi bulunmuştur.

Veteriner Haberleri

Mantar da hayvanları koruma kanunu bekliyor

Mantar da hayvanları koruma kanunu bekliyor

Hayvanları Koruma Kanunu’nun Meclis’ten geçmesi beklenirken, can dostlarımızın maruz kaldığı şiddet bitmek bilmiyor. Son örnek olay Mersin’de yaşandı. İnsan şiddetinin mağduru olan ‘Mantar’, belinden çelik telle ağaca bağlanmış halde bulundu.

19.06.2021Gündem
Son dakika: İstanbula kurbanlıklar ne zaman gelecek Kurban kesimi tebliği yayımlandı

Son dakika: İstanbul'a kurbanlıklar ne zaman gelecek? Kurban kesimi tebliği yayımlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan 2021 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

18.06.2021Gündem
Köpeklerin saldırdığı yavru ayı kurtarıldı

Köpeklerin saldırdığı yavru ayı kurtarıldı

Bartın'ın Ulus ilçesinde köpeklerin saldırısına uğrayan yavru ayıyı yoldan otomobille geçen vatandaşlar kurtardı. Kontrolleri yapılan yavru ayı doğaya salındı.

18.06.2021Haber
“Kedim bir hırsız”: Çalıntı eşyaları bahçesindeki ipe dizdi, sahiplerini arıyor

“Kedim bir hırsız”: Çalıntı eşyaları bahçesindeki ipe dizdi, sahiplerini arıyor

Kimi komşularının bahçe eldivenlerine dadanıyor, kimi iç çamaşırlarına... Gerçek bir hırsız gibi tomar tomar para çalanı da var, geceleri gizli gizli evden kaçıp sutyen, gömlek çalan da... 3 yaşındaki Esme de hırsızlığı alışkanlık haline getirmiş o yaramaz kedilerden biri... Bakın Esme'nin sahibi kedisinin hırsızlığına karşı komşularını uyarmak için nasıl bir yöntem bulmuş!

16.06.2021Gündem
Kayıp atları, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü talep etmiş

Kayıp atları, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü talep etmiş

HATAY'ın Dörtyol ilçe Belediyesi tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) hibe ettiği kayıp 99 atla ilgili, 'görevinde ihmal ve basında atlarla ilgili belgelerin yer alması' nedeniyle açılan soruşturmada memurluktan çıkarılması istenen Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız, konuya ilişkin savunmasını verdi. Yıldız, savunmasında, "Böyle bir at talebi tarafımdan veya müdürlüğümüzce yapılmamıştır. Atları, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü talep etmiş. Normal koşullarda bu talep yazısını müdürlüğümüz yazması gerekirdi" dedi.

16.06.2021Gündem
99 kayıp atla ilgili flaş gelişme Müdür Yıldıray Yıldızın memurluktan ihracı istendi

99 kayıp atla ilgili flaş gelişme! Müdür Yıldıray Yıldız'ın memurluktan ihracı istendi

İBB'nin Hatay'ın Dörtyol ilçesi Belediyesi'ne hibe ettiği 99 kayıp atla ilgili 'görevinde ihmal ve basında atlarla ilgili belgelerin yer alması' nedeniyle hakkında soruşturma açtığı Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız'ın memurluktan çıkarılması istendi. Yıldıray Yıldız'ın 8 iş günü içinde savunması istendi. Yıldız'ın 'memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelikte ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak' suçunu işlediği iddia edildi.

10.06.2021Gündem
İBBnin hibe ettiği kayıp 99 atla ilgili yeni gelişme O müdürün memurluktan ihracı istendi

İBB'nin hibe ettiği kayıp 99 atla ilgili yeni gelişme! O müdürün memurluktan ihracı istendi

Hatay'ın Dörtyol ilçesi Belediyesi'nin, İBB'nin hibe ettiği kayıp 99 atla ilgili, 'görevinde ihmal ve basında atlarla ilgili belgelerin yer alması' nedeniyle hakkında soruşturma açtığı Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız'ın memurluktan çıkarılması istendi. 8 iş günü içinde savunması istenen Yıldız'ın 'memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelikte ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak' suçunu işlediği iddia edildi.

10.06.2021Gündem
Selvi Boylum Al Yazmalımın bilge kalemi: Cengiz Aytmatov

"Selvi Boylum Al Yazmalım"ın bilge kalemi: Cengiz Aytmatov

"Selvi Boylum Al Yazmalım", "Gün Olur Asra Bedel", "Cemile", "Cengiz Han'a Küsen Bulut" ve "Toprak Ana" adlı unutulmaz eserlere imza atan Kırgız edebiyatçı, yazar ve devlet adamı Cengiz Aytmatov, vefatının 13. yılında yad ediliyor.

9.06.2021Keyif
Tavuklar için opera sanatçısına klasik müzik repertuvarı hazırlattı

Tavuklar için opera sanatçısına klasik müzik repertuvarı hazırlattı

Veteriner Doğan Subaşı (23), Antalya Devlet Opera ve Bale Sanatçısı tenor Devrim Demirel'e, beslediği 1000 yumurta tavuğunun verimini artırmak için klasik müzik repertuvarı hazırlattı. 1000 tavuktan günde 900'e yakın yumurta aldığını belirten Subaşı, Klasik müzik dinletmeye başladıktan 2 ay sonra yumurta verimi, yüzde 10 arttı dedi.

8.06.2021Haber
Tavuklar için klasik müzik repertuvarı hazırlattı... Sonucu şaşırttı

Tavuklar için klasik müzik repertuvarı hazırlattı... Sonucu şaşırttı

Veteriner Doğan Subaşı (23), Antalya Devlet Opera ve Bale Sanatçısı tenor Devrim Demirel'e, beslediği 1000 yumurta tavuğunun verimini artırmak için klasik müzik repertuvarı hazırlattı. 1000 tavuktan günde 900'e yakın yumurta aldığını belirten Subaşı, "Klasik müzik dinletmeye başladıktan 2 ay sonra yumurta verimi, yüzde 10 arttı" dedi. Bitki ve hayvanlar üzerinde klasik müziğin rahatlatıcı etki bıraktığını kaydeden Demirel ise, “Dünyada 'Mozart etkisi' diye bir şey var. Bunun üzerine araştırmalar yapılıyor.'' dedi.

8.06.2021Gündem
Yavru maymun Nisana bebek gibi bakıyorlar

Yavru maymun 'Nisan'a bebek gibi bakıyorlar

Mersin'deki Tarsus Doğa Parkı'nda doğan ancak annesi reddedince kuvözde büyütülen babun maymunu "Nisan", veterinerler tarafından doğal ortamına alıştırılmaya çalışılıyor.

7.06.2021Haber
Ankaranın ilk kedi kafesi yeniden kapılarını açtı

Ankara'nın ilk kedi kafesi yeniden kapılarını açtı

ANKARA'da, Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında uzun süre kapalı kalan kentin ilk kedi kafesi, normalleşme adımları kapsamında kapılarını yeniden  müşterilerine ve sokak kedilerine açtı. İşletmeci Sema Büyükkayaer, "Amacımız; hayvansever karınlarını doyururken, kahvelerini yudumlarken başta sokak kedileri olmak üzere sokak hayvanlarına yardımcı olsunlar, kendilerini doyururken bir nebze de onları doyursunlar istedik" dedi.

6.06.2021Haber
Batı Nil Virüsü İstanbul’da

Batı Nil Virüsü İstanbul’da

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi tarafından bir yıldır ölü kuşlar üzerinde yapılan çalışmada 36 kuştan 8 karga ve bir saksağanda Batı Nil Virüsü’ne rastlandı.

6.06.2021Gündem
Son dakika: Ispartada 30 yıl sonra ilk kez görüldü Araba çarpmasıyla hayatını kaybetti

Son dakika: Isparta'da 30 yıl sonra ilk kez görüldü! Araba çarpmasıyla hayatını kaybetti

Isparta'da Eğirdir'i Kovada Gölü'ne bağlayan kanalın kenarında ölü su samuru bulundu. Geçen ay bir amatör balıkçının cep telefonuyla çektiği görüntüler, Eğirdir Gölü'nde su samuru varlığına ilişkin heyecan yaratmış, ancak 30 yılı aşkın süredir gölde yapılan araştırmalarda bu hayvana rastlanmadığı açıklanmıştı.

5.06.2021Gündem
Son dakika haberler: İstanbulda Batı Nil virüsü endişesi Ateş, eklem, kas ağrısı yapıyor

Son dakika haberler: İstanbul'da Batı Nil virüsü endişesi! 'Ateş, eklem, kas ağrısı yapıyor'

İstanbul'da tespit edilen Batı Nil Virüsü, uzmanlarda endişeye sebep oldu. İstanbul Üniversitesi tarafından ölü kuşlar üzerinde yapılan çalışmada Batı Nil Virüsü tespit edildi. Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz ölü kuşlarla temasta bulunulmaması gerektiğini söyledi.

5.06.2021Gündem
İstanbulda Batı Nil virüsü endişesi

İstanbul'da Batı Nil virüsü endişesi

İstanbul'da tespit edilen Batı Nil Virüsü, uzmanlarda endişeye sebep oldu. İstanbul Üniversitesi tarafından ölü kuşlar üzerinde yapılan çalışmada Batı Nil Virüsü tespit edildi. Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz ölü kuşlarla temasta bulunulmaması gerektiğini söyledi.

5.06.2021Haber
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydında kanaat önderleri ve muhtarlarla bir araya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın'da kanaat önderleri ve muhtarlarla bir araya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın'da kanaat önderleri ve muhtarlarla bir araya geldi.

3.06.2021Gündem
Son dakika haberi: Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Son dakika haberi: Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Son dakika haberi... AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri, belediyeler ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına 30 Nisan 2021'e kadar olan bazı borçlar yapılandırılacak. Belediyelerin su, atık su ve katık atık ile sunduğu bazı hizmetlerden kaynaklanan ücret alacakları, aldığı bazı paylar; büyükşehir belediyelerinin katı atık ücretleri ile su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında olacak. Düzenleyici ve denetleyici kurumlarca verilen idari para cezaları, Kovid-19 ile mücadele kapsamında verilen idari para cezaları ile tütün ve tütün mamulleri kullanımından kaynaklanan idari para cezaları kapsam dışında olacak. Her bir taşıt için motorlu taşıtlar vergisi, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10'unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek. Yapılandırılacak tutarların, kanunda öngörülen süre ve şekilde ödenmemesi halinde vade tarihinde değişiklik yapılmayacak.

3.06.2021Ekonomi
Yangında kurtarılan kediyi İzmir itfaiyesi sahiplendi

Yangında kurtarılan kediyi İzmir itfaiyesi sahiplendi

İzmir'de yangından kurtarıldıktan sonra sahibinin alamayacağını bildirdiği kedinin bakımını itfaiyeciler üstlendi.

1.06.2021Haber
Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamalardan muaf olan kişiler ve yerler belli oldu

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamalardan muaf olan kişiler ve yerler belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Bakanlık yayımladığı genelge sonrasında kısıtlamadan muaf olacaklar listesini yayınladı.

31.05.2021Gündem
Robin’e tekme cezasında bir ilk

Robin’e tekme cezasında bir ilk

‘Robin’ isimli köpeği tekmeleyerek yaralayan 65 yaşındaki Abdülkerim Karaağaç, ‘mala zarar vermek’ suçundan 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı, ilk kez bir hayvan ölmeden ‘mala zarar verme’ kapsamında ceza çıktığını ifade etti.

31.05.2021Gündem
Esenlerde yalnız yaşayan kadının evinden 3 kamyon çöp çıktı

Esenler'de yalnız yaşayan kadının evinden 3 kamyon çöp çıktı

ESENLER'de psikolojik sorunları bulunan görme engelli kadının yalnız yaşadığı evden 3 kamyon dolusu çöp ile 10 kedi çıktı. Kadın, hastaneye yatırıldı.

29.05.2021Haber
Yaşadığı evden 3 kamyon çöp çıktı Görünce şok oldum

Yaşadığı evden 3 kamyon çöp çıktı! 'Görünce şok oldum'

Esenler'de psikolojik sorunları bulunan görme engelli kadının yalnız yaşadığı evden 3 kamyon dolusu çöp ile 10 kedi çıktı. Kadın, hastaneye yatırıldı.

29.05.2021Gündem
Hayat tamircisi bu kez de Mısırın yürümesini sağladı

'Hayat tamircisi' bu kez de Mısır'ın yürümesini sağladı

MARDİN’in Derik ilçesinde, kendi imkanlarıyla yaptığı protezlerle bugüne kadar 600’den fazla hayvanın yürümesini sağlayan ve ‘hayat tamircisi’ olarak tanınan Hasan Kızıl (26), trafik kazası sonrası 3 yıldır ön ayağı tutmayan 'Mısır' adını verdiği kediyi de yürüttü.

28.05.2021Gündem
Bebek arabasıyla gezdirdiği felçli köpek, kök hücre nakli ile yürüdü

Bebek arabasıyla gezdirdiği felçli köpek, kök hücre nakli ile yürüdü

BURSA’da Banu Baltacı’nın (43), sokakta bulup sahiplenerek ‘Bıdık’ adını verdiği, yakalandığı 'Gençlik hastalığı' nedeniyle felç geçirdiği belirlenen köpek, fizik tedavi ve kök hücre nakliyle yürümeye başladı. Bıdık’ı 2 yıllık tedavi sürecinde bebek arabasıyla sokak sokak gezdiren Baltacı, "Bıdık'ı uyutmamı istediler. Böyle bir şeyi kabul etmemin imkanı yok. Bıdık gibi ben de azmettim. Ben sürekli onunla konuştum, sevdim. Kendi oğlumu nasıl seviyorsam Bıdık'ı da o şekilde sevmeye başladım" dedi.

27.05.2021Gündem
Rusya hayvanlara Kovid aşısı uygulamaya başlıyor

Rusya hayvanlara Kovid aşısı uygulamaya başlıyor

Rus yetkililer, koronavirüse karşı hayvanları aşılamaya başladıklarını söyledi.

27.05.2021Dünya
Rusyanın evcil hayvanlara koronavirüs aşısı hamlesi çok konuşulmuştu... Ve başladı

Rusya'nın evcil hayvanlara koronavirüs aşısı hamlesi çok konuşulmuştu... Ve başladı

Rusya Federal Veterinerlik ve Bitki Sağlığı İzleme Servisi (Rosselhoznadzor), Rusya’nın bazı bölgelerinde veteriner kliniklerinde evcil hayvanlara Kovid-19 aşısı yapılmaya başlandığını duyurdu.

26.05.2021Dünya
Akademisyen çiftin boşanma davasında 4 ayrı dava

Akademisyen çiftin boşanma davasında 4 ayrı dava

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nde akademisyen Tuba Özge Yaşar Erkal ile İstanbul Üniversitesi'nde akademisyen Zekeriya Emre Erkal'ın 6 yıldır süren boşanma davasında anlaşmazlık yaşanınca sonuçlanmadı, çift karşılıklı 'intihal', tazminat', 'hakaret', 'gizlice takip ettirme' olmak üzere 4 dava daha açtı. Davaların 2'sini Tuba Özge Yaşar Erkal, 1'ini Zekeriya Emre Erkal kazanırken, çiftin 4'üncü davası devam ediyor. Boşanma davası açtıktan sonra yaklaşık 2 ay sonra doktora tezinin intihal olduğu iddiasıyla kendisine eşi tarafından iftira atıldığını söyleyen Erkal, ‘bulundu. Akabinde tazminat davası açtım çünkü akademik, onur, haysiyet ve şerefime bir lekedir bu.’ dedi.

25.05.2021Haber
Akademisyen çiftin akılalmaz boşanma serüveni

Akademisyen çiftin akılalmaz boşanma serüveni

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nde akademisyen Tuba Özge Yaşar Erkal ile İstanbul Üniversitesi'nde akademisyen Zekeriya Emre Erkal'ın 6 yıldır süren boşanma davasında anlaşmazlık yaşanınca sonuçlanmadı, çift karşılıklı 'intihal', tazminat', 'hakaret', 'gizlice takip ettirme' olmak üzere 4 dava daha açtı. Davaların 2'sini Tuba Özge Yaşar Erkal, 1'ini Zekeriya Emre Erkal kazanırken, çiftin 4'üncü davası devam ediyor. Boşanma davası açtıktan sonra yaklaşık 2 ay sonra doktora tezinin intihal olduğu iddiasıyla kendisine eşi tarafından iftira atıldığını söyleyen Erkal, Tazminat davası açtım çünkü akademik, onur, haysiyet ve şerefime bir lekedir bu.’ dedi.

25.05.2021Gündem
Lüks sitede kürekli dehşet 3 yavru kedi öldü

Lüks sitede kürekli dehşet! 3 yavru kedi öldü

İstanbul Bahçeşehir'deki bir sitede iddiaya göre, Kemal A, eşi Aydın A.'ya saldırdığı gerekçesiyle anne kedi ve yavrularına kürekle vurdu. 3 yavru kedinin öldüğü olay site sakinlerinin tepkisini çekti. Ayşe Genç Usta "Kürekle vururken 'Kediyi öldüreceğim' diye bağırıyordu" dedi.

22.05.2021Haber
İstanbulda sitede vahşet 3 yavru kedi öldü

İstanbul'da sitede vahşet! 3 yavru kedi öldü

Bahçeşehir'deki bir sitede iddiaya göre, Kemal A, eşi Aydın A.'ya saldırdığı gerekçesiyle anne kedi ve yavrularına kürekle vurdu. 3 yavru kedinin öldüğü olay site sakinlerinin tepkisini çekti. Ayşe Genç Usta "Kürekle vururken 'Kediyi öldüreceğim' diye bağırıyordu" dedi.

22.05.2021Gündem
Şanslı’ya tatilci zulmü

Şanslı’ya tatilci zulmü

Tüyler ürperten olay 14 Mayıs günü yaşandı. Konya Meram’da yaşayan inşaat mühendisi Özer U. ailesi ile birlikte Ramazan Bayramı tatilinde Foça Gencelli’ye gitti. Özer U. 13 Mayıs günü çocuklarını alarak parka götürdü. Bakımı mahalleli tarafından, aşıları ise belediye tarafından yaptırılan Şanslı isimli köpek Özer U.’nun çocuğunu ısırdı.

21.05.2021Gündem
Ankarada çöpe atılan hayvanlar için suç duyurusu

Ankara'da çöpe atılan hayvanlar için suç duyurusu

Ankara Barosu, Etimesgut ilçesinde kedi, tavşan ve civcivlerin bir kısmının ölü, bir kısmının ise canlı şekilde çöp konteynerine atılmasıyla ilgili suç duyurusunda bulunuldu.

20.05.2021Gündem
Bunun tek bir açıklaması var... Vicdansızlık

Bunun tek bir açıklaması var... Vicdansızlık!

Ankara'nın Etimesgut ilçesinde kedi, tavşan ve civcivlerin bir kısmının ölü, bir kısmının ise canlı şekilde çöp konteynerine atılmasıyla ilgili suç duyurusunda bulunuldu.

20.05.2021Haber
Annesinin kabullenmediği kuzuya bebek gibi bakıyorlar

Annesinin kabullenmediği kuzuya "bebek" gibi bakıyorlar

Elazığ'da doğum sonrası annesinin kabullenmemesi nedeniyle bakımsız kalan kuzuyu sahiplenen şehit eşi ve oğlu, "Boncuk" adını verdikleri kuzuya evlerinde bebek gibi bakıyor.

18.05.2021Haber
Influencerların reklamlarına düzenleme geldi Takipçilerimden negatif geri dönüşler aldım

Influencer'ların reklamlarına düzenleme geldi! 'Takipçilerimden negatif geri dönüşler aldım'

Ticaret Bakanlığı, son dönemde sık sık gündeme gelen sosyal medya etkileyicileri 'influencer'lar' için bir kılavuz yayımladı. Bu kişilerin sosyal medya hesaplarında yaptıkları reklamların düzenlenmesini amaçlayan kılavuzun ayrıntılarını masaya yatırdık...

18.05.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Bu tatile beraber gidelim

Vaka sayıları düşüşünü sürdürüyor ve planlandığı üzere 1 Haziran’da kademeli normalleşmeye geçeceğiz.

29.05.2021

Kedilerde antresia ani

Kedi ve köpek yavrularında doğumsal anomaliler sıklıkla karşılaştığımız bir durum.

24.05.2021

Sanırım yatakları ayırmalıyız

Yatağınızda huzurlu şekilde uyurken, gelişiyle ortalığı ayağa kaldıran ya da uykusu sık sık bölünen veya horlamasıyla zaten sizi uyutmayanlar... Partnerinizden bahsetmiyorum, kedi ya da köpeğinizi anlatıyorum.

22.05.2021

Bir Duman kedicik geldi geçti bu hayattan

Duman oğlan tam 7 yıl o genç kızla birlikte yaşadı. Ev, semt değiştirdiler birlikte, artık erişkin, çakı gibi bir delikanlıydı Dumancık. Artık evine sadece karnını doyurma amaçlı gelmeye başladı. Çünkü özgürlüğü sevmişti...

21.05.2021