EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Vertigo

Vertigo ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Vertigo haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 483 Vertigo haberi bulunmuştur.

Vertigo Haberleri

Her 10 kadından birinin kabusu: Meme kanseri

Her 10 kadından birinin kabusu: Meme kanseri!

Meme kanseri görülme sıklığı göz önüne alındığında gerçekten de ürkütücü bir hastalık. İstatistiklere göre her 10 kadından biri yaşamının bir döneminde meme kanserine yakalanıyor. Bu oranın çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüzün şehir yaşantısını göz önüne alırsak, hayatımızı sürdürdüğümüz kanserojen havuzunda elbette bu hastalığın görülme sıklığının artacağını tahmin etmek güç değil

16.12.2002Kelebek
Burundan estetik ameliyat olmadan önce...

Burundan estetik ameliyat olmadan önce...

Burun estetiği ülkemizde ve tüm dünyada estetik ameliyatlar arasında en sık yapılan cerrahidir. Burundan rahat nefes alamama şikayeti olan birçok kişi eğer bu sorun ameliyatla çözümlenecek ise beraberinde burnunun görüntüsünde de hoşuna gitmeyen yönleri düzelttirmek istemektedir.

30.12.2002Kelebek
Horlama Seksi Öldürüyor

Horlama Seksi Öldürüyor

Horlamanın yaşı insanlık tarihine eştir. Komik olarak algılanmış ve komik karakterlerin özelliği olarak kullanılmıştır. Örneğin Asteriks horlamasıyla ünlüdür. Horlama gürültülü uyuma, kişinin uyurken çevresine verdiği rahatsızlık olarak bilinir. Horlayan kişi genellikle horladığını kabullenmez. Kişi horlamayı kendisine yakıştıramaz. Çoğu hasta aynı odayı paylaştığı arkadaşı ya da eşleri tarafından doktora getirilmektedir.

6.01.2003Kelebek
Çocuklarda Alerji ve Sinüzit

Çocuklarda Alerji ve Sinüzit

Çocuklardaki kulak burun bogaz hastalıklarıyla ilgili problemlerin çok büyük bir bölümü doğrudan ya da dolaylı olarak alerji ile ilgilidir. Çocukların yüzde 10’unda alerjik nezle olduğu tahmin edilmektedir. Çocukluk çağı sinüzitlerinde de altta yatan bir alerjik hastalığın gözden kaçırılmaması gerekir.

13.01.2003Kelebek
Kadınların korkulu rüyası: Menopoz

Kadınların korkulu rüyası: Menopoz!

Menopoz, kadın yaşamının doğal bir dönemi olmasına karşın birçok kadın için halen korkulacak bir dönem olarak karşımıza çıkmaktadır. Menopozun yol açtığı şikayetlere katlanmak mı, yoksa tedavi olmak mı? Tedavi gerçekten riskli mi? İşte menopoz konusunda merak ettikleriniz...

20.01.2003Kelebek
Lazer İle Gözlüğe Elveda

Lazer İle Gözlüğe Elveda!

Sabah uyandığınızda çevrenizi görebilmek için yatağınızın yanına koyduğunuz gözlüğünüzü aranmaktan sıkıldınız, insanlarla öpüştüğünüzde ya da kışın dışarıdan sıcak bir mekana girdiğinizde buğulanan ve kirlenen gözlük camlarından bıktınız... İşte gözlüklerinizden kurtulmanın yolu lazer cerrahisiyle ilgili bilmek istedikleriniz.

3.02.2003Gündem
Ciddi bir hastalık: Şişmanlık (Obezite)

Ciddi bir hastalık: Şişmanlık (Obezite)

Kilosu ne olursa olsun herkesin vücut ağırlığı ile ilgili bir yorumu vardır. Şişman olmak kimisi için varlığın, zenginliğin sembolü iken bir başkası için iradesizliğin, güçsüzlüğün simgesidir. Zayıflık ise bazıları için hastalık çağrıştırırken birçoğu için zerafet ve sağlık sembolü olabilir.

17.02.2003Kelebek
Denge Bozukluğu: Baş Dönmesi (Vertigo)

Denge Bozukluğu: Baş Dönmesi (Vertigo)

Vertigo kelimesi latince ‘dönmek’ fiilinden gelmektedir. Denge bozuklukları çoğu zaman tarifi güç hastalıklardır. Hastalar kendilerinin ya da çevrelerindeki eşyaların döndüğünü tarif ederler. Birçok kişi baş dönmesi yaşadığında hangi uzmanlık alanındaki doktora başvuracağını bilmez.

24.02.2003Kelebek
Kulak kiri bir hastalık mı

Kulak kiri bir hastalık mı?

Birçoğumuz kulağımızda zaman zaman biriken kirlerden şikayetçiyizdir. Hele bazılarımız bu birikintileri temizlemeyi takıntı haline getirip her fırsatta pamuklu çubuklarla gayretli bir temizliğe kalkışmaktayız. Hiç düşündünüz mü madem sürekli temizlenecekti acaba bu kulak kiri dediğimiz salgı neden var diye?

10.03.2003Kelebek
Burun kanaması hayat kurtarıyor

Burun kanaması hayat kurtarıyor

Burun yalnızca nefes alıp vermemize yarayan, havayı nemlendiren, süzen ve yüzümüzün ortasında görüntümüzü belirleyen ana organlardan biri olarak tanınır. Ancak günün birinde kanayarak hayatımızı kurtaracağı hiç mi hiç aklımıza gelmez.

17.03.2003Kelebek
Kanser, nedenleri ve savaş

Kanser, nedenleri ve savaş

Kanser kelimesini duymak, günümüzde hala tüylerimizi diken diken etmeye yetiyor. Tıp alanındaki gelişmelere rağmen kanserin kesin tedavisi henüz bulunmuş değil. Kanser kelimesinden korkan ve bu kelimeyi kullanmamaya mümkün olduğunca özen gösteren bizler acaba kanserin ne olduğunu gerçekten biliyor muyuz?

24.03.2003Gündem
Gırtlak Kanseri ve Sigara Bağımlılığı

Gırtlak Kanseri ve Sigara Bağımlılığı

Erken yaşlanmaktan korkuyoruz, kanserden korkuyoruz, kalp-damar hastalıklarından, cildimizin bozulmasından korkuyoruz. Kimimiz erken ölmekten, kimimiz yaşlılıkta çekmekten korkuyor. Şu bir gerçek ki sigara tüm bunlara neden oluyor.

31.03.2003Kelebek
Yaygın bir sorun: Selülit

Yaygın bir sorun: Selülit

Sonuna ‘it’ takısı alan sözcükler çoğunlukla enfeksiyon belirtir. Örneğin bir organ seçin, diyelim prostat bu organın enfeksiyonuna prostatit deriz. Ya da bademciklerin tıptaki adı tonsil’dir. Bademcik iltihabına tonsillit diyoruz. İşte bir istisna selülit. İsmine bakınca bir iltihabi durum olarak algılanır ancak gerçekte selülit bir enfeksiyon değildir. Tıptaki adı hidrolipodistrofi’dir. Cilde yakın olan yağ dokularının günlük enerji kaynağı olarak kullanılmamaları sonucu ortaya çıkan bir şekil bozukluğudur. Selülit oluşmasında birçok etken sayılabilir ancak en büyük etken kadın olmaktır. Östrojen hormonunun selülite yol açması bu bozukluğun bluğ çağında ortaya çıkmasına yol açar. Hamilelik ve menopoz da selülitin ortaya çıktığı dönemlerdir.

7.04.2003Kelebek
Yaz geliyor, güneş lekelerine dikkat

Yaz geliyor, güneş lekelerine dikkat!

Yaşamın kaynağı ve devam etmesi için gereksinim duyduğumuz güneş, çoğu zaman cildimize verdiği zararlar nedeniyle suçlanır. Asıl suçlu olan gerçekten güneş mi yoksa bizim güneşle ilgili davranış biçimimiz midir?

14.04.2003Kelebek
Anti-aging: Bir yaşam biçimi

Anti-aging: Bir yaşam biçimi

Yaşlanmak yüzyıllardır insanoğlunun çare bulmaya çalıştığı ancak bir türlü engellenemeyen doğal bir süreçtir. Yaşlanma hızımızı belirleyen iki ana unsur vardır. Biri kalıtımsal özelliklerimiz, diğeri de hava kirliliği, sigara, kötü beslenme alışkanlıkları gibi dış etkenlerdir. Özellikle günlük diyet ve yaşam biçiminin doğru planlanması ve bu konudaki kozmetik ürünler hem kişinin yaşlanmasını geciktirmekte hem de daha genç görünmesini sağlamaktadır.

21.04.2003Kelebek
Stres kaynaklı diş hastalığı: Bruksizm

Stres kaynaklı diş hastalığı: Bruksizm

Çağımızın hastalığı stresin birçok rahatsızlığa neden olduğunu biliyoruz. Diş sağlığına olan olumsuz etkisi ise belki de aklımızın ucundan bile geçmiyor. Peki nasıl oluyor da stres diş sağlığımızı bozuyor?

5.05.2003Kelebek
Obur muyuz

Obur muyuz?

Obezite (şişmanlık) temel bir sağlık sorunudur. Her yıl kilo vermek isteyenler özel diyetlere, zayıflama ilaçlarına ve diğer tedavi yöntemlerine avuç dolusu para harcamakta ve ne yazık ki çoğu kalıcı başarı elde edememektedir.

12.05.2003Kelebek
Grip değil, saman nezlesi

Grip değil, saman nezlesi!

Halk arasında saman nezlesi diye bilinen ve tıp dilinde allerjik rinit olarak adlandırılan hastalık o kadar yaygındır ki yaklaşık toplumun yüzde 15’inde görülür. Mevsimsel ve yıl boyu görülebilen iki tipi vardır. Özellikle polenlere karşı duyarlı olanlarda bahar mevsiminde yakınmaların arttığı izlenir. Ancak yıl boyu yakınmaları olan kişilerin bir çoğu bu yakınmaların alerjik kaynaklı olduğunun bilincinde değildir ve sık gribe yakalandığını sanabilir.

26.05.2003Kelebek
Önemli bir tedavi yöntemi: Dokunmak

Önemli bir tedavi yöntemi: Dokunmak!

Tıp fakültesinde doktor adaylarına ilk öğretilen, hastaya sevginizi, ilginizi göstermek için dokunmaktır. Sıkıntısı olan bir dostumuza gergin bir anında dokunduğumuzda, onun sırtını sıvazladığımızda, omzuna kolumuzu attığımızda ona desteğimizi ve yanında olduğumuzu hissettiririz. Bu dokunuş rahatlama hissi yaratıp kişinin stresten kurtulmasına yardım edecektir. Gerçekten de dokunma beden dilinin bir parçası ve sevgimizi göstermenin önemli yollarından biridir.

9.06.2003Kelebek
Bebeğinizin cinsiyetini belirlemek elinizde mi

Bebeğinizin cinsiyetini belirlemek elinizde mi?

Doğacak çocukların cinsiyetinin belirlenmesi anne ve babanın istemi dışında olmasına karşın çok eskilerden beri çocuğun cinsiyetinin nasıl gerçekleştiği insanların ilgisini çekiyor. Günümüzde teknolojinin yardımıyla cinsiyetin doğum öncesinde belirlenmesi mümkün.

16.06.2003Kelebek
Yaşlılıkta Bunamanın En Sık Nedeni: ALZHEİMER’e dikkat

Yaşlılıkta Bunamanın En Sık Nedeni: ALZHEİMER’e dikkat!

Yaşam süresinin uzamasıyla birlikte sıklıkla 65 yaş üzerinde görülen Alzheimer hastalığı giderek önem kazanmaya başladı. İleri yaşlarda azımsanmayacak sıklıkta karşımıza çıkan bu hastalığa karşı uyanık olmalı ve kendimizi korumalıyız!!!

30.06.2003Kelebek
Bilgisayara bağlı göz yorgunluğu

Bilgisayara bağlı göz yorgunluğu

Pek çoğumuz ofisimizde ya da evimizde bilgisayar karşısında oldukça uzun zaman geçirmek zorunda kalıyoruz ya da bundan zevk alıyoruz. Ekrana bakarken gözümüzde oluşan yorgunluk belirtilerinin farkına varıp belki de ara sıra gözümüzü dinlendirmeye çalıştığımız da oluyor. Ancak bu basit görünen sorun ciddi göz problemlerinin belirtisi ya da nedeni olabilir. Basit önlemler ile bilgisayarın neden olduğu göz problemlerinden biraz olsun kurtulmak mümkün.

7.07.2003Kelebek
Sinemanın efsane sarışınları

Sinemanın efsane sarışınları

Her ne kadar isimlerinin başına kimi zaman ''aptal'' kelimesi eklense de sarışınlık, sinema dünyasının taçlandırdığı bir sıfat. İşte internetteki msn sitesine göre sinema dünyasının efsane sarışınları ve onlara bu unvanı kazandıran filmler. Bu arada sadece kadın oyunculardan oluşan listede tek bir erkek oyuncunun yeraldığını da söyleyelim: Deneyimli aktör Rutger Hauer.

14.07.2003Spor Arena
Klimadaki tehlike: Lejioner hastalığı

Klimadaki tehlike: Lejioner hastalığı

Klima ve havalandırma borularından gelen gizli tehlikenin ne olduğunu biliyor musunuz? 1976 yılında Philedelphia’da Amerikan lejyon toplantısına katılanlardan 221’i zatüre geçirdi. 34 kişi öldü. Ölenlere yapılan otopsi sonucunda bir bakteri bulundu ve bu bakteri “Lejionella Pneumophila” olarak adlandırıldı. Hastalığa ise “Lejioner hastalığı” adı verildi.

14.07.2003Kelebek
Kulağınızı Kaşımayın

Kulağınızı Kaşımayın!

Kulak kaşıntısı birçoğumuzu rahatsız eden tatsız bir durum. Özellikle yaz aylarında sıcağın da etkisi ile aşırı terleme ve sonuçta kaşıntı hissinde bir artış olmakta. Dış kulak yolu oldukça hassas bir yapıya sahip, bir de kaşıyarak tahriş edip üzerine de havuza, denize girersek ciddi bir dış kulak yolu enfeksiyonuna zemin hazırlamış oluruz.

21.07.2003Kelebek
Belki de ‘depresyondayız’

Belki de ‘depresyondayız’

Günümüzde psikiyatrik hastalıklar arasında en sık adı geçen ve tanınanı depresyondur. Gerçekten de sık görülen bir hastalıktır. Erkeklerde yüzde 10 kadınlarda ise yüzde 20 gibi yüksek bir oranda yaşamın bir döneminde depresyon görülür.

28.07.2003Kelebek
Ağız kokusuna dikkat

Ağız kokusuna dikkat!

Ağız kokusu sosyal yaşantımızı olumsuz etkileyen, karşımızdaki kişiye daha ilk tanıştığımız anda tatsız mesaj veren bir rahatsızlık. Kötü ağız hijyeninin kaçınılmaz sonucu olsa da bazen ne yaparsak yapalım kurtulamadığımız bir hastalık olarak bizi rahatsız ediyor. Birçok kişi kendi ağız kokusunun farkına varıp doktora gitse de, bazılarımız bunun farkına varmadan yaşıyoruz. Çevremizdeki insanların bu durumu utanılacak bir şey olarak algılayıp uyarmaması sonucu belki de kendi ağız kokumuzun bilincine hiç varamayacağız.

4.08.2003Kelebek
Şanssız bir yağ aldırma öyküsü üzerine

Şanssız bir yağ aldırma öyküsü üzerine

Günlerdir basında 28 yaşındaki Berna Şallı ile ilgili ‘kilo vermek için yapılan yağ aldırma ameliyatı sonrası öldü’ haberlerini izliyoruz. Gencecik bir insanın başına gelen şanssız olayın doktorlar arasında adeta bir rant kavgası haline dönüşmesi karşısında hayrete düşüyorum. Görünen tek gerçek, ameliyat sonrası yaşamını kaybeden Berna Şallı’nın artık aramızda olmadığı ve bu olaydan birtakım dersler çıkarmayı bilmemiz gerektiğidir.

11.08.2003Kelebek
Varisle tanışmadan önleminizi alın

Varisle tanışmadan önleminizi alın

Birçok insanın ortak sorunu varis sadece görüntü bozukluğu oluşturduğundan değil, ciddi hastalıklara yol açabileceğinden önemsenmesi gereken bir hastalık. Üstelik sanıldığı gibi sadece erişkinlerde değil çocukluk çağında da görülebilmekte. Elbette yapısal etkenler varis oluşumunda önemli rol oynamakta. Ancak bazı önlemlerle varis oluşumunu engellemek elimizde.

18.08.2003Kelebek
Her zaman genç görünmenin sırrı: Botox

Her zaman genç görünmenin sırrı: Botox!

Sağlığımız için kullanılan ilaçların bir kısmı şifalı bitkilerden, bazıları da hayvanlardan üretilir. Kimi zaman da zehirli bir madde tıpta ilaç olarak kullanılır. Bir bakterinin kendisini korumak ve hastalık oluşturmak için salgıladığı zehiri bizler güzelleşmek için bile kullanabiliyoruz. Yaklaşık on yıldır kullanılan Botox son yıllarda mucizevi sonuçları ile karşımıza çıkıyor.

25.08.2003Kelebek
Gizli tehlike: Mide yanması

Gizli tehlike: Mide yanması

Zaman zaman midenizde yanma, batma gibi tatsız yakınmalarınız mı oluyor? Ya da ağzınıza acı ekşi mide asiti mi geliyor? Mide yanması birçoğumuzun sık başına gelen oldukça rahatsız edici bir hastalık. Çoğu kez geçiştirdiğimiz bu yakınmalar gerekli önlemler alınmazsa ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Gastritten mide ve yemek borusu kanserine kadar uzanan birçok hastalığın öncüsü olabiliyor. Yaşam şeklimizi düzenleyerek ve basit önlemler alarak bu hastalıktan korunmak mümkün.

1.09.2003Kelebek
Takıntılar zamanımızı çalıyor

Takıntılar zamanımızı çalıyor

Evden çıkıyorsunuz tam işinize gitmek üzeresiniz aniden kafanıza bir düşünce takılıyor: Acaba kapıyı kilitledim mi?. Tüm işlerinize geç kalmayı göze alıp geri dönüyorsunuz. Kapıyı kontrol edip çıkıyorsunuz. Bu defa da “Ocağı kapattım mı, pencereyi kapattım mı?...” gibi kaygılarla yeniden dönmek zorunda hissediyorsunuz.

15.09.2003Kelebek
Kulak zarında deliğe çözüm

Kulak zarında deliğe çözüm!

Sıklıkla küçük yaşlarda geçirilen orta kulak iltihabı sonrasında ya da kulağa gelen darbeyle oluşan kulak zarı delinmeleri işitmede azalma ve kulaktan kötü kokulu iltihaplı akıntıya neden olur. Kulak zarı delik olan kişi uğultu, rüzgar sesi gibi sesler duymaktan yakınır ve yıllar içinde işitme kaybı ve kulağa ait fonksiyonlarda azalma meydana gelir.

22.09.2003Kelebek
Erkekte saç dökülmesinin cinsel güçle ilişkisi var mı

Erkekte saç dökülmesinin cinsel güçle ilişkisi var mı?

Saçınızın avuç avuç dökülmesinden mi yakınıyorsunuz? Ya da saç fırçanızın üzerindeki saçları görüp kısa sürede saçsız kalacağınızı düşünüyorsanız emin olun ki bu endişeleri taşıyan tek kişi siz değilsiniz. Özellikle erkekler olmak üzere bir çok kişi saç dökülmesinden yakınıyor. Hemen belirtmeliyim ki günde 100 saç teline kadar olan dökülmeler dermatologlar tarafından normal kabul ediliyor. Ancak saçınızın dökülme miktarı bunun üzerinde ise yaşam ve beslenme biçiminizi gözden geçirmeniz yerinde olacaktır.

29.09.2003Kelebek
Okyanus suyu ile gelen sağlık

Okyanus suyu ile gelen sağlık!

Hepimiz denize girmenin burnumuzu rahatlattığını ve soluk almamızı kolaylaştırdığını birçok kez gözlemlemişizdir. Deniz suyundaki tuz, mineral ve element oranları burun ve sinüs sağlığı için ideal bir karışımdır. Nezle ya da sinüzit atağı geçirirken denize girdiğimizde hızla iyileştiğimizi şaşırarak görürüz. İşte bu mucize doğal kaynak artık eczanelerde ilaç olarak bizlere sürekli şifa vermek için yerini aldı. Üstelik mineral ve elementler açısından daha etkili olarak ve steril püskürtmeli paketler halinde.

13.10.2003Kelebek
AIDSin erken belirtileri

AIDS'in erken belirtileri

AIDS son yıllarda yayılma hızı geçmiş yıllara oranla düşük bildirilmiş bir hastalık olsa da, uzun yıllar sessiz kalıp hasta olduğunun farkında olmayanlar tarafından bulaştırılabildiğinden hala ciddi bir tehlike olarak karşımızda.

20.10.2003Kelebek
Gelişigüzel burun damlası kullanmayın

Gelişigüzel burun damlası kullanmayın

Havaların soğuması ve soğuk algınlığı salgınlarının başlaması ile birlikte birçok kişi eczanelere gidip burun tıkanıklığı için bir burun damlası alıp kullanıyor. Değerini işlevini kaybettiğinde anladığımız burnumuzu açabilmek ve rahat bir nefes alıp uyuyabilmek için kullandığımız burun damlaları, uzun süreli ve uygun olmayan dozlarda kullanıldığında daha büyük sağlık sorunlarına ve bağımlılığa yol açabiliyor.

3.11.2003Kelebek
Baş dönmesini hafife almayın

Baş dönmesini hafife almayın

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak- Burun-Boğaz Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Selçuk Onart,literatürdeki adı ''Vertigo'' olan baş dönmesinin ortaya çıkmasında, boyunda kireçlenme, tansiyon ve iç kulak rahatsızlıklarının yanı sıra stres, uykusuzluk ve açlığın da etkili olduğunu söyledi.

8.11.2003Gündem
Horlamaya ‘radyofrekans’ çözümü

Horlamaya ‘radyofrekans’ çözümü

Horlama insanlık tarihi kadar eski bir sorun. Horlama sırasında çıkan gürültü kişinin kendisini değil ama aynı odada hatta aynı evde uyuyan diğer insanların uykusuz geceler geçirmesine neden olabiliyor. Üstelik horlayanların çoğu bu durumdan habersiz olduklarından uykuda horladıklarını reddediyorlar.

10.11.2003Kelebek
Baş dönmesini hafife almayın

Baş dönmesini hafife almayın

Literatürdeki adı "Vertigo" olan baş dönmesinin ortaya çıkmasında, boyunda kireçlenme, tansiyon ve iç kulak rahatsızlıklarının yanı sıra stres, uykusuzluk ve açlık da etkili.

Soğuklarda bademcik enfeksiyonlarına dikkat

Soğuklarda bademcik enfeksiyonlarına dikkat!

Kış mevsiminde havaların soğuması ile birlikte soğuk algınlığı, grip ve beraberinde bademcik enfeksiyonlarıyla oldukça sık karşılaşırız. Vücut direncimizle doğrudan ilişkili olan bademcik iltihabına virüs ve bakteriler yol açar.

1.12.2003Kelebek
Sigara dumanı sağlığımızı tehdit ediyor

Sigara dumanı sağlığımızı tehdit ediyor

Bilerek ve isteyerek kullanmadığımız bir zehir nedeniyle hastalanmamız aslında toplumsal bir suç. Aynı havayı solumak zorunda olduğunuz diğer insanların duyarsızlığı ve sorumsuzca kişisel özgürlük sınırlarının dışına çıkılması nedeniyle sık sık sigara içmiyor olsak da sigara dumanı solumak zorunda kalıyoruz. Üstelik pasif sigara içicileri sigara filtresinden süzülmeyen ve insan sağlığı için son derece zararlı olan dumanı soluyarak neredeyse sigara içicileri kadar risk altına girmekteler.

8.12.2003Kelebek
Kilo verme saplantısı ‘ölümcül’ olabilir

Kilo verme saplantısı ‘ölümcül’ olabilir

Birçoğumuz yaşamımızın belli döneminde kilomuzdan yakınıp diyet yaparız. Bazılarımız sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirip aslında en doğrusunu yaparken bazılarımız ise sağlığına zarar verecek diyetler uygulayabilir. Hele hele kilo vermek için ölümcül diyetler yapıp yediklerini kusmalar başlamışsa bu oldukça ciddi bir hastalığın bulgusu olabiliyor.

22.12.2003Kelebek
Estetik burunda tıkanıklık sorunu

Estetik burunda tıkanıklık sorunu

Birçok kişi burnunun dış görünümünden yakınır. Kişinin soluk alma güçlüğünün yanı sıra yüz hatları ile orantısız kemerli bir burnu da varsa ve rahat nefes almasını sağlayan bir cerrahi girişim geçirecekse çoğunlukla burnunun dış görünümünü de düzettirme arzusundadır.

29.12.2003Kelebek
Grip, Soğuk algınlığı ve Antibiyotikler

Grip, Soğuk algınlığı ve Antibiyotikler

Soğuk algınlığı ve grip kış aylarında hemen hepimizin başının derdi olan hastalıklar. Rahatsızlık veren burun akıntısı, halsizlik, ateş, öksürük gibi bulgular hem işgücü kaybına neden oluyor hem de bulaşıcılığı yüksek olduğundan çevredeki insanlar için potansiyel bir tehlike oluşturuyor.

5.01.2004Kelebek
Yaygın bir sorun: Uçuk ve Aft

Yaygın bir sorun: Uçuk ve Aft

Birçoğumuz sık sık tekrarlayan ağız yaralarından ve dudağımızda çıkan uçuklardan yakınır dururuz. Özellikle aft adını verdiğimiz ve neredeyse yemek yemeye engel olacak kadar acı verebilen ağız içi ülserleri bazılarımızın sürekli derdidir. Ancak bu kadar yaygın hastalıklar olmasına karşın ne uçuk konusunda ne de aftlar konusunda birçoğumuz yeterli bilgiye sahip değiliz. Örneğin bu hastalıklar bulaşıcı mıdır? Neden bazı insanlarda sık tekrar ederler? Ciddi sonuçlar doğurabilir mi? Önemli bir hastalığın belirtisi olabilir mi? Tedavi edilebilirler mi?...

12.01.2004Kelebek

Yazar Sonuçları

Gökyüzündeki iş yükü

Bir pilot kaybetmek her zaman çok hazindir. Dayanılmaz acılar verir. O sadece savaşta değil, barışta da bir ömür ayakta kalabilmek için inanılmaz mücadele eder.

24.01.2004