EKSTRA
MENÜ

Veri İhlali

Veri İhlali ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Veri İhlali haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 344 Veri İhlali haberi bulunmuştur.

Veri İhlali Haberleri

Yapay zekada son aşama: Robot yargıç

Yapay zekada son aşama: 'Robot yargıç'

İngiliz bilim adamlarının yapay zeka teknolojisi ile 'robot yargıç' geliştirdi. Yapay zekanın son ürünü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) görülen davalardan yüzde 79'unun hükmünü doğru tahmin etti.

26.10.2016Dünya
Yapay zekada son aşama: Robot yargıç

Yapay zekada son aşama: 'Robot yargıç'

İngiliz bilim adamlarının yapay zeka teknolojisi ile 'robot yargıç' geliştirdi. Yapay zekanın son ürünü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) görülen davalardan yüzde 79'unun hükmünü doğru tahmin etti.

25.10.2016Teknoloji
Oracle Türkiye Genel Müdürü Filiz Doğandan önemli açıklamalar

Oracle Türkiye Genel Müdürü Filiz Doğan'dan önemli açıklamalar

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Oracle'ın Türkiye Genel Müdürü Filiz Doğan, Bulut teknolojisinin geldiği son noktayı ve Oracle'ın çalışmalarını Hürriyet'e anlattı.

1.10.2016Teknoloji
ABD Büyükelçisi John Bass CNN Türke konuştu

ABD Büyükelçisi John Bass CNN Türk'e konuştu

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, CNN Türk ekranlarına konuk olarak gündeme dair soruları yanıtladı. Bass, "darbe girişiminden habardar oldukları ve destekledikleri" şeklinde ortaya atılan iddialara kesin bir dille karşı çıkarak, "ABD böyle bir darbe girişimini, yönetmedi, desteklemedi, haberdar değildi" dedi. Bass, "ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı öldürmeye çalıştı" iddialarına da cevap verdi.

19.07.2016Gündem
Sağlık Bakanlığı hasta bilgilerini istiyor

Sağlık Bakanlığı hasta bilgilerini istiyor

Sağlık Bakanlığı aile hekimleri ve sağlık kurumlarına gönderdiği genelgeyle 1.1.2015’den beri tutulan hasta kayıtlarını istedi. TTB (Türk Tabipleri Birliği) Başkanı Dr. Bayazıt İlhan bu bilgilerin “hasta sırrı” olduğunu, paylaşılmasının insan hakları, anayasaya aykırı ve hukuki temelden yoksun olduğunu söyledi.

26.05.2016Sağlık
FBI Appleın yardımı olmadan iPhone şifresini kırdı

FBI Apple'ın yardımı olmadan iPhone şifresini kırdı

ABD Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Apple'ın yardımı olmadan San Berdardino saldırganına ait iPhone'un şifresini kırabildiğini duyurdu ve Apple ile FBI arasındaki 'şifre davasının' da sona erdiğini duyurdu.

29.03.2016Teknoloji
Vergi yasası 2016’da sil baştan değişiyor

Vergi yasası 2016’da sil baştan değişiyor

Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı Vergi Usul Kanun Tasarısı taslağı iyi mükellefi ödüllendirirken kötü mükellefi teşviklerden mahrum bırakacak. Gelir ve kurumlar vergisini düzenli ödeyen yarım puan indirim kazanacak, Twitter elektronik ortamda büro açabilecek.

27.12.2015Ekonomi
AİHM YouTube yasağı için kararını verdi

AİHM YouTube yasağı için kararını verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi , Türkiye'nin YouTube'a erişimi engellemesinin ifade özgürlüğü ihlali (AİHS 10. madde) olduğuna karar verdi.

1.12.2015Teknoloji

İçme suyu tartışmasında AYM "ihlal var" dedi

Anayasa Mahkemesi, Tıp Kurumu Derneği Genel Sekreteri Ali Rıza Üçer'in, Ankara'nın içme suyu tartışmaları sırasında yaptığı açıklamalar nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e tazminat ödemesini hak ihlali saydı. Yüksek Mahkeme, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına karar verdi.

14.08.2015Ekonomi
Facebooka gizlilik davası

Facebook'a gizlilik davası

Belçika Kişisel Gizlilik Komisyonu, internette insanları izlemekle suçladığı sosyal paylaşım sitesi Facebook'a dava açtı.

19.06.2015Teknoloji
Askeri Casusluk Davasında yeniden yargılama

"Askeri Casusluk Davası"nda yeniden yargılama

ANAYASA Mahkemesi’nin "İstanbul Askeri Casusluk" davasıyla ilgili verdiği ’Hak ihlali’ kararının ardından aralarında emekli Albay İbrahim Sezer, emekli Tuğamiral Şafak Yürekli, eski TÜBİTAK Güvenlik Daire Başkanı Yücel Çipli’nin de aralarında bulunduğu 44 sanığın yeniden yargılanmasına başlandı.

12.06.2015Gündem
Bilgisayarların üçte birinde virüs var

'Bilgisayarların üçte birinde virüs var!'

ODTÜ Mühendislik Fakültesi’nin ardından, ODTÜ Executive MBA mezunu olan Cenker Özhelvacı, profesyonel iş hayatına 1995 yılında Atlas Copco’da Satış Mühendisi olarak başladı. Experian Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi’nde 17 ülkeden sorumlu Genel Müdür olarak görev yapan Cenker Özhelvacı, Experian Doğu Avrupa, Türkiye ve Orta Doğu Bölge Başkanı olarak görevini sürdürüyor. Özhelvacı siber güvenlik alanında trendi değerlendirdi ve siber saldırılar üzerine son gelişmeleri Hürriyet'e anlattı.

5.06.2015Teknoloji
Hastalar olumsuz etkilenir

Hastalar olumsuz etkilenir

Psikiyatri hastalarının bilgilerini isteyen Bakanlığa tepki gösteren uzmanlar “Bilgiler rıza olmadan paylaşılamaz” dedi.

29.05.2015Gündem
İma etme suçu

İma etme suçu

ELEŞTİRİ nereden gelirse gelsin, değerlidir. Tartışırız, üzerinde görüş birliği sağlayamasak bile yararlanırız. Ama bir gazete, haber nedeniyle saldırıya uğrar, meydanlarda hedef gösterilirse bu doğrudan basın özgürlüğüne müdahale olur; bundan demokrasi ve gazetecilik adına sağlıklı bir sonuç çıkması beklenemez. Hele de bu saldırı, ülkeyi yöneten şahsiyetlerden gelirse...

24.05.2015Okur Temsilcisi
‘17-25’ iki ay erken yapılmış

‘17-25’ iki ay erken yapılmış

Hanefi Avcı, daha önce hapse girmesine neden olan ‘Haliç’te Yaşayan Simonlar-Dün Devlet Bugün Cemaat’ kitabının ardından, ‘Cemaatin İflası-Hoca’nın Ayağının Kaydığı Yer’i yazdı. Eski polis müdürü, bu kitabında 17-25 Aralık operasyonlarına odaklandı. Avcı’ya göre bu operasyonlar yerel seçim öncesinde, 20-24 Şubat 2014’te yapılacaktı. Ancak ‘cemaatçi’ polisler ‘tayin’ korkusuna kapılınca operasyonu öne aldı.

13.05.2015Gündem
Tazminat hatırlatmalı beraat

Tazminat hatırlatmalı beraat

BALYOZ davasında aldıkları mahkûmiyet kararları, Yargıtay tarafından bozulan 64 sanıktan 63’ü hakkında dün beraat kararı çıktı. 64 sanık hakkındaki dava, Anadolu 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya 44 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.

7.04.2015Gündem
Avrupa Komisyonundan uçuşlarda daha fazla kişisel veri toplama planı

Avrupa Komisyonu'ndan 'uçuşlarda daha fazla kişisel veri toplama' planı

Guardian gazetesinin bugün manşetten verdiği özel habere göre, Avrupa Komisyonu terörle mücadele için yeni bir plan hazırladı. Buna göre Avrupa'ya giden ve Avrupa'dan kalkan tüm uçuşlarda, her yolcunun kişisel verileri toplanacak ve bu veriler beş yıla kadar saklanabilecek.

28.01.2015Dünya
Bitmeyen senfoni

Bitmeyen senfoni

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) internette jet hızıyla engelleme yetkisi veren düzenleme 1 yıl içinde 4. kez gündemde. İlk kez 2014 Şubat ayında çıkarılan yasayla TİB Başkanı’na mahkeme onayı olmaksızın erişim engelleme yetkisi verilmiş, Anayasa Mahkemesi de iptal etmişti.

22.01.2015Teknoloji
Bakanlıktan kanser hastalarına şok liste

Bakanlıktan kanser hastalarına şok liste

Sağlık Bakanlığı kanser hastalarının kaç ay yaşayacağını belirten bir tablo yayınladı. Kanser Daire Başkanlığı'nın internet sitesinde yayınlanan tabloda, "Bazı kanser türlerinin ortalama sağkalım sürelerinin dağılımı" adı altında 13 kanser türünün ay olarak sağkalım süresi yayınlandı.

21.01.2015Sağlık
TBMMde tarihi oturum

TBMM'de tarihi oturum

4 eski Bakan’la ilgili oylama öncesinde TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeler sürüyor. MHP'li Oktay Vural Zafer Çağlayan'ın annesinin hayatını kaybetmesi nedeniyle AK Parti'ye oylamanın ertelenmesini teklif ettiklerini söyledi. Vural AK Partililerin teklifi kabul etmediğini belirtti.

20.01.2015Gündem
AB’den kişisel veri tasarısına bağımsızlık itirazı

AB’den 'kişisel veri' tasarısına 'bağımsızlık' itirazı

Adalet Bakanlığı'nın Kişisel Verilerin Korunması Tasarısı’na AB’den “bağımsızlık” itirazı geldi. AB Türkiye Delegasyonu Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı İreneusz Fidos, AB müktesebatının, tasarıyla oluşturulacak Kişisel Veri Koruma Kurulu’nun tam bağımsız olmasını öngördüğüne dikkat çekerek, “Adalet Bakanlığı ile ilişkilendirilmesi kurulun tam bağımsız olmamasına yol açabilecek. Kurulun hükümetten ayrılmasına yönelik daha fazla adım görmek arzusundayız” dedi.

15.01.2015Dünya
Passolig’e iptal mi geliyor

Passolig’e iptal mi geliyor?

Anayasa Mahkemesi Passolig'de insan haklarına aykırı maddeler olduğu yönünde Ankara 16. Tüketici Mahkemesin'nin yaptığı başvuruyu esastan inceleme kararı aldı.

25.12.2014Futbol
Balyozcuların Balyoz özeti

Balyozcuların Balyoz özeti

Balyoz davasının ana delilini dijital veriler oluşturuyor. Ancak davaya bakan ilk mahkeme, sanıkların taleplerine rağmen dijital verilerin çoğunluğu için bilirkişi incelemesine izin vermemişti. Sanıklar, kendi incelemelerini kendileri yaptırdılar. Ve ortaya, davanın dayandığı dijital delillerin "sonradan üretilmiş" olduğuna ilişkin pek çok rapor çıktı. Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararından sonra davaya yeniden bakan mahkeme ise, ilk mahkemenin tam tersi tutum izledi; Dijital veriler konusunda sanıkların taleplerini haklı bulup, bilirkişi incelemesi istedi. İşte Balyoz davasının "dijital hikayesi"...

5.11.2014Gündem
Facebooktan isyan ettiren özellik

Facebook'tan isyan ettiren özellik

Facebook videoları otomatik oynatması kullanıcılara yaramadı; internet kotaları kısa sürede tükenen kullanıcılar fazladan internete para ödemeye başladı. Şikayetler artınca Facebook da konuyla ilgili açıklama yapma gereği hissetti.

12.09.2014Avrupa
Facebooktan isyan ettiren uygulama

Facebook'tan isyan ettiren uygulama

Facebook'un videoları otomatik oynatması kullanıcılara yaramadı; internet kotaları kısa sürede tükenen kullanıcılar fazladan internete para ödemeye başladı. Şikayetler artınca Facebook da konuyla ilgili açıklama yapma gereği hissetti.

4.09.2014Teknoloji
Türk bankaları siber saldırı altında

Türk bankaları siber saldırı altında!

Antivirüs devi Trend Micro’nun 2014 yılı ikinci çeyrek raporunda Türkiye’de bankaların yoğun siber saldırı altında olduğuna ve saldırı altında olan Avrupa’daki ülkeler sıralamasında 6'ncı sıraya çıktığına dikkat çekti.

20.08.2014Teknoloji
Kerry’den Davutoğlu’na telefon İsrailli askeri kurtarın

Kerry’den Davutoğlu’na telefon İsrailli askeri kurtarın

Hamas’ın İsrailli bir askeri kaçırması Amerika’yı harekete geçirdi. Kerry, Davutoğlu ve Katar Dışişleri Bakanı’nı arayarak İsrailli askerin kurtarılması için devreye girmelerini istedi. Davutoğlu, konuyla ilgili açıklamasında yardıma hazır olduklarını belirtirken, İsrail saldırılarında ölen Filistinlilere dikkat çekti. Bakan Davutoğlu, ateşkes için çaba göstermekten vazgeçmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

1.08.2014Dünya
Hırsızlar da sosyal medyayı takip ediyor

Hırsızlar da sosyal medyayı takip ediyor

Ankara Barosu Avukatlarından Meltem Banko, bayram tatiline çıkan vatandaşların sosyal medya aracılığıyla yer bildiriminde bulunmaları veya tatil fotoğraflarını paylaşmalarının olası hırsızlık olaylarına davetiye çıkardığını belirterek, "Eğer eviniz ya da iş yeriniz siz uzaktayken yeterince korunmuyor ve güvenli değil ise sosyal medyada yer bildirimi yaparken bir kez daha düşünün" dedi.

28.07.2014Teknoloji
İnterseksler sesleniyor: İzinsiz bedenime dokunma

İnterseksler sesleniyor: İzinsiz bedenime dokunma!

Aslında her 2000 doğumda bir vaka olarak ortaya çıkıyor. Fakat ancak LGBT hareketine eklenen ‘İ’ harfiyle daha görünür olan ‘interseksüel bireyler’e yapılan ‘normalleştirme’ ameliyatları tüm dünyada tartışma konusu. En son The Atlantic dergisinin gündeme taşıdığı izinsiz ameliyatlar interseks bireylerde büyük travmalara yol açabiliyor. Türkiye’deki interseks bireyler de haklarını savunmak için örgütleniyor.

11.07.2014Keyif
AYM: Yeniden yargılayın

AYM: Yeniden yargılayın

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ile dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman gibi davanın en kilit isimlerinin mahkeme -tarafından ‘tanık’ olarak dinlenmemesi HAK İHLALİdir.Tavandan mikrofon sarkıtılıp, sanıklarla avukatlarının gizli görüşme haklarının çiğnenmesi de USUL HATASIdır.

18.06.2014Gündem
Akıllı telefonda yüksek faturaya dikkat

Akıllı telefonda yüksek faturaya dikkat

Akıllı telefonu ile internet kullanan tüketicilerin yüksek faturalara dair şikayetler giderek artıyor.

10.06.2014Teknoloji
İşte Başbakanı sinirlendiren konuşma

İşte Başbakan'ı sinirlendiren konuşma

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na tepki gösterip salonu terk etti. İşte Başbakan Erdoğan'ı kızdıran o konuşma.

10.05.2014Gündem
Yöneticilerin gözüyle etik

Yöneticilerin gözüyle etik

Yöneticiler Gözüyle Etik araştırması, Etik Değerler Merkezi adına Xsights Araştırma tarafından farklı sektörler, bölüm ve seviyelerde çalışan yöneticilerin etik değer algısı, etik konusundaki duyarlılığı ve farkındalığını ölçümlemek üzere yapıldı.

RSA’den siber tehditlere karşı yeni nesil güvenlik hizmetleri

RSA’den siber tehditlere karşı yeni nesil güvenlik hizmetleri

RSA, işletmelerin ileri düzeyde tehditleri daha iyi tespit etmeleri ve karşılık verebilmelerine yardımcı olmasını hedeflediği yeni güvenlik çözümlerini tanıttı.

14.03.2014Teknoloji
Erdoğan yerel medya temsilcileri ile buluştu

Erdoğan yerel medya temsilcileri ile buluştu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde örneği görülmeyen, başka ülkelerde de bugüne kadar örneğine rastlanmayan hukuk ihlaliyle hatta ihanet girişimiyle karşı karşıya olduklarını belirterek, "Bazıları bu dinlemelerin yayınlanmasına, 'bunlar yasal dinleme' diyerek, kılıf uyduruyor. Bu yayınlanan dinlemeler yasal dinleme değildir. Arkadaşlar, Türkiye'de dinleme yapmanın belli kuralları vardır. Bu kurallar ihlal dilmiştir" dedi.

5.03.2014Gündem
Gül’den şartlı onay

Gül’den şartlı onay

Cumhurbaşkanı Gül, çok tepki çeken internet yasasını iki maddesinin yeni bir kanunla değiştirilmesi şartıyla onayladı. Gül, yasayı onayladığını Twitter'dan ''Macaristan'dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım'' diyerek duyurdu. İnternet yasasında tartışılan maddeler yeniden düzenlenecek. Gül'ün yasayı onaylamasının ardından Twitter'da Cumhurbaşkanı'nın takipçi sayısında düşüş yaşandı. Dün akşamdan bu yana 96 bin kişi 596 kişi Gül'ü takip etmeyi bıraktı.

19.02.2014Ekonomi
88 bin kişi Gülü bıraktı

88 bin kişi Gül'ü bıraktı

Cumhurbaşkanı Gül, çok tepki çeken internet yasasını iki maddesinin yeni bir kanunla değiştirilmesi şartıyla onayladı. Gül, yasayı onayladığını Twitter'dan ''Macaristan'dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım'' diyerek duyurdu. İnternet yasasında tartışılan maddeler yeniden düzenlenecek. Gül'ün yasayı onaylamasının ardından Twitter'da Cumhurbaşkanı'nın takipçi sayısında düşüş yaşandı. Dün akşamdan bu yana 88 bin kişi Gül'ü takip etmeyi bıraktı.

19.02.2014Gündem
Gül’ü ikna yönetmeliği

Gül’ü ikna yönetmeliği

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül’ün TBMM’de kabul edilen internet düzenlemesini onaylayıp onaylamayacağı merak edilirken hükümet, Gül’ün ve düzenlemeye tepki gösteren Avrupa Birliği’nin kaygılarını gidermek için kritik bir adım attı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan’ın Hürriyet’e verdiği bilgiye göre, en kritik itiraz noktası olan “internet trafiğinin iki yıl saklanması” konusunda uygulama yönetmeliğinde, “Servis sağlayıcıların sakladığı internet trafiğine ilişkin kayıtlar, Mahkeme kararı olmadan TİB’e verilemez” şartı getirilecek.

14.02.2014Gündem

Yazar Sonuçları

KANUNİ’nin hoşgörü örneği

TÜRKİYE gündeminde iki olay var; biri Sultanahmet’teki canlı bombalı terör, diğeri Güneydoğu’da şiddet olaylarının son bulmasını isteyen akademisyenlerin yayınladıkları bildiri.

14.01.2016

Bu artık iğrençliğin daniskası

ŞU keşmekeş içinde bir tek Oy ve Ötesi gençleri var insana güven veren, içine sular seller serpen.

28.10.2015

Hem reklam için ara hem suratıma kapat

Reklam mesaj ve aramalarına son verecek olan elektronik ticaret yasası onaylandı fakat yürürlüğe 1 Mayıs’ta girecek.

29.12.2014

AYM’nin Balyoz kararı (2): Mahkûmiyetin gerekçesi yeterli ve makul değil

ANAYASA Mahkemesi’nin (AYM) Balyoz davasında verdiği “adil yargılanma hakkı” ile ilgili “ihlal” kararını anlayabilmek için önce bu hükmün dayandığı hukuksal çerçeveye odaklanalım.

8.07.2014

Anayasa Mahkemesi’nin kararına kadar yel değirmenlerine karşı yalnızdık!

İlker Başbuğ ve 3 emekli orgeneralin avukatı İlkay Sezer.

25.06.2014