EKSTRA
MENÜ

Veri İhlali

Veri İhlali ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Veri İhlali haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 344 Veri İhlali haberi bulunmuştur.

Veri İhlali Haberleri

Facebooka verilen cezayla ilgili flaş açıklama

Facebook'a verilen cezayla ilgili flaş açıklama

ABD Federal Ticaret Komisyonu Başkanı Simons, yaklaşık iki hafta önce The Wall Street Journal tarafından ilk defa duyurulan cezayla ilgili bugün açıklamalarda bulundu.

25.07.2019Teknoloji
Tarihteki en yüksek ceza British Airways’e: 183 milyon Sterlin

Tarihteki en yüksek ceza British Airways’e: 183 milyon Sterlin

İngiliz havayolu British Airways, geçen yıl yaşanan güvenlik sistemlerindeki ihlal nedeniyle 500 bin kişiye ait bilgilerin internet korsanlarının eline geçmesinin ardından 183 milyon Sterlin gibi rekor para cezasına çarptırıldı. Facebook’un, ‘Cambridge Data Skandalı’ nedeniyle aldığı 500 bin İngiliz Poundu değerindeki ceza, British Airways’in aldığı cezaya kadar tarihteki en yüksek ceza tutarıydı.

9.07.2019Avrupa
Çalışanların üçte biri eski iş yerlerinin dosyalarına erişebiliyor

Çalışanların üçte biri eski iş yerlerinin dosyalarına erişebiliyor

Mevcut ve eski çalışanlarının hareketlerini kısıtlamayan şirketler veri kaybı riskiyle karşı karşıya. Kaspersky tarafından yapılan “İş yerlerindeki dijital dağınıklığı düzeltmek” başlıklı araştırmada, Türkiye’de çalışanların yaklaşık üçte birinin (%30) bir önceki iş yerinin dosya ve belgelerine erişebildiği ortaya çıktı. Bu durum şirketlerin veri bütünlüğünü ve çalışmalarını tehlikeye atıyor. Eski çalışanlar bu veriyi yeni iş yerlerinde kendi amaçları için kullanabiliyor, yanlışlıkla silebiliyor veya verilere hasar verebiliyorlar. Sonuç olarak, daha faydalı işler için harcanabilecek olan zaman ve çaba veri kurtarmaya ayrılmak zorunda kalıyor.

5.07.2019Teknoloji
Dijital Dönüşüm Ofisinden Dijital Türkiye seferberliği

Dijital Dönüşüm Ofisinden 'Dijital Türkiye' seferberliği

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, "Kullanıcı dostu arayüzler hazırlayarak 'Dijital Türkiye’yi insanların çok daha rahat kullanmasını sağlayacağız." dedi.

17.06.2019Teknoloji
Siber saldırıya uğrayan şirketin notu düşürüldü

Siber saldırıya uğrayan şirketin notu düşürüldü

İki yıl önce ABD’li kredi bürosu Equifax’ın sistemlerinde güvenlik açığı olduğu ortaya çıkmış ve 148 milyon kişiye ait değerli veri sızmıştı. Bu güvenlik ihlali şirkete 1,4 milyar dolara mal olurken, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Equifax’ın durumunu "istikrarlı"dan "negatif"e düşürdü. ESET’in paylaştığı bilgiye göre, ilk kez bir güvenlik ihlalinin kötü sonuçları, derecelendirme durumunu düşürecek kadar etkili oldu.

10.06.2019Teknoloji
Bu topluma ait olduğumu göstermek için daha ne yapmalıyız

Bu topluma ait olduğumu göstermek için daha ne yapmalıyız

NSU terör çetesi kurbanlarının avukatı Seda Başay Yıldız, ‘Almanya’da radikalleşme’ konulu panelde ayrımcılığın her yerde olduğunu, son zamanlarda başörtülü kadınlara taciz ve tehditlerini arttığını belirterek “Bu ülkenin, hukuk düzeninin parçasıyız. Bu topluma ait olduğumuzu göstermek için daha ne yapmalıyız” dedi.

9.05.2019Avrupa
En büyük şikayet konusu tele pazarlama

En büyük şikayet konusu tele pazarlama

Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) 25 Mayıs 2018’dan bu yana yürürlükte. Bilgi güvenliği kuruluşu ESET’in edindiği bilgiye göre 8 aylık süreçte Avrupa çapında 95 binden fazla şikayet bildirildi. En büyük şikayet konusu ise telefon üzerinden yapılan pazarlama faaliyetleri oldu. En dikkat çekici ceza ise 50 milyon Euro ile Google’a kesildi.

28.03.2019Teknoloji
Qualcomm Applea açtığı patent davasını kazandı

Qualcomm Apple'a açtığı patent davasını kazandı

Qualcomm Apple’a karşı açtığı patent davasını kazandı. San Diego’da görülen davada Güney Kaliforniya yerel mahkeme jürisi Apple’ın iPhone 7, 7 Plus, 8, 8 Plus ve X modellerinde Qualcomm’a ait U.S. 8,838,949 ve U.S. 9,535,490 No’lu patentlerinin, Apple iPhone 8, 8 Plus ve X modellerinde de U.S. 8,633,936. No’lu patentinin izinsiz kullanıldığı kararına vardı.

18.03.2019Teknoloji
Eczaneye mahrem bilgi cezası

Eczaneye mahrem bilgi cezası

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) ilaç alan bir hastanın özel sağlık bilgilerini izinsiz olarak üçüncü kişilerle paylaşan eczaneyi cezalandırdı.

6.03.2019Gündem
Wozniak: Zuckerberge güvenmiyorum

Wozniak: Zuckerberg'e güvenmiyorum

Apple'ın kurucularından Steve Wozniak, Facebook ve CEO'su Mark Zuckerberg ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

28.02.2019Ekonomi
Yapay Zeka: Nasıl bir gelecek

Yapay Zeka: Nasıl bir gelecek?

Yapay zeka, son yıllarda baş döndürücü bir hızla gelişirken, kamuoyu 'endişeliler' ve 'umutlular' olarak ikiye ayrılıyor. Peki, yapay zeka bize nasıl bir gelecek sunacak? Dünya, bu teknolojileri nasıl kullanıyor? Türkiye, yapay zeka alanında hangi noktada? Akademisyenler, profesyoneller ve girişimcilerle konuştuk…

8.01.2019Teknoloji
Televizyon izleyenleri bekleyen siber tehlike

Televizyon izleyenleri bekleyen siber tehlike

Teknolojinin gelişmesiyle evlerde yaygınlaşmaya başlayan akıllı televizyonlar ile ona bağlı cihazların bilgisayar korsanlarının siber saldırılarında açık hedef haline geldiği bildirildi.

7.01.2019Teknoloji
ABD Savunma Bakanı Mattisten ses kaydı açıklaması

ABD Savunma Bakanı Mattis'ten 'ses kaydı' açıklaması

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin ses kaydını dinlemediğini ancak kaydın çevirisini okuduğunu ifade etti.

28.11.2018Dünya
Siber saldırganların hedefinde havayolu şirketlerinin müşterileri var

Siber saldırganların hedefinde havayolu şirketlerinin müşterileri var

Hong Kong merkezli havayolu kuruluşu Cathay Pacific’te 9.4 milyon yolcuya ilişkin verilerin sızdığı ortaya çıktı. Havacılık sektöründe meydana gelen en büyük veri sızıntısı olarak değerlendirilen bu güvenlik ihlali, Air Canada ve British Airways’dekilerden sonra iki ay içinde havacılık sektöründe meydana gelen üçüncü benzer olay olarak kaydedildi. Bilgi güvenliği şirketi ESET, konuyu mercek altına aldı.

23.11.2018Teknoloji
Avrupa Birliğinden YouTubeu üzecek karar

Avrupa Birliği'nden YouTube'u üzecek karar

AB’nin telif hakları ile ilgili planladığı yasa değişikliği, YouTube videolarının geleceğine ilişkin endişeye yol açtı. YouTube CEO'su Susan Wojcicki, yasa değişikliğini protesto eden bir mektup yazdı.

10.11.2018Teknoloji
Rekabette dijitalleşme dönemi

Rekabette "dijitalleşme" dönemi

Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, son dönemde dosya konularının önemli bir kısmını dijital platformların oluşturduğunu belirterek, "Dijitalleşmeyle birlikte rekabet otoritelerinin de kendilerini bunun getireceği sonuçlara hızlı şekilde uyarlamaları gerekiyor. Biz de bu çaba içindeyiz." dedi.

25.10.2018Teknoloji
Finans şirketleri 300 kat daha fazla saldırıya uğruyor

Finans şirketleri 300 kat daha fazla saldırıya uğruyor!

2018’de siber saldırganların en çok hedeflediği sektörlerden biri olan finans sektörü, bir veri sızıntısı yaşandığında diğer sektörlere göre %40 daha fazla bedel ödüyor.

23.10.2018Teknoloji
Cameron’un yardımcısı Facebook’ta işe başladı

Cameron’un yardımcısı Facebook’ta işe başladı

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un küresel ilişkiler ve iletişim bölümünün başına, eski İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg getiriliyor.

21.10.2018Avrupa
Facebooka Türkiyede ihlal incelemesi

Facebook'a Türkiye'de ihlal incelemesi

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, Facebook ile ilgili başlatılan incelemenin, bazı yeni "veri güvenliği ihlali" iddiaları üzerine genişletildiğini bildirdi.

19.10.2018Teknoloji
İlaç sanayindeki riskler tartışıldı

İlaç sanayindeki riskler tartışıldı

Nart Sigorta ve Reasürans Brokerliği’nin düzenlediği Nart Risk Yönetimi Forumu’nda ilaç ve kimya sektörlerinde riskler masaya yatırıldı.

30.09.2018Ekonomi
Facebooktan BlackBerrye patent ihlali suçlaması

Facebook'tan BlackBerry'e patent ihlali suçlaması

BlackBerry ve Facebook arasındaki patent savaşında Facebook, telefon devine birçok ihlal suçlamasında bulundu!

7.09.2018Teknoloji
Gizli tanık dilekçeyle kimliğini açıkladı

Gizli tanık dilekçeyle kimliğini açıkladı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 17-25 Aralık yargısal darbe girişiminde yasa dışı ses kayıtlarını servis ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan kapatılan Karşı gazetesinin sahibi Turan Ababey ve 10 çalışanına yönelik iddianamede, sanık Ababey'in, gizli tanık "Ayçiçeği"nin kendisi olduğunu beyan ettiği ortaya çıktı.

2.08.2018Gündem
Yarının güvenliğini şekillendirecek 5 teknoloji trendi

Yarının güvenliğini şekillendirecek 5 teknoloji trendi

Güvenlik teknolojilerinde tanık olduğumuz inovasyon ve dönüşüm, daha etkin güvenlik çözümleriyle daha konforlu bir yaşama kapı açıyor. Sensormatic gelecekteki yaşantımızı şekillendirecek 5 güvenlik teknolojisini açıkladı.

25.06.2018Teknoloji
Veresiye defter tutmak artık suç kapsamında

Veresiye defter tutmak artık suç kapsamında!

Avrupa Birliği’nin ardından Türkiye’de de kişisel verilerin korunması kanunu yayınlandı. Buna göre işi otomatik olmayan yollarla veri işlemek olanlar, noterler, avukatlar ve siyasi partiler dışında kalan tüm şirket, kurum ve kuruluşların kişisel veri tutmaları yasaklandı.

7.06.2018Ekonomi
Trafikte akıllı dönem başlıyor

Trafikte akıllı dönem başlıyor

Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye'de sürücü davranışlarından kaynaklı trafik kazaları ve trafikte kilitlenmeye neden olan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla akıllı takip sistemlerini devreye almaya hazırlanıyor.

16.04.2018Ekonomi
Zuckerbergden özür mesajı

Zuckerberg'den özür mesajı

Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, son güvenlik skandalının ardından yaşanan güven ihlali nedeniyle bugün İngiliz gazetelerine tam sayfa ilan vererek özür diledi.

26.03.2018Ekonomi
AYM’den Defne Samyeli kararı

AYM’den Defne Samyeli kararı

Anayasa Mahkemesi, TÜİK tarafından gerçekleştirilen Hanehalkı Bütçe Anketi'ne geçerli bir mazeret olmaksızın katılmadığı gerekçesiyle hakkında idari para cezası uygulanan eski spiker ve Türkiye güzeli Defne Samyeli'nin yaptığı bireysel başvuruda hak ihlali olmadığına hükmetti.

23.03.2018Gündem
Facebookun kurucusu Mark Zuckerberg: Hata yaptık

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg: Hata yaptık

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, 50 milyon kullanıcı profiline ait verilerin Cambridge Analytica veri şirketi tarafından usulsüz kullanıldığının ortaya çıkması üzerine olayla ilgili Çarşamba günü yaptığı ilk açıklamada "Hata yaptık" dedi.

22.03.2018Teknoloji
Facebookta 50 milyon kişinin verilerini usulsüz kullanmakla suçlanan Cambridge Analytica hakkında soruşturma

Facebook'ta 50 milyon kişinin verilerini 'usulsüz kullanmakla' suçlanan Cambridge Analytica hakkında soruşturma

İngiltere Bilgi Komisyonu, Facebook'ta 50 milyon kullanıcının kişisel verilerini 2016 ABD başkanlık seçimlerini etkilemek için kullanmakla suçlanan İngiliz şirket Cambridge Analytica hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.

20.03.2018Dünya
Facebook skandalı

Facebook skandalı!

Facebook kriterlerini ihlal ederek 50 milyon kullanıcının verisinin siyasi kampanyalarda kullanılması skandal etkisi yarattı. Trump’ın eski danışmanının da kurucusu olduğu şirketlerin gerçekleştirdiği kampanyalar arasında 2016 ABD seçimleri ve İngiltere’nin Brexit oylaması olması dikkat çekiyor.

19.03.2018Ekonomi
Siber güvenlik yönetim stratejinin en önemli konusu

Siber güvenlik yönetim stratejinin en önemli konusu

Fortinet, bilişim teknolojisi uzmanları ile yaptığı Küresel Kurumsal Güvenlik Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Siber güvenlik artık yönetim stratejinin en önemli konusu haline geliyor.

2.11.2017Teknoloji
Adalar’dan casus gelir bizlere

Adalar’dan casus gelir bizlere!

Yazı çoğunlukla sarhoş kavgalarına müdahale ederek geçiren Adalar Emniyeti, 22 yıl sonra ilk kez bir ‘terör’ ihbarı almıştı. En son 1995 yılında Kadıköy’de banka soyan bir silahlı militan, polisten kaçmak için Bostancı’dan tekne kaçırıp, saklanılabilecek en kötü yere, Kınalıada’ya kaçınca, Adalar’da heyecan yaratmıştı. Aradan o kadar uzun zaman geçmişti ki, o ana tanık olan polisler bile çoktan emekliye ayrılmıştı. Çeyrek asır sonra, ‘casusların’ Büyükada’da toplandığını öğrenen Adalar Emniyeti, Askor Oteli’ni bastı. Dokuz kişi, ‘kapısı açık toplantı salonunda oval şekilde oturmuş konuşurken’ kıskıvrak yakalandı! Ancak bir casusluk komedisine ait olabilecek bu sahne, 5 Temmuz 2017 günü gerçekten yaşandı.

19.08.2017Hürriyet Pazar
Disney uygulamaları çocukları mı röntgenliyor

Disney uygulamaları çocukları mı röntgenliyor?

Disney, bazı oyunlarda/uygulamalarda çocukları ve ailelerini takip ettiği gerekçesiyle dava edildi. Şirketin 42 oyunda çocukların kişisel bilgilerini topladığı ve bu bilgileri ebeveynlerinin rızası olmadan reklam verenlerle paylaşıldığı öne sürülüyor.

11.08.2017Teknoloji
Şifreniz çalındı mı Hemen kontrol edin

Şifreniz çalındı mı? Hemen kontrol edin

Yeni bir şifreye mi ihtiyacınız var? Önce bu online araca girin; belirlediğiniz şifrenin daha önce çalınıp çalınmadığını kontrol edin!

9.08.2017Teknoloji
Myanmar ordusundan çocuk asker kullanan personele ceza

Myanmar ordusundan çocuk asker kullanan personele ceza

Myanmar'da 500'den fazla askeri personelin, orduda çocuk asker kullandıkları gerekçesiyle disiplin cezasına çarptırıldığı bildirildi.

26.06.2017Dünya
Fransa’da zafer Macron’un

Fransa’da zafer Macron’un

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu dün yapıldı. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Yürüyüş Hareketi’nin adayı AB yanlısı Macron oyların yüzde 65.5’ini alarak Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı oldu. Macron, görevi devraldığında ülke tarihinde birçok ilki gerçekleştirmiş olacak.

7.05.2017Dünya
Siber saldırılar tazminat taleplerini artıracak

Siber saldırılar tazminat taleplerini artıracak

Kadir Has Üniversitesi, Atos, Marsh ve Ünsal Gündüz Avukatlık Ortaklığı işbirliğiyle düzenlenen “Perakende ve E-Ticaret için Siber Güvenlik Senaryo Çözümlemeleri” etkinliğinde, yapay zeka çağında daha da karmaşıklaşacak siber saldırıların yol açacağı kayıplar masaya yatırıldı.

14.04.2017Teknoloji
Ahmet Davutoğlundan 71 sayfalık cevap

Ahmet Davutoğlu'ndan 71 sayfalık cevap

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, darbe girişimiyle ilgili Meclis Araştırma Komisyonu'nun sorularına 71 sayfalık cevap gönderdi.

12.01.2017Gündem
Kumpas zamanda planlanmış

Kumpas zaman'da planlanmış

Şike soruşturmasında sanıklara kumpas kurulduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma tamamlandı. Savcılığın iddianamesinde FETÖ elebaşı Fetullah Gülen bir numaralı şüpheli olarak yer aldı. İddianamede, kumpasın Gülen’in talimatıyla Zaman gazetesinde yapılan toplantıda planlandığı iddia edildi.

2.12.2016Gündem
TEOG saat kaçta başlayacak, kaç saat sürecek

TEOG saat kaçta başlayacak, kaç saat sürecek?

TEOG sınavı saat kaçta başlayacak sorularını soran öğrencilerin yanına, TEOG kaç saat sürecek soruları da eklendi. İlk oturumuna sabah saatlerinde başlayan TEOG, üç sınav ve yarım saatlik aralarla bugünü tamamlayacak. Peki öğrenciler ve velilerin merak ettiği TEOG kaç saat sürecek? İşte detaylı bilgiler

23.11.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

Yüz tanıma teknolojisi gizlilik ihlali mi yaratıyor?

Yüz tanıma teknolojisi, günümüzde hayli kullanım alanı genişleyen, daha çok telefonlarda görmeye başladığımız yeni bir teknoloji. Telefonlarda ekran kilidini açmaktan tutun da bir uygulama indirmeden önce onay verirken bile yüzümüzü taratmamız yeterli geliyor.

17.05.2019

Bir sonraki penaltıda kaos büyüyebilir

Fenerbahçe-Kasımpaşa maçında Eduok’un golünün iptal edilmesiyle sonuçlanan penaltı hadisesini aslında ucuz atlattık.

20.12.2018

Takside ses kaydı: ‘Güvenlik’ mi ‘özel yaşam ihlali’ mi?

HEP “terör, yaşam şeklimizi değiştirmek, bizi eve hapsetmek istiyor. Buna teslim olmayalım” deriz ama yapamayız.

23.07.2017

Bombacının pasaportu, Türkiye’deki Rus Konsolosluğu’ndan

1990’lı yılların başlarıydı. Ankara Mamak’taki Atatürk Öğrenci Yurdu’nda Özbek ve Kırgız öğrenciler arasında büyük bir kavga yaşandı. Birbirlerine acımasızca saldırdılar. Kavganın nedenini sorduğum ODTÜ öğrencisi bir Kırgız, “Oş olayları” demiş, ardından da Kırgızistan’ın Oş kentinde 1990’da Özbekler ile Kırgızlar arasında yaşanan büyük olayları anlatmıştı.

9.04.2017