EKSTRA
MENÜ

Vergi Usul Kanunu

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.929 haberi bulunmuştur.

Vergi Usul Kanunu Haberleri

Defter Beyan Sistemine dahil mükelleflere elektronik beyanname imkanı sağlandı

Defter Beyan Sistemi'ne dahil mükelleflere elektronik beyanname imkanı sağlandı

Defter Beyan Sistemi'ne dahil mükelleflere, diğer mükellef gruplarında olduğu gibi, beyannamelerini Elektronik Beyanname Sistemi'yle verebilme olanağı tanındı.

19.10.2021Ekonomi
Vergi kanunlarına ilişkin düzenleme içeren teklif TBMM Genel Kurulunda yasalaştı

Vergi kanunlarına ilişkin düzenleme içeren teklif TBMM Genel Kurulu'nda yasalaştı

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan ve milyonlarca vatandaşı ilgilendiren Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, yasalaştı.

15.10.2021Ekonomi
Son dakika haberi: Vergi Usul Kanun teklifi TBMMde kabul edildi

Son dakika haberi: Vergi Usul Kanun teklifi TBMM'de kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, Vergi Usulü Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifi kabul edildi. Basit usulde vergilendirilen mükelleflerin kazançları, Gelir Vergisi'nden istisna tutulacak. 'Küçük esnaf' olarak ifade edilen ve 850 bin civarında olan bu mükellef grubunun kazançlarının istisna edilmesiyle yıllık beyanname vermemeleri sağlanacak. Fiziki ortamdan bağımsız elektronik ortamda vergi dairesi kurulabilecek. Tarım sektörü ve çiftçilerin desteklenmesi için kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan destekleme ödemeleri, gelir vergisinden istisna tutulacak ve bu ödemelerden herhangi bir vergi kesintisi yapılmayacak.

14.10.2021Ekonomi
2 milyon çiftçiye yaklaşık 5 milyar lira ödenmesi bekleniyor

2 milyon çiftçiye yaklaşık 5 milyar lira ödenmesi bekleniyor

Çiftçilere ödenen desteklerden kesilen stopaj vergisinin 5 yıl geriye dönük iadesine ilişkin düzenleme kapsamında, Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) kayıtlı 2 milyon kişiye, faiziyle birlikte yaklaşık 5 milyar liralık ödeme yapılması bekleniyor.

14.10.2021Ekonomi
Vergi kanunları teklifinin ikinci bölümünde yer alan maddeler kabul edildi

Vergi kanunları teklifinin ikinci bölümünde yer alan maddeler kabul edildi

Meclis Genel Kurulunda, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin ikinci bölümünde yer alan maddeler kabul edildi.

13.10.2021Ekonomi
Vergi Müfettişleri Derneğinden TBMMye ziyaret

Vergi Müfettişleri Derneği'nden TBMM'ye ziyaret

Vergi Müfettişleri Derneği (VMD) Genel Başkanı Ahmet Halis Başli ve yönetim kurulu üyeleri TBMM'de ziyaretlerde bulundu. Vergi usul kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi hakkında hazırlanan rapor da TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz'a sunuldu.

13.10.2021Gündem
Son dakika haberi: Vergi usul kanun teklifi Bütçe Komisyonunda kabul edildi

Son dakika haberi: Vergi usul kanun teklifi Bütçe Komisyonunda kabul edildi

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Teklifle, Vergi Usul Kanunu'na "elektronik defter beratı" ve "elektronik muhasebe fişi" tanımları ekleniyor; mükelleflere, defter ve belgelerini elektronik ortamda ibraz edilebilme imkanı sağlanıyor. Ayrıca iktisadi kıymetlerin değerleme ölçüsü olarak dikkate alınan "maliyet bedeli" tanımına girmesi zorunlu olan ve olmayan unsurlar kapsamlı sayılıyor. Öte yandan, teklife göre banka, ödeme kuruluşu ve PTT tarafından düzenlenen belgeler ile belge düzenleme yükümlülüğü bulunmayan kamu kurum ve kuruluşlarının tabi oldukları diğer ilgili mevzuat dahilinde düzenledikleri belgeler, bazı durumlarda gider pusulası yerine kabul edilecek. Belge basımıyla ilgili bildirim görevinibelirlenen sürede yerine getirmeyen ya da bildirimi eksik, hatalı yapan matbaa işletmecilerine 1400 lira özel usulsüzlük cezası kesilecek. Varlık yönetim şirketlerine,kuruldukları takvim yılı ve bunu izleyen 5 yıl süresince uygulanan damga vergisi, harç ve KKDF istisnası sürekli hale getirilecek. Bu şirketlere tanınan banka ve sigorta muameleleri vergisine ilişkin istisna kaldırılacak. Mükellefler, usulüne uygun çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması hükümlerine aykırı vergilendirilmesi veya bu şekilde vergilendirileceğine dair kuvvetli emareler bulunduğu iddiasıyla "anlaşmanın karşılıklı anlaşma usulü" hükümlerine göre Gelir İdaresi Başkanlığına başvurabilecek. Teklife ihdas edilen bir maddeyle de konaklama vergisinin yürürlük tarihi 1 Ocak 2022'den 1 Ocak 2023'e ertelendi.

6.10.2021Gündem
850 bin esnafı ilgilendiriyor TBMMde kabul edildi

850 bin esnafı ilgilendiriyor! TBMM'de kabul edildi

AK Partili milletvekillerin imzasını taşıyan Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 25 maddesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre, "küçük esnaf" olarak ifade edilen, 850 bin civarında olan mükellef grubunun kazançları gelir vergisinden muaf olacak.

5.10.2021Ekonomi
Yeni dönemde Meclisi önemli yasalar bekliyor

Yeni dönemde Meclis'i önemli yasalar bekliyor

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 27'nci dönem 5'inci yasama yılı yoğun gündem ile başlayacak.

3.10.2021Gündem
Milyonları ilgilendiriyor Vergi Usul Kanunu Meclis Başkanlığına sunuldu

Milyonları ilgilendiriyor! Vergi Usul Kanunu Meclis Başkanlığı'na sunuldu

AK Parti, 65 maddelik Vergi Usul Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu.

1.10.2021Ekonomi
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris İklim Anlaşmasını TBMMye gönderdi

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris İklim Anlaşması'nı TBMM'ye gönderdi

Son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris İklim Anlaşması'nı TBMM'ye gönderdi. Öte yandan, AK Parti de 65 maddelik Vergi Usul Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu.

1.10.2021Gündem
İYİ Parti Yalova İl Başkanı Erol Tatar görevinden istifa etti

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Erol Tatar görevinden istifa etti

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Erol Tatar, hakkında 11 yıl önce "Vergi Usul Kanunu'na muhalefet" suçundan verilen hapis cezasının kesinleşmesi üzerine konulduğu cezaevinden denetimli serbestlikten faydalanarak çıkmasının ardından görevinden istifa ettiğini duyurdu.

19.08.2021Gündem
Hakkındaki hapis cezası kesinleşen İYİ Parti Yalova İl Başkanı Tatar cezaevine konuldu

Hakkındaki hapis cezası kesinleşen İYİ Parti Yalova İl Başkanı Tatar cezaevine konuldu

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Erol Tatar, hakkında 11 yıl önce "Vergi Usul Kanunu'na muhalefet" suçundan verilen hapis cezasının kesinleşmesi üzerine cezaevine konuldu.

16.08.2021Gündem
Mücbir sebep nedir Mücbir sebep hali hangi durumlarda ilan edilir

Mücbir sebep nedir? Mücbir sebep hali hangi durumlarda ilan edilir?

Olayların mücbir sebep olarak kabul edilebilmesi için, bunların bazı koşullar altında gerçekleşmiş olması gerekir. Özellikle doğal afet gibi, kişilerin iradeleriyle değiştiremeyecekleri veya önleyemeyecekleri durumlarda mücbir sebep hali ilan edilir. Peki, mücbir sebep nedir? mücbir sebep hali hangi durumlarda ilan edilir?

6.08.2021Gündem
Ticaret Bakanı Muş: Devletin zararı 4 milyar TL

Ticaret Bakanı Muş: Devletin zararı 4 milyar TL

Sahte fatura yoluyla akaryakıt kaçakçılığı yaptığı tespit edilen dağıtım şirketleri ve bayilere yönelik operasyon yapıldığını kaydeden Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Operasyonla, 98 akaryakıt istasyonunun usulsüz şekilde piyasaya 300 milyon litre akaryakıt sevk ettikleri belirlendi. Düzenlenen sahte faturalar nedeniyle devletin KDV ve gelir veya kurumlar vergisi yönünden 4 milyar liranın üzerinde zarara uğratıldığı tespit edilmiştir” diye konuştu.

29.07.2021Ekonomi
300 milyon litre akaryakıtı piyasaya usulsüz sevk eden firmalara operasyon

300 milyon litre akaryakıtı piyasaya usulsüz sevk eden firmalara operasyon

Ticaret Bakanı Mehmet Mehmet Muş "Bakanlık bünyesindeki Akaryakıt Özel Ekibi tarafından sahte fatura yoluyla akaryakıt kaçakçılığı yaptığı tespit edilen dağıtım şirketleri ve bayilere yönelik operasyon yapıldı" dedi.

28.07.2021Ekonomi
Mükellefler iktisadi kıymetlerine yeniden değerleme yapabilecek

Mükellefler iktisadi kıymetlerine yeniden değerleme yapabilecek

Tam mükellefiyete tabi ve bilanço esasına göre defter tutan gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, aktiflerine kayıtlı taşınmazlar ile diğer iktisadi kıymetlerini, 31 Aralık 2021'e kadar Yİ-ÜFE artış oranını dikkate alarak yeniden değerleyebilecek.

16.07.2021Ekonomi

Resmi Gazete'de yayımlandı! Vergi kaçakçılığına düzenleme

Vergi kaçakçılığıyla mücadeleye ilişkin bildirim zorunluluğu getirilen mükelleflerin kapsamı ve bildirimlerin usul ve esasları belirlendi.

13.07.2021Ekonomi
Rekor ceza alır mı

Rekor ceza alır mı?

Çiftlik Bank ile 130 binden fazla kişiyi dolandırdığı iddia edilen ve topladığı 1 milyar liradan fazla parayla yurt dışına kaçan Mehmet Aydın’ın kaç yıla kadar hapis cezası ile yargılanacağı tartışma konusu oldu.

4.07.2021Gündem
BA BS ne zaman kalkacak BA BS cezası 2021 yılında ne kadar olacak

BA BS ne zaman kalkacak? BA BS cezası 2021 yılında ne kadar olacak?

BA BS ne zaman kalkacak sorusu pek çok kişinin gündeminde yer alıyor. 25 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete yazısında yer alan 523 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğindeki değişiklik kapsamında, sadece elektronik ortamda ve 5.000 TL’nin altında e-Fatura ve e-Arşiv fatura düzenleyen mükellefler için, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren, Ba- Bs formu düzenleyerek bildirim yapma zorunluluğunun kalkacağı ifade edilmişti. Peki, BA BS ne zaman kalkacak? BA BS cezası 2021 yılında ne kadar olacak? İşte, o bilgiler

29.06.2021Ekonomi
Kronik rahatsızlığı bulunan vergi mükellefleri için mücbir sebep hali sona erdi

Kronik rahatsızlığı bulunan vergi mükellefleri için "mücbir sebep" hali sona erdi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle "mücbir sebep hali"nde olduğu kabul edilen kronik rahatsızlık sahibi vergi mükelleflerinin bu halleri sona erdi.

26.06.2021Ekonomi
Zincirleme cezadan vazgeçiliyor

Zincirleme cezadan vazgeçiliyor

Kamuoyunda sahte fatura ve vergi kaçırma suçu olarak tanımlanan ve her yıl zincirleme cezaya dönüşen Vergi Usul Kanunu’nun ünlü 359. maddesi değiştiriliyor. Aylardan beri tartışma konusu olan bu konuda, ceza tek suç olarak tanımlanacağı için zincirleme ceza alınmayacak. Ayrıca, etkin pişmanlık hükümleri uygulanacak. Bu konuda çalışmalar hızlandı. TBMM’deki yargı paketine önergelerle eklenmesi planlanıyor.

23.06.2021Ekonomi
Son dakika haberi: Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Son dakika haberi: Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Son dakika haberi... AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri, belediyeler ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına 30 Nisan 2021'e kadar olan bazı borçlar yapılandırılacak. Belediyelerin su, atık su ve katık atık ile sunduğu bazı hizmetlerden kaynaklanan ücret alacakları, aldığı bazı paylar; büyükşehir belediyelerinin katı atık ücretleri ile su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında olacak. Düzenleyici ve denetleyici kurumlarca verilen idari para cezaları, Kovid-19 ile mücadele kapsamında verilen idari para cezaları ile tütün ve tütün mamulleri kullanımından kaynaklanan idari para cezaları kapsam dışında olacak. Her bir taşıt için motorlu taşıtlar vergisi, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10'unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek. Yapılandırılacak tutarların, kanunda öngörülen süre ve şekilde ödenmemesi halinde vade tarihinde değişiklik yapılmayacak.

3.06.2021Ekonomi
Vergi affı 2021 ne zaman çıkacak İşte, vergi borcu yapılandırması ile ilgili son durum

Vergi affı 2021 ne zaman çıkacak? İşte, vergi borcu yapılandırması ile ilgili son durum

Geçtiğimiz günlerde AK Parti, vergi borçlarının yeniden yapılandırmasını da içeren 15 maddelik kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Bununla birlikte vergi borcu olan vatandaşlar, vergi affının ne zaman çıkacağı ile ilgili araştırmalara başladı. Peki, borçlara yönelik 2021 vergi affı ne zaman çıkacak, vergi borcu yapılandırması yasa teklifi meclisten geçti mi? İşte detaylar…

30.05.2021Gündem
Kurumlar Vergisinde yeni dönem

Kurumlar Vergisi'nde yeni dönem

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 2021 yılında Kurumlar Vergisi yüzde 25, 2022 yılında ise yüzde 23 olarak uygulanmasına karar verildi.

25.05.2021Ekonomi
İstinaf, Koza İpek Holding davasında sanıklara verilen cezaları hukuka uygun buldu

İstinaf, Koza İpek Holding davasında sanıklara verilen cezaları hukuka uygun buldu

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi (İstinaf), Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) çatı davasının firari sanığı, eski Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek, kardeşi Cafer Tekin İpek ile annesi Melek İpek'in de aralarında bulunduğu 20 sanığa verilen cezaları hukuka uygun buldu.

20.05.2021Gündem
Kur Farkı Faturası Nedir Kur Farkı Faturası Neden Ve Nasıl Kesilir

Kur Farkı Faturası Nedir? Kur Farkı Faturası Neden Ve Nasıl Kesilir

Kur farkı faturası finansal anlamda her an karşımıza çıkan bir kavramdır. Bazı faturaların tahsilat tarihi geldiğinde kesilme tarihinde ödenen tutarla tahsil tutarı arasında fark oluşabilir. Bu durum kur farkı olarak adlandırılır. Peki kur farkı faturası nedir? Kur farkı faturası neden ve nasıl kesilir? Kur farkı faturası hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
İşletme Defteri Nedir Ve Nasıl Tutulur Kimler İşletme Defteri Tutmak Zorundadır

İşletme Defteri Nedir Ve Nasıl Tutulur? Kimler İşletme Defteri Tutmak Zorundadır

Ticari faaliyette bulunan kişiler vergiye tabi ticari faaliyetleri sebebi ile ilgili kanuni mevzuatta düzenlenen çeşitli defterleri yine bu düzenlemelere uygun olarak tutmak zorundadırlar. Bu defterlerden biri de işletme defteridir. Bilanço defterlerinin aksine işletme defteri, muhasebe sisteminde tek taraflı kayıt sistemine göre tutulmaktadır. İşletme defterlerinde gelirler ve giderler defterin ayrı sayfalarına kaydedilirken işbu deftere dair pek çok husus merak ediliyor. İşletme defteri hakkında detaylı bilgi almak için "İşletme defteri nedir ve nasıl tutulur? Kimler işletme defteri tutmak zorundadır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
Envanter Defteri Nedir Ve Ne İşe Yarar Envanter Defteri Nasıl Tutulur Ve Nereden Alınır

Envanter Defteri Nedir Ve Ne İşe Yarar? Envanter Defteri Nasıl Tutulur Ve Nereden Alınır

Envanter defteri, ticari işletmenin açılış tarihinde ve defter açıldıktan sonra gelen her hesap dönemi sonunda taşınmazlar, alacaklar, borçlar gibi tüm finansal varlıkların ve borçların takip edilerek ve tek tek kaydedildiği ciltli ve sıra numaralı ve ciltli bir defter türüdür. Envanter defteri nedir ve ne işe yarar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
Envanter Nedir Envanter Tanımı, Envanter Çıkarma İle Envanter Çıkarma Aşamaları

Envanter Nedir? Envanter Tanımı, Envanter Çıkarma İle Envanter Çıkarma Aşamaları

Muhasebe departmanı dışında envanter sonucu olarak belirlenen ve gösterilen bilgiler olarak bu firmanın muhasebe kayıtlarındaki görülür. Herhangi bir fark ve ya değişiklik olduğunda gerekli düzenlemelerle durum tamamlandığı zaman bu işlemlere envanter adı verilir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

11.05.2021Araştırma
Gider Pusulası Nedir Ve Nasıl Düzenlenir Gider Pusulası Hangi Durumlarda Kesilir

Gider Pusulası Nedir Ve Nasıl Düzenlenir? Gider Pusulası Hangi Durumlarda Kesilir?

Vergi mükellefi olmayanlardan satın alınan ürün ve hizmetlerin kayıt altına alınması ve muhasebe sistemine kaydedilmesi için düzenlenen belgedir. Aynı zamanda tüketiciye satılan ürünün iade durumunda gider pusulası düzenlenmektedir. Fatura hükmünde olan gider pusulası nedir, nasıl düzenlenir ve gider pusulası hangi durumlarda kesilir tüm detaylarıyla derledik.

5.05.2021Kobi
Ticaret Bakanlığından önemli çek kararı

Ticaret Bakanlığı'ndan önemli çek kararı

Ticaret Bakanlığı, 30/4/2021 ila 31/5/2021 tarihleri arasına isabet eden çeklerin, çek sahibinin hesabında para bulunması halinde ödenmesini, para yoksa 1/6/2021 tarihinden önce karşılıksızdır işlemi yapılmaması yönünde açıklama yaptı.

30.04.2021Ekonomi
Vergide kriterler değişiyor

Vergide kriterler değişiyor

Hükümetin üzerinde çalıştığı ekonomik reform paketinde, vergi uygulamalarına ilişkin yeni kriterler getirilecek.

31.03.2021Ekonomi
Son dakika haberi: Bakan Elvan ekonomide reform takvimini açıkladı 10 önemli başlık...

Son dakika haberi: Bakan Elvan ekonomide reform takvimini açıkladı! 10 önemli başlık...

10 ana başlıktan oluşan Ekonomi Reformları Eylem Planı, Hazine ve Maliye Bakanlığının internet sitesinden ilan edildi. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Ekonomi Reformlarımızın takvimini tamamladık." ifadelerini kullandı.

23.03.2021Ekonomi
Bakan Elvan açıkladı Yüz binlerce kişiye kalıcı muafiyet

Bakan Elvan açıkladı! Yüz binlerce kişiye kalıcı muafiyet

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda "Ekonomi Reform Paketi"ne ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Elvan, Ekonomik Reform Paketi kapsamında duyurulan vergi muafiyetiyle ilgili "Uygulamamız 2021 kazançlarıyla başlayacak ve kalıcı olarak uygulanacak" açıklamasında bulundu.

16.03.2021Ekonomi
İş dünyasında ‘reform’ heyecanı

İş dünyasında ‘reform’ heyecanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomiyi ‘yatırım’, ‘üretim’, ‘istihdam’ ve ‘ihracat’ temelinde büyütme amacıyla hazırlanan Ekonomi Reformları’nı açıkladı. Reel sektörü ve piyasaları etkileyecek tedbirlerden, esnafa sağlanacak desteklere kadar birçok alanda alınan yeni kararların detaylarını paylaşan Erdoğan, 'İnşallah bu yol haritasını milletimizle, kurumlarımızla, iş dünyamızla tüm paydaşlar hep birlikte hayata geçireceğiz' dedi.

13.03.2021Ekonomi
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı Esnafa vergi müjdesi, tek haneli enflasyon... İşte önemli Ekonomik Reformlar

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Esnafa vergi müjdesi, tek haneli enflasyon... İşte önemli Ekonomik Reformlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Esnaf kardeşlerime müjde vermek istiyorum. Reformlar arasında küçük esnafa yönelik vergi muafiyeti de yer alıyor. Kuaför, tesisatçı, tamirci, gibi yaklaşık 850 bin esnafımızı gelir vergisinden muaf tutuyor, beyan yükümlülüklerini de kaldırıyoruz." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sağlık ve yazılım alanında adım atılacağını söyledi ve iki yeni yapıyı duyurdu.

12.03.2021Ekonomi
GİB açıkladı Mücbir sebep sona erdi

GİB açıkladı! Mücbir sebep sona erdi

Gelir İdaresi Başkanlığı faaliyetlerine izin verilen mükellefler için mücbir sebep uygulamasının sona erdiğini ve yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerektiğini duyurdu.

9.03.2021Ekonomi
GİB: e-Adisyon zorunlu değil

GİB: e-Adisyon zorunlu değil

Gelir İdaresi Başkanlığı, e-belge uygulamalarına ilişkin bazı haberlerin yanlış yönlendirici nitelikte olduğunu bildirdi. Başkanlıktan yapılan açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında ‘Lokantalara e-Adisyon zorunluluğu getirildi’, ‘Lokanta, kafe ve pastanelere e-Adisyon zorunluluğu getirildi’, ‘Kapalı Dükkâna e-Adisyon Yükü’, ‘e-İrsaliye Kalktı’ başlıkları ile yer verilen haberlerde elektronik belgeler ve kullanımına ilişkin düzenlemelerin yer aldığı genel tebliğ düzenlemesiyle ilgili gerçeği yansıtmayan yanıltıcı bilgiler yer aldığı ifade edildi.

11.02.2021Ekonomi
Hizmet ihraçlarına da KDV iadesi imkanı sağlandı

Hizmet ihraçlarına da KDV iadesi imkanı sağlandı

Hizmet ihracatı istisnası kaynaklı katma değer vergisi (KDV) iadelerinde, bedelin yurt dışından Türk Lirası olarak da getirilebilmesine imkan sağlandı.

5.02.2021Ekonomi
Çiftçilere ara formül

Çiftçilere ara formül

Üreticilerin Tarım Kredi ve Ziraat Bankası borçları için ara formül geliştirildi. Buna göre ilk etapta Tarım Kredi borçlarının 1 yıl ertelenmesi gündemde.

30.01.2021Ekonomi
Dikkat 1 Temmuzda yürürlükte

Dikkat! 1 Temmuz'da yürürlükte

Belirli bir haddi aşan mal ve hizmet alımlarında e-Fatura, e-Arşiv Fatura olarak alınan e-Belgeler, temmuz ayı itibarıyla, "Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)" ve "Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu'na (Form Bs)" ilişkin bildirimlere dahil edilmeyecek.

25.01.2021Ekonomi
Vergi ödeme süreleri uzatıldı

Vergi ödeme süreleri uzatıldı

Kovid-19 salgını nedeniyle faaliyetlerine ara verilen iş yerlerinin gelir vergisi, stopaj ve KDV beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri ertelendi. Pandemi tedbirleri kapsamında kapatılan işyerleri için mücbir sebep kararı alındı. İşletmeler mücbir sebep kalktıktan 26 gün sonra vergi beyannamesi vermeye başlayacak.

25.01.2021Haber
Son dakika gelişmesi: Pandemide kapatılan işyerlerinin vergi ödemeleri ertelendi

Son dakika gelişmesi: Pandemide kapatılan işyerlerinin vergi ödemeleri ertelendi

Kovid-19 salgını nedeniyle faaliyetlerine ara verilen iş yerlerinin gelir vergisi, stopaj ve KDV beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri ertelendi. Pandemi tedbirleri kapsamında kapatılan işyerleri için mücbir sebep kararı alındı. İşletmeler mücbir sebep kalktıktan 26 gün sonra vergi beyannamesi vermeye başlayacak.

25.01.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Varlıklarını değerleyen işletmeler daha az vergi ödeyecek

İşletmelerin bilançolarında kayıtlı gayrimenkul, demirbaş vb. varlıklar için yeniden değerleme imkânı tanınıyor.

21.09.2021

Şirketler için vergi barışı

TÜM şirketler faaliyetlerini yürütürken çok sayıda riski de üzerlerinde taşır. Tahsilat riski, iş kazası riski, hırsızlık riski gibi…

15.06.2021

7 soruda vergi barışı

İş dünyasının uzun süredir beklediği vergi barışı TBMM’ye sunuldu. Peki bu düzenlemeden kimler nasıl yararlanacak? Başvuru ve ödeme koşulları nasıl olacak? Mükellefler için yapılandırmanın merak edilen tüm yönlerini ele aldık.

25.05.2021

Hangi vergi suçlarında hapis cezası var?

Vergi Usul Kanunu’nda (VUK) kaçakçılık suçlarını işleyenler için ‘hapis cezası’ öngörülüyor. (Md.359)

20.04.2021

Kadın haklarına ilişkin hukuki bilgiler

Her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından bu şekilde tanımlanan uluslararası bir gündür. 8 Mart, insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Aslında sadece 8 Mart değil tüm diğer günlerde de kadınların hakları hatırlanmalı ve buna yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Türkiye'de Kadın Hakları, Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde kendilerine tanınan “Seçme ve Seçilme Hakkı” ile 5 Aralık 1934 tarihinde tanınmıştır.

8.03.2021