EKSTRA
MENÜ

Vergi Dairesi

Vergi Dairesi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Vergi Dairesi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5.485 Vergi Dairesi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Türkiye'deki vergi daireleri, mükellefi tespit eden, vergi tarh eden, tahakkuk ettiren ve tahsil eden dairelerdir.

Vergi daireleri, Türkiye'de, vergisel açıdan mükelleflere hizmet sunan temel idari birimdir. Mükelleflerin, hizmet alacağı vergi dairesi, normal şartlar altında ikametgah ve işyeri adresleri üzerinden tespit edilir. Ancak Maliye Bakanlığı, vergi dairelerinin yetki alanı ile vergi türleri, meslek ve iş grupları itibariyle mükelleflerin bağlı olacakları vergi dairesini belirlemeye yetkilidir. İdari olarak vergi daireleri, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın taşra teşkilatı olan vergi dairesi başkanlıklarına bağlıdır. Vergi dairesi başkanlığı olmayan illerde ise defterdarlığa bağlıdır.

Günümüzde vergi dairelerinin birleştirilerek; her ilde tek bir vergi dairesi oluşturulması yönünde çalışmalar yürütülmektedir. Tek vergi dairesi uygulamasında Eskişehir pilot bölge olarak belirlenmiştir.

Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümlerine göre, vergi daireleri aynı zamanda Tahsil Dairesi'dir.

DEVAMI

Vergi Dairesi Haberleri

Sosyal medya fenomenlerine vergi geliyor

Sosyal medya fenomenlerine vergi geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bir yıla yakın süreden beri üzerinde çalıştığı Vergi Reformu Paketi’yle ilgili son rötuşlar yapıldı.

25.09.2021Haber
Youtuber’lara yüzde 15 vergi geliyor

Youtuber’lara yüzde 15 vergi geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bir yıla yakın süreden beri üzerinde çalıştığı Vergi Reformu Paketi’yle ilgili son rötuşlar yapıldı.

25.09.2021Ekonomi
Vergi yapılandırmada son haftaya girildi

Vergi yapılandırmada son haftaya girildi

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun'dan yararlanmak için vergi dairelerine 4 milyon 336 bin mükellef başvurdu.

23.09.2021Ekonomi
THODEX mağdur avukatından yeni açıklama Türkiyede bir ilk...

THODEX mağdur avukatından yeni açıklama! Türkiye'de bir ilk...

THODEX soruşturması kapsamında Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’ne savcılığın yazı yazarak firari şüpheli Faruk Fatih Özer’in Binance’deki olası kripto paralarına el konulması talebini değerlendiren Avukat Sinan Keskin, "Bu süreç şu anda Türkiye’de bir ilk. Hatta dünyada araştırmalarımız neticesinde İngiltere’de buna benzer Binance kripto para şirketiyle ile ilgili el koyma kararı olduğu" dedi.

14.09.2021Ekonomi
Son dakika... Thodex için soruşturma raporu hazırlanacak

Son dakika... Thodex için soruşturma raporu hazırlanacak

Soruşturma kapsamında resmi kurumlara yazı gönderen savcılık, Gümrük ve Ticaret Bakanlığından Thodex şirketinin vergi suçları açısından değerlendirmesinin yapılarak, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde rapor hazırlanmasını talep etti.

13.09.2021Ekonomi
İsveçte bebeklerine Vladimir Putin ismini vermek isteyen çifte izin çıkmadı

İsveç'te bebeklerine 'Vladimir Putin' ismini vermek isteyen çifte izin çıkmadı!

İsveç'in Halland bölgesinde yenidoğan bebeklerine Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in adını koymak isteyen ailenin talebinin reddedildiği bildirildi.

10.09.2021Dünya
Borcu olanlar dikkat Yapılandırmada son 10 gün...

Borcu olanlar dikkat! Yapılandırmada son 10 gün...

Öğrenim ve katkı kredisi borçlarını yapılandırmak için tanınan süre 31 Ağustos'ta sona erecek. Yapılandırılan borçlar, borçlunun tercihine göre peşin veya taksitler halinde, Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi üzerinden, anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartıyla, banka hesabından havale yöntemiyle, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlarla, vergi tahsiline yetkili bankalar aracılığıyla, vergi dairesi veznelerine, PTT şubelerine ödenebilecek.

21.08.2021Ekonomi
Kredi borcu yapılandırmada son 10 gün

Kredi borcu yapılandırmada son 10 gün

Öğrenim ve katkı kredisi borçlarını yapılandırmak için tanınan süre 31 Ağustos'ta sona erecek.

21.08.2021Eğitim
Vergi ödememek için ABD vatandaşlığından çıkanlar rekor kırdı

Vergi ödememek için ABD vatandaşlığından çıkanlar rekor kırdı!

ABD'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüm dünyada etkili olduğu 2020'de 6 bin 707 kişi Amerikan vatandaşlığından ayrıldı.

10.08.2021Dünya
‘Yapılandırmadan yararlanın’

‘Yapılandırmadan yararlanın’

Hazine ve Maliye Bakanlığı ev sahiplerine yapılandırmadan yararlanmaları için mektup gönderdi. Mektupta yapılan analiz ve değerlendirme çalışmaları sonucunda kira geliri elde edildiğine ilişkin emareler bulunduğu belirtilerek, yapılandırmadan yararlanılabileceği vurgulandı.

10.08.2021Ekonomi
Vergi daireleri pazartesi günü saat 19.00a kadar açık olacak

Vergi daireleri pazartesi günü saat 19.00'a kadar açık olacak

Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi dairelerinin, bazı vergiler ile yapılandırma düzenlemelerine ilişkin taksitlerin son ödeme günü olması nedeniyle 2 Ağustos Pazartesi günü saat 19.00'a kadar açık olacağını bildirdi.

31.07.2021Ekonomi
MTV ikinci taksit ödemesi ne zaman bitecek MTV ödemesi ne kadar İşte son ödeme tarihi

MTV ikinci taksit ödemesi ne zaman bitecek? MTV ödemesi ne kadar? İşte son ödeme tarihi

MTV ikinci taksit ödemesi için geri sayım başladı. Temmuz ayı MTV ödemeleri, Gelir vergisi ve MTV ödemeleri, GİB'in internet sitesi üzerinde bulunan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden veya GİBMOBİL uygulamasıyla mobil telefonlardan 02.00-23.45 saatlerinde ödenebilecek. Araç sahipleri 2021 MTV 2. taksit ödemelerini kredi kartları, banka kartları ile de yapabilecekler. Peki, MTV ikinci taksit ödemesi ne zaman bitecek? MTV ödemesi ne kadar? İşte, MTV ödemeleri hakkında ayrıntılı bilgiler.

29.07.2021Gündem
Dış cepheye şirket ismi yazana vergi

Dış cepheye şirket ismi yazana vergi

İnşaat firmalarının binaların dış yüzeyine yazdıkları şirketin ismi ve telefonun vergiye tabi olduğu anlaşıldı.

25.07.2021Ekonomi
Araç sahipleri dikkat 4 taksitle ödeniyor... MTVyi unutmayın

Araç sahipleri dikkat! 4 taksitle ödeniyor... MTV'yi unutmayın

Yılda iki taksitle ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ikinci taksit ödeme dönemi geldi. Temmuz ayının sonuna kadar MTV'nin ödenmesi gerekiyor. Bankalar ise kredi kartına taksit yapmaya başladı. Bazı bankalar 4 taksite kadar işlem gerçekleştirebiliyor.

13.07.2021Ekonomi
Son dakika... Milyonlarca araç sahibi dikkat... MTV ödemeleri başladı

Son dakika... Milyonlarca araç sahibi dikkat... MTV ödemeleri başladı

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ikinci taksit ödeme süreci başladı. En düşük MTV 109 lira, en yüksek MTV 50 bin 107 lira oldu.

1.07.2021Ekonomi
Böylesi görülmedi İstanbulda akılalmaz vurgun...

Böylesi görülmedi! İstanbul'da akılalmaz vurgun...

İstanbul'da icradan satılan araçları piyasa değerinin altında almak vaadiyle 29 kişiden yaklaşık 90 milyon lira toplayarak dolandırıcılık yaptıkları öne sürülen 24 kişi yakalandı. Öte yandan şühelilerin Tokat'ta hayvan çiftliği kurdukları tespit edildi.

28.06.2021Gündem
Yeniden yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek İşte KYK ve vergi borcu yapılandırmasında son bilgiler

Yeniden yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek? İşte KYK ve vergi borcu yapılandırmasında son bilgiler

Bazı borçları kapsayan yeniden yapılandırma başvuruları vatandaşların gündeminde yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığının, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7326 Sayılı Kanun Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki, yeniden yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek?

18.06.2021Ekonomi
İşte yapılandırmadaki detaylar

İşte yapılandırmadaki detaylar

Vergi ve prim borçlarının ödenmesi için getirilen yapılandırma, Resmi Gazete’de yayımlandı. İsteyen taksitle isteyen peşin olarak vergi ve prim borçlarını ödeyebilecek. Ödeme seçeneğine göre ödeme yapılacak miktar da değişiklik gösterecek. Düzenlemeden yararlanmak isteyenler için son başvuru tarihi ise 31 Ağustos.

15.06.2021Ekonomi
Son dakika... Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor Yeniden yapılandırmaya ilişkin usul ve esaslar belirlendi...

Son dakika... Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Yeniden yapılandırmaya ilişkin usul ve esaslar belirlendi...

Hazine ve Maliye Bakanlığının tebliğine göre, düzenlemeden yararlanmak isteyen borçlular, 31 Ağustos gün sonuna kadar ilgili idareye başvuruda bulunacak. Yapılandırılan borçların azami 18 eşit taksitte ödenmesi imkanı bulunuyor. İlk taksit ödeme süresi 30 Eylül mesai saati bitiminde sona erecek.

14.06.2021Ekonomi
Son dakika... Milyonlar kazanıyorlar Elon Musk, Jeff Bezos, Michael Bloomberg ile ilgili çarpıcı iddia

Son dakika... Milyonlar kazanıyorlar! Elon Musk, Jeff Bezos, Michael Bloomberg ile ilgili çarpıcı iddia

Dünyanın en zenginleri arasında yer alan Elon Musk, Jeff Bezos, Michael Bloomberg gibi isimlere ilişkin olarak çarpıcı iddia ortaya atıldı. Milyarder isimlerin bazı yıllar vergi ödemedikleri, ödedikleri verginin de servetlerine göre düşük kaldığı öne sürüldü.

9.06.2021Ekonomi
Kamuyu 150 milyon TL zarara uğrattılar 21 kişi tutuklandı

Kamuyu 150 milyon TL zarara uğrattılar! 21 kişi tutuklandı

Mersin merkezli 14 ilde, organize suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda, kamuyu yaklaşık 150 milyon TL zarara uğrattıkları iddiasıyla gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 53 şüpheliden 21'i tutuklandı.

5.06.2021Gündem
Son dakika haberi: Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Son dakika haberi: Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Son dakika haberi... AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri, belediyeler ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına 30 Nisan 2021'e kadar olan bazı borçlar yapılandırılacak. Belediyelerin su, atık su ve katık atık ile sunduğu bazı hizmetlerden kaynaklanan ücret alacakları, aldığı bazı paylar; büyükşehir belediyelerinin katı atık ücretleri ile su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında olacak. Düzenleyici ve denetleyici kurumlarca verilen idari para cezaları, Kovid-19 ile mücadele kapsamında verilen idari para cezaları ile tütün ve tütün mamulleri kullanımından kaynaklanan idari para cezaları kapsam dışında olacak. Her bir taşıt için motorlu taşıtlar vergisi, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10'unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek. Yapılandırılacak tutarların, kanunda öngörülen süre ve şekilde ödenmemesi halinde vade tarihinde değişiklik yapılmayacak.

3.06.2021Ekonomi
Son dakika: Tam kapanma nedeniyle ertelenmişti... Milyonları ilgilendiriyor Son ödeme günü yarın

Son dakika: Tam kapanma nedeniyle ertelenmişti... Milyonları ilgilendiriyor! Son ödeme günü yarın

Kovid-19 salgınında geçilen tam kapanma süreci nedeniyle ertelenen vergi beyannamelerine, emlak vergisinin birinci taksitinden bazı sektörlerde uygulanan KDV indirimlerine kadar pek çok verginin ödeme süreleri yarın gün sonunda dolacak.

30.05.2021Ekonomi
371 Hollandalı’yı 7 milyon euro dolandıran 3 kişi Kayseri’de yakalandı

371 Hollandalı’yı 7 milyon euro dolandıran 3 kişi Kayseri’de yakalandı

Hollanda’da tarım ve hayvancılık yapan 371 kişiyi Kayseri’den arayarak, kendilerini vergi dairesi çalışanı ve müfettiş olarak tanıtıp 7 milyon euro dolandıran 3 şüpheli yakalandı. Şüphelilerin, benzer suçlardan Hollanda’dan sınır dışı edildikleri belirtildi.

28.05.2021Avrupa
Emlak vergisi ödeme ekranı 2021: E devlet ile vergi borcu nasıl ödenir Emlak vergisi ödemelerinden kimler muaf İşte detaylar

Emlak vergisi ödeme ekranı 2021: E devlet ile vergi borcu nasıl ödenir? Emlak vergisi ödemelerinden kimler muaf? İşte detaylar

Emlak vergisi ödemeleri için son tarih yaklaşıyor. Bina, arsa, arazi ya da iş yeri gibi taşınmaz mal varlıklarından alınan emlak vergisi Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinden, havale ya da EFT yöntemleri ile ödenecek. Mülkü, cinsi, genişliği ve lokasyonuna göre değişen emlak vergisi ilk taksit ödemeleri için verilen süre mayıs sonunda bitecek. 2021 emlak vergisini vaktinde ödemeyenler ise cezai duruma düşecek. Peki, emlak vergisi ödemeleri ne zaman bitecek? İşte, son ödeme tarihi ve ödeme işlemi hakkında bilgiler.

27.05.2021Ekonomi
Musk etkisi devam ediyor... Bitcoin’de ayı sezonu mu başladı yoksa yine yükseliş zamanı mı

Musk etkisi devam ediyor... Bitcoin’de ayı sezonu mu başladı yoksa yine yükseliş zamanı mı?

Bitcoin’de Elon Musk depremi inişli çıkışlı bir grafikle devam ediyor. Peki yaşananlar Bitcoin’de boğa sezonunun sonunu mu işaret ediyor? Altcoinleri nasıl bir gelecek bekliyor? Uzmanlar hurriyet.com.tr'ye anlattı...

26.05.2021Ekonomi
Vergi Dairesi saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor Öğle arası saat kaçta Vergi Dairesi çalışma saatleri 2021

Vergi Dairesi saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor? Öğle arası saat kaçta? Vergi Dairesi çalışma saatleri 2021

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 17 günlük tam kapanma sonrası, kademeli normalleşme sürecine geçildi. Bu süreçte ise Vergi Dairesi çalışma saatleri vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Resmi tatillerde kapalı olan Vergi Dairesi, her gün aynı saatte açılıp aynı saatte kapanıyor. Peki, Vergi Dairesi saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor, hafta sonu açık mı? İşte, Vergi Dairesi çalışma saatleri 2021...

22.05.2021Gündem
2021 Emlak vergisi ne zaman ödenir, emlak vergisinin son günü zaman İşte detaylar

2021 Emlak vergisi ne zaman ödenir, emlak vergisinin son günü zaman? İşte detaylar

Yılda iki kez yapılan emlak vergisi ödemelerinin hangi aylar içinde yapılacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İlk taksiti Mayıs ayı içerisinde yapılan emlak vergisi ödemelerini kimlerin yapacağı da en çok sorgulanan konular arasında. Peki, 2021 Emlak vergisi ne zaman ödenir, emlak vergisinin son günü zaman? İşte, 2021 Emlak vergisi ile ilgili tüm detaylar...

22.05.2021Ekonomi
Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor Ödemeyen yandı... Son 11 gün kaldı

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Ödemeyen yandı... Son 11 gün kaldı

Emlak vergisi ödemeleri yıl içinde iki kez gerçekleştiriliyor. İlk taksit ödemeleri 31 Mayıs tarihinde sona erecek. Ödemeyenler için gecikme cezası uygulanacakken muaf olup ödeyenler parasını geri alabilecek. İşte detaylar...

20.05.2021Ekonomi
Vergi işlemleri online yapıldı

Vergi işlemleri online yapıldı

Mükellefler, koronavirüs salgını sürecinde vergi dairelerine gitmek yerine elektronik ortamda işlem yapmayı tercih ederken, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) İnteraktif Vergi Dairesi'nde yapılan işlem sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre 3 kat artarak 12.5 milyona ulaştı.

15.05.2021Ekonomi
Mükellefler Kovid-19 sürecinde vergi işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirdi

Mükellefler Kovid-19 sürecinde vergi işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirdi

Gelir İdaresi Başkanlığının İnteraktif Vergi Dairesi uygulamasında yapılan işlem sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre 3 kat artarak 12,5 milyonu buldu.

14.05.2021Ekonomi
Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Alınır Vergi Levhası Sorgulama Ve Alma

Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Alınır? Vergi Levhası Sorgulama Ve Alma

Vergi levhası, vergi mükelleflerinin bulundurma zorunluluğu bulunan iş yerleri için son derece önemli bir levhadır. İş yerlerine gidildiğinde genellikle duvarda asılı vergi levhası dikkatleri üzerine çekmektedir. Mükellefin adı soyadı, ticaret unvanı, iş yeri adresi, vergi türü, ana faaliyet kodu ve adı, vergi dairesi, vergi kimlik no, işe başlama tarihi, beyan olunan matrah, tahakkuk eden vergi gibi önemli hususlar vergi levhasında yer alıyor. Özellikle yeni iş yeri açanlar tarafından vergi levhası merak ediliyor. Bu konuda vergi levhası nedir ve nasıl alınır? Vergi levhası sorgulama ve alma başlıkları hakkında detayları derledik.

13.05.2021Kobi
Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir Vergi Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Ve Nereden Alınır

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir? Vergi Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Ve Nereden Alınır

Kişi ve kurumlardan belirli ücretler çerçevesinde kamu hizmetlerini karşılamak amacı ile kanuni mevzuata dayanarak toplanan ücret bedelleri vergidir. Verginin borçlarının düzenli ve düzgün bir şekilde ödenmesi de bir vatandaşlık görevidir. Yapılan resmi işlemlerin birçoğunda da vergi borcu yoktur belgesinin ibrazı istenmektedir. Vergi borcu yoktur yazısı resmi adı ile vadesi geçmiş borç durumunu gösteren bir belge olarak nereden nasıl alınacağı hakkında bilgi edinilmek isteniyor. İşte "Vergi borcu yoktur yazısı nedir? Vergi borcu yoktur belgesi nasıl ve nereden alınır? Tüm detayları ile derledik.

13.05.2021Kobi
Tahakkuk Fişi Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Alınır

Tahakkuk Fişi Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Alınır?

İşletmelerin başarılı bir şekilde işlerini yürütmeleri için bazı detaylara çok dikkat etmeleri gerekir. Özellikle vergi ödemeleri yapılırken de bazı prosedürler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kapsamda tahakkuk fişi de çok önem taşımaktadır. Tahakkuk fişi nedir, ne işe yarar ve nasıl alınır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

13.05.2021Kobi
Sevk İrsaliyesi Nedir Ve Nasıl Düzenlenir Faturadan Farkı Nedir

Sevk İrsaliyesi Nedir Ve Nasıl Düzenlenir? Faturadan Farkı Nedir

Sevk irsaliyesi stok takibi gibi işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan bir belgedir. Genellikle faturayla karıştırılan sevk irsaliyesi iş hayatında karşımıza çıkan bir belgedir. O halde birçok kişinin merak ettiği konulardan olan sevk irsaliyesi nedir ve nasıl düzenlenir, sevk irsaliyesinin faturadan farkı nedir detayları ile derledik.

13.05.2021Kobi
Poşet Beyannamesi Nedir Ve Nasıl Düzenlenir Poşet Beyannamesi Nasıl Verilir Detaylı Bilgi

Poşet Beyannamesi Nedir Ve Nasıl Düzenlenir? Poşet Beyannamesi Nasıl Verilir Detaylı Bilgi

Son yıllarda poşetlerin ücretlendirilmesi ve akabinde poşet beyannamesi konuları uzun süre gündemi meşgul etti. İlk başlarda oldukça yabancı olunan bu kavramlara zamanla alışılmasına rağmen halen poşet beyannamesine dair akıllara takılan çeşitli sorular bulunuyor. İşte en çok araştırılan soruların detaylı yanıtları poşet beyannamesi nedir ve nasıl düzenlenir? Poşet beyannamesi nasıl verilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
Kdv İadesi Nedir Ve Nasıl Alınır Kimler Alabilir Kdv İadesi Hesaplama

Kdv İadesi Nedir Ve Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? Kdv İadesi Hesaplama

Ticari faaliyette bulunan pek çok işletmeyi kapsayan bir konu olan KDV iadesi, yararlanan işletmeler ve kişiler için büyük fayda sağlar. Kişilerin ve işletmelerin devlete ödemiş olduğu KDV'nin bir kısmının geri ödenmesi için devlet tarafından sunulan bu haktan yararlanmak isteyen pek çok kişi için KDV iadesi nedir ve nasıl alınır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
Kdv Beyannamesi Nedir Ve Nasıl Düzenlenir Kdv Beyannamesi Ne Zaman Verilir

Kdv Beyannamesi Nedir Ve Nasıl Düzenlenir? Kdv Beyannamesi Ne Zaman Verilir

KDV, bir mal ya da hizmet satın alan kişilerin aldıkları mal ya da hizmet için satış yapan kişilere ödediği vergi türüdür. KDV, dolaylı vergi türlerinden birisidir. KDV, devletin vatandaşlardan ve işletmelerden kamu hizmetleri için harcamak için aldığı bir vergi türüdür. Her ürün ya da hizmet için uygulanan KDV oranı birbirinden farklıdır. Türkiye’de devlet tarafından alınan KDV oranları, %1, %8 ve olmak üzere 3 çeşittir. Kdv beyannamesi nedir ve nasıl düzenlenir? İşte, tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
İrsaliyeli Fatura Nedir İrsaliyeli Fatura Nasıl Kesilir Ve Düzenlenir

İrsaliyeli Fatura Nedir? İrsaliyeli Fatura Nasıl Kesilir Ve Düzenlenir

İrsaliyeli fatura, malın satış sonrasında sevk edilmesi sırasında faturanın da mal ile gönderilmesi durumunda, bu belgeleri ayrı ayrı hazırlama zahmetinden kurtaran bir fatura çeşididir. İrsaliyeli fatura, normal fatura ve sevk irsaliyesinden küçük farklılıklar içerir. İrsaliyeli fatura, satıcıya pratik bir çözüm sunarken maliyeti de önemli ölçüde azaltan bir etkiye sahiptir. İrsaliyeli fatura nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
Fatura Nedir Ve Nasıl Kesilir Fatura Düzenleme Hakkında Bilgi

Fatura Nedir Ve Nasıl Kesilir? Fatura Düzenleme Hakkında Bilgi

Profesyonel iş hayatının en temel unsurlarından birisi fatura kesmektir. Verilen hizmet karşılığında fatura kesmek, kesilen faturaların takibinin yapılması ve arşivlenmesi emin adımlarla gelişmek isteyen her KOBİ'nin bilmesi ve yapması gereken işlemlerdir. Fatura nedir ve nasıl kesilir? Fatura düzenleme hakkında tüm bilgileri detaylarıyla derledik.

13.05.2021Kobi

E-Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Sorgulanır?

İşletmeler için vergi levhası olmazsa olmazlar arasında yer alır. İşletmelerin vergiye tabi olan kazanç miktarını ve buna karşılık gelen vergi tutarını belirleyen belgeye işletmelerin de sahip olması gerekir. Önceden vergi levhasının işletmenin duvarında rahatça okunabilir bir şekilde asılı olması zorunluluğu bulunuyordu. Fakat 2011 yılında yapılan yasa değişikliği sonrasında bu kural kaldırıldı. E-Vergi levhası nedir ve nasıl sorgulanır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
E-Fatura Tasarımı Nasıl Yapılır E-Fatura Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Fatura Tasarımı Nasıl Yapılır? E-Fatura Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Fatura, yaşadığımız dijital dönüşüm çağında e-dönüşüm kapsamındaki uygulamalar içerisinde dikkatleri üzerine çekiyor. Çok sayıda ticari işletme tarafından zorunlu olarak kullanımı tercih edilen e-fatura, e-fatura uygulaması üzerinden kesiliyor. Kesilen faturalar ise işletmeye özel bir nitelik taşıyor. Kesilen e-faturalar standart bir tasarım sunmakla beraber firmalar kendi kimliklerini yansıtan özgün tasarımları kullanmak isteyebiliyorlar. İşte e-fatura tasarımı nasıl yapılır? E-fatura tasarlarken dikkat edilmesi gerekenler konuları detaylı olarak derledik.

13.05.2021Kobi
E-Beyanname Nedir Ve Nasıl Yapılır

E-Beyanname Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artması her türlü işlemin elektronik ortamda yapılmasına zemin hazırlamıştır. Gelişen teknolojiyle birlikte günlük işlerin yanı sıra resmi işlemler de elektronik ortamda yapılabilmektedir. Bu işlemlerden birisi de e-beyannamedir. E-beyanname nedir ve nasıl yapılır birlikte inceleyelim.

13.05.2021Kobi
Defter Beyan Sistemi Nedir Ve Nasıl Başvuru Yapılır

Defter Beyan Sistemi Nedir Ve Nasıl Başvuru Yapılır?

Basit usule tabi mükellefler ile serbest meslek erbapları devlet tarafından belirlenen 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren ve diğer mükellefler ise 1 Ocak 2019'dan itibaren geciktirmeden defter beyan sistemini kullanma zorunluluğu altına girmişlerdir. Defter beyan sisteminde işletme defteri, serbest meslek kazanç defteri, envanter defteri, çiftçi işletme defteri, amortisman defteri, damga vergisi defteri, bitim işleri defteri ile ambar defteri tutulabilmektedir. Peki pek çok kişi tarafından hakkında bilgi edinilmek istenen defter beyan sistemi nedir ve nasıl başvuru yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
Şirket Nedir Ve Nasıl Kurulur Şirket Kurmak İçin Gerekli Olan Evraklar / Belgeler

Şirket Nedir Ve Nasıl Kurulur? Şirket Kurmak İçin Gerekli Olan Evraklar / Belgeler

Ticaret, kazancı büyük olan ve ekonomik düzenin devamlılığı için gerekli olan hizmet ve mal alıp satma işlemidir. Ticari kurumlardan bir tanesi de şirketlerdir. Şirketler, ticari yapı içerisinde büyük bir yer kapladığı için her zaman ilgi görmüş ve yeni girişimlere açıktır. Bizde sizlere şirket hakkında gerekli bilgileri detaylı olarak derledik.

13.05.2021Kobi
Şirket Adres Değişikliği Nasıl Ve Nereden Yapılır Şirket Adres Değişikliği İçin Gerekli Belgeler/evraklar

Şirket Adres Değişikliği Nasıl Ve Nereden Yapılır? Şirket Adres Değişikliği İçin Gerekli Belgeler/evraklar

Ticari işletmeler belirli nedenlere bağlı olarak iş yerlerini farklı bölge veya illere taşımalarından ötürü bazı kurumlara bildirim yapma yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu bildirimlerin zamanında veya hiç yapılmaması idari yaptırım ile ticari işletmelerin karşı karşıya kalması sonucunu doğuracaktır. İş yeri taşınmak istendiği zaman Mersis sistemine kayıt yaptırılması gereklidir. Özellikle il dışında taşınma halinde sistem farklı bir ticaret sicil istemektedir. Şirket adres değişikliği nasıl ve nereden yapılır? Şirket adres değişikliği için gerekli belgeler/evraklar hakkında detayları derledik.

13.05.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Sosyal medya gelirine vergi

Daha önce anne babasından aldığı harçlık dışında hiç gelir elde etmemiş.

3.08.2021

Düğün takısında vergiye dikkat

Yasakların hafifletilmesi ve evlilik sezonunun açılmasıyla birlikte düğünler arttı. Düğünlerin olmazsa olmazı da takılar, hediyeler... Yeni çiftler ailelerinden ve yakınlarından gelen hediyelerin vergisi var mı merak ediyor. Yasaya göre düğün hediyeleri için vergi istisnası var. Ama düğün hediyesi otomobil olursa ya da geline yüklü bir çeyiz parası verilirse durum değişiyor.

27.07.2021

Arabulucuda el sıkışıldığında vergi nasıl hesaplanacak?

İşten ayrılmalar yaşandığında kıdem ve ihbar tazminatının koşulları genel olarak herkes tarafından bilinir.

6.07.2021

Emeklilerde emlak vergisi muafiyeti

BRÜT 200 metrekarenin altında tek konutu olan emekliler, sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanabiliyor. İsmail Semih Köker adlı okurum e-postasında sormuş: “Tek konutum var ama o konutta oturmuyorum. Eşimin adına kayıtlı olan konutta oturuyoruz. Benim adıma kayıtlı konut için belediye ‘içinde oturmadığınız konut için vergi avantajından yararlanamazsınız’ diyor. Her ne kadar içinde oturmasam da vergi avantajından yararlanamaz mıyım?”

13.05.2021