EKSTRA
MENÜ

Vergi Dairesi

Vergi Dairesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Vergi Dairesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.419 Vergi Dairesi haberi bulunmuştur.

Türkiye'deki vergi daireleri, mükellefi tespit eden, vergi tarh eden, tahakkuk ettiren ve tahsil eden dairelerdir.

Vergi daireleri, Türkiye'de, vergisel açıdan mükelleflere hizmet sunan temel idari birimdir. Mükelleflerin, hizmet alacağı vergi dairesi, normal şartlar altında ikametgah ve işyeri adresleri üzerinden tespit edilir. Ancak Maliye Bakanlığı, vergi dairelerinin yetki alanı ile vergi türleri, meslek ve iş grupları itibariyle mükelleflerin bağlı olacakları vergi dairesini belirlemeye yetkilidir. İdari olarak vergi daireleri, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın taşra teşkilatı olan vergi dairesi başkanlıklarına bağlıdır. Vergi dairesi başkanlığı olmayan illerde ise defterdarlığa bağlıdır.

Günümüzde vergi dairelerinin birleştirilerek; her ilde tek bir vergi dairesi oluşturulması yönünde çalışmalar yürütülmektedir. Tek vergi dairesi uygulamasında Eskişehir pilot bölge olarak belirlenmiştir.

Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümlerine göre, vergi daireleri aynı zamanda Tahsil Dairesi'dir.

DEVAMI

Vergi Dairesi Haberleri

3074 vergi kodu nedir Özel usulsüzlük cezası ödeme işlemi

3074 vergi kodu nedir? Özel usulsüzlük cezası ödeme işlemi

Her vergi türünün vergi dairesi içerisinde numaralandırılmış bir kodu bulunmaktadır. Bu kodlar aracılığı ile mükellefler vergilerini daha kolay bir şekilde ödemekte ve işlemleri hızlı bir şekilde tamamlamaktadırlar. Türkiye içerisinde yaklaşık 414 vergi çeşidi bulunmaktadır. Tüm vergiler mükellefler tarafından düzenli olarak alınmakta ve kamu tahsilatı ve kamu yararı için kullanılmaktadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

6.05.2021Araştırma
1086 vergi kodu nedir Gecikme zammı ödeme işlemi

1086 vergi kodu nedir? Gecikme zammı ödeme işlemi

Vergi kodları, verginin niteliği ve ödenme şekli ile zamanı gibi pek çok önemli bilgi içermektedir. Vergilerin kanuni tanımlamalarını yapmak için vergi kodları kullanılır. Bu kodlar aynı zamanda vergilerin beyan edilmesinde ve cezalarında da esas alınır. 1086 vergi kodu nedir? Gecikme zammı ödeme işlemleri nasıl yapılır? İşte, tüm detaylar.

6.05.2021Araştırma
1048 vergi kodu nedir 5035 sayılı kanuna göre damga vergisi ödeme işlemi

1048 vergi kodu nedir? 5035 sayılı kanuna göre damga vergisi ödeme işlemi

Türkiye içerisinde her vergi bir koda veya numaraya bağlı olduğu için mükellefler bu numaraları ve bu kodları kullanarak vergi işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. 1048 vergi kodu da Türkiye içerisinde yer alan ve mükelleflerden tahsil edilen vergilerin arasında yer almaktadır. 5035 sayılı kanuna göre damga vergisi borcunuzu ödemek istiyorsanız tüm detayları ile derledik.

6.05.2021Araştırma
0003 vergi kodu nedir Gelir vergisi S. (Muhtasar) deme işlemi

0003 vergi kodu nedir? Gelir vergisi S. (Muhtasar) deme işlemi

Günümüzde ödenmesi zorunlu olan pek çok vergi türü bulunmaktadır. Vergiler kendi içlerinde oldukça çeşitlidir. Vergilerin ayrıntılarını ve günlerini bilmek de çok önemli olmaktadır. Vergileri düzenleyen ve ayrıntılı bir şekilde diğer vergileri birbirinden ayrılabilmesi için vergi kodları kullanılmaktadır. Bu kodlardan birisi de 0003 vergi kodudur. Peki 0003 vergi kodu nedir? Gelir Vergisi S. (Muhtasar) ödeme işlemi nasıl yapılır? Sizlere 0003 vergi kodu ve ödeme yöntemi hakkında bilgileri detaylıca derledik.

6.05.2021Araştırma
Serbest Meslek Makbuzu Nedir Serbest Meslek Makbuzu Neden Ve Nasıl Kesilir

Serbest Meslek Makbuzu Nedir? Serbest Meslek Makbuzu Neden Ve Nasıl Kesilir

Çalışma hayatında düzenlenme gerekliliği söz konusu olan makbuzlardan biri de hiç şüphesiz Serbest meslek makbuzu olmaktadır. Bu bakımdan önemli bir makbuz olma özelliğine sahiptir. Sizin için Serbest meslek makbuzu nedir? Serbest meslek makbuzu neden ve nasıl kesilir konularını detaylarıyla derledik.

5.05.2021Kobi
NACE Kodu Nedir Ve Ne İşe Yarar

NACE Kodu Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Bir kimsenin yeni bir iş yeri açarken iş yerini Ticaret Odası'na kaydettirme işlemini gerçekleştirmeden önce NACE kodunu mutlaka öğrenmesinin gerekliliği söz konusudur. Sizin için NACE kodu nedir ve ne işe yarar şeklindeki konu başlıklarını bütün detayları ile derledik.

5.05.2021Kobi
Gelir İdaresinden 42 bin denetim 4653 işletmeye ceza kesildi

Gelir İdaresi'nden 42 bin denetim! 4653 işletmeye ceza kesildi

Salgın sürecinde gerçekleştirilen denetimlerde 42 bin 455 tutanak düzenlendi ve 4 bin 653 adet ceza kesildi. Hakkında spekülatif/fahiş fiyat artışına sebebiyet verdiği yönünde değerlendirme yapılan 6 bin 380 mükellef hakkında Ticaret il müdürlüklerine bildirimde bulunuldu.

5.05.2021Ekonomi
Vergi Dairesi saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor Vergi Dairesi çalışma saatleri 2021

Vergi Dairesi saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor? Vergi Dairesi çalışma saatleri 2021

Vergi Dairesi çalışma saatleri vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Resmi tatillerde kapalı olan Vergi Dairesi, her gün aynı saatte açılıp aynı saatte kapanıyor. Peki, Vergi Dairesi saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor, hafta sonu açık mı? İşte, Vergi Dairesi çalışma saatleri 2021...

1.05.2021Gündem
Son dakika... Ciro kaybı desteklerinde başvuru süresi uzatıldı

Son dakika... Ciro kaybı desteklerinde başvuru süresi uzatıldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Yiyecek-içecek sektöründeki işletmelere yönelik ciro kaybı desteklerinde başvuru süresini, işletmelerimizin hak kaybına uğramaması için uzattık. ciro kaybı desteklerinden yararlanma şartını taşıyan işletmelerimiz, 31 Mayıs saat 23.59’a kadar başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecek" açıklamasında bulundu.

30.04.2021Ekonomi
Ayvalık Belediye Başkanı Ergin: Büyük adımlar başarıyla tamamlandı

Ayvalık Belediye Başkanı Ergin: Büyük adımlar başarıyla tamamlandı

Pandemi döneminde yaşanan sorunlar nedeniyle vatandaşlara destek olduklarını ve Ayvalıklılara yardım etmekle sorumlu olduklarını belirten Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Tüm olumsuz gelişmelere rağmen ekonomik olarak başarılı bir grafik çizdik. Büyük borçlar kapatıldı. Mali disiplini sağlayacak büyük adımlar başarıyla tamamlandı” diye konuştu.

29.04.2021Ekonomi
47 plaka nerenin plaka kodu ve hangi şehire ait 47 plaka numaralı ilimiz neresi ve hangisidir

47 plaka nerenin plaka kodu ve hangi şehire ait? 47 plaka numaralı ilimiz neresi ve hangisidir?

47 plaka kodunu ülkemizin her yerinde görülebildiği gibi daha çok Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. O bölge de hangi şehre ait olduğu bilinse de batı taraflarında nereye ait olduğu pek bilinmemektedir. 47 plaka kodunun hangi şehrimize ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Sizce 47 plaka kodu hangi şehre ait? İşte, tüm detaylar.

28.04.2021Araştırma
Sosyal mesafe cezasına e-haciz

Sosyal mesafe cezasına e-haciz

Antalya Konyaaltı’nda ağaçlık bir alanda oturan üç arkadaşa, sosyal mesafeye uymadıkları gerekçesi ile 3 bin 150’şer lira para cezası kesildi. Üç arkadaştan ikisi kesilen cezayı ödedi. Pandemi nedeni ile işsiz olduğunu belirten Mesut Sedat Özen, ise cezayı ödemeyince banka hesabına e-haciz işlemi uygulandı.

20.04.2021Ekonomi
TMMB’den Türkiye’de 30’uncu yıl ‘Hatıra Ormanı’

TMMB’den Türkiye’de 30’uncu yıl ‘Hatıra Ormanı’

Yurtdışında yaşayan Türklerin ve Türkiye kökenlilerin kurduğu Türk Mühendis ve Mimarlar Birliği Almanya (TMMB), Türkiye’de bir ‘Hatıra Ormanı’ oluşturmak için harekete geçti.

2.04.2021Avrupa
Kurumlar vergisinde beyanname verme dönemi başladı

Kurumlar vergisinde beyanname verme dönemi başladı

Kurumlar vergisi mükelleflerinin 2020 hesap dönemine ilişkin beyannamelerini verme süreci başladı.

1.04.2021Ekonomi
Bitcoin 60 bin dolar sınırına yükseldi

Bitcoin 60 bin dolar sınırına yükseldi

Kripto para birimi Bitcoin tarihi zirvesi olan 60 bin dolar seviyesine doğru yükselişe başladı.

1.04.2021Ekonomi
Vergi daireleri bugün saat kaça kadar açık olacak Son ödeme günü olması nedeniyle çalışma saatleri uzatıldı..

Vergi daireleri bugün saat kaça kadar açık olacak? Son ödeme günü olması nedeniyle çalışma saatleri uzatıldı..

Yıllık gelir vergisinin ilk taksiti ile yapılandırma düzenlemesinin ikinci taksitinin son ödeme günü olması nedeniyle bugün saat 21.00'e kadar tüm vergi daireleri açık bulundurulacak.

31.03.2021Gündem
Vergi daireleri bugün saat 21.00e kadar açık kalacak

Vergi daireleri bugün saat 21.00'e kadar açık kalacak

Yıllık gelir vergisinin ilk taksiti ile yapılandırma düzenlemesinin ikinci taksitinin son ödeme günü olması nedeniyle bugün saat 21.00'e kadar tüm vergi daireleri açık bulundurulacak.

31.03.2021Ekonomi
İkinci dalga huzur operasyonu 6 şüpheli adliyede

İkinci dalga 'huzur' operasyonu! 6 şüpheli adliyede

Muğla'da yüksek faizle para verdikleri vatandaşların gayrimenkullerine el koydukları belirlenen çeteye yönelik düzenlenen ikinci dalga 'huzur' operasyonunda gözaltına alınan 6 şüpheli, polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden özel bir bankanın çalışanı Fatih.S.'nin kredi başvurusu olumsuz sonuçlanan müşterileri, çeteye yönlendirdiği ve bunun karşılığında para aldığı tespit edildi.

29.03.2021Gündem
Otomobil park halindeki araca, ardından da çeyiz mağazasının vitrinine çarptı

Otomobil park halindeki araca, ardından da çeyiz mağazasının vitrinine çarptı

ANTALYA'nın Manavgat ilçesinde sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, önce park halindeki otomobile, ardından da çeyiz mağazasının vitrinine çarptı. Kazada otomobildeki 2 kişi hafif yaralandı.

29.03.2021Gündem
Yapılandırmada 2. taksitte son gün 31 Mart

Yapılandırmada 2. taksitte son gün 31 Mart

Kamuya olan vergi ve idari para cezası gibi borçlarını yeniden yapılandıranların, uygulamadan yararlanabilmeleri için 2. taksit tutarlarını 31 Mart’a kadar ödemeleri önem taşıyor.

28.03.2021Ekonomi
Milyonlarca kişiyi ilgilendiren borç yapılandırma için son gün 31 Mart

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren borç yapılandırma için son gün 31 Mart

Kamuya olan borçlarda yapılandırmasında ikinci taksit için son ödeme tarihi 31 Mart. Taksitlendirme yapan kişilerin yapılandırmasının bozulmaması için ödemelerini gerçekleştirmesi gerekiyor.

27.03.2021Ekonomi
Hacim sürekli artıyor… Kripto paralara düzenleme gelir mi

Hacim sürekli artıyor… Kripto paralara düzenleme gelir mi?

Kripto paraların kullanımı dünya çapında her geçen gün artıyor. En çok kripto para kullanan ülkelerden biri olan Türkiye’de de işlem hacmi epey yüksek. Talebin yükselmesiyle birlikte bir düzenleme ihtimalinin de arttığı konuşuluyor. Herkesin aklındaki temel soru ise şu: Kripto paralara vergi gelir mi?

23.03.2021Ekonomi
Muğlada tefeci çetesine operasyon 100den fazla tapu ele geçirildi

Muğla'da tefeci çetesine operasyon! 100'den fazla tapu ele geçirildi

Muğla'da yüksek faizle para verdikleri vatandaşların gayrimenkullerine el koydukları belirlenen çeteye yönelik 'Huzur' operasyonu düzenlendi. Çete lideri 'Karanlık' lakaplı Ahmet Faruk A.’nın da aralarında bulunduğu 13 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonda çete liderinin üzerine kayıtlı 100’den fazla tapu ele geçirildi.

18.03.2021Gündem
Bakan Elvan açıkladı Yüz binlerce kişiye kalıcı muafiyet

Bakan Elvan açıkladı! Yüz binlerce kişiye kalıcı muafiyet

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda "Ekonomi Reform Paketi"ne ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Elvan, Ekonomik Reform Paketi kapsamında duyurulan vergi muafiyetiyle ilgili "Uygulamamız 2021 kazançlarıyla başlayacak ve kalıcı olarak uygulanacak" açıklamasında bulundu.

16.03.2021Ekonomi
İş dünyasında ‘reform’ heyecanı

İş dünyasında ‘reform’ heyecanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomiyi ‘yatırım’, ‘üretim’, ‘istihdam’ ve ‘ihracat’ temelinde büyütme amacıyla hazırlanan Ekonomi Reformları’nı açıkladı. Reel sektörü ve piyasaları etkileyecek tedbirlerden, esnafa sağlanacak desteklere kadar birçok alanda alınan yeni kararların detaylarını paylaşan Erdoğan, 'İnşallah bu yol haritasını milletimizle, kurumlarımızla, iş dünyamızla tüm paydaşlar hep birlikte hayata geçireceğiz' dedi.

13.03.2021Ekonomi
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı Esnafa vergi müjdesi, tek haneli enflasyon... İşte önemli Ekonomik Reformlar

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Esnafa vergi müjdesi, tek haneli enflasyon... İşte önemli Ekonomik Reformlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Esnaf kardeşlerime müjde vermek istiyorum. Reformlar arasında küçük esnafa yönelik vergi muafiyeti de yer alıyor. Kuaför, tesisatçı, tamirci, gibi yaklaşık 850 bin esnafımızı gelir vergisinden muaf tutuyor, beyan yükümlülüklerini de kaldırıyoruz." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sağlık ve yazılım alanında adım atılacağını söyledi ve iki yeni yapıyı duyurdu.

12.03.2021Ekonomi
Ankarada mesai saat kaçta başlayacak Yeni mesai saati kimleri kapsıyor Ankara Valiliği değişen mesai saatlerini duyurdu

Ankara'da mesai saat kaçta başlayacak? Yeni mesai saati kimleri kapsıyor? Ankara Valiliği değişen mesai saatlerini duyurdu!

Ankara'da mesai saatleri ile ilgili normalleşme adımları ile yeni karar alındı. Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, kamu kurumlarındaki mesai saatleri değişti. Alınan karara göre kent genelinde Cumhurbaşkanlığı’nın talimatları ve İçişleri Bakanlığı’nın genelgeleri doğrultusunda, 3 Mart Çarşamba gününden itibaren yeni mesai saatleri uygulanacak. Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamunun çalışma saatlerinin tüm Türkiye'de normale döndürüleceğini ifade etmişti. İşte, Ankara'da yeni mesai saatleri ve konuyla ilgili valilikten yapılan açıklama.

2.03.2021Gündem
Son dakika haberi: Ankara Valiliği, 4 farklı mesai saati uygulanması kararı aldı

Son dakika haberi: Ankara Valiliği, 4 farklı mesai saati uygulanması kararı aldı

Ankara Valiliği, kamu kurum ve kuruluşlarının çalışma saatlerinde bazı değişikliklere gidildiğini bildirdi.

2.03.2021Gündem
Mehmet Kocadon kimdir İşte hayatına dair bilgiler

Mehmet Kocadon kimdir? İşte hayatına dair bilgiler

Bodrum eski belediye başkanı Mehmet Kocadon ile eşi ve 2 kızının koronavirüs testleri pozitif çıkmıştı. Mehmet Kocadon ile eşi Hülya Kocadon, oksijen değerlerinin düşmesi üzerine hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alındı. Bu gelişmenin ardından Mehmet Kocadon'un kim olduğu merak konusu oldu. Peki, Mehmet Kocadon kimdir?

2.03.2021Gündem
Vergi borcu yapılandırma ödemeleri ne zaman bitecek O tarihte ödemeler sona erecek

Vergi borcu yapılandırma ödemeleri ne zaman bitecek? O tarihte ödemeler sona erecek

Borç yapılandırmasının ilk taksitinden, değerli konut vergisi ile basit usuldeki mükellefler için gelir vergisine kadar pek çok verginin son ödeme süresi kısa süre sonra dolacak. Mükellefler, süresi dolacak vergiler için yoğunluk yaşıyor. Peki, vergi borcu yapılandırma ödemeleri ne zaman bitecek?

1.03.2021Gündem
İkitellideki vergi dairesine gelenlere, site girişinde kapalı kapı sürprizi

İkitelli'deki vergi dairesine gelenlere, site girişinde kapalı kapı sürprizi

İkitelli’deki vergi borcu ödemek için vergi dairesine gelenler sürprizle karşılaştı. Kapıların kapalı olduğunu gören vatandaşlar tel örgülerden ve demir kapıların üzerinden içeri girdi.

28.02.2021Haber
Son gün olduğunu duyunca akın ettiler... Akılalmaz görüntüler...

Son gün olduğunu duyunca akın ettiler... Akılalmaz görüntüler...

İkitelli’deki vergi borcu ödemek için vergi dairesine gelenler sürprizle karşılaştı. Kapıların kapalı olduğunu gören vatandaşlar tel örgülerden ve demir kapıların üzerinden içeri girdi.

28.02.2021Ekonomi
Vergi borcu yapılandırma için uzun kuyruklar oluştu

Vergi borcu yapılandırma için uzun kuyruklar oluştu

Vergi ve borç yapılandırmada borç taksit ödemelerinin ilkinde son gün 1 Mart Pazartesi. Yoğunluğun engellenmesi için bugün vergi daireleri açık. Vatandaşların sabah 07.30'dan itibaren sıraya girdiği ve uzun kuyruklar oluştuğu görüldü.

28.02.2021Haber
Vergi borcu yapılandırma ödemeleri için son gün yoğunluğu

Vergi borcu yapılandırma ödemeleri için son gün yoğunluğu

Vergi ve borç yapılandırmada borç taksit ödemelerinin ilkinde son gün 1 Mart Pazartesi. Yoğunluğun engellenmesi için bugün vergi daireleri açık. Vatandaşların sabah 07.30'dan itibaren sıraya girdiği ve uzun kuyruklar oluştuğu görüldü.

28.02.2021Ekonomi
Hafta sonu vergi dairelerinde yoğunluk yaşanıyor

Hafta sonu vergi dairelerinde yoğunluk yaşanıyor

Kocaeli’nde vergi dairelerinin hafta sonu açık olacağı açıklamasının ardından vergi borçlarını ödemek ve yapılandırma işlemini son güne bırakanlar vergi dairelerinde yoğunluk oluşturdu.

27.02.2021Ekonomi
Vergi borcu ödeme ekranı KYK, SGK, MTV vergi borcu yapılandırma ödemeleri için son tarih yaklaşıyor

Vergi borcu ödeme ekranı! KYK, SGK, MTV vergi borcu yapılandırma ödemeleri için son tarih yaklaşıyor

Vergi borcu ödeme işlemi, yapılandırma başvurusunun 1 Şubat tarihinde tamamlanmasının ardından başladı. KYK, SGK, MTV gibi borçları kapsayan vergi borcunu yapılandıranlar, e devlet ya da Gelir İdaresi Başkanlığı'nın vergi borcu ödeme ekranı üzerinden peşin veya ilk taksit ödemelerini gerçekleştirecekler. Yapılandırılan borcun tamamının belirlenen tarihe kadar ödenmesi halinde, gecikme zammı ve gecikme faizi yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından ayrıca yüzde 90 indirim sağlanacak. İşte, vergi borcu ödeme ekranı ve konuyla ilgili bilgiler.

26.02.2021Ekonomi
Son dakika haber... İçişleri Bakanlığı duyurdu: Bu hafta sonu vergi daireleri açık olacak

Son dakika haber... İçişleri Bakanlığı duyurdu: Bu hafta sonu vergi daireleri açık olacak

Son dakika haber... İçişleri Bakanlığı, borç yapılandırmasının son günü olan 1 Mart'ta vergi dairelerinde yoğunluk yaşanmaması için valiliklere genelge gönderdi. Genelgede vergi borcu ödemesi ve yapılandırmasında son tarih 1 Mart olduğu için bu hafta sonuna özel vergi dairelerinin açık olacağı duyuruldu. Genelgeye göre, vergi borçlarını ödemek/yapılandırmak isteyeler belgelerini yanlarında bulundurmaları halinde hafta sonu kısıtlamadan muaf tutulacak.

26.02.2021Ekonomi
Vergi borcunu yapılandıranlar dikkat Ödeme yapmayı unutmayın

Vergi borcunu yapılandıranlar dikkat! Ödeme yapmayı unutmayın

Vergi borçlarını yapılandırarak taksitlendiren mükellefler için ödeme süreci başladı. 1 Mart'a kadar ilk taksit tutarı ödenmezse yapılandırma bozuluyor.

23.02.2021Ekonomi
Hatalı başvuru yapanlara yeni yapılandırma imkânı

Hatalı başvuru yapanlara yeni yapılandırma imkânı

Hatalı yapılandırma başvurusu yapanlara yeni bir imkan tanındı. Vergi ve prim borçlarını yapılandıran 7256 sayılı yasaya başvuru süresi 1 Şubat 2021 tarihinde sona erdi. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), yapılandırmaya başvururken hatalı başvuru nedeniyle yapılandırmadan yararlanamayan mükellefler için yeni başvuru yapılabilmesine ilişkin bir iç genelge yayımladı.

22.02.2021Ekonomi
Yiyecek, içecek sektörü dikkat Ciro kaybı desteği için süreç başladı

Yiyecek, içecek sektörü dikkat! Ciro kaybı desteği için süreç başladı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen yiyecek ve içecek hizmeti faaliyet alanlarındaki işletmelere sağlanacak "ciro kaybı desteği"ne ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

17.02.2021Ekonomi
Maske cezası sorgulama ekranı.. E-Devlet maske cezası nereden sorgulanır

Maske cezası sorgulama ekranı.. E-Devlet maske cezası nereden sorgulanır?

Koronavirüs tedbirleri dolayısıyla cezai yaptırım düzeyinde tutulan maske takmama cezası internet üzerinden sorgulanabiliyor. Maske takmama dolayısıyla cezai yaptırımla karşılaşan vatandaşlar, maske cezası sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden de gerçekleştirebiliyor. Peki, maske cezası sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte, E-Devlet ve vergi dairesi maske cezası sorgulama ekranı hakkında detaylı bilgiler

16.02.2021Gündem
Uzman isim dikkat çekti 1 kuruşu vermeyen firma, 5 bin lira tazminat ödemek zorunda kalabilir

Uzman isim dikkat çekti! '1 kuruşu vermeyen firma, 5 bin lira tazminat ödemek zorunda kalabilir'

Alışveriş yaparken karşılaşılan, psikolojik sınır oluşturmaya yönelik fiyat yazan mağazaların para üstü vermemesi nedeniyle dava açılarak 5 bin lira tazminat alınması mümkün.

16.02.2021Haber
1 kuruş para üstü vermeyen mağazalara 5 bin lira ceza

1 kuruş para üstü vermeyen mağazalara 5 bin lira ceza

Alışveriş yaparken karşılaşılan, psikolojik sınır oluşturmaya yönelik fiyat yazan mağazaların para üstü vermemesi nedeniyle dava açılarak 5 bin lira tazminat alınması mümkün.

16.02.2021Ekonomi
Sahte oturma izni düzenleyen 3 kişi Yalovada yakalandı 80 ilde inceleme başlatıldı

Sahte oturma izni düzenleyen 3 kişi Yalova'da yakalandı! 80 ilde inceleme başlatıldı

Yalova'da yabancı uyruklu 13 kişiye düzenledikleri sahte belgeyle ikamet izni aldıran Irak uyruklu 3 şüpheli yakalandı. İl Göç İdaresi'nin polis ve vergi dairesi ile geçmişe yönelik ikamet alanların tespitine yönelik inceleme başlattığı öğrenilirken, 80 ilde 2000 dosya mercek altına alındı.

10.02.2021Gündem
80 aileden Rutte’ye dava

80 aileden Rutte’ye dava

Hollanda’da çocuk bakım yardımı aldıkları süreçte yanlışlıkla ‘sahtekâr’ olarak yaftalanan binlerce ailelerden bir kısmı, geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte’ye karşı dava açtı.

3.02.2021Avrupa
e-Devlet rakamları açıklandı Başvuru sayısı 8 milyonu geçti

e-Devlet rakamları açıklandı! Başvuru sayısı 8 milyonu geçti

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, geçen yıl e-Devlet Kapısı üzerinden verilen "Kimlik Kartı Başvuru Randevusu" hizmetinin 5 milyondan, "Sürücü Belgesi Başvuru Randevusu" hizmetinin 2 milyondan, "Pasaport Başvuru Randevusu" hizmetinin de 1 milyondan fazla kullanıldığını bildirdi.

2.02.2021Ekonomi
Vergi borcu ödeme ekranı KYK, SGK, MTV borç yapılandırma ödemesi için son gün ne zaman

Vergi borcu ödeme ekranı! KYK, SGK, MTV borç yapılandırma ödemesi için son gün ne zaman?

Vergi borcu yapılandırma başvurusu, 1 Şubat tarihinde mesai bitimi ile tamamlandı. 7 milyon 349 bin mükellefin yaptığı başvurular ile 105 milyar 712 milyon lira alacak yapılandırıldı. KYK, SGK, MTV gibi borçları kapsayan vergi borcunu yapılandıranlar, Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresinden ya da e-devlet üzerinden vergi borcu ödeme ekranı ile taksit ödemelerini gerçekleştirecek. Peşin ödemeyi tercih edenlerin ise ilk ödemeyi en geç 1 Mart'a kadar yapması gerekiyor. İşte, vergi borcu ödeme ekranı ve ayrıntılar.

1.02.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

10 maddede internetten beyanname doldurma

Kira geliri elde eden mülk sahiplerinin hem beyannamesini internetten doldurmaları, hem vergi ödemesini internetten yaparak tüm işlemleri evden çıkmadan sonuçlandırması için yol haritasını hazırladık.

6.03.2021

İşte vergiyi azaltan belgeli giderler

Dün belgesiz olarak kira gelirinden düşülebilen götürü giderden bahsettik.

3.03.2021

Tapuda konut görünen ‘işyerleri’ DKV ödeyecek mi?

Değerli konut vergisi için 20 Şubat’a kadar beyanname verilmesi, şubat sonuna kadar ilk taksitin, ağustos sonuna kadar da ikinci taksitin ödenmesi gerekiyor.

2.02.2021