EKSTRA
MENÜ

Verem Aşısı

Verem Aşısı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Verem Aşısı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 323 Verem Aşısı haberi bulunmuştur.

Verem Aşısı Haberleri

Son dakika haberler: Dünya Covid-19 aşısından haber beklerken... 100 yıllık aşıdan gelen haber şok etkisi yarattı

Son dakika haberler: Dünya Covid-19 aşısından haber beklerken... 100 yıllık aşıdan gelen haber şok etkisi yarattı!

Koronavirüs salgını tüm dünyada yayılmaya devam ederken bilim insanları da Covid-19’u yenecek bir aşı ya da ilaç bulabilmek için yoğun bir mücadele veriyor. İngiliz bilim insanlarının yaptığı son çalışma ise 100 yıllık verem aşısıyla ilgili umut verici sonuçlar elde etti.

13.10.2020Dünya
BCG aşısı nedir, ne zaman yapılır Tıpta BCG aşısının açılımı ve uygulandığı yaş grupları

BCG aşısı nedir, ne zaman yapılır? Tıpta BCG aşısının açılımı ve uygulandığı yaş grupları

BCG aşısı, koronavirüs salgınında uzmanların yaptığı çalışmaların ardından gündeme geldi. Tıp dilinde BCG aşısı olarak adlandırılan tüberküloz yani verem aşısı, doğumdan itibaren yeni doğan bebeklere uygulanmaya başlanıyor. Ülkemizde Sağlık Ocağı ve hastanelerde uygulanan BCG aşısı, hayatı tehdit eden miliyer, menenjit TB gibi durumların ortaya çıkışını azaltıyor. Peki, BCG aşısı nedir ve ne zaman yapılır? İşte, BCG aşısının açılımı ve BCG aşısının uygulandığı yaş gruplarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

12.10.2020Sağlık
Tüberküloz Aşısının Kovid-19a Karşı Koruyuculuğu Test Edilecek

Tüberküloz Aşısının Kovid-19'a Karşı Koruyuculuğu Test Edilecek

BCG (tüberküloz) aşısının, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı etkili olup olmayacağı test edilecek. BBC'nin haberine göre, 1921 yılında geliştirilen ve tüberkülozun yanı sıra diğer enfeksiyonlara karşı koruyuculuk sağlayabileceğine dair kanıt bulunan BCG, uluslararası Brace çalışması çerçevesinde İngiltere, Avustralya, Hollanda, İspanya ve Brezilya'da toplam 10 bin gönüllü üzerinde deneniyor.

12.10.2020İyi Yaşam
2 aylık bebek gelişimi - 2 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

2 aylık bebek gelişimi - 2 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi? Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Gün geçtikçe de büyüyor. Aklınızda pek çok soru olabilir: 2 aylık bebek ne kadar uyur, 2 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 2 aylık bebek kilosu, 2 aylık bebek bakımı, 2 aylık bebek aşısı, 2 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 2. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

Uzmanlar pandemi sürecinde grip aşısını yaptırmayı tavsiye ediyor

Uzmanlar pandemi sürecinde grip aşısını yaptırmayı tavsiye ediyor

Covid-19’da olduğu gibi viral salgın hastalıklarla mücadelede en büyük yardımcı unsurun aşılar olduğunu belirten İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, sonbaharda mevsimsel gribin pandemi sürecinde etkili olarak sağlık sistemini zora sokmaması için risk grubundakilerin yanı sıra gençlere de grip aşısı olmalarını önerdi.

17.08.2020Sağlık
Yerli koronavirüs ilacının üretildiği fabrikaya DHA girdi

Yerli koronavirüs ilacının üretildiği fabrikaya DHA girdi

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un açıkladığı "yerli koronavirüs ilacı"nın üretildiği fabrikayı ilk kez görüntülendi. Firmanın CEO'su İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Koçak, "İlk hedefimiz Türkiye'nin ihtiyacını karşılamak. Sağlık Bakanlığı'na 300 bin doz bağışlıyoruz. Daha sonra Sağlık Bakanlığı uygun görürse, talep gelen Avrupa ülkelerine de ihraç edebiliriz" dedi.

15.05.2020Gündem
Kovid nedeniyle yoğun bakıma alınan çocuklardaki gizemli hastalık Kawasaki mi

Kovid nedeniyle yoğun bakıma alınan çocuklardaki gizemli hastalık Kawasaki mi?

Geçen hafta, İngiltere’de yoğun bakımlara şok tablosuyla getirilen Kovid pozitif çocukların sayısındaki artış nedeniyle Kawasaki hastalığı dünya gündemine oturdu. Koronavirüsün çocuklarda bir tür ateşli bağışıklık sistemi hastalığını tetiklediği ve bunun da Kawasaki hastalığı olduğu yönündeki tartışmaların ardından bu hastalık konusunda dünyanın sayılı isimlerinden Kaliforniya Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve İmmünoloji Başkanı Prof. Dr. Moşe Arditi, önemli açıklamalarda bulundu.

Avrupadan peş peşe gelen haberler şok etmişti  Çocuklardaki gizemli hastalık Kawasaki mi

Avrupa'dan peş peşe gelen haberler şok etmişti! Çocuklardaki gizemli hastalık Kawasaki mi?

Geçen hafta İngiltere’de yoğun bakımlara şok tablosuyla getirilen Kovid-19 pozitif çocukların sayısındaki artış nedeniyle Kawasaki hastalığı dünya gündemine oturdu. Koronavirüsün çocuklarda bir tür ateşli bağışıklık sistemi hastalığını tetiklediği ve bunun da Kawasaki hastalığı olduğu yönündeki tartışmaların ardından bu hastalık konusunda dünyanın sayılı isimlerinden Kaliforniya Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve İmmünoloji Başkanı Prof. Dr. Moşe Arditi, Demirören Haber Ajansı’na önemli açıklamalarda bulundu.

7.05.2020Gündem
Prof. Dr. Ceyhan uyardı: Koronavirüsten daha kötü olabilir

Prof. Dr. Ceyhan uyardı: Koronavirüsten daha kötü olabilir

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgını sürecinde aşının öneminin bir kez daha anlaşıldığını söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, "13 hastalığa karşı çocukları, devlet tarafından bir aşı şemasıyla aşılıyoruz. Bu aşıları kullanmayı bırakırsak, bunların içerisinden en az 5 tanesi bundan daha kötü salgın yapabilir. Her yıl 14 binin üzerinde çocuğu sadece aşı yapmadığımız için kaybedebiliriz" dedi.

28.04.2020Gündem
Salgın döneminde çocukların aşıları ihmal edilmemeli

Salgın döneminde çocukların aşıları ihmal edilmemeli

Aşı, insan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs ve bakterilerin bazı parçaları ya da salgıladıkları toksik maddelerin hastalık yapıcı etkilerini ortadan kaldıracak işlemlerden geçirilmesi ile geliştirilen biyolojik maddelere deniyor. Aşının insanları enfeksiyon hastalıklarından ve bu hastalıkların kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulandığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Corona virüs söylentileri gerçek mi Verem aşısının etkisi var mı

Corona virüs söylentileri gerçek mi? Verem aşısının etkisi var mı?

Koronavirüse dair sosyal medyada çok sayıda söylenti yayılmaya devam ediyor. BBC ekipleri bunların doğruluğunu kontrol ediyor.

26.04.2020Dünya
Tüberküloz nedir, belirtileri neler Tüberküloz tedavisin kullanılan BCG aşısı nedir

Tüberküloz nedir, belirtileri neler? Tüberküloz tedavisin kullanılan BCG aşısı nedir?

Tüberküloz ve BCG aşısı Corona virüsüyle yeniden gündeme geldi. ABD'de yapılan bir araştırma, tüberküloz (verem) aşısı olarak da bilinen BCG'yi kullanan ülkelerde koronavirüse bağlı ölüm sayısının diğer ülkelere göre daha düşük olduğunu ortaya koydu. Peki, tüberküloz nedir, belirtileri neler? Tüberküloz tedavisin kullanılan BCG aşısı nedir?

16.04.2020Sağlık
Verem aşısı koronadan korur mu

Verem aşısı koronadan korur mu

Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, zorunlu BCG (verem) aşısı yapılan ülkelerdeki koronavirüs ölüm oranı, aşı yapılmayan ülkelerden altı kat daha az.

9.04.2020Dünya
Verem aşısı koronaya karşı test edilecek

Verem aşısı koronaya karşı test edilecek

Tüberküloza karşı verilen BCG aşılarının koronavirüsten insanları koruyabileceği ileri sürüldü.

1.04.2020Dünya
Refik Saydam’ın hatırı var ama kitler hibe değil satın aldık

Refik Saydam’ın hatırı var ama kitler hibe değil satın aldık

Sosyal medyada dün Türkiye’nin 1940 yılında Çin’e kolera salgını için aşı gönderdiği, Çin’in de ‘2 milyon tanı kitinden ‘vefa borcu’ olarak ücret almadığı iddiası yayıldı. Ancak Sağlık Bakanlığı yetkilileri bu kitlerin maddi bedelinin ödendiğini söyledi. Bakanlık kayıtları Türkiye’nin 1940 yılında Çin’e Kolera salgını için aşı gönderdiğini ise doğruluyor. Bu aşılar ise 1928 yılında kurulan Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü’nde üretilmiş...

24.03.2020Gündem
Uzun süreli öksürük ve yorgunluk verem işareti olabilir

Uzun süreli öksürük ve yorgunluk verem işareti olabilir

Verem hastalığının en sık akciğerlerde görüldüğünü belirten Prof. Dr. Serdar Erturan, "2-3 haftadan uzun süre öksürük, balgam, ateş, gece terlemeleri, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik, soluk darlığı, göğüs ve sırt ağrısı, akciğer dışı verem hastalığı olanlar da o organa ait farklı belirtiler olabilir" dedi.

8.01.2020Sağlık
Hangi aşı ne zaman yapılmalı Bebekler ve çocuklar için aşı takvimi

Hangi aşı ne zaman yapılmalı? Bebekler ve çocuklar için aşı takvimi

Uzmanlar “Çocuğunuzun sağlığı için aşı takvimini takip edin” diyor. Peki, aşı takviminde neler var? Hangi dönemde hangi aşı yaptırılmalı? İşte, bebek ve çocuklar için detaylı aşı takvimi…

Tüberküloz (Verem) nedir, belirtileri neler

Tüberküloz (Verem) nedir, belirtileri neler?

Tüberküloz, halk dilinde bilinen adıyla verem, ciddi bir sağlık problemidir. Ülkemizde tüberküloz hastalığı, 20. yüzyılın ilk yarısında çok büyük bir salgın yapmıştı. Tüberküloz insidansının 2030'a kadar tüm dünyada yüzde 90 azaltılması hedefleniyor. Peki, Tüberküloz (Verem) nedir, belirtileri neler?

5.07.2019Sağlık
Verem aşısıyla ilgili merak ettikleriniz

Verem aşısıyla ilgili merak ettikleriniz

Bebeğiniz doğduktan sonra bir dizi aşı dönemi başlar. Peki, verem aşısı ne zaman yapılmalı? Aşı yaptırdıktan sonra iz kalır mı? İşte verem aşısı ile ilgili merak edilenleri Çocuk Doktoru Nilüfer Karataş anlatıyor.

Tüberküloz nedir Tüberkülozun belirtileri neler

Tüberküloz nedir? Tüberkülozun belirtileri neler?

Resmi kurumların verilerine göre, dünyada her gün 30 bin kişi tüberküloza yakalanırken yaklaşık 4 bin 500 kişi de bu hastalık nedeniyle yaşamını kaybediyor. Tüberküloz, halk arasında 'verem' olarak da adlandırılıyor. Peki, Tüberküloz nedir? Tüberkülozun belirtileri neler?

11.06.2019Sağlık
Tüberküloz hakkında merak edilen her şey

Tüberküloz hakkında merak edilen her şey

Tüm dünyada yaygın olarak görülen tüberküloz (verem) nedir? Tüberküloz neden olur? Tüberkülozun bulaşması önlenebilir mi? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Melahat Bekir Külah, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

1.04.2019Sağlık
Tüberküloz Hakkında Merak Edilen Her Şey

Tüberküloz Hakkında Merak Edilen Her Şey

Tüm dünyada yaygın olarak görülen tüberküloz (verem) nedir? Tüberkülozun bulaşması önlenebilir mi? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Melahat Bekir Külah, açıkladı.

Dünya Nüfusunun Dörtte Biri Verem Mikrobunu Taşıyor

Dünya Nüfusunun Dörtte Biri Verem Mikrobunu Taşıyor!

Yapılan araştırmalar sonucunda; verem (tüberküloz) mikrobunu, Dünya nüfusunun dörtte birinin taşıdığı belirlenmiştir. Ülkemizde "ince hastalık" olarak da bilinen tüberküloz ile bir dönem yapılan ciddi mücadeleler sonrasında yüzde 90 oranlarında başarılı olunmuştur. Fakat buna rağmen verem, hafife alınmayacak kadar önemli ve ciddi bir hastalıktır. Peki bu kadar yaygın olarak görülen tüberküloz nasıl bulaşır? Hastalığın bulaşması önlenebilir mi? Bulaşması halinde yapılabilecekler nelerdir?Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Melahat Bekir Külah, anlattı.

Doktora yalnızca hasta olunca gidilmez

Doktora yalnızca hasta olunca gidilmez

Sağlıklı çocuk gelişiminde düzenli doktor kontrolleri çok büyük önem taşır. Anne ve babaların çocuklarının gelişimine yönelik merak ettiği sorular ve ileri dönemde karşılaşacağı gelişmeler ile ilgili merak ettiklerini bu kontroller esnasında ele alınır. Doğum sonrası başlayan düzenli doktor kontrollerinin, yaşına göre uygun zaman aralıklarnda yapılması gerekir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzman Dr. Özlem Türkoğlu, anne ve babalara, çocukların düzenli yaptırması gereken testler ve merak edilen sorular ile ilgili şu bilgileri verdi:

Kawasaki hastalığı nedir

Kawasaki hastalığı nedir?

Kawasaki hastalığı bir süredir internet aramalarında ön plana çıkıyor. Bu hastalığın belirtileri ve neden kaynaklandığı da insanlar tarafından merak edilen diğer bir merak konusu. Peki Kawasaki hastalığı nedir? İşte hastalığın tanımı ve detayları

5.12.2017Gündem
Barış Arduçun hastalığı hakkında şaşırtan iddia

Barış Arduç'un hastalığı hakkında şaşırtan iddia

Dizinin reytinglerinin düşmemesi için Kiralık Aşk’ın yıldızı Barış Arduç’un gerçek hastalığının gizlendiği iddia edildi.

9.02.2016Magazin
Çocuklarda verem tanı ve tedavisi

Çocuklarda verem tanı ve tedavisi

Verem aşısı kimlere yapılmamalı?

Verem aşısı hem var hem yok

Verem aşısı hem var hem yok

Sağlık Bakanlığı’nın tek dağıtıcı ve uygulayıcısı olduğu verem aşısında (BCG) sıkıntı devam ediyor. Bebeklere 2 ile 3 ay arasında yapılması gereken verem aşısını aile sağlığı merkezlerinde (aile hekimliği) arayan anne-babalar, “Bakanlıktan gelmiyor, biz de bekliyoruz” yanıtıyla karşılaşıyor.

19.03.2015Sağlık
Verem artıyor, ama aşısı yok iddasına yanıt geldi

"Verem artıyor, ama aşısı yok" iddasına yanıt geldi

Sağlık Bakanlığı, "veremin arttığı ancak aşısının bulunmadığı" yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

7.03.2015Sağlık
Solunum yoluyla bulaşıyor

Solunum yoluyla bulaşıyor

Verem Savaş Haftası’nda Sağlık Bakanlığı hastalıkla ilgili önemli bilgiler verdi.

6.01.2014Sağlık
Hamilelikte hangi aşılar yapılmalı

Hamilelikte hangi aşılar yapılmalı?

Bu dönemde önerilen ve önerilmeyen aşıları uzmanından öğrenelim.

Yazar Sonuçları

Hidroksiklorokin tehlikeli mi

Geçtiğimiz haftayı “Hidroksiklorokin kullanılmalı mı, kullanılmamalı mı?”, “Bu ilaç düşünüldüğünden daha mı toksik?” sorularına yanıt arayarak geçirdik.

30.05.2020

COVID-19 teşhisi için test mi, tomografi mi

Koronavirüs enfeksiyonu COVID-19’da erken teşhis çok mühim bir ayrıntı.

7.04.2020
Prematüre bebeklerin gelişimi yakından takip edilmeli

Prematüre bebeklerin gelişimi yakından takip edilmeli

Erken doğan bebekler gelişimsel yönden tehlike altındalar.

4.03.2016

ÜROLOJİK KANSERLER

Sevgili okurlar, bu hafta konumuz dünyada üzerinde en fazla araştırma yapılan hastalıklardan biri, “ürolojik kanserler...”

4.10.2013