EKSTRA
MENÜ

Venedik Bienali

Venedik Bienali ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Venedik Bienali haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 492 Venedik Bienali haberi bulunmuştur.

Venedik Bienali Haberleri

Venedik camiyle tanıştı

Venedik camiyle tanıştı

Müslümanların cami yapımı için izin alamadığı Venedik, Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi kapsamında, bir süreliğine de olsa camiyle tanıştı.

10.05.2015Avrupa
36 saatte Lizbon

36 saatte Lizbon

Portekiz’in başkentindeki tarihi yapıların çoğu yenilendi. Tagus Nehri’nin okyanusla buluştuğu noktada, tepeler üstüne kurulan şehrin anıtları bile adeta yeniden doğdu. Eski liman depoları, kapalı pazarlar restorasyonla AVM, kafe, restoran, eğlence mekânına dönüştü. Geçmişte çok az kişinin uğradığı mendirek ve merkezdeki meydan bile gezinti alanı oldu.

Sarkis: Endişeleniyorum, fanatikbir saldırıya uğrayabiliriz

Sarkis: Endişeleniyorum, fanatikbir saldırıya uğrayabiliriz

Venedik Bienali’nde Türkiye’yi temsil edecek olan Sarkis, teklifin 1915 olaylarının 100. yılında gelmesini biraz garipsemiş. Türkiye pavyonu için “kırılgan ve çıplak” bir sergi hazırladığını anlatan Sarkis ‘soykırım tartışmalarının’ saldırıya dönüşmesinden endişeli.

16.02.2015Keyif
İklim değişirse İstanbul bir tasarım kenti

İklim değişirse İstanbul bir tasarım kenti

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, açılan müzeler, bienaller ve sergilerle İstanbul’un son yıllarda sanat ve tasarımda patladığını söylüyor. Eczacıbaşı’na göre, yaratılacak güçlü bir iklimle İstanbul ‘tasarım kenti’ olabilir.

4.01.2015Gündem
Hollanda’nın en iyi sergisinde bir Türk yönetici

Hollanda’nın en iyi sergisinde bir Türk yönetici

HOLLANDA’da ‘Yılın En İyi Sergisi’ ödülü Defne Ayas’ın direktörlüğünü üstlendiği Witte de With Güncel Sanat Merkezi’ne verildi.

13.12.2014Dünya
Kahve sanatla buluştu

Kahve sanatla buluştu

Genç sanatçı adaylarına destek olmayı amaçlayan Caffè Nero, S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi Ahşap Yalı’da sanata yeni bir açılım getiren bir atölye düzenledi.

30.10.2014Keyif
Her ünlü sanatçı bir gün satın alınabilir

Her ünlü sanatçı bir gün satın alınabilir

Dünya sanatının yıldız isimlerini İstanbul’a getiren ArtInternational Sanat Fuarı açıldı. Bu hafta sonu Haliç Kongre Merkezi’ndeki fuarda, Miró’dan Banksy’ye, Ai Weiwei’den Anish Kapoor’a, Nuri Bilge Ceylan’dan Marina Abramovic’e dünyanın bütün ünlü sanatçılarının eserlerini görmek ve almak mümkün.

26.09.2014Hayat
Türkiye’yi temsil edecek

Türkiye’yi temsil edecek

GELECEK yıl 9 Mayıs-22 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek Venedik Bienali 56’ncı Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nda Sarkis’in yeni bir eseri yer alacak.

5.08.2014Keyif
Fatih Akının yanında bir sürpriz isim daha...

Fatih Akın'ın yanında bir sürpriz isim daha...

Bu yıl 71’incisi düzenlenecek Venedik Film Festivali’nin programı açıklandı. Ödüllü yönetmen Fatih Akın’ın, ’Aşk, Ölüm ve Şeytan’ üçlemesinin son bölümü olan 'The Cut’ ile genç Yönetmen Kaan Müjdeci’nin 'Sivas’ adlı filmi, büyük ödül olan Altın Aslan’a aday gösterildi. Her iki film de dünya prömiyerini orada yapacak.

25.07.2014Avrupa
İki Türk yönetmen Venedikte Altın Aslan için yarışacak

İki Türk yönetmen Venedik'te Altın Aslan için yarışacak

Bu yıl 71’incisi düzenlenecek olan Venedik Film Festivali’nin programı açıklandı. Ödüllü yönetmen Fatih Akın’ın, ‘Aşk, Ölüm ve Şeytan’ üçlemesinin son bölümü olan ‘The Cut’ ile genç Yönetmen Kaan Müjdeci’nin ‘Sivas’ adlı filmi, büyük ödül olan Altın Aslan’a aday gösterildi. Her iki film de dünya prömiyerini de burada yapacak.

24.07.2014Keyif
Saydamlık ve Modernitenin lansmanı Venedikte yapıldı

'Saydamlık ve Modernite'nin lansmanı Venedik'te yapıldı

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın "Saydamlık ve Modernite" (Tabanlioglu Architects: Transparency and Modernity) kitabının dünya lansmanı, Venedik’te gerçekleştirildi.

9.06.2014Keyif
Venedik’e Türk imzası

Venedik’e Türk imzası

VENEDİK Bienali’nde, ilk kez sahip olduğu pavyonda beğeni toplayan bir sergi açan Türkiye, açılış resepsiyonu ve diğer etkinlikleriyle de tam not aldı. Türk iş dünyasının yoğun katılım gösterdiği açılış resepsiyonu partisinde Türk lezzetleriyle de gövde gösterisi yapıldı.

8.06.2014Ekonomi
‘Venedik’te tarih yazdık

‘Venedik’te tarih yazdık

TÜRKİYE’nin ilk kez kalıcı yer edindiği dünyanın en önemli sanat etkinliği ‘Venedik Mimarlık Beanali’ dün açıldı.

5.06.2014Ekonomi
Van Gogh’un ülkesinde sergi açmak hayalimdi

Van Gogh’un ülkesinde sergi açmak hayalimdi

Ressam Ahmet Güneştekin Anadolu, Ortadoğu ve Yunan mitleri ile efsanelerini eserlerine taşıdığı ‘Güneşin Yüzleri’ sergisini Hollanda’da açtı. “Renkleri kullanımıyla kendime en yakın bulduğum sanatçı olan Van Gogh’un ülkesinde kabul görmek çok önemliydi” diyor.

10.05.2014Kelebek
Sanat çok ilerledi ama bize yetmez

Sanat çok ilerledi ama bize yetmez

İKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Türkiye’nin ilk kez sanatın zirvesi kabul edilen Venedik Bienali’nde yer edindiğini belirterek, “Orayı çok sayıda devlet başkanı ziyaret eder. Keşke bizden de devlet nezdinde katılım olsa” dedi. Eczacıbaşı, kültür ve sanat alanında önemli ilerleme olduğunu ancak bunun Türkiye’ye yetmediğini söyledi.

30.04.2014Ekonomi
Kader Sevinç’in tatil sırları

Kader Sevinç’in tatil sırları

Dizeleriyle Avrupa Anayasası’na katkıda bulunan politikacı/şair Kader Sevinç, geçen haftalarda yayımlanan yeni kitabı ‘Kırık Ülke’ ile gündemde. İşi gereği çok sayıda ülke, şehir gezen Sevinç en sevdiği mekânları sıraladı.

13.04.2014Seyahat
Venedik’ten müzayedeye

Venedik’ten müzayedeye

Sanatçı Semiha Berksoy’un 51’inci Venedik Bienali’nde sergilenmiş 10 eserden oluşan koleksiyonu 13 Nisan’da düzenlenecek müzayedede satışa çıkacak. Satıştan elde edilecek gelir Semiha Berksoy Müzesi için kullanılacak.

31.03.2014Kelebek
Hürriyet Dünyası Venedik Bienali’nde

Hürriyet Dünyası Venedik Bienali’nde

Venedik Bienali’nin Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde ilk kez yer alacak Türkiye Pavyonu, ‘Hafıza Mekânları’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak.

15.03.2014Kelebek
Yalıdan dedikodular sanatsal yemekler

Yalıdan dedikodular sanatsal yemekler

Önce ArtInternational, sonra bienal, paralelinde açılan sergiler, verilen partiler...

20.09.2013Kelebek
Bu heykeller yaşıyor

Bu heykeller yaşıyor

Paris’in saygın vakfı Fondation Cartier olağanüstü bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Ron Mueck’in kirli sakallarından gözaltı torbalarına neredeyse yaşıyor izlenimi veren heykelleri öylesine ilgi gördü ki, sergi bir ay uzatıldı. Paris’e yolunuz düşerse aklınızda olsun.

8.09.2013Kelebek
Ruhsuz bedenler

Ruhsuz bedenler

Çağdaş sanatın yükselen isimlerinden Francesco Albano’nun ‘On the Eve’ başlıklı Türkiye’deki ilk kişisel sergisi dün akşam Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi Tek Kubbe’de açıldı.

30.08.2013Kelebek
Kapoorun 200 eseri geliyor

Kapoor'un 200 eseri geliyor

Kavramsal sanatın en ünlü ismi Anish Kapoor, 10 Eylül’de Sanancı Müzesi’nde olacak. Renkli yarımküreleri ve içbükey aynalarıyla büyük ilgi gören ünlü sanatçıyı öncesinde Londra’daki atölyesinde ziyaret ettik.

12.07.2013Kelebek
Eserlerimi en çok Türkiye anladı

Eserlerimi en çok Türkiye anladı

Dirimart, Shirin Neshat’ın ‘The Book of Kings’ serisine ait ‘Mourners’ başlıklı çalışmalarını ve video yerleştirmelerini, Nişantaşı’ndaki galeri mekânında ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul sergi alanında izleyicilerle buluşturuyor. Bugün son ziyaret günü olan sergiyi Shirin Neshat’la konuştuk.

21.06.2013Gündem
Eserlerimi en çok Türkiye anladı

Eserlerimi en çok Türkiye anladı

Dirimart, Shirin Neshat’ın ‘The Book of Kings’ serisine ait ‘Mourners’ başlıklı çalışmalarını ve video yerleştirmelerini, Nişantaşı’ndaki galeri mekânında ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul sergi alanında izleyicilerle buluşturuyor.

14.06.2013Gündem
Gezi eylemleri de eserlerime yansıyacak

Gezi eylemleri de eserlerime yansıyacak

Venedik’te ‘Momentum of Memory’ adlı sergisini açan sanatçı Ahmet Güneştekin eserlerinde özellikle Türkiye’de yaşanan antidemokratik uygulamalar ve Kürt sorununa yer veriyor. Güneştekin bundan sonraki dönemde Kürt meselesinde çözüm sürecinin ve Gezi eylemlerinin de eserlerine yansımasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

12.06.2013Gündem
Venedik Bienalinde Türkiye pavyonu açıldı

Venedik Bienali'nde Türkiye pavyonu açıldı

İtalya'nın Venedik kentinde iki yılda bir yapılan dünyaca ünlü Venedik Bienali'nin 55. Uluslararası Sanat Sergisi'nde kurulan Türkiye pavyonunun açılışı, sanatçı Ali Kazma'nın "Rezistans" isimli görsel eseriyle yapıldı.

1.06.2013Gündem
Diğer pavyonlarda neler oluyor

Diğer pavyonlarda neler oluyor

55. Venedik Bienali’nin Türkiye Pavyonu pek çok kişinin de ortak görüşüyle çok başarılı. Peki, diğer pavyonlarda neler oluyor...

31.05.2013Gündem
Venedik Bienali izlenimleri

Venedik Bienali izlenimleri

Bugün kamuya resmi açılışı yapılacak olan 55. Venedik Bienali’ndeydik geçen hafta. Tabii ki tüm pavyonlardan önce ilk durağımız Türkiye’yi temsil eden sanatçı Ali Kazma’nın yanı oldu. Bienale ‘Rezistans’ adlı videosuyla katılan Kazma, tüm yoğunluğuna rağmen çalışmasını ve önümüzdeki dönem için planlarını anlattı.

31.05.2013Kelebek
Üretim, bedeni nasıl dönüştürür

Üretim, bedeni nasıl dönüştürür

55. Venedik Bienali’nin Uluslararası sergisi kapsamında Türkiye pavyonunda ‘Rezistans’ adlı işiyle Ali Kazma yer alacak. Venedik’e gitmeden önce Türkiye pavyonunun küratörü Emre Baykal’dan süreci dinledik.

17.05.2013Kelebek
İstanbul Modern’in yeni daimileri

İstanbul Modern’in yeni daimileri

Taner Ceylan, Haluk Akakçe, Şükran Moral, Kutluğ Ataman...

23.03.2013Kelebek

Yazar Sonuçları

Anneciğim Türkler Venedik’te

TÜRKİYE bu yıl 56. yapılan Uluslararası Venedik Sanat Bienali’nde ilk kez kendi pavyonunda.

8.05.2015

Şükür ki mimar adayları da kentsel dönüşümü sorguluyor

GEÇTİĞİMİZ haziran ayında Türkiye’nin kalıcı bir pavyona kavuştuğu Venedik Bienali Mimarlık Sergisini gezdikten sonra inşaat şirketlerine şöyle bir çağrıda bulunmuştum:

16.10.2014

Venedik Bienali’nin Türk standında neler var

VENEDİK Bienali gezime dair yazmaya bugün de devam ediyorum... Bienalde bizim standımıza gelmeden önce iki pavyonu ziyaret ettik.

24.07.2014

Artık Türkiye’nin Venedik Bienali’nde bir yeri var

VENEDİK Bienali 14. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ni gezdim.

23.07.2014

Göbekli Tepe, Schmidt’ten sonra sahipsiz kalmasın

TÜRKİYE dostu İngiliz yazar-araştırmacı Andrew Mango’dan sonra Göbekli Tepe’de kazı çalışmalarını sürdüren Alman arkeolog Profesör Klaus Schmidt’i kaybettik.

21.07.2014

Jameel Prize kapıyı iyice açtı, Lafayette’te 3 noktaya yerleşti

HAFELE Türkiye CEO’su Hilmi Uytun’un davetiyle gittiğim Venedik Bienali’nde küratörlüğünü Murat Tabanlıoğlu’nun yaptığı Türkiye Pavyonu’nda Dice Kayek’in yaratıcıları Ece-Ayşe Ege’yi de gördüm.

5.07.2014

Venedik Bienali Mimarlık Sergisi için genç mimarlara sponsor arıyorum

VENEDİK ile İstanbul yüzyıllardan beri ilişki içersinde olan iki şehir.

23.06.2014

Doktor fabrikayı görünce jenerik ilaca ikna oluyor

2006’da Hedef Alliance’tan ayrılıp Saya Grup’u kuran Abulrezzak Sancak ve 12 kardeşi, 2010 Aralık’ta Çerkezköy’de 120 milyon dolarlık yatırımla Pharmactive’de üretim bantlarını harekete geçirdi.

8.06.2014

Kilisenin bakımına 1.5 milyon euro harcadım

HAFELE Türkiye CEO’su Hilmi Uytun ve Pazarlama Direktörü Eda Başar Uytun’un davetiyle Murat Tabanlıoğlu’nun küratörlüğünde 14. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ne damga vuran Türkiye Pavyonu’nu görmek üzere Venedik’teyiz.

7.06.2014

Acun’la Adriana neden buluştu

Bir Victoria’s Secret ‘meleğini’ Manhattan’daki podyumlardan alıp Maslak Cendere Yolu’ndaki TV8 binasına ‘yerleştirebilecek’ sanırım tek kişi vardır. Eminim hemen kim olduğunu tahmin ettiniz.

6.04.2014

İstanbul’a sanat yakışır

İstanbul gündüz farklı, gece farklı.

12.09.2013

Nasıl demokrat olunur?

Kutluğ Ataman 1999’da Venedik Bienali’ne davet edilen ilk Türk sanatçı.

16.08.2013

Aniş Kapur kimdir?

10 Eylül’de SSM’de (Sakıp Sabancı Müzesi) Aniş Kapur İstanbul’da (Anish Kapoor) sergisinin açılacağını yazmıştım.

1.08.2013

Direnmek nasıl olur?

Politik aktivist ve sanatçı Ai Weiwei’nin ‘Never Sorry’ filmini, ‘İfade özgürlüğü için ne kadar savaşırsın?’ sorusunun cevabını arayanlar mutlaka izlemeli

13.07.2013

Yeni nedir sorusunu burada cevaplayacaksınız

İlk kez bu yıl, 12-14 Haziran 2013 arasında açılan ve 44’üncü kere düzenlenen Art Basel’i gezdim.

15.06.2013

Venedik Bienali’nden sanat manzaraları

Bienal için Venedik’teydim. Dönüşü ötelemek istedim, şehirde tek boş yatak yoktu. İyi ki de yoktu, destan yazılan eylemlerin tek bir saniyesini kaçırsaydım kahrolurdum.

7.06.2013

Venedik Bienali’nde ütopyalar yarışıyor

‘Ansiklopedik Saray’ başlığı altında yapılan 55’inci Venedik Bienali dün 88 ülkenin katılımıyla kapılarını sanatseverlere açtı.

1.06.2013