EKSTRA
MENÜ

Venedik Bienali

Venedik Bienali ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Venedik Bienali haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 492 Venedik Bienali haberi bulunmuştur.

Venedik Bienali Haberleri

Yıldız Holding, güzel sanat fakültesi öğrencilerini Venedik Bienali’nde ağırladı

Yıldız Holding, güzel sanat fakültesi öğrencilerini Venedik Bienali’nde ağırladı

Türkiye’nin önde gelen güzel sanatlar fakültelerinin akademisyen ve öğrencileri, sanat dünyasının en önemli etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali’nin iki günlük ön izleme programını Yıldız Holding’in davetlisi olarak gezerek, farklı bir deneyim yaşama fırsatı yakaladı. Görüntü: Emrullah Örünklü

23.06.2017Life Style
Genç sanatçılar Venedik Bienali’nde ağırlandı

Genç sanatçılar Venedik Bienali’nde ağırlandı

Gelenekselden çağdaşa sanatı farklı platformlarda destekleyen Yıldız Holding, heykel, resim, grafik tasarım, tezhip gibi alanlarda eğitim gören 12 kişilik güzel sanatlar fakültesi öğrencisi ve akademisyen grubunu 57. Venedik Bienali’nde ağırladı.

22.06.2017Kitap Sanat
Düşünmek ve görmek üzerine

Düşünmek ve görmek üzerine

Pera Müzesi’nde 34 sanatçının işlerine yer veren ‘Çiftdüşün Çiftgörü’ başlıklı sergi, dünyanın dört bir tarafındaki düşünce biçimlerinde yaşanan radikal değişime gönderme yapıyor...

26.05.2017Kitap Sanat
Venedik Bienali’nin ‘en güçlü’ ÇIN sesi

Venedik Bienali’nin ‘en güçlü’ ÇIN sesi

The New York Times’ın “En güçlü ulusal pavyon” ilan ettiği 57. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nu ‘ÇIN’ projesiyle Türkiye’yi temsil eden sanatçı Cevdet Erek’le konuştuk.

18.05.2017Kitap Sanat
Venedikin en güçlüsü

Venedik'in en güçlüsü

VENEDİK Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi’nde İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonunda gerçekleştirilen ‘Türkiye Pavyonu’, dünyanın önde gelen gazetelerinden The New York Times tarafından ‘bienalin en güçlü ulusal pavyonu olarak’ gösterildi.

15.05.2017Kitap Sanat
New York Times yazarından Türk pavyonuna büyük övgü

New York Times yazarından Türk pavyonuna büyük övgü

Venedik Bienali'nde Türkiye Pavyonu'nda yer alan sanatçı Cevdet Erek'in ÇIN eseri New York Times'ın sanat yazarı tarafından 'Bienal'in en vurucu eserlerinden biri' olarak nitelendirildi.

15.05.2017Dünya
Türkiye pavyonu Venediki ÇINlatıyor

Türkiye pavyonu Venedik'i 'ÇIN'latıyor

Dünya sanatının kalbi şu sıralar Venedik’te atıyor. 114 yıllık köklü geçmişiyle dünyanın en eski ve önemli sanat etkinliği konumundaki Venedik Bienali’nin 57. Uluslararası Sergisi, 13 Mayıs’taki açılış öncesi dünyanın dört bir yanından gelen binlerce gazeteci ve sanat profesyonelini ağırlıyor.

11.05.2017Kitap Sanat
Venedik’in kulaklarını ’Çın’latacak

Venedik’in kulaklarını ’Çın’latacak

Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nda, sanatçı Cevdet Erek’in ‘Çın’ başlıklı işi yer alacak. 13 Mayıs – 26 Kasım tarihleri arasında Venedik Bienali’nin ana mekânlarından Arsenale’deki Sale d’Armi’de sergilenecek eserinde asıl atmosferi ses oluşturacak.

27.02.2017Kitap Sanat
Sanatta iddialı bir yıl

Sanatta iddialı bir yıl

İKSV tarafından 16 Eylül-12 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek, ‘iyi bir komşu’ temalı bienali; küratörleri, sanatçı ikili Elmgreen & Dragset anlattı.

31.12.2016Keyif
Konstantiniyyeye 5 saatlik tahammül

Konstantiniyye'ye 5 saatlik tahammül

SANATÇI Ahmet Güneştekin’in geçen yıl Venedik Bienali’nde sergilenen eseri Kostantiniyye, Ataköy’deki alışveriş merkezinin önüne konulmasından sonra tepkiler üzerine brandayla kapatıldı, ardından da kaldırıldı.

24.12.2016Gündem
Mustafa Hulusi: Toprak takıntısı tüm Kıbrıslıların ruhuna işlemiştir

Mustafa Hulusi: 'Toprak takıntısı tüm Kıbrıslıların ruhuna işlemiştir'

İngiltere’de doğup büyüyen Kıbrıs kökenli sanatçı Mustafa Hulusi, Dirimart Dolapdere’de açılan ‘Tersine Coşkunluk’ sergisinde ‘bölünmüşlük’ meselesini ele alıyor. Hulusi, “Kıbrıs, bayrağı üzerinde haritası olan tek ülke. Bu yüzden bu toprak takıntısı tüm Kıbrıslıların ruhuna işlemiştir” diyor.

20.12.2016Keyif
İşte İstanbulun geleceği

İşte İstanbul'un geleceği

İtalyan mimar ve tasarımcı Gabriele Boretti’nin 2014 yılı Venedik Bienali için hazırladığı İstanbul konulu çalışması vakti zamanında büyük ilgi uyandırmıştı. Boretti'nin İstanbul tasarımlarını yeniden hatırlayalım...

8.12.2016Hayat
Boş vagonlara mülteci evi

'Boş vagonlara mülteci evi'

Gazbeton üreticisi Türk Ytong’un mimarlık öğrencileri için düzenlediği ‘Ytong Mimari Fikir Yarışması’na bu yıl mülteciler damga vurdu. Bu projeler arasında ise “Yok Yer” adlı çalışma öne çıktı. Projede, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri Haydarpaşa Garı’ndaki vagonları mülteciler için ev ve tarım alanı olarak kurguladı.

5.10.2016Ekonomi
Sahnede Ölmek Altta

Sahnede Ölmek Alt'ta

Görsel sanat, performans gibi pratiklerin ara kesitlerinde programlar gerçekleştiren Alt, 12 Haziran’da Christodoulos Panayiotou’nun Sahnede Ölmek (Dying on Stage, 2015) adlı sunum-performansına ev sahipliği yapacak.

9.06.2016Keyif
Yüzyılların Yüzyılı Dünyanın En İyi Sergileri Arasında

'Yüzyılların Yüzyılı' Dünyanın En İyi Sergileri Arasında

Dünyanın en prestijli dijital yayınlarından biri olan Hyperallergic tarafından yayınlanan 2015’in en 15 sergisi arasında SALT Beyoğlu’nda 10 Mart-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Yüzyılların Yüzyılı Sergisi 5. sırada yerini aldı.

Işık Festivali, Zorlu Centerda: Işık bazen yol gösterir, bazen birleştirir

Işık Festivali, Zorlu Center'da: Işık bazen yol gösterir, bazen birleştirir

Türkiye’nin ilk ışık festivali Zorlu Center’da başladı. 29 Kasım’a kadar sürecek festivalde, Amerika, Avustralya, Venezuela, Finlandiya, Japonya, Fransa, Lübnan gibi dünyanın pek çok yerinden 22 sanatçı 23 eseriyle yer alacak. Festivali, küratörü Ucla Üniversitesi Media Art Bölüm Başkanı Rebeca Mendez’le konuştuk.

20.11.2015Keyif
Venedik ödülü için dava açtı

Venedik ödülü için dava açtı

Rh+ dergisi tarafından düzenlenen yarışmada dereceye giren ve Venedik Bienali gezisi kazanan ressam Sevtap Yılmaz ödül vaadinin yerine getirilmediği gerekçesiyle dava açtı.

15.10.2015Gündem
Ablukaya Venedikten Jüri Özel Ödülü

Abluka'ya Venedik'ten Jüri Özel Ödülü

Emin Alper’in, dünya prömiyerini 72. Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yapan "Abluka" adlı filmi, burada Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Ödülün ardından açıklama yapan Alper, filminin Türkiye’de barışçıl ve demokratik bir ortama katkıda bulunmasını umduğunu dile getirdi.

14.09.2015Keyif
Venedik Film Festivaline Türk sineması damgası

Venedik Film Festivali'ne Türk sineması damgası

Dünyanın en eski film festivali olan ve bu yıl 72’ncisi düzenlenecek Venedik Uluslararası Film Festivali’nin programı açıklandı. Nuri Bilge Ceylan’ın da jürisinde yer alacağı ana yarışmada, Emin Alper'in “Abluka” filmi büyük ödül Altın Aslan’a aday gösterildi. Genç yönetmen Senem Tüzen de ilk uzun metrajlı filmi “Ana Yurdu” ile “Geleceğin Aslanı” ödülü için yarışacak.

29.07.2015Keyif
Bienal camisine kilit

Bienal camisine kilit!

Venedik Bienali kapsamında 45 yıldır kullanılmayan bir kiliseden dönüştürülen ve sanat için olsa da, yasalar ihlal edilerek ibadet amaçlı kullanılmaya başlanan caminin kapatılmasına karar verildi.

22.05.2015Dünya
Karnaval gibi bienal

Karnaval gibi bienal

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Mardin Bienali 15 Mayıs Cuma günü başladı. Kentin tarihi mekânlarına yayılan bienal halkın da katılımıyla karnaval havasında geçiyor.

17.05.2015Keyif

Yazar Sonuçları

Tarkan’ın dağıtım kazası

10’dan geriye saydık, 7 yıllık merak bitsin istedik. Tarkan “10” isimli albümünü yayınladı, ancak albümü tüm Türkiye’de müzik marketlere dağıtılmadığı için fizy ve iTunes’ta sabahtan açılmadı.

21.06.2017

Bir vakfın 45 yılı

HEPİMİZİN kültürel yaşamında İKSV’nin (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) yeri tartışılmaz önemdedir.

18.05.2017

Şimdi bu “eller” konuşuluyor

 Venedik Bienali’nin 57’ncisi başladı ve şimdiden herkesin önünde fotoğraf/video paylaşmaya doyamadığı bir eser var.

16.05.2017

Sanatçılar gelen tehlikeyi duyuruyor

Onları ilk defa 11 Mayıs’ta Venedik Uluslararası Sanat Bienali’nin sergi alanlarından Arsenale (Tophane diye çevirebilirsiniz) giriş kapısı yakınlarında gördüm.

14.05.2017

Umut ve heyecan veren restoranlar

Gastronomi kültürü üzerine yazanlar her şeye eleştirel gözle bakmayı sever. Neyin eksik olduğuna yoğunlaşır, mükemmeli arar çoğu zaman. Güzel bir rastlantı galiba. Son haftalarda gittiğim hemen her lokantadan tadı damağımda yemeklerle ayrıldım...

18.02.2017

İstanbul Modern yeni bir dönüşümün eşiğinde

12 yıl önce İstanbul’un liman alanı Salıpazarı’nda kurulan İstanbul Modern, önümüzdeki eylül ayına kadar faaliyet göstereceği binasına muhteşem bir sergi, “Liman” ile veda ediyor.

16.02.2017

Her adımda tarih: Venedik

Charles Dickens, “Venedik’le ilgili okuduğunuz hiçbir şey, şehirdeki muhteşem ve etkileyici gerçeğe eşdeğer değildir” demiş. Venedik, tarihi ve mimari sayısız değerle dolu. Sadece saraylarıyla bile baş döndürüyor; şehirde bazıları 14. yüzyıldan kalma 200’e yakın saray var. Her defasında keşfedecek bir şeyler sunacak zenginlikteki bu kentte, yönünüzü bulmakta zorlanabilirsiniz ama korkmadan kaybolun! Venedik'in tadını çıkarmanın en güzel yolu

26.01.2017

İKSV’den öğrencilere armağan

İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) kurulduğu günden beri genç kuşağın sanatla bağ kurmasında çeşitli girişimleri hayata geçirmiştir.

23.01.2017

Doğudan batıya sanat yolculuğu

İş dünyasının sanatsever isimleri, Ahmet Güneştekin’in “Doğudan Batıya Yolculuk” sergisi ile Emre-Maide Kurttepeli, Aslı Soyak ve Melih Doğan’ın kurduğu C24 sanat galerisinde açılacak Mike Dargas sergisi için New York’a uçtu.

11.01.2017

Rusya’nın eline mi düştük?

RUSYA ve İran’la yaptığımız üçlü mutabakat, bu endişeyi de beraberinde getirdi: “Suriye politikamız Rusya’nınkine yaklaştı. Yoksa Moskova’nın eline mi düştük?”

26.12.2016

Eser kaldırma yılı

 2016 bir yandan da eser kaldırma yılı oldu.

25.12.2016

Almanaklar bir yılın aynasıdır

Yıl sonunda en çok ihtiyaç duyduğum kitaplar almanaklardır. Bundan ötürü Can Almanak’ı bu yıl da çıkar çıkmaz edinip, bir roman gibi okudum. Adı üstünde bir ‘Kültür Sanat Yıllığı’....

23.12.2016

Her adımda tarih

Charles Dickens, “Venedik’le ilgili okuduğunuz hiçbir şey, şehirdeki muhteşem ve etkileyici gerçeğe eşdeğer değildir” demiş. Venedik, tarihi ve mimari sayısız değerle dolu. Sadece saraylarıyla bile baş döndürüyor; şehirde bazıları 14. yüzyıldan kalma 200’e yakın saray var. Her defasında keşfedecek bir şeyler sunacak zenginlikteki bu kentte, yönünüzü bulmakta zorlanabilirsiniz ama korkmadan kaybolun! Şehrin tadını çıkarmanın en güzel yolu bu…

11.06.2016

Harran Evi’nin Venedik Bienali’nde ne işi var?

İKSV’nin davetiyle ziyaret ettiğimiz Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi, hem dünyada mimarlık ve şehirleşmede yeni trendleri, hem Türkiye’nin trendlerin neresinde olduğunu o kadar iyi anlatıyor ki.

30.05.2016

Soğukçeşme Sokağı’nda yeni bir dönem başlıyor...

Sultanahmet’te Ayasofya’nın karşısında, Topkapı Sarayı ile neredeyse iç içe ola Hagia Sophia Mansion projesi tamamlanmak üzere.

27.05.2016

Venedik Bienali'ne barış çıkarması

TÜRKİYE, İKSV’nin organizasyonuyla bu yıl Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ne ortak kültürel miras, işbirliği, barış mesajlarını veren “Darzana: İki Tersane, Bir Vasıta” projesiyle katılıyor.

26.05.2016

Beklediğim almanak çıktı

OKURLARIM anımsayacaklardır.

17.12.2015

Rakamlarla İKSV’nin bir yılı

14 ARALIK’ta Şişhane’deki İKSV binasında Mütevelliler Kurulu toplandı.

16.12.2015

OrIent Express ile Venedik’te lezzet yolculuğu

Geçtiğimiz ay Venedik Bienali’ne çıkarma yapan iş ve sanat dünyasının ünlü isimleri, 1 Temmuz’da bu kez Agatha Christie’nin 125’inci doğum yılı kutlamaları kapsamında Venedik’te lezzet yolculuğuna çıktı.

3.07.2015

Din ve demokrasinin dalgalı ilişkisi

Yakın zamanda sözünü ettiğimiz ‘Sıfır Yılı 1945’ adlı kitabında II. Dünya Savaşı’nın hemen ertesi gününden başlayarak, soğuk yenen intikam yemeği haricindeki o ara sıcak dönemi anlatıyor, bize bambaşka bir bakış açısı getiriyordu Ian Buruma.

28.06.2015

Venedik’te lezzet yolculuğu

Geçtiğimiz ay Venedik Bienali’ne çıkarma yapan iş ve sanat dünyasının ünlü isimleri, bu kez Orient Express ile İstanbul’dan Venedik’e uzanan bir lezzet yolculuğuna çıkacak.

25.06.2015

San Marko Meydanı’na bakarken

KÜÇÜK bir Venedik Bienali gezisinden sonra, San Marko Meydanı’ndaki bir kafede güvercinlere bakıyorum. Türkiye’deki siyasal ortamdan kurtulamadığımdan olsa gerek Bülent Ecevit’i çağrıştırıyor bana güvercinler. Gerçi Bülent Bey’i önce şair olarak ananlardanım...

30.05.2015

Patronlar sanat ve sanatçının yanında

İş dünyasının patronları, yurtdışında Türkiye’yi başarıyla temsil eden ressam Ahmet Güneştekin’i tebrik etmek için sıraya girdi.

29.05.2015

Venedik’te sanat ve eğlence

Türk iş dünyasının patronları, Ahmet Güneştekin’in Million Stone sergisi ve Sahir Erozan’ın partisi için Venedik’de buluştu.

10.05.2015