EKSTRA
MENÜ

Venedik Bienali

Venedik Bienali ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Venedik Bienali haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 492 Venedik Bienali haberi bulunmuştur.

Venedik Bienali Haberleri

Kutluğ Ataman kimdir

Kutluğ Ataman kimdir?

Kutluğ Ataman, filmleri ve sanat eserleri dünya çapında gösterilen sanatçılardan biridir. Kutluğ Ataman, Nisan 2009’da Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde jüri başkanlığı yapmıştır. İşte, Kutluğ Ataman’ın hayatına ilişkin diğer bilgiler...

11.12.2018Magazin
Türkiye Pavyonunda Vardiya sona erdi

Türkiye Pavyonu'nda Vardiya sona erdi

Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda yer alan Vardiya projesi ve sergisi 183 günlük maratonun ardından tamamlandı.

29.11.2018Kitap Sanat
Sezer Tansuğ’lu ‘ters’ kare

Sezer Tansuğ’lu ‘ters’ kare

90’lardan günümüze yaklaşık 100 sanatçıyı bir araya getiren ArtOn İstanbul’daki ‘99 Kare’ sergisi, sanat tarihinin ‘sivri kalemi’ Sezer Tansuğ’un ölümüyle yarım kalan sergi projesi ‘66 Kare’ye eklemlenerek belleği bugünle aynı ‘güzergâhta’ buluşturuyor.

21.11.2018Kitap Sanat
Bu ‘Vardiya’da herkes mutlu

Bu ‘Vardiya’da herkes mutlu

‘Vardiya’lar halinde 122 genç mimarı ağırlayan Türkiye Pavyonu, Venedik Mimarlık Bienali’nin en hareketli mekânı. Küratör Kerem Piker, ‘Vardiya’ya katılan gençlerden aldığımız geri dönüşlerin tamamı çok olumlu” diyor.

24.10.2018Kitap Sanat
Türkiye’den eser almak için en iyi zaman

Türkiye’den eser almak için en iyi zaman

Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli bu yıl 13’üncüsüne hazırlandıkları fuar için umutlu. Güreli, “Yabancılar için şu anda Türkiye’de sanat yatırımı yapmak çok cazip. Fuarda Türk sanatçılar fiyatlarını yukarı çekmezse çok cazip olacak. Türk çağdaş sanatının çok kuvvetli bir şekilde el değiştireceği bir fuar olacak bu fuar” dedi

7.09.2018Ekonomi
Beni yanıltan şehir

Beni yanıltan şehir

Beklentimi yüksek tutmadan gittiğim ama sürprizleriyle beni şaşırtan kentleri seviyorum. Bu listeye en son Bologna’yı ekledim. İtiraf ediyorum, uzaktan izlenimim klasik bir ortaçağ kenti olduğu yönündeydi ama yanılmışım.

1.09.2018Seyahat
Festival açılışında ünlü sunucunun zor anları

Festival açılışında ünlü sunucunun zor anları

Dünyanın en köklü sinema etkinliklerinden biri olan Venedik Film Festivali başladı. Bu yıl 75'incisi düzenlenen festivalin açılışı Damien Chazelle'in First Man adlı filmiyle yapıldı.

30.08.2018Keyif
İki yeni Türk filminden Venedikte dünya prömiyeri

İki yeni Türk filminden Venedik'te dünya prömiyeri

Mahmut Fazıl Coşkun’un üçüncü uzun metraj sinema filmi 'Anons' ve Emre Yeksan'ın yazıp yönettiği yeni filmi, 'Yuva' 75. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. Filmler dünya prömiyerlerini 29 Ağustos – 8 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenecek festivalde yapacak. Yuva'nın dünyasından ilhamla tasarlanan, Deniz Tortum'un yazıp yönettiği 'Selyatağı' VR filmi ise Venice VR'ın Biennale College bölümünde gösterilecek.

25.07.2018Kitap Sanat
İlk gösterim Venedikte

İlk gösterim Venedik'te

Emre Yeksan dünya promiyerini geçen yıl 32.Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası'nda yapan ilk filmi Körfez'in ardından çektiği Yuva'yı tamamladı.

12.07.2018Keyif
‘İsterdim ki bu çapta sergim önce İstanbul’da açılsın’

‘İsterdim ki bu çapta sergim önce İstanbul’da açılsın’

2006’dan bugüne ürettiğini 40’ın üzerinde işin yer aldığı kapsamlı bir sergiyle Avusturya Linz’deki Lentos Müzesi’ne konuk olan güncel sanatçı Nilbar Güreş, “Gönül isterdi ki bu çapta bir sergi ilk önce İstanbul’da böyle bir müze veya kurumda gerçekleşsin. Ben İstanbulluyum” diyor.

12.07.2018Kitap Sanat
Emre Yeksanın yeni filmi Yuvanın çekimleri tamamlandı

Emre Yeksan'ın yeni filmi 'Yuva'nın çekimleri tamamlandı

Yönetmen Emre Yeksan'ın, Biennale College - Cinema programı destekli yeni filmi Yuva'nın çekimleri tamamlandı.

11.07.2018Kitap Sanat
Bilgi Mimarlık öğrencilerinin eseri Venedik Mimarlık Bianeli’nde

Bilgi Mimarlık öğrencilerinin eseri Venedik Mimarlık Bianeli’nde

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, mimarlık dünyasının en eski ve köklü etkinliklerinden Venedik Mimarlık Bienali’ne davet edildi. Türkiye’den ilk kez bir üniversitenin davet edildiği uluslararası bienalde, Bilgi Mimarlık Fakültesi birinci sınıf öğrencilerinin ürettiği “Carapace” projesi sergileniyor.

8.06.2018Kampüs
Keşke çocuğum  mimar olsa

Keşke çocuğum mimar olsa!

“Bir toplum, ihtiyar üyeleri, gölgesinde hiç yatamayacakları ağaçlar dikerse büyür.” Venedik Bienali 16’ncı Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin küratörleri mimariyi bu eski Yunan atasözüyle anlatmış. Dünyanın bütün mimarları ve bu meselelere kafa yoran birçok güzel insan, masal şehri Venedik’te birleşmiş. İşte izlenimlerim...

Ölüme iyi gelen sergi

Ölüme iyi gelen sergi

Galata Rum Okulu’nda açılan ‘Ölüme Ne İyi Gelir?’ başlıklı sergide Alp Sime’nin fotoğrafları ile İhsan Oturmak’in desen, resim ve yerleştirmeleri hem kişisel ölümleri hem de kitlesel, kültürel, mimari ya da sistem ölümlerini hazmetmenin yollarını arıyor.

31.05.2018Kitap Sanat
Venedikte vardiya başladı

Venedik'te 'vardiya' başladı

16 ülkeden 122 mimarlık öğrencisinin katılımıyla 16. Venedik Mimarlık Bienali’ndeki Türkiye Pavyonu’nu bir buluşma ve üretim mekânına dönüştürecek ‘Vardiya’ projesinin açılışı dün akşam yapıldı.

24.05.2018Kitap Sanat
Bilgi Mimarlık 16. Venedik Mimarlık Bienali’nde

Bilgi Mimarlık 16. Venedik Mimarlık Bienali’nde

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, mimarlık dünyasının en eski ve köklü etkinliklerinden Venedik Mimarlık Bienali’ne davet edildi. Türkiye’den ilk kez bir üniversitenin davet edildiği uluslararası bienalde, BİLGİ Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şebnem Yalınay Çinici’nin koordinatörlüğünde, birinci sınıf öğrencilerinin ürettiği “Carapace” projesi sergilenecek.

23.05.2018Kampüs
Bu sergi terletiyor

Bu sergi terletiyor!

Aralarında Venedik Bienali’nin de bulunduğu birçok uluslararası sergide işleri gösterilen İtalyan sanatçılar Simona Molino ve Matteo Lucidi, ‘Ter Müzesi’ sergisiyle Avto’da. ‘Ter Müzesi’nde Maradona’dan Ronaldo’ya, Nixon’dan Kennedy’e pek çok tanıdık sima var.

19.04.2018Kitap Sanat
Ödülleri Art Basel gezisi

Ödülleri Art Basel gezisi

HİTAY Holding ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile 2013 yılından bu yana 6’ncısı düzenlenen yarışma sonucunda Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi resim, heykel ve fotoğraf bölümünden 4 öğrenci, İsviçre’nin Basel kentinde gerçekleşen çağdaş sanat fuarı Art Basel’i ziyaret etme şansını yakaladı. Hitay Holding böylece geçtiğimiz yıldan itibaren ödül olarak bir yıl Art Basel, bir yıl Venedik Bienali gezisi şeklinde belirlenen yarışma kapsamında, bugüne kadar toplam 20 sanat öğrencisinin dünya çapında kabul görmüş sanat etkinliklerine katılmasına öncülük etmiş oldu.

21.03.2018Kitap Sanat
Türkiye Pavyonu İnci Eviner’e emanet

Türkiye Pavyonu İnci Eviner’e emanet

2019 yılında Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nunda yer alacak sanatçı ve küratör belli oldu.

21.03.2018Kitap Sanat
Mimarlık öğrencisi Venedik Bienali’nde

Mimarlık öğrencisi Venedik Bienali’nde

İzmir’de bir vakıf üniversitesinde mimarlık bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi olan Seyit Koyuncu, Venedik Bienali 16’ncı Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda gerçekleştirilecek proje için seçilen 122 öğrenci arasında yer aldı.

14.03.2018Eğitim
Venedikte Vardiya

Venedik'te 'Vardiya'

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi'nin 16’ncı edisyonu 26 Mayıs-25 Kasım arasında yapılacak.

7.03.2018Kitap Sanat
‘Vardiya’ için 100 mimarlık öğrencisi aranıyor

‘Vardiya’ için 100 mimarlık öğrencisi aranıyor

16. Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu’na seçilen projesi ‘Vardiya’ için tüm dünyadan mimarlık öğrencilerine açık çağrı yapan mimar Kerem Piker, “Aslında klasik sergi anlayışını kırmamızın sebebi bu işin olabildiğince fazla insana ulaşması ve bienalin elitist bir sergi olmasından ziyada bir öğrenme alanına dönüşmesi” diyor.

25.01.2018Kitap Sanat
Mimarlık öğrencilerine Venedik Bienali daveti

Mimarlık öğrencilerine Venedik Bienali daveti

Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu'nda yer alacak mimar Kerem Piker küratörlüğündeki Vardiya projesi kapsamında, tüm dünyadan mimarlık öğrencileri bienale davet ediliyor. Başvurular 1 Şubat 2018’e kadar sürecek.

18.12.2017Kitap Sanat
Bienal Nedir

Bienal Nedir?

Bienal nedir ve ne zaman düzenlenir, sorusunun cevabı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Sanat sergilerinde karşımıza çıkan bu organizasyon türünün tarihi oldukça eski yıllara dayanıyor. Peki Bienal nedir ve hangi tarihten itibaren uygulanmaya başlamıştır? İşte konu hakkında detaylar

13.12.2017Gündem
Tek hayalleri hayatta kalabilmekti

Tek hayalleri hayatta kalabilmekti

Savaş, iç sürtüşmeler, politik baskı, ayrımcılık, açlık, sefalet, fakirlik gibi çeşitli nedenlerle dünya genelinde yerlerinden yurtlarından edilmiş 65 milyon 600 bin insan var günümüzde. Fransa’nın nüfusu kadar. İngiltere’nin nüfusu kadar. Bunlar kayıtlara geçen.

20.11.2017Dünya
‘Tasarımın Khaalesi’ Türkiye

‘Tasarımın Khaalesi’ Türkiye

Tasarımla endüstrileri buluşturmak amacıyla yola çıkan ‘Design Week Turkey’ ikinci yılında ‘Tasarımın Potansiyeli’ temasını gündeme taşıyor. Etkinliklerde ‘Taht Oyunları’nın Khaalesi’sinin takılarını yaratan isimlerle tanışabilir, Lady Gaga’nın kostümcüsüne sorular sorabilirsiniz. 8-12 Kasım’da gerçekleşecek organizasyonda başka neler görebilirsiniz?

Vardiya, Venedikte Türkiyeyi temsil edecek

'Vardiya', Venedik'te Türkiye'yi temsil edecek

26 Mayıs – 25 Kasım 2018 aralarında gerçekleşecek Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde yer alacak Türkiye Pavyonu’nda yer alacak proje Seçici Kurul tarafından belirlendi.

26.09.2017Kitap Sanat
Contemporary Istanbul’da kaçırmamanız  gereken 10 eser

Contemporary Istanbul’da kaçırmamanız gereken 10 eser

Dünyadan ve Türkiye’den yüzlerce sanatçıyı buluşturan çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul iki gün önce başladı. Bu sene 12’ncisi düzenlenen çağdaş sanat fuarında mutlaka görmeniz gereken eserleri çağdaş sanat uzmanı jürimiz seçti.

En izleyici dostu bienal

En izleyici dostu bienal

Sanatçı ikili Elmgreen & Dragset’in küratörlüğünde ‘İyi Bir Komşu’ temasıyla düzenlenen 15. İstanbul Bienali, pekâlâ tarihe, bugüne kadar yapılmış en izleyici dostu, gezmesi basit, idraki hızlı, olumlu light bienal olarak geçebilir... Ağır felsefi metin göndermeleri yok. Alabildiğine izleyici yanında. Alabildiğine izleyicinin kendisi hatta. Sanat eleştirmeni Ayşegül Sönmez, bienalden 11 eser seçti.

14.09.2017Kitap Sanat
17 yıldır ‘iyi bir komşu’

17 yıldır ‘iyi bir komşu’

15. İstanbul Bienali’nin sanatçı küratörleri Elmgreen & Dragset’in İstanbul’da 2000 yılında başlayan macerasını bienalin eski direktörü Çelenk Bafra yazdı.

30.08.2017Kitap Sanat
documenta’da ‘Güvende Olmak Korkutucu’

documenta’da ‘Güvende Olmak Korkutucu’

1955’ten beri beş yılda bir Almanya’nın Kassel kentini bir çağdaş sanat müzesine dönüştüren documenta sergilerinin daimi merkezi Fridericianum’un tepesinde müzenin adının yazıldığı harfleri söken Banu Cennetoğlu, bu harflere aynı tasarım ve ebatta birkaç tane daha ekleyerek müzeye bambaşka bir ad vermiş: ‘Güvende Olmak Korkutucu’.

20.07.2017Kitap Sanat
Beyoğlu asla bitmez sıfırı tüketse bile bir gün yeniden canlanır

Beyoğlu asla bitmez sıfırı tüketse bile bir gün yeniden canlanır

Hayatta en sevdiğim yer hep İstiklal Caddesi oldu. Taksim’den aşağı kaptırdım mı, içimi heyecan kaplar, o hava, o renk cümbüşü kalp atışlarımı hızlandırırdı. Beyoğlu’nun karnavalımsı ortamında, insanlar kaybolur, eşitlenir ve her seferinde yeni bir maceraya atılırdı. Biliyorum, pek çoğunuz için de öyle, Beyoğlu canımızı yakan, kişisel bir mesele. 2000’lerin ortasındaki ‘altın yıllar’da burası Avrupa’nın en gözde semtlerinden biriydi. Newsweek dergisi “Cool İstanbul: Avrupa’nın en havalı kenti” kapağıyla çıktığında, kimsenin umurunda olmamıştı. Bundan şüphemiz yoktu ki... Ve başrolde Beyoğlu vardı. Peki sonra ne oldu? Sert bir düşüşe geçti. Sokaktaki masaların kaldırılması, sembol mekânların kapanması, Gezi olayları ve terör saldırılarından sonra bir süre hayalet şehre dönüştü. Batılı turist kayboldu, boşluğu Arap turist ve mülteciler doldurdu. Meyhaneler kebapçı, barlar nargileci oldu. Sokakta Türkçeden çok Arapça duyulmaya başladı. Ve ayağını kesen kesim, “Beyoğlu bitti, Ortadoğululaştı” noktasına geldi. Bu doğru mu? Yaşanan dönüşüm ne ve arkasında ne var? Açık bir kafayla gittik, haftalarca çalıştık... Esnafla, tarihçilerle, mimarlarla, sanatçılarla konuştuk. Ara Güler’e de kulak verdik, İranlı sokak müzisyenlerine de... Beyoğlu Belediye Başkanı’yla Tarlabaşı’ndaki lüks inşaatları da gezdik, tam dibindeki mültecilerin gecekondularına da konuk olduk...En önemli şey kulak vermek, anlamak ve şehir hakkına sahip çıkmak... Beyoğlu’nun kaderi Türkiye’nin de kaderi. Dört gün sürecek yazı dizimiz hafta içi Hürriyet’te devam edecek. Haydi, hep beraber Taksim’den aşağıya bir süzülelim...

1.07.2017Hayat
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri Venedik Bienalinde

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri Venedik Bienali'nde

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Hitay Holding iş birliği ile 2013 yılından bu yana hayata geçirilen yarışma sonucunda seçilen dört sanat öğrencisi ödül olarak dünyanın önemli sanat etkinliklerinden Venedik Bienali’ne gitti.

25.06.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Beni yanıltan şehir

Beklentimi yüksek tutmadan gittiğim ama sürprizleriyle beni şaşırtan kentleri seviyorum. Bu listeye en son Bologna’yı ekledim. İtiraf ediyorum, uzaktan izlenimim klasik bir ortaçağ kenti olduğu yönündeydi ama yanılmışım.

1.09.2018

Bizim neslimizin çocukları hapisteki solcu babalarını böyle hatırladı, böyle anlattı

ANNESİNİ çok iyi tanıdığım, o ise çocukluğunu bildiğim bir genç kadındı.

21.07.2018

11 bin kurukafa ve 14-15 bin boynuz 1 milyon doları buluyor

AHMET Güneştekin, Kasım 2016’da Contemporary İstanbul’da “Ölümsüzlüğe Yolculuk” adıyla sergilediği, Zülkarneyn figüründen esinlenerek yaptığı eserin ardından yeni planını bir süre önce Rixos Otelleri ve Sembol Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’ye açtı:

14.07.2018

Capaddox 4 yılda 10 milyon kişiye ulaştı

KAPADOKYA’nın en gözde ve ödül şampiyonu butik oteli “Argos in Cappadocia”da Nafiz Karadere ile sohbet ediyoruz.

16.06.2018

Venedik Bienali’nde “vardiyamız”  var

TÜRKİYE, bu 26 Mayıs ile 25 Kasım tarihleri arasındaki Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ne mimarlık öğrencilerine önemli bir fırsat sunan yaratıcı bir projeyle “Vardiya” ile katılıyor.

9.06.2018

Dünyanın Turizm Oscarı, Bodrum’un Lux’ üne!

Türk Turizmi ’nde harika olaylar oluyor dostlar. Uluslararası ödüller, ardarda kazanılan başarılar… Turizmimiz özlediği günlere yepyeni, şahane tesisler ve hizmet anlayışıyla son derece görkemli bir şekilde dönüyor.

15.05.2018

Ramazan bereketiyle gelsin...

Hepimizin mutlaka ramazana ilişkin bir anısı, onunla özdeşleştirdiği yiyecekler vardır.

11.05.2018

  Ortadoğu’nun CERN’i için uğraşan Türk bilim insanı Zehra Sayers’e ödül

ORTADOĞU her zamankinde daha karışık, her zamankinden daha sancılı.

10.03.2018

Miami’ye İstanbul çıkarması

SİYASİ iklim ne kadar yeni fırtınaların işaretini verse de, ekonomi 2018 yılı için ne kadar belirsizlikler içerse de sanatın yeri ayrı ve güçlü bir oyuncu olarak kalmaya devam edecek.

8.12.2017

Venedik’te buram buram hümanizm

Geçen hafta dünyanın en önemli sanat etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali’ni gezdim. Bir yanımda tiyatro ve sinema sanatçısı Serra Yılmaz diğer yanımda sanat danışmanı arkadaşım Feride Çelik vardı. Dolayısıyla çok dolu bir dört gün geçirdim.

23.11.2017

Hierapolis’in turizm rekoruna Tofaş katkısı

BİRİ antik dönemlerin en önemli sağlık ve tekstil merkezi Pamukkale’deki Hierapolis.

11.09.2017

İstanbul için güçlerini birleştirdiler

BAYRAMDAN hemen sonra İstanbul’un önde gelen sanat kurumlarının peş peşe düzenleyecekleri etkinlikler şehre damgasını vuracak.

28.08.2017