MENÜ

Veba

Veba ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Veba haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 714 Veba haberi bulunmuştur.

Veba Haberleri

Karantina Adasında restorasyon başlıyor

Karantina Adası'nda restorasyon başlıyor

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, 155 yıl önce salgın hastalıklarla mücadele merkezine dönüştürülen, Urla'ya bağlı Karantina Adası'ndaki 16 yapının restorasyonu için ihale açtı. Restorasyon ihalesi 16 Haziran 2020 tarihinde yapılacak olan Karantina Adası, 323 bin metrekarelik bir alana sahip.

16.05.2020Ekonomi
Bizi uyarmışlardı

Bizi uyarmışlardı!

Tüm dünyayı etkisine alan bir salgını konu alan kaç filme, kaç kitaba rastladınız? Vaktiyle seyrettiğimizde ya da okuduğumuzda, “Çok abartmışlar” dediğimiz ama günümüzde yaşananlardan sonra dönüp bakınca gerçeğe yakınlıklarıyla bizi hayrete düşüren eserleri birlikte hatırlayalım...

10.05.2020Hürriyet Pazar
Ne okuyacak, ne dinleyecek, ne seyredecek, ne alkışlayacağız

Ne okuyacak, ne dinleyecek, ne seyredecek, ne alkışlayacağız?

COVID-19, insanlığın gördüğü ilk pandemi değil. Tarih boyunca birçok salgın ve benzeri başka felaketler yaşandı ve bunlar edebiyattan tiyatroya kadar bütün sanat dalları üzerinde köklü değişikliklere neden oldu. Yarattıkları birçok yıkımın yanında kimi geciken dönüşümlerin tamamlanmasını, kimi üretkenliğin patlamasını sağladı. Peki içinden geçtiğimiz bu dönem bize ne getirdi ve gelecek için ne vaat ediyor? Sektörün önde gelen isimlerine, sanatçılara bugünlerini nasıl geçirdiklerini, salgının kendilerine ve sanatlarına nasıl etki etmesini beklediklerini sorduk.

10.05.2020Hürriyet Pazar
Çocuklarınıza sorumluluk verin

Çocuklarınıza sorumluluk verin

Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş, Türkiye’de geniş kitlelere, psikolojinin insan ihtiyaçları ve iş hayatının sorunları için bir çözüm olduğunu gösteren öncülerden biridir. Stres ve beden dili kavramlarını Prof. Dr. Zuhal Baltaş’la birlikte Türkiye’ye tanıttı. 1989 yılında yayınlanan “Üstün Başarı” kitabı öğrenmenin nörobilimsel temelleri ile öğrencilerin ihtiyaçları arasında köprü kuran ilk çalışma oldu.

8.05.2020 Eğitim
Yaverinde koronavirüs çıkmıştı Trumptan flaş test kararı

Yaverinde koronavirüs çıkmıştı! Trump'tan flaş test kararı

ABD Başkanı Donald Trump, bir yaverinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) çıkmasının ardından artık her gün test yaptıracağını açıkladı.

7.05.2020Dünya
İşte salgınlara karşı milyonların hayatını kurtaran bilim insanları

İşte salgınlara karşı milyonların hayatını kurtaran bilim insanları

Kovid-19 salgınının yayılımını durduracak aşıyı bulmak için zamana karşı yarış sürerken, tarihte milyonlarca kişinin ölümüne neden olan hastalıkların aşılarını bulan bilim insanlarının kıymeti, bu süreçte bir kez daha anlaşıldı.

27.04.2020Teknoloji
Koronavirüsün resmidir

Koronavirüsün resmidir

79 yaşında üretmeye devam eden Türkiye’de figür resmin büyük ismi Neş’e Erdok, koronavirüsle ilgili iki resim yaptı. Erdok, “Dünyanın istediğimiz şekilde değişmesi için koronavirüs salgınının gerekmesi çok acıklı. Aklımızı kullanıp ders çıkarmak zorundayız. Sanatçı, eğer sağlığı yerindeyse üretmeye devam edecek. O sırada dışarı çıkamıyor olabilir ama görsel bir hafızası vardır sanatçının” diyor.

24.04.2020Kitap Sanat
Koronavirüs salgını ile 1500 yıl önce İstanbulda yaşanan vebanın şaşırtıcı benzerlikleri

Koronavirüs salgını ile 1500 yıl önce İstanbul'da yaşanan vebanın şaşırtıcı benzerlikleri

İspanya'da yapılan akademik bir çalışma, 6. yüzyılda Bizans İmparatorluğu dönemi İstanbul'unda yaşanan bubonik veba (hıyarcıklı veba) salgını ile koronavirüs salgını arasında bağlantılar kurdu.

22.04.2020Dünya
350 yıl önce aldığı önlemle ülkeyi salgından koruyan köy

350 yıl önce aldığı önlemle ülkeyi salgından koruyan köy

17. yüzyılda meydana gelen veba salgınında tecrit uygulaması kararı alan Eyam köyü, salgının ülkeye yayılıp çok daha fazla kişinin hayatına mal olmasını engellediği için hala hatırlanıyor.

22.04.2020Seyahat
İnsanlık, binlerce yıldır salgınlarla karşı karşıya

'İnsanlık, binlerce yıldır salgınlarla karşı karşıya'

AKkdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Kuzey Avrupa'dan Akdeniz'e, Mısır'dan İran'a uzanan coğrafyada kendini gösteren veba salgınının, antik çağların en büyük felaketlerinden biri olarak kabul edildiğini söyledi. İnsanlığın binlerce yıldır salgınlarla mücadele ttiğini belirten Prof. Dr. Işık, "Anadolu bağlamında bu pandemilerden bazıları son derece etkili olmuş ve etkileri tarihin gidişatını da etkilemiştir" diye konuştu.

20.04.2020Seyahat
Sağlık çalışanlarına bağışıklığı güçlendirici 300 bin kefir dağıttılar

Sağlık çalışanlarına bağışıklığı güçlendirici 300 bin kefir dağıttılar

Koronavirüsle mücadele kapmasında başlatılan yardımlara iş insanlarından da büyük destek geldi. İş insanı Fatih Altınkılıç, 1.2 milyon TL değerindeki, bağışıklığı güçlendirici etkisi bulunan 300 bin kefiri sağlık çalışanlara dağıttı. Zor şartlar altında çalışan sağlık çalışanları ise bu jest karşısında tek tek teşekkür etti.

18.04.2020Sağlık
Maide Suresi Oku - Mâide Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Maide Suresi Oku - Mâide Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Maide suresinin anlamı ve okunuşu araştırılıyor. Medine döneminde inen Maide suresi 12. ayetten oluşuyor. Sûre, adını 112. ve 114. âyetlerde yer alan “mâide” (sofra) kelimesinden almıştır. Sûrede başlıca; verilen sözlerin yerine getirilmesi, İsrailoğullarının sözlerinde durmamaları, Hıristiyanların yanlış inançları, dünyaya düşkünlükleri ve yolsuzlukları, Müslümanlar için bazı talimat, uyarı ve dinî hükümler konu edilmektedir. İşte Maide suresinin Türkçe ve Arapça okunuşu...

11.04.2020Namaz Sureleri
Pandemi nedir Pandemi ne demek

Pandemi nedir? Pandemi ne demek?

Çin'in Vuhan kentinde Aralık 2019'da ortaya çıkan ve daha sonra birçok ülkeye yayılan yeni tip koronavirüsü, Dünya Sağlık Örgütü "pandemi" olarak ilan etti. Pandemi hastaneleri ile ilgili açıklamaların yapılmasının ardından vatandaşlar, “Pandemi nedir, ne demek?” sorularının yanıtlarını öğrenmek istiyorlar.

11.04.2020Gündem
Destanlardan modern romanlara salgın edebiyatı

Destanlardan modern romanlara salgın edebiyatı

Distopik zamanlar. Küresel koronavirüs salgını nedeniyle hepimiz evlere kapandık... İnsanların salgın hastalıklarla mücadelesi ilk yazılı metinlerden bu yana edebiyatın da konusu. Gılgameş destanıyla başlayan salgın edebiyatı ‘İlyada’ gibi antik metinlerden günümüze kadar ulaşır. Koronavirüs salgınıyla içine düştüğümüz durumun edebiyattaki en iyi ve en çarpıcı örneği Albert Camus’nün ‘Veba’sıdır. Camus, aniden ortaya çıkan ölüm üzerinden insanın varoluş sıkıntılarını ortaya koyar. Salgın edebiyatında kısa bir gezinti..

9.04.2020Kitap Sanat
Dünyamız neler gördü geçirdi

Dünyamız neler gördü geçirdi?

Son günlerde hepimiz hiç alışık olmadığımız şeyler yaşıyor, daha önce hiç hissetmediğimiz endişelerle boğuşuyoruz. Ama dünya, ‘salgın hastalık’ kavramına hiç yabancı değil...

Bilim Kurulu üyesi İlhami Çelik: Korona korku sendromu oluştu

Bilim Kurulu üyesi İlhami Çelik: Korona korku sendromu oluştu

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, insanlarda "Korona korku sendromu" oluştuğunu belirterek, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelenin korku ve panikle kazanılamayacağını söyledi.

2.04.2020Haber
Bilim Kurulu üyesi ‘en büyük tehdit’ diyerek uyardı: Bu şekilde kazanamazsınız

Bilim Kurulu üyesi ‘en büyük tehdit’ diyerek uyardı: Bu şekilde kazanamazsınız!

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Çelik açıklamasında "Korona korku sendromu oluştu. Şu anda bizim toplumu en çok tehdit eden olay bu" diyerek “korkuyu yenmemiz lazım. Bir maçı asla korku ve panikle kazanamazsınız. Bunun için sakin, tedbirli olmalıyız, panik halinden kurtulmalıyız" ifadelerini kullandı.

2.04.2020Gündem
Antalya Valisi anlattı İstanbuldan gelenlerin bahanesi şoke etti...

Antalya Valisi anlattı! İstanbul'dan gelenlerin bahanesi şoke etti...

Antalya Valiliği ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla koronavirüs tedbirleri kapsamında kentin ana girişlerindeki uygulamalar ve denetimler artırıldı. Antalya'ya giriş yapacak kişilerin 14 gün süreyle ikametgahlarında sıhhi gözetim altına alınacağını açıklayan Vali Münir Karaloğlu, "Dün sadece Akseki ilçemize İstanbul'dan 150 kişi kuzugöbeği mantarı toplamaya geldiğini beyan etti. Elmalı ilçemizde de İstanbul'dan misafir gelen bir aile nedeniyle iki apartmanı karantinaya aldık. Girişlerdeki kısıtlama kararını almamızdaki gerekçe budur" dedi.

2.04.2020Gündem
Salgın hastalıklarla ilgili dikkat çeken açıklamalar: Mancınıkla virüslü cesetleri attılar

Salgın hastalıklarla ilgili dikkat çeken açıklamalar: Mancınıkla virüslü cesetleri attılar

Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan antik dönemlerden günümüze insanlığın başına bela olan salgınlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

1.04.2020Gündem
Son dakika haberi: İlk kez veba dedi... Trump: Önümüzdeki zorlu günlere hazırlanın

Son dakika haberi: İlk kez 'veba' dedi... Trump: Önümüzdeki zorlu günlere hazırlanın

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin, "ABD vatandaşlarından önümüzdeki zorlu günlere hazırlanmalarını istiyorum. Önümüzde çok zor geçecek iki hafta var." dedi. Daha önce "virüse normal grip gibi davranın" açıklamaları ile gündeme gelen Trump, bu kez de Kovid-19'u "veba" olarak nitelendirdi.

1.04.2020Dünya
Koronavirüs taşıyıcısı olmak boşanma nedeni midir

Koronavirüs taşıyıcısı olmak boşanma nedeni midir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de görülen COVID-19 ya da daha bilinen adıyla koronavirüs salgını sağlığımızı tehdit etmesinin yanı sıra iş, sosyal ve özel hayatımızda da daha önce benzeri görülmemiş soru ve sorunları da beraberinde getiriyor. Bununla birlikte Avukat Aslı Doğanay, koronavirüsün boşanma sebebi olup olmayacağıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

1800’lü yıllarda karantina hastanesi olarak kullanılan Kız Kulesi

1800’lü yıllarda karantina hastanesi olarak kullanılan Kız Kulesi

Türkiye’nin birçok yerinde korona virüsüne karşı önlemler alınıyor. Geçmiş yüzyıllarda karantina amacıyla kullanılan Kız Kulesi de salgının hayatı etkilediği bu günlerde tekrar akıllara geldi. Kız Kulesi’nin 1800’lü yıllarda yaşanan kolera ve veba salgınlarında karantina hastanesi olarak kullanıldığı biliniyor. Kolera ve veba salgınında karantina hastanesi olarak kullanılan Kız Kulesi havadan görüntülendi.

30.03.2020Seyahat
Anadolunun sağlık kapısı: Urla Tahaffuzhanesi

Anadolu'nun sağlık kapısı: Urla Tahaffuzhanesi

Osmanlı topraklarını deniz yoluyla gelecek hastalıklardan korumak için İzmir'de Karantina Adası üzerine yapılan Urla Tahaffuzhanesi, misyonunu sağlık eğitimi verilen bir merkez olarak devam ettiriyor.

30.03.2020Seyahat
Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Nicedir merak ettiğiniz eserleri okumak, kitaplığınızda hep gözünüze çarpan ama bir türlü okumaya vakit bulamadığınız kitapları elinize almak, yeni yazarlar keşfetmek, yarım kalan klasikleri bitirmek için bundan daha iyi bir zaman olabilir mi? Jürimize danıştık, evde geçirdiğimiz zamanı daha anlamlı kılacak önerilerini sorduk. İster zamana direnen bir kitabın kapağını aralayın, ister çağdaş edebiyatın parlayan yıldızlarının izini sürün...

Son dakika haberler... Beştepe Millet Camisinde cuma namazı kılındı

Son dakika haberler... Beştepe Millet Camisi'nde cuma namazı kılındı

Beştepe Millet Camisi'nde az sayıda katılımla cuma namazı kılındı.

27.03.2020Gündem
Corona virüs salgını, Urla Karantina Adasını hatırlattı

Corona virüs salgını, Urla Karantina Adası'nı hatırlattı

İZMİR'in Urla ilçesinde bulunan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde bulaşıcı hastalıklarla mücadelede kullanılan 'Urla Karantina Adası', dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle ilgi çekiyor. Restorasyon çalışmalarıyla müzeleştirilecek olan ada, dönemin koşullarında oluşturulmuş olmasına rağmen ileri düzey sistemiyle günümüz karantina sistemlerine örnek oluyor.

27.03.2020Gündem
Newsweekten koronaya karşı Hz. Muhammedin tavsiyeleri

Newsweek'ten koronaya karşı Hz. Muhammed'in tavsiyeleri

ABD’de yayınlanan Newsweek dergisinde, koronavirüs salgınına karşı Hz. Muhammed’in benzer durumlar karşısında tavsiyelerinin derlendiği bir makale yayımladı.

27.03.2020Dünya
Sosyal medyadaki koronavirüs paylaşımlarında yaşlıları incitmeyin

'Sosyal medyadaki koronavirüs paylaşımlarında yaşlıları incitmeyin'

Türkiye'de koronavirüs önlemleri kapsamında dışarı çıkması yasaklanan 65 yaş ve üstündeki vatandaşlarla ilgili sosyal medyada yer alan görüntüler tepkilere neden olurken, uzmanlar yaşlıların incitilmemesi gerektiğini bildirdi.

26.03.2020Teknoloji
Osmanlının ilk karantina merkezlerinden biri Tuzlada

Osmanlı'nın ilk karantina merkezlerinden biri Tuzla'da

Osmanlı döneminde "Tahaffuzhane" adı verilen karantina merkezlerinin en bilinenlerinden Tuzla Tahaffuzhanesi, İTÜ Denizcilik Fakültesinin de içinde yer aldığı Tuzla liman bölgesinde yer alıyor.

24.03.2020Seyahat
Salgın döneminde çocukların ruh sağlığını nasıl korumalıyız

Salgın döneminde çocukların ruh sağlığını nasıl korumalıyız?

İnsanlar, üzerinde kontrol sağlayamadığı durumlarda paniğe kapılır. Dünya genelinde yaygınlaşan ve ‘pandemi’ olarak kabul edilen koronavirüsde genel olarak bir kaygı yarattı. Peki çocukları korkutmadan ve onların ruh sağlığını bozmadan bu durumu onlara nasıl anlatacağız?

24.03.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

Korona günleri Veba Geceleri’ne sızar mı?

Hayatın her alanında olduğu gibi yayın dünyası da normale dönüyor. Kitabevleri teker teker kapılarını açtı, yayınevleri pandemi süresince ayda bir kitaba kadar düşürdükleri yayın sayısını arttırmaya başladı. Bu arada pek çok kitabın çıkış tarihi de üçer ay ertelenmiş oldu.

3.06.2020

Salgın gölgesindeki ramazanlar

“Nerede o eski ramazanlar” cümlesi, bu defa yeni bir anlam taşıyor. Bu yıl çok farklı bir ramazan geçireceğiz. Ve belki o ‘eski ramazanları’ biraz özlemle anacağız. Elbette 7’nci yüzyıldan 20’nci yüzyıla kadar geçen uzun sürede pek çok salgın ramazan ayına denk gelmiştir.

24.04.2020

Alışamadım

Bir dönemin siyasi sloganıydı “Alışamadım”, ama şu anki durumun bununla uzaktan yakından ilgisi yok.

23.04.2020

Alışamadım

Bir dönemin siyasi sloganıydı “Alışamadım”, ama şu anki durumun bununla uzaktan yakından ilgisi yok.

22.04.2020

Koronavirüs ve gastronomi sektörünün geleceği

Koronavirüs salgını hayatımızın her alanına girdiği gibi, özellikle sosyal yaşamın bir parçası olan gastronomi ve turizm sektörünü derinden etkilemiştir.

20.04.2020

Daniel Defoe, Bağcılar, Ümraniye…

Londra 1665’te vebanın pençesindeydi. Şehirdeki 460 bin kişiden yüz bini ölmüştü. Yani neredeyse her dört kişiden biri ‘Kara Ölüm’ kurbanıydı.

18.04.2020

Meclis’in tarihi binası sınavı geçti - Virüssavar odalar, nefes aldıran bahçe

TBMM’nin bir asrı dolduracağı 23 Nisan 2020 için kimsenin planları elbette böyle değildi.

18.04.2020

‘Yalnızlık gittiğin yoldan gelir’

Yazımın başlığı Oktay Rifat’ın bir dizesi, iyi yazar Selçuk Altun’un bir kitabının da adı.

17.04.2020

Albert Camus’nün hekimlere mektubu

İyi yazar, çevirmen Yiğit Bener’den bir e-posta aldım:

16.04.2020

Sevgili Doktorlarımız

Corona günlerinde, anılar arasındaki yolculuğuma devam ediyorum. Çocukluğumda kalmış, belki de bu zamana kadar hiç aklıma gelmeyen hatıralar yeniden canlanıyor kafamda.

14.04.2020

Yeniden sarılabilmek için…

Çıkmayacağım evden!“Çıkabilirsin!”, diyecekleri zamana kadar çıkmayacağım! 

6.04.2020

Partiniz batsın!

Hafta sonu Büyükçekmece’deki bir evde yapılan partiden görüntüler geldiğinde önce inanamadım.

31.03.2020

Tarihi şehir Mardin'de gezilecek yerler

Tarihi İpek Yolu’nda, verimli Mezopotamya topraklarının üstünde yer alan Mardin’i onlarca farklı din, mezhep ve kültürlere ev sahipliği yapmış bir kent olarak tanıyoruz. Manastırları, misafirperverliği, telkârisi, kiliseleri, camileriyle günümüzde bir turizm şehri olan Mardin gezi yazısı sizlerle…

31.03.2020

Kara virüs

 TIP biliminin emeklediği 1300’lü yıllarda kara veba Avrupa’yı kırıp geçmişti. Ortaçağ’da yaşanan salgından 700 yüzyıl sonra, Mars’a bile araç göndermeyi başaran Uzay Çağı insanlarının tek bir virüs karşısında diz çöktüğüne inanmak zor... Ama oldu...

30.03.2020

Onunla dostluk kazançtı

Geçen hafta sonu Datça’da Türk edebiyatının ve sanat dünyasının çok sevdiği bir arkadaşımız ebedi Datça yolculuğuna çıktı.

29.03.2020

Eşitsizliğin bedeli

Öyle günlere kaldık ki...

28.03.2020

Şans tedbirli kişilerin cephesinde savaşır

Şimdi acayip farklı bir kesimden bahsedeceğim. Birkaç kere karşılaştım.

25.03.2020