EKSTRA
MENÜ

Vatoz

Vatoz ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Vatoz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 255 Vatoz haberi bulunmuştur.

Vatoz Haberleri

V Harfi ile başlayan hayvan, şehir, ülke, isim, eşya, bitki, çiçek, meyve, kuş ve ünlü (Artist) isimleri

V Harfi ile başlayan hayvan, şehir, ülke, isim, eşya, bitki, çiçek, meyve, kuş ve ünlü (Artist) isimleri

T harfinden sonra gelen V, alfabenin 27. harfidir. Romen rakamlarındaki karşılığı 5'tir. V harfi periyodik cetvelde Vanadyum elementinin, matematikte hacmin ve fizikte Volt'un simgesi olarak kullanılmaktadır. V harfi ile başlayan hayvan, şehir, ülke, isim, eşya, bitki, çiçek, meyve, kuş ve ünlü (artist) isimleri nelerdir? Merak edenler için detaylı bir şekilde derledik.

13.04.2021Sözlük
Kıyıya vuran mandabaş vatozu böyle hayata döndürüldü

Kıyıya vuran 'mandabaş vatozu' böyle hayata döndürüldü

Adana'nın Karataş ilçesine kuş türlerinin fotoğrafını çekmek için gelen kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu, sahilde dolaştığı sırada kıyıya vuran bir vatoz balığı fark etti. Balığın üzerine su döken Yoğurtcuoğlu, hayvanın canlı olduğunu görünce, denize bırakarak yaşama tutunmasını sağladı.

2.04.2021Haber
Balık yerken dikkat Sahtesi ile karşı karşıya olabilirsiniz

Balık yerken dikkat! Sahtesi ile karşı karşıya olabilirsiniz

Bugün sizi çok ilginç bir konu ile tanıştıracağız; balıkta sahtecilik! Dünya genelinde yapılan araştırmalar, restoran, market ve balıkçılardan alınan bazı balıkların sahte etiketlendiğini söylüyor. Peki Türkiye? Gelin bu konuya daha yakından bakalım...

20.03.2021Gündem
Profesör, vatozun elektrik şokuna maruz kaldı

Profesör, vatozun elektrik şokuna maruz kaldı

Konyaaltı Sahili deniz dibinde araştırma yapan Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, misinaya dolanan bir vatozu kurtarmak isterken elektrik şokuna maruz kaldı. Prof. Dr. Gökoğlu, “Bir anda elektrik çarptı, ne olduğunu bile anlayamadım. Kısa süreli bir şok yaşadım. Hatta çarpınca bir de üzerime doğru yüzdü. Sanırım bana bu şekilde teşekkür etti" dedi.

12.03.2021Haber
Vatozu kurtarmak isteyen profesöre elektrik şoku Ne olduğunu anlayamadım

Vatozu kurtarmak isteyen profesöre elektrik şoku! 'Ne olduğunu anlayamadım'

Konyaaltı Sahili deniz dibinde araştırma yapan Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, misinaya dolanan bir vatozu kurtarmak isterken elektrik şokuna maruz kaldı. Prof. Dr. Gökoğlu, “Bir anda elektrik çarptı, ne olduğunu bile anlayamadım. Kısa süreli bir şok yaşadım. Hatta çarpınca bir de üzerime doğru yüzdü. Sanırım bana bu şekilde teşekkür etti" dedi.

12.03.2021Gündem
Profesör Gökoğlu, vatozun elektrik şokuna maruz kaldı

Profesör Gökoğlu, vatozun elektrik şokuna maruz kaldı

Konyaaltı Sahili deniz dibinde araştırma yapan Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, misinaya dolanan bir vatozu kurtarmak isterken, ürettiği elektrik şokuna maruz kaldı. Prof. Dr. Gökoğlu, “Sanırım bana bu şekilde teşekkür etti" dedi.

12.03.2021Gündem
Survivor Sergen’e ne oldu Vatoz saldırısına uğrayan Sergen’in akıbeti merak ediliyor

Survivor Sergen’e ne oldu? Vatoz saldırısına uğrayan Sergen’in akıbeti merak ediliyor

Survivor’ın yayınlanan son bölümüne Sergen’in yaşadığı talihsiz olay damga vurdu. Ünlüler kampında balık avlarken acı içinde kıvranmaya başlayan Sergen, yapılan acil müdahale sonrası hastaneye götürüldü. Vatoz saldırısına uğradığı ortaya çıkan Sergen’in akıbeti merak ediliyor. Peki, zehir vatozun soktuğu Sergen yarışmaya devam edebilecek mi?

10.02.2021Televizyon
Okyanuslardaki köpek balığı ve vatoz popülasyonu son 50 yılda yüzde 71 azaldı

Okyanuslardaki köpek balığı ve vatoz popülasyonu son 50 yılda yüzde 71 azaldı

Okyanuslarda bulunan köpek balığı ve vatoz popülasyonunda son 50 yılda yüzde 71 azalma görüldüğü belirtildi.

28.01.2021Dünya
Deniz altında gizlenen yırtıcı solucanlar ortaya çıktı... Milyonlarca yıl öncesinden geliyorlar

Deniz altında gizlenen yırtıcı solucanlar ortaya çıktı... Milyonlarca yıl öncesinden geliyorlar

Mercan resiflerinin etrafındaki deniz altında saklanan dev solucanlar, avlamak istedikleri balıkları, tırtıklı çeneleriyle kavrayıp kumlu yuvalarına geri çekebilecek kadar yakınında bekleyebiliyorlar. Bu hızlı, ölümcül saldırılar, solucanlara kum vurucuları adını kazandırdı. Scientific Reports dergisinde ayrıntıları verilen, yeni keşfedilen fosilleşmiş yuvalar, bu doymak bilmez deniz solucanlarının Kuzey Tayvan’da yaklaşık 20 milyon yıl önce balıkları avladıklarını gösteriyor.

22.01.2021Seyahat
Vatoz yenir mi Survivorda vatoz heyecanı

Vatoz yenir mi? Survivor'da vatoz heyecanı

Denizde tehlikeli balık türleri arasında yer aldığı bilinen vatoz, Survivor 2021 ile bir kez daha gündeme geldi. Yarışmacıların karnını doyurmak için balık avına çıktığı sırada denk gelen vatoz balığı, bir yarışmacının kıvrak hamlesi ile yakalanarak öğüne dahil edildi. Bu görüntülerin ardından pek çok kişi, vatoz yenir mi sorusuna cevap aramaya başladı. Peki, vatoz balığı yenir mi ve zehirli midir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

13.01.2021Gündem
İstilacı iki balık türü araştırıldı

İstilacı iki balık türü araştırıldı

Eskişehir'in İnönü ilçesinde Sarısu olarak bilinen akarsuda 5 yıl önce tespit edilen istilacı iki balık türünün yayılmasına ilişkin araştırma yapıldı.

22.12.2020Teknoloji
Son dakika haberleri...  En tehlikeli türlerden biri Karada da yürüyebiliyor

Son dakika haberleri... En tehlikeli türlerden biri! Karada da yürüyebiliyor

Eskişehir’in İnönü ilçesindeki Sarısu deresinde, akvaryumda beslenmek için Güney Amerika ve Endonezya'dan getirilen vatoz balığı ile karada da yürüyebilen kedi balığı tespit edildi. Prof. Dr. Özgür Emiroğlu, "Su sıcaklıkları 2-3 derece artacak olursa, ya da bu balıklar zamanla soğuk suya alışırsa tüm Sakarya havzasını istila etme potansiyeline sahipler" dedi.

21.12.2020Gündem
Elazığdaki Balık Müzesinde 120 tür canlı sergileniyor

Elazığ'daki Balık Müzesi'nde 120 tür canlı sergileniyor

ELAZIĞ'da Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulan Balık Müzesi'nde 120 deniz canlısı sergileniyor.

7.12.2020Haber
Elazığdaki Balık Müzesinde 120 tür canlı sergileniyor

Elazığ'daki Balık Müzesi'nde 120 tür canlı sergileniyor

ELAZIĞ'da Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulan Balık Müzesi'nde 120 deniz canlısı sergileniyor. Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Özkan Özbay, 2015 yılında kurulan müzenin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki en büyük balık müzesi olduğunu belirterek, "Malum dijital çağdayız. Pandemide gördüğümüz gibi her şey uzaktan oluyor. Bu yüzden dijital balık müzesi hayalimiz de var" dedi.

7.12.2020Güncel
Akdeniz’in hassas canlıları için uluslararası koruma

Akdeniz’in hassas canlıları için uluslararası koruma

Türkiye, Fas ve Tunus, Akdeniz’de yok olmanın eşiğindeki türleri korumak için kolları sıvadı. Projenin ilk hedefi, durumu kritik olan türlerin avcıların ağlarına takılmalarını ya da onlar tarafından öldürülmelerini önlemek.

29.11.2020Hürriyet Pazar
Dalış tutkunlarının derin doğası: Çeşme

Dalış tutkunlarının 'derin doğası': Çeşme

İzmir'in turistik Çeşme ilçesi, "derin doğasında" barındırdığı su altı zenginlikleriyle son yıllarda özellikle yerli dalış tutkunlarının gözdesi oldu.

1.10.2020Seyahat
Teknofest’in ikinci gününde genç yarışmacılar hünerlerini sergiledi... Sualtında  teknolojik şov

Teknofest’in ikinci gününde genç yarışmacılar hünerlerini sergiledi... Sualtında teknolojik şov

Gaziantep’te düzenlenen Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest’in en merak edilen alanlarından biri olan İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışmaları’nda temel kategoride 19, ileri kategoride 24 takım kıyasıya yarıştı.

26.09.2020Ekonomi
Boğaziçi Hayvanat Bahçesi Nerede Boğaziçi Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Boğaziçi Hayvanat Bahçesi Nerede? Boğaziçi Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Hayvanat Bahçeleri, günlük yaşantımızda göremediğimiz pek çok hayvan türünü görmemizi sağlayan ilgi çekici yerler arasında. Ülkemizdeki en çok gezilmek istenen hayvanat bahçelerinden biri Boğaziçi Hayvanat Bahçesidir. Boğaziçi hayvanat bahçesi nerede? Boğaziçi hayvanat bahçesi hayvanları, giriş ücreti, çalışma saatleri ve iletişim bilgilerini (2020) sizler için derledik.

10.09.2020Seyahat
Nesli tehlike altındaki vatozlar üreme döneminde Antalya kıyılarına geliyor

Nesli tehlike altındaki vatozlar üreme döneminde Antalya kıyılarına geliyor

Dünyada sayıları hızla azalan vatozlar, yaz aylarında üreme için Antalya kıyılarını gelip, Konyaaltı Sahili ve falezlerin sığ alanında 3 ay geçirdikten sonra yeniden Akdeniz'e açılıyor. Vatozların üreme, yumurtlama ve yavru dönemini araştıran Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, su altı dalışında 2 metre büyüklüğünde vatoz görüntüledi. Prof. Dr. Gökoğlu, "Vatozlar bu bölgelere üremek için yaklaşıyorlar. Kıyılarımız besin açısından, yavrunun yaşaması için daha sağlıklı ki buraya yavruluyorlar" dedi.

31.08.2020Seyahat
Her gezginin hayalini süsleyen rota: Büyük Bariyer Resifi

Her gezginin hayalini süsleyen rota: Büyük Bariyer Resifi

Dünyanın Yedi Doğal Harikası'ndan biri olan Büyük Bariyer Resifi (Great Barrier Reef), her gezginin hayalini süsleyen bir seyahat rotası. Avustralya, Queensland'ın doğu kıyılarını kucaklayan Büyük Bariyer Resifi, kuzeydeki Cape York'tan güneydeki Bundaberg'e kadar 2900 km'den fazla bir alan boyunca uzanıyor. Yaklaşık 2 bin 900 mercan kayalığı, 900 ada ve 1500'den fazla balık türü ile resif yılda ortalama 2 milyon ziyaretçiyi kendisine çekiyor.

26.06.2020Seyahat
Türkiyenin tek balıkçılık müzesi ziyaretçilerini bekliyor

Türkiye'nin tek balıkçılık müzesi ziyaretçilerini bekliyor

Türkiye'nin tek balıkçılık müzesi olan Deniz Canlıları Müzesi, içinde barındırdığı 1500 mumya balığın bakımlarının tamamlanmasıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) normalleşme sürecinde ziyaretçilerini ağırlamaya hazır hale getirildi.

23.06.2020Seyahat
Türkiyenin tek balıkçılık müzesi ziyaretçilerini bekliyor

Türkiye'nin tek balıkçılık müzesi ziyaretçilerini bekliyor

Türkiye'nin tek balıkçılık müzesi olan Deniz Canlıları Müzesi, içinde barındırdığı 1500 mumya balığın bakımlarının tamamlanmasıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) normalleşme sürecinde ziyaretçilerini ağırlamaya hazır hale getirildi.

22.06.2020Keyif

Dernek başkanı isyan etti! Dünya Çevre Günü’nde bunu yaptılar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte Gökova Körfezi’nde koruma projesi yürüten Akdeniz Koruma Derneği’nin deniz korucuları, dün gece ve bu sabah yaptıkları devriyeler sırasında Akyaka’da balıkçılığa yasak bölgede kaçak şekilde avlanmış ‘kemane’ türü dört vatoz buldu. Akdeniz Koruma Derneği Başkanı Zafer Kızılkaya, ''Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü... Böyle bir günde deniz canlıları için özel koruma alanı ilan edilen bölgede, Gökova Akyaka koruma alanında bizlerle ve devletin otoritesiyle alay edercesine avcılık yapılıyor. Ekibimiz bunlarla mücadele etmeye devam edecek.'' dedi.

5.06.2020Gündem
Dünya Çevre Günü’nde bunu yaptılar Dernek başkanı isyan etti

Dünya Çevre Günü’nde bunu yaptılar! Dernek başkanı isyan etti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte Gökova Körfezi’nde koruma projesi yürüten Akdeniz Koruma Derneği’nin deniz korucuları, dün gece ve bu sabah yaptıkları devriyeler sırasında Akyaka’da balıkçılığa yasak bölgede kaçak şekilde avlanmış ‘kemane’ türü dört vatoz buldu. Akdeniz Koruma Derneği Başkanı Zafer Kızılkaya, ''Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü... Böyle bir günde deniz canlıları için özel koruma alanı ilan edilen bölgede, Gökova Akyaka koruma alanında bizlerle ve devletin otoritesiyle alay edercesine avcılık yapılıyor. Ekibimiz bunlarla mücadele etmeye devam edecek.'' dedi.

5.06.2020Haber
Nesli tehlike altında olan dev vatoz Gökçeadada görüntülendi

Nesli tehlike altında olan dev vatoz Gökçeada'da görüntülendi

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde dalgıçlar, halk arasında "şeytan mantası" olarak bilinen ve görünümüyle uçan bir yarasayı andıran "mobula mobular" türü vatozu görüntüledi.

20.05.2020Teknoloji
Gökçeadada dev vatoz görüntülendi

Gökçeada'da dev vatoz görüntülendi

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde dalgıçlar, halk arasında "şeytan mantası" olarak bilinen ve görünümüyle uçan bir yarasayı andıran "mobula mobular" türü vatozu görüntüledi.

19.05.2020Gündem
Kuzey Egede ilk kez yalancı katil balinalar, Gökçeadada dev vatoz görüntülendi

Kuzey Ege'de ilk kez yalancı katil balinalar, Gökçeada'da dev vatoz görüntülendi

Nesli tükenme tehlikesi altında olan yalancı katil balinalar, Kuzey Ege'de ilk, Ege Denizi'nde ise 25 yıl sonra görüntülendi. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arda M. Tonay, "Yalancı katil balinaların son 30 yıldır tüm Akdeniz'de kaydı 20'den azdır. Ege Denizi'nde ise son 25 yıldır ve Kuzey Ege'de ilk defa yalancı katil balinalar kayıt altına alındı" dedi. Bu arada yine Gökçeada'da dalgıçlar halk arasında "şeytan mantası" olarak bilinen ve görünümüyle uçan bir yarasayı andıran "mobula mobular" türü vatozu görüntüledi.

19.05.2020Gündem
Çeşmede ve Bodrumda görülmüşlerdi Açıklama geldi...

Çeşme'de ve Bodrum'da görülmüşlerdi! Açıklama geldi...

EGE Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Akyol, İzmir'in Çeşme ilçesinde cep telefonuyla görüntülenen, yaklaşık 2 metre boyundaki kemane balığının, insan sağlığı için tehdit oluşturmadığını söyledi. Akyol, "Bu balıkların herhangi bir saldırgan tavrı bilinmemektedir. Bahar aylarında kıyıda gözlemlenebilirler. Ülkemizde özellikle trol ve uzatma ağlarıyla oldukça fazla sayıda yakalandıkları için artık nadiren rastlanan türlerden olup, koruma altına alınmak durumundadırlar" dedi.

3.05.2020Haber
Çeşmede ve Bodrumda görülmüşlerdi Açıklama geldi...

Çeşme'de ve Bodrum'da görülmüşlerdi! Açıklama geldi...

EGE Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Akyol, İzmir'in Çeşme ilçesinde cep telefonuyla görüntülenen, yaklaşık 2 metre boyundaki kemane balığının, insan sağlığı için tehdit oluşturmadığını söyledi. Akyol, "Bu balıkların herhangi bir saldırgan tavrı bilinmemektedir. Bahar aylarında kıyıda gözlemlenebilirler. Ülkemizde özellikle trol ve uzatma ağlarıyla oldukça fazla sayıda yakalandıkları için artık nadiren rastlanan türlerden olup, koruma altına alınmak durumundadırlar" dedi.

3.05.2020Gündem
İzmirde görülen 2 metrelik balık şaşkına uğrattı

İzmir'de görülen 2 metrelik balık şaşkına uğrattı

İzmir'in Çeşme ilçesinde, bir kişi cep telefonu ile karaya gelen yaklaşık 2 metre uzunluğundaki kemane balığını görüntüledi.

1.05.2020Gündem
İki metrelik kemane balığı kıyıya kadar geldi

İki metrelik kemane balığı kıyıya kadar geldi

İzmir'in Çeşme ilçesinde, yaklaşık 2 metre uzunluğundaki kemane balığı bir vatandaşı cep telefonu kamerası tarafından görüntülendi.

1.05.2020Gündem
2 metreye yakın kemane balığı Çeşmede görüntülendi

2 metreye yakın kemane balığı Çeşme'de görüntülendi

İzmir'in Çeşme ilçesinde, yaklaşık 2 metre uzunluğundaki kemane balığı bir vatandaşı cep telefonu kamerası tarafından görüntülendi.

1.05.2020Gündem
Siz Hiç Köpek Balığı Gördünüz Mü

Siz Hiç Köpek Balığı Gördünüz Mü?

Anadolu yakasında bulunan ViaSea Akvaryum’da binlerce deniz altı canlısını gözlemleyebilirsiniz.

Çocuklar Bu Tatilde Yavru Aslanlarla Oynuyor, Biberonla Balık Besliyor

Çocuklar Bu Tatilde Yavru Aslanlarla Oynuyor, Biberonla Balık Besliyor!

İstanbul’da tatili fırsat bilip nefes kesici bir aktivite arayışındaysanız; aileniz ve sevdiklerinizle birlikte Tuzla Viaport Marina’ya davetlisiniz.

Şaşırtan görüntü Kıyıya vurdu... Tehlikeli ve öldürücü...

Şaşırtan görüntü! Kıyıya vurdu... Tehlikeli ve öldürücü...

Sinop'un Türkeli ilçesinde kıyıya vuran iki vatoz balığı görenleri şaşırttı.

24.11.2019Gündem
NASAda çalışan bilim insanları Venüsü keşfetmeye hazırlanıyor

NASA'da çalışan bilim insanları Venüs'ü keşfetmeye hazırlanıyor

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yeni bir hava aracı modeliyle Venüs gezegenini keşfetmeye ve incelemeye hazırlanıyor.

14.11.2019Teknoloji
İstanbul’un sualtındaki görünmeyen yüzü

İstanbul’un sualtındaki görünmeyen yüzü

Hakan Kabasakal 31 yıldır İstanbul Boğazı’na dalarak dip hurdacılığı, kendi deyişiyle ‘toplayıcı dalgıçlık’ yapıyor. Köpekbalıkları ve vatozlar üzerine yaptığı doktorasını tez aşamasında bırakmış olsa da öğrenmeyi bırakmayan biri. Üçüncü kitabı ‘Bir Dalgıcın Gözünden Boğaz’ın Altındaki İstanbul’ çıktı. Deneyimli dalgıca Boğaz’ın bilinmeyenlerini sorduk.

Antalya Körfezinde şeytan vatozu ilk kez görüldü

Antalya Körfezi'nde 'şeytan vatozu' ilk kez görüldü

ANTALYA'da, amatör balıkçının ağına, Antalya Körfezi'nde ilk kez görülen şeytan vatozu (devil fish) takıldı. Atlas Okyanusu'nun doğu kesimlerinde, özellikle İrlanda'nın güneybatısı ile Portekiz'in güneyinde ve kuzeybatısında bulunan, görüntüsü nedeniyle şeytan vatozu (devil fish) olarak adlandırılan balık, Antalya Körfezi'nde ilk kez kayıtlara geçti. Nesli tükenme tehlikesi altında olan ve bu nedenle 2004 yılında Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin (IUCN) 'kırmızı listesi'ne alınan şeytan vatozu, 2006'daki yeniden sınıflandırılmasında, düşük popülasyon ve yüksek kaçak av oranları da göz önüne alınarak, tehlikedeki türler kapsamına alındı. Söz konusu tür, geçen hafta ilk kez Antalya'da kayıt altına alındı. Yat Limanı'ndan balık avına çıkan amatör balıkçı, ağına takılan farklı türdeki balığı görünce yetkililere haber verdi. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, şeytan vatozunu fakülteye getirerek, incelemeye aldı. Daha önce körfezde kayıtlara geçmemiş balık türüne rast geldiklerini belirten Prof. Dr. Gökoğlu, şeytan vatozunun Akdeniz ekosisteminde var olduğunu; ancak uzun süredir görülmediği için 'kırmızı liste'de yer aldığını söyledi. Gökoğlu, "Akdeniz ekosisteminde artık yok olma aşamasına gelen türlerden biri bölgemizde görüldü" dedi.Fakültenin müzesinde balığı sergileyeceklerini dile getiren Prof. Dr. Gökoğlu, "Baştan kuyruğa kadar 235 santimetre uzunluğunda, kanat boyu 135 santimetre olan balığımız 19 kilo. Suyu süzerek besleniyor, çok güzel rengi var. Yarasaya benzer tür, kulakları var sanki. Körfezimizde ilk defa tespit ediyorum. Tür çeşitliliğimiz açısından sevindirici bir tespit" diye konuştu.

20.10.2019Haber
Köpekbalıklarına tahsisli koy

Köpekbalıklarına tahsisli koy

Çevre ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, mayıs ayında Marmaris kıyılarında görülen köpekbalıklarını markalamak için harekete geçti. Köpekbalıklarının yüzgeçlerine çip takılarak rotaları uydudan takip edilecek. Akdeniz Koruma Derneği Başkanı Zafer Kızılkaya, projenin detaylarını Hürriyet’e anlattı.

12.08.2019Gündem
Tatilcilere denizanası ve çarpan balık uyarısı

Tatilcilere denizanası ve çarpan balık uyarısı

Denizanası ve çarpan balık alerjilerine karşı tatilcileri uyaran Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, "Denizanaları, çarpan balık türleri ile temas sonrasında oluşabilecek alerjilere karşı önlem alınmadığında, deniz canlıları tatilinize kabusa dönüştürebilir" dedi.

30.07.2019Seyahat
Akdeniz foku, vatoz balığını yerken görüntülendi

Akdeniz foku, vatoz balığını yerken görüntülendi

Antalya'nın Demre ilçesinde nesli tükenme tehlikesi altında olan Akdeniz foku görüntülendi. Yakaladığı vatoz balığını yerken görülen Akdeniz foku daha sonra gözden kayboldu.

23.07.2019Haber
Akdeniz foku Kekovada balık yerken görüntülendi

Akdeniz foku Kekova'da balık yerken görüntülendi

ANTALYA'nın Demre ilçesinde nesli tükenme tehlikesi altında olan Akdeniz foku görüntülendi. Yakaladığı vatoz balığını yerken görülen Akdeniz foku daha sonra gözden kayboldu.

23.07.2019Gündem
Antalyada görüntülendi Pek bilinmeyen bir olay... Parçalayarak yedi

Antalya'da görüntülendi! 'Pek bilinmeyen bir olay... Parçalayarak yedi'

Antalya'nın Demre ilçesinde nesli tükenme tehlikesi altında olan Akdeniz foku görüntülendi. Yakaladığı vatoz balığını yerken görülen Akdeniz foku daha sonra gözden kayboldu.

23.07.2019Gündem
Çanlar köpekbalıkları için çalıyor

Çanlar köpekbalıkları için çalıyor

WWF’nin (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ‘Köpekbalığı Krizi: Akdeniz için Eylem Çağrısı’ raporuna göre, köpekbalığı ve vatoz popülasyonlarında tükenme noktasına gelindi. Köpekbalıklarının yok olması, Akdeniz’in sağlığı için nasıl bir tehlike yaratıyor? ◊ Yücel SÖNMEZ/ysonmez@hurriyet.com.tr

21.07.2019Hürriyet Pazar
Canlı türleri biyolojik çeşitlilikteki azalmanın kıskacında

Canlı türleri biyolojik çeşitlilikteki azalmanın kıskacında

Bilim insanları, dünya genelinde biyolojik çeşitlilikte azalma olduğunu, canlı türlerinin önemli bir bölümünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu bildirdi.

19.07.2019Teknoloji
Balık değil vatoz hafızası

Balık değil vatoz hafızası

Avustralya'nın batısındaki Ningaloo koyunda bir vatoz, hem ‘balık hafızalı’ tanımını hem balıkların ‘kıt zekâlı’ olduğu fikrini tarihe gömdü.

13.07.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Costa Brava’da bir hafta

Geçen hafta Figueres’teki Emporda otelinin lokantası El Motel’den bahsettim. Buraya bir haftalık tatilde, Llafranc’tan gittik. Costa Brava’nın incilerinden... Bu bölge de Cote d’Azur kadar güzel. Hatta artıları var. Oteller daha ucuz. Lokantalar da ortalama olarak daha iyi ve fiyatlar makul. İşte size önerilerim...

27.10.2019

Geleneksel mutfak neden can çekişiyor?

Çocukluğunuzun yemeklerini bulamamaktan mı şikâyetçisiniz? Yalnız değilsiniz. Damak tadı olan herkes aynı dertten muzsdarip. Hem bizde hem başka ülkelerde... Fransızların klasik yemeklerinin otantik halini de artık lokantalarda bulmak çok zor. Örneğin; balık çorbası...

6.10.2019

Patmos lokantaları

Geçen haftaki yazımda ülkemde artık neden tatil yapmak istemediğimi izah ettim. Gastronomi bu nedenlerden biri ama önde geleni değil. 12 adalardan biri olan Patmos’un bana cazip gelen tek yönü de gastronomi değil ama bu Ege adasında sevdiğim epey lokanta da var. İşte size bir liste...

25.08.2019

72 saat enkaz altında kaldı, bacakları kesilerek kurtarıldı... Şu anda dağcı ve şampiyon dalgıç

Müthiş bir adam Ufuk Koçak! Rol model, cesur yürek... Çok sıradışı bir öykü onunki. 17 Ağustos depreminde Gölcük’teki beş katlı Güven Apartmanı yerle bir oluyor. Ufuk, ailesinin büyük bölümünü kaybediyor. Annesini, teyzesini, kuzenini... Tam tamına üç gün enkaz altında kalıyor! Bir kolon bacaklarının üzerine düşüyor, bir kolon boynunun tam kenarında giyotin gibi duruyor. O küçücük delikte 72 saat kalıyor. Kuzeni 24. saatte kollarında ölüyor. Sonunda kurtuluyor ama iki bacağı kesiliyor. Fakat hiçbir şart altında vazgeçmiyor, pes etmiyor. İçindeki güçle ve protezleriyle yeniden yürümeyi öğreniyor. İkinci hayatı başlıyor. Ve dönüşü muhteşem oluyor! Yürümekle kalmıyor, tırmanmadığı dağ, tepe kalmıyor. İnanılmaz başarılara imza atıyor. Serbest dalış şampiyonu oluyor. Hem dağcı, hem dalgıç, hem eğitmen... Olağanüstü bir adam yani. Filozof gibi bir adam. Gerçek güç bu işte. Bayıldım. Kendisine de, yazdığı kitaba da...

14.07.2019