EKSTRA
MENÜ

Varkey Gems Vakfı

Varkey Gems Vakfı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Varkey Gems Vakfı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 74 Varkey Gems Vakfı haberi bulunmuştur.

Varkey Gems Vakfı Haberleri

Öğrenciler, öğretmenler, veliler ve uzmanlar nasıl bir okul istediklerini anlattı... Salgını fırsata çevirip okulları değiştirmeye ne dersiniz

Öğrenciler, öğretmenler, veliler ve uzmanlar nasıl bir okul istediklerini anlattı... Salgını fırsata çevirip okulları değiştirmeye ne dersiniz?

Aidiyet hissetme, mutluluk, merak... Bunlara uzmanların verdiği sanat, resim, müzik derslerini ve çocukların okuldaki karar alma süreçlerine katılmalarını da ekleyin. Öğrenciler, öğretmenler, veliler ve uzmanlar hayallerindeki okulu anlatıyor. 14 yaşındaki Öykü, duvarlara “İmkânsız diye bir şey yoktur” yazmak istiyor. 13 yaşındaki Nuri haftada bir günü ödevsiz geçirmeyi hayal ediyor. Öğretmenlerse okul dışında da ders yapmanın elzem olduğunu söylüyor.

18.04.2021Hürriyet Pazar
Nurten öğretmene İlham veren öğretmen ödülü

Nurten öğretmene 'İlham veren öğretmen' ödülü

SAMSUN'da anaokulu müdürlüğü yapan ve hayata geçirdiği projelerle geçen yıl dünyadaki 'En iyi 10 öğretmen' arasında gösterilen Nurten Akkuş, bu yıl ise Hindistan'da AKS Education tarafından 8 bin öğretmen ve 50 ülke arasından 'Dünyanın İlham Veren Öğretmeni' seçildi.

17.12.2019Gündem
Türk öğretmenlere ‘ilham veren’ uluslararası ödül

Türk öğretmenlere ‘ilham veren’ uluslararası ödül

Samsun'un Salıpazarı ilçesinde, anaokulu müdürü Nurten Akkuş ‘dünyanın’, Ankara'da Şair Abdurrahim Karakoç Ortaokulu'nda teknoloji tasarım öğretmenliği yapan Caner Menemencioğlu da ‘Türkiye'nin’ ilham veren öğretmeni olarak ödüllendirildi. Hindistan merkezli, 6 bin eğitim kurumuna danışmanlık yapan AKS Education tarafından ödüle layık görülen iki eğitimci, ödüllerini Dubai'de düzenlenen törenle aldı.

16.12.2019Eğitim
Dilek Livaneli kimdir

Dilek Livaneli kimdir?

İdealist bir öğretmen olan Dilek Livaneli yaptığı çalışmalardan dolayı onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton'ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı tarafından 2015 Küresel Öğretmen Ödüllerine aday gösterildi ve dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına giren ilk Türk öğretmen oldu. İşte, örnek bir öğretmen olan Dilek Livaneli’nni hayatına dair bilgiler…

29.11.2019Gündem
APden Dilek öğretmene ödül

AP'den Dilek öğretmene ödül

Samsun'da sınıf öğretmeni olarak görev yapan Dilek Livaneli, Avrupa Uluslararası Kadınların Liderliği Ödülü'ne layık görüldü.

9.03.2019Eğitim
Dilek öğretmen Avrupa Parlamentosu’nda konuştu

Dilek öğretmen Avrupa Parlamentosu’nda konuştu

Samsun’un Çarşamba ilçesi Kumköy İlkokulu’nda görev yaparken uluslararası bir vakıf tarafından 2014 yılında ‘Dünyanın en iyi 50 öğretmeni’ arasında gösterilen Dilek Livaneli, resmi konuşmacı olarak Avrupa Parlamentosu’na katıldı.

31.01.2019Eğitim
Dilek öğretmene Avrupa Parlamentosu’ndan davet

Dilek öğretmene Avrupa Parlamentosu’ndan davet

Samsun’un Çarşamba ilçesi Kumköy İlkokulu’nda görev yaparken uluslararası bir vakıf tarafından 2014 yılında ‘Dünyanın en iyi 50 öğretmeni’ arasında gösterilen Dilek Livaneli, resmi konuşmacı olarak Avrupa Parlamentosu’na davet edildi.

4.01.2019Eğitim
’Dünyanın en iyi 50 öğretmeni’ arasına giren Dilek öğretmen, Avrupa Parlamentosu’nda konuşacak

’Dünyanın en iyi 50 öğretmeni’ arasına giren Dilek öğretmen, Avrupa Parlamentosu’nda konuşacak

Samsun’un Çarşamba ilçesi Kumköy İlkokulu’nda görev yaparken uluslararası bir vakıf tarafından 2014 yılında ’Dünyanın en iyi 50 öğretmeni’ arasında gösterilen ilk Türk öğretmen Dilek Livaneli, resmi konuşmacı olarak Avrupa Parlamentosu’na davet edildi.

3.01.2019Avrupa
Nurten öğretmen dünyaya rol model oldu

Nurten öğretmen dünyaya rol model oldu

Samsun'un Ayvacık ilçesinde, anaokulu müdürlüğü yapan ve uluslararası bir vakıf tarafından organize edilen ‘Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi’nin seçtiği ‘En iyi 10 öğretmen’ arasına giren Nurten Akkuş'un hayata geçirdiği bazı projeler, Dubai ve Kanada'da da uygulanmaya başlandı. Pek çok ülkeye giderek buradaki öğretmenlere tecrübelerini anlatan Akkuş, ayrıca sosyal medya aracılığıyla kendisine ulaşan farklı ülkelerden öğretmenlere de bilgi veriyor.

23.11.2018Eğitim
Nurten Akkuş: Bir çocuk için hayalleri ve oyunları çok önemli

Nurten Akkuş: Bir çocuk için hayalleri ve oyunları çok önemli

Bu yıl ‘Dünyanın En İyi 10 Öğretmeninden Biri’ seçilen Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş, "Bir çocuk için hayallerinin ve oyunlarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Oyun sayesinde öğrenme alanları, hayalleri, sosyal alanları gelişiyor, çok güzel mutluluklar yaşıyorlar. Günümüz çocuklarına baktığımda, açıkçası teknolojiyle çok fazla iç içe nesiller yetiştirmeye başlıyoruz" dedi.

7.11.2018Eğitim
Dilek Öğretmenden meslek tüyoları

Dilek Öğretmenden meslek tüyoları

2014 yılında Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi tarafından seçilen ‘dünyada en iyi 50 öğretmen’ arasında yer alan ilkokul öğretmeni Dilek Livaneli mesleğinin zorluklarını, keyifli yanlarını anlattı ve öğretmen olmak isteyen gençlere önerilerde bulundu.

7.06.2018Eğitim
‘Eğitim’in  Nobel’i  denen ödüle  aday gösterilen  Nurten  Akkuş: Mutlu çocuklardan dünyaya mutlu bir gelecek yayılacak

‘Eğitim’in Nobel’i denen ödüle aday gösterilen Nurten Akkuş: Mutlu çocuklardan dünyaya mutlu bir gelecek yayılacak!

Samsun’un Ayvacık ilçesinde bir sabah vakti… Hava hafif rüzgârlı. Çam ağaçlarının kokusuna kuş sesleri eşlik ediyor. Canları o gün piknik yapmak isteyen ilkokul birinci sınıf öğrencileri, öğretmenlerinin serdiği örtüye beslenme çantalarını boşaltıyor.

17.03.2018Hürriyet Pazar
Nurten öğretmen dünyada ilk 10’da

Nurten öğretmen dünyada ilk 10’da

Samsun'un Ayvacık ilçesindeki Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş (33), aralıkta uluslararası bir vakıf tarafından ‘Dünyanın en iyi 50 öğretmen’ arasına seçilmesinin ardından, ikinci elemeyi de geçerek ilk 10’a girdi.

14.02.2018Eğitim
2017’ye damga vuran öğretmenler...‘Dünyanın en iyileri’ arasına giren de var, müzik grubu kuran da

2017’ye damga vuran öğretmenler...‘Dünyanın en iyileri’ arasına giren de var, müzik grubu kuran da

2017’yi geride bırakırken bu yıl başarılarıyla çok konuşulan öğretmenleri hatırlatmak istedik. İşte onlardan birkaçı...

31.12.2017Eğitim
Köy okulundan Uzay Kampı’na

Köy okulundan Uzay Kampı’na

Samsun’un Çarşamba ilçesindeki Kumköy İlkokulu öğrencileri, Okul Müdürü Dilek Livaneli önderliğinde, İzmir’deki Uzay Kampı Türkiye’nin Yıldızlar ve Gezegenler Macerası programına katılıp, uzay macerası yaşadı.

27.12.2017Eğitim
İngiltereden gelip Nurten öğretmenin filmini çektiler

İngiltere'den gelip Nurten öğretmenin filmini çektiler

İngiltere'den gelen ekip, 2018 yılı için 'En İyi 50 Öğretmen'den biri olarak seçilen Nurten Akkuş'un projelerinin ve okulun yer aldığı eğitim filmini çekti.

22.12.2017Eğitim
Bakan Yılmaz’dan Nurten öğretmene tebrik

Bakan Yılmaz’dan Nurten öğretmene tebrik

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, uluslararası bir vakıf tarafından dünyanın ‘en iyi 50 öğretmen’i arasında gösterilen Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş’u telefonla arayarak kutladı.

20.12.2017Eğitim
Kazanırsa 1 milyon doları mağdur çocuklar için kullanacak

Kazanırsa 1 milyon doları mağdur çocuklar için kullanacak

Samsun’un Ayvacık ilçesindeki Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş’un (33) uluslararası bir vakıf tarafından ‘en iyi 50 öğretmen’ arasına seçilmesinin ardından tüm Türkiye’den tebrik telefonları ve mesajları aldı. Bu başarıyı elde ettiği için çok gururlu olduğunu belirten Akkuş, en iyi öğretmen seçilmesi halinde alacağı 1 milyon dolarlık ödülü, başta Filistin, Suriye’deki savaş mağduru çocuklar olmak üzere dünyadaki tüm mağdur ve ihtiyaç sahibi çocuklar için kullanacağını söyledi.

14.12.2017Eğitim
Nurten öğretmen ‘Dünyanın en iyi 50 öğretmeni’ arasında

Nurten öğretmen ‘Dünyanın en iyi 50 öğretmeni’ arasında

Samsun’un Ayvacık İlçesindeki Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş (33) uluslararası bir vakıf tarafından ’dünyadaki en iyi 50 öğretmen’ arasına seçildi. En iyi 50 öğretmen arasında yer almayı başaran ikinci Türk öğretmen olan Akkuş, çok mutlu olduğunu söyledi. Akkuş, başlattığı ’Baba bana bir masal anlat’ projesi, Türkiye geneline yayılıp 8 yıl sonunda 45 ilde uygulanır hale gelmişti. Ayrıca Akkuş, ’Oyuncak Kumbarası’ projesi ile köylerdeki anaokulları için oyuncak toplama çalışması yapmış bu proje ile de birçok ödül kazanmıştı.

13.12.2017Eğitim
Dilek öğretmen, öğrencilerini golfle tanıştırdı

Dilek öğretmen, öğrencilerini golfle tanıştırdı

Samsun’un Kumköy İlkokulu’nda uyguladığı dönüşümle Dünyanın En İyi Öğretmeni ödüllerinde ilk 50’ye giren öğretmen Dilek Livaneli, öğrencilerini Samsun Golf Sahası’nda golf sporuyla tanıştırdı. Öğretmen Dilek Livaneli, "Onların ilkleri tatma adına sosyal yaşantılarını güçlendirmek lazım" dedi.

15.06.2016Eğitim
Dilek öğretmen deneyimlerini Dubaide anlattı

Dilek öğretmen deneyimlerini Dubai'de anlattı

Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi'nin 2014'te seçtiği "dünyada en iyi 50 öğretmen" arasında yer alan Dilek Livaneli, Dubai'de yapılan Dünya Eğitim Sempozyumu'na katıldı.

14.04.2016Eğitim
Yılın öğretmeni Filistin’den

Yılın öğretmeni Filistin’den

İngiliz Varkey GEMS Vakfı tarafından verilen ‘Küresel Öğretmen Ödülü’nün bu yılki sahibi Filistin’den Hanan Al Hroub oldu. Mülteci kamplarında büyüyen Hroub, şiddete karşı yaptığı eğitim çalışmaları ile ödüle layık görüldü. Filistinli öğretmen 1 milyon dolarlık para ödülü de alacak.

15.03.2016Eğitim
Dünyanın en iyi öğretmeni Filistinli

Dünyanın en iyi öğretmeni Filistinli

Filistinli öğretmen Hanan el-Hurub, İngiliz Varkey GEMS Vakfı'nın verdiği "Küresel Öğretmen Ödülü"nde birinciliği kazandı.

14.03.2016Eğitim
Dilek öğretmen öncü oldu, köy kadınları olmazı başardı

Dilek öğretmen öncü oldu, köy kadınları olmazı başardı

Samsun’un Çarşamba İlçesi’ndeki Kumköy İlkokulu’nda 7 yıldır görev yapan, bir vakıf tarafından ’Dünyadaki en iyi 50 öğretmen’ arasında gösterilen sınıf öğretmeni Dilek Livaneli’nin öncülüğünde kurulan atölyede 35 köy kadını kursa katılıp saya (Ayakkabının yumuşak üst bölümü) üretmeye başladı. Japonya’daki bir sivil toplum kuruluşundan gelen 46 bin dolarlık yardımla 15 saya makinesi daha alındı. Köy kadınları şimdi Türkiye genelinde mağazaları da bulunan bir firma başta olmak üzere birçok firma için günlük ortalama 800 çift saya üretimi yapıyor.

7.03.2016Eğitim
Çalıkuşu Dilek öğretmen Dubaiye davet edildi

Çalıkuşu Dilek öğretmen Dubai'ye davet edildi

Samsun’un Kumköy İlkokulu’nda görev yapan, bir vakıf tarafından da 2015 yılında ’Dünyadaki en iyi 50 öğretmen’ arasında gösterilen Dilek Livaneli, 10-14 Mart tarihlerinde Dubai’de yapılacak olan Dünya Eğitim Sempozyumu’na Türkiye’yi temsilen davet edildi.

2.03.2016Eğitim
2016’nın ‘en iyi 10 öğretmeni’ açıklandı

2016’nın ‘en iyi 10 öğretmeni’ açıklandı

İngiliz Varkey GEMS Vakfı tarafından verilen ‘Küresel Öğretmen Ödülü’nün bu yılki finalistleri ünlü fizikçi Stephen Hawking tarafından duyuruldu. Kazanan öğretmen ise 13 Mart’ta Dubai’de düzenlenecek Dünya Eğitim Becerileri Forumu’nda belli olacak.

19.02.2016Eğitim
Filistinli kadın öğretmen, ‘Küresel Öğretmen Ödülünde finale kaldı

Filistinli kadın öğretmen, ‘Küresel Öğretmen Ödülü'nde finale kaldı      

İngiliz Varkey GEMS Vakfı tarafından verilen Küresel Öğretmen Ödülü kapsamında ilk 10'a girenler arasında Filistinli kadın öğretmen Hanan el-Hurub'un da yer aldığı belirtildi.

18.02.2016Eğitim
2015 eğitime değişim damga vurdu

2015 eğitime değişim damga vurdu

2015 eğitim dünyası için hareketli geçti. Dershaneler kapandı. Tıp, hukuk, mimarlık ve mühendisliğe başarı sırası barajı geldi. İkinci sınıfa Arapça dersi konuldu... 2015’te eğitimde yaşanan kritik olayları sizin için derledik. Eğitimin aktörlerine 2016’dan beklentilerini sormayı da unutmadık.

4.01.2016Eğitim
1 milyon dolarlık ödül için başvuru zamanı

1 milyon dolarlık ödül için başvuru zamanı

Küresel Öğretmen Ödülü için başvurular 10 Ekim’e kadar devam edecek. Varkey GEMS Vakfı tarafından, mesleğine önemli katkılarda bulunan başarılı bir öğretmene 1 milyon dolar para ödülü verilecek.

7.09.2015Eğitim
Dilek öğretmen bir köyün kaderini değiştiriyor

Dilek öğretmen bir köyün kaderini değiştiriyor

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programı altıncı sezonunda da devam ediyor. Altıncı sezonun on dördüncü Fark Yaratan’ı Dilek Livaneli oldu.

7.05.2015Gündem
Dilek Öğretmen Bir Köyün Kaderini Değiştiriyor

Dilek Öğretmen Bir Köyün Kaderini Değiştiriyor

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışıkişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programı altıncısezonunda da devam ediyor. Altıncı sezonun on dördüncü Fark Yaratan’ı Dilek Livaneli oldu.Dilek Livaneli, 13 yıllıköğretmenliğinin son 6 yılını Samsun’da Kumköy İlköğretim Okulu’nda geçirdi. Buköy okulunda birçok proje geliştiren Livaneli, okulun hem öğretmeni, hemçalışanı, hem de müdürü oldu.Dilek Livaneli, Kumköy köy okulunda dört farklı sınıfa aynıderslik içinde eğitim vererek öğretmenlik mesleğini sürdürüyor. Ders saatleridışında da köy halkı ve köy okulunda okuyan çocuklar için çalışmalar yapıyor.Dilek Livaneli işe ilk olarak “Okulum Gençleşiyor” projesi ile başladı.Öğrenciler için okulun bir odasını hobi sınıfına çevirdi. Öğrencilerin hayatadaha donanımlı katılımları için onlarca farklı proje geliştirdi. Öğrencileriniilk defa buz pateni, opera, sinema ve tiyatro ile tanıştırdı. Sadece okuldaokuyan öğrencileri için değil, Kumköylüler için de çalışmalar yaptı. İlk olarakköyde okuma yazma bilmeyen kadınlar için okuma yazma kursları düzenledi. Dileköğretmen köyde yaşayan kadınlar için devlet ve özel sektör desteği ile birayakkabı atölyesi açarak kadınların ekonomik açıdan güçlenmelerine yardımcıoldu.İdealist bir öğretmen olan Dilek Livaneli yaptığıçalışmalardan dolayı onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton'ınüstlendiği Varkey Gems Vakfı tarafından 2015 Küresel Öğretmen Ödüllerine adaygösterildi ve dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına giren ilk Türk öğretmenoldu. 

Yazar Sonuçları

Zaten kadın bir ödül

Çok küçük yaşlardan beri dansın, bale sanatının içindeyim. Dans, ritim duygusu, vücudun müzikle özgürce devinimi insanoğluna bağışlanan büyük bir lütuf. İnsan vücudunu özgürleştiren, eğiten, doğa ile bütünleştiren, kâinatı hissettiren bir ayrıcalık. Bale ise dansın en rafine hali.

20.01.2018

Türkiye’yi böyle aydınlık, böyle özgür, böyle cesur kadınlar kurtaracak: Modern Çalıkuşu Dilek Öğretmen’i alkışlıyorum!

VAR ya… İnanılmaz etkilendim. Müthiş bir kadın! Müthiş bir öğretmen! Dilek Öğretmen. Cumhuriyet kadını bu işte! Helal olsun! Modern bir Çalıkuşu o.

6.09.2017

Öğretmenlerimizi çok kıymetli buluyoruz, ama...

İNGİLTERE’de ‘Varkey GEMS Vakfı’ adlı bir vakıf, 2013 yılında 21 ülkeyi kapsayan büyük bir araştırma yaptırmış.

24.11.2015