EKSTRA
MENÜ

Vajinal Enfeksiyon

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 484 haberi bulunmuştur.

Vajinal Enfeksiyon Haberleri

Havuzların neden olduğu 4 önemli sorun

Havuzların neden olduğu 4 önemli sorun

Kurban Bayramı’nın sıcak yaz günlerine rastlaması özellikle tatil bölgelerine olan talebi artıyor. Dolayısıyla hem daha fazla kişinin havuzları kullanması ve hem de mikropların sıcak ve nemli hava nedeniyle hızlı yayılması, enfeksiyon riskini beraberinde getiriyor.

14.08.2018Sağlık
Bebeklerde mantar: Belirtileri, nedenleri, tedavisi

Bebeklerde mantar: Belirtileri, nedenleri, tedavisi

Bebeklerde mantar genellikle bez bölgesinde meydana gelir. Özellikle sıcak havalarda sık görülen bu problem pişik ile karıştırılabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Mutluay; bebeklerde mantar belirtilerini, nedenlerini, tedavisini detaylarıyla anlattı.

Yaz  Aylarında Kadınları Tehdit  Eden 4 Hastalık

Yaz Aylarında Kadınları Tehdit Eden 4 Hastalık!

Kavurucu sıcaklarda kimimiz yazlıklarda, kimimiz tatil yöresinde veya hafta sonları şehirdeki turistik mekanlarda deniz veya havuzun keyfini çıkarmaya devam ediyoruz. Yaz ayları eğlenmek, dinlenmek, aileyle zaman geçirirken zihnimizi biraz olsun boşaltmak için en keyifli mevsim. Ancak aşırı sıcak hava, fazla terleme ve hijyen koşullarındaki olumsuzluklar nedeniyle jinekolojik problemlerin de daha sık görüldüğü bir dönem. Bu nedenle sıcakların tetiklediği hastalıklara karşı önlem alarak korunmanız çok önemli.

Vajinal mantar enfeksiyonuna dikkat

Vajinal mantar enfeksiyonuna dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özlen Emekçi Özay, kadınların sık yaşadığı vajinal mantar enfeksiyonu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bu hastalığa birçok faktörün neden olduğunu, en önemli belirtinin de vajinada kaşıntı olduğuna dikkat çeken Özay "Geniş spektrumlu olarak tabir edilen güçlü antibiyotiklerin vajinanın pH dengesini bozarak mantar enfeksiyonunu tetikleyebilir" dedi.

23.07.2018Sağlık
Klamidya Enfeksiyonu nedir

Klamidya Enfeksiyonu nedir?

Klamidya enfeksiyonu “chlamydia trachomatis” adı verilen bakterinin sorumlu olduğu bir hastalıktır ve özellikle gelişmiş ülkelerde cinsel yolla bulaşabilen hastalıkların en sık görülenidir. Kadınlarda servisit adı verilen rahim ağzı enfeksiyonuna neden olurken, hem erkek hem de kadınlarda üretra (İdrarın dışa atıldığı boru, idrar yolu) ve rektumun (Kalın bağırsağın makata yakın olan kısmı) enfeksiyonlarından sorumludur.

19.07.2018Gündem
Vajinit nedir Vajinit belirtileri ve tedavisi neler

Vajinit nedir? Vajinit belirtileri ve tedavisi neler?

Kadınlarda vajina mukozasının iltihaplanması durumuna vajinit deniliyor. Uzmanlara göre, kadınların üçte bir kadar çoğunluğu hayatlarının bir döneminde vajinit belirtileri göstermektedir. Bu hastalıktan muzdarip kadınlarda vajinit belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi almak amacıyla araştırma yapıyor. Peki, vajinit nedir? Vajinit belirtileri ve tedavisi neler?

11.07.2018Gündem
Cinsellik Sırasında Ağrı Hissediyorsanız Dikkat

Cinsellik Sırasında Ağrı Hissediyorsanız Dikkat!

Cinsellik sırasında ağrı kadınların büyük bir bölümünün ortak sorunu. Önemli olansa bu ağrının kaynağını bularak cinsellikten daha fazla zevk alınmasını sağlamak. Aksi takdirde cinsel hayat sizin için bir işkenceye dönüşebilir.

29.06.2018Cinsellik
Mesane/rahim sarkmasının robotik cerrahiyle tedavisi

Mesane/rahim sarkmasının robotik cerrahiyle tedavisi

Kadınlarda mesane/ rahim sarkmasının görülme sıklığı ve belirtileri hakkında açıklamalarda bulunan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Rahmi Onur, sarkma probleminin tedavisinde uygulanan “robotik cerrahi” ile ilgili önemli bilgiler verdi.

21.06.2018Sağlık
Lohusalık döneminde bu önerilere dikkat

Lohusalık döneminde bu önerilere dikkat

Hamilelik ve doğum doğanın kadına sunduğu inanılmaz bir deneyim. Ancak yeni bir canlının dünyaya geldiği bu dönemin her aşaması son derece önem taşıyor. Üstelik bu süreç sadece hamilelikle de sınırlı kalmıyor. Gerek anne, gerekse bebeğin sağlığı için doğumdan sonraki 6 haftayı kapsayan lohusalık dönemine de dikkat etmek gerekiyor.

20.06.2018Doğum
Havuz enfeksiyonlarından korunmanın 5 yolu

Havuz enfeksiyonlarından korunmanın 5 yolu

Sıcak havaların giderek artması havuz ve denize olan ilgiyi artırıyor. Ailelerin çocukları ile birlikte tercih ettiği havuzlar iyi temizlenmediği takdirde ise hastalık saçıyor. Sağlıklı ve eğlenceli havuz keyfi için mutlaka havuz seçiminde dikkatli olunmalı ve hijyen kurallarına dikkat edilmeli!Doç. Dr. İzak Dalva, serinlemek için havuzu tercih edenleri birçok bulaşıcı hastalık konusunda uyarıyor.

17.06.2018Sağlık
Yaz hamileleri için bakım tüyoları

Yaz hamileleri için bakım tüyoları

Gebelik döneminde kan dolaşımının artması ile sıcaklık olduğundan daha fazla hissedilerek yaz aylarının kötü geçmesine neden olabilir. Yaz mevsiminde sıcaklık artışı ile hamilelerde de sıcak basmaları, halsizlik, uykusuzluk ve ayaklarda şişme gibi şikayetler görülmeye başlar. Hamileliği yaz mevsimine denk gelen annelerin daha bakımlı ve sağlıklı bir süreç geçirmeleri için birkaç tüyo şu şekilde:

Günlük ped kullanımıyla ilgili merak edilen 3 soru

Günlük ped kullanımıyla ilgili merak edilen 3 soru

Günlük ped kullanımı kadınlar arasında giderek yaygınlaşıyor ancak elbette soru işaretleri ve şehir efsaneleri de mevcut… Peki, günlük pedler neden tercih edilmeli, her zaman kullanılabilir mi; herhangi bir zararı var mıdır; işte en merak edilen 3 sorunun cevapları!

10.06.2018Advertorial
Hamileliğin son 3 ayında sorunlarla nasıl baş edilir

Hamileliğin son 3 ayında sorunlarla nasıl baş edilir?

Gebelikteki son üç ay büyük beklentilerin olduğu bir dönemdir çünkü bebeğinize kavuşmaya birkaç hafta kalmıştır. Gebelik dönemi ne kadar rahat geçerse geçsin bu son dönemde, ağrı ve uykusuzluk çoğu gebe için rahatsızlık verici bir durumdur. Yine bu dönemde neyin normal neyin anormal olduğunun bilinmesi de çok önemlidir.

Türkiye’nin bitmeyen kene kabusu

Türkiye’nin bitmeyen kene kabusu

Türkiye gündemine ilk olarak 2002 yılındaki ölümler ile giren ve genellikle kene ısırması sonucu bulaştığı bilinen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı, yeni ölümlerle bir kez daha gündeme geldi.

7.06.2018Sağlık
Hepatit B nedir Nasıl bulaşır

Hepatit B nedir? Nasıl bulaşır?

Hepatit B virüsü, halk arasında bilinen ismiyle sarılık, kan yoluyla veya cinsel temasla bulaşan bir hastalıktır. Hepatit B, karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Peki, Hepatit B tam olarak nedir?

16.05.2018Gündem
Partner sayısı arttıkça cinsel hastalıklar da artıyor

Partner sayısı arttıkça cinsel hastalıklar da artıyor

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. M. Kadir Göktürk’ten cinsel hastalıklar, bulaşma yolları, risk altındaki gruplar ve tedavileri konusunda önemli açıklamalar geldi. Göktürk "Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda en sık görülen bulaşma yolu korunmasız cinsel ilişkidir. Cinsel ilişkide bulunulan partner sayısı arttıkça cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalık alma tehlikesi de artar" diye uyardı.

30.04.2018Sağlık
Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi? Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte cinsellik konusu, anne adaylarının en çok merak ettikleri ve endişe duydukları konulardan biri. Peki hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi? Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe, hamilelikte cinsel ilişki konusunda yanlış bilinenlere açıklık getirdi.

28.02.2018Gündem
Çay ağacı yağı nedir Çay ağacı yağı neye iyi gelir

Çay ağacı yağı nedir? Çay ağacı yağı neye iyi gelir?

Çay ağacı yağı, faydaları ile araştırılmaya devam ediliyor. Mantar, dişeti iltihabı, kepek ve akneye iyi gelen çay ağacı yağı, ıslak topraklarda yetiştirilebiliyor. Yağ dışında, krem ve jel olarak da kullanılabilen Çay ağacı, deri enfeksiyonu için sıkça kullanılmaktadır. Peki, birçok faydası olduğu bilinen çay ağacı yağı neye iyi gelir? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

26.02.2018Gündem
Vajinal akıntıların nedenleri nelerdir

Vajinal akıntıların nedenleri nelerdir?

Her kadının bildiği ve hayatının bir döneminde en az bir kere yaşadığı sağlık problemlerinin başında vajinal akıntılar geliyor. Bazı durumlarda hayli rahatsız edici olsa da doğal bir sürecin parçası olan akıntılar aynı zamanda birçok hastalığın habercisi…Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, vajinal akıntılara dair detayları ve yapılması gerekenleri anlattı.

22.02.2018Sağlık
Bu enfeksiyon kansere yol açabiliyor

Bu enfeksiyon kansere yol açabiliyor!

Kadın kanserleri günümüzde giderek yaygınlaşırken, en büyük etkenlerden biri HPV virüsü. 200’den fazla türü bulunan bu virüs cinsel yolla bulaşıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Turan, HPV’nin rahim ağzı kanserinden dil ve bademcik kanserine dek birçok kansere yol açabildiğini belirtirken, kanserin HPV virüsü alındıktan yıllar sonra ortaya çıkabildiğini, HPV kaynaklı hastalıkların çoğunun HPV aşısıyla engellenebileceğini söylüyor. Prof. Dr. Cem Turan, bu tehlikeli virüsü anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

3.01.2018Sağlık
Sinsice gelişip yıllar sonra ortaya çıkabiliyor

Sinsice gelişip yıllar sonra ortaya çıkabiliyor

Kadın kanserleri günümüzde giderek yaygınlaşırken, en büyük etkenlerden biri HPV virüsü. 200’den fazla türü bulunan bu virüs cinsel yolla bulaşıyor.

2.01.2018Sağlık
AIDS nasıl bulaşır Belirtileri nelerdir

AIDS nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?

Dünyada her yıl milyonlarca insan AIDS sebebiyle hayatını kaybediyor. AIDS konusunda bilinçli olmak hastalığın bulaşmasını engellediği gibi yayılımını da azaltıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatma Gençtürk Özer, “AIDS nedir”, “Nasıl bulaşır” ve “Korunma yöntemleri nelerdir” gibi soruları cevaplıyor…

30.11.2017Sağlık
Prezervatif kullanmak erkeklere korkunç geliyor

Prezervatif kullanmak erkeklere korkunç geliyor

Hürriyet ve TNS Piar Şirketi işbirliğiyle 17 ilde, yüz yüze görüşmelerle yapılmış dev bir araştırma verilerine dayanılarak hazırlanmış olan "Türkiye Cinselliğini Konuşuyor" kitabı Türkiye'nin cinselliğini çok net bir şekilde gözler önüne seriyor.

12.10.2017Sağlık
Normal doğum mu sezaryen mi

Normal doğum mu sezaryen mi?

Önünüzde iki seçenek var. Her seçenek kendi içinde avantaj ve dezavantajlar barındırıyor. Ancak karar ne tam olarak sizin ne de çevrenin inisiyatifinde. Karar, uzman bir hekimin yaptığı tetkitlerle ortaya çıkan sonuçta. Tam olarak neden mi bahsediyoruz? Yaşanan gelişmelerle birlikte her geçen gün kafası karışan ve normal mi sezaryen mi kıskacına takılan annelerin belirsizliğinden… Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Yavuz Yurtsever, en ideal doğum seçeneğini sizler için açıklıyor.

19.09.2017Doğum
Hastalıklardan korunmanın yolu eve kapatmak değil

Hastalıklardan korunmanın yolu eve kapatmak değil!

Yaz, çocuklar için farklı açık hava etkinliklerinin tadını çıkarmak için harika bir zaman. Ağustos ayı içerisinde artan sıcaklıklar, en çok çocukları etkiliyor. Açık havada, güneş altında saatlerce kalan, havuz ve denizde önlem almadan vakit geçiren çocuklarda, güneş çarpması, hastalıklar ve yaralanmalar daha fazla görülüyor. Aileler çözümü, çocuğun dışarıda vakit geçirmesini engellemekte buluyor. Oysaki hastalıklardan uzak bir yaz tatili geçirmek imkansız değil!

Vajinal mantar enfeksiyonuna dikkat

Vajinal mantar enfeksiyonuna dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Yavuz Yurtsever vajinal mantar sorunuyla ilgili bilgilerini paylaştı…

9.07.2017Sağlık
Erken doğumun ilk sinyali olabilir

Erken doğumun ilk sinyali olabilir!

Test ve incelemeler sayesinde anne adaylarında erken doğum riskinin belirlenebildiğine dikkat çeken Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Oktay Kaymak, erken doğumun ilk sinyallerini anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

28.04.2017Doğum
Vajinanıza asla yapmamanız gereken 10 şey

Vajinanıza asla yapmamanız gereken 10 şey

Kullandığınız pedlerden iç çamaşırınıza kadar her şey vajina sağlığınızı etkiliyor.

20.10.2016Sağlık
Kadınlarda en çok görülen 6 hastalık

Kadınlarda en çok görülen 6 hastalık

Önemsemeyip geçiştirdiğiniz her hastalık tedavi sürecini uzatır.

11.10.2016Sağlık
10 adımda yaz hamileleri için sağlıklı tatil tüyoları

10 adımda yaz hamileleri için sağlıklı tatil tüyoları

Yaz hamileleri nasıl giyinmeli, nasıl beslenmeli?

Yazar Sonuçları

Sperm alerjisi de olur mu demeyin

Sperm alerjisi de olur mu demeyin!

Sperm alerjisi nedir, belirtileri nelerdir, teşhis ve tedavisi için neler yapılır? Merak ettiğimiz tüm soruların yanıtını Dr. Sinan Akkurt veriyor.

28.06.2018

Vajinal tohumlama bir tercih mi, gereklilik mi?

İşe yarayacağı konu açısından sadece bir trend- doğum fantezisi

17.05.2018
Obezite anne ve bebek sağlığını nasıl etkiliyor

Obezite anne ve bebek sağlığını nasıl etkiliyor?

Obezite hastalığını son yıllarda daha da sık duymaya başladık. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen obezite, gebe kalacak anne adayları için de ciddi bir problem. Peki, obezite gebeliği nasıl etkiliyor? Annenin obezite problemi çocukta da obezite oluşmasına neden olur mu? Obezite riskli gebeliklere zemin hazırlar mı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cevahir Tekcan, merak edilen bu soruları sizler için cevapladı.

27.02.2018

Hamilelik döneminde cinsellik yaşanmalı mı?

Çiftlerin en sık kullandığı pozisyon olan erkeğin üstte olduğu pozisyon, gebelik haftası ilerledikçe anne adayında rahatsızlık yaratmaya başlar.

25.11.2017
Kimyasal gebelik nedir Belirtileri nelerdir

Kimyasal gebelik nedir? Belirtileri nelerdir?

Kimyasal gebelik nedir? Kimyasal gebeliğin belirtileri nelerdir? Kimyasal gebelik dış gebelikten farklı mıdır? Kimyasal gebelik nasıl tedavi edilir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hilal Karahan tüm sorularımızın yanıtını veriyor.

4.10.2017
Doğum sonrası akıntım ne kadar devam edecek

Doğum sonrası akıntım ne kadar devam edecek?

Doğum sonu kanamaların ve akıntıların ne zaman biteceğinin anneler tarafından merak edildiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç bu konuda açıklamalarda bulunuyor.

10.05.2017
İnfertilite (kısırlık) nedir, belirtileri nelerdir

İnfertilite (kısırlık) nedir, belirtileri nelerdir?

Gebeliğin oluşması için kadın ve erkekte gerekli olan koşullar...

19.01.2017
Yeni evlenenlerin kabusu “balayı sistiti”

Yeni evlenenlerin kabusu “balayı sistiti”

İdrar yaparken yanma, sızı ve acı hissi varsa dikkat!

14.07.2016

Prezervatif de yetmeyebilir

Soru: Geçen yılki seyahatimden gonore (bel soğukluğu) ile döndüm. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan nasıl korunabilirim?Murat Demir

13.06.2016