EKSTRA
MENÜ

Uzman Görüşleri

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 915 haberi bulunmuştur.

Uzman Görüşleri Haberleri

Altın fiyatları güne hızlı başladı Ons altın barajı aştı... İşte altın fiyatları için günün ilk gelişmeleri

Altın fiyatları güne hızlı başladı! Ons altın barajı aştı... İşte altın fiyatları için günün ilk gelişmeleri

Altın fiyatları haftanın son gününe hareketli başladı. Ons altın 1800 dolar sınırını aşarak 1803 dolara kadar yükseldi. Yatay seyrin devam ettiği gram altın ise 485 TL seviyesinde bulunuyor. İşte, ons ve gram altın fiyatları hakkında detaylar

10.09.2021Ekonomi
Aşıdan sonra banyo yapılır mı Aşıdan sonra duş almak hakkında uzman görüşleri

Aşıdan sonra banyo yapılır mı? Aşıdan sonra duş almak hakkında uzman görüşleri

Aşıdan sonra banyo yapma ya da duş alma gibi durumların olumsuz bir etkisinin olup olmadığı merak ediliyor. Türkiye'de aktif olarak kullanılan Sinovac ve Biontech aşısı sonrasında banyo yapılır mı sorusu uzmanlar tarafından ele alındı. Peki, aşı yaptırdıktan sonra duş alınır mı? İşte, o detaylar

10.08.2021Gündem
Bir tarafta yangın... Datça açıklarında 131 deprem Komşu faylarda stres birikimine sebep olabilir

Bir tarafta yangın... Datça açıklarında 131 deprem! 'Komşu faylarda stres birikimine sebep olabilir'

Ülkemizin güney kesimleri yedi gündür yangınlarla mücadele ediyor. Bölgede hal böyleyken geçtiğimiz günlerde Datça açıklarındaki deprem de vatandaşlarda endişe yarattı. Tam 12 saatte gerçekleşen irili ufaklı 131 depremi nasıl yorumlamak gerekir? Uzman görüşleri haberimizde...

3.08.2021Gündem
Altın fiyatlarında son durum Uzmanlardan yıl sonu için önemli tahmin...

Altın fiyatlarında son durum! Uzmanlardan yıl sonu için önemli tahmin...

Dolar kurunda yaşanan düşüşe bağlı olarak gram altın bugün mayıs ayı seviyesine dönerek 485 TL'yi gördü. Ons altın ise 1800 doların hemen üzerindeki seyrine devam ediyor. Uzmanlar 500 TL'nin altındaki fiyatın alım fırsatı olabileceği görüşünü belirtirken, yıl sonu için ise flaş tahminlerde bulundu.

2.08.2021Ekonomi
Son dakika... Uzmanlar Fedin faiz kararını değerlendirdi

Son dakika... Uzmanlar Fed'in faiz kararını değerlendirdi

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Inveo Portföy Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı, İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Seda Yalçınkaya Özer ve Fon Yöneticisi Rıdvan Baştürk Fed'in kritik kararını hurriyet.com.tr'ye yorumladı.

28.07.2021Ekonomi
Kurban eti buzdolabına ne zaman koyulur Kurban eti ne kadar dinlendirilmeli Uzmanlardan dikkat çeken açıklamalar

Kurban eti buzdolabına ne zaman koyulur? Kurban eti ne kadar dinlendirilmeli? Uzmanlardan dikkat çeken açıklamalar!

Kurban etinin ne kadar dinlendirileceği Kurban Bayramı ile birlikte merak konusu oldu. Yeni kesilmiş kurban etinin saklama ve dinlendirme işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çeken uzmanlar, kurban eti yeterli olgunluğa ulaşmadığı gibi bakteri üretimi konusunda da bazı olumsuzluklarla karşılaşabileceğini bildirdi. Peki, Kurban eti buzdolabına ne zaman koyulur? Kurban eti ne kadar dinlendirilmeli? İşte, o konuyla ilgili Prof. Dr. Kamil Bostan'ın yaptığı açıklamalar.

20.07.2021Gündem
Müsilajlı denizde yüzülebilir mi Dr. Oğuzhan Onultandan CNN Türk canlı yayınında çarpıcı açıklamalar...

Müsilajlı denizde yüzülebilir mi? Dr. Oğuzhan Onultan'dan CNN Türk canlı yayınında çarpıcı açıklamalar...

Müsilaj olarak da bilinen deniz salyası Marmara'nın kâbusu oldu. Seferberlik başlatıldı, temizlik çalışmaları sürüyor. Peki yaz aylarında herkesin merak ettiği soru şu: Müsilajlı denizde yüzülebilir mi? Deniz salyasının olduğu denizde yüzmek sağlığa zararlı mı? Nöroloji uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, CNN Türk canlı yayınında önemli bilgiler verdi. Onultan, ''Müsilajın olduğu yerde denize girmek ve müsilajın olduğu yeden herhangi bir şekilde deniz ürünü temin etmek sağlığa çok yüksek ağır metal içerme riski bulunduğu için zararlı'' dedi.

30.06.2021Gündem
YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayınlandı

YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayınlandı

2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları yayınlandı.

27.06.2021Eğitim
AYT hakkında uzman görüşleri

AYT hakkında uzman görüşleri

Cumartesi günü TYT ile başlayan YKS maratonu Pazar, AYT ile devam etti. Aynı gün adayların YDT’ye girmesiyle üniversite sınavları sona erdi. AYT sorularını eğitimciler ve uzmanlar şöyle değerlendirdi.

27.06.2021Eğitim
TYT hakkında uzman görüşleri

TYT hakkında uzman görüşleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün düzenlendi. TYT’ ye 2 milyon 607 bin 903 aday başvurdu. Tüm yurtta saat 10.15’te başlayan sınav, tek oturumda 135 dakika sürdü. TYT’de adaylara 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 sosyal Bilimler (Din Kültürü Ahlak Bilgisi dersinden muaf öğrenciler için ekstra 5 Felsefe), 20 Fen Bilimleri sorusu soruldu. Sosyalde 5 Tarih, 5 Coğrafya, 5 Felsefe ile 5 Din Kültürü Ahlak Bilgisi; Fen Bilimlerinde ise 7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji sorusu yer aldı. Uzmanlar TYT sorularını değerlendirdi.

26.06.2021Eğitim
İstanbul Üniversitesinden müsilaj kâbusuna karşı yeni önlem 5 günde yok oldu

İstanbul Üniversitesi'nden müsilaj kâbusuna karşı yeni önlem! 5 günde yok oldu

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Bilimleri Fakültesi, Marmara Denizi yüzeyindeki müsilajı doğal ortamında deniz bakteri izolatlarıyla temizlemeyi başardı. Yüzeyde yer alan müsilaj 5 günde yok oldu. Dip temizliği için de ‘Bakteri ile Müdahale’ denemelerine başlanacak. Prof. Dr. Gülşen Altuğ, ''72 saatte bir analizlerle takip edelim diye düşünüyorduk ama neredeyse 72 saatte sonuç aldık. 3-4 uygulama sonrasında yüzeydeki müsilajın tamamen uzaklaştığını gördük'' dedi.

14.06.2021Gündem
Müsilajın insan sağlığına zararı var mı İşte uzman görüşleri

Müsilajın insan sağlığına zararı var mı? İşte uzman görüşleri

Uzmanlar, Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) sorununa ilişkin, sorunun devam ettiği bölgelerde denizlere girilmemesi ve bu bölgelerden çıkarılan deniz ürünlerinin tüketilmemesi gerektiğini söyledi. Denizdeki bitkisel canlılar olan fitoplanktonların aşırı çoğalmasından kaynaklanan ve deniz salyası olarak adlandırılan müsilaj, Marmara Denizi'nde etkisini artırırken, deniz dibinde ciddi hasarlara yol açıyor, deniz ekolojisine zarar veriyor ve koku oluşumuna neden oluyor. Peki, müsilajın insan sağlığına zararı var mı?

11.06.2021Gündem
ODTÜ Akademik itibarda en iyi Türk üniversitesi oldu

ODTÜ Akademik itibarda en iyi Türk üniversitesi oldu

İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symond (QS), 2022 Dünya Üniversiteleri Sıralaması yayınlandı. 18’incisi yayınlanan sıralamada Türkiye’den 21 üniversite yer alıyor. Bin 300 üniversitenin listelendiği sıralamada ilk 500’de Türk üniversitesi yer almasa da  Anadolu Üniversitesi, İstanbul Aydin Üniversitesi , İstanbul Bilgi Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi olmak üzere Türkiye’den altı okul ilk kez derecelendirmeye girdi. Akademik İtibar açısından da Orta Doğu Teknik Üniversitesi 333’üncü sırada yer aldı.

9.06.2021Eğitim
Türkiye ilk çeyrekte yüzde 7 büyüdü İşte uzmanların görüşleri

Türkiye ilk çeyrekte yüzde 7 büyüdü! İşte uzmanların görüşleri

Türkiye ekonomisi güçlü büyümesini bu yıl da sürdürdü ve ilk çeyrekte yüzde 7'lik rakama ulaştı. Beklentilerin üzerinde büyüyen ekonomiye ilişkin olarak uzmanlar yorumda bulundu.

31.05.2021Ekonomi
Çocuklar okusun diye...

Çocuklar okusun diye...

Miniklere gazete okuma alışkanlığı edindirmek isteyen üç okulöncesi öğretmeni bir çocuk gazetesi kurdu. Ayda bir yayımlanan gazetenin tüm sayılarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni anlaşma onaylandı

Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni anlaşma onaylandı

Türkiye ile Azerbaycan arasında enerji ve madencilik alanında iş birliğine ilişkin anlaşma onaylandı.

22.04.2021Ekonomi
Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni anlaşma onaylandı

Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni anlaşma onaylandı

Türkiye ile Azerbaycan arasında enerji ve madencilik alanında iş birliğine ilişkin anlaşma onaylandı.

22.04.2021Ekonomi
Pandemi ne zaman bitecek İşte en güncel uzman görüşleri

Pandemi ne zaman bitecek? İşte en güncel uzman görüşleri

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayısı 142 milyon 477 bini, hayatını kaybedenlerin sayısı 3 milyon 38 bini, iyileşenlerin sayısı 120 milyon 912 bini geçti. Vaka sayısı ABD'de 32 milyon 413 bine, Hindistan'da 15 milyon 271 bine, Brezilya'da 13 milyon 943 bine ve Fransa'da 5 milyon 296 bine yükseldi. Tüm bunlar olurken, pandeminin ne zaman biteceği merak konusu oldu. Peki, pandemi ne zaman bitecek?

20.04.2021Gündem
Öğrenciler doğayla buluşacak

Öğrenciler doğayla buluşacak

TEMA Vakfı ile MEB işbirliği ve Türkiye İş Bankası desteğiyle hazırlanan eğitim portalında, öğretmenlere rehberlik edecek doğa eğitim içerikleri, çocuklarla uygulanacak etkinlik önerileri, eğitici materyaller, filmler, doğa şarkıları ve çocuk kitapları yer alıyor.

9.03.2021Eğitim
Hong Kong Çinin Sinovac aşısının acil kullanımına onay verdi

Hong Kong Çin'in Sinovac aşısının acil kullanımına onay verdi

Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Çin'in geliştirdiği Kovid-19 aşısı Sinovac'ın acil kullanımını onayladı.

18.02.2021Dünya
Hüner Coşkunerin hastalığı neydi İşte kemik iliği kanseri belirtileri ve semptomları ile ilgili uzman görüşleri

Hüner Coşkuner'in hastalığı neydi? İşte kemik iliği kanseri belirtileri ve semptomları ile ilgili uzman görüşleri

Kemik iliği kanseri sanatçı Hüner Coşkuner'in hayatını kaybetmesiyle gündemde yer alan konulardan oldu. Yoğun bakıma kaldırıldıktan sonra vefat eden ünlü sanatçıya 'kemik iliği kanseri' teşhisinin konulduğu açıklanmıştı. Daha çok 60 yaşın üzerindekilerde görülen kemik iliği kanseri, kemoterapi, kök hücre nakli ve diğer yeni yöntemlerle zaman zaman kontrol altında tutulabiliyor. Kemik iliği kanseri tanısı ile gelen hastalarda tedavi, onkoloji doktoru tarafından hastanın özellikleri göz önüne alınarak belirleniyor. İşte, Hüner Coşkuner'in hastalığı kemik iliği kanseri belirtileri ile ilgili detaylar.

5.02.2021Sağlık
Uzmanlar açıkladı: Şart olmalı Uluslararası seyahat ne zaman başlayacak

Uzmanlar açıkladı: Şart olmalı! Uluslararası seyahat ne zaman başlayacak?

Koronavirüsün ikinci dalgasıyla birlikte gelen mutasyon haberleri sonrasında ülkeler yeniden kendi içlerinde karantina uygularken, diğer ülkelere de kapılarını büyük ölçüde kapattı. Seyahat uzmanları uluslararası seyahatlerin ne zaman normale döneceğini ve nelerin artık gerekli olacağını açıkladı.

11.01.2021Ekonomi
Covid-19’u atlatan kişiler en çok bu soruları merak ediyor

Covid-19’u atlatan kişiler en çok bu soruları merak ediyor

Coviz-19 pandemisinin ilk yılını geride bırakmak üzereyiz. Peki, şuanda tüm dünyada merak konusu olan Covid -19 aşıları hakkında neler biliyoruz? COVID-19 geçiren kişiler aşı olmalı mı? Hastalığı geçiren kişiler tekrar COVID-19 olabilir mi? Antikor testleri ve koruyuculuk hakkında bir yıllık deneyimler ve yorumlar… Tüm merak edilenleri Uzm. Dr. Serkan Atıcı yanıtladı.

4.01.2021Sağlık
Amniyosentez ne zaman ve neden yapılır Hamileliklte amniyosentez hakkında bilinmesi gerekenler

Amniyosentez ne zaman ve neden yapılır? Hamileliklte amniyosentez hakkında bilinmesi gerekenler

Amniyosentez, hamilelik döneminde kullanılan yöntemlerden birisidir. Gebelik risklerinin gözlenmesi ve değerlendirilmesi aşamasında öne çıkan amniyosentez, riskleri ekarte etmemekle birlikte genetik bozukluğun olup olmadığını saptamak için uygulanmaktadır. Peki, amniyosentez ne zaman ve neden yapılır? İşte, o konu hakkında uzman görüşleri

25.12.2020 Sağlık
Bilinçsiz D vitamini kullanımı çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor

Bilinçsiz D vitamini kullanımı çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor

Covid -19 karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği yönünde olumlu etkileri olduğu bilinen D vitamini, son ayların en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Sağlığımız için büyük önem taşıyan bu vitaminin fazlasının ise kandaki kalsiyum ve fosfor miktarında artışa neden olabileceğini vurgulayan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Esra Mustafa, “Kanda yükselen kalsiyum vücudumuzda farklı organ ve dokularda birikerek birçok sağlık sorununa neden olur. Özellikle kas, sinir, sindirim sistemi, kalp ve böbrekler bu durumdan fazlasıyla etkilenir” ifadelerini kullandı.

11.12.2020Sağlık
Kızamık aşısı ne zaman yapılır İşte uzman görüşleri

Kızamık aşısı ne zaman yapılır? İşte uzman görüşleri

Aşılamanın, hem bebek hem çocuk hem de yetişkinlerde görülebilen sakatlık ve ölüme yol açabilen çok sayıda bulaşıcı hastalıktan korunmak için en güvenli ve en etkili yöntem olduğu biliniyor. Vatandaşlar özellikle kızamık aşısının ne zaman yapılmasını gerektiğini merak ediyor. Peki, kızamık aşısı ne zaman yapılmalı?

13.11.2020Sağlık
SPK ‘piyasa dolandırıcılarının’ peşinde

SPK ‘piyasa dolandırıcılarının’ peşinde

Yatırımcıların borsaya artan ilgisini kendi çıkarları için kullanmaya çalışan manipülatörlerle çok ciddi şekilde mücadele ettiklerini belirten Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, vatandaşların da bu tuzaklara düşmemek için uyarılara kulak vermesi gerektiğini söyledi.

5.11.2020Ekonomi
SPK, her mecrada piyasa dolandırıcılarının peşinde

SPK, her mecrada "piyasa dolandırıcıları"nın peşinde

SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu "Kurulumuz, denetim faaliyetleri çerçevesinde, Sermaye Piyasası Kanunu'na aykırı işlemde bulunan 104 gerçek ve tüzel kişi hakkında toplam 80,6 milyon TL tutarında idari para cezası tesis etmiştir. Kapalı gruplardaki yönlendirmelere göre hep birlikte hareket edip bilmeden manipülasyon suçuna ortak olunmamalıdır" dedi.

4.11.2020Ekonomi
YouTube, yanlış bilgi veren videoları bir bir engelleyecek

YouTube, yanlış bilgi veren videoları bir bir engelleyecek

Video paylaşım sitesi YouTube, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşı adayları hakkında yanıltıcı bilgiler yayan videoları engelleyeceğini açıkladı.

16.10.2020Teknoloji
Emine Erdoğan güzel haberi Twitterdan duyurdu: Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabı geliyor

Emine Erdoğan güzel haberi Twitter'dan duyurdu: 'Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı' kitabı geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye'nin asırlık yemek kültürünün tanıtılması için hazırlanan "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı" kitabına katkı sunan akademisyen, uzman ve şeflerle bir araya geldi.

Kurban eti yıkanır mı Uzmanlardan kurban etiyle ilgili uyarı

Kurban eti yıkanır mı? Uzmanlardan kurban etiyle ilgili uyarı!

Kurban etinin yıkanıp yıklanmayacağı, kurban ibadetlerini idrak eden vatandaşların öğrenmek istediği konuların başında geliyor. İslam aleminin aylardır beklediği Kurban Bayramı'nda kurbanlarını kesen vatandaşlar, sağlık koşullarına uyarak kurban eti saklama hususunda uzmanların yorumlarını merak ediyor. Bu konu hakkında değerlendirmede bulunan, Prof. Dr. Kamil Bostan, " Eti işlerken kirli yüzeylere karşılaşılırsa bu kısımları yıkanmak yerine kesilmeli." diyor. İşte, kurban etiyle ilgili merak edilenler.

31.07.2020Gündem
Altın fiyatları 27 Haziran anlık ve canlı takip ekranı: Çeyrek altın ne kadar oldu 2020 altın yorumlarında uzman görüşleri..

Altın fiyatları 27 Haziran anlık ve canlı takip ekranı: Çeyrek altın ne kadar oldu? 2020 altın yorumlarında uzman görüşleri..

Altın fiyatları bugün ne kadar sorusu altın piyasasını takip edenlerin merak ettiği konular arasında yer alıyor. 27 Haziran altın fiyatlarında gram satış değeri bugün 390 liradan işlem görürken bu değerin ardından çeyrek altın ve diğer yatırım altınlarında da önceki güne göre fiyatlar bir birim değişti. Peki çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? İşte 2020 altın piyasında uzman yorumları ve detaylar

27.06.2020Ekonomi
Rüyada taş görmek ne anlama gelir Rüyada taş atmak ve toplamak anlamı

Rüyada taş görmek ne anlama gelir? Rüyada taş atmak ve toplamak anlamı

Rüyasında taş görenler için nasıl yorumlanması gerektiğine dair uzman rüya tabircileri yorumlarını buradan okuyabilirsiniz. Olumlu ya da olumsuz şekilde yapılan görüşler ile beraber duruma göre yorumlar değişkenlik göstermektedir. Peki, rüyada taş görmek ne anlama gelir? Rüyada taş atmak ve toplamak anlamı hakkında bilinmesi gereken detaylar.

15.06.2020Rüya Tabirleri
Dikkat çeken corona virüs araştırması: 40 yaş üstü daha umutlu

Dikkat çeken corona virüs araştırması: 40 yaş üstü daha umutlu

Koronavirüs salgını nedeniyle ev karantinasında olan insanların umut düzeyi araştırıldı. Araştırmada, 18-29 yaş arasındaki insanların, 40 yaş üstüne göre daha umutsuz olduğu ortaya çıktı.

12.06.2020Gündem
Koronavirüsün yol açtığı tahribatı ölçen tomografi yazılımı geliştirildi

Koronavirüsün yol açtığı tahribatı ölçen tomografi yazılımı geliştirildi

Ege Üniversitesi Hastanesinde oluşturulan bilim ekibi, Kovid-19 hastalığının tanısı, evresi ve yayılımı ile akciğerlere verdiği tahribatın ölçülmesi için tomografi yazılımı geliştirdi.

9.06.2020Teknoloji
Evde kapalı kalmak, ilişkilerimizi nasıl etkiliyor

Evde kapalı kalmak, ilişkilerimizi nasıl etkiliyor?

Herkesin stres içinde olduğu bu dönem çiftler için gerçek bir sınav. Konuyla ilgili yaptığımız yakın tarihli haberlerde yer alan uzman görüşleri, olası krizleri aşmanızı sağlayabilir.

Corona ne zaman son bulacak Corona virüsü salgını ne zaman bitecek

Corona ne zaman son bulacak? Corona virüsü salgını ne zaman bitecek?

Avrupa'nın tamamını etkileyen Kovid-19 yani corona vakalarının sayısı artarken, ülkeler de salgının daha fazla yayılmasını önlemek için ek tedbirler almaya devam ediyor. Corona salgını nedeni ile günlerdir evlere kapanan ve sokağa çıkmayan vatandaşlar, sosyal hayatı da olumsuz etkileyen bu sürecin ne zaman son bulacağını araştırırken, bu konuda birbirinden farklı yorumlar var. Peki, Corona ne zaman son bulacak? Corona virüsü salgını ne zaman bitecek?

23.03.2020Gündem
Corona virüsü kısırlık yapar mı

Corona virüsü kısırlık yapar mı?

Son günlerde en önemli sorunumuz olan corona virüsü ya da diğer adıyla COVID-19, üreme sağlığı için bir tehdit oluşturuyor mu? Henüz elimizde yeterli veri olmadığı için kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte bu konuda değişik uzman görüşleri bildirilmeye başladı. Peki, corona virüsü kısırlık yapar mı? Üro-Androloji ve Üroloji Uzmanı Prof. Dr.Kaan Aydos, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

11.03.2020Sağlık
Deprem riski taşıyan bina nasıl anlaşılır Depreme dayanıklı bina nedir

Deprem riski taşıyan bina nasıl anlaşılır? Depreme dayanıklı bina nedir?

Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından, deprem riski taşıyan binalar bir kez daha gündeme geldi. Deprem kuşağı olan Türkiye'de vatandaşlar oturdukları binaların riskli olup olmadığını öğrenmek adına 'evim depreme dayanıklı mı' sorusunun yanıtını merak ediyor. Binaların risk durumu araştırmalarına yoğunlaşanlar, dayanıklı binalar hakkında araştırmalarını hızlandırdı. Peki, deprem riski taşıyan bina nasıl anlaşılır? Depreme dayanıklı bina nedir?

26.01.2020Gündem
Bir Uçtan Diğer Uca, Türkiye’nin Cilt Haritası Çıkartıldı

Bir Uçtan Diğer Uca, Türkiye’nin Cilt Haritası Çıkartıldı!

Gücünü biyolojiden alan Bioderma, cilt kuruluğuna karşı çözüm sunan Atoderm ile Türkiye’nin cilt haritasını çıkarmak ve cilt kuruluğuna karşı farkındalık yaratmak için ‘Cilt Kuruluğuna Karşı İhtiyacın Nem, Çözüm Atoderm’ sloganıyla başlatacağı roadshow ile İstanbul, İzmir, Eskişehir, Ankara, Ordu, Erzurum ve Iğdır olmak üzere toplamda 7 ili ziyaret edecek.

17.01.2020Alışveriş
Bir uçtan diğer uca,  Türkiye’nin cilt haritası çıkartıldı

Bir uçtan diğer uca, Türkiye’nin cilt haritası çıkartıldı!

Gücünü biyolojiden alan Bioderma, cilt kuruluğuna karşı çözüm sunan Atoderm ile Türkiye’nin cilt haritasını çıkarmak ve cilt kuruluğuna karşı farkındalık yaratmak için ‘Cilt Kuruluğuna Karşı İhtiyacın Nem, Çözüm Atoderm’ sloganıyla başlatacağı roadshow ile İstanbul, İzmir, Eskişehir, Ankara, Ordu, Erzurum ve Iğdır olmak üzere toplamda 7 ili ziyaret edecek.

16.01.2020Etkinlikler
Yarıyıl tatilinde çocukları ekrandan uzak tutma yolları

Yarıyıl tatilinde çocukları 'ekrandan' uzak tutma yolları

Bu hafta sonunda başlayacak yarıyıl tatilinde, yeni neslin önemli bölümü zamanını tablet ve bilgisayarların önünde geçirecek. Günümüzde çocuğun dijital oyun oynama süresini kısıtlamak, hele de tatil günlerinde oldukça zor. Ancak çok fazla ekran süresi de çocuklar için iyi değil. ESET Türkiye Ürün ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban, çocuklarımızın ekran süresini makul ve sağlıklı bir miktarla sınırlamamıza yardımcı olacak ebeveynlere yönelik bazı öneriler sıraladı.

16.01.2020Teknoloji
Teknoloji ve finans dünyası  Microsoft CFO etkinliğinde buluştu

Teknoloji ve finans dünyası Microsoft CFO etkinliğinde buluştu

Finans sektöründe dünyada başarı sağlayan dijital dönüşüm projeleri ve finansın geleceği, Microsoft Türkiye’nin düzenlediği “Finans 4.0 ve CFO’nun Değişen Rolü” etkinliğinde ele alındı. Türkiye’nin önce gelen şirketlerinin CFO’larının (Finans Direktörleri) katıldığı etkinlikte önümüzdeki döneme damga vuracak olan finansal dijital dönüşüm senaryoları katılımcılarla paylaşılırken alanında uzman konuşmacılar başarı hikâyelerini anlattı.

18.12.2019Teknoloji
Perakendeciler veriyi değere dönüştürmeli

Perakendeciler veriyi değere dönüştürmeli

Bugün 25 trilyon dolar büyüklüğe ulaşan ve 2020’de yüzde 10 büyümesi beklenen perakende sektörünün geleceği Microsoft Türkiye etkinliğinde ele alındı. Perakendede gelecek yıla damgasını vuracak olan IoT, yapay zekâ ve dijital dönüşüm senaryoları katılımcılarla paylaşılırken alanında uzman konuşmacılar başarı hikâyeleriyle sahnede yer aldı.

12.12.2019Teknoloji
Çok önemli mantar uyarısı: Sakın böyle tüketmeyin

Çok önemli mantar uyarısı: Sakın böyle tüketmeyin

Doğada yetişen mantarların tüketimine bağlı zehirlenme vakalarında son dönemde artış yaşandığını belirten uzmanlar halkı uyardı.

22.11.2019Ekonomi
5 ay sinema sonra ekran

5 ay sinema sonra ekran

‘Organize İşler: Sazan Sarmalı’ filminin gösterimdeyken Netflix’te yayınlanmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı, filmlerin TV ve dijital platformlarda ne zaman yayınlanacağı konusunda düzenlemeye gitti. Buna göre bir film gösterim tarihinden itibaren 5 ay geçmeden ücretli yayın yapan platformlarda, 6 ay geçmeden ücretsiz yayın yapan platformlarda gösterilemeyecek.

23.10.2019Kitap Sanat
Resmen yürürlüğe girdi Sinemada çok önemli değişiklik...

Resmen yürürlüğe girdi! Sinemada çok önemli değişiklik...

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı’nca 'Yeni Sinema Kanunu'nun uygulanmasına ilişkin esasların yer aldığı 'Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'in Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdiği açıklandı. Yönetmelikte, sinema sektörü için birçok önemli düzenlemenin yer aldığı belirtildi.

22.10.2019 Ekonomi

Yazar Sonuçları