EKSTRA
MENÜ

Uyuşturucu Bağımlılığı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.603 haberi bulunmuştur.

Uyuşturucu Bağımlılığı Haberleri

Ankara Emniyet Müdürlüğü: H.K.A. isimli şahıs yakalandı

Ankara Emniyet Müdürlüğü: H.K.A. isimli şahıs yakalandı

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "Bazı sosyal medya hesaplarında bir şahsın araç içerisinde uyuşturucu-uyarıcı madde kullanırken çekilmiş görüntülerinin paylaşılması üzerine; olayı gerçekleştirdiği tespit edilen H.K.A. isimli şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, hakkında adli tahkikat başlatılmıştır" denildi.

26.03.2021Gündem
Narkotik polisleri, En İyi Narkotik Polisi Anne projesini vatandaşa anlattı

Narkotik polisleri, 'En İyi Narkotik Polisi Anne' projesini vatandaşa anlattı

KADIKÖY'de İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik ekipleri vatandaşlara, 'En İyi Narkotik Polisi Anne' projesiyle ilgili tanıtıcı broşürler dağıtarak proje hakkında bilgiler verdi.

22.02.2021Gündem
Uzaktan eğitim döneminde öğretmen hazırlıklarının üç boyutu

Uzaktan eğitim döneminde öğretmen hazırlıklarının üç boyutu

2019’un sonu itibariyle dünyanın farklı yerlerinde ortaya çıkan COVID-19 salgını günümüzde de etkisini sürdürüyor. Salgın, küreselleşen dünyanın da beraberinde getirdiği müthiş bir hızla dünyanın her köşesindeki ülkeleri etkisi altına alırken, salgınla mücadelenin tek yolunun da bulaşma riskini en aza indirmek olduğu aşikâr. Bu sebeple hastalığın bulaşma riskini azaltmak, herkesin üzerinde anlaştığı bir önleme yöntemi oldu.

21.12.2020Eğitim
Teknoloji bağımlılığına dikkat Çocuklar risklere açık hale geliyor

Teknoloji bağımlılığına dikkat! Çocuklar risklere açık hale geliyor

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hülya Ensari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknolojinin gelişmesi ve yaşamın her alanında yaygın olarak kullanılmasıyla teknoloji bağımlılığının son yıllarda toplumun ve ailelerin en önemli sorunlarından biri haline geldiğini dile getirdi.

29.10.2020Teknoloji
Teknoloji bağımlılığı gençlerde ciddi riskler oluşturuyor

Teknoloji bağımlılığı gençlerde ciddi riskler oluşturuyor

Teknoloji bağımlılığının çocuklar için birçok riski barındırdığını belirten Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hülya Ensari, gençlerin ve çocukların akıllı telefon ile bilgisayar başında olmasına "Çocuk telefonla oyalanıyor, eğleniyor." gözüyle bakılmaması gerektiğini söyledi.

Uzmanı uyardı Kokulu kırtasiye ürünleri sağlığa zararlı

Uzmanı uyardı! Kokulu kırtasiye ürünleri sağlığa zararlı

Kokulu ürünlerin çocukların dikkatini daha fazla çektiğini ifade eden Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Duygu Erge, kokulu silgilerin tehlikeleri konusunda uyardı.

Kendi bedenimize yolculuk

Kendi bedenimize yolculuk

Gavin Francis’in yazdığı ‘Metamorfoz/ İnsan Vücudunda Değişimin Öyküsü’ bir doktorun vücudumuzda olan bitene dair anlattıklarından çok daha fazlası... Doktor Francis’in, bizi kendi bedenimizin sırlarına vâkıf olmamız için çıkardığı yolculuk, çok zevkli ve ilham verici.

16.10.2020Kitap Sanat
Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması için başvurular başladı

"Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması" için başvurular başladı

Yeşilay’ın bu yıl 5’inci kez düzenlediği “Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması” için başvurular başladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilecek yarışmanın teması “Gençlerin Gözünden Uyuşturucu Bağımlılığı” olarak belirlendi.

2.09.2020Keyif
Uzaktan eğitim ve anne-baba rolü

Uzaktan eğitim ve anne-baba rolü

Uzaktan eğitim süreci öğrenci, öğretmen ve aileler için büyük zorluklar ortaya çıkarttı. Bir süredir bu bireyler işleri farklı şekilde yapmayı öğreniyor ve hep birlikte bu süreci deneyimliyor. Dijital olarak çok bilgili gençler bile eğitim teknolojisiyle mücadele edebiliyor; öğrenmenin birçok önemli yönü, çevrimiçi ortamlara kolayca aktarılamayabiliyor. Bu sebeple sürecin efektif bir şekilde ilerleyebilmesi için öğrenciler, öğretmenler ve aileler, uzaktan öğrenmeye yönelik hızlı ve beklenmedik bir dönüşe uyum sağlamalı.

31.08.2020Eğitim
Anne sütü neden önemlidir Anne sütünün yararları nelerdir

Anne sütü neden önemlidir? Anne sütünün yararları nelerdir?

Emzirme, bebeğin sağlıklı büyüyüp gelişmesi için gerekli tüm besini sağlayan eşsiz bir yol; anne sütü ise her annenin kendi bebeği için ürettiği, bebeğin ihtiyaçlarına göre bileşimi değişen bir mucizedir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ayşegül Doğan Demir, anne sütünün önemini ve faydalarını paylaştı.

Yeşilaydan 26 Haziran Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü Mesajı

Yeşilay'dan 26 Haziran Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü Mesajı

Beş farklı bağımlılık türüyle aynı anda mücadele eden tek uluslararası sivil toplum kuruluşu Yeşilay, 2. İstanbul İnisiyatifi Toplantısı’nda 21 ülkeden 28 farklı kurumun temsilcileriyle bir araya geldi.

Taşıyıcı annelik nedir Taşıyıcı annelik nasıl oluyor

Taşıyıcı annelik nedir? Taşıyıcı annelik nasıl oluyor?

Bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu alternatif yöntemlerden birisi de taşıyıcı anneliktir. Ülkemizde yasak olan taşıyıcı annelik uygulaması yurt dışında birçok ülkede gerçekleştirilebilmektedir. Bazı yasal zorunlulukları da içeren taşıyıcı anne uygulaması, laboratuvar ortamında uygulanmaktadır.Taşıyıcı annelik iki türlü gerçekleştirilebilir. Bunlardan birincisi taşıyıcı annenin yumurtalıklarının kullanılarak gerçekleştirilen yöntemdir. İkinci yöntemde ise erkekten alınan sperm ve kadından alınan yumurtalık ‘taşıyıcı’ kabul edilen kadının vücuduna yerleştirilir ve bu embriyonun gelişip büyümesi taşıyıcı annenin vücudunda gerçekleşir. Doğumdan sonra da bebek bu aileye teslim edilir. Peki, taşıyıcı annelik nasıl oluyor ve kapsamı nedir? İşte, taşıyıcı anne uygulaması hakkında merak edilenler…

İvet Bahar kimdir İşte, hayatı ve özgeçmişi hakkında detaylar

İvet Bahar kimdir? İşte, hayatı ve özgeçmişi hakkında detaylar

Başarıları ile tıp dünyasının konuşulan isimlerinden birisi olan İvet Bahar, pek çok vatandaş tarafından biyografisi ile merak edildi. Kariyeri boyunca pek çok araştırma yapan İvet Bahar, ilaç tasarımı alanında yeni metotlar geliştirerek ABD'de öne çıkan isimler arasında yer almıştı. Son olarak Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçilen İvet Bahar, bu konumdaki ilk kadın Türk bilim insanı olarak adını tarihe yazdırdı. Peki, İvet Bahar kimdir? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

3.05.2020Gündem
Son dakika haberi... ABnin raporunda dikkat çeken PKK ayrıntısı

Son dakika haberi... AB'nin raporunda dikkat çeken PKK ayrıntısı

AB 2019 Uyuşturucu Raporu: Terör örgütü PKK, Avrupa'da organize suçlara ve uyuşturucu kaçakçılığına karışıyor.

26.11.2019Dünya
Türkiye Adalet Bakanlığı, Adalet Akademisi 40 güvenlik görevlisi personel alımı yapacak.. İşte başvuru şartları ve detaylar

Türkiye Adalet Bakanlığı, Adalet Akademisi 40 güvenlik görevlisi personel alımı yapacak.. İşte başvuru şartları ve detaylar

Adalet Bakanlığı Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda,2018-KPSS (B grubu) puan sırasına konulmak kaydıyla, Başkanlığımız tarafından gerçekleştirilecek sözlü sınav başarı sırasına göre yapılacak yerleştirme ile Türkiye Adalet Akademisinde çalıştırılmak üzere 40 koruma ve güvenlik görevlisi kadrosuna açıktan atama ile personel alımı yapılacaktır.

14.10.2019Gündem
Doktor sevgilisinin evinde ölü bulunan Ayşenin annesinden korkunç iddia

Doktor sevgilisinin evinde ölü bulunan Ayşe'nin annesinden korkunç iddia

Ankara'da erkek arkadaşı Uzman Dr. Özgür T.'nin (46) evinde ölü bulunan anestezi teknikeri Ayşe Karaman'ın (25) annesi Feride Karaman, kızının öldürüldüğünü iddia etti. Özgür T.'nin kızını kendine bağlamak için uyuşturucu ilaç bağımlısı yaptığını ileri süren acılı anne, "Özgür T. benim canımı aldı. Yavrum gitti, öksüz kaldım" dedi. Ailenin avukatı Tuğba Gültekin de kamuoyunda Ayşe'nin ölümüyle ilgili intihar algısı yaratılmaya çalışıldığını savunarak, "Ayşe’nin ölümü Şule Çet’in, Özgecan Aslan'ın ya da birçok kadının ölümü gibi bir kadın cinayetidir" diye konuştu.

7.08.2019Gündem
Anestezi teknikeri Ayşenin ölümünde şok bir detay daha ortaya çıktı

Anestezi teknikeri Ayşe'nin ölümünde şok bir detay daha ortaya çıktı!

ANKARA'da, erkek arkadaşı anestezi uzmanı doktor Ö.T.’nin evinde ölü bulunan anestezi teknikeri Ayşe Karaman'ın (25), yanında 1 ampul propofol (bilinç düzeyinin azalması ve hafıza yetersizliği ile sonuçlanan kısa etkili bir ilaç) ve içinde poropofol bulunan enjektörler bulundu. Genç kızın ölümüne neden olduğu tahmin edilen propofol ilacının, 10 yıl önce dünyaca ünlü pop yıldızı Michael Jackson’ın ölümüne neden olduğu açıklanan ilaçla aynı olduğu ortaya çıktı. Genç kızın babası Adem Karaman, kızlarının Ö.T. ile tanışmadan önce hiçbir sağlık problemi ve ilaç bağımlılığının olmadığını, ölümünün de kesinlikle intihar sonucu olmadığını söyledi.

3.08.2019Gündem
Kadınlarda en sık görülen kadın hastalıkları nelerdir

Kadınlarda en sık görülen kadın hastalıkları nelerdir?

Bugün binlerce kadın meme kanseriyle mücadele ediyor, rahim kanseriyle savaşıyor ve daha birçok kadın hastalığıyla uğraşıyor. Çoğu durumda tedavi edilebilecek hastalıklar, erken teşhis edilemediği için olumsuz bir şekilde sonuçlanıyor. Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, kadınlarda en sık görülen kadın hastalıklarını ve tedavi yöntemlerini sizler için anlattı.

31.05.2019Sağlık
Kadın Hastalıklarında Kendi Doktorunuz Olun

Kadın Hastalıklarında Kendi Doktorunuz Olun

Bugün binlerce kadın meme kanseriyle mücadele ediyor, rahim kanseriyle savaşıyor ve daha birçok kadın hastalığıyla uğraşıyor. Çoğu durumda tedavi edilebilecek hastalıklar, erken teşhis edilemediği için olumsuz bir şekilde sonuçlanıyor. Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, kadınlarda en sık görülen kadın hastalıklarını ve tedavi yöntemlerini sizler için anlattı.

Kader yıllar sonra bebeğiyle yeni yaşama başladı

Kader yıllar sonra bebeğiyle yeni yaşama başladı!

İZMİR'de ailesiyle yaşarken 12 yaşında evden kaçan, uzun yıllar sokaklarda ve arkadaşlarında kalan, eski kokain bağımlısı Kader A.'nın (22) hayatı, bir yıl önce doğan bebeğiyle değişti. Uyuşturucuyu bırakıp, tesettüre giren ve ailesinin yanında, bebeğiyle birlikte yaşamaya başlayan Kader A.'nın önceki hayatından geriye sadece vücudundaki dövmeler kaldı. Kader A., tedavisini sürdürebilmesi ve bebeğinin bakım masrafları için yardım istedi.

9.05.2019Gündem
Kadın hastalıklarında kendi doktorunuz olun

Kadın hastalıklarında kendi doktorunuz olun

Bugün binlerce kadın meme kanseriyle mücadele ediyor, rahim kanseriyle savaşıyor ve daha birçok kadın hastalığıyla uğraşıyor. Çoğu durumda tedavi edilebilecek hastalıklar, erken teşhis edilemediği için olumsuz bir şekilde sonuçlanıyor. Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, kadınlarda en sık görülen kadın hastalıklarını ve tedavi yöntemlerini sizler için anlattı.

10.03.2019Sağlık
Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Bugün binlerce kadın meme kanseriyle mücadele ediyor, rahim kanseriyle savaşıyor ve daha birçok kadın hastalığıyla uğraşıyor. Çoğu durumda tedavi edilebilecek hastalıklar, erken teşhis edilemediği için olumsuz bir şekilde sonuçlanıyor. 8 Mart Kadınlar Günü’ne özel açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, kadınlarda en sık görülen kadın hastalıklarını ve tedavi yöntemlerini sizler için anlattı.

Kurt Cobain anısına

Kurt Cobain anısına

Nirvana efsanesinin baş aktörü Kurt Cobain, Grand Pera Emek Sahnesi’nde yapılacak özel bir programla anılacak.

16.01.2019Keyif
Yılda 130 bin boşanma yaşanıyor bu terördür

Yılda 130 bin boşanma yaşanıyor bu terördür

TÜRKİYE İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan, terör, çocuk istismarı, uyuşturucu bağımlılığı ve kadına yönelik şiddetin aile yapısının bozulmasından kaynaklandığını belirterek, “Bu sorunlar nedeniyle toplum parçalanıyor. Yılda 500-600 bin evlilik olurken, 130 bin boşanma yaşanıyor. Bu terördür, çocuk hakkının ihlali demektir” dedi.

5.12.2018Gündem
Lüksemburg esrarı tamamen serbest bırakıyor

Lüksemburg esrarı tamamen serbest bırakıyor!

Lüksemburg, keyif amacıyla esrar üretimini, satışını ve kullanımını tamamen serbest bırakan ilk Avrupa ülkesi olacak.

4.12.2018Dünya
Yeşilayın Bi liran var mı kampanyası hangi bağımlılık türleriyle mücadele ediyor

Yeşilay'ın 'Bi liran var mı?' kampanyası hangi bağımlılık türleriyle mücadele ediyor?

Yeşilay’ın çok ses getiren 'Bi liran var mı?' kampanyasının hangi bağımlılık türleriyle mücadele ettiği merak ediliyor. Yeşilay'ın söz konusu kampanyasının detayları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar, kampanyaya dair detayları internette sorguluyor. Peki, 'Bi liran var mı?' kampanyası hangi bağımlılık türüyle mücadele ediyor? İşte, kampanyaya dair detaylar...

21.11.2018Gündem
Türkiye, psikoaktif madde kullanımından ölümlerde Avrupada birinci sırada

Türkiye, psikoaktif madde kullanımından ölümlerde Avrupa'da birinci sırada

MADDE kullanımı son yıllarda ilkokul çağına kadar düşerken uzmanlar da gençleri özendirmek için birçok yöntemin kullanıldığını belirtti.  Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde "Yeni Sentetik Maddeler, Yeni Sorunlar ve Güncelleme" başlıklı sempozyumda konuşan Kamu Hastaneleri Hizmetleri-3 Başkanı ve Psikiyatri Uzmanı Dr. Mustafa N. Namlı Türkiye’nin psikoaktif madde olarak adlandırılan uyuşturucu kullanımı nedeniyle ölümlerde Avrupa’da birinci sırada yer aldığını söyledi.

3.11.2018Gündem
Son dakika... Şarkıcı Sıla: Ahmet Kural beni yerlerde sürükledi, kafamı duvarlara vurdu

Son dakika... Şarkıcı Sıla: Ahmet Kural beni yerlerde sürükledi, kafamı duvarlara vurdu

ÜNLÜ şarkıcı Sıla, beraberlik yaşadığı Ahmet Kural’dan darp, cebir ve psikolojik şiddet gördüğü gerekçesiyle şikayetçi oldu. Avukatıyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na gelen Sıla, Ahmet Kural’a karşı üç ay uzaklaştırma kararı aldırdı. Sıla ifadesinde " Yerlerde sürüklendim, kafamı duvarlara vurdu." dedi.

1.11.2018Magazin
Uzmanlar: Bilimsel veriler baz alınmalı

Uzmanlar: 'Bilimsel veriler baz alınmalı'

Adli Bilimciler Derneği Başkanı Adli Tıp Uzmanı Prof.Dr. İ.Hamit Hancı, Ruh Sağlığı Uzmanı Prof.Dr. Yıldırım Beyatlı Doğan ve Eğitim Uzmanı, Sosyolog Doç.Dr. Levent Eraslan yaptıkları basın açıklamasında, son dönemde yazılı, görsel ve sosyal medyada yer alan bazı haberlerde, uyuşturucu başlama yaşı, kullanılan madde türleri, ölüm yüzdeleri ve kullanım yoğunluğu konularında dezenformasyon yapıldığını belirttiler.

28.08.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Azospermi nedir, nasıl tedavi edilir?

Azospermi, bir erkeğin menisinde ölçülebilir miktarda sperm bulunmamasıdır. Azospermi erkek infertilitesi (erkek kısırlığı) nedenleri arasında kabul edilir. Kısır erkeklerin yaklaşık %10-15’inde azospermiye rastlanmaktadır.

4.09.2020

Penil protez

Çoğu erkek sertleşme ve bunun sürdürülmesi konusunda sorun yaşayabiliyor. Tatmin edici bir cinsel hayatın olmaması bazı insanların hayatını kabusa çevirebiliyor. Cinsel performanslarıyla ilgili sorunu olan erkekler bir doktorla görüşmekten utanç duyabiliyorlar ve çekinebiliyorlar. Ancak tıpta meydana gelen bilimsel ve teknolojik gelişmeler pek çok cinsel sorunun tedavisini mümkün kılıyor.

28.08.2020

Zarafetle yaşlanın

Yaşlanma süreci ve “iyi yaşlanma” meselesine kafasını takmış bir hekim olarak, yaşlanma sürecinin sadece genlere ve şanslara bırakılmaması gerektiğini düşünüyorum.

30.08.2019

Dondurmam hamaset...

1915’te gerçekleştirilen, Avustralyalıların acılı sayfalarından biri olarak kabul edilen ve tarihe ‘Broken Hill Saldırısı’ olarak geçen bir terör vakasından yola çıkılarak çekilen ‘Türk İşi Dondurma’, kendince yeni bir tarih ve kahramanlık destanı yazıyor. İnandırıcı bir senaryodan yoksun olan film, komediyle dram arasında gidip gelirken bolca hamasete soyunuyor.

16.03.2019

Beyazlar en çok onu severdi...

Unutulmaz sesi, ‘The Bodyguard’ filmiyle popüler kültürdeki yeri, meslektaşı Bobby Brown’la evliliği, uyuşturucu bağımlılığı ve erken yaşta, “Benden bu kadar” diyerek hayata vedası...  Kevin Macdonald imzalı ‘Whitney’, Amerika’da bir zamanlar beyazların en sevdiği siyahi şarkıcı olan Whitney Houston’ın yükseliş ve çöküş hikâyesini, tanıklar vasıtasıyla perdeye taşıyor.

17.11.2018
Çocukla doğru iletişimin kuralları

Çocukla doğru iletişimin kuralları

Yapılan araştırmalar anne baba ve çocuk arasındaki kaliteli ve bir anlamı olan iletişim oranının giderek düştüğünü gösteriyor. “Aileden ve özellikle anne babadan uzak kalan çocuk vicdani ve ahlaki birçok değerden nasibini almadan yetişiyor” diyen Aile ve Eğitim Danışmanı Ahmet Fatih Erkan, çocukla doğru iletişim kuralları konusunda ebeveynleri aydınlattı.

8.11.2018

Her türlü bağımlılık tedavi edilmeli

Bazı bağımlılıklar yoksunluk durumunda psikolojik belirtiler verirken bazı bağımlılıklar da ise fiziksel belirtiler öne çıkar.

31.10.2018