EKSTRA
MENÜ

Uyku Apnesi

Uyku Apnesi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Uyku Apnesi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 926 Uyku Apnesi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Uyku Apnesi Haberleri

Obezite cerrahisi nedir Kimler için uygundur

Obezite cerrahisi nedir? Kimler için uygundur?

Şişmanlıyoruz. Dünya olarak obezleşiyor, az hareket ediyor, çok yemek yiyoruz. Mutluyken yiyor, mutsuzken yiyor her şekilde kendimizi buzdolabının önünde buluyoruz. Çoğu zaman obeziteyi estetik bir sorun olarak görüyor, arkasında yarattığı sağlıksal tahribatı önemsemiyoruz.

4.10.2018Sağlık
Türkiyede erkeklerin 5te 1i, kadınların ise yarısından fazlası obez

"Türkiye'de erkeklerin 5'te 1'i, kadınların ise yarısından fazlası obez"

GENEL Cerrahi Uzmanı Dr. Erkan Yardımcı, sağlıklı beslenmenin bebeklik çağından itibaren geliştirilmesi gerektiğini, 3 ile 5 yaşları arasındaki çocukların her gün 60 dakika egzersiz yapmasının önemli olduğunu söyledi. Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Taşan ise Türkiye'de erkeklerin 5'te 1'inin, kadınların ise yarısından fazlasının obez olduğunu söyledi.

19.09.2018Sağlık
Uyku apnesi nedir Uyku apnesi belirtileri, tedavisi

Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi belirtileri, tedavisi

Uyku apnesi, hastaların yorgun uyanmasına ve gün içinde yanlış zamanlarda uyuyakalmasına yol açabilmesi nedeniyle iş ve sosyal yaşamı da olumsuz etkileyebiliyor. Zamanında tedavi edilmeyen uyku apnesi ilerleyen dönemlerde başta hipertansiyon, ritim bozukluğu, kalp krizi olmak üzere; diyabet, obezite ve hormon bozukluğu gibi ciddi hastalıklara neden olabiliyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan, uyku apnesi ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

15.08.2018Sağlık
Tüp mide ameliyatı nedir Kimlere uygulanabilir

Tüp mide ameliyatı nedir? Kimlere uygulanabilir?

Obezite Cerrahı Prof. Dr. Hasan Altun, ünlülerin sıkça tercih ettiği tüp mide ameliyatı hakkında bazı temel tanımları ve bu ameliyatın kimlere uygulanacağını anlatıyor.

26.07.2018Sağlık
Obezite nedir

Obezite nedir?

Obezite ya da bilinen adıyla şişmanlık, değişen çevresel şartlara ve gıda tüketimindeki değişikliklere bağlı olarak oranı hızla artmakta olan bir sorun haline gelmiştir. Morbid obezite tanımlaması kilonun, boyun karesine bölünmesi ile hesaplanan ve vücut kitle indeksi denen matematiksel bir değerle belirlenmektedir. Bu hesaba göre vücut kitle indeksinin 40 kg/m2 ve üzerinde olması ya da 35 kg/m2 ve üzerinde olup şeker hastalığı, hipertansiyon gibi eşlik eden hastalıkların bulunması morbid obezite olarak tanımlanır.

24.07.2018Gündem
Uyku bozukluğu nedir Uyku bozukluğu neden olur

Uyku bozukluğu nedir? Uyku bozukluğu neden olur?

Güne daha enerjik başlamak için iyi bir uyku şart. Sağlıklı bir yaşam için kilit nokta düzenli ve derin bir uykudan geçiyor. Ancak toplumda çok sayıda kişi uyku bozukluğu problemleri ile karşı karşıya kalıyor. Peki, Uyku bozukluğu nedir? Uyku bozukluğu neden olur?

17.07.2018Gündem
Uyku Apnesi Sendromu nedir Uyku apnesi belirtileri ve tedavisi

Uyku Apnesi Sendromu nedir? Uyku apnesi belirtileri ve tedavisi

Uyku Apnesi Sendromu, tedavi edilmediği takdirde kalp krizinden inmeye, diyabetten obeziteye birçok hastalığa yol açıyor. Her 100 kişiden 5'inde görülen bu hastalık, gündüz ve gece aşırı uyku eğilimi yaparak kişinin direksiyon başında veya iş yerinde uyuklamasına ve dikkat dağınıklığına neden oluyor. Peki, Uyku Apnesi Sendromu nedir? Uyku apnesi belirtileri neler?

14.07.2018Gündem
Horlama nedenleri (Uyku apnesi) nedir

Horlama nedenleri (Uyku apnesi) nedir?

Uyku esnasında anormal solunum olaylarının ve tekrarlanan horlama ataklarının eşlik ettiği hastalık. Peki Horlama nedenleri (Uyku apnesi) nedir?

11.07.2018Gündem
Down Sendromu nedir

Down Sendromu nedir?

Down Sendromu (mongolizm, trizomi 21), 21. kromozom ekstra kopyası nedeniyle ortaya çıkan birçok genin sorumlu tutulduğu multigenetik kompleks bir tablodur.

6.07.2018Gündem
Uyku apnesine tekno çözüm

Uyku apnesine tekno çözüm

Kalp krizi başta olmak üzere birçok hastalığa davet çıkaran uyku apnesi ve horlama için Türk girişimciler basit ve ekonomik bir çözüm buldu. Sefa Zülfikar ve Serhat Ilgaz Yöner’in geliştirdiği Dormio adındaki ürün, ağza kolaylıkla yerleştirilerek ağzı doğru pozisyona getiriyor.

20.06.2018Ekonomi
Sağlık raporları düzen bozuyor

Sağlık raporları düzen bozuyor

TÜRKİYE İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen, gerçeğe aykırı sağlık raporlarının işyeri düzenini, disiplinini bozan ve işgücü maliyetlerini yükselten çok boyutlu bir soruna dönüştüğünü belirterek, bu konuda düzenleme yapılmasını istedi.

10.05.2018Ekonomi
SGK’dan akciğer kanseri ilaçları ile ilgili flaş karar

SGK’dan akciğer kanseri ilaçları ile ilgili flaş karar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, SGK'nın akciğer kanseri tedavisinde kullanılan 18 ilacı geri ödeme listesine aldığını duyurdu.

10.05.2018Gündem
Yorgunluğunuzun nedeni burun tıkanıklığı olabilir

Yorgunluğunuzun nedeni burun tıkanıklığı olabilir!

Toplumumuzda çok yaygın görülen ama en çok ihmal edilen sorunlardan biri, burun tıkanıklığı. Özellikle grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları geçici burun tıkanıklığına neden olabilirken, pek çok kişide ise burun tıkanıklığı kalıcı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

4.05.2018Sağlık
5 Adımda Libidonuzu Yükseltin

5 Adımda Libidonuzu Yükseltin

Testosteron hormonu birincil olarak libidodan sorumludur. Diğer görevleri ise metabolizmamızı, ruh halimizi, enerjimizi kontrol etmektir. Testosteron miktarının azalması hem erkek hem de kadınlarda libidonun azalmasına sebep olucağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, libido ve testesteron seviyesinin optimal seviyeye ulaşması için neler yapılması gerektiğini anlattı.

30.04.2018Cinsellik
5 adımda libidonuzu yükseltin

5 adımda libidonuzu yükseltin

Testosteron hormonu birincil olarak libidodan sorumludur. Diğer görevleri ise metabolizmamızı, ruh halimizi, enerjimizi kontrol etmektir. Testosteron miktarının azalması hem erkek hem de kadınlarda libidonun azalmasına sebep olur.

20.04.2018Sağlık
20 ayda 88 kez doktora gitti

20 ayda 88 kez doktora gitti

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, ittifak yasasının görüşüldüğü oturumda Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e, FETÖ davasında tutuklu olan 74 yaşındaki gazeteci Şahin Alpay’ın durumunu sordu.

15.03.2018Gündem
Bademcik ve geniz eti hakkında merak edilenler

Bademcik ve geniz eti hakkında merak edilenler

Bademcik ve geniz eti hastalıkları sebebi ile sık kullanılan antibiyotiklerin özellikle bağırsak sistemini etkileyerek vücut savunma sistemine zararlı etkileri olduğu bilinmektedir. Peki, geniz eti ve bademcik hastalıkları olanlar ne yapmalı? Ameliyat hangi durumlarda gereklidir? Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmeli? Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Murat Salihoğlu, merak edilen bu soruları sizler için yanıtladı.

21.02.2018Sağlık
Vücudunuzun enerji seviyesi hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Vücudunuzun enerji seviyesi hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Gün içinde enerji seviyemizin yüksek olması tüm hayatımıza yansır. Bu nedenle kahve içmek ve meyve suyu gibi ani enerji yükselticilere başvururuz. Ancak vücudun yeteri kadar enerjik olup olmamasının çok daha derin sebepleri vardır. Enerjinizi korumanın yollarını bilirseniz gününüzü çok daha rahat geçirirsiniz.

21.02.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Tansiyonunuz normal mi?

Çok ciddi sağlık sorunlarına yol açan hipertansiyon problemi çoğu zaman herhangi bir belirti vermiyor. Sessiz ve derinden ilerleyerek zaman içinde organları tahrip etmeye başlıyor.

24.09.2018

Uyku Apnesi

Merhabalar sevgili okurlar.

12.08.2018

Uyku azalınca ömür kısalıyor

Yeni hayatın iki zararlı özelliği var: Rekabet ve hız! Bu ikiliden esas zararı bedenimizden çok ruhumuz görüyor. İlk hedef de ruh ve akıl sağlığımızın vazgeçilmezi uykumuz oluyor.

19.07.2018

Uykunuzun 3 mühim sabotajcısı var

“Yetersiz uyku” ciddi bir sağlık tehdidi ve o da tıpkı obezite ve depresyon gibi “global bir sorun” olma yolunda hızla ilerliyor. Tavsiyem şu: Her şeyden önce şu 3 sabotajcıya dikkat edin...

26.06.2018

Konsantrasyonumuz neden azalıyor

Konsantrasyon güçlüğü, sık karşılaştığımız sorunlardan biri. Problemden canı yananların aklına doğal olarak önce “Hasta mıyım?” veya “Vücudumda bir şeyler mi eksik?” soruları geliyor.

28.05.2018

Orucun 3 dönemi

Ramazan nedeniyle beslenme ritmimiz değişti. Sahur-iftar şeklinde günde iki öğün ile beslenmeye geçtik. Sadece bedensel değil ruhsal beslenmede de değişimler yaşıyoruz. Manevi yaşam ve inançlarımızla bağlarımız bu ay çok daha güçlü ve yoğun.

20.05.2018

Bel ve karın yağlarından nasıl kurtulacağız?

Havaların ısınmaya, güneşin yüzünü göstermeye başladığı şu günlerde herkesi bir kilo verme stresi sardı.. Evet yaz geliyor ve kıyafetler ile saklanan kiloların ortaya çıkma vakti yaklaşıyor. Daha ince ve açık renk kıyafetler giyilecek, tatillere gidilecek, denize girilecek...

21.04.2018

Brokoli mi yoksa karnabahar mı faydalı?

İkisi de aynı aileden geliyor. Soyağaçları aynı. Peki hangisi daha faydalı?

18.04.2018

5 mühim yorgunluk nedeni

Yorgunluk büyük dert. Hele bir de sizi daha sabah gözünüzü açar açmaz sarmalamışsa çok büyük bir problem. Farklı sebepleri var. Ben sık görülen en yaygın 5 nedeni özetlemeye çalıştım, buyurun...

2.04.2018

Sabah baş ağrılarının 10 nedeni

Baş ağrısının her türlüsü tatsızdır, tedirgin edicidir. Dahası keyif kaçırıcıdır. Ama en berbatı hemen her sabaha baş ağrılarıyla başlamaktır. Sabah baş ağrıları deyip geçmeyin, emin olun ki çoğunun arkasında bir sağlık sorunu vardır. Neler mi? Merak ediyorsanız buyurun ilk 10 nedene...

28.03.2018

Biyoritim tansiyonu etkiliyor

Bedenimizin biyoritmi, pek çok fonksiyonumuz gibi kan basıncımızı da etkiliyor. Tansiyonumuz geceleri daha düşük, gündüzleri daha yüksek oluyor.

26.03.2018

Badem mi yumurta mı?

Başlığı görünce şaşırdığınızın farkındayım. Sonuna kadar da haklısınız. Böyle bir kıyaslamayı yapmak yani bademle yumurtayı aynı kefeye koymak olacak şey değil! Peki ya bu başlık niye? Nedeni, niyesi şu:

15.03.2018

İnsülin direnci testi ne zaman yaptırılmalı

İnsülin direncinin nedeni yanlış beslenme ve tembellik. Eğer aklınızdan “acaba bende de insülin direnci olabilir mi?” sorusu geçiyorsa yapacağınız şey ise son derece basit bir testten geçmek.

13.03.2018

Şeker hastalığına çare ameliyat mı ?    

Şeker hastalığını nasıl tedavi ediyorsunuz?

28.02.2018

Gıda güvenliği yoksa kanser var

LÜTFEN kafamızı kuma gömmeyi bırakıp şu gerçeği hepimiz kabul edelim: Bir ‘kanser salgını’ sorunumuz var! Hem de ciddi ölçüde.

25.02.2018

Sinsi ve gizli bir bellek bozan: Uyku apnesi

Bellek sorununuz mu başladı? Odaklanmada zorlanıyor musunuz? Dalgınlık sınırlarınızı aştınız mı? Bu sorulardan birine yanıtınız “evet” ise sizde de uyku apnesi olabilir.

22.02.2018