EKSTRA
MENÜ

Uyku-Apnesi-Belirtileri

Uyku-Apnesi-Belirtileri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uyku-Apnesi-Belirtileri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 91 Uyku-Apnesi-Belirtileri haberi bulunmuştur.

Uyku-Apnesi-Belirtileri Haberleri

Uyku Apnesi, Koronavirüs Tedavisini Olumsuz Etkiliyor

Uyku Apnesi, Koronavirüs Tedavisini Olumsuz Etkiliyor!

Koronavirüs tedavisinin başrol oyuncusu olan güçlü bağışıklık sistemi için sağlıklı uykunun önemli bir işlevi bulunuyor. Uzmanlar, şiddetli bir horlamayla kendini gösteren, uykuda nefesin bir süreliğine kesilmesine neden olarak bağışıklık sisteme sinsice savaş açan uyku apnesi tehlikesine dikkat çekiyor.

11.11.2020İyi Yaşam
Gündüz uyukluyorsanız uyku apnesi olabilirsiniz

Gündüz uyukluyorsanız uyku apnesi olabilirsiniz

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ali Değirmenci geceleri nefes durmasına uyku apnesi dendiğini söyledi. “Apne kelimesi Yunanca’da “soluksuz kalmak” anlamına gelir. Uyku apnesi erkeklerde kadınlardan 2 kat daha sıktır ve daha çok orta yaş üzerindeki erişkinlerde görülür.

25.07.2019Sağlık
Uyku apnesi nedir, belirtileri nelerdir

Uyku apnesi nedir, belirtileri nelerdir?

Tedavi edilmediği takdirde kalp krizinden inmeye, diyabetten obeziteye birçok hastalığa yol açabilen uyku apnesi, birçok kişinin yaşadığı sağlık sorunlarından birini oluşturuyor. Uyku düzeninin bozulmasına sebep olarak günlük yaşam kalitesini düşüren bu hastalık, genellikle horlama, sık idrara kalkma, terleme ile kendisini gösteriyor. Peki, uyku apnesi nedir, belirtileri nelerdir? İşte, uyku apnesi ile ilgili bazı bilgiler.

2.07.2019Sağlık
Uyku apnesi nedir Uyku apnesi nasıl anlaşılır

Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi nasıl anlaşılır?

Uyku apnesi apne olarak da bilinir. Uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan önemli bir hastalıktır. Uyku apnesi sırasında solunum çabası sürse de, bir süre sonra daha da artan bu çaba beyni uyarır ve hava yolu açılır. Solunumu durana kadar horlayan kişi, gürültülü bir homurdanma ile yeniden nefes almaya ve horlamaya devam eder.

23.11.2018Sağlık
Uyku apnesi nedir Uyku apnesi belirtileri, tedavisi

Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi belirtileri, tedavisi

Uyku apnesi, hastaların yorgun uyanmasına ve gün içinde yanlış zamanlarda uyuyakalmasına yol açabilmesi nedeniyle iş ve sosyal yaşamı da olumsuz etkileyebiliyor. Zamanında tedavi edilmeyen uyku apnesi ilerleyen dönemlerde başta hipertansiyon, ritim bozukluğu, kalp krizi olmak üzere; diyabet, obezite ve hormon bozukluğu gibi ciddi hastalıklara neden olabiliyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan, uyku apnesi ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

15.08.2018Sağlık
Uyku Apnesi Sendromu nedir Uyku apnesi belirtileri ve tedavisi

Uyku Apnesi Sendromu nedir? Uyku apnesi belirtileri ve tedavisi

Uyku Apnesi Sendromu, tedavi edilmediği takdirde kalp krizinden inmeye, diyabetten obeziteye birçok hastalığa yol açıyor. Her 100 kişiden 5'inde görülen bu hastalık, gündüz ve gece aşırı uyku eğilimi yaparak kişinin direksiyon başında veya iş yerinde uyuklamasına ve dikkat dağınıklığına neden oluyor. Peki, Uyku Apnesi Sendromu nedir? Uyku apnesi belirtileri neler?

14.07.2018Gündem
Uyku apnesiyle ilgili doğru bilinen 6 yanlış

Uyku apnesiyle ilgili doğru bilinen 6 yanlış

Sağlıklı ve kaliteli yaşamın vazgeçilmezlerinden biri kaliteli uykudur. Bu nedenle uyku ile ilgili yaşanan problemler kişinin tüm hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle 40 yaş üstü erkeklerde daha sık görülen uyku apnesi hakkında doğru bilinen yanlışları Nöroloji Uzmanı Dr. Keriman Oğuz açıkladı.

13.07.2017Sağlık
Uyku apnesi kanser riskini artıyor

Uyku apnesi kanser riskini artıyor

Göğüs Hastalıkları ve Uyku Bozuklukları Uzmanı Doç. Dr. Ceyda Kırışoğlu Demir, kadınlarda meme ve yumurtalık, erkeklerde prostat, pankreas, kolon, mesane ve akciğer kanserinin 6 saatten az uyuyanlarda ve uzun süre vardiya usulü çalışarak gece aşırı ışığa maruz kalanlarda daha sık görüldüğüne işaret ediyor.

16.05.2017Sağlık
İyi uykunun altın sırları

İyi uykunun altın sırları

Yatmadan önce kafein ve nikotin gibi uyarıcılardan uzak durulması gerektiğini söyleyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı iyi uykunun altın sırlarını paylaştı.

5.04.2017Sağlık
Derin bir uyku uyuyamıyor musunuz

Derin bir uyku uyuyamıyor musunuz?!

Öyleyse bu testi mutlaka yaptırın!

5.06.2015Sağlık
Uykumuzu Zehir Eden 10 Neden Ve Uyku Apnesi

Uykumuzu Zehir Eden 10 Neden Ve Uyku Apnesi!

100’e yakın uyku hastalığı bulunuyor. Günümüzde en sık görülen uyku hastalıkları arasında ise “uyku apnesi” ve “insomnia” hastalığı geliyor. Peki uykumuzu zehir eden 10 nedeni biliyor musunuz?

Kadınları da tehdit ediyor

Kadınları da tehdit ediyor

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neşe Dursunoğlu, daha çok erkeklerin yaşadığı bir sağlık sorunu olarak bilinen uyku apnesi sendromunun, kadınlarda fark edilemediği için birçok ev ve iş kazasına sebep olduğunu söyledi.

24.11.2012Sağlık
Bu Belirtiler Beyin Sisini İşaret Ediyor

Bu Belirtiler Beyin Sisini İşaret Ediyor!

Son zamanlarda oldukça sık sık gündeme gelen beyin sisi rahatsızlığı tıpta bir hastalık olarak anılmıyor ancak belirtilerine ve etkilerine dikkat etmek gerekiyor. Beyin sisinin dikkat eksikliği, hafıza gücünün azalması, uyku bozukluğu ve sağlıklı düşünememe gibi belirtilerle ortaya çıktığına dikkat çeken uzmanlar, bu rahatsızlığın aslında başka hastalıkların habercisi olabileceğini belirterek uyarıyor.

27.11.2020İyi Yaşam
Eritrosit nedir Eritrosit değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Eritrosit nedir? Eritrosit değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Eritrosit, insan sağlığı için önemli görev üstlenen kırmızı kan hücreleridir. İnsan vücudunda birçok görevi vardır. Eritrosit hakkında sıklıkla araştırma yapılmaktadır. Eritrosit nedir? Eritrosit değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? Konu hakkında tüm detayları sizler için derledik.

12.06.2020Sağlık
RBC nedir RBC değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

RBC nedir? RBC değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

RBC, kırmızı kan hücresi anlamına gelir. Kırmızı kan hücreleri de kan testleri yapılarak ölçülebilir. RBC nedir, RBC değeri kaç olmalıdır, RBC düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir sorularının yanıtlarınız sizler için derledik.

9.06.2020Sağlık
Anti Tiroglobulin - Anti TPO nedir Değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Anti Tiroglobulin - Anti TPO nedir? Değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Anti Tiroglobulin ve Anti TPO bağışıklık sistemini önemli derecede etkileyen antikorlardır. Tiroid bezi hastalıklarının tespit edilmesinde önemli rol oynarlar. Anti Tiroglobulin ve Anti TPO testlerini yaptırarak, herhangi bir hastalığınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Anti Tiroglobulin ve Anti TPO hakkında detaylı bilgileri derledik.

8.06.2020Sağlık
Şeker hastalarında gizli kalp riski

Şeker hastalarında gizli kalp riski

Kadınlarda, şeker ve tansiyon hastalarında gizli kalp riskine dikkat çeken Prof. Dr. Bilal Boztosun, “Bu kişiler göğüste sıkışma, yanma, sol kola vuran ağrı gibi tipik şikayetler olmadan kalp krizi geçirebiliyor” dedi.

19.12.2019Sağlık
Kalbinizin Sesini Duyuyorsanız Taşikardi Olabilirsiniz

Kalbinizin Sesini Duyuyorsanız Taşikardi Olabilirsiniz!

Korkma ve endişe anında kalp atış hızının nasıl etkilendiğini herkes deneyimlemiştir. Çok hızlı koşarken veya zorlu bir spor antrenmanından sonra da aynı şeyler hissedilebilir.

Çocuklara özel uyku ve beslenme tüyoları

Çocuklara özel uyku ve beslenme tüyoları

Sağlıklı bir yaşam tüm bireylerin beklentisi. Özellikle ebeveynler çocuklarını yetiştirirken en sağlıklı ve ideal şartları oluşturmaya çalışıyorlar. Ancak her durumu kontrol altına almak mümkün değil.

Uyku Apnesi Nedir Uyku Apnesinin Tedavisi Var Mıdır

Uyku Apnesi Nedir? Uyku Apnesinin Tedavisi Var Mıdır?

Güne zinde başlayabilmek, sağlam konsantrasyona sahip olabilmek ve çeşitli hastalıklara yakalanmamak için iyi bir uyku büyük önem taşır. Ancak uyku apnesi hayatı kabusa çevirebiliyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım konu ile ilgili bilgiler verdi.

Okul döneminde bademcik iltihapları artış gösterdi

Okul döneminde bademcik iltihapları artış gösterdi

Okulların açılması ve mevsimin de değişmesiyle çocuklarda görülen bademcik iltihabı da yaygınlaşmaya başladı. İlkokul çağındaki çocuklarda bademcik enfeksiyonlarının çoğunun virüslerden kaynaklandığını belirten Dr. Sinan Akkurt, bademcik iltihabının belirtilerini sıraladı.

Beyne pıhtı atımı neden olur Pıhtı atmasının belirtileri nelerdir

Beyne pıhtı atımı neden olur? Pıhtı atmasının belirtileri nelerdir?

Türkiye'de her yıl ortalama bin kişinin 2'sinde iskemik inme görülüyor. Beynin atar damarlarının herhangi bir nedene bağlı tıkanıklığı sonucu oluşan ve pıhtı atması olarak bilinen hastalık beyin damar tıkanıklığı veya iskemik inme olarak adlandırılıyor.  Medipol Üniversitesi Hastanesi'nden nöroloji uzmanı Dr. Elmir XANMEMMEDOV hastalık hakkında şu bilgileri verdi:

12.02.2018Sağlık
Uyku apnesi nedir

Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi bir diğer adıyla bstrüktif uyku-apne sendromunun tanımı merak ediliyor. Sinir sistemindeki bir problem veya solunum yollarındaki bir tıkanıklık nedeniyle ortaya çıkan uyku apnesi, çeşitli şekillerde kendisini gösteriyor. Peki uyku apnesi nedir?

11.01.2018Gündem
Uyku apne sendromu

Uyku apne sendromu

Uyku apnesinin teşhisinde, ilk önce hastalık hikâyesinin dinlenilmesi gerektiğini söyleyen Psikiyatrist Prof. Dr. M. Kerem Doksat, uyku apne sendromu hakkında açıklamalarda bulundu.

22.12.2016Sağlık
Gece tıkanan gündüz kaza yapıyor

Gece tıkanan gündüz kaza yapıyor

Uyku apnesi (durması) ve horlama sadece uykunun kalitesini bozmuyor. Gece rahat ve kesintisiz uyuyamayanlar gündüz uyukluyor. Bu da trafik ve iş kazalarına yol açabiliyor. Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Oya İtil, konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

30.03.2016Gündem
Karabasan sandığınız şey uyku apnesi olabilir

Karabasan sandığınız şey uyku apnesi olabilir

Uyku sağlıklı bir yaşam için vücudun tamamının dinlenmeye geçtiği dönemdir. Bu dönemde uyku apnesi yaşayan kişilerin depresif ve sinirli bir ruh haline bürünmesinin nedeni uyku kalitesinin bozulmasıdır.

18.02.2016Sağlık
Uyku apnesinin gündüz ve gece belirtileri nelerdir

Uyku apnesinin gündüz ve gece belirtileri nelerdir?

Uyku apnesi; kalp krizinden felce, cinsel fonksiyon bozukluğundan obeziteye kadar birçok hastalığı tetikliyor. Göğüs hastalıkları uzmanı bizleri uyku apnesinin gündüz ve gece belirtileri hakkında bilgilendiriyor.

16.02.2016Sağlık
Yüksek Tansiyon Nedenleri

Yüksek Tansiyon Nedenleri

Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan, "Hareketsiz yaşam, hatalı beslenme, kontrolsüz ilaç kullanımı ve bazı rahatsızlıklar kan basıncının yükselmesine neden olabiliyor." diyor.

Menopoza bağlı 7 farklı sağlık problemi

Menopoza bağlı 7 farklı sağlık problemi

Uzmanlara göre menopoz sürecinin başlaması için 12 ay kadar regl olunmaması gerekiyor. Peki, menopoz hangi hastalıklara kapı açıyor?

12.01.2016Sağlık
Çocuklarda baş ağrısına dikkat

Çocuklarda baş ağrısına dikkat!

Çocuğunuzun başı ayda 2 kereden fazla ağrıyorsa...

Aşırı uyuyanlara şekerleme için doktor raporu

Aşırı uyuyanlara "şekerleme" için doktor raporu

Milletvekili Uğur Işılak'ın, dün terör gündemiyle toplanan Meclis'te uyuyakalması çok tartışıldı. Uyku konusuyla ilgili Anadolu Ajansı'nın bugün geçtiği haber ise dikkat çekti. AA'nın haberine göre Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi bünyesindeki uyku merkezinde "aşırı uyku eğilimi" tanısı konulanlara okul ya da iş yerinde kısa süreli "şekerleme" izni verilmesi için rapor düzenleniyor.

30.07.2015Gündem
Kronik böbrek hastalığının 10 işareti

Kronik böbrek hastalığının 10 işareti

Amerikan Ulusal Böbrek Vakfı tarafından yayınlanan, kişide böbrek hastalığını düşündürecek 10 temel işarete dikkat çeken Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk; “Kronik böbrek hastalığı, çoğu zaman belirti vermeden ilerleyen sinsi bir hastalıktır ve bu hastalığın önlenebilir olması da büyük bir avantajdır. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve aile geçmişinde böbrek yetmezliği olması durumda veya 60 yaş üzeri kimselerde böbrek hastalığı açısından rutin kontrollerin düzenli olarak yaptırılması son derece önemlidir” diyor.

27.07.2015Sağlık
Horlama ve uyku apnesi

Horlama ve uyku apnesi

Horlama bir hastalıktır ve tedavi edilmezse...

28.05.2015Sağlık

Yazar Sonuçları

Uyku Apnesi

Merhabalar sevgili okurlar.

12.08.2018
Uyku apnesi, kilo almanıza sebep olabilir

Uyku apnesi, kilo almanıza sebep olabilir

Özellikle orta yaşlardan sonra sağlığı etkiliyor.

15.02.2015

Polikistik over sendromu nedir, kısırlığa yol açar mı?

Polikistik over sendromu (PKOS) doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülen hormonal bir bozukluktur. PKOS olan kadınlarda genelde adet düzensizliği, adet görememe, aşırı tüylenme, sivilcelenme, aşırı kilo alımı gibi sorunlara neden olur. Evli çiftlerde çocuk sahibi olamama gibi problemlere de neden olabilir.

2.12.2020

Obezite ve depresyon

Artan iştah, azalmış aktivite ve kilo alımı depresyon belirtileri olabilir. Depresyonda olan kişiler, gereğinde fazla yemeye daha yatkındır. Düzenli egzersiz yapma olasılığı daha düşüktür.

3.11.2020

Trump çabuk mu iyileşti

Trump, COVID-19 teşhisinden sonra gelişebilecek muhtemel bazı sorunlara karşı önlem olarak Walter Reed Hastanesi’ne yatırılarak tedavi edildi.

8.10.2020

Kadınlar, bu dört hastalığa dikkat!

Eskiden kadınlar tıbbi araştırmalara dahil edilmezmiş. Sonuç olarak doktorlar kadın sağlığı konusunda daha az bilgi sahibi. Yaygın hastalıklar hakkındaki sinyalleri siz de öğrenin, ne de olsa vücudunuzu herkesten iyi tanıyorsunuz.

21.07.2019

Neden yorgunuz?

Yorgunluğun farklı nedenleri var. Bazen fiziksel sebeplerle ortaya çıkıyor. Yani fiziki bir problem yorgunluğu tetikliyor.

23.11.2018

Neden kansızım?

Farklı pek çok sebebi olsa da kansızlığın en sık görülen nedeni demir eksikliğidir ve demir eksikliği kansızlığının en yaygın olduğu grup da 15-45 yaş aralığındaki hanımlardır.

9.02.2016

Hızlı yaşlandığınızı gösteren dört işaret

Yaşlılığı sadece kırışıklıklara bakarak ölçmeyin.

23.01.2016

Uyku apnesi kâbusunuz olmasın

İyi bir uyku kadar önemli olan çok az şey var. Ama birçoğumuz gecede yedi saat bile uyumuyor. Daha kötüsü, hayatlarımızı riske atan uyku bozuklukları çekiyoruz! Oysa kaliteli bir uyku hayatınızı kurtarabilir

26.09.2015