EKSTRA
MENÜ

Uyanış Büyük Selçuklu

Uyanış Büyük Selçuklu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uyanış Büyük Selçuklu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 53 Uyanış Büyük Selçuklu haberi bulunmuştur.

Uyanış Büyük Selçuklu Haberleri

Uyanış Büyük Selçuklu 10. yeni bölüm fragmanı yayınlandı - Uyanış Büyük Selçuklu 9. son bölüm özeti

Uyanış Büyük Selçuklu 10. yeni bölüm fragmanı yayınlandı - Uyanış Büyük Selçuklu 9. son bölüm özeti

Uyanış Büyük Selçuklu 9. bölüm TRT1 ekranlarında geldi. Başulu'nun yıllardır uzak kaldığı Selçuklu sarayına gelmesinin dikkat çektiği Uyanış Büyük Selçuklu'nun 23 Kasım tarihli son bölümünde Turna'nın yaralanması damga vurdu. Tüm bu gelişmeler sonrası Uyanış Büyük Selçuklu yeni bölüm fragmanı ekranlara geldi. Fragmanda Sencer'in Kutsal Emanetler ile Sultan Melikşah'ın huzurunda çıkması yer aldı. İşte, Uyanış Büyük Selçuklu 9. son özeti ve yeni bölüm fragmanı.

24.11.2020Televizyon
Uyanış Büyük Selçuklu Başulu Hatun kimdir Başulu Hatunu canlandıran Pınar Törenin hayatı

Uyanış Büyük Selçuklu Başulu Hatun kimdir? Başulu Hatun'u canlandıran Pınar Töre'nin hayatı

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncuları ve konusu ile dikkatleri üzerine topluyor. Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun gibi oyuncuların başrollerinde yer aldığı Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Başulu Hatun merak konusu oldu. Oyuncu Pınar Töre'nin can verdiği Başulu Hatun dizide Sencer'in annesi ve Sultan Melikşah’ın öldü saldığı eşi olarak hikayede yer alıyor. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu Başulu Hatun kimdir? İşte, Başulu Hatun'u canlandıran Pınar Töre'nin hayatıyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

24.11.2020Televizyon
Uyanış Büyük Selçuklu 9. yeni bölüm fragmanı yayında - Uyanış Büyük Selçuklu 8. son bölümde....

Uyanış Büyük Selçuklu 9. yeni bölüm fragmanı yayında - Uyanış Büyük Selçuklu 8. son bölümde....

Uyanış Büyük Selçuklu 8. son bölüm full HD olarak yayınlandı. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin 16 Kasım akşamı ekranlara gelen son bölümünde ilaç yapabilmek için obanın dışına şifalı ot toplamaya giden Turna'nın Yorgos tarafından bayıltılması dikkat çekti. Yakayı ele vermenin eşiğine gelen Hasan Sabbah'ın yakalanıp yakalanmayacağı ise son bölümde heyecan yarattı. 16 Kasım tarihli Uyanış Büyük Selçuklu son bölüm sonrası yeni bölüm fragmanı da izleyici karşısına çıktı. İşte, Uyanış Büyük Selçuklu yeni bölüm fragmanı ve son bölümde yaşananlar.

17.11.2020Televizyon
Dede Korkut (Korkut Ata) kimdir, ne zaman öldü Dede Korkutun hayatıyla ilgili bilgiler

Dede Korkut (Korkut Ata) kimdir, ne zaman öldü? Dede Korkut'un hayatıyla ilgili bilgiler

Dede Korkut'un hayatı Uyanış Büyük Selçuklu dizisi ile birlikte tarihteki konumuyla gündeme geldi. Türkler’in en eski destanı olan Dede Korkut Kitabı’ndaki hikayelerin anlatıcısı ozan olan Dede Korkut ya da Korkut Ata Kazak ve Kırgız bahşılarının piri olarak da tanınıyor. Abbasiler devrinde yaşayan Korkut Ata Kayı boyundan geliyor. Ebülgazi Bahadır Han’a göre 295 yıl, bir halk rivayetine göre 100 yıl yaşamış olan Dede Korkut’un ölümü hakkındaki rivayetler tarihi kaynaklarda yer alıyor. Peki, Dede Korkut kimdir? İşte, Dede Korkut'un hayatıyla ilgili merak edilen bilgiler

17.11.2020Gündem
Terken Hatun kimdir, nasıl öldü Uyanış Büyük Selçuklu Terken Hatun hakkında bilgiler

Terken Hatun kimdir, nasıl öldü? Uyanış Büyük Selçuklu Terken Hatun hakkında bilgiler

Terken Hatun ile ilgili bilgiler araştırılıyor. Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncuları arasında yer alan Hatice Şendil, Terken Hatun karakterini canlandırıyor. Melikşah’ın eşi olan Terken Hatun merak edilen isimler arasında. Peki Terken Hatun kimdir, nasıl öldü? İşte hakkında merak edilenler...

16.11.2020Televizyon
Kılıç Arslan kimdir ve ne zaman öldü I. Kılıç Arslanın tarihi hayatıyla ilgili bilgiler

Kılıç Arslan kimdir ve ne zaman öldü? I. Kılıç Arslan'ın tarihi hayatıyla ilgili bilgiler

Kılıç Arslan'ın hayatı tarihi araştırmalarına yön verenler tarafından merak ediliyor. Özellikle Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle beraber Kılıç Arslan'ın hayatı ve ölümü gündeme geldi. Türkiye Selçuklu Devleti'nin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah'ın oğlu olan Kılıç Arslan'ın genç yaşta ölümü ile Haçlılar’a karşı yürütülen mücadele ve Anadolu Selçuklu Devleti’nin siyasi birliği zaafa uğradı. Kılıç Arslan, Haçlılarla yaptığı mücadelelerin yanı sıra Anadolu’da yaptığı seferlerle tanınıyor. Peki, Kılıç Arslan kimdir ve ne zaman öldü? İşte, Kılıç Arslan'ın hayatıyla ilgili merak edilenler.

9.11.2020Gündem
Uyanış Büyük Selçuklu 6. son bölüm tam ve kesintisiz izle - Uyanış Büyük Selçuklu yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı

Uyanış Büyük Selçuklu 6. son bölüm tam ve kesintisiz izle - Uyanış Büyük Selçuklu yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?

Uyanış Büyük Selçuklu 6. son bölüm full HD olarak internet üzerinden yayınlandı. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin 2 Kasım Pazartesi akşamı yayınlanan son bölümüne, Sencer'in hücreye kapatılması damga vurdu. Zor sınav veren Sencer'in Gazali’ye ok fırlatması ise son bölümde dikkat çeken diğer gelişmelerden oldu. 2 Kasım tarihli Uyanış Büyük Selçuklu son bölüm sonrası gözler yeni bölümde yaşanacaklara çevrildi. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu 7. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? İşte, Uyanış Büyük Selçuklu son bölüm tam ve kesintisiz izleme linki.

2.11.2020Televizyon
Uyanış Büyük Selçuklu 5. son bölüm tam ve kesintisiz izle - Uyanış Büyük Selçuklu 6. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı

Uyanış Büyük Selçuklu 5. son bölüm tam ve kesintisiz izle - Uyanış Büyük Selçuklu 6. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?

Uyanış Büyük Selçuklu son bölüm tek parça yayınlandı. Selçuklu Devleti'nin dönemini anlatan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin 26 Ekim Pazartesi akşamı yayınlanan son bölümünde, Sencer’in boynuna Tapar’ın kılıcının dayanması damga vurdu. İbn-i Attaşin, Gazali’yi bertaraf etmek için hamle yapması son bölümde dikkat çeken diğer gelişmelerden oldu. 26 Ekim tarihli Uyanış Büyük Selçuklu son bölüm sonrası gözler yeni bölümde yaşanacaklara çevrildi. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu 6. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? İşte, Uyanış Büyük Selçuklu son bölüm tam ve kesintisiz izleme linki.

26.10.2020Televizyon
Uyanış Büyük Selçuklu 4. son bölüm tek parça izle - Uyanış Büyük Selçuklu 5. yeni bölüm fragmanı yayında

Uyanış Büyük Selçuklu 4. son bölüm tek parça izle - Uyanış Büyük Selçuklu 5. yeni bölüm fragmanı yayında!

Uyanış Büyük Selçuklu son bölüm tek parça yayınlandı. Eşsiz bir medeniyetin inşa edildiği dönemi yansıtan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin 19 Ekim Pazartesi akşamı yayınlanan son bölümüne, Terken'in avlak yolunda ölümcül bir kaza geçirip, hamile haliyle kanlar içinde kalması damga vurdu. Elçin’in fırlattığı okun Melikşah’a gelmesi ise son bölümde heyecan yarattı. 19 Ekim tarihli Uyanış Büyük Selçuklu son bölüm sonrası yeni bölüm fragmanı da izleyici karşısına çıktı. İşte, Uyanış Büyük Selçuklu yeni bölüm fragmanı ve son bölüm tam ve kesintisiz izleme linki.

19.10.2020Televizyon
Uyanış Büyük Selçuklu 3. son bölüm izle - Uyanış Büyük Selçuklu yeni bölüm fragmanı yayınlandı

Uyanış Büyük Selçuklu 3. son bölüm izle - Uyanış Büyük Selçuklu yeni bölüm fragmanı yayınlandı

Uyanış Büyük Selçuklu 3. bölüm izleme linki yayınlandı. Selçuklu Devleti'nin dönemini anlatan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin son bölümünde Sultan Melikşah’ın buyruğuna direnemeyen Nizamülmülk'ün Sultan Melikşah ile oğlu Sencer’i gizli bir yerde buluşturması ekranlara geldi. 12 Ekim tarihli Uyanış Büyük Selçuklu son bölüm sonrası yeni bölüm fragmanı da izleyici karşısına çıktı. İşte, Uyanış Büyük Selçuklu 4. yeni bölüm fragmanı ve son bölüm tam ve kesintisiz izleme linki.

12.10.2020Televizyon
Terken Hatun kimdir, nasıl öldü Uyanış Büyük Selçuklu Terken Hatun’un hayatı

Terken Hatun kimdir, nasıl öldü? Uyanış Büyük Selçuklu Terken Hatun’un hayatı

Terken Hatun merak edilen isimler arasında bulunuyor. Uyanış Büyük Selçuklu oyuncuları arasında yer alan Hatice Şendil dizide Terken Hatun’u canlandırıyor. Peki Terken Hatun kimdir, nasıl öldü? İşte siyasi olaylarda aktif rol oynayan Sultan Melikşah’ın eşi ile ilgili bilgiler

12.10.2020Televizyon
Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor

Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor?

Eşsiz bir medeniyetin inşa edildiği dönemi yansıtan ‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ dizisi, oyuncuları, kostümleri, tarihsel mekanları ve hikayesiyle dikkat çekiyor. Kılıcın parlattığı, kalemin aydınlattığı bir çağın öyküsü olan Uyanış Büyük Selçuklu diziside Nizamülmülk, İmam Gazali, Ömer Hayyam, haşhaşiler, Hasan Sabbah ve Fatımileri’nde işleneyeceği dizide Sultan Melikşah ve Ahmed Sencer döneminin büyük ve ihtişamlı hikayesi ekranlara gelecek. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor?

12.10.2020Televizyon
Uyanış Büyük Selçuklu oyuncuları kimdir Uyanış Büyük Selçuklu dizisi karakterleri ve oyuncuları

Uyanış Büyük Selçuklu oyuncuları kimdir? Uyanış Büyük Selçuklu dizisi karakterleri ve oyuncuları

Uyanış Büyük Selçuklu oyuncuları araştırılan konular arasında yer alıyor. Yeni dizi her hafta pazartesi akşamları ekrana geliyor. Uyanış Büyük Selçuklu oyuncuları arasında Buğra Gülsoy, Ekin Koç, Leyla Lydia Tuğutlu, Hatice Şendil, Mehmet Özgür, Gürkan Uygun, Sevda Erginci gibi tanınan isimler bulunuyor. Dizde Sencer karakterine Ekin Koç, Nizamülmülk’e Mehmet Özgür, Elçin Hatun'a Leyla Lydia Tuğutlu hayat veriyor.

12.10.2020Televizyon
Nizamülmülk kimdir Nizamülmülk ne demek

Nizamülmülk kimdir? Nizamülmülk ne demek?

Selçuklu Veziri Nizâmülmülk’ün hayatı Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle bir kez daha gündeme geldi. Selçuklu Devleti’ne 30 yıl vezirlik yapan Nizâmülmülk’ü dizide Mehmet Özgür canlandırıyor. Peki, Nizamülmülk kimdir? Nizamülmülk ne demek?

12.10.2020Televizyon
Elçin Hatun tarihte kimdir, ne zaman öldü Uyanış Büyük Selçuklu Elçin Hatunun hayatı

Elçin Hatun tarihte kimdir, ne zaman öldü? Uyanış Büyük Selçuklu Elçin Hatun'un hayatı

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Elçin Hatun'un tarihi kaynaklara göre gerçek hayatı izleyicilerin merak ettiği konulardan. TRT1 ekranlarında yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde savaşçı asil Türkmen kızı olan Elçin Hatun Melikşah'a karşı gösterdiği tavırla dikkatleri üzerine topluyor. Elçin Hatun karakterine oyuncu Leyla Lydia Tuğutlu hayat veriyor. Peki, Elçin Hatun tarihte kimdir ve ne zaman öldü? İşte, Uyanış Büyük Selçuklu Elçin Hatun'la ilgili merak edilenler.

9.10.2020Televizyon

Uyanış: Büyük Selçuklu Sencer kimdir? Sencer karakterini canlandıran Ekin Koç hakkında bilgiler

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisiyle gündeme gelen karakterlerden biri de Sencer oldu. Sultan Ahmet Sencer, 8 Mayıs 1157'de hayata gözlerini kapadı ve Merv'de bulunan türbesine gömüldü. Peki, Uyanış: Büyük Selçuklu Sencer kimdir? Sencer karakterini canlandıran Ekin Koç kimdir, hangi dizilerde oynadı?

5.10.2020Televizyon
“Uyanış: Büyük Selçuklu” dünya çapında ses getirdi

“Uyanış: Büyük Selçuklu” dünya çapında ses getirdi

Uluslararası TV dünyasının önemli mecrasında listeye giren tek Türk dizisi TRT 1’in yapımı oldu. İlk bölümüyle zirveye oturan TRT 1’in iddialı yapımı “Uyanış: Büyük Selçuklu”, dünyanın önde gelen yayıncıların takip ettiği, uluslararası TV araştırma şirketi “The Wit”in haftalık öne çıkanlar bölümü olan Daily Hits listesine giren tek Türk dizisi oldu.

5.10.2020Televizyon
Kılıç Arslan kimdir, ne zaman öldü  Kılıç Arslanın hayatıyla ilgili bilgiler

Kılıç Arslan kimdir, ne zaman öldü? Kılıç Arslan'ın hayatıyla ilgili bilgiler

Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle birlikte gündeme gelen karakterlerden biri de Kılıç Arslan oldu. Kılıç Arslan, Haçlılarla yaptığı mücadelelerin yanı sıra Anadolu’da yaptığı seferlerle tanınıyor. Peki, Kılıç Arslan kimdir, ne zaman öldü? İşte Kılıç Arslan'ın hayatıyla ilgili bilgiler

5.10.2020Televizyon
Melik Tapar kimdir Uyanış Büyük Selçuklu Melik Tapar karakteri hakkında detaylar

Melik Tapar kimdir? Uyanış Büyük Selçuklu Melik Tapar karakteri hakkında detaylar

Melik Tapar, Büyük Selçuklu Sultanı sıfatına sahip olan isimlerden birisidir. Asıl adı Gıyaseddin Muhammed Tapar olan Melik Tapar, toplam 13 yıl tahtta kalmıştır. Babası Melikşah'ın ölümünden belirli bir süre sonra tahta çıkma şansına sahip olan Melik Tapar, kardeşi Sultan Ahmed Sencer'e göre daha az toprak bütünlüğüne sahipti. Peki, Gıyaseddîn Muhammed Tapar olarak bilinen Melik Tapar kimdir? İşte, Melik Tapar'ın tarihi kişiliği

2.10.2020Televizyon
Elçin Hatun kimdir Uyanış Büyük Selçuklu Elçin Hatun tarihte kimdir

Elçin Hatun kimdir? Uyanış Büyük Selçuklu Elçin Hatun tarihte kimdir?

Elçin Hatun, Uyanış Büyük Selçuklu dizisindeki karakteri ile dikkat çekiyor. Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın asil kızı Elçin, Selçuklu sarayını karıştıracak zekaya ve cesarete sahip güzelliği ile başları döndüren savaşçı asil Türkmen kızıdır. Bunun farkında olan Elçin Hatun, saray içindeki dengeleri değiştirmek üzere bazı hamlelerde bulunacaktır. İşte, Uyanış Büyük Selçuklu Elçin Hatun karakterine hayat veren Leyla Lydia Tuğutlu hakkında merak edilen bazı bilgiler

2.10.2020Televizyon
Berzem Kalesi nerede, nasıl fethedildi Berzem Kalesi’nin fetih hikayesi

Berzem Kalesi nerede, nasıl fethedildi? Berzem Kalesi’nin fetih hikayesi

Berzem Kalesi’nin tarihi ve Sultan Alparslan’ın hayatı Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle birlikte bir kez daha gündeme geldi. Sultan Alparslan’ın 1072 yılında Horasan seferi sırasında Berzem Kalesi komutanı Yusuf tarafından hançerlenerek şehit edilmesi üzerine, naaşı Merv’e getirilmiş ve babası Çağrı Bey’in de gömülü olduğu Cuma Camisi içindeki türbeye defnedilmişti. Peki, Berzem Kalesi nerede, nasıl fethedildi? Berzem Kalesi’nin fetih hikayesi...

2.10.2020Televizyon
Uyanış Büyük Selçuklu’da Sultan Alparslan’ı canlandıran Serdar Kılıç kimdir

Uyanış Büyük Selçuklu’da Sultan Alparslan’ı canlandıran Serdar Kılıç kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle birlikte gündeme gelen isimlerden biri de Serdar Kılıç oldu. Doğadaki İnsan programıyla tanınan Serdar Kılıç, Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş'ın oyuncu kadrosunda bulunduğu dizinin ilk bölümünde Sultan Alparslan karakterini canlandırdı. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu’da Sultan Alparslan’ı canlandıran Serdar Kılıç kimdir?

2.10.2020Televizyon
Turna Hatun kimdir Uyanış Büyük Selçuklu Turnası Sevda Erginci kimdir kaç yaşında

Turna Hatun kimdir? Uyanış Büyük Selçuklu Turna'sı Sevda Erginci kimdir kaç yaşında?

Turna Hatun kimdir sorusu, Uyanış Büyük Selçuklu dizisini izleyen pek çok kişinin araştırdığı husus oldu. Sencer ile yaşadığı aşk ile ekranlarda yer alacak olan Turna, Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde ön plandaki isimler arasında yer alacak. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu Turna Hatun karakterini canlandıran Sevda Erginci kimdir nereli kaç yaşında? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

2.10.2020Televizyon
Melikşah kimdir Sultan Melikşah kimdir nasıl öldü Kısaca Melikşah hakkında bilgiler

Melikşah kimdir? Sultan Melikşah kimdir nasıl öldü? Kısaca Melikşah hakkında bilgiler

Melikşah ya da Büyük Selçuklu tarihindeki tam adıyla Sultan Melikşah, Uyanış Büyük Selçuklu dizisi ile birlikte tarihteki konumuyla araştırılmaya başlandı. Hayatı boyunca Büyük Selçuklu Devleti için pek çok mücadele veren Sultan Melikşah, dış güçlere karşı verdiği mücadele kadar iç isyanlarla da uğraşmak durumunda kalmıştır. Babası Alparslan'dan devraldığı bayrağı özverili bir şekilde taşımaya çalışan Melikşah'ın ölümü ise dikkat çekici olmuştur. Peki, Sultan Melikşah kimdir ve nasıl öldü? İşte, Melikşah hakkında tarihten detaylı bilgiler

2.10.2020Gündem
Uyanış Büyük Selçuklu oyuncuları kimdir, konusu nedir Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncuları ve karakterleri

Uyanış Büyük Selçuklu oyuncuları kimdir, konusu nedir? Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncuları ve karakterleri

Uyanış Büyük Selçuklu oyuncu kadrosu ve karakterleri araştırılıyor. Her hafta pazartesi akşamları yayınlanacak olan Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncuları arasında Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür gibi ünlü isimler bulunuyor. Nizamülmülk, İmam Gazali, Ömer Hayyam, haşhaşiler, Hasan Sabbah ve Fatımileri’nde işleneyeceği dizide Sultan Melikşah ve Ahmed Sencer döneminin hikayesi ekrana geliyor.

2.10.2020Televizyon
Uyanış Büyük Selçuklu 1. bölüm izle Uyanış Büyük Selçuklu 2. bölüm fragmanı yayınlandı

Uyanış Büyük Selçuklu 1. bölüm izle! Uyanış Büyük Selçuklu 2. bölüm fragmanı yayınlandı!

Uyanış Büyük Selçuklu 1. bölüm ile ekranlardaki yerini aldı. Büyük Selçuklu Devleti'nin ilerleyişini anlatan dizide, Sultan Alparslan'ın ölümünün ardından tahta geçen Melikşah Sultan dönemi anlatılıyor. İlk bölümü ile pek çok kişinin beğenisini kazanan tarihi dizi, henüz izleyemeyenler için ise tekrar bölümü ile TRT tarafından erişime açıldı. İşte, Uyanış Büyük Selçuklu 1. bölüm izle imkanı ve yayınlanan 2. bölüm fragmanı hakkında detaylı bilgiler

29.09.2020Televizyon
Uyanış: Büyük Selçuklu 2. yeni bölüm fragmanı yayınlandı Uyanış Büyük Selçuklu 1. bölüm özeti

Uyanış: Büyük Selçuklu 2. yeni bölüm fragmanı yayınlandı! Uyanış Büyük Selçuklu 1. bölüm özeti

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin yeni bölüm fragmanı son bölümün ardından paylaşıldı. TRT 1'de ilk bölümü ile ekranlara gelen Uyanış: Büyük Selçuklu 1. bölümü ile 28 Eylül pazartesi akşamı izleyicilere heyecanlı anlar yaşattı. Son bölümün ardından yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu yeni bölüm fragmanına Sultan Melikşah'ın oğlunu geri istemesi damga vurdu. İşte, Uyanış: Büyük Selçuklu 2. yeni bölüm fragmanı ve ilk bölümde yaşananlar.

29.09.2020Televizyon
Sencer ne demek Sencer isminin anlamıyla ilgili bilgiler

Sencer ne demek? Sencer isminin anlamıyla ilgili bilgiler

Sencer isminin anlamı Uyanış: Büyük Selçuklu dizisiyle beraber gündeme geldi. Oyuncu Ekin Koç'un hayat verdiği tarihi kaynaklarda Sultan Sencer olarak bilinen Büyük Selçuklu Hükümdarı, Sultan Melikşah'ın oğludur ve hanedandaki taht kavgaları dolayısıyla yeterince eğitim alamamıştır. Sencer ismi kale, sözlükte istihkam gibi anlamlar taşıyor. Peki, Sencer ne demek? İşte, Sencer isminin anlamıyla ilgili merak edilen bazı bilgiler.

29.09.2020Gündem
Terken Hatun kimdir, ne zaman, nasıl öldü İşte tarihi bilgilerle Melikşah’ın eşi Terken Hatunun hayatı

Terken Hatun kimdir, ne zaman, nasıl öldü? İşte tarihi bilgilerle Melikşah’ın eşi Terken Hatun'un hayatı

Terken Hatun'un hayatı Uyanış: Büyük Selçuklu dizisiyle izleyenlerin odaklandığı konulardan oldu. Celâliye Hatun olarak da bilinen Selçuklu Devleti'nin hükümdarı Melikşah'ın eşi ve I. Mahmud'un annesi olan Terken Hatun, tarihi kaynaklarda siyasî olaylarda aktif rol almasıyla biliniyor. Kocası hayattayken oğlu Mahmud'un veliaht olarak atanması için üvey oğlu Berkyaruk taraftarı vezir Nizamülmülk ile mücadeleye girdi. Yönetimde çıkabilecek karışıkların önüne geçmek için Sultan Melikşah’ın ölümünü gizleyen Terken Hatun, Halife Muktedî’den oğlu Mahmud adına hutbe okutmasını istedi. Peki, Terken Hatun kimdir ve ne zaman öldü?

28.09.2020Televizyon
Sultan Alparslan kimdir, ne zaman, nasıl öldü Büyük Selçuklu Devleti Hükümdarı Sultan Alparslanın hayatıyla ilgili bilgiler

Sultan Alparslan kimdir, ne zaman, nasıl öldü? Büyük Selçuklu Devleti Hükümdarı Sultan Alparslan'ın hayatıyla ilgili bilgiler

Sultan Alparslan'ın hayatı ekran başındakiler tarafından Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin ekranlara gelmesiyle merak konusu oldu. Dizide konu edinilen Sultan Alparslan Büyük Selçuklu Devleti Sultanı'dır ve tarihteki en büyük hükümdarlardan biridir. Malazgirt Zaferi ile Türklere Anadolu'nun kapılarını açan Sultan Alparslan, tarihe geçti. Peki, Sultan Alparslan kimdir, ne zaman, nasıl öldü? İşte, Sultan Alparslan'ın hayatıyla merak edilen bazı bilgiler.

28.09.2020Televizyon
Büyük Selçuklu ne zaman, nerede kuruldu İşte Büyük Selçuklu tarihi ve hükümdarları

Büyük Selçuklu ne zaman, nerede kuruldu? İşte Büyük Selçuklu tarihi ve hükümdarları

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi ekranlara merhaba dedi. Büyük Selçuklu'nun tarihi dizinin yayınlanmasıyla beraber izleyiciler tarafından merak konusu oldu. tarihi kaynaklara göre, Tuğrul ve Çağrı Beyler, amcaları İnanç Musa Yabgu ile birlikte Horasan’a geldiler. Burada 1035 yılında başlattıkları yurt tutma savaşını kazanarak Selçuklu Devleti’nin temelini attılar. Peki, Büyük Selçuklu ne zaman ve nerede kuruldu? İşte, Büyük Selçuklu tarihi ve hükümdarları hakkında ayrıntılı bilgiler.

28.09.2020Televizyon
Uyanış Büyük Selçuklu Turna karakterini canlandıran Sevda Ergindi kimdir kaç yaşında

Uyanış Büyük Selçuklu Turna karakterini canlandıran Sevda Ergindi kimdir kaç yaşında?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Turna karakteri ile dikkat çeken Sevda Erginci, araştırılan isim olmaya başladı. Sencer ile yaşadığı aşk ile ekranlarda yer alacak olan Turna, Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde ön plandaki isimler arasında yer alacak. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu Turna karakterini kim canlandırıyor? İşte, Uyanış Büyük Selçuklu Turna hakkında detaylı bilgiler

28.09.2020Televizyon
Nizamülmülk kimdir, nereli, ne zaman öldü Nizamülmülk ne demek

Nizamülmülk kimdir, nereli, ne zaman öldü? Nizamülmülk ne demek?

Nizamülmülk'ün hayatı Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin tanıtımlarıyla birlikte bir kez daha gündeme geldi. Selçuklu Devleti'nin en önemli isimlerinden biri olan Nizamülmülk, aynı zamanda Siyâsetnâme adlı kitabın yazarıdır. Peki, Nizamülmülk kimdir, nereli, ne zaman ve nasıl öldü? Nizamülmülk ne demek? İşte Nizamülmülk'ün gerçek adı ve hayatıyla ilgili bilgiler...

28.09.2020Televizyon
Haşhaşiler kimdir Haşhaşi ne demek Alamut Kalesi nerede Haşhaşiler hakkında merak edilenler...

Haşhaşiler kimdir? Haşhaşi ne demek? Alamut Kalesi nerede? Haşhaşiler hakkında merak edilenler...

Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle Haşhaşiler ve tarihteki yerleri merak edilmeye başlandı. Romanlara ve filmlere konu olan Haşhaşiler, sarp bir kayalığın tepesinde, ulaşılmaz Alamut Kalesi'nde yaşamışlardır. Peki, Haşhaşiler kimdir? Haşhaşiler'in kurucusu Hasan Sabbah kim? Haşhaşi ne demek? Haşhaşiler'in yaşadığı Alamut Kalesi nerede? İşte Haşhaşiler hakkında merak edilenlerin yanıtları...

28.09.2020Gündem
Uyanış Büyük Selçuklu oyuncuları kimdir, konusu nedir Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncuları ve karakterleri

Uyanış Büyük Selçuklu oyuncuları kimdir, konusu nedir? Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncuları ve karakterleri

Uyanış Büyük Selçuk dizisi oyuncuları ve konusu araştırılan konular arasında yer alıyor. Uyanış Büyük Selçuk dizisi 28 Eylül’de izleyici karşısına çıkıyor. Dizide Buğra Gülsoy Sultan Melikşah’a, Ekin Koç Sencer’e, Mehmet Özgür Nizamülmülk’e, Hatice Şendil Terke Hatun’a, Leyla Lydia Tuğutlu Elçin Hatun’a, Sevda Erginci Turna’ya hayat veriyor. İşte Uyanış Büyük Selçuklu dizisi ile ilgili bilgiler…

28.09.2020Televizyon
Fatimiler kimdir Fatimi Devleti nerede kuruldu İşte yıkılışı ile ilgili bilgiler

Fatimiler kimdir? Fatimi Devleti nerede kuruldu? İşte yıkılışı ile ilgili bilgiler

Fatimiler, Uyanış Büyük Selçuklu dizisi izleyicileri tarafından araştırılmaya başladılar. Fatimi Devleti, tarihte öneme sahip olan devletler arasında yer almaktadır. Mehdiye, Mansuriye ve Mısır'ın işgali ile birlikte Kahire şehri Fatimiler Devleti'ne başkentlik yapan değerli şehirlerdir. Fatimi Devleti'nin esası ve fikri İsmaililik hareketine dayanır. Pek, Fatimi Devleti nerede kurulmuştur, nasıl yıkılmıştır?

28.09.2020Gündem
Elçin Hatun tarihte kimdir Elçin Hatunu oynayan Leyla Lydia Tuğutlu hakkında bilgiler

Elçin Hatun tarihte kimdir? Elçin Hatun'u oynayan Leyla Lydia Tuğutlu hakkında bilgiler

Elçin Hatun, Büyük Selçuklu Devleti'nin tarihteki konumunda önemli rol edinmiş kişilerden birisidir. Melikşah'a karşı kin tutan Elçin Hatun'a hayat verecek olan isim ise Leyla Lydia Tuğutlu olacak. Daha önce pek çok dizide rol alan Leyla Lydia Tuğutlu, mankenlik ve fotomodellik de yapmaktadır. İşte, Elçin Hatun karakterine hayat veren Leyla Lydia Tuğutlu hakkında bilgiler

28.09.2020Gündem
Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor Uyanış Büyük Selçuklu çekim yerleri

Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor? Uyanış Büyük Selçuklu çekim yerleri

Uyanış Selçuklu dizisinin nerede çekildiği araştırılan konular arasında bulunuyor. Her hafta pazartesi akşamları ekrana gelecek olan dizi bu akşam ilk bölümü ile izleyici karşısına çıkacak. Dizi için özel olarak hazırlanan kapalı plato içerisine saray, medrese ve kervansaray, 50 bin metrekare açık platoda da Anadolu Selçuklu Obası ve Kınık Obası, Şelemzar Şehri, İsfahan Şehri ve Bizans Kalesi kuruldu.

28.09.2020Televizyon
“Uyanış: Büyük Selçuklu” bu akşam başlıyor

“Uyanış: Büyük Selçuklu” bu akşam başlıyor

TRT’nin bu sezon iddialı yapımlarından “Uyanış: Büyük Selçuklu” bu akşam saat 20.00’de TRT 1’de yayın hayatına başlıyor.

28.09.2020Ekonomi
Uyanış: Büyük Selçuklunun müziklerini Gökhan Kırdar yapacak

'Uyanış: Büyük Selçuklu'nun müziklerini Gökhan Kırdar yapacak

"Yerine Sevemem", "Üstüme Basıp Geçme", "Yağmur" gibi unutulmayan şarkılara imza atan Gökhan Kırdar, TRT 1'in 28 Eylül'de ekrana gelecek yeni dizisi "Uyanış: Büyük Selçuklu"nun müziklerini hazırlıyor.

25.09.2020Keyif
Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi ne zaman başlayacak

"Uyanış: Büyük Selçuklu" dizisi ne zaman başlayacak?

TRT 1'in yeni dizisi "Uyanış: Büyük Selçuklu"daki hazırlığı 60 gün, çekimleri 8 gün süren Türk televizyon tarihinin en uzun savaş sahnesinde, 100'ü atlı olmak üzere 400 yardımcı oyuncu yer aldı. Peki "Uyanış: Büyük Selçuklu" dizisi ne zaman başlayacak?

24.09.2020Televizyon
Uyanış Büyük Selçuklu ne zaman başlıyor ve oyuncu kadrosu içerisinde kimler var

Uyanış Büyük Selçuklu ne zaman başlıyor ve oyuncu kadrosu içerisinde kimler var?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi, ilk tanıtım fragmanı ile ekranlara gelmesinin ardından araştırılan konu olmaya başladı. Fragmanı ile beğeni toplayan Uyanış Büyük Selçuklu kadrosunda Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Leyla Lydia Tuğutlu,gibi önemli isimler boy gösterecek. Büyük Selçuklu Devleti'nin kuruluşunu anlatacak olan Uyanış Büyük Selçuklu dizisi, TRT 1 ekranlarında izleyicisiyle buluşacak. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu ne zaman başlıyor ve oyuncu kadrosu içerisinde kimler var? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

22.09.2020Televizyon
Uyanış Büyük Selçuklu ne zaman hangi kanalda başlıyor

Uyanış Büyük Selçuklu ne zaman hangi kanalda başlıyor?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin tanıtımlarına yenisi eklendi. Büyük Selçuklu devletinin kuruluş hikayesini ekrana taşıyacak olan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin sahneleri kadar oyuncuları da dikkatleri üzerine çekti. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu dizisi ne zaman başlayacak, hangi kanalda yayınlanacak?

21.09.2020Televizyon
Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor

Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi için geri sayım devam ediyor. TRT 1 ekranlarında yayın hayatına başlamaya hazırlanan Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekildiği ile merak uyandırmaya başladı. Dizinin nerede çekildiği hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar, internet üzerinden araştırmalarına başladı. Peki, Büyük Selçuklu Devleti'ni anlatacak olan Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor? İşte, o detaylar

17.09.2020Televizyon
Pandemide sonbahar sezonu açıldı

Pandemide sonbahar sezonu açıldı!

Tıpkı geçen ilkbahar ve yaz gibi öncekilere hiç benzemeyen bir sonbahar bizi bekliyor. Pandeminin sebep olduğu zor günlere katlanmanın en güzel yolu kültür-sanat ve eğlenceden geçiyor. Ancak sinema salonlarını, tiyatroları, etkinlik mekânlarını doldururken, yeni mekânları denerken sosyal mesafeyi ve maskeyi unutmamalıyız.

Uyanış Büyük Selçuklu ne zaman başlıyor ve oyuncu kadrosu içerisinde kimler var

Uyanış Büyük Selçuklu ne zaman başlıyor ve oyuncu kadrosu içerisinde kimler var?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi, ilk tanıtım fragmanı ile ekranlara gelmesinin ardından araştırılan konu olmaya başladı. Fragmanı ile beğeni toplayan Uyanış Büyük Selçuklu kadrosunda Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Leyla Lydia Tuğutlu,gibi önemli isimler boy gösterecek. Büyük Selçuklu Devleti'nin kuruluşunu anlatacak olan Uyanış Büyük Selçuklu dizisi, TRT 1 ekranlarında izleyicisiyle buluşacak. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu ne zaman başlıyor ve oyuncu kadrosu içerisinde kimler var? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

7.09.2020Televizyon
Uyanış: Büyük Selçuklu oyuncuları kimler, ne zaman başlıyor Uyanış: Büyük Selçuklu yayın tarihi belli oldu

Uyanış: Büyük Selçuklu oyuncuları kimler, ne zaman başlıyor? Uyanış: Büyük Selçuklu yayın tarihi belli oldu

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin ilk bölüm tanıtım fragmanı yayınlandı. TRT1 ekranlarında seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde, Selçuklu İmparatorluğu'nda 'kılıcın parlattığı, kalemin aydınlattığı bir çağın' öyküsü anlatılacak. Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi oyuncu kadrosu tanıtım fragmanının yayınlanmasıyla beraber izleyenler tarafından merak konusu oldu. Peki, Uyanış: Büyük Selçuklu ne zaman başlayacak? İşte, Uyanış: Büyük Selçuklu oyuncuları, konusu ve yayın tarihi.

3.09.2020Televizyon

Yazar Sonuçları

Tiyatroda 'oyuncu' dizide 'senaryo' izlettirir

Usta oyuncu Taner Turan, tiyatro sahnesinin oyunculuğun er meydanı olduğunu söylerken, oyunculukta tiyatro-dizi-sinema sacayaklarının olmazsa olmazlarını şöyle açıklıyor, “Tiyatroda, yetenekli oyuncu olduğu müddetçe en kötü tekstlere bile hayat verebilirsiniz. Dizide sağlam bir senaryonuz varsa istediğiniz kişiyi oynatabilirsiniz. Sinemada ise yönetmenin gözü çok önemlidir. Senaryoyu ve oyuncuyu muhteşem gösterebilir.”

16.10.2020

Herkese göre yeni bir program var bu hafta

Kahramanlık hikâyeleri, mimarlık söyleşileri, yeni hayatlar, yeni mutfaklar... Ekranlarda her ilgi alanına hitap edecek programlar başlıyor.

26.09.2020