EKSTRA
MENÜ

Uskumru

Uskumru ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uskumru haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.151 Uskumru haberi bulunmuştur.

Uskumru Haberleri

B12 hangi besinlerde bulunur B12 eksikliği nasıl anlaşılır

B12 hangi besinlerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

B12 hangi besinlerde bulunur sorusu birçok vatandaş tarafından araştırılmaya ve sorgulanmaya devam eden konular arasında yer alıyor. Hayvansal gıdalarla vücutta eksiklikleri karşılanan B12'nin vücuda birçok faydası bulunuyor. Peki, B12 hangi besinlerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

10.07.2018Sağlık
Temmuzda hangi balıklar yenir Temmuz ayında yenilecek balıklar

Temmuz'da hangi balıklar yenir? Temmuz ayında yenilecek balıklar

Pek çok insanın vazgeçemediği balık, av yasağının başlaması ve yaz mevsiminin gelmesine rağmen halen severek tüketilmeye devam ediyor. Temmuz ayının başlamasıyla birlikte bu ay içinde hangi balıkların daha lezzetli olduğunu ve pişirilmesi gerektiğini merak eden vatandaşlar da internette 'Temmuz'da hangi balıklar yenir?' sorusuna yanıt arıyor. Peki, Temmuz ayında yenilecek balıklar hangileri?

8.07.2018Keyif
B12 eksikliği nasıl anlaşılır B12 hangi besinlerde var

B12 eksikliği nasıl anlaşılır? B12 hangi besinlerde var?

B12 eksikliği nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Hayvansal proteinlerle birlikte B12 eksikliği kolayca giderilebiliyor. Peki, B12 eksikliği nasıl anlaşılır? B12 hangi besinlerde var?

2.07.2018Gündem
Balığı Sağlıklı Tüketmenin Püf Noktaları

Balığı Sağlıklı Tüketmenin Püf Noktaları

Saçları ve cildi besleyen balık, aynı zamanda kas ve kemik gelişiminde de önemli rol oynuyor. Balığı sağlıklı tüketmenin püf noktalarını sizler için sıraladık...

Haziranda hangi balıklar yenir

Haziran'da hangi balıklar yenir?

Sağlıklı beslenmek isteyenlerin vazgeçilmezi olan balık, içerdiği minareller, folik asit, fosfor ve kalsiyum gibi maddelerle sık tercih edilen besinlerden biri olmaya devam ediyor. Mevsimsel özellikler ve hava durumunun da balığın lezzeti ve kalitesine etki ettiği bilinen bir gerçek. Vatandaşlar Haziran ayında hangi balıkların yenilmesi gerektiğini araştırıyor. Peki, hangi balık hangi ayda yenmeli? Haziran ayında hangi balık tüketilmeli?

29.05.2018Keyif
B12 eksikliği nasıl giderilir | B12 içeren besinler

B12 eksikliği nasıl giderilir | B12 içeren besinler

B12 vitamini eksikliği her yaşta ama en çok da çocukluk ve yaşlılıkta görülebilen bir sorun. Hücrelerin gelişip büyümeleri, çekirdeklerini olgunlaştırabilmeleri ve bölünüp çoğalabilmeleri için gerekli olan B12'nin eksikliği vücutta bir çok sağlık sorununa neden olabiliyor. Bu sorundan muzdarip vatandaşlar ise, B12 eksikliğinin nasıl giderildiğini ve B12 içeren besinlerin neler olduğunu sorguluyor. Peki, B12 eksikliği nasıl giderilir? B12 içeren besinler neler?

9.05.2018Sağlık
36 saatte Lizbon

36 saatte Lizbon

Artık eskisi kadar ekonomik değil Lizbon. Evet, deniz ürünleri, şaraplar göreceli ucuz. Kanarya sarısı tarihi tramvaylar dik yokuşlara tırmanıyor eskisi gibi. Pasteis de nata, yani klasik Portekiz tatlılarının fiyatı hala 5 TL’nin altında. Fakat artık Portekiz’in başkenti restoranları, kültür kurumları, rıhtımdaki dünya çapındaki müzeleriyle tanınıyor. Eski Avrupa atmosferi varlığını korumakla birlikte Amerika’dan esinli pek çok projeyle şehrin popülerliği artıyor, yine eski parlak günlerine dönüyor.

28.04.2018Seyahat
Magnezyum eksikliği nasıl giderilir Magnezyum nelerde bulunur

Magnezyum eksikliği nasıl giderilir? Magnezyum nelerde bulunur?

Hipomagnezemi olarak da bilinen magnezyum eksikliği sıklıkla gözden kaçan bir sağlık problemidir. Magnezyum eksikliği semptomları kas krampları, yüz tikleri, zayıf uyku ve kronik ağrıyı içerebilir. Peki magnezyum eksikliği nasıl giderilir? Magnezyum nelerde bulunur?

25.04.2018Sağlık
Sofraların baş tacı balığın faydasını artıracak 6 önemli öneri

Sofraların baş tacı balığın faydasını artıracak 6 önemli öneri

Uskumrudan lüfere, palamuttan hamsiye… Balık tezgahlarında çeşit çeşit balıklar, iştah açan görüntüleriyle hem göze hem sağlığa hitap ediyor.

20.04.2018Ebeveyn
Gerginliğinizin Sebebi D Vitamini Eksikliği Olabilir

Gerginliğinizin Sebebi D Vitamini Eksikliği Olabilir!

Vücut için alınması gereken temel vitaminler arasında yer alan D vitamini, sadece kemik gelişimini değil vücudun birçok alanında görev yapıyor. Kemikler için çok önemli olan D vitamini aynı zamanda beyin, kalp, mide, prostat, pankreas, deri ve göğüs için oldukça gerekli bir madde. D vitaminin, eksikliğinde birçok problemi beraberinde getirdiğini ifade eden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık, D vitamine dair bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

B12 nelerde bulunur B12 nelerde var İşte B12 vitamini eksiliğini giderecek besinler

B12 nelerde bulunur? B12 nelerde var? İşte B12 vitamini eksiliğini giderecek besinler

Özellikle hayvansal dokularda bulunan B12 vitaminin eksiliği beraberinde birçok sağlık sorununu getiriyor. B12 eksikliği kuvvetsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, kabızlık, el ve ayaklarda uyuşma gibi semptomlara sebep olabilir ve teşhisi çok kolay olmayabilir. Peki, B12 nelerde bulunur, hangi besinlerde var? İşte B12 vitamini eksiliğini giderecek besinler...

17.04.2018Sağlık
Av yasağı başladı

Av yasağı başladı

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde denizlerde başlayan av yasağına rağmen tezgahlardaki balık çeşitliliği sürüyor. Dar gelirlinin önemli besin kaynaklarından balıkta fiyatlar ise 10 TL'den başlıyor.

16.04.2018Ekonomi
Gebelik döneminde neden Omega-3 almalıyız

Gebelik döneminde neden Omega-3 almalıyız?

Yediden yetmişe herkes için alınması önerilen omega-3 yağ asitleri, gerek anne adayının kendi sağlığı, gerekse bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi için oldukça önemlidir. Balık başta olmak üzere birçok besin maddesinde bulunan omega-3 yağ asitleri vücudumuzda üretilmezler ve dışarıdan besinler yoluyla alınması gerekir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zahide Küçük, gebelik döneminde omega-3 takviyesi hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.

14.04.2018Sağlık
Mayıs’ta hangi balıklar yenir Hangi ayda hangi balık tercih edilmeli

Mayıs’ta hangi balıklar yenir? Hangi ayda hangi balık tercih edilmeli?

Vücudumuz için oldukça önemli bir besin kaynağı olan balığın lezzeti mevsime göre değişiyor. Bazı balıklar bazı aylarda çok daha lezzetli oluyor. Vatandaşlar Mayıs ayında hangi balıkların yenilmesi gerektiğini araştırıyor. Peki, hangi balık hangi ayda yenmeli? Mayıs ayında hangi balık tüketilmeli?

12.04.2018Keyif
Gergin olmanızın nedeni D vitamini eksikliği olabilir

Gergin olmanızın nedeni D vitamini eksikliği olabilir

Vücut için alınması gereken temel vitaminler arasında yer alan D vitamini, sadece kemik gelişimini değil vücudun birçok alanında görev yapıyor. Kemikler için çok önemli olan D vitamini aynı zamanda beyin, kalp, mide, prostat, pankreas, deri ve göğüs için oldukça gerekli bir madde. D vitaminin, eksikliğinde birçok problemi beraberinde getirdiğini ifade eden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık, D vitamine dair bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

10.04.2018Sağlık
Tutabilecek bir güç yok

Tutabilecek bir güç yok

İSTANBUL Boğazı’nda cumartesi günü Malta bayraklı, Vitaspirit adlı geminin çarptığı Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’yla ilgili İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden iki kişilik ekip dün inceleme başlattı. Kaza sonrası temeli sarsılan, duvarlarında ağır hasar bulunan yalının denize doğru kaydığı tespit edildi. Ayrıca yalının restoran tarafında bulunan taşıyıcı duvarlarında eğilmeler belirlendi. Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekipleri yalı sahiplerine kayma ve yıkılmalara karşı önlem alınması için çalışma izin verdi.

9.04.2018Gündem
Yalı kazasının ardından fark edildi

Yalı kazasının ardından fark edildi

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün altından geçerken dümeni kilitlenen kuru yük gemisinin tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarpma görüntüleri yayınlanınca, CHP’li İBB Meclis üyeleri yalıya komşu Lacivert ve Uskumru balık restoranlarının kazık çakarak deniz tarafına doğru büyütüldüğünü tespit etti.

9.04.2018Gündem
İstanbul Boğazında hareketli dakikalar Gemi yalıya çarptı...

İstanbul Boğazı'nda hareketli dakikalar! Gemi yalıya çarptı...

İstanbul Boğazı'nda dümeni kilitlenen bir gemi, yalıya çarptı. Olay yerine ekipler sevk edildi. İstanbul Boğazı'nda dümeni kilitlenen bir gemi, yalıya çarptı. Olay yerine ekipler sevk edildi. İstanbul Boğazı’nda dümeni kilitlenen bir gemi yalıya çarptı. Yalıya çarpan gemi 225 metre boyunda "Vitaspirit" adlı dökme yük gemisi. Gemi, Karadeniz-Marmara yönlü geçişinde Fatih köprüsü altında dümen gücünü kaybederek Lacivert ve Uskumru restoranlarının olduğu bölgede Hekimbaşı Salih Efendi yalısına çarptı.

7.04.2018Haber
İstanbul Boğazında hareketli dakikalar Gemi yalıya çarptı...

İstanbul Boğazı'nda hareketli dakikalar! Gemi yalıya çarptı...

İstanbul Boğazı'nda dümeni kilitlenen bir gemi, saat 16:00 sıralarında yalıya çarptı. Kaza, haftasonu olmasından yararlanıp boğaz turuna katılanların gözleri önünde yaşandı. Dümeni kilitlenen gemi hızla kıyıya yaklaşıp yalıya çarparken o anlar onlarca kişi tarafından cep telefonları ile kaydedildi. Kazada büyük bir şans eseri ölen yada yaralanan olmadı. Kazanın duyulmasından sonra yardım ekipleri hemen yola çıktı. Kazanın ardından İstanbul Boğazı çift yönlü olarak deniz trafiğine kapatıldı. Tanker Ahırkapı'ya çekildi. Kılavuz kaptan, kazaya makine arızasının neden olduğunu söyledi.

7.04.2018Gündem
Nisan ayında hangi balık yenir Hangi ayda hangi balık tüketilmeli

Nisan ayında hangi balık yenir? Hangi ayda hangi balık tüketilmeli?

Sağlıklı beslenmek isteyenlerin vazgeçilmezi olan balık, içerdiği minareller, folik asit, fosfor ve kalsiyum gibi maddelerle vazgeçilmez besinlerden biri olmaya devam ediyor. Mevsimsel özellikler ve hava durumunun da balığın lezzeti ve kalitesine etki ettiği bilinen bir gerçek. Peki, hangi balık hangi ayda yenmeli? Nisan ayında hangi balık tüketilmeli?

4.04.2018Keyif
Et fiyatları arttı balık tezgahları şenlendi

Et fiyatları arttı balık tezgahları şenlendi

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde kurulan semt pazarlarında tezgah açan balıkçılar, son dönemde renklenen balık tezgahlarının pazar yerlerini şenlendirdiğini kaydetti.

21.02.2018Ekonomi
Orkinos imparatoru

Orkinos imparatoru

20 yıl önce Japonya’da gördüğü orkinos çiftliklerini İzmir’de kuran Akua Group Yönetim Kurulu üyesi Nedim Anbar, bugün Amerika’dan Çin’e, Kore’den Belçika’ya kadar 10 ülkeye orkinos ihracatı yapıyor. 2018’de 60 milyon liraya yakın ciro hedefleyen şirket, yurtdışında da yatırıma devam ediyor.

19.02.2018Ekonomi
Çocuklarda boy kilo oranı nasıl olmalıdır

Çocuklarda boy kilo oranı nasıl olmalıdır?

Çoğu ebeveyn çocuklarını sürekli etrafındaki diğer çocuklar ile kıyaslar. Çocuklarının aynı yaştaki gelişmiş çocuklara göre daha kısa veya daha zayıf olması, onlar için ciddi bir problem olarak görülebilir. Ancak bu oldukça yanlıştır. Çocuğunuzun yaşıtlarına göre daha az yemek yemesi her zaman bir sağlık göstergesi değildir. Bu sebep ile hastanelerde çocuklar için uygun boy kilo testleri yapılmaktadır ve bu testler için de farklı ölçütler kullanılır.

Dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalıkları arasında

Dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalıkları arasında

Solunum yolu enfeksiyonları dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalıkları arasındadır. Grip ani başlayan, ateşli bir solunum yolu hastalığı yapan ve influenza virüslerinin etken olduğu viral bir hastalıktır. Virüs hemen bütün yaş gruplarını etkiler.

Gurmeler, akademisyenler, yemek yazarları, şefler ve işletmecilerden oluşan 100 kişilik dev gastronomi heyeti seçti: Türkiyenin en lezzetli 100 yemeği

Gurmeler, akademisyenler, yemek yazarları, şefler ve işletmecilerden oluşan 100 kişilik dev gastronomi heyeti seçti: Türkiye'nin en lezzetli 100 yemeği

Yüzlerce yıllık birikim, devasa bir külliyat, kuşaktan kuşağa aktarılan pratikler... Türkiye’nin lezzet hazinesi, kimilerine göre yeryüzünün en zengin birkaç mutfağından biri, pek çoğumuza göre de en güzeli. Peki bütün bu güzeller içinde en güzel 100 hangileri? Artık tereddüde gerek yok: Gastronomi düzeyi tartışılmayacak büyük bir heyet bunları sizin için belirledi.

20.01.2018Hürriyet Pazar
Fiyatlar el yakıyor Kilosu 15 TLden satılıyor

Fiyatlar el yakıyor! Kilosu 15 TL'den satılıyor

Son günlerde etkili olan lodos nedeniyle balıkçılar denizlere açılamazken, Bilecik tezgahlarındaki balıkların fiyatları da yüzde 50 arttı.

16.01.2018Ekonomi
Bebeklerinizi kışın eve kapatmayın

Bebeklerinizi kışın eve kapatmayın!

Vücudun D vitamini gereksinimi, büyük ölçüde güneş tarafından sağlanır. Kemiklerin ve özellikle dişlerin güçlenmesi için D vitamini son derece önemlidir. Ancak, bebekler ve çocuklar için yaz ve kış güneşinden faydalandırmanın da belli kuralları var.

Ucuz hamsi hayal oldu

Ucuz hamsi hayal oldu!

Balık sezonu başlayalı yaklaşık 4 ay oldu ancak fiyatlar bir türlü düşmüyor. Denizlerde balık olmadığını söyleyen balıkçılar, yasal boy sınırı olan balık bulamadıklarını söylüyor. Karadeniz’deki hamsilerin de daha soğuk sulara sahip Rusya ve Gürcistan’a göç ettiğini belirten balıkçılar, “Hamsinin kilogramı 25 lira, palamutun da 30 lira” dedi.

18.12.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Uykunuzun 3 mühim sabotajcısı var

“Yetersiz uyku” ciddi bir sağlık tehdidi ve o da tıpkı obezite ve depresyon gibi “global bir sorun” olma yolunda hızla ilerliyor. Tavsiyem şu: Her şeyden önce şu 3 sabotajcıya dikkat edin...

26.06.2018

İnsanlık için bir kase çorba

Bazen bazı iyi şeyler zincirleme kendiliğinden birbirini buluyor. İki yıl önce Ayvalık’ta gerçekleşen “Slow Olive” etkinliği sırasında yemek yazarı ve Beyrut Slow Food’un kurucularından Barbara Abdeni Massaad ile tanışmıştık.

18.05.2018

D vitamini eksikliği hamileliği engelliyor

Son yıllarda yapılan araştırmalarda kalsiyum ve fosfat dengesi için gerekli D vitamininin aynı zamanda üreme organlarına önemli etkileri olduğu tespit edildi. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, D vitamini eksikliğinin önemine değinerek, ne gibi sorunlara yol açacağını açıkladı.

9.05.2018

D vitamini vücudumuz için neden önemlidir?

Üzüntü hissini son günlerde fazlaca yaşıyorsanız...

24.04.2018

Nisanda Adana’da olmalı...

Birçok kişi gibi ben de geçen hafta sonu Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’ndaydım.

13.04.2018

Paris günlükleri

Geçen haftaki yazımda Paris’teki gastronomik devrimi anlattım ve en sevdiğim 15 bistro, yani Fransız tipi esnaf lokantasını sıraladım. Felsefe az ve öz olduğu için seçim az ama her bir yemek kaliteli.

31.03.2018

Gebelikte bu yiyeceklerden uzak durun!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zahide Küçük, gebelikte uzak durulması gereken yiyecekleri sizler için açıkladı.

4.03.2018

Manzara şahane, yemekler ortalama

Gümüşsuyu’nda daha önce Topaz’ın olduğu mekânda açıldı Râna Meyhane. Yani dünya çapında bir manzarası var. Yemeklerse belli bir seviyeyi tutturuyor ama o kadar...

9.02.2018

Kim ne derse desin, ekmek yok olmaz...

Zaten olmamalı da. Dünyanın en çok ekmek tüketen ülkelerinden biriyiz. Ama en iyi en lezzetli, en sağlıklı, en hijyenik, en katkısız ekmeklerini üreten bir ülke miyiz derseniz, orada bir durmak lazım. Daha iyisini yapabiliriz, ancak daha kat edeceğimiz çok yol, çözülmesi gereken çok sorun var.

9.02.2018

Doğru beslenerek genç kalmak mümkün mü?

Tek tip gıdanın tüketildiği diyetler ya da yanlış beslenme alışkanlıkları vücutta vitamin ve mineral eksikliğine neden olur. Yaşamın kaynağı olan beslenme, vücudumuzdaki tüm organlar, dokular ve hücreler için vazgeçilmezdir.

4.02.2018
D Vitamini almak için güneşi beklemeyin

D Vitamini almak için güneşi beklemeyin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç, kış mevsiminin kendini hissettirmesiyle ortaya çıkan D vitamini eksikliğinin sebep olduğu sağlık ve kilo problemlerine karşı uyarıda bulundu.

17.01.2018

Evliya Çelebi’nin balıkları

Saray mutfağına hangi balıklar girerdi? 1600’lerde en pahalı balık hangisiydi? Kimler balığa nar suyu eklerdi? Balıkla ilişkimizin geçmişine uzanalım...

13.01.2018

Senede birden fazla kez gitmek ve nasıl geliştiğini görmek istiyorum: Mürver

Karaköy’de, ulaşılabilir bir konumda olması büyük avantaj. Servis çok iyi; Batı lokantalarındaki gibi; alaka var ama yalakalık yok. Tattığım yemeklerden en çok kuzuyu sevdim. Altı saat mermer üstünde, odun ateşinde pişen et çok lezzetli.

5.01.2018

Dünya kazan ben kepçe, darısı 2018’e

Acısıyla tatlısıyla çok enteresan bir 2017 geçirdik sevgili dostlar. Ben bu yazıda size yılın her ayına denk düşecek şekilde bir muhasebesini sunacağım. İsteyen bu hesabı kendisi için 2018’e de uyarlayabilir. Şimdiden söyleyeyim pişman olmazsınız. Kısa kısa anlatacağım ama yazıların tümünü okumak isteyenler Hürriyet Seyahat’in internet sitesinde 'yazarlar' bölümüne bakabilir.

3.01.2018

Yılbaşı alışveriş listeniz hazır!

Yazım Beyoğlu’nda geçiyor. Alışveriş merkezi arıyorsanız, yanlış yazardasınız.

20.12.2017