EKSTRA
MENÜ

University College London

University College London haberleri sayfasında güncel ve son dakika University College London hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 305 University College London haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

University College London Haberleri

Nedeni net değil, varyantlardan daha korkutucu Antikorlarla savaşan oto-antikorlar mı var

Nedeni net değil, varyantlardan daha korkutucu! Antikorlarla savaşan oto-antikorlar mı var?

Covid'i yenen ancak semptomları aylarca süren hastalar var. Uzun covid olarak adlandırılan durum hakkında bilim insanlarının son araştırması oldukça çarpıcı. Antikorlarla savaşan oto-antikorlar mı oluşuyor? Alanında önde gelen isimlerden olan Prof. Dr. Derya Unutmaz'ın görüşlerine başvurduk

22.09.2021Gündem
Son dakika: Çocuklar için Uzun Kovid araştırmasının sonuçları açıklandı

Son dakika: Çocuklar için 'Uzun Kovid' araştırmasının sonuçları açıklandı

'Uzun Kovid' geçiren yani koronavirüse yakalandıktan sonra uzun süre sağlığına kavuşamayan hastalarla ilgili araştırmalar yürüten bilim insanları çocuklar ve gençler için yüreklere su serpen sonuçlara ulaştı.

17.09.2021Dünya
Bilim insanlarından önemli uyarı Yüzde 90ı yerin altında kalmalı

Bilim insanlarından önemli uyarı! Yüzde 90'ı yerin altında kalmalı

Nature dergisinde yayımlanan bir bilimsel araştırma, küresel ısınma ve iklim değişikliyle ilgili hedeflere ulaşabilmek için fosil yakıtların büyük oranda yer altında kalması gerektiğini ortaya koydu.

9.09.2021Ekonomi
Son dakika: Uzun Kovid araştırmasının sonuçları açıklandı

Son dakika: 'Uzun Kovid' araştırmasının sonuçları açıklandı

'Uzun Kovid' geçiren yani koronavirüse yakalandıktan sonra uzun süre sağlığına kavuşamayan hastalarla ilgili araştırmalar yürüten bilim insanları çalışmalarının sonuçlarını açıkladı. Söz konusu araştırma ile aşının bu alanda da faydalı olduğu kanıtlandı.

5.09.2021Dünya
Koronavirüs salgını nihayet bitiyor mu

Koronavirüs salgını nihayet bitiyor mu?

Koronavirüs salgınıyla birlikte neredeyse her şey temelden değişti: Okullar, çalışma düzenleri, sağlık bakımı, tatiller ve hatta sarılmalarımız... Ancak pek çok ülke alınan önlemleri gevşetirken ya da tamamen kaldırırken, salgının nihayet sona erdiğinden bahsedebilir miyiz?

9.08.2021Dünya
Birleşik Krallıkta dönüm noktası: Koronavirüse karşı sürü bağışıklığı sağlanmak üzere

Birleşik Krallık'ta dönüm noktası: Koronavirüse karşı sürü bağışıklığı sağlanmak üzere

Dünya Covid-19'un pençesinden çıkmak için debelenirken, Birleşik Krallık'tan corona virüsü tarihi açısından dönüm noktası sayılabilecek bir haber geldi. Ülkede üçüncü dalga tersine çevrilirken, nüfusun yüzde 87'sinin Covid-19'a karşı direnç gösterdiği ve sürü bağışıklığının sağlanmak üzere olduğu belirtildi.

28.07.2021Dünya
Son dakika haberi... Koronavirüs ilacı AZD7442den kötü haber

Son dakika haberi... Koronavirüs ilacı 'AZD7442'den kötü haber

İngiltere’deki University College London Hastanesi (UCLH) ile AstraZeneca tarafından testleri yapılan koronavirüs ilacından kötü haber geldi.

15.06.2021Dünya
İngilterede normalleşmenin dördüncü aşaması 4 hafta ertelenecek

İngiltere'de normalleşmenin dördüncü aşaması 4 hafta ertelenecek

İngiltere'de Delta varyantının yayılması ve vaka sayılarının artması üzerine, 21 Haziran'da geçilmesi planlanan normalleşmenin dördüncü aşaması, dört hafta ertelenecek. Kararı Başbakan Boris Johnson'ın bugün düzenleyeceği basın toplantısında açıklaması bekleniyor.

14.06.2021Dünya
Meyve yiyin, köpek sevin Covid-19 önlemleri bağışıklık sistemimize zarar mı veriyor

Meyve yiyin, köpek sevin! Covid-19 önlemleri bağışıklık sistemimize zarar mı veriyor?

Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin düzgün işlemesi için mikroplarla düzenli temas etmeye ihtiyacı var. Madem öyle Covid-19 önlemleri bağışıklık sistemimize nasıl etki ediyor?

19.05.2021Dünya
3 ay içinde veba adasından kıskanılan ülke konumuna geldiler İngilterede neler oluyor

3 ay içinde 'veba adası'ndan kıskanılan ülke konumuna geldiler! İngiltere'de neler oluyor?

İngiltere, 1 yıl içinde Covid-19 pandemisiyle mücadelede en ilginç örneklerden biri haline geldi. Avrupa'da can kaybının en fazla olduğu ülke ama Alman gazeteleri "Sizi kıskanıyoruz" diye manşetler atıyor. İşte İngiltere'nin inişli çıkışlı pandemi hikayesi...

11.03.2021Dünya

Görünmez katil! Dünyadaki her 5 ölümden 1'ine fosil yakıt kaynaklı hava kirliliği neden oldu

Dünya koronavirüs salgınının pençesinde ve artan ölüm sayıları herkesi korkutmaya devam ediyor. Ancak Harvard Üniversitesi'nde tamamlanan bir çalışmaya göre, 2018'de dünyadaki ölüm vakalarının yüzde 18'ine fosil yakıt kullanımından kaynaklanan hava kirliliği neden oldu. Bu inanılmaz oran dünya üzerindeki her 5 ölümden 1'inin hava kirliliği yüzünden gerçekleştiğini gösteriyor.

9.02.2021Dünya
Regl Kramplarını Azaltmanın 11 Etkili Yolu

Regl Kramplarını Azaltmanın 11 Etkili Yolu

Hayatında hiç regl krampı yaşamamış bir kadın var mıdır? Hiç sanmıyoruz! Her ay, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kadın regl ağrıları ile mücadele ediyor. Tüm kadınlar ağrılarını azaltmak için için birkaç yöntem biliyordur ama biz size tam 11 tane veriyoruz!

Koronavirüsü atlatanlarla ilgili şoke eden araştırma 5 ay içerisinde...

Koronavirüsü atlatanlarla ilgili şoke eden araştırma! 5 ay içerisinde...

İngiltere'de yapılan yeni bir araştırma, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) atlatanların üçte birinin taburcu edilmelerini izleyen ilk 5 ay içinde solunum yolu rahatsızlıkları ve kardiyovasküler sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırıldığını ortaya koydu.

18.01.2021Dünya
Akıllı cihazlar ev içi istismar aracı olarak kullanılıyor

Akıllı cihazlar ev içi istismar aracı olarak kullanılıyor

İngiltere'de koronavirüs kısıtlamalarının ardından ev içi istismar vakalarında büyük bir artış yaşandı. Ve teknoloji de bunda rol sahibi.

11.01.2021Teknoloji
Menopozu Geciktirmek İster Misiniz Araştırmalar Daha Fazla Seks Yapmanızı Söylüyor

Menopozu Geciktirmek İster Misiniz? Araştırmalar Daha Fazla Seks Yapmanızı Söylüyor!

Menopoz, her kadında farklı yaşlarda yaşanan bir hormonal değişimdir. Kimisi erken yaşlardan kimisi ise daha geç yaşta bu değişimi yaşıyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar ise menopozu geciktirmenin mümkün olduğunu ortaya koydu. Araştırma sonuçları "daha fazla seks yapın" diyor!

Antikor nedir Covid-19 ile birlikte hayatımıza girdi

Antikor nedir? Covid-19 ile birlikte hayatımıza girdi

Covid-19 ile birlikte hayatımıza giren terimlerden biri de antikor oldu. İngiltere’deki University College London Hastanesi (UCLH) ile AstraZeneca, koronaya yakalanmış kişilere anında bağışıklık kazandıran yeni bir antikor tedavisi üzerinde çalışıyor. Antikor tedavisinin, virüsün yayılmasının önüne geçilmesi düşünülüyor.

27.12.2020Gündem
Korona ilacı geliyor Tarih verildi

Korona ilacı geliyor! Tarih verildi!

İngiltere’deki University College London Hastanesi (UCLH) ile AstraZeneca, koronaya yakalanmış kişilere anında bağışıklık kazandıran yeni bir antikor tedavisi üzerinde çalışıyor. Söz konusu tedavinin, koronavirüsle mücadelede aşıya ek olarak yeni bir silah olacağı belirtiliyor. Antikor tedavisinin, virüsün yayılmasının önüne geçilmesi düşünülüyor.

27.12.2020Dünya
Son dakika haberler: Sorularla İngiltere’de ortaya çıkan koronavirüs mutasyonu... Artık daha bulaşıcı İşte detaylar

Son dakika haberler: Sorularla İngiltere’de ortaya çıkan koronavirüs mutasyonu... Artık daha bulaşıcı! İşte detaylar

İngiltere’de ortaya çıkan koronavirüs mutasyonu nedeniyle dünya diken üstünde. Hürriyet mutasyonu bilim adamlarına sordu, dünyada bu konudaki son araştırmalarla kafalardaki sorulara yanıtlar aradı. Prof. Dr. Zafer Kurugöl, ''Virüsün genetiği değişiyor. Bu beklediğimiz ve gözlemlediğimiz bir şey, her zaman olur. Ancak özelliğinin ne kadar değiştiğini, daha ağır hastalık yapıp yapmadığını ya da antijenik özelliklerini değiştirip değiştirmediğini henüz bilmiyoruz.'' dedi. Koronavirüs artık daha mı bulaşıcı, daha mı ölümcül, aşıları etkisiz hale getirebilir mi, Türkiye’ye de gelmiş olabilir mi?

22.12.2020Gündem
Koronavirüs mutasyonu nasıl meydana geliyor

Koronavirüs mutasyonu nasıl meydana geliyor?

İngiltere'de mutasyona uğrayan yeni koronavirüsün tespit edilmesiyle Noel kutlamaları öncesi kısıtlamalar artırıldı, Türkiye dahil birçok ülke İngiltere'den seyahatleri yasakladı.

21.12.2020Teknoloji
İklim krizinde ‘pandemi fırsatı’

İklim krizinde ‘pandemi fırsatı’

Lancet Countdown (Lancet Geri Sayım) Sağlık ve İklim Değişikliği 2020 Raporu’na göre, iklim değişikliği küresel sağlığı giderek daha fazla tehdit ediyor. Rapora göre Türkiye, ikinci derecede tehlikeli bölgede bulunuyor. Uzmanlar, pandemi ile mücadele için küresel ölçekte verilen trilyonlarca dolarlık ekonomik desteğin, iklim kriziyle mücadele için fırsat yaratabileceği görüşünde.

4.12.2020Ekonomi
Biyolojinin büyük gizemini yapay zeka çözdü

Biyolojinin büyük gizemini yapay zeka çözdü

Bilim insanları, biyolojinin en büyük gizemlerinden birinin yapay zeka sayesinde "büyük oranda çözüldüğünü" açıkladı.

3.12.2020Teknoloji
Öğrencilere yönelik geliştirilen iPad uygulamaları

Öğrencilere yönelik geliştirilen iPad uygulamaları

Yeni eğitim-öğretim yılı başladı. Uzaktan eğitimin de hayatımıza girmesiyle birlikte kullanıcılar bilgisayarlarından ve tabletlerinden eğitimleri için destek alıyor. İşte bu kapsamda kullanıcıların işine yarayabilecek ve iPad için geliştirilen o uygulamalar...

5.09.2020Teknoloji
Dünya üzerinde 30 yıldan kısa sürede 28 trilyon ton buzul eridi

Dünya üzerinde 30 yıldan kısa sürede 28 trilyon ton buzul eridi

Leeds ve Edinburgh üniversiteleriyle University College London'da görevli bilim insanlarının yaptığı araştırma, yeryüzünde 30 yıldan kısa sürede 28 trilyon ton buzulun eridiğini ortaya koydu.

24.08.2020Teknoloji
Uzaktan eğitimde omurga sağlığına dikkat

Uzaktan eğitimde omurga sağlığına dikkat!

Yeni eğitim öğretim yılı pandemi gölgesinde başlıyor. 17 Ağustos Pazartesi gününden itibaren isteyen özel okullar kapılarını açarken, devlet okulları ise 31 Ağustos’ta uzaktan eğitim ile ders başı yapmaya hazırlanıyor.

Her gün üç dakika kırmızı ışığa bakmak, görme kaybını azaltıyor

'Her gün üç dakika kırmızı ışığa bakmak, görme kaybını azaltıyor'

İngiltere'de yapılan araştırma, her gün birkaç dakika kırmızı ışığa bakmanın yaşlılığa bağlı görme kaybını tersine çevirebileceğine işaret ediyor.

1.07.2020Teknoloji
LG, Hedera’nın Yönetim Kurulu’na katıldı

LG, Hedera’nın Yönetim Kurulu’na katıldı

LG, kurumsal düzeyde uygulamalar için optimize edilmiş kararlı, güvenilir bir platform sağlayan, global pazarlara ve gerçek dünyaya, oldukça ölçeklendirilmiş kullanıma uygun DLT oluşturmak için Blockchain alternatifi bir DAG (Directed Acyclic Graph) kullanan Hedera Hashtag’in yönetim kuruluna katıldığını duyurdu. Public ledger teknolojisi için, merkezi olmayan yönetim modelini mümkün kılmak üzere tasarlanan Yönetim Kurulu, farklı iş kolları ve coğrafyalardan 39 küresel kuruluşun katılımıyla oluşacak.

28.05.2020Teknoloji
Bilim insanları koronavirüs mutasyonunun etkilerini inceliyor

Bilim insanları koronavirüs mutasyonunun etkilerini inceliyor

ABD ve İngiltere'deki araştırmacılar Covid-19'a yol açan koronavirüsün geçirdiği yüzlerce mutasyon tespit etti. Fakat bu mutasyonların virüsün yayılma hızı veya aşı çalışmalarına nasıl etki edebileceği henüz bilinmiyor.

7.05.2020Teknoloji
Koronavirüs aşısı bulundu mu, çalışmalar hangi aşamada

Koronavirüs aşısı bulundu mu, çalışmalar hangi aşamada?

Dünya genelindeki uzmanlar, koronavirüs tedavisi için aşı ve tedaviler geliştirmek için yarışıyor. Ancak henüz bu çalışmalar sonucunda seri üretim aşamasına geçebilecek bir Covid-19 aşısı henüz bulunmuş değil.

4.05.2020Teknoloji
Türk ve Çinli aileler koronavirüsten ders aldı: Çocuklarımızla daha çok vakit geçirmek istiyoruz

Türk ve Çinli aileler koronavirüsten ders aldı: Çocuklarımızla daha çok vakit geçirmek istiyoruz

Koronavirüs karantina sürecinde, profesyonel çalışma hayatında olan Türk ve Çinli ebeveynlerin evde çocuklarıyla yaşadıkları deneyimleri ele alan araştırmada; ebeveynler, sürecin oldukça yorucu olduğunu belirterek çocuklarıyla ciddi disiplin sorunu yaşadıklarını aktardı. Ebeveynlik rolünde yetersizlik duygusuna kapıldığını söyleyen bazı aileler ise karantina sonrasında çocuklarına daha çok vakit ayırmak için yarı zamanlı çalışmak istediklerini ifade etti. Araştırmanın koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Toran ise, “Anne ve babalar, karantina sayesinde çocuklarının yaşamlarının merkezinde olmadığını fark ettiklerini belirtti” dedi.

30.04.2020Gündem
Türk ve Çinli bilim insanlarından ilginç ebeveyn-çocuk araştırması

Türk ve Çinli bilim insanlarından ilginç ebeveyn-çocuk araştırması

Doç. Dr. Mehmet Toran koordinatörlüğünde Kovid-19 karantina sürecinde profesyonel iş yaşantısında yer alan Türk ve Çinli ebeveynlerin evde çocuklarıyla yaşadıkları deneyimlere yönelik bir araştırma gerçekleştirildi.

29.04.2020Teknoloji
Salgın süreci çocuklara yaradı... Aileler hayatı çocuklarına göre kurgulamak istiyor

Salgın süreci çocuklara yaradı... Aileler hayatı çocuklarına göre kurgulamak istiyor

Türkiye ve Çin'in iş yaşantısında yer alan ebeveynlerin karantina sürecinde çocuklarıyla yaşadıkları deneyimlerin incelenmesi amacıyla ortak bir araştırma yapıldı. Araştırmanın koordinatörü  Doç. Dr. Mehmet Toran, "Bu sürecin olumlu etkisi olarak hem Türk hem de Çinli ebeveynler, çocuklarını yeniden tanımaya başladı, çocuklarıyla nasıl ilgileneceklerine yönelik beceriler geliştirdi. Araştırmanın öne çıkan ilginç bulgularından biri de hem Türk hem de Çinli ebeveynlerin karantina sonrası çocuklarıyla daha çok vakit geçirmek istemeleri. Anne ve babalar, karantina sonrası çocuklarını yaşamlarının merkezine almak istediklerini belirtti" dedi.

29.04.2020Eğitim
Koronavirüse karşı aşı ve ilaçlar ne zaman hazır olacak

Koronavirüse karşı aşı ve ilaçlar ne zaman hazır olacak?

Dünya genelindeki uzmanlar, koronavirüs tedavisi için aşı ve tedaviler geliştirmek için yarışıyor.

17.04.2020Teknoloji
Talia, hayatının baharında yaşama veda etti

Talia, hayatının baharında yaşama veda etti!

Londra’da Kıbrıslı bir Türk ailenin kızı olan 25 yaşındaki Talia Tosun yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

9.03.2020Avrupa
İklim değişikliği yaban arılarının neslini tehdit ediyor

İklim değişikliği yaban arılarının neslini tehdit ediyor

Bilim insanları, iklim değişikliğinin büyük ölçekli yaban arısı kayıplarına yol açarak bu arıların neslini tehdit ettiğini belirledi.

7.02.2020Teknoloji
Türk bilim insanları yapay tendon geliştirmek için çalışıyor

Türk bilim insanları 'yapay tendon' geliştirmek için çalışıyor

İngiltere'de doktora yaptığı dönemde tendonunda oluşan yaralanma nedeniyle bilimsel çalışmalarını bu alana çeviren İzmir Ekonomi Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Burçak Alp, 2 yıl içerisinde "yapay tendon" geliştirmeyi hedefliyor.

4.02.2020Teknoloji
Gençlere güvenmeli

Gençlere güvenmeli

MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, marangoz bir babanın, ev hanımı bir annenin çocuğu olarak Rize’nin Pazar ilçesi Sivritepe köyünde doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi burada okudu. 1987’de İTÜ Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümünü sınıf birincisi olarak bitirdi. İTÜ’de çeşitli yönetim kademelerinin ardından en genç rektörlerden biri oldu.

4.11.2019Eğitim
Karanlık enerjinin gizemini çözmek için 35 milyon galaksi incelenecek

Karanlık enerjinin gizemini çözmek için 35 milyon galaksi incelenecek

Karanlık enerjinin gizemini çözmeyi amaçlayan bilim insanları, bir süper teleskop aracılığıyla evrene dair en kapsamlı gözlem görevine başladı.

31.10.2019Teknoloji
İlk kez yaşanabilir bir gezegende su bulundu

İlk kez yaşanabilir bir gezegende su bulundu

Astronomi uzmanları, K2-18b olarak adlandırılan bir gezegenin atmosferinde ilk kez suya rastladı. Böylece gezegen, dünya dışında bir yaşam arayışı için makul adaylar arasına girdi.

12.09.2019Dünya
İlk kez yaşanabilir bir gezegende su bulundu

İlk kez yaşanabilir bir gezegende su bulundu

Astronomi uzmanları, K2-18b olarak adlandırılan bir gezegenin atmosferinde ilk kez suya rastladı. Böylece gezegen, dünya dışında bir yaşam arayışı için makul adaylar arasına girdi.

12.09.2019Teknoloji
İstanbul ve Ankara ‘en iyi öğrenci şehri’ listesinde

İstanbul ve Ankara ‘en iyi öğrenci şehri’ listesinde

QS’in yeni yayınladığı 2019’un ‘En İyi Öğrenci Şehirleri’ sıralamasına göre ilk sırada Londra yer aldı. Türkiye’den İstanbul 71; Ankara ise 89’uncu oldu. İki şehir de geçen yıla göre sıra kaybetti.

6.08.2019Eğitim
Bilim için Türkiye’ye döndüler

Bilim için Türkiye’ye döndüler

Kimi Cambridge Üniversitesi’nden kimi de dünyanın önde gelen araştırma merkezlerinden. Son yıllarda çok sayıda Türk bilim insanı Türkiye’ye döndü. Hürriyet, dünyanın en iyi üniversite ve araştırma merkezlerini geride bırakarak Türkiye’deki üniversiteleri seçen başarılı bilim insanlarına sordu: “Neden döndünüz?” İşte yanıtları...

28.07.2019Eğitim
Türk akademisyene kraliyet nişanı

Türk akademisyene kraliyet nişanı

TÜRK akademisyen Yasemin Allsop, Birleşik Krallık’ta (İngiltere) sanattan bilim dünyasına fark yaratanlara 1917’den beri verilen prestijli Britanya İmparatorluk Nişanı’yla ödüllendirildi.

10.06.2019Eğitim
Türk akademisyene kraliyet nişanı

Türk akademisyene kraliyet nişanı

TÜRK akademisyen Yasemin Allsop, Birleşik Krallık’ta (İngiltere) sanattan bilim dünyasına fark yaratanlara 1917’den beri verilen prestijli Britanya İmparatorluk Nişanı’yla (Order of the British Empire) ödüllendirildi.

9.06.2019Gündem
Z kuşağı çocuklar para sayamıyor

Z kuşağı çocuklar para sayamıyor

Kart kullanımının giderek yaygınlaştığı dönemde büyüyen çocuklar, para üstü hesaplama konusunda oldukça yetersiz. Uzmanlar, cep harçlığı geleneğinin de bittiğini söylüyor.

21.05.2019Dünya
AIDS’e karşı umut ışığı

AIDS’e karşı umut ışığı

HIV virüsünün yol açtığı ölümcül AIDS hastalığının tedavisinde elde edilen yeni bulgular bilim çevrelerini heyecanlandırdı.

4.05.2019Dünya
‘Yapay zekâ öğretmenin yerini alamaz’

‘Yapay zekâ öğretmenin yerini alamaz’

‘Geçmişten Geleceğe’ temasıyla altıncısı gerçekleştirilen Eğitim Teknolojileri Zirvesi ve ‘İyi Gelecek’ temasıyla bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Ebeveyn ve Çocuk Zirvesi’ yapıldı. Zirveye yapay zekâ ve eğitim ilişkisi damga vurdu.

11.03.2019Eğitim
İtalyada yanardağ alarmı

İtalya'da yanardağ alarmı

İtalya'nın Napoli kenti yakınlarında yer alan Campi Flegrei Yanardağı'nın faaliyete geçtiğine dair bazı tespitlerde bulunuldu.

16.12.2018Dünya
Yapay zekada eğitimciler kilit nokta

Yapay zekada eğitimciler kilit nokta

University College London Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rose Luckin, "Yapay zekanın eğitim-öğretimde kullanılmasında eğitimciler kilit nokta. Çoğunlukla teknolojiyi konuşurken eğitimcileri unutuyoruz." dedi.

19.11.2018Teknoloji
Prof. Dr. Rose Luckin: Yapay zeka öğretmeni desteklemeli

Prof. Dr. Rose Luckin: Yapay zeka öğretmeni desteklemeli

Yapay zeka üzerine çalışmalarıyla bilinen University College London Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rose Luckin, TED’in Düşünce Kuruluşu TEDMEM’in konuğu oldu. ‘Eğitimde Yapay Zekanın Kullanımı ve Olası Güçlükler’ başlıklı bir sunum yapan Luckin, yapay zekanın insanları korkuttuğunu, insanların mesleklerine dair endişelerinin arttığını belirtti.

17.11.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Pahalılık tablosundan kimse memnun değil

Koronavirüs salgını ile birlikte gıda fiyatlarında daha da ciddi bir hızlı artış yaşanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ocak ayı enflasyon rakamlarında, ocakta tüketici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 1.68, yıllık bazda yüzde 14.97 artmış. Gıdada ise bu artış yüzde 2.48 ve 18.11 olmuş. Bunlar resmi rakamlar. Çarşı pazara çıkınca, markete gidince aslında bunun daha yüksek olduğu hemen anlaşılıyor.

10.02.2021