EKSTRA
MENÜ

Üniversite Tercihi

Üniversite Tercihi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Üniversite Tercihi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.186 Üniversite Tercihi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Üniversite Tercihi Haberleri

İTÜye 5 yıl süreyle ‘tam akreditasyon’ hakkı

İTÜ'ye 5 yıl süreyle ‘tam akreditasyon’ hakkı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından Türkiye'de ilk kez uygulanan Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamında 5 yıl süreyle "tam akreditasyon" almaya hak kazandı.

24.09.2021Eğitim
Hedef ekonomiye katkı sağlamak

Hedef ekonomiye katkı sağlamak

En büyük arzularının girişimcilerin ve sektörün gelişimine katkı sağlamak olduğunu ifade eden Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Böylece uygulanabilir, ölçülebilir, teknolojik yeniliği ve derinliği olan, milli ve yerli üretimi destekleyen fikirleri sektörümüze kazandırarak, ekonomimize katkı sağlamasını hedefliyoruz” dedi.

27.08.2021Ekonomi
Türkiye’nin en genç milletvekili Kadak’tan öğrencilere Üniversite Tercih Destek Programı

Türkiye’nin en genç milletvekili Kadak’tan öğrencilere Üniversite Tercih Destek Programı

AK Parti Milletvekili Rumeysa Kadak’ın önderliğinde kurulan ‘Önce Öğrenci’ oluşumu, üniversite tercihleri döneminde öğrencilere destek olmak amacıyla Üniversite Tercih Destek Programı gerçekleştiriyor.

15.08.2021Gündem
TBMM Başkanı Şentop’tan öğrencilere tavsiyeler

TBMM Başkanı Şentop’tan öğrencilere tavsiyeler

Üniversite Tercih Destek Programı’nda konuşan TBMM Başkanı Şentop, sadece sıralamalar, puanlar ve bölümün şöhreti üzerinden tercih yapılmaması gerektiğine vurgu yaparak, “Çok iyi bir üniversitede çok iyi eğitim görmüş ancak sonrasında başarısız olan insanlar da var” dedi.

14.08.2021Gündem
YKS’de tercih barajı düştü

YKS’de tercih barajı düştü

YKS barajı için beklenen haber geldi. Adaylara müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. TYT’de baraj 140, AYT’de ise 170’e indirildi. Böylece yaklaşık 300 bin adaya daha 4 yıllık okul tercihi yapabilme yolu açıldı.

11.08.2021Eğitim
Üniversite nerde okunmalı Gitmek mi zor, kalmak mı zor

Üniversite nerde okunmalı? Gitmek mi zor, kalmak mı zor?

Üniversitede tercih ettiği bölüme yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin kimi farklı bir şehre gidiyor kimi ise yaşadığı şehirde ailesinin yanında kalıyor. Üniversiteyi kazanan gençlerin, ailesiyle birlikte yaşadığı yerden gitmek ya da kalmak arasında verecekleri karar, gelecekteki hayatını da önemli ölçüde etkiliyor.

9.08.2021Eğitim
Üniversite adaylarına baraj umudu

Üniversite adaylarına baraj umudu

Bu sene 180 olarak belirlenen AYT tercih puanının, geçen yıl olduğu gibi 170’e çekilmesi gündemde. Bu da sayısal, eşit ağırlık ve sözel puan türlerinin her birinde ortalama 200 bin öğrencinin daha 4 yıllık program tercihi yapabilmesi anlamına geliyor...

6.08.2021Eğitim
Tercih yaparken nelere dikkat etmeli

Tercih yaparken nelere dikkat etmeli?

Milyonlarca kişinin odak noktasını oluşturan YKS sonuçları açıklandı. ÖSYM takvimine göre 2021-YKS tercihleri 5-20 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. İşte üniversitelerden adaylara öneriler...

5.08.2021Eğitim
Tercih sürecinde yanınızdayız

Tercih sürecinde yanınızdayız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla 5-20 Ağustos tarihleri arasında üniversite tercihi yapacak olan öğrencilere danışmanlık hizmeti verileceğini duyurdu.

5.08.2021Eğitim
YÖK Atlas tercih robotu nasıl kullanılır YÖK Atlas tercih sihirbazı kullanımı

YÖK Atlas tercih robotu nasıl kullanılır? YÖK Atlas tercih sihirbazı kullanımı

YÖK Atlas, 2021-YKS'de tercih yapacak adaylar için güncellendi. Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas) içerisindeki bazı modüller, 2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) verilerine göre güncellenerek, 2021-YKS'de üniversite tercihi yapacak adayların, velilerin ve rehberlik hizmeti sunan uzmanların erişimine açıldı. Peki, YÖK Atlas tercih robotu nasıl kullanılır?

5.08.2021Gündem
Rektörlerden kariyer tüyoları

Rektörlerden kariyer tüyoları

Öğrenciler hayallerini süsleyen üniversitelere gidebilmek için yoğun bir maratonu geride bıraktı. Şimdi artık tercih zamanı. Kampüsler yeni gelecek öğrencileri beklerken okul yönetimleri de 2021-2022 akademik yılı için hazırlıklara başladı. Biz de üniversitelerin rektörlerinden üniversite hayatının ne demek olduğu ve gençlere neler katacağına yönelik görüş aldık.

3.08.2021Eğitim

YÖK Başkanı Özvar: Tercih sürecini kolaylaştırmak istedik

YKS tercihi yapacak adaylar için üniversitelerin ve programlarının dijital ortamda tanıtılmasına yönelik Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen “Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuarı 2021” başladı.

3.08.2021Eğitim
Üniversite adaylarına ipuçları: 15 adımda doğru tercih

Üniversite adaylarına ipuçları: 15 adımda doğru tercih

YKS sonuçları açıklandı, üniversite adayları 5-13 Ağustos tarihleri arasında tercihlerini yapacak. Bu yıl sınavın zor olması ve 180 puan tercih barajına takılan adayların çokluğu tercihleri daha kritik hale getirdi.

30.07.2021Eğitim
Üniversite tercih kılavuzu ve kontenjanları güncellendi Halis Aygün duyurdu.. ÖSYM YKS tercihleri ne zaman başlayacak

Üniversite tercih kılavuzu ve kontenjanları güncellendi! Halis Aygün duyurdu.. ÖSYM YKS tercihleri ne zaman başlayacak?

YKS 2021 tercih tarihleri merakla beklenirken ÖSYM Başkanı Halis Aygün'den flaş bir açıklama geldi. ÖSYM Başkanı Halis Aygün, YKS tercih kılavuzunun güncel halinin 29 Temmuz tarihinde erişime açıldığını duyurdu. ÖSYM tarafından yürütülecek olan YKS tercih süreci, öğrencilerin gündeminde yer alacak. 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu internet sitesinden yayımlayan ÖSYM, 2021 YKS tercih tarihlerini de daha öncesinden açıklamıştı. 26-27 Haziran'da üç oturum halinde düzenlenen binlerce adayın katılım sağladığı YKS sonuçlarına göre adaylar üniversite tercihlerini gerçekleştirecekler. YKS tercihleri, ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden aday T.C kimlik numarası ile alınacak. Adaylara üniversite tercih tarihleri süresinde 24 tercih hakkı tanınacak. Peki, YKS tercihleri ne zaman başlayacak? İşte, 2021 Üniversite tercih ve kontenjan kılavuzu bilgileri.

29.07.2021Gündem
Geliştirdiği kanser ilacının klinik çalışmaları başladı... ‘Araştırma devam etsin diye cihazları kendim tamir ettim’

Geliştirdiği kanser ilacının klinik çalışmaları başladı... ‘Araştırma devam etsin diye cihazları kendim tamir ettim’

Rana Sanyal’ın öncülüğünde kurulan biyoteknoloji girişimi RS Research’ün geliştirdiği akıllı, hedefli kanser ilacı, faz-1 klinik çalışması için gönüllüleri kabul etmeye başladı. İlacın mucidi Rana Sanyal: “Dünyada bunları başaran insanların bizden farkı yok diyerek bu noktaya gelmeyi başardık.”

11.07.2021Hürriyet Pazar
Üniversitelere rehberlik edecek

Üniversitelere rehberlik edecek

Ülkemizde yükseköğretim alanında kalite güvence sisteminin güçlendirilmesi amacıyla, 2015 yılında Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) bağlı olarak kurulan Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK), YÖK’ün yetki devri çalışmaları kapsamında 2017 yılında idari ve mali açıdan bağımsız bir kuruluş haline geldi.  Dünyada geçmişi çok uzun yıllara dayalı kalite kuruluşları bulunuyor. YÖKAK bu anlamda genç ve dinamik bir kuruluş olup, kısa bir sürede dünya ile uyumlu, ülkemiz şartlarını da dikkate alan bir kalite kurulu haline geldi.

2.07.2021Eğitim
Timur Savcı: Meral Okayın eksikliği hâlâ derin bir yaradır bende

Timur Savcı: Meral Okay'ın eksikliği hâlâ derin bir yaradır bende

Çok izlenen dizilerin yapımcısı, Timur Savcı ile sıfırdan başlayışını, hayallerinin peşinde koşmasını, geçtiği yolları, zorlukları, hiçbir şeyin onu durdurmayışını, başarısını, televizyon dünyasını, dizileri, filmleri konuştuk. (Melike Birgölge)

11.02.2021Televizyon
YÖK Atlas güncellendi

YÖK Atlas güncellendi

Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas) içerisindeki bazı modüller, 2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) verilerine göre güncellenerek, 2021-YKS'de üniversite tercihi yapacak adayların, velilerin ve rehberlik hizmeti sunan uzmanların erişimine açıldı.

11.02.2021Eğitim
Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversitelerde birçok bölüm bulunmaktadır. Bazı bölümler çeşitli alt alanlara ayrılarak farklı üniversite bölümlerini oluşturur. Bu bölümlerden biri de ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümüdür. Ağaç işleri endüstri mühendisliği nedir? Ne iş yaparlar? İş imkanları nasıldır? İşte ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümü ille ilgili detaylar.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü havacılık ile ilgili her türlü bilgi disiplinini içerisine alıp öğretiye sunan bir bölümdür. Peki, tam anlamıyla sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü nedir? Sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümünün amacı nedir ve bu bölümün mezunu ne iş yapar ve benzeri bu bölüm ile ilgili her detayı sizler için derledik.

Sinoloji Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Sinoloji Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversite tercihleri sırasında kılavuzda bulunan bölümlerden biri Sinoloji bölümüdür. Sinoloji bölümü nedir? Sinoloji bölümü kaç yıllıktır? Sinoloji bölümü dersleri nelerdir? Sinoloji mezunu ne iş yapar? Sinoloji bölümü mezunu olan bir kişinin iş olanakları nelerdir? İşte Sinoloji bölümü ile ilgili detaylar.

Üniversite tercih rehberi YÖK Atlas güncellendi

Üniversite tercih rehberi 'YÖK Atlas' güncellendi

Üniversite ve bölüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla https://yokatlas.yok.gov.tr adresi üzerinden hizmete sunulan 'Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas)' güncellendi.

2.12.2020Eğitim
Makine Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Makine Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Meslek seçimlerini etkileyen pek çok farklı unsur bulunmaktadır. Kariyer imkanı ve ilgi duyulması da bunlardan biridir. Son zamanlarda ise makine bölümü çok fazla tercih ediliyor. Makine bölümü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Görsel Sanatlar Ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Görsel Sanatlar Ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversite tercihleri sırasında karşılaşılan bölümlerden bir tanesi Görsel İletişim Tasarımı bölümüdür. Görsel İletişim Tasarımı nedir? Görsel İletişim Tasarımı bölümü mezunu ne iş yapar? Görsel İletişim Tasarımı bölümü kaç yıllıktır? Görsel İletişim Tasarımı bölümü dersleri nelerdir? İşte Görsel İletişim Tasarımı bölümü ile ilgili detaylar.

Matematik Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Matematik Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Matematik öğretmenliği rağbet gören bölümler içerisinde yer alıyor. Matematik öğretmenliği nedir, bölüm kaç yıllıktır, mezunları ne iş yapar gibi merak ettiğiniz soruları derledik.

Üniversite sıralamaları ve kalite

Üniversite sıralamaları ve kalite

Üniversite sıralama sistemleri, dünyadaki 30 bin civarında üniversiteyi akademik-sektörel tanınırlık, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, doktora öğrenci sayısının toplam öğrenci sayısına oranı, uluslararası öğrenci ve öğretim üyesi oranı gibi farklı ölçütlere göre sıralayarak üniversite tercihlerinde öğrencilere ve ailelerine, yükseköğretim kuruluşlarında eğitimin, araştırmanın kalitesini ve girişimcilik performansını izleyen kurum ve kuruluşlara yön vermeyi amaçlıyor.

2.11.2020Eğitim
FETÖ itirafçısı eski harp okulu öğrencisi: Konferans için ABDye gittiğimde Gülenin sohbetine götürüldüm

FETÖ itirafçısı eski harp okulu öğrencisi: Konferans için ABD'ye gittiğimde Gülen'in sohbetine götürüldüm

Bursa'da FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınıp, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan eski Hava Harp Okulu öğrencisi B.A. (24) hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan iddianame hazırlandı. İddianamede, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan B.A.’nın, “Harp okuluna girince beni namaz kılmamam konusunda uyardılar. Konferans için ABD'ye gittiğimde ise Fetullah Gülen'in sohbetine götürüldüm" dediği ifadesi yer aldı.

24.10.2020Gündem
146 maden öğrencisine burs

146 maden öğrencisine burs

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile TİM Maden Sektör Kurulu arasında imzalanan burs projesine göre üniversite sınavında ilk 50 bine giren ve maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendisliği bölümlerini ilk beş tercihi arasında kazanan öğrencilere asgari ücret oranında ve aylık 2 bin 104 TL olacak şekilde burs verilecek. Başarı sıralaması 50 bin ile 65 bin arasında olanlara ise aylık 1.052 TL, 65 bin ile 80 bin arasına girenlere de aylık 701 TL burs verilecek. Burs miktarı her eğitim-öğretim döneminin başında yeni asgari ücret oranına göre revize edilecek.

5.10.2020Eğitim
Madencilik sektörü 146 öğrenciye 1,5 milyon TL burs verecek

Madencilik sektörü 146 öğrenciye 1,5 milyon TL burs verecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu'nu oluşturan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Ege Maden İhracatçıları Birliği ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında imzalanan ve 2020-2021 eğitim-öğretim yılında hayata geçen burs projesinin bursiyerleri belli oldu.

5.10.2020Ekonomi
Ek yerleştirme süreci devam ediyor

Ek yerleştirme süreci devam ediyor

Üniversite tercihi için maraton devam ediyor. Bu yıl üniversitelerde kontenjanlar rekor seviyede doldu. Buna rağmen hâlâ 145 bin boş kontenjan var. Baraj puanıyla alan gözde bölümlerde bile sınırlı sayıda da olsa boş kontenjan bulunabiliyor. Bu durum ek yerleştirmede adaylara yeni fırsatlar sunuyor.

21.09.2020Eğitim
Üniversite için son şans

Üniversite için son şans

İlk aşamada bir üniversiteye yerleşemeyen adayların heyecanla beklediği ek yerleştirme tercihleri 17 Eylül'de başladı, 23 Eylül’de sona erecek. İlk yerleştirmeler sonucunda 70 bin 268 kontenjan boş kalmıştı. Üniversiteyi kazandığı halde kayıt yaptırmayanlarla birlikte boş kontenjan sayısı 145 bin 714 oldu...

18.09.2020Eğitim
Türkiye’den Almanya’ya uzanan bir başarı hikâyesi

Türkiye’den Almanya’ya uzanan bir başarı hikâyesi

Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü birincilikle bitiren, ardından aynı bölümde yüksek lisansını tamamlayan Müge Çavdan, başarılarına her geçen gün yenilerini ekliyor. Lisans eğitiminde ilgi duyduğu Bilişsel Psikoloji’ye lisansüstü eğitiminde ‘Algı’ konusunu da ekleyen Çavdan, doktora için Almanya’daki Giessen Justus Liebig Üniversitesi’ne kabul edildi. ‘Dokunma’ ve ‘görsel algı’ alanında doktora eğitimine devam eden Müge Çavdan, ilk çalışmasıyla Tokyo’da düzenlenen 2019 Dünya Haptik (Dokunma/Dokunsal) Konferansı’nda ‘En İyi Öğrenci Makalesi’ ödülünü kazandı.

6.09.2020Avrupa
2020de parlayacak meslekler açıklandı Liste sizi çok şaşırtacak

2020'de parlayacak meslekler açıklandı! Liste sizi çok şaşırtacak

Üniversite tercihi yapacak adaylar dikkat! Trade-schools 2020'de parlayacak en iyi meslekler listesini yayınladı. Gelecekte daha çok para kazanmak ve daha çok iş imkanına sahip olmak isteyenler için 2020 yılı en iyi mesleklerini sizin için derledik. İşte 2020 yılı en iyi meslekleri....

20.08.2020Ekonomi
Üniversite tercihi yapacak öğrencilere uzmanından çok önemli tavsiyeler

Üniversite tercihi yapacak öğrencilere uzmanından çok önemli tavsiyeler

Milyonlarca öğrencinin hayallerine kavuşmak için ter döktüğü YKS sonuçlarının açıklanmasıyla başlayan tercih sürecinin bitmesine 3 gün kaldı. Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz, aday öğrencilere, üniversite tercihi yaparken hocaların CV’sine bakılmasını tavsiye etti. Prof. Dr. Durukanoğlu Feyiz, “CV’de hocanın aktif araştırma yapıp yapmadığına özellikle dikkat edin. Çünkü bir hoca 20 yıldır aynı bilgiyi öğrencilere aktarıyorsa araştırma yapmıyor demektir” dedi.

12.08.2020Eğitim
YÖK Sanal Fuarına adaylardan yoğun ilgi

'YÖK Sanal Fuarı'na adaylardan yoğun ilgi

Üniversite adayları YÖK'ün Sanal Fuarı'na yoğun ilgi gösterdi. YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Sanal fuar dört gün içinde 153 bin kayıtlı kişi tarafından yaklaşık 250 bin kez ziyaret edildi. 1 milyon 170 bin sayfa ziyaretinin gerçekleştirildiği sanal fuarda yaklaşık 1 milyon kez stant ziyareti de yapıldı" dedi.

9.08.2020Eğitim
Doğru üniversite tercihi için DABİS Projesi

Doğru üniversite tercihi için DABİS Projesi

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından, öğrencilerin doğru bölüm ve meslek tercihi yapmalarında yol gösterici olan psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin objektif veriye ulaşmalarını sağlamak amacıyla DABİS projesi faaliyete geçirildi. Yalnızca rehber öğretmenlerin kullanımına açılan sistem, ilgili üniversitelerin başarı durumları, bölümler için iş bulma süresi, başlangıç ücreti, nitelik uyuşmazlığı, kamuda işe yerleşme oranı gibi sayısal verileri içeriyor.

7.08.2020Eğitim
Doğru tercih için EBA da devrede

Doğru tercih için EBA da devrede

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Tercih danışmanlığı birimleri, okullarda ve rehberlik araştırma merkezlerinde, rehberlik öğretmenleri tarafından EBA üzerinden hizmet verecek. Amacımız, bu süreçte ülkemizde rehberliğe ihtiyaç duyan her öğrenci ve veliye ulaşarak gelecekleri konusunda bilinçli tercih yapmalarını sağlamak. Yürütülen çalışmalar ve sürece ilişkin tüm önlemler kontrolümüz altında. Öğrencilerimiz gönül rahatlığıyla tercih danışmanlığı birimlerimize başvurabilecek" dedi.

6.08.2020Eğitim
Robot kullanabilen işsiz kalmayacak

Robot kullanabilen işsiz kalmayacak

Teknoloji uzmanları, robotların bugün üretimde yüzde 10 görev üstlendiğini, 2025 yılında bu oranın yüzde 45'e çıkacağını, dolayısıyla robot ve otomasyonla ilgili iş kollarının çok önemli bir hale geleceğini ifade ediyor.

6.08.2020Teknoloji
Üniversitelerde tercih maratonu

Üniversitelerde tercih maratonu

Üniversite adaylarının tercih maratonu yarın başlayıp 14 Ağustos’a kadar sürecek. Adaylar üniversiteleri bu yıl ‘sanal fuar’da gezebilecek.

5.08.2020Eğitim
Üniversite tercihi için sanal fuar

Üniversite tercihi için sanal fuar

YÖK tarafından bu yıl üniversite tercihi yapacak adaylar için süreci kolaylaştırmak amacıyla üniversitelerin ve programlarının tanıtılmasına yönelik dijital ortamda bir sanal fuar düzenlendi. Sanal fuara 4-7 Ağustos tarihlerinde erişilebilecek.

4.08.2020Eğitim
Şampiyonlardan tercih önerileri

Şampiyonlardan tercih önerileri

Üniversite tercihi yapacak adaylar “Nasıl tercih yapmalıyım?”, “Kimlerle konuşmalıyım?”, “Ailemin istediği bölümü mü yazmalıyım?” gibi sorularla bir yol haritası oluşturmaya çalışıyor. Her yıl sınava giren milyonlarca adaydan barajı geçenler tercihlerini buna göre yapıyor. İşte biz de bu süreci önde tamamlayan geçmiş yılların sınav birincilerine sorduk. Şampiyonlar, tercihte nelere dikkat ettiklerini, kimleri dinlediklerini, nasıl bir araştırma yaptıklarını anlattı.

30.07.2020Eğitim
Kılavuzu okumak hayat kurtarır

Kılavuzu okumak hayat kurtarır

Üniversite tercihi yaparken adayların en önemli yardımcılarından biri ÖSYM’nin hazırladığı Tercih Kılavuzu. Tercih listesi hazırlarken bu kılavuzun çok iyi incelemesi gerekiyor. Çünkü seçilmesi düşünülen programla ilgili olarak akla gelebilecek her sorunun yanıtı bu kılavuzda yer alıyor.

30.07.2020Eğitim
Adaylar üniversite tercihi yapmadan önce kendilerine bu soruları sormalı

Adaylar üniversite tercihi yapmadan önce kendilerine bu soruları sormalı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercihlerinde son kararın gençlere bırakılması gerektiğini vurgulayan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Sümeyra Fırat, sınav sonuçlarının ardından öğrencilere uyarılarda bulundu. Fırat: "Gençler karar verirken kendilerine ‘Ben hangi alanda kendimi geliştirmek istiyorum, kişisel özelliklerimle uyumlu mu, bu alanda çalıştığımda hem tatmin olup hem de üretken olabilir miyim?‘ gibi soruları sormalı. Bu soruların yanıtını ararken onları iyi tanıyan aileleri, arkadaşları, öğretmenleri ve onlar için değerli diğer kişilerden de fikir alabilirler" dedi.

28.07.2020Eğitim
YÖK sanal tercih fuarı düzenliyor

YÖK sanal tercih fuarı düzenliyor

YÖK tarafından bu yıl üniversite tercihi yapacak adaylar için üniversitelerin ve programlarının tanıtılmasına yönelik dijital ortamda 4-7 Ağustos'ta sanal fuar düzenlenecek. Yükseköğretim potansiyelinin ve öğrencilere sunulan imkanların anlatılmasının hedeflendiği fuara https://sanalfuar.yok.gov.tr adresi üzerinden ulaşılabilecek    

28.07.2020Eğitim
Dünyanın üç büyük üniversitesi kabul dedi

Dünyanın üç büyük üniversitesi 'kabul' dedi

Boğaziçi Üniversitesi’nden bu yıl bölüm birinciliğiyle mezun olmaya hazırlanan Gamze İslamoğlu, Stanford, ETH Zurich ve MIT gibi dünyanın en iyi üniversitelerinden kabul aldı.

27.07.2020Eğitim
YKS sonuçları açıklandı, sıra tercihte Doğru üniversite ve bölüm nasıl seçilir

YKS sonuçları açıklandı, sıra tercihte! Doğru üniversite ve bölüm nasıl seçilir?

İki buçuk milyonu aşkın adayın merakla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Tercih maratonu başlıyor. Aday öğrenciler, yaşamlarına yön verecek, mesleklerini belirleyecek ilk adımı, yaptıkları bu tercihle atacak. Peki, üniversite ve bölüm tercihi yapmanın ipuçları neler? Doğru üniversite ve bölüm nasıl seçilir?

27.07.2020Eğitim
YKS 2020 tarihi için gözler YÖK Başkanı Yekta Saraçta - AYT -TYT öne çekildi mi, YKS ne zaman yapılacak

YKS 2020 tarihi için gözler YÖK Başkanı Yekta Saraç'ta - AYT -TYT öne çekildi mi, YKS ne zaman yapılacak?

YKS 2020 tarihi için gözler YÖK Başkanı Yekta Saraç'ta. Son zamanlarda çeşitli platformlarda yapılan 'YKS öne çekilecek, üniversite sınavı ertelenecek' yorumları ardından kafası karışan üniversite öğrencileri resmi yanıt için YÖK Başkanı'nın açıklamasını bekliyor. 'Temel Yetenek Testi TYT, Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS’nin ilk aşaması ve 4 yıllık lisans bölümü yani üniversite tercihi yapılabilmesi için girilmesi zorunlu. Peki, YKS ne zaman yapılacak, AYT -TYT öne çekildi mi? İşte YKS 2020 tarihiyle ilgili son durum...

30.04.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Basit girişimi nakışla işlediler

Her ikisi de farklı sektörlerde kariyerlerine satış alanında yön verir. Her buluşmalarında da yaşamı renklendirmek için neler yapabileceklerini konuşurlar. İşten kumsaldaki yaşama kadar birçok alanda insanların kendilerini iyi hissettirecek kıyafetlere ihtiyaç duyduğunu düşünürler. Ve Selvin Yeşukan Çevikel ile Tuba Özen Yazar, farklı sektörlerdeki birikimlerini hazır giyime aktarmaya karar verir. Giyimde basit bir yaşam hedefiyle Çevikel ve Yazar, 2016’da kendi markalarını kurar. Bugün İzmir’de Live Basic markasıyla tişörtten kimonoya kadar çeşitli ürünlere nakış ekleyerek katma değer yaratan Selvin Yeşukan Çevikel ve Tuba Özen Yazar’ın hedefinde ise daha fazla ülkeye ulaşmak var.

16.05.2021