EKSTRA
MENÜ

Üniversite Tercih

Üniversite Tercih ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Üniversite Tercih haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.274 Üniversite Tercih haberi bulunmuştur.

Üniversite Tercih Haberleri

Uluslararası Ticaret Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Uluslararası Ticaret Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Uluslararası ticaret bölümü üniversite tercih döneminde en çok araştırılan bölümler arasında yer almaktadır. Uluslararası ticaret bölümü aynı zamanda ek tercih döneminde de tercih edilen ve eğitim süresi 4 yıllık olan bir bölümdür. Uluslararası ticaret bölümü ile ilgili geçtiğimiz hafta yoğun bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar neticesinde bölüm hakkında tercih döneminde bilgi edinmektedirler. Uluslararası ticaret bölümü ülkemizde pek çok üniversitede yer alan bir bölüm olmakla birlikte bu bölümün dersleri ve bölümden mezun olunca ki iş olanakları da merak edilen bir diğer detaylardandır. Uluslararası ticaret bölümü hem yabancı dil hem de Türkçe olmak üzere eğitimi verilen bölümler arasındadır. Peki, uluslararası ticaret bölümü nedir? Uluslararası ticaret bölümünden mezun olanlar ne iş yapmaktadırlar? Uluslararası ticaret bölümü hangi üniversitelerde yer almaktadır? Uluslararası ticaret bölümü dersleri ve iş imkanları nelerdir? İşte uluslararası ticaret bölümünde dair bütün merak edilen detaylar.

Üniversite tercih rehberi YÖK Atlas güncellendi

Üniversite tercih rehberi 'YÖK Atlas' güncellendi

Üniversite ve bölüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla https://yokatlas.yok.gov.tr adresi üzerinden hizmete sunulan 'Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas)' güncellendi.

2.12.2020Eğitim
Müzikoloji Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Müzikoloji Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Meslek seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok detay var. Öncelikle yeteneğe göre meslek seçimi yapılmalıdır. Müzikoloji bölümünü de müzik yeteneği olan kişiler tercih ediyor. Müzikoloji bölümü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Matematik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Matematik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Sayısal bölümler üniversite tercih bölümünde en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Matematik bölümü de en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Lisans eğitimi verilen matematik bölümünde bütün sayısal dersler görülmektedir. Matematik bölümü mezunlarının ne iş yaptığı ve bu bölümün ne olduğu en çok araştırılanlar arasına girmiştir. Matematik bölümünden iş imkanları da araştırılanlar arasındadır. Okuması son derecede zevkli olan bölümlerden olan matematik bölümü ek tercih döneminde de tercih edilmektedir. Ayrıca bazı kişiler bu bölümü yüksek lisanslarında da tercih etmektedirler. Tercih dönemi yaklaştığında bölüm araştırması yapan öğrenciler matematik bölümünü oldukça fazla araştırmışlardır. Peki, matematik bölümü nedir? Matematik bölümünden mezun olanlar ne iş yaparlar? Matematik bölümü hangi üniversitelerde yer almaktadır? Matematik bölümünün iş imkanları nelerdir? İşte matematik bölümüne dair tüm detaylar.

İngiliz Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İngiliz Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversite tercih döneminde özellikle lisans bölümleri oldukça fazla araştırılmaktadır. İngiliz dili ve edebiyatı bölümü dil bölümlerinden tercih edilen ve Türkiye'de ki pek çok üniversitede bulunan bir bölümdür. İngiliz dili ve edebiyatı bölümü okuması son derecede zevkli ve İngiliz edebiyatını yakından tanımanızı sağlayan bir bölümdür. Bölümden mezun olduktan sonra pek çok alanda çalışma olanakları da bulunmaktadır. İngiliz dili ve edebiyatı bölümü dil puan kategorisinde öğrenci kabul etmektedir. Geçtiğimiz hafta tercih dönemine girilirken İngiliz dili ve edebiyatı bölümü oldukça fazla araştırılmıştır. Peki, İngiliz dili ve edebiyatı bölümü nedir? İngiliz dili ve edebiyatı bölümünden mezun olanlar ne iş yapar? İngiliz dili ve edebiyatı bölümünde ki iş olanakları nelerdir? İngiliz dili ve edebiyatı bölümünde hangi dersler görülmektedir? İşte İngiliz dili ve edebiyatı bölümüne dair bütün detaylı bilgiler.

İletişim Sanatları Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İletişim Sanatları Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İletişim sanatları ülkemizde yaygın olarak tercih edilmekte ve zevk ile yapılmakta olan bir meslektir. Bu nedenle İletişim Sanatları bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Sizler için detaylı bir şekilde derledik.

Hukuk Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Hukuk Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ülkemizde üniversite tercih bölümünde pek çok bölüm araştırılması yapılmaktadır. En çok tercih edilmek istenilen ve başarı sıralaması olan bölümler arasında da hukuk bölümü yer almaktadır. Hukuk bölümü tercih edilen bölümlerden biridir. Özellikle bu bölümde oldukça geniş bir iş yelpazesi bulunmaktadır. Bölümden mezun olanlar hem kamuda hem de özel sektörde çalışabilirler. Hukuk bölümü olan ülkemizde birçok üniversite yer almaktadır. Hem ek tercih döneminde hem de normal tercih döneminde hukuk bölümü tercih edilmektedir. Hukuk bölümünü okumak isteyenler mezunların ne kadar maaş aldığını da araştırmaktadırlar. Geçtiğimiz aylarda hukuk bölümü araştırılan bölümler arasına girmiştir. Peki, hukuk bölümü nedir? Hukuk bölümünden mezun olanlar ne iş yapmaktadırlar? Türkiye'de hangi üniversitelerde hukuk bölümü yer almaktadır? İşte hukuk bölümüne dair tüm detaylar.

Diş Hekimliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Diş Hekimliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversite tercih döneminde en çok tercih edilen bölümler arasında diş hekimliği bölümü yer almaktadır. Diş hekimliği bölümü uygulama derslerinde yer aldığı aynı zamanda teori derslerinde birlikte görüldüğü bir bölümdür.

Bilim Tarihi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bilim Tarihi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ülkemizde bilim tarihi bölümü en yaygın tercih edilen tarih severler tarafından çok sevilen bir bölümdür. Bu nedenle sizler için Bilim Tarihi bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Sizler için tüm detayları derledik.

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan Üniversiteler, Dersleri Ve İş İmkanları

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan Üniversiteler, Dersleri Ve İş İmkanları

Üniversite tercih dönemi bittiğinde öğrencileri bir tercih maratonu beklemektedir. Tercih maratonu başladığında en çok tercih edilen ve tercih listesine eklenen bölümlerden birisi Avrupa Birliği İlişkileri bölümüdür. Avrupa birliği ilişkileri bölümü özellikle eşit ağırlık kategorisinden sınava hazırlanan adaylar için araştırılan ve dersleri merak edilen bir bölümdür. Avrupa Birliği ilişkileri bölümü Türkiye'de birçok üniversitede yer alan bir bölümdür. Avrupa birliği ilişkileri bölümünden her yıl onlarca öğrenci mezun olmakta ve bu kişiler çeşitli kuruluşlarda istihdam edilmektedir. Geçtiğimiz hafta Avrupa birliği ilişkileri bölümü internette en çok araştırılan bölümler arasına girmeyi başarmıştır. Peki, Avrupa birliği ilişkileri bölümü nedir? Avrupa birliği ilişkileri bölümünden mezun olanlar ne iş yapmaktadırlar? Bu bölümde yer alan dersler nelerdir? Mezunlar nerelerde istihdam edilirler? İşte merak edilen Avrupa birliği ilişkileri bölümüne dair tüm detayları derledik.

Antropoloji Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Antropoloji Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversite tercih dönemine girilirken pek çok bölüm araştırılması yapılmaktadır. Antropoloji bölümü de en çok araştırılan ve tercih edilen bölümler arasındadır.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Antrenörlük Eğitimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Günümüzde meslek seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok detay var. Özellikle bazı mesleklerde yetenek de çok önemli. Antrenörlük eğitimi bölümü ise oldukça ilgi görüyor. Antrenörlük eğitimi bölümü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Öğretmenlik alanında farklı branşlarda eğitimler veriliyor. İlkokul ve ortaöğretim düzeyinde ise sosyal bilgiler öğretmenlerine ihtiyaç duyuluyor. Sosyal bilgiler öğretmenliği bölümü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Arapça Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Arapça Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Tüm dünyadaki üniversitelerde yabancı dillere ait bölümler bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan bu bölümlerden biri de Arapça öğretmenliği bölümüdür. Arapça öğretmenliği bölümü nedir? Arapça öğretmenliği bölümü kaç yıllıktır? Arapça öğretmenliği iş imkanları nasıldır? İşte Arapça öğretmenliği ile ilgili olan soruların yanıtları.

KYK yurt başvurusu ne zaman Gözler 2020 KYK yurt başvurularında

KYK yurt başvurusu ne zaman? Gözler 2020 KYK yurt başvurularında

KYK yurt başvuruları 2020 yılında da heyecanla bekleniliyor. KYK başvuruları üniversite tercih sürecinin tamamlanmasının ardından yoğun ilgi görüyor. Sınava giren adaylar başvurularını kurum tarafından belirtilen tarihlerde e-Devlet üzerinden yapabilecekler. Peki KYK yurt başvurusu başladı mı? İşte sürece dair detaylar

15.10.2020Gündem
KYK yurt başvurusu ne zaman yapılacak Gözler KYK 2020 yurt başvuru tarihlerinde

KYK yurt başvurusu ne zaman yapılacak? Gözler KYK 2020 yurt başvuru tarihlerinde

KYK yurt başvurusu için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından kayıtlarını yapan öğrenciler heyecanla devlet yurdu başvuru tarihlerini beklemeye başladılar. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü başvuruları e-Devlet üzerinden alıyor. Geçtiğimiz yıl başvurular 19 Ağustos’ta başlayıp 26 Ağustos'ta son bulmuştu. Peki 2020 KYK yurt başvurusu ne zaman yapılacak?

13.09.2020Gündem
YKS ek tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak YKS ek tercihler için gözler boş kontenjanlarda

YKS ek tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak? YKS ek tercihler için gözler boş kontenjanlarda!

YKS ek tercih kılavuzu ile üniversite tercih şanslarını bir kez daha denemek isteyen pek çok aday, ÖSYM'nin yayımlayacağı YKS ek tercih boş kontenjanlarını bekliyor. Peki, YKS ek tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak ve YKS ek tercihleri ne zaman yapılacak? İşte, ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlanması beklenen YKS ek tercih kılavuzu hakkında merak edilen bazı bilgiler

5.09.2020Gündem
Son dakika... Arayış başladı... Kiralık ev fiyatları hangi ilde ne kadar

Son dakika... Arayış başladı... Kiralık ev fiyatları hangi ilde ne kadar?

Üniversite tercih sonuçları açıklandı. Koronavirüs nedeniyle üniversitelerin ne zaman açılacağı netleşmese de önümüzdeki günlerde binlerce öğrenci ev arayışına girecek. Ortalama 100 m2 evlerde kiralar 600 TL ile 3 bin 200 TL arasında değişirken, virüs nedeniyle uzaktan eğitimin devam etmesi halinde kiralık evlere talebin düşmesi bekleniyor.

28.08.2020Ekonomi
Şimdiki sınav kiralık ev

Şimdiki sınav kiralık ev

Üniversite tercih sonuçları açıklandı. Koronavirüs nedeniyle üniversitelerin ne zaman açılacağı netleşmese de önümüzdeki günlerde binlerce öğrenci ev arayışına girecek. Ortalama 100 m2 evlerde kiralar 600 TL ile 3 bin 200 TL arasında değişirken, virüs nedeniyle uzaktan eğitimin devam etmesi halinde kiralık evlere talebin düşmesi bekleniyor.

28.08.2020Ekonomi
YKS tercih sonuçları 2020 ne zaman açıklanacak Gözler YKS (üniversite) tercih sonuçları açıklamasında

YKS tercih sonuçları 2020 ne zaman açıklanacak? Gözler YKS (üniversite) tercih sonuçları açıklamasında

YKS tercih sonuçları için heyecan giderek artıyor. Haziran ayında sınava giren adaylar tercihlerini ağustos ayında gerçekleştirdiler. YKS tercihleri 6 Ağustos tarihinde başladı ve 14 Ağustos'a kadar devam etti. Şimdi gözler YKS tercih sonuçları açıklamasına çevrildi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün YKS tercih sonuçlarının yakın bir tarihte açıklanacağını bildiren bir paylaşımda bulundu. Aygün, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘2020-YKS yerleştirme işlemlerinde kontrollerin devam ettiğini’ bildirdi ve sonuçla açıklanma tarihi ile ilgili bilgi verdi.

24.08.2020Gündem
YÖK Atlastan 33 milyondan fazla kişi yararlandı

YÖK Atlas'tan 33 milyondan fazla kişi yararlandı

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu'nca (YÖK) üniversite ve bölüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla hizmete sunulan Yükseköğretim Program Atlası'ndan (YÖK Atlas) 2016 yılından bugüne kadar bütün sene boyunca toplam 33 milyon 617 bin kişi faydalandı. YÖK Atlas programına en çok Türkiye'den giriş yapılırken, sırasıyla Amerika, Almanya ve Hollanda izledi. Programa Azerbaycan, KKTC, Umman, Fransa, Katar gibi farklı kıtalarda yer alan ülkelerden de giriş yapıldığı görüldü.

24.08.2020Gündem
YÖK Atlasa yoğun ilgi

YÖK Atlas'a yoğun ilgi

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversite ve bölüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla 2016'da hizmete sunulan Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas), hayata geçirildiği günden bu yana “üniversite tercih dönemlerinde” toplam 9 milyon 112 bin kişi tarafından kullanıldı

24.08.2020Eğitim
ÖSYM Başkanı Halis Aygünden 2020 YKS sonuç açıklaması: YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

ÖSYM Başkanı Halis Aygün'den 2020 YKS sonuç açıklaması: YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Üniversite adayları bir süredir ' YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorusuna yanıt arıyordu. YKS tercih sonuçları için bekleyiş devam ederken ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'den heyecanlandıran bir açıklama geldi. Aygün, YKS tercih sonuçları için yakın bir zaman dilimini işaret etti. Peki, üniversite tercih sonuçları için net bir tarih açıklaması geldi mi?YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ün YKS sonuçları için yaptığı açıklama...

23.08.2020Gündem
YKS üniversite tercih sonuçları 24 Ağustosta açıklanır mı YKS tercih sonuçları için kritik tarih açıklaması ÖSYM duyurdu

YKS üniversite tercih sonuçları 24 Ağustos'ta açıklanır mı? YKS tercih sonuçları için kritik tarih açıklaması! ÖSYM duyurdu

'YKS tercih sonuçları' son gelişmelerle takip ediliyor. Üniversite tercih sonuçları üniversite adayları tarafından merakla beklenirken, ÖSYM Başkanı Halis Aygün'den önemli bir açıklama geldi. Twitter üzerinden açıklama yapan ÖSYM Başkanı Halis Aygün, üniversite tercih sonuçları için çalışmaların devam ettiğini, değerlendirmenin sona ermesinin ardından erişime açılacağını söyledi. Aygün ayrıca sonuçların açıklanması için ön görülen tarihi de bildirdi. Peki, ÖSYM YKS üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, YKS tercih sonuçları açıklamasının beklendiği tarih bilgisi

22.08.2020Gündem
YKS tercih sonuçları açıklandı mı Gözler YKS 2020 tercih (yerleştirme) sonuçlarında

YKS tercih sonuçları açıklandı mı? Gözler YKS 2020 tercih (yerleştirme) sonuçlarında!

YKS tercih sonuçları ile ilgili ÖSYM son dakika açıklaması heyecanla bekleniliyor. Haziran ayında sınava giren adaylar sonuçlar açıklandıktan sonra heyecanla tercihlerini yaptılar. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak olan üniversite kayıtları için ÖSYM tarih verdi.  YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 31 Ağustos-4 Eylül 2020'de, elektronik kayıtlar ise 29 Ağustos-2 Eylül 2020'de yapılacak.

21.08.2020Gündem
Üniversite tercih sonuçlarında son durum: Üniversite sonuçları ne zaman açıklanacak, bu ay açıklanır mı

Üniversite tercih sonuçlarında son durum: Üniversite sonuçları ne zaman açıklanacak, bu ay açıklanır mı?

Tercih sürecinin tamamlayan üniversite adayları, ÖSYM'den gelecek tercih sonuç duyurusuna odaklanmış durumda. Üniversite tercih sonuçları internet (https://sonuc.osym.gov.tr) adresi üzerinden adaylara duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir Üniversite sonuçları ne zaman açıklanacak? Yerleştirme sonuçları bu ay açıklanır mı?

21.08.2020Gündem
İnternet sayesinde rekor sayıda öğrenciye ulaşıldı

İnternet sayesinde rekor sayıda öğrenciye ulaşıldı

Anadolu Üniversitesi, yüz binlerce öğrenci adayının her alanda olduğu gibi mesleki seçimlerindeki en önemli adımlardan biri olan tercih sürecinde de yanlarındaydı. Anadolu Üniversitesi tercih dönemi boyunca katıldığı sanal fuarlar ve “Tercihim Eskişehir ve Tercihim Anadolu Platformları” ile öğrenci adaylarına ve velilere detaylı bilgiler vererek tanıtım hizmeti sağladı. Rehberlik faaliyetlerini dijital ortamlarda gerçekleştirdi

20.08.2020Teknoloji
Anadolu Üniversitesi öğrencilerle dijital platformda buluştu

Anadolu Üniversitesi öğrencilerle dijital platformda buluştu

Anadolu Üniversitesi (AÜ) tercih dönemi boyunca katıldığı sanal fuarlar ve "Tercihim Eskişehir" ve "Tercihim Anadolu" adlı dijital platformlarla öğrenci adaylarına ve velilere yönelik tanıtım hizmeti sağladı.

19.08.2020Teknoloji
YKS (üniversite) tercih sonuçları ne zaman  açıklanır Gözler YKS tercih sonuçları ve üniversite kayıtlarında

YKS (üniversite) tercih sonuçları ne zaman açıklanır? Gözler YKS tercih sonuçları ve üniversite kayıtlarında

YKS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş başladı. Tercihlerini 14 Ağustos’ta saat 23.59'a kadar gerçekleştiren üniversite adayları ÖSYM'den yapılacak olan son dakika açıklamalara odaklandı. YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite kayıtları başlayacak. ÖSYM yayımladığı kılavuz içerisinde üniversite kayıtlarının yapılacağı tarihi duyurdu. Peki YKS (üniversite) tercih sonuçları ne zaman açıklanır?

16.08.2020Gündem
2020 YKS (üniversite) tercih ekranı: YKS tercihleri ne zaman, saat kaçta bitecek - Son saatlere girildi

2020 YKS (üniversite) tercih ekranı: YKS tercihleri ne zaman, saat kaçta bitecek? - Son saatlere girildi

YKS tercihleri ÖSYM tarafından 6 Ağustos tarihinde alınmaya başlandı. Üniversiteye girmeyi bekleyen ve tercihlerini son güne bırakan adaylar YKS tercihlerinin biteceği tarihe odaklandı. ÖSYM AİS ekranı üzerinden aday şifre ve T.C kimlik numarası ile alınacak olan tercihler gece yarısı sona erecek. Peki, YKS tercihleri ne zaman bitecek? İşte, 2020 YKS tercih ekranı ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

14.08.2020Gündem
YKS üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak Gözler ÖSYMde

YKS üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Gözler ÖSYM'de

YKS üniversite tercih sonuçları, 14 Ağustos tarihinde sona erecek. Bu tarihten itibaren öğrencilerin vermiş olduğu tercih listesi aracılığıyla bilgisayar üzerinden yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecek. YKS üniversite tercih sonuçları açıklamasının ardından üniversite kayıtları başlayacak. Üniversite kayıtlarının sona ermesinin ardından ise boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapılacak. İşte, YKS üniversite tercih sonuçları için ÖSYM'den beklenen açıklamanın detayları

14.08.2020Eğitim
Üniversite tercihinde son gün

Üniversite tercihinde son gün

Üniversite tercih günlerinde sona gelindi. Adaylar tercih işlemlerini bugün saat 23.59’da kadar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapabilecek. Üniversitelerde bu yılki toplam kontenjan sayısı 993 bin 403 olarak açıklandı. Bunların 494 bin 426’sını önlinsans, 498 bin 977’sini ise lisans programları oluşturuyor.

14.08.2020Eğitim
Üniversite (YKS) yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYMnin açıklaması bekleniyor

Üniversite (YKS) yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'nin açıklaması bekleniyor!

ÖSYM'nin internet sitesi üzerinde yer alan Aday İşlemleri Sistemi bölümü ve sonuç açıklama sayfası üzerinden kolayca sorgulanabilecek olan YKS üniversite tercih sonuçları, ÖSYM'nin değerlendirmesini tamamlamasının ardından erişime açılacak. Peki, üniversite yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, üniversite tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihle ilgili bilgiler.

13.08.2020Gündem
Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak İşte YKS yerleştirme sonuç tarihi hakkında bilgi

Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte YKS yerleştirme sonuç tarihi hakkında bilgi!

2020 YKS tercih sürecinde artık son günler. Heyecanla YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi bekleyen adaylar, ÖSYM'den yapılacak bilgilendirmelere kilitlendi. Peki, üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, üniversite tercih sonuçlarıyla ilgili detaylı bilgiler.

12.08.2020Gündem
Yenibiriş’ten yeni bir hayat zirvesi

Yenibiriş’ten yeni bir hayat zirvesi

20 yıldır işverenlerle iş arayanları buluşturan istihdam platformu Yenibiriş, Türkiye’nin ilk online kariyer tasarımı zirvesini gerçekleştiriyor. Üniversite tercih döneminde yapılacak olan bu etkinliğe, hem öğrenciler, hem veliler, hem de kariyerini tasarlamak isteyen herkes ücretsiz olarak katılabilecek.

11.08.2020Ekonomi
Sağlık Bakanı tercih yapacak öğrencilere seslendi: Kampüslere seyrek gidilecek bir yıla hazırlıklı olun

Sağlık Bakanı tercih yapacak öğrencilere seslendi: Kampüslere seyrek gidilecek bir yıla hazırlıklı olun

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İbn Haldun, İstanbul Teknik ile Sağlık Bilimleri üniversitelerinin iş birliğinde online düzenlenen üniversite tercih etkinliği TercihFest'in kapanışında gençlere seslendi. Öğrencileri başarılarından dolayı kutlayarak konuşmasına başlayan Bakan Koca, pandemi mücadelesinin yürütüldüğü bu günlerde toplantıların, kongrelerin, derslerin, sınavların, hatta fuar ve sergilerin uzaktan çevrimiçi yapıldığını belirtti.

11.08.2020Eğitim
Yapay zekâ, kariyer planlamalarını altüst etti

Yapay zekâ, kariyer planlamalarını altüst etti

Geleceğin meslekleriyle ilgili birçok tahmin olmasına rağmen yapay zeka hayatımıza dahil oldukça gelişmelerin nasıl ve ne kadar hızlı olacağını tahmin etmek zorlaşıyor. Gelecek Enstitüsü (IFTF) tarafından hazırlanan rapora göre 2030’da var olacak mesleklerin yüzde 85’i henüz icat edilmedi. Yani aslında şu anda ‘Puanım yeter mi, sıralamam uyar mı?’ diye hesap yapılan birçok meslek güncelliğini yitirecek ya da çok çok değişik bir hal alacak. Şu an çok parlak ve prestijli görünen üniversitelerin yerini belki de başkaları alacak ya da zaten üniversiteler bambaşka bir biçim alacak.

10.08.2020Eğitim
Tercihfest başladı

Tercihfest başladı

İbn Haldun, İstanbul Teknik ile Sağlık Bilimleri üniversitelerinin işbirliğiyle online düzenlenen üniversite tercih etkinliği TercihFest başladı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un açılışında bir konuşma yaptığı Tercihfest 8-9-10 Ağustos tarihlerinde devam edecek.

8.08.2020Eğitim
YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak Gözler YKS 2020 üniversite tercih sonuçlarında

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Gözler YKS 2020 üniversite tercih sonuçlarında

YKS tercih sonuçları için heyecan başladı. Üniversite tercihleri 6 Ağustos ve 14 Ağustos tarihleri aralığında yapılacak. Sınava giren adaylar, ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuza göre işlemlerini gerçekleştiriyorlar. AYT ve TYT sınavlarından aldıkları puan neticesinde üniversite tercihlerini gerçekleştirecek olan adaylar, 2 yıllık ya da 4 yıllık bölümleri tercih edebilecek. Peki YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte konu ile ilgili detaylar...

7.08.2020Eğitim
Üniversitelerde ‘yüz yüze’ tanıtım günleri

Üniversitelerde ‘yüz yüze’ tanıtım günleri

Üniversite tercih maratonu başladı. Süreç 14 Ağustos’a kadar devam edecek. Adaylar ve aileleri tercihler öncesi daha sağlıklı karar verebilmek için üniversiteleri ziyaret edip bilgi alıyor. Uygulamaları yerinde görmek için İstanbul’daki üniversiteleri veliler ve öğrenci adaylarıyla dolaştık.

7.08.2020Eğitim
Doğru tercih için EBA da devrede

Doğru tercih için EBA da devrede

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Tercih danışmanlığı birimleri, okullarda ve rehberlik araştırma merkezlerinde, rehberlik öğretmenleri tarafından EBA üzerinden hizmet verecek. Amacımız, bu süreçte ülkemizde rehberliğe ihtiyaç duyan her öğrenci ve veliye ulaşarak gelecekleri konusunda bilinçli tercih yapmalarını sağlamak. Yürütülen çalışmalar ve sürece ilişkin tüm önlemler kontrolümüz altında. Öğrencilerimiz gönül rahatlığıyla tercih danışmanlığı birimlerimize başvurabilecek" dedi.

6.08.2020Eğitim
YKS tercihleri saat kaçta başlıyor 2020 YKS (üniversite) tercih tarihleri ve kılavuz detayı

YKS tercihleri saat kaçta başlıyor? 2020 YKS (üniversite) tercih tarihleri ve kılavuz detayı!

YKS tercihleri, ÖSYM tarafından belirlenen tarihin gelmesiyle gündemdeki yerini aldı. Üniversiteye yerleşecek olan binlerce aday 2020 YKS tercih kılavuzuna göre, 4 yıllık ve 2 yıllık bölümlerin tercihlerini yapacaklar. YKS tercihleri ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden aday T.C kimlik numarası ve şifresi ile alınacak. 2020 YKS tercihleri 14 Ağustos'ta sona erecek. Peki, YKS tercihleri başladı mı? İşte, 2020 YKS tercih tarihleri ve kılavuzla ilgili detaylı bilgiler.

5.08.2020Gündem
Üniversite tercih tarihleri: 2020 YKS tercihleri ne zaman ÖSYM YKS tercih kılavuzu detayları

Üniversite tercih tarihleri: 2020 YKS tercihleri ne zaman? ÖSYM YKS tercih kılavuzu detayları

Üniversite tercih tarihleri, ÖSYM tarafından yayımlanan YKS tercih kılavuzuyla beraber belli oldu. ÖSYM AİS ekranı https://ais.osym.gov.tr internet adresinde YKS tercihlerini tamamlayacak olan üniversite adayları, YÖK ATLAS 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite taban puanlarından faydalanacak. 2020 YKS tercihleri 14 Ağustos tarihinde sona erecek. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. Kimlik numaraları ve ÖSYM aday işlemleri şifreleriyle tercihler gerçekleşecek. Peki, 2020 YKS tercihleri ne zaman? İşte, YKS tercih kılavuzu ve üniversite tercih tarihleri.

30.07.2020Eğitim
YÖK Atlas güncellendi

YÖK Atlas güncellendi

YÖK, YÖK Atlası güncelledi. Üniversite ve bölüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla hizmete sunulan YÖK Atlas'a güncel haliyle https://yokatlas.yok.gov.tr internet adresinden ulaşılabilecek.

29.07.2020Eğitim
YKS üniversite tercih robotu 2020: Kolay adımlarla başarı sıralaması ve taban puan görüntüleme

YKS üniversite tercih robotu 2020: Kolay adımlarla başarı sıralaması ve taban puan görüntüleme!

YKS üniversite tercih robotu, üniversite başarı sıralaması ve taban puanlarıyla tercih işlemlerine kolaylık sağlayacak. 2020 YKS sınav sonuçlarına göre, 2 yıllık ya da 4 yıllık bölümlere girecek olan adaylar, tercih robotu sayfasını ziyaret etmeye başladı. Peki, YKS üniversite tercih robotu nasıl kullanılır? İşte, üniversite başarı sıralaması ve taban puan görüntüleme ekranı.

28.07.2020Gündem
2 yıllık önlisans bölümleri puanları 2020 - TYT ile alım yapan bölümler ve başarı sıralaması

2 yıllık önlisans bölümleri puanları 2020 - TYT ile alım yapan bölümler ve başarı sıralaması

2 yıllık bölümler taban puanları ve başarı sıralaması, üniversite tercih işlemlerine kısa süre kala gündeme geldi. YKS tercihlerini yapacak olan adaylar, YÖK ATLAS tercih robotu ekranı https://yokatlas.yok.gov.tr/ adresinden önlisans başarılı sıralaması ve taban puanlarını görüntüleyecekler. İşte, TYT ile alım yapan bölümler ve başarı sıralaması ve önlisans bölümlerin taban puanları.

28.07.2020Gündem
Öğrenciler dikkat Üniversite tercih rehberi eki yarın Hürriyet’te…

Öğrenciler dikkat! Üniversite tercih rehberi eki yarın Hürriyet’te…

Üniversite tercih rehberi eki yarın Hürriyet gazetesi ile birlikte yayınlanacak. Nuran Çakmakçı yönetiminde yayınlanacak tercih rehberinde üniversite adaylarının merak ettiği tüm soruların cevapları yer alacak.

27.07.2020Gündem
Öğrenciler dikkat Üniversite tercih rehberi eki yarın Hürriyet’te…

Öğrenciler dikkat! Üniversite tercih rehberi eki yarın Hürriyet’te…

Üniversite tercih rehberi eki yarın Hürriyet gazetesi ile birlikte yayınlanacak. Nuran Çakmakçı yönetiminde yayınlanacak tercih rehberinde üniversite adaylarının merak ettiği tüm soruların cevapları yer alacak.

27.07.2020Haber
YKS sonuçları ne zaman açıklanıyor YKS 2020 sonuçları ile ilgili ÖSYM tarih verdi

YKS sonuçları ne zaman açıklanıyor? YKS 2020 sonuçları ile ilgili ÖSYM tarih verdi

YKS sonuçları için heyecan giderek artıyor. YKS 2020 yılında üç oturum şeklinde gerçekleştirildi. TYT, AYT ve YDT oturumları 27 Haziran ve 28 Haziran'da yapıldı. Sınava giren adaylar heyecanla kaç puan aldıklarını öğrenmek istiyorlar. ÖSYM tarafından YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih duyuruldu. Sonuçların açıklanmasının ardından, üniversite tercih işlemleri başlayacak. Peki, YKS sonuçları ne zaman açıklanıyor?İşte 2020 üniversite sınavı sonuç tarihi...

17.07.2020Eğitim
2020 YKS tercihleri ne zaman başlayacak Gözler ÖSYMde

2020 YKS tercihleri ne zaman başlayacak? Gözler ÖSYM'de

Yaklaşık iki buçuk milyon adayın katılım sağladığı 2020-YKS'nin sonuçları henüz açıklanmamışken, üniversiteli adayları ÖSYM'nin tercih başvurularını ne zaman almaya başlayacağını sorguluyor. Bu kapsamda bilgi edinmek isteyen adaylar, ÖSYM'nin açıklamalarını araştırıyor. Peki, 2020 YKS tercihleri ne zaman başlayacak?

10.07.2020Gündem